صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آزادی یعنی چی؟!

علاقه
    مطالعه،سوال،طبیعت،سَحر و هر چیزی که یاداور مالکو صاحبم باشه
    نوشته
    1,212
    حضور
    15 روز 8 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    46
    آپلود
    1
    گالری
    5
    صلوات
    3259

پرسش آزادی یعنی چی؟!

اغلب وقتی در دیدگاه های سکولاری بحث از ازادی میشه اون رو این طور تعریف میکنن:
    ازادی=هر کس هر کاری خواست بکنه اما تا جایی که به دیگران اسیب نزنه!

و در مجامع دینی وقتی بحث میشه فقط گفته میشه که این دید غلط است به دلایلی ...(که معمولا هم این مهمترینش است که این تعریف برای حیوانها مناسب است نه انسان!!!!)

و البته به نظر من این تعریف خود متناقض هم هست!به خصوص وقتی وارد حوضه های عقیدتی میشه!چون اونجا به این نتیجه میرسیم که هر کس حق دارد هر اعتقادی که خواست داشته باشد!ولی طبق همین تعریف انسانها حق دارند به همین تعریفی که الان از ازادی عقیده شد اعتقاد نداشته باشن!!و در نتیجه الزامی برای قید مطرح شده در اون(یعنی عدم اسیب رسانی) نیست!من فکر میکنم در واقع چون این تعریف ریشه در نسبی گرایی محض دارد و اون هم یک تفکر کاملا پارادکسیکال و خود متناقض است این نتیجه هم قاعدتا خودش خودش رو نقض میکنه!
    به هر حال.....!

اما تعریف درست ازادی واقعا چیه؟!
    این تعریف غلط است!بسیار خب!اما ازادی به چه معنی است؟!

لطف کنید اول تا جایی که ممکنه با نگاه کاملا عقلی و نه با حجت ها و بحث های درون دینی توضیح بدین!یک دید فلسفی و عقلانی!(فکر کنید برای یک لاییک توضیح میدین!)بعد اون رو از نگاه دین بررسی کنید!

کارشناس بحث:رئوف
    ویرایش توسط hoorshid : ۱۳۹۱/۱۱/۰۶ در ساعت ۰۹:۳۱
    ما دلخوش به سلامی هستیم که پاسخ ان واجب است!السلام علیک یا ابا صالح المهدی!
    یا رب!
    ما رو عامل تعجیل ظهور موعودت قرار بده!
    کمک کن تسکین غم هایش باشیم!
    و خنده ی روی لبهاش!
    نه (پناه بر تو!) اشک گوشه ی چشم هاش!

2. صلوات ها 5

3.  

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,333
    حضور
    28 روز 20 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3973

آزادی دینی و اومانیستی

نقل قول نوشته اصلی توسط hoorshid نمایش پست ها
    اغلب وقتی در دیدگاه های سکولاری بحث از ازادی میشه اون رو این طور تعریف میکنن:
    ازادی=هر کس هر کاری خواست بکنه اما تا جایی که به دیگران اسیب نزنه!

و در مجامع دینی وقتی بحث میشه فقط گفته میشه که این دید غلط است به دلایلی ...(که معمولا هم این مهمترینش است که این تعریف برای حیوانها مناسب است نه انسان!!!!)

و البته به نظر من این تعریف خود متناقض هم هست!به خصوص وقتی وارد حوضه های عقیدتی میشه!چون اونجا به این نتیجه میرسیم که هر کس حق دارد هر اعتقادی که خواست داشته باشد!ولی طبق همین تعریف انسانها حق دارند به همین تعریفی که الان از ازادی عقیده شد اعتقاد نداشته باشن!!و در نتیجه الزامی برای قید مطرح شده در اون نیست!من فکر میکنم در واقع چون این تعریف ریشه در نسبی گرایی محض دارد و اون هم یک تفکر کاملا پارادکسیکال و خود متناقض است این نتیجه هم قاعدتا خودش خودش رو نقض میکنه!
    به هر حال.....!

اما تعریف درست ازادی واقعا چیه؟!
    این تعریف غلط است!بسیار خب!اما ازادی به چه معنی است؟!

لطف کنید اول تا جایی که ممکنه با نگاه کاملا عقلی و نه با حجت ها و بحث های درون دینی توضیح بدین!یک دید فلسفی و عقلانی!(فکر کنید برای یک لاییک توضیح میدین!)بعد اون رو از نگاه دین بررسی کنید!

کارشناس بحث:رئوف

با سلام خدمت شما دوست گرامی

در پاسخ به سوال شما چند مطلب حایز اهمیت است :

- یکی از مطالبی که به طور کلی در رویکرد انسان نسبت به باور ها ، اعمال و رفتار و .. تاثیرگذار است ، موضع گیری او در برابر نگاه الهیاتی و یا در مقابل آن نگاه سکولار است . (البته در این بحث من اصطلاح اومانیستی را ترجیح می دهم) .

- از نگاه الهی ، جهان آفریده خدا است ، او نسبت به انسان ها بسیار مهربان است و خواهان خیر و سعادت آنهاست . با توجه به علم بی کران او ، خیر و شر انسان را به او می گوید و انسان با پیروی از آموزه های او ، به سعادت ، کمال و خیر می رسد .

- در سوی دیگر ، در نگاه اومانیستی (انسان گرایانه) ، مدار هستی انسان است و تنها بر دانش و خواست او اکتفا می شود . در این فضا هرچه را که انسان بپسندد ، مطلوب است و هرچه را نخواهد ، مردود است . البته با توجه به علم و دانش واقعا محدود انسان ها ، نتیجه این روش قابل پیش بینی است (اینکه ممکن است به چه ناکجا آبادی بیانجامد).

- در نگاه دینی ، میزان آزادی در قالب اوامر و نواهی الهی ، ترسیم می شود. برخی امور واحب هستند و برخی حرام و برخی نیز مجاز هستند (اعم از مستحب ، مکروه و مباح) . در این نگاه انسان ها در مورد اوامر و نواهی آزادی ندارند و باید تبعیت کنند و در مورد امور مجاز ، آزادند .
    البته ، این مسئله در حوزه فردی است . در حوزه اجتماعی نیز اموری که در جامعه اسلامی به عنوان قانون ، تصویب می شود ، حدود آزادی خواهند بود و در غیر این موارد ، امور دیگر آزاد خواهد بود .

- در نگاه اومانیستی هرکسی آزاد به انجام هرکاری مادامی که آزادی او منجر به محدودیت آزادی فرد دیگر شود . البته روشن است که (همان طور که شما گفتید) این سخن به این فراخی نیز مورد قبول نمی تواند باشد . به طور مثال آیا کسی می تواند با خود این قانون ، موافقت نداشته باشد ؟

- وجه اشتراک این دو نگاه در آن است که هر دو برای محدود کردن آزادی مردم ، نیازمند قانون هستند و در هر صورت برای تصویب هر قانونی هم باید موافقت (با واسطه ی ) مردم وجود داشته باشد .

-وجه افتراق آنها نیز در این است که در نگاه دینی ، قوانین با توجه به آموزه های الهی که به منبع بی کران علم او متصل اند ، وضع می شود ولی در نگاه اومانیستی ، قوانین تنها بر اساس یافته های بشری و میزان علم او ، وضع می شوند .

موفق باشید

5. صلوات ها 6

علاقه
    شهادت در راه امام زمان و بعد از ظهور حضرت، استاد رائفی پور ، استاد حسن عباسی
    نوشته
    199
    حضور
    11 روز 9 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    468

سلام
    آزادی یعنی هر کاری که می خواهی؛ انجام ندهی.
    وگرنه در انجام دادن هر کاری که می خواهی به حیوان تبدیل می شی.
    شاید خوب منظورم رو نر سوندم.
    یا حق

7. صلوات ها 4

علاقه
    مطالعه،اینترنت،رمان،خدا،چادر،بچه
    نوشته
    679
    حضور
    3 روز 21 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    39
    صلوات
    4130

سلام
    ازادی یعنی انقــــــــــــــــــلاب
    یاعلی

9. صلوات ها 2

علاقه
    نوشته
    1,212
    حضور
    15 روز 8 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    46
    آپلود
    1
    گالری
    5
    صلوات
    3259

نقل قول نوشته اصلی توسط رئوف نمایش پست ها
    با سلام خدمت شما دوست گرامی در پاسخ به سوال شما چند مطلب حایز اهمیت است : - یکی از مطالبی که به طور کلی در رویکرد انسان نسبت به باور ها ، اعمال و رفتار و .. تاثیرگذار است ، موضع گیری او در برابر نگاه الهیاتی و یا در مقابل آن نگاه سکولار است . (البته در این بحث من اصطلاح اومانیستی را ترجیح می دهم) . - از نگاه الهی ، جهان آفریده خدا است ، او نسبت به انسان ها بسیار مهربان است و خواهان خیر و سعادت آنهاست . با توجه به علم بی کران او ، خیر و شر انسان را به او می گوید و انسان با پیروی از آموزه های او ، به سعادت ، کمال و خیر می رسد . - در سوی دیگر ، در نگاه اومانیستی (انسان گرایانه) ، مدار هستی انسان است و تنها بر دانش و خواست او اکتفا می شود . در این فضا هرچه را که انسان بپسندد ، مطلوب است و هرچه را نخواهد ، مردود است . البته با توجه به علم و دانش واقعا محدود انسان ها ، نتیجه این روش قابل پیش بینی است (اینکه ممکن است به چه ناکجا آبادی بیانجامد). - در نگاه دینی ، میزان آزادی در قالب اوامر و نواهی الهی ، ترسیم می شود. برخی امور واحب هستند و برخی حرام و برخی نیز مجاز هستند (اعم از مستحب ، مکروه و مباح) . در این نگاه انسان ها در مورد اوامر و نواهی آزادی ندارند و باید تبعیت کنند و در مورد امور مجاز ، آزادند . البته ، این مسئله در حوزه فردی است . در حوزه اجتماعی نیز اموری که در جامعه اسلامی به عنوان قانون ، تصویب می شود ، حدود آزادی خواهند بود و در غیر این موارد ، امور دیگر آزاد خواهد بود . - در نگاه اومانیستی هرکسی آزاد به انجام هرکاری مادامی که آزادی او منجر به محدودیت آزادی فرد دیگر شود . البته روشن است که (همان طور که شما گفتید) این سخن به این فراخی نیز مورد قبول نمی تواند باشد . به طور مثال آیا کسی می تواند با خود این قانون ، موافقت نداشته باشد ؟ - وجه اشتراک این دو نگاه در آن است که هر دو برای محدود کردن آزادی مردم ، نیازمند قانون هستند و در هر صورت برای تصویب هر قانونی هم باید موافقت (با واسطه ی ) مردم وجود داشته باشد . -وجه افتراق آنها نیز در این است که در نگاه دینی ، قوانین با توجه به آموزه های الهی که به منبع بی کران علم او متصل اند ، وضع می شود ولی در نگاه اومانیستی ، قوانین تنها بر اساس یافته های بشری و میزان علم او ، وضع می شوند .
    سلام خدمت شما
    ممنون از وقتی که میگذارین
    پس با این حساب ازادیی که ما تو جامعه با حکومت اسلامی هم میخوایم ایجاد کنیم طبق همین تعریفه درسته؟
    اگر این طور است ایا این با اختیاری که خدا به انسان داده برای تعیین سرنوشتش در تضاد نیست؟چون هرگز جامعه ای نبوده و البته نخواهد بود(این طور که من شنیدم حتی بعد از ظهور) که همه ی مردم اعتقاد یک رنگ و یک دست داشته باشن.و ما داریم تعریفی کلی ارائه میدیم چه برای کافر و چه مومن!
    و سوال دیگه اینکه ایه ی لا اکراه فی الدین چی؟اون چه طور تناقضش حل میشه(ببینید منظور من از اوردن این ایه حکم مرتد نیست کلی میخوام بحث کنم در مورد ازادی و البته همه ی زمینه هاش چه حوضه ی عقیده و چه عمل ـ گرچه اینها قابل تفکیک نیستن چون انسان بر اساس عقیده عمل میکند!)

ویرایش توسط hoorshid : ۱۳۹۱/۱۱/۰۶ در ساعت ۰۹:۴۳
    یا رب!
    و خنده ی روی لبهاش!

11. صلوات ها 3

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,333
    حضور
    28 روز 20 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3973

قانون

نقل قول نوشته اصلی توسط hoorshid نمایش پست ها

سلام خدمت شما
    ممنون از وقتی که میگذارین
    پس با این حساب ازادیی که ما تو جامعه با حکومت اسلامی هم میخوایم ایجاد کنیم طبق همین تعریفه درسته؟
    اگر این طور است ایا این با اختیاری که خدا به انسان داده برای تعیین سرنوشتش در تضاد نیست؟چون هرگز جامعه ای نبوده و البته نخواهد بود(این طور که من شنیدم حتی بعد از ظهور) که همه ی مردم اعتقاد یک رنگ و یک دست داشته باشن.و ما داریم تعریفی کلی ارائه میدیم چه برای کافر و چه مومن!
    و سوال دیگه اینکه ایه ی لا اکراه فی الدین چی؟اون چه طور تناقضش حل میشه(ببینید منظور من از اوردن این ایه حکم مرتد نیست کلی میخوام بحث کنم در مورد ازادی و البته همه ی زمینه هاش چه حوضه ی عقیده و چه عمل ـ گرچه اینها قابل تفکیک نیستن چون انسان بر اساس عقیده عمل میکند!)
    با سلام خدمت شما دوست گرامی

چند مطلب :

- آزادی در محیط اجتماعی ، تابع قوانین وضع شده است و در این زمینه جوامع مختلف یکسان هستند ، تفاوت در این است که قوانین هر جامعه ای بر اساس چه منبعی ، تصویب می شود.

- اینکه در هر جامعه ای افراد محدود به قوانین موجود هستند ، با اختیار انسان ها منافات ندارد. زیرا قوانین ، معمولا امور شخصی افراد (مانند باورها و ..) را تحت تاثیر قرار نمی دهند ، هدف از وضع قوانین ، ایجاد نظم و امنیت در جامعه است .

- در هر جامعه ای قوانین بر اساس رای و نظر مردم شکل می گیرند . البته همان طور که شما گفتید در هر جامعه اقلیت هایی هم وجود دارند که دارای نظر دیگر (یا اعتقادات دیگر) هستند ، یکی از وظایف قانون گذاری این است که حقوق اقلیت ها را نیز به رسمیت بشمارد و متناسب با شرایط آنها نیز (تا حدی که به شرایط کلی و مهمتر ، لطمه وارد نشود) قوانینی وضع کند .

- در مورد آیه ای که بیان کردید ، باید عرض کنم که این آیه به معنای آن است که نمی توان با جبر و زور ، باوری را به کسی تحمیل کرد . باور امری درونی است و فرد با رسیدن به راستی آن ، آن را خواهد پذیرفت. البته این آیه نیز مستلزم آن نیست که در جامعه قانون نباشد . در هر جامعه ای بنا به شرایط خود ، قوانینی وجود دارد که برای تمام شهروندان لازم الاجراست . این قوانین بر اساس رای اکثریت تصویب می شود.

موفق باشید

13. صلوات ها 4

علاقه
    نوشته
    1,212
    حضور
    15 روز 8 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    46
    آپلود
    1
    گالری
    5
    صلوات
    3259

نقل قول نوشته اصلی توسط رئوف نمایش پست ها
    چند مطلب : - آزادی در محیط اجتماعی ، تابع قوانین وضع شده است و در این زمینه جوامع مختلف یکسان هستند ، تفاوت در این است که قوانین هر جامعه ای بر اساس چه منبعی ، تصویب می شود. - اینکه در هر جامعه ای افراد محدود به قوانین موجود هستند ، با اختیار انسان ها منافات ندارد. زیرا قوانین ، معمولا امور شخصی افراد (مانند باورها و ..) را تحت تاثیر قرار نمی دهند ، هدف از وضع قوانین ، ایجاد نظم و امنیت در جامعه است . - در هر جامعه ای قوانین بر اساس رای و نظر مردم شکل می گیرند . البته همان طور که شما گفتید در هر جامعه اقلیت هایی هم وجود دارند که دارای نظر دیگر (یا اعتقادات دیگر) هستند ، یکی از وظایف قانون گذاری این است که حقوق اقلیت ها را نیز به رسمیت بشمارد و متناسب با شرایط آنها نیز (تا حدی که به شرایط کلی و مهمتر ، لطمه وارد نشود) قوانینی وضع کند . - در مورد آیه ای که بیان کردید ، باید عرض کنم که این آیه به معنای آن است که نمی توان با جبر و زور ، باوری را به کسی تحمیل کرد . باور امری درونی است و فرد با رسیدن به راستی آن ، آن را خواهد پذیرفت. البته این آیه نیز مستلزم آن نیست که در جامعه قانون نباشد . در هر جامعه ای بنا به شرایط خود ، قوانینی وجود دارد که برای تمام شهروندان لازم الاجراست . این قوانین بر اساس رای اکثریت تصویب می شود.
    سلام خدمت شما
    -خب بنده میخوام به همین مطلب برسم که اگر بتوانیم ثابت کنیم از نظر عقلی که تعریفی که فرمودید از ازادی درست و کامل است پس تنها مبنای عقلانی در هر جامعه ای چه مورد توافق اکثریت باشد و چه نباشد باید همین قوانین الهی باشد.پس چرا میگوییم رای اکثریت مهم است؟

- مطلب بعد اینکه فرمودید با اختیار انسان ها منافات ندارد.البته بنده می پذیرم که به هیچ وجه نفی کننده ی تام اختیار نیست (و نمی تواند هم باشد) اما تاثیر بسیاری دارد...

ویرایش توسط hoorshid : ۱۳۹۱/۱۱/۰۷ در ساعت ۰۶:۵۲
    یا رب!
    و خنده ی روی لبهاش!

15. صلوات ها 2

نوشته
    300
    حضور
    14 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    776

تو ایران فقط آزادی اسم یک میدان هست که مردم پس از انقلاب به همون هم نرسیدند تو ایران اگر نظرت مخالف با نظر حکومت باشد حق اظهار نظر نداری و فقط حکومت حق حرف زدن دارد و حاکم خود را نماینده انبیا و امامان و جانشین آنها بر روی زمین میداند

علاقه
    ریاضی
    نوشته
    1,536
    حضور
    222 روز 3 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7886

نقل قول نوشته اصلی توسط hadihama1360 نمایش پست ها
    تو ایران فقط آزادی اسم یک میدان هست که مردم پس از انقلاب به همون هم نرسیدند تو ایران اگر نظرت مخالف با نظر حکومت باشد حق اظهار نظر نداری و فقط حکومت حق حرف زدن دارد و حاکم خود را نماینده انبیا و امامان و جانشین آنها بر روی زمین میداند
    به نام خدا.

الان شما داری مخالف حکومت حرف میزنی پس چی؟

شما بگو آزادی چی هست تا ما هم بدونیم خوب. بحث علمی تو این زمینه ها خیلی مفید و خوبه.

با تشکر ، ستایشگر
    اللهم انا نشکو الیک فقد نبینا، صلواتک علیه و اله، و غیبه ولینا، و کثره عدونا، و قله عددنا و شده الفتن بنا، و تظاهر الزمان علینا، فصل علی محمد و اله و اعنا علی ذلک بفتح منک تعجله و بضر تکشفه و نصر تعزه و سلطان حق تظهره، و رحمه منک تجللناها و عافیه منک تلبسناها، برحمتک یا ارحم الراحمین.

من بیچاره ترین موجود در عالم بودم و خدایا، محبت حسین (ع) رو در دل من گذاشتی و من خوشبخت ترین فرد زمین شدم.

18. صلوات ها 2

علاقه
    نوشته
    1,212
    حضور
    15 روز 8 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    46
    آپلود
    1
    گالری
    5
    صلوات
    3259

نقل قول نوشته اصلی توسط hadihama1360 نمایش پست ها
    و ایران فقط آزادی اسم یک میدان هست که مردم پس از انقلاب به همون هم نرسیدند تو ایران اگر نظرت مخالف با نظر حکومت باشد حق اظهار نظر نداری و فقط حکومت حق حرف زدن دارد و حاکم خود را نماینده انبیا و امامان و جانشین آنها بر روی زمین میداند
    ببین لطف کن بحث تاپیک رو منحرف نکن
    من فقط دارم یه بحث تئوریک میکنم در مورد مفهوم ازادی و نحوه ی اجراش در حکومت یا جامعه. اینکه کجا چه جوریه و اونجا اونجوریه و...کار ندارم الان!در مورد خود ازادی اگه نظر جدید داری به جز اونچیزی که من تو پست اول گفتم و یا کارشناس گفتن میتونی استدلال ها رو رد کنی بگو والا غیر این بحثو منحرف نکن لطفا

ویرایش توسط hoorshid : ۱۳۹۱/۱۱/۰۸ در ساعت ۱۰:۱۴
    یا رب!
    و خنده ی روی لبهاش!

20. صلوات ها 3

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)