جمع بندی رابطه گناه و تاخیر در ازدواج

تب‌های اولیه

38 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رابطه گناه و تاخیر در ازدواج

با توجه به این که خداوند در سوره نور گفته است که کسانی که امکان ازدواج ندارند عفت بورزند تا خداوند از فضل خود آن ها را بی نیاز کند. چه قدر این موضوع در جامعه فعلی به صورت عینی دیده شده که کسانی که خودشون رو از گناه ها مثل نگاه حرام کردن و یا... دور نگه داشتند خداوند راهشون رو برای ازدواج هموار کرده؟من به این آیه هیچ شکی ندارم فقط می خواستم ببنیم این رو کسی در جامعه امروز تجربه کرده یا نه؟

کارشناس بحث : حامی

با سلام به شما دوست عزیز

amir70;307996 نوشت:
با توجه به این که خداوند در سوره نور گفته است که کسانی که امکان ازدواج ندارند عفت بورزند تا خداوند از فضل خود آن ها را بی نیاز کند. چه قدر این موضوع در جامعه فعلی به صورت عینی دیده شده که کسانی که خودشون رو از گناه ها مثل نگاه حرام کردن و یا... دور نگه داشتند خداوند راهشون رو برای ازدواج هموار کرده؟من به این آیه هیچ شکی ندارم فقط می خواستم ببنیم این رو کسی در جامعه امروز تجربه کرده یا نه؟

"حتی" در آیه، به معنای شرط جمله قبلی نیست، بلکه به معنای نهایت تحقق فعل در جمله قبلی است، خدای کریم می فرماید:

وَ لْيَسْتَعْفِفِ الَّذينَ لا يَجِدُونَ نِكاحاً حَتَّى يُغْنِيَهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِه‏، و كسانى كه امكانى براى ازدواج نمى‏ يابند، بايد پاكدامنى پيشه كنند تا خداوند از فضل خود آنان را بى‏ نياز گرداند!(1)

"حتی" هشت معنا دارد، که معنای غالب آن "انتهاء غایت" است(2) یعنی انتها و پایان تحقق و فعل، مثلا در سلام هی حتی مطلع الفجر(3) پایان سلام فرشتگان، طلوع سپیده است.

در آیه مورد سؤال شما نیز، معنا همین است، یعنی پاکدامنی و خوشتن داری تا وقتی است که خدا آنها را بی نیاز کند، به عبارتی دیگر، نداشتن امکان ازدواج دلیل معصیت نیست بلکه باید صبر نمود تا گشایشی ایجاد شود.

علاوه بر این، مطلبی که شما برداشت کردید در آیه قبل آمده است و تکرار آن بی معنا خواهد بود:

وَ أَنكِحُواْ الْأَيَامَى‏ مِنكمُ‏ْ وَ الصَّالِحِينَ مِنْ عِبَادِكمُ‏ْ وَ إِمَائكُمْ إِن يَكُونُواْ فُقَرَاءَ يُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَ اللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيم‏، مردان و زنان بى‏ همسر خود را همسر دهيد، همچنين غلامان و كنيزان صالح و درستكارتان را اگر فقير و تنگدست باشند، خداوند از فضل خود آنان را بى‏نياز مى‏ سازد خداوند گشايش‏دهنده و آگاه است!(4)

در این آیه، به صراحت فرموده اگر فقیر هستید خدا شما را بی نیاز می نماید.

خلاصه اینکه، نبود امکان ازدواج خود یک امتحانی به نام خویشتن داری و رعایت عفت (ولیستعفف) است، این خویشتن داری باید ادامه داشته باشد تا اینکه خدا آنها را بی نیاز سازد، نه اینکه اگر خویشتن داری کنند خدا آنها را بی نیاز می کند.(دقت کنید)

البته ناگفته نماند که رعایت تقوا و صبر و تحمل بر معصیت،‌ کاری بس عظیم است که وعده پاداشی قطعی از ناحیه خدای مهربان داده شده است، قرآن کریم به نقل از حضرت یوسف (علی نبیا و آله و علیه الصلاة و السلام) می فرماید:

إِنَّهُ مَنْ يَتَّقِ وَ يَصْبِرْ فَإِنَّ اللَّهَ لا يُضيعُ أَجْرَ الْمُحْسِنين‏، هر كس تقوا پيشه كند، و شكيبايى و استقامت نمايد، (سرانجام پيروز مى‏شود) چرا كه خداوند پاداش نيكوكاران را ضايع نمى‏كند(5)

سرانجام حضرت یوسف، و اطلاق آیه، مشخص می کند که این پاداش مطلق است و مخصوص آخرت نیست.

موفق باشید.
ـــــــــــــ
1. نور/33.
2. ر.ک: مغنی اللبیب ابن هشام ج 1 ص 122.
3. ترجمه: شبى است سرشار از سلامت (و بركت و رحمت) تا طلوع سپيده‏، قدر/ 5.
4. نور/32.
5. یوسف/90.

اتفاقا همین خداوند پاداش انسانها رو ضایع میکنه و در این دنیا انقدر به بعضی ها سختی میده ازش سیر میشن و از خدا هم زده میشن اما به یه سری از انسانهای پست و گناهکار بهترین لذتها رو میده نمیدونم چجوری توقع دار یه آدم تو اوج بدبختی و گرفتاری روحی و مالی و جسمی به یادش باشه و از دیگران همچین توقعی رو نداره

hadihama1360;311131 نوشت:
اتفاقا همین خداوند پاداش انسانها رو ضایع میکنه و در این دنیا انقدر به بعضی ها سختی میده ازش سیر میشن و از خدا هم زده میشن اما به یه سری از انسانهای پست و گناهکار بهترین لذتها رو میده نمیدونم چجوری توقع دار یه آدم تو اوج بدبختی و گرفتاری روحی و مالی و جسمی به یادش باشه و از دیگران همچین توقعی رو نداره

انسان برای آزمایش و عبادت آفریده شده است غیر از این است
آنان که مالشان بیشتر است وظیفه شان نیز بیشتر است چه بسیار افراد عادی که به راحتی وارد بهشت می شوند از سبکی گناهان و چه بسیار علمایی که به دوزخ می روند به دلیل گمراهی در احکام

با سلام به شما دوست عزیز

hadihama1360;311131 نوشت:

به سؤال سرنگار دقت بیشتری نمائید.

پاسخ به این سؤال، موجب انحراف موضوع است، زیرا باید ابتدا انسان تعریف شود، سپس دلیل آفرینش و آمدنش به دنیا بررسی گردد، آنگاه درباره هدف و سرانجام و نقطه کمال او بحث شود، و مسائلی از این قبیل، آنگاه نوبت به بحث امتحان الهی برسیم!! و اینها هیچکدام ربطی به بحث خویشتن داری و عفاف قبل از ازدواج مربوط نیست.

پیشنهاد می کنم در تاپیکهای مشابه سؤال خود را مطرح سازید، مثلا:
http://www.askdin.com/thread10981.html
http://www.askdin.com/thread7658.html
http://www.askdin.com/thread21536.html

موفق باشید.

ازدواج با این همه شرایط سرسام آور زندگی و هزینه های بسیار بالا و مشکلات و گرفتاری های فعلی جامعه با این آدم های گوناگون خیلی کار سختی شده

صالح;311080 نوشت:
با سلام به شما دوست عزیز

"حتی" در آیه، به معنای شرط جمله قبلی نیست، بلکه به معنای نهایت تحقق فعل در جمله قبلی است، خدای کریم می فرماید:

وَ لْيَسْتَعْفِفِ الَّذينَ لا يَجِدُونَ نِكاحاً حَتَّى يُغْنِيَهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِه‏، و كسانى كه امكانى براى ازدواج نمى‏ يابند، بايد پاكدامنى پيشه كنند تا خداوند از فضل خود آنان را بى‏ نياز گرداند!(1)

"حتی" هشت معنا دارد، که معنای غالب آن "انتهاء غایت" است(2) یعنی انتها و پایان تحقق و فعل، مثلا در سلام هی حتی مطلع الفجر(3) پایان سلام فرشتگان، طلوع سپیده است.

در آیه مورد سؤال شما نیز، معنا همین است، یعنی پاکدامنی و خوشتن داری تا وقتی است که خدا آنها را بی نیاز کند، به عبارتی دیگر، نداشتن امکان ازدواج دلیل معصیت نیست بلکه باید صبر نمود تا گشایشی ایجاد شود.

علاوه بر این، مطلبی که شما برداشت کردید در آیه قبل آمده است و تکرار آن بی معنا خواهد بود:

وَ أَنكِحُواْ الْأَيَامَى‏ مِنكمُ‏ْ وَ الصَّالِحِينَ مِنْ عِبَادِكمُ‏ْ وَ إِمَائكُمْ إِن يَكُونُواْ فُقَرَاءَ يُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَ اللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيم‏، مردان و زنان بى‏ همسر خود را همسر دهيد، همچنين غلامان و كنيزان صالح و درستكارتان را اگر فقير و تنگدست باشند، خداوند از فضل خود آنان را بى‏نياز مى‏ سازد خداوند گشايش‏دهنده و آگاه است!(4)

در این آیه، به صراحت فرموده اگر فقیر هستید خدا شما را بی نیاز می نماید.

خلاصه اینکه، نبود امکان ازدواج خود یک امتحانی به نام خویشتن داری و رعایت عفت (ولیستعفف) است، این خویشتن داری باید ادامه داشته باشد تا اینکه خدا آنها را بی نیاز سازد، نه اینکه اگر خویشتن داری کنند خدا آنها را بی نیاز می کند.(دقت کنید)

البته ناگفته نماند که رعایت تقوا و صبر و تحمل بر معصیت،‌ کاری بس عظیم است که وعده پاداشی قطعی از ناحیه خدای مهربان داده شده است، قرآن کریم به نقل از حضرت یوسف (علی نبیا و آله و علیه الصلاة و السلام) می فرماید:

إِنَّهُ مَنْ يَتَّقِ وَ يَصْبِرْ فَإِنَّ اللَّهَ لا يُضيعُ أَجْرَ الْمُحْسِنين‏، هر كس تقوا پيشه كند، و شكيبايى و استقامت نمايد، (سرانجام پيروز مى‏شود) چرا كه خداوند پاداش نيكوكاران را ضايع نمى‏كند(5)

سرانجام حضرت یوسف، و اطلاق آیه، مشخص می کند که این پاداش مطلق است و مخصوص آخرت نیست.

موفق باشید.
ـــــــــــــ
1. نور/33.
2. ر.ک: مغنی اللبیب ابن هشام ج 1 ص 122.
3. ترجمه: شبى است سرشار از سلامت (و بركت و رحمت) تا طلوع سپيده‏، قدر/ 5.
4. نور/32.
5. یوسف/90.

البته هرجا در مورد این آیات تفسیری اراپه میشه این نکته ی کوچیک فراموش میشه که خدا وعده ی گشایش روزی رو به کسانی داده که بهشون امر میکنه که بیهمسران رو همسر بدن . نه اینکه به بی همسران امر کنه ازدواج کنن . احادیث بجا مانده از معصومین هم ندیدم که بگن اگر ازدواج کنید پولدار میشید . بیشتر اینو مشاهده کردم که امر و تشویق به ازدواج شده یا پادر میانی ای برای ازدواجی صورت گرفته و وعده ی گشایش روزی همون موقع داده شده چون فرد بانی خیر یا امیر به ازدواج وجود داره و بدین ترتیب اون ایات شامل حال زوج میشه .
ندیدم روایت یا حدیثی رو که جوانی به امید گشایش روزی بدون دخالت بانی خیر ازدواج کرده باشه .مخاطب ایه بیشتر پدر و مادرها و بزرگترها هستند که از ترس فقر مانع ازدواج فرزندان نشن . اما فرزندی که هیچ پشتیبانی نداره چطور باید ریسک کنه ؟

با سلام به شما دوست عزیز

javaneh;311925 نوشت:
ندیدم روایت یا حدیثی رو که جوانی به امید گشایش روزی بدون دخالت بانی خیر ازدواج کرده باشه .مخاطب ایه بیشتر پدر و مادرها و بزرگترها هستند که از ترس فقر مانع ازدواج فرزندان نشن . اما فرزندی که هیچ پشتیبانی نداره چطور باید ریسک کنه ؟

دو نکته:

اول
توکل به خدای قادر و کریم و مهربان، کیمیائیست که هر کس بخواهد نسبت به معرفتش به آن می رسد فقط نیاز به باور دارد، این باور شدت و ضعف داشته و نزد همه یکسان نیست.

این باور در حدی است که حتی اگر بانی خیری برای ازدواج وجود داشته باشد در اتکای به خدا خللی وارد نمی شود و همه چیز را به عنوان وسیله احتمالی نگاه می کند و بس!

دوم
در آیات و روایات مربوط به ازدواج و یا هرجا که سخن از توکل است صحبتی از بانی خیر نیست، خطاب متوجه خود فردی است که به این توکل نیاز دارد، پس این ادعای شما:

javaneh;311925 نوشت:
مخاطب ایه بیشتر پدر و مادرها و بزرگترها هستند

دلیلی ندارد!
از کجای آیه این بیشتر را درآوردید؟

موفق باشید.

خدا خیلی از وقتها انقدر بی خیال میشه و انسانی که پول نداره و ازدواج میکنه من خودم دیدم به یه خفت و خاری میفته که هزار بار آرزو میکنه که ای کاش این کار رو نمیکرد

به نطز من انسان می تونه خودش ودر این مواقع امتحان کنه که آیا ایمانی که دارد واقعی است یا نه.موردی که گفتید کاملا درست است
من در دوستان این تجربه را دیده ام
به نظر من مقاومت در برابرگناه مثل یک سکوی پرواز است
از گناه چشم بپوش و صبر کن و با نفس ت مبارزه کن آنوقت می بینی که خدا در برابر کاری که کرده ای چه پاداشی به تو میدهد
من یک گناه را که شاید از دید بعضی از آدم ها شاید گناه نباشد را .............خداوند پاداشی به من داد که تا عمر دارم شکرگزارم.................

نقل قول:

دو نکته:

اول
توکل به خدای قادر و کریم و مهربان، کیمیائیست که هر کس بخواهد نسبت به معرفتش به آن می رسد فقط نیاز به باور دارد، این باور شدت و ضعف داشته و نزد همه یکسان نیست.

این باور در حدی است که حتی اگر بانی خیری برای ازدواج وجود داشته باشد در اتکای به خدا خللی وارد نمی شود و همه چیز را به عنوان وسیله احتمالی نگاه می کند و بس!

دوم
در آیات و روایات مربوط به ازدواج و یا هرجا که سخن از توکل است صحبتی از بانی خیر نیست، خطاب متوجه خود فردی است که به این توکل نیاز دارد، پس این ادعای شما:

نقل
نوشته اصلی توسط : javaneh

مخاطب ایه بیشتر پدر و مادرها و بزرگترها هستند

دلیلی ندارد!
از کجای آیه این بیشتر را درآوردید؟

موفق باشید.

استغفر الله
درسته . ایمان به خدا در همین مواقع سنجیده میشه .

ج.ابمو بدین تورو خداااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا

سلام
مرجع تقلیدتون کیه؟؟؟

شما نباید اینکارو کنیدعزیزم....دیگه توبه کنید و تکرار نکنید:Gol:

ـهوالطيفـ
درود
خيلي ناراحت شدم اين مطالبو خوندم خيلي ، خواهرم يادم مياد يه جمله خوندم كه گفته بود : هروقت مي خواي ارزش خودتو پيش خدا بدوني ، ببين خدا موقع گناه چقدر پيشت ارزش مند .
خواهرم ، مولا علي ميگن ، در بيماري ثوابي نيست اما باعث پاك شدن گناهان ميشه
تورو به خدا اينطوري نكنين با خودتون

اگر لذت ترك لذت بداني ، دگر لذت نفس را لذن نداني

پناه بر تو اي خداي خوبي ها

پاينده باشيد و سر بلند

amir70;307996 نوشت:

سلام
اغلب جوانان مومن از پسر و دختر مایل به عملی کردن کامل این توصیه الهی هستند اما در یک حد و اندازه نتوانسته اند آنرا به اجرا درآورند . شرایط متفاوت جامعه و فشاری که از این جهت می تواند وجود داشته باشد در موفقیت جوانان موثر است
والله الموفق

amir70;307996 نوشت:

سلام
خداوند این دنیا رو خیلی خیلی قشنگ برنامه ریزی کرده و مطمعنا وقتی حرفی زده فکر همه جاشو کرده
وقتی خداوند می گه کسانی که امکان ازدواج ندارن عفت بورزند درواقع خیلی قشنگ راه رو باز نشون داده
مشکا اصلی ما هستیم
باید ببینیم عفت رو چه معنا می کنیم
ایا همین که تو خیابون سرمون پایین باشه و نگاه به این و اون نکنیم کافیه؟
عفت تنها به جسم مربوط نیس بلکه به روح و روان هم مربوطه
نگاه نکردن به این اون و تماس نگرفتن با جنس مخالف و رعایت در حتی چت کردن اینا همگی یه طرف
وقتی می خوای بری بخوابی تو تنهای خودت شب هنگام به اون افکاری هم که میان تو ذهنت هم باید یه سمت موضوع نگاه کرد
بهر حال هم جسم باید عفت داشته باشه هم افکار و هم روان و روح
اگر همه اینا با تمام قدرت و ایمان با عفت بودن اونوقت شک نکنیم که خداوند به بهترین نحو جواب ما رو خواهد داد
ولی اگر نه فقط بین اقوام و دوستان خوب باشیم تو چت یه جور دیگه باشیم در بین افکار و تنهایی خودمون یجور دیگه باشیم نباید انتظار داشت اون لذت و ارامش درونی هم سریع بیاد سراغ انسان
هم عفت جسم و هم عفت روان و روح هر دو در کنار هم باید باشن تا عفت به معنای واقعی آشکار شود
یا علی

صبا خانم;343401 نوشت:
میخاستم بدونم نمازم باطله چون مرطوب میشم بیشتر اوقات ومن نجس هستم آیا خواهش میکنم جواب منو بدین دوستان اگه میشه به ایمیلم بزنید توضیح کامل

با سلام و کسب اجازه
مادامی که به اوج لذت نرسید بر شما غسلی واجب نیست و نمازها درست و بدن هم پاک است.اما مرتکب گناه کبیره ای شدید.
خواهرم بیا و به خدا قول بده دیگه سمت چنین کارهایی نرید و خود را بازیچه هوس دیگران نکنید و بدانید خدا هم در شفای واقعی شما و آینده شما کمک خواهد کرد.
لذت با خدا بودن و انس با او غیر قابل وصف با چنین لذت های شیطانیست.
موفق باشید

صبا خانم;343401 نوشت:
سلام من تازه عضو این وب شدم نمیدونم کجا باید سوالمو بپرسم من دختری هستم 27 ساله مجردم یه بیمارmsدارم بعضی وقتا تو خلوت وتنهایی به اون پسری که دوستش دارم فکر میکنم یا یک دفه در چت با پسری عمل سکس رو انجام دادم میخاستم بپرسم چی کارباید بکنم میدونم گناهه دیگه تکرارش نکردم ولی اون فکرو خیالارو میکنم میخاستم بدونم نمازم باطله چون مرطوب میشم بیشتر اوقات ومن نجس هستم آیا خواهش میکنم جواب منو بدین دوستان اگه میشه به ایمیلم بزنید توضیح کامل

سلام خواهر
امثال شماها باید لعنت کنند کسانی رو که رابطه حلال رو خبیث و یا خیانت میشمارن
میتونید فردای قیامت حقتون رو از جامعه عقب مانده بگیرید
و البته
قرآن زیاد بخونید و نماز رو ترک نکنید
نجات در اینهاست ان شاء الله
والله الموفق

*بسم ألله...*
سلام علیکم
با کسب اجازه از [="green"]مدیریت محترم،[/][="blue"]اساتید محترم[/] و مخصوصا [="red"]جناب استاد "حامد"[/]

نقل قول:
بیمار ms دارم

[="blue"][="darkorchid"]صبا خانم سلام.[/][/]
[="magenta"]خیلی خوشحالم با شما خواهر محترم آشنا شدم.[/]
حتما مستحضری که بیماری ام اس "مولتیپل اسکلروزیس" در دختر خانمهای مجرد و مخصوصا خانمهایی که احاساس نیاز به همدم دارند و تنهایی آزارشون میده ایجاد میشه.
[="Magenta"]خواهر عزیزم[/]:Mohabbat:
بیماری إم إس در بدن خانمها بر اثر غلبه سردی بر سیستم عصبی و بعد مفاصل ست!
[="darkgreen"]لطفا موارد زیر رو شش ماه رعایت بفرما[/]
در پژوهشکده مغز و اعصاب برخی دانشگاه علوم پزشکی این موارد توصیه شده و نتیجه بسیار عالی مشاهده شده!
[="darkgreen"]انشاءالله با توکل بر خدای بخشنده و مهربون حال جسمی شما به شود و زمینه ازدواج و تاهل خوشبخت کننده ایجاد![/]
[="green"]آمین یا رب العالمین[/]
[="red"]الف)[/] "دوسین" از ترکیب (۱ واحد سیاه دانه نیم کوب + ۳ واحد عسل) هر ۸ ساعت یک قاشق مرباخوری
[="red"]ب)[/] روغن سیاه دانه روی مفاصل بمالید روزی ۳ مرتبه
غیر از مفاصل مرحله سوم روغن مالی شبها باشه و حتما قبل از خواب روغن سیاه دانه به تمام ستون فقرات و کمر و لگن و کشاله ها و بمالید لطفا
[="red"]ج)[/] أرده با شیره انگور هفته ای ۵ الی ۷ وعده صبحانه
(از هر کدام یک قاشق غذاخوری با هم ترکیب و با هفت تکه نان سنگک به اندازه انگشت میانی دستت میل کن و خوب جویده شود لطفا)
[="red"]د)[/] فسنجان بادام به این طریق (نیم گردو + نیم بادام درختی) هفته ای ۳ وعده به عنوان شام میل کنید
[="red"]و)[/] بادام درختی منبع غنی کلسیم است و شما [="red"]بهتر است[/] از لبنیات مدتی استفاده نکنید و برای اینکه دچار فقر کلسیم نشوید لطفا هر روز ۱۴ عدد دانه دانه مثل آدامس خوب بجوید تا با بزاق دهان مخلوط شود.
[="red"]*توجه :[/]
می توانید همین ۱۴ عدد بادام را به همراه یک لیوان آب و ۲ قاشق غذاخوری عسل داخل مخلوط کن ریخته سپس میل کنید.
[="red"]ذ)[/] زیتون ۷ عدد صبحها
[="red"]ه) [/]انجیر خشک شبها هفت عدد
[="red"]بهتر است[/] غروب هفت عدد انجیر را داخل یک استکان گلاب ریخته،تا شب همه گلابها جذب انجیر شده و بعد یکی یکی خیلی خوب بجوید.لطفا
[="red"]و)[/] استشمام مداوم عطرهای گرم (محمّدی ـ یاس ـ نرگس-مریم و یا گلاب ناب)
به این صورت که عطر یکی از این گلهایی که عرض شد و یا گلاب ناب را زیر بینی گرفته و هر دو ساعت یکبار
[="darkorange"]اینطور نفس میکشید؛[/]
یک نفس "دم" عمیییق و بعد به اندازه یک [="darkgreen"]صلوات بر محمّد و آل مطهرش[/] "7 ثانیه" نفس رو نگه میدارید و بعد با دهان بسته و فکهای روی هم از لا به لای دندانها بازدم عمیییق میدید بیرون!
شبها هم قبل خواب هفت بار در رختخواب این مدل تنفس همراه با عطر گل انجام شود و میتوانید مقداری گلاب را به پشت لب بمالید تا شب که خواب هستید همچنان استشمام رایحه صورت گرفته و مغز گرم شود.

[="darkgreen"]
[spoiler]و تنها اوست شفادهنده روح،روان و جان[/spoiler]
[/]
[SPOILER]بیماری مولتیپل اسکلروزیس بر اثر [="Red"]گرمی[/] نسخه متفاوتی دارد![/SPOILER]

اگر کسی عفت پیشه کنه با همه پشنهاد های که میشه رد کنه و اصلا طرف نره
ولی بعد تحت شرایطی نتوانه تحمل کنه و برود
واقعا این همه عفت پیشگی هیچی میشه ؟؟ اصلا این همه سختی کشید بی نتیجه بوده ؟؟
(منظورم از گناه زنا و.. هست جه به صورت تلی و وب کم که الان مرسوم شده و چه به صورت حضوری انجام بشه آیا مجازاتش مختلف هست ؟؟ اصلا گناهش چطوریه ؟؟)
بعدش این انسان اگر قبلا این رابطه داشته (برای ازدواج بوده ولی نشده ) و ترک کرده و سالها با اینکه خیلی بهش گفتن انجام نداده حتی شرایطش بوده ولی حاضر شده حرف بشنوه و تهمت بشنوه ولی زیر قولش با خدا نزنه ولی اینبار حالا به هر دلیلی بشکنه این سختی ها بی نتیجه است ؟؟؟
چطور میشه ترک کرد ؟؟
مرسی

بعد یه سوال؟
این که این دختر این همه سختی به جون می خره و سالها می سازه چرا خدا وسیله ازدواجش فراهم نمی کنه ؟؟؟ چقد فشار روحی و.... و اذیت و آزار دیگران !!!!!!! حتی از طرف خانواده به نوعی دیگه زیادی شمرده میشه .....
دختری که سالها حتی تو فکرشم به پسری فکر نمی کنه و چشم به نامحرم نمی اندازه !!! و.... واقعا عفت پیشه می کنه
این حقشه ؟؟
مگه نمی گوییم خدا مهربونه چرا بعضی وقت ها اینجوری میشه ؟؟؟؟ واسه ادمهای دل صاف هم بیشتر

m@hsa66;344014 نوشت:
اگر کسی عفت پیشه کنه با همه پشنهاد های که میشه رد کنه و اصلا طرف نره
ولی بعد تحت شرایطی نتوانه تحمل کنه و برود
واقعا این همه عفت پیشگی هیچی میشه ؟؟ اصلا این همه سختی کشید بی نتیجه بوده ؟؟
(منظورم از گناه زنا و.. هست جه به صورت تلی و وب کم که الان مرسوم شده و چه به صورت حضوری انجام بشه آیا مجازاتش مختلف هست ؟؟ اصلا گناهش چطوریه ؟؟)
بعدش این انسان اگر قبلا این رابطه داشته (برای ازدواج بوده ولی نشده ) و ترک کرده و سالها با اینکه خیلی بهش گفتن انجام نداده حتی شرایطش بوده ولی حاضر شده حرف بشنوه و تهمت بشنوه ولی زیر قولش با خدا نزنه ولی اینبار حالا به هر دلیلی بشکنه این سختی ها بی نتیجه است ؟؟؟
چطور میشه ترک کرد ؟؟
مرسی

خوبی ها گناهان رو از بین می برد و گناهان خوبی ها رو
هر کس هر چه کند حتی ذره ای خواهد دید
ببینید چون عفت واقعی انجام نشده
قبلا هم گفتم عفت هم باید روحی و روانی باشه و هم جسمی
من خیلیا رو دیدم حتی انسان های مومن که فقط و فقط جسمی رو انجام می دن
به اون افکار و به اون مواردی که تو تنهایی بهش فکر می کنن اصلا توجهی ندارن
هر چه زودتر باید ترک بشه راهش هم اینه که هم جسمی و هم روانی و روحی توجه بشه تا کم کم از بین بره
و این فقط با توکل به خدا و ارامش جستن از او میسر می شه

مسافر زمان;344019 نوشت:
خوبی ها گناهان رو از بین می برد و گناهان خوبی ها رو
هر کس هر چه کند حتی ذره ای خواهد دید
ببینید چون عفت واقعی انجام نشده
قبلا هم گفتم عفت هم باید روحی و روانی باشه و هم جسمی
من خیلیا رو دیدم حتی انسان های مومن که فقط و فقط جسمی رو انجام می دن
به اون افکار و به اون مواردی که تو تنهایی بهش فکر می کنن اصلا توجهی ندارن
هر چه زودتر باید ترک بشه راهش هم اینه که هم جسمی و هم روانی و روحی توجه بشه تا کم کم از بین بره
و این فقط با توکل به خدا و ارامش جستن از او میسر می شه

اتفاقا من خودم به شخصه می دونم حس تنهایی با کتاب و رمان و ... پر کرد
اصلا فرصت فکرکردنی برای خودش نمی ذاشت که بخواد به این فکرکنه !!!!!! حتی فیلم و عکس تحریک کننده هم نمی دید
واقعا فکرش از این رابط به شوهرش حواله می داد ولی آخرش اینجوری شد
حالا که این همه عفت از بین رفت !!! پس چرا برگرده و سختی بکشه ؟؟؟؟؟؟؟؟
آخرش که باز همین میشه
یاد خدا و توکل نه عزت نمیشه خدا نباید یه حرکتی کنه حداقل این دلش خوش باشه
اصلا خدا که این همه عفت بایه بارخطا از بین می بره !!!!!! چرا جای ان سختی ها خدا را گذاشت اما خدا هیچ کاری نکرد ؟؟ الان خدارا بذاره ؟
کلا آدم های تنها از همه بیشتر مریض می شن (مریضی روحی و ..... همین خانم افت پلاکت خون داره خوب الان چی ؟؟؟؟ یا سرطان هست و فعلا باید دارو مصرف کنه تا خوب شه یا فوقش سرطان هست در هردوصورت آدمی که عزتی نداشته بدتر خوار نمیشه ؟؟؟ پ چرا ان خدا جای نداشته ها بذاره و .... اما خدا جای خودش هیچی نذاره ؟ بعد این همه زجر کشیدن واسه طرف گناه رفتن نمی بینه بعد گناه می بینه ؟؟؟)

m@hsa66;344024 نوشت:
کلا آدم های تنها از همه بیشتر مریض می شن (مریضی روحی و ..... همین خانم افت پلاکت خون داره خوب الان چی ؟؟؟؟ یا سرطان هست و فعلا باید دارو مصرف کنه تا خوب شه یا فوقش سرطان هست در هردوصورت آدمی که عزتی نداشته بدتر خوار نمیشه ؟؟؟ پ چرا ان خدا جای نداشته ها بذاره و .... اما خدا جای خودش هیچی نذاره ؟ بعد این همه زجر کشیدن واسه طرف گناه رفتن نمی بینه بعد گناه می بینه ؟؟؟)

سلام
هیچ شکی در سختی شرایط برای بعضی افراد نیست
دو اصل رو فراموش نکنیم :
انسان در حال آزمایشه پس باید مراقبت کنه از خودش
رحمت خدا را بهانه ای برای بازگشت به او قرار دهیم نه برای دور شدن از او و گناه
والله الموفق

m@hsa66;344014 نوشت:
منظورم از گناه زنا و.. هست جه به صورت تلی و وب کم که الان مرسوم شده و چه به صورت حضوری انجام بشه آیا مجازاتش مختلف هست ؟؟ اصلا گناهش چطوریه ؟؟

سلام
زنای مصطلح بر عمل فیزیکی اطلاق میشه لذا موارد دیگه هرچند گناهان بزرگی اند اما در تحت این عنوان قرار نمیگیرند
والله الموفق

ببخشید اقا حامد تاثیر منفیش چه جوری از بین میره(مثلا راحت تر تکرار میشه)

mohamad hamzeh;344289 نوشت:
ببخشید اقا حامد تاثیر منفیش چه جوری از بین میره(مثلا راحت تر تکرار میشه)

سلام
تاثیر منفی چی برادر
متن مورد نظر رو نشون بدهید
والله الموفق

سادات موسوی;343857 نوشت:
حتما مستحضری که بیماری ام اس "مولتیپل اسکلروزیس" در دختر خانمهای مجرد و مخصوصا خانمهایی که احاساس نیاز به همدم دارند و تنهایی آزارشون میده ایجاد میشه.

با سلام و احترام.

کی گفته این بیماری [فقط] در خانم های مجرد ایجاد می شه ؟!

سادات موسوی;343857 نوشت:
در پژوهشکده مغز و اعصاب برخی دانشگاه علوم پزشکی این موارد توصیه شده و نتیجه بسیار عالی مشاهده شده!

نتیجه بسیار عالی دقیقاً یعنی چه؟ یعنی این بیماران درمان شدن ؟! یعنی پلاک های عصبی از تصویر ام آر آیشون حذف شده ؟!

ممنون می شم منبع این فرمایشات رو ذکر کنید.

m@hsa66;344014 نوشت:
اگر کسی عفت پیشه کنه با همه پشنهاد های که میشه رد کنه و اصلا طرف نره ولی بعد تحت شرایطی نتوانه تحمل کنه و برود واقعا این همه عفت پیشگی هیچی میشه ؟؟ اصلا این همه سختی کشید بی نتیجه بوده ؟؟

با سلام.

نه بی نتیجه نبوده. به ازای هر زحمتی که کشیده اون طرف پاداش دریافت می کنه. هرچند ظاهراً آخرش خداب شده. اما حساب و کتاب خدا مثل ما شب کنکوری نیست.

البته کسی که تلاش کرده و آخرش هم منحرف شده قطعاً از کسی که تلاش نکرده و منحرف شده جلوتره. دست کم تجربش کمتره و سابقه بهتری داره. خدا همه اینها رو در نظر می گیره. بخیل که نیست. مهربان هم که هست!

حامد;344160 نوشت:
سلام
دو اصل رو فراموش نکنیم :
والله الموفق

دلیل بیارد ؟؟ منطق
صرفا اینکه یه نفر این همه سختی بکشه ؟؟ خوب چرا این همه شرایط سخت فقط واسه یه نفر ؟؟؟ و این همه امتحان !!! خوب مردود شد چی میشه ؟؟؟
ان کسی که یه ذره از این مشکلاتم نداره و مردود میشه چی ؟؟؟
آخه فرقش چیه ؟؟؟
بعدش آقای کابر حامد این همه متن بود واقعا جواب آن همه سوال این دو خط میشه ؟؟؟رحمت خدا را هم بهانه برای بازگشت بگذاریم خوب موقعی که گناهی نکرده و خودش و داش بوده حتی فکرشم سمت این نرفته با آن همه پیشنهاد و.... فکرشم سمت اینکه بره نرفته بعد خدا میاد یه آزمایشی می کنه که شاید اشتباه به اعتماد یه نفر برای قول ازدواج به گناه می افته و ....
چرا خوب اینجوری ؟؟؟ آن موقع چه بازگشتی میشه داد؟؟؟؟؟؟؟
بعدش من دنبال جواب سوالامم سوالالی که خیلی هاش داره من از مذهبی بودم پیشمون می کنه !!!

حامد;344160 نوشت:
سلام
دو اصل رو فراموش نکنیم :
والله الموفق

تشکر ولی
میشه یکم بیشتر توضیح بدید اینها که خودمم می دونم !!!
علت چیه؟؟ این همه سوال بود فقط این جوابشه؟؟؟:Gig:

m@hsa66;344624 نوشت:
تشکر ولی میشه یکم بیشتر توضیح بدید اینها که خودمم می دونم !!! علت چیه؟؟ این همه سوال بود فقط این جوابشه؟؟؟

سلام
فکر میکنم برای بازگشت و بقای در مسیر صحیح توجه به همین دو اصل و باور کردن آنها کافی است
با تکیه به رحمتش برخیز و راه بیفت و با اطلاع از آزمایشات مراقب باش
حتما به مقصد خواهی رسید ان شاء الله
والله الموفق

m@hsa66;344610 نوشت:
بعد خدا میاد یه آزمایشی می کنه که شاید اشتباه به اعتماد یه نفر برای قول ازدواج به گناه می افته و .... چرا خوب اینجوری ؟؟؟ آن موقع چه بازگشتی میشه داد؟؟؟؟؟؟؟

سلام خواهر گرامی
آزمایش برای افزونی ظرفیت انسان جهت دریافت رحمتهای الهی است و نه اسبابی برای سقوط به عبارت دیگر خداوند متعال دنبال مچ گیری نیست بلکه مسیری برای ارتقاء باز میکند تا ما ظرفیتهای درونی مان را بالفعل کنیم
خوب اگر یک بار زمین خوردیم اشکال ندارد او تعالی کمتر از یک مادر نیست که بارها افتادن کودکش را می بیند اما باز هم دستش را می گیرد تا برخیزد و راه رفتن بیاموزد
فرصت هنوز باقی است ؟
والله الموفق

چرا صحغه چهارم برای من نمی ره ؟؟؟

آیا کسی که سمت گناه می ره با کسی که کلی عفت می کنه ولی بعد می ره !!! چه فرقی داره ؟
توی تاپیک پست اول و دم کامل نوشته بودم
در پیشگاه خالق هستی هر دو یه کار انحام دادن؟؟ آیا فرقی نینشون نیست؟؟ ان همه سختی که کشید بی نتیجه است ؟؟

مقاومتی که کرده بعد مرتکب گناه شده با کسی که بدون مقاومت مرتکب شده !!! یکی هست؟؟ گناه در هردو یکی هست ولی اینکه چطوری به سمت این گناه کشیده شده فرقی نداره ؟؟ شرایط مرتکب شدن هم نداره ؟؟

m@hsa66;345839 نوشت:
مقاومتی که کرده بعد مرتکب گناه شده با کسی که بدون مقاومت مرتکب شده !!! یکی هست؟؟ گناه در هردو یکی هست ولی اینکه چطوری به سمت این گناه کشیده شده فرقی نداره ؟؟ شرایط مرتکب شدن هم نداره ؟؟

با سلام مجدد

مشابه این سؤال تو تاپیک های دیگه هم مطرح شده که بیانگر اهمیت این مسأله است. تو یکی از اون تاپیک ها مثالی زدم که اینجا دوباره عرض می کنم:

دو دروازه بان رو فرض کنید: یکی در مقابل ضربه کاشته تیم حریف واکنشی نشون نمی ده چون مثلاً می دونه اصلاً به توپ نمی رسه. بعدشم گل می خوره.
دومی با کلی تلاش و تکاپو به طرف توپ شیرجه می ره اما نمی تونه توپ رو بگیره و گل می خوره. تازه سرشم می خوره به تیر دروازه و می شکنه!

از نظر ما نتیجه در هر دو حالت یکسانه. اما از نظر خدا ظاهراً این طور نیست. چون خدا به نتیجه کاری نداره. بلکه به تلاش ما کار داره (لیس للانسان الا ما سعی). ضمناً از هر کسی به اندازه توانش انتظار داره (لا یکلف الله نفساً الا ماسعی * لا یکلف الله نفساً الا ما آتاها).

هر چند خداوند در این دنیا قوانینی قرار داده که معمولاً زیاد نقضشون نمی کنه. یعنی وقتی جامعه سالم نیست و کسی در عین عفت و خویشتنداری بازم آلوده می شه خدا براش گناهی نمی نویسه (هرچند ظاهراً گل خورده). قبول دارم تصورش یه کم سخته و حتی فریبنده است. اما ظاهراً همین طوره که عرض کردم. ان شاء الله نظر دقیق تر رو اساتید می فرمایند.

موفق باشید.:Hedye:

m@hsa66;345839 نوشت:
آیا کسی که سمت گناه می ره با کسی که کلی عفت می کنه ولی بعد می ره !!! چه فرقی داره ؟ توی تاپیک پست اول و دم کامل نوشته بودم در پیشگاه خالق هستی هر دو یه کار انحام دادن؟؟ آیا فرقی نینشون نیست؟؟ ان همه سختی که کشید بی نتیجه است ؟؟ مقاومتی که کرده بعد مرتکب گناه شده با کسی که بدون مقاومت مرتکب شده !!! یکی هست؟؟ گناه در هردو یکی هست ولی اینکه چطوری به سمت این گناه کشیده شده فرقی نداره ؟؟ شرایط مرتکب شدن هم نداره ؟؟

با سلام

بدون شك كسي كه مقاو مت دارد به توبه نزديكتر است تا كسي كه برايش گناه مهم نيست و صاحب نفس لوامه سرانجام موفق به توبه ميشود .

به حديث زير دقت كنيد :

كافي : العدة، عن البرقي، عن محمد بن علي،
عن محمد بن الفضيل، عن الكناني قال: سألت أبا عبد الله عليه السلام عن قول الله
عزوجل، " يا أيها الذين آمنوا توبوا إلى الله توبة نصوحا " قال: يتوب العبد من
الذنب
ثم لا يعود فيه. قال محمد بن الفضيل سألت عنها أبا الحسن عليه السلام فقال:

يتوب من الذنب ثم لا يعود فيه، وأحب العباد إلى الله المفتنون التوابون

ودر بعضي نسخ :
وأحب عباد الله إلى الله

المتقي التائب.

في نسخة: المحسن التواب.

كافي: علي، عن أبيه، عن ابن أبي عمير، عن أبي أيوب، عن أبي بصير قال: قلت
لابي عبد الله عليه السلام: " يا أيها الذين آمنوا توبوا إلى الله توبة نصوحا "
قال: هو الذنب الذي لا يعود فيه أبدا، قلت: وأينا لم يعد ؟ فقال: يا أبا محمد إن

الله يحب من عباده المفتن التواب

ابوبصیر گوید: به امام(ع) گفتم: معنی توبه نصوح چیست؟ فرمود: یعنی توبه از گناهی که هرگز دیگر به آن بازنگردد گفتم: پس کدامیک از ماست که بتواند این کار بکند فرمود: ای ابوبصیر به راستی که خداوند آن بندگانش را که فریب بخورند و زیاد توبه کنند را دوست می دارد.

قال الجزرى في النهاية: "
إن الذين فتنوا المؤمنين والمؤمنات " قال: فتنوهم بالنار، أي امتحنوهم وعذبوهم،
ومنه الحديث " المؤمن خلق مفتنا " أي ممتحنا يمتحنه الله بالذنب ثم يتوب، ثم يعود
ثم يتوب، يقال: فتنته افتنه فتنا وفتونا: إذا امتحنته. ويقال فيها: أفتنته أيضا،
وهو قليل.

ودر منابع عامه :

عن علي بن أبي طالب قال : قال رسول الله صلى الله عليه و سلم
إن الله عز و جل يحب العبد المؤمن المفتن التواب ( الممتحن يمتحنه الله بالذنب ثم يتوب ثم يعود ثم يتوب )

رواه عبد الله وأبو يعلى وفيه من لم أعرفه

حال شما بگوييد كسي كه اصلا گناه نكرده با كسي كه كرده وتوبه كرده مساويند ؟

با سلام.
دوست عزیز توکل داشتن چیزی است که باید به درکش برسی.
توجه کن که تهِ ته اعماق قلبت وعده خداوند را قبول داره یا نه. مشکل ما ایمان ضعیفمان به خداست.

پرسش:
با توجه به این آیه 33 سوره نور که می فرماید: «کسانی که امکان ازدواج ندارند عفت بورزند تا خداوند از فضل خود آن ها را بی نیاز کند». چه قدر این موضوع در جامعه فعلی به صورت عینی دیده شده که کسانی که خودشان را از گناه دور نگه داشته اند خداوند راه رو برای ازدواج هموار کرده؟ من به این آیه هیچ شکی ندارم فقط می خواستم ببنیم این رو کسی در جامعه امروز تجربه کرده یا نه؟

پاسخ:

قرآن کریم در آیه 33 سوره نور چنین می فرماید: «وَ لْيَسْتَعْفِفِ الَّذينَ لا يَجِدُونَ نِكاحاً حَتَّى يُغْنِيَهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِه‏»؛ و كسانى كه [وسيله‏] ازدواجى نمى ‏يابند بايد پاكدامنى پيشه كنند تا خدا آنان را از فضل خود توانگرشان سازد.(1)
"حتی" معانی متعددی دارد، اما عمدتا به معنای "انتهای غایت" به کار می رود(2) یعنی انتها و پایان تحقق و فعل، مثلا درآیه شریفه ی «سَلامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْر»؛ (3) پایان سلام فرشتگان، طلوع سپیده است.

"حتی" در آیه ی شریفه ی سوره نور هم به معنای نتیجه برای جمله قبلی نیست، بدین معنا که اگر عفت بورزند خداوند آنها را از فضل خودش بی نیاز می فرماید، بلکه به معنای انتهای غایت است، یعنی مهلت انقضا و پایان عفت پیشه کردن، زمانی است که از فضل خدا بی نیاز شده و امکان ازدواج می یابند؛ بنابراین معنای آیه شریفه چنین خواهد بود: تا زمانی که خداوند از فضل خود آنها را بی نیاز نکرده است، باید عفت بورزند.

البته در آیات دیگری تقوا و ازدواج از عوامل برکت و گشوده شدن دربهای رزق و روزی دانسته شده است:
«وَ أَنكِحُواْ الْأَيَامَى‏ مِنكمُ‏ْ وَ الصَّالِحِينَ مِنْ عِبَادِكمُ‏ْ وَ إِمَائكُمْ إِن يَكُونُواْ فُقَرَاءَ يُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَ اللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيم‏، مردان و زنان بى‏ همسر خود را همسر دهيد، همچنين غلامان و كنيزان صالح و درستكارتان را اگر فقير و تنگدست باشند، خداوند از فضل خود آنان را بى‏ نياز مى‏ سازد خداوند گشايش ‏دهنده و آگاه است.(4)

و در مورد تقوا نیز می فرماید:
«وَ مَن يَتَّقِ اللَّهَ يجَْعَل لَّهُ مخَْرَجًا * وَ يَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لَا يحَْتَسِبُ وَ مَن يَتَوَكلَ‏ْ عَلىَ اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُه‏»؛ و هر كس تقواى الهى پيشه كند، خداوند راه نجاتى براى او فراهم مى‏ كند، و او را از جايى كه گمان ندارد روزى مى‏ دهد و هر كس بر خدا توكّل كند، كفايت امرش را مى‏ كند (5)

وعده­های الهی بدون شک محقق خواهند شد، و در صورت بررسی میدانی افراد بسیاری خواهیم یافت که تحقق این وعده ها را به صورت بسیار شفاف و روشن در زندگی خویش دیده اند، منتهی باید توجه داشت که وعده های الهی بی قید و شرط نیستند، در آیات و روایت دیگر شروطی برای تحقق آنها بیان شده است، بنابراین اگر کسی با رعایت تقوا و ازدواج احساس می کند وعده الهی مستجاب نشده است باید دقت کند که کدام شرط را محقق نساخته است.

به عنوان نمونه خداوند در قرآن کریم تصریح فرموده است که سرنوشت انسان ها در گام اول به دست خود آنها گذاشته شده: «إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِم‏»؛ خدا سرنوشت هيچ ملتى را تغيير نمى‏دهد تا آنكه آنچه که مبوط خودشان است را تغيير دهند.(رعد:11/13)
بنابراین انسان نمی تواند توقع داشته باشد که بدون تلاش و برنامه ریزی صرفا با تقوا و ازدواج مشکلات مالی اش حل شود، بلکه باید با هدف، با برنامه ریزی، و با تلاش اهداف مادی را دنبال کند، کار کند، در این صورت است که تقوا و ازدواج مایه ی برکت برای تلاش او خواهد بود.

یا در برخی از روایات اعتماد به وعده های خداوند شرط تحقق آنها دانسته شده است، همان طور که امام رضا(علیه السلام) می فرمایند: «أَحْسِنِ الظَّنَّ بِاللَّهِ فَإِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ يَقُولُ أَنَا عِنْدَ ظَنِّ عَبْدِيَ الْمُؤْمِنِ بِي إِنْ خَيْراً فَخَيْراً وَ إِنْ شَرّاً فَشَرّاً»؛ به خداوند گمان نیکو و حسن ظن داشته باش، به درستی که خداوند عزوجل می گوید من نزد گمان بنده مومنم هستم، اگر به من گمان خیر ببرد همان خیر را برای او رقم میزنم، و اگر گمان شر داشته باشد همان را خواهد دید. (6)

شرط مذکور بدین خاطر است که دنیا دار امتحان و آزمایش است طبیعتا باید این فضا حفظ شود، بنابراین وعده های خداوند اولا از طریق اسباب عادی(نه اعجاز) محقق میشود، تا کافران صرفا به خاطر مادیات به سمت ایمان کشیده نشوند. و ثانیا تحقق این وعده ها در گرو اعتماد به آنهاست، بنابراین کسی که به آنها اعتمادی ندارد و از باب سنگ مفت، گنجشک هم مفت وارد آن میشود، تحقق آنها را نخواهد دید.

پی نوشت ها:
1. نور:33/24.
2. ابن هشام، مغنی الادیب، به کوشش و جمعی از اساتید حوزه، انتشارات نهاوندی، قم، چاپ چهارم، 1380، ص100.
3. قدر:5/97.
4. نور:32/24
5. طلاق:2و3.
6. کلینی، محمد، الكافي، دار الكتب الإسلامية، تهران، چاپ چهارم، 1407ق، ج2، ص72.

موضوع قفل شده است