فرق دشنام ولعن

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فرق دشنام ولعن

در زيارت عاشورا ميگوييم: فلعن الله امه اسست اساس الظلم و الجور علیكم اهل البیت و لعن الله امه دفعتكم عن مقامكم و ازالتكم عن مراتبكم التی رتبكم الله فیها و لعن الله امه قتلتكم و لعن الله الممهدین لهم بالتمكین من قتالكم...
فرق لعن با دشنام چيست؟آيا وجود اين لعن ها براي ما مجوزي مي شود كه به دشمنان ائمه ناسزا بگوييم؟لطفا به طور كامل توضيح دهيد.

لعن" به معناي دوري از لطف و رحمت الهي است و آنچه در اسلام نكوهش شده ناسزاگويي به مشركان است «لا تسبوا الذين يدعون من دون الله فيسبوا الله عدوا بغير علم؛ ... و آنهايي را كه جز خدا مي خوانند دشنام مدهيد كه آنان از روي دشمني [و] به ناداني خدا را دشنام خواهند داد» (انعام، آيه 108).
اما لعن به معناي طلب دوري از رحمت الهي، نسبت به كافران و ظالمان ، در قرآن نيز آمده«ان الله لعن الكافرين و اعد لهم سعيرا؛ خداوند كافران را لعن مي كند و عذاب را براي آنان آماده كرده است» (احزاب،آيه 64).
و همچنين كساني كه پيامبر را آزار داده اند مورد لعن قرار گرفته اند. «ان الذين يؤذون الله و رسوله لعنهم الله في الدنيا و الاخره؛ كساني كه خداوند و پيامبرش را آزار مي دهند خداوند آنان را در دنيا و آخرت مورد لعن قرار مي دهد» (احزاب، آيه 57).
لعن و نفرین ما براي دشمنان و قاتلان با امام حسين(علیه السلام) و ظالمين به اسوه‏ها و الگوهاي هدايت مردم، ابدي است. زيرا ملاك لعن، ابدي است. آنچه كه موجب لعن و نفرين نسبت به ظالمين به حق محمد و آل محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) شده ، و ملاك لعن است، باقي می باشد، پس لعن هم باقي است. یعنی چون این ظلم و جنایت جنبه ابدی پیدا کرده ، نفرین ما به دور بودن آن ها از لطف هم مربوط به یک زمان خاص نیست.
آنجا که می بینیم امام علیه السلام با قاتل پدر خویش مدارا می کند به خاطر مذموم بودن لعن و نفرین نیست . این شأن امام است . رأفت و مهربانی کاملی است که دارد. حتی شامل بد ترین افراد هم می شود. قطعا در پیکار نبرد این رأفت وجود ندارد. با اسیر مدارا کردن رسم مردانگی است، نباید این جا را مقایسه کنیم با جایی که امتی محروم از فیض و برکت امام شده اند.
علاوه بر اين، حقيقت و روح دين را همين حب و بغض‏ها تشكيل مي‏دهد.
حب و عشق نسبت به كساني كه بندگان مطيع و عارف درگاه الهي بوده‏اند و بغض نسبت به كساني كه دشمن حق و حقيقت بوده‏اند (تولي و تبري) و این از نشانه هاي ايمان است.
همچنان كه در متون ديني آمده «هل الدين الاّ الحبّ؟ و هل الايمان الاّ الحبّ و البغض؟ آيا دين و ايمان چيزي غير از حبّ و بغض است؟»... .
و در حديث قدسي آمده است: «خداوند به موسي(علیه السلام) فرمود: آيا هرگز كاري براي من انجام داده‏اي؟ موسي عرض كرد: برايت نماز گزاردم، روزه گرفتم، صدقه دادم و تو را ياد كردم؛ خداوند فرمود: نماز برهان و حجّتی براي توست و روزه سپر تو در برابر آتش جهنم است و صدقه، سايه‏ي سرت و ياد من، نوري است براي تو چه كاري براي من كرده‏اي؟
موسي(علیه السلام) عرض كرد: مرا به كاري كه براي توست راهنمايي فرما. خداوند فرمود: اي موسي! آيا هرگز براي من با كسي دوستي كرده‏اي و براي من با كسي دشمني كرده‏اي؟موسي دانست كه برترين اعمال، حبّ و دوستي به خاطر خدا و بغض و دشمني به خاطر خداست».
در زمينه حب و بغض بخاطر خدا، نقل متواتر از شيعه و سني رسيده است. نبي اكرم صلی الله علیه و آله و سلم مي‏فرمايد: «حبّ و بغض به خاطر خداوند، واجب است» ... بنابراين، يكي از فلسفه‏هاي زيارت عاشورا رو همين تحكيم حبّ و بغض به خاطر خدا مي‏توان برشمرد.

در زيارت عاشورا ميگوييم: فلعن الله امه اسست اساس الظلم و الجور علیكم اهل البیت و لعن الله امه دفعتكم عن مقامكم و ازالتكم عن مراتبكم التی رتبكم الله فیها و لعن الله امه قتلتكم و لعن الله الممهدین لهم بالتمكین من قتالكم...
فرق لعن با دشنام چيست؟آيا وجود اين لعن ها براي ما مجوزي مي شود كه به دشمنان ائمه ناسزا بگوييم؟لطفا به طور كامل توضيح دهيد.
باسمه تعالی
باسلام
دشنام و ناسزا گویی که در لغت عرب به آن سبّ می گویند یکی از محرمات الهی است که پیامبر گرامی اسلام (ص)به شدت از آن نهی کرده است (سباب المسلم فسوق)
دشنام دادن به مسلمان و ناسزاگویی به وی فسق وگناه است
(وسائل الشیعه ج 8 باب 158 حدیث 2)بنابراین فحش دادن مطلقاًدر اسلام حرام است
اما لعن به معنی بیزاری از اعمال زشت یک فرد است و اظهار بیزاری و تنفر از اعمال زشت یک فرد شاخه ای از امر به معروف ونهی از منکر به شمار می آید حتی حق تعالی نیز در قرآن گروهی را لعن کرده است فحش دادن کار اراذل واوباش است در حالیکه لعن لازمه ایمان به دین و احکام آن است و اگر ما در زیارت عاشورا دشمنان اهل بیت را لعن می کنیم در واقع به آیه قرآن عمل می کنیم آیه 54 سوره احزاب که حق تعالی فرمود آنانکه خدا و رسول او را آزار می دهند لعنت خداوند در دنیا وآخرت بر آنها باد و در روایتی معروف در شرح اصول کافی صدرا ج1 ص129 پیامبر گرامی اسلام فرمودند فاطمه علیها السلام پاره تن من است هر کس او را اذیت کند مرا اذیت کرده ودر حدیث کساء هم چنین مضمونی آمده است در آیه 54 سوره احزاب هم حق تعالی فرمود هر کسی پیغمبر را اذیت کند لعنت من خدا بر او باد و چه آزار واذیتی بالاتر از به شهادت رساندن صدیقه طاهره علیها السلام وکشتن امام حسین علیه السلام پس ما به کمک این آیه 54 احزاب و این روایت ها در واقع می توانیم به دشمنان اهل بیت علیهم السلام لعن بفرستیم

سب با لعن فرق دارد در جای جای قران گروهی لعن شده اند ولی قران بصراحت از سب نهی می کند

وَلَا تَسُبُّوا الَّذِینَ یدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ فَیسُبُّوا اللَّهَ عَدْوًا بِغَیرِ عِلْمٍ كَذَلِكَ زَینَّا لِكُلِّ أُمَّةٍ عَمَلَهُمْ ثُمَّ إِلَى رَبِّهِمْ مَرْجِعُهُمْ فَینَبِّئُهُمْ بِمَا كَانُوا یعْمَلُونَ(1)
و آنهایی را که جز خدا می‏خوانند دشنام مدهید که آنان از روی دشمنی [و] به نادانی خدا را دشنام خواهند داد این گونه برای هر امتی کردارشان را آراستیم آنگاه بازگشت آنان به سوی پروردگارشان خواهد بود و ایشان را از آنچه انجام می‏دادند آگاه خواهد ساخت
در کلام ائمه نیز سب ولعن از هم تفکیک شده اند مثلا

امیرمومنان علی‌علیه‌السلام وقتی ملاحظه فرمودند که در جنگ صفین، یاران‌شان به اصحاب معاویه توهین می‌کنند، ‌به صراحت موضعشان را تبیین فرمودند: «انی اکره ان تکونوا سبابین»، من دوست ندارم به آنها فحش بدهید لكن اگر شما بجای دشنام اعمال آن‌ها را توصیه و احوال آن‌ها را ذكر كنید به حق نزدیكنر و برای اتمام حجت بهتر است.» سباب المؤمن كالمشرف علی الهلكه.(12)
ولی
حضرت علی علیه السلام در قنوت نمازش بیست و پنج سال در دعای صنمی قریش:
حضرت علی علیه السلام د ر قنوت نمازش
معاویه، عمروعاص ، ابوموسی اشعری و ابواعور اسلمی را لعنت می کرد. (3)
1.الأنعام/108
2.كافی، ج2، ص359؛ وسائل، ج8، ص611.
3.
جامع السعادات، ج1 ص 354

سلام علیکم

بنظرم بد نیست به این تاپیک هم یه سربزنید .

http://www.askdin.com/thread2626.html

یکی از مصادیق لعن سب است فحش کلا حرام است که دارای حرف رکیک است ولی بقیه موارد در قرآن هم آمده کفار را حیوان می خواند مثل کانهم حمر مستنفره / اولئک کالانعم / و در در روایات هم آمده است مثلا حضرت به منکران ولایت همج رعا می گویند به معنای خرمگسان آلوده
ولذا سب اشکالی ندارد و فقط فحش حرام ذاتی دارد . لذا سب دشمنان اهل بیت از مصادیق لعن آنها و تخریب چهره ی آنها در اذهان است .

یکی از مصادیق لعن سب است فحش کلا حرام است که دارای حرف رکیک است ولی بقیه موارد در قرآن هم آمده کفار را حیوان می خواند مثل کانهم حمر مستنفره / اولئک کالانعم / و در در روایات هم آمده است مثلا حضرت به منکران ولایت همج رعا می گویند به معنای خرمگسان آلوده
ولذا سب اشکالی ندارد و فقط فحش حرام ذاتی دارد . لذا سب دشمنان اهل بیت از مصادیق لعن آنها و تخریب چهره ی آنها در اذهان است .

موضوع قفل شده است