جمع بندی استفاده از دستکش: منطق یا تعصب؟

تب‌های اولیه

54 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
استفاده از دستکش: منطق یا تعصب؟

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام به کاربران و کارشناسان محترم
خیلی وقت بود یه فکری تو ذهنم داشتم و درست وقتی خواستم ازش تصمیمی بسازم و اجرا کنم؛ چند نفر باهام مخالفت کردن و حالا به اصل تصمیمم شک کردم!!
اول یه مختصر توضیح بدم:
همه میدونیم و داریم می بینیم که زندگی تو کلانشهرها خیلی سخته از این نظر که توی تاکسی و تقریباً هیچ یک از اماکن عمومی نه به اختلاط زن و مرد و نه به تماس بین اونها اونطور که شایسته ی زندگی در یک جامعه ی اسلامیه توجه نمیشه و این مشکل مدت ها منو عذاب داده.
مثلاً همین که موقع گرفتن بقیه ی پول از مغازه دار یا راننده ی تاکسی، حتی اگه مراقب هم باشی باز گاهی دست ها بهم می خورن مثلاً همین با تموم بی اهمیتی اش اما خیلی برام عذاب آوره.
خیلی وقت بود به دستکش فکر می کردم که خب اینطوری حداقل دست من تماسی نداره و اذیت نمیشم.
چندهفته پیش بالاخره تصمیممو گرفتم و دوسه باری با دستکش بیرون رفتم که بعدش شنیدم این کار در عرف، مخصوصاً عرف اینجا(شهر خودمون)، معنی خوبی نداره و آدم رو یه شخصیت متعصب و خشک معرفی می کنه و بیشتر اصلاً آدمو انگشت نما می کنه.
می خواستم نظرتونو بگین. مخصوصاً اونا که تو شهرای با فرهنگ هفت رنگ، زندگی می کنن، یعنی تو شهرشون از قشر مذهبی بگیر تا قشر ضدمذهبی، انواع و اقسام به وفور یافت میشه.
نظر بدین که آیا اینطوره و استفاده از دستکش با همون منطقی که گفتم و نه برای زیاده روی در حدود حجاب، چیزی مث استفاده از پوشیه در یه شهر غیر مذهبیه و آدم رو انگشت نما می کنه یا در کل، این آدم رو متعصب نشون میده؟

کارشناس بحث : حامی

با سلام و تشکر از سئوال تان

در پاسخ به سئوال شما ابتدا به دو سئوال شرعی توجه کنید:

پوشيه و لباس شهرت
سوال:

تو دانشگاه با پوشيه مي روم دوستانم مي‌گويند اين نقض غرض است؛ تو پوشيه مي زني تا از نگاه نامحرم محفوظ باشي ولي الان انگشت‌نما شده‌اي. آيا با اين وصف پوشيه زدنم از لحاظ شرعي اشکال دارد؟ آيا تو اين شرايط خاص اين پوشيه زدن لباس شهرت به حساب مي‌آيد؟(مرجع: آيت الله خامنه اي).

پاسخ:

پوشيه زدن در محيطي که کمتر مورد استفاده قرار مي گيرد ، مصداق لباس شهرت نيست و از لحاظ شرعي اشکالي ندارد [ 1 ]

ادامه سوال:

لباس شهرت نيست قبول، اما اگر خود اين پوشيه که چشمان و ابروها پيداست و کامل صورت را نپوشانده در جايي سبب شود مردها بيشتر نگاه کند چه طور؟

پاسخ:

در اين حالت نيز به لحاظ شرعي اشکالي در استفاده از پوشيه نيست [ 2 ] .

پي نوشت ها:
-------------------------------------------------
1و2:آيت الله خامنه ‌اي،جزوه پوشش و نگاه جامعه الزهرا(سلام الله عليها)،ص 95 و

پايگاه اطلاع رساني آيه الله خامنه اي در مسائل پوشش و حجاب به آدرس:

http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=49

سلام علیکم جناب حامی
البته از سیاق پاسختون اینطور برمیاد که ادامه داره و فک کنم عجله کردم در نوشتن جواب.
ممنون فتوا رو نشنیده بودم
اما باید عرض شود که مشکلی با حکم شرعی اش ندارم. و قبول دارم که این کار هیچ مشکل شرعی نداره و شاید تو برخی اماکن و در برخی شرایط حتی انجام دادنش ترجیح داده بشه.
غرض اصلیم از ایجاد این موضوع، این بود که با کارشناسان محترمی چون شما و البته دیگر کاربران اسکدین، همفکری و تبادل نظر داشته باشیم.
می خوام نظر افراد رو بدونم تا برآورد بهتری از باور عرف نسبت به این کار(استفاده همیشگی از دستکش در اماکن عمومی) داشته باشم.
آیا واقعاً عرف ما، لااقل، عرف شهر ما، اینطوره که دستکش داشتن رو نشونه ی متعصب بودن و افراط در رعایت حدود خدا می دونه یا خیر؟
باز هم از توجهتون یک دنیا سپاسگزارم:Gol:

سلام علیکم

اگر میخواهید از دستکش استفاده کنید، نگویید که به چه غرضی استفاده میکنید
تا شاید آنها فکر دیگری کنند ...

اما استفاده از دستکش نیاز نیست به نظرم
مگر اینکه روی شما تأثیر منفی ( از جنبه اخلاقی ) میگذارد
که دیگه اون موقع فکر حرف مردم نباشید

التماس دعا

سلام به شما
نظر من
همچین لزومی نداره این کار.
اول اینکه دستتون در یک ثانیه بخوره به دست راننده تاکسی چی میشه ؟
مگه واسه لذت هست ؟ قصد اصلی پس گرفتن پول هست که در حد معمول گرفتید و تمام.
اگر با دستکش هم باشید اما واسه لذت باشه این برخورد گناه هست. و فرقی نداره با دستکش یا بی دستکش.

مورد بعدی توی مراسم حج و طواف هم برخورد زن و مرد و بدن هم هست و شاید بگید اون مورد خاص هست و کسی تو این فکرا نیست.
پس اینجا هم در شهر و تاکسی و اینا خاص هست و کسی تو این فکرا نیست.

زندگی عادی نرمال با خدا بدون تعصب و افراط تفریط بهترین حالت هست.
بعضی عذاب وجدان ها منطقی نیست و چه بسا شیطانی هم باشه.

موفق باشید

الـــعبد;308304 نوشت:
سلام علیکم

اگر میخواهید از دستکش استفاده کنید، نگویید که به چه غرضی استفاده میکنید
تا شاید آنها فکر دیگری کنند ...

سلام علیکم
متوجه این بخش از صحبتتون نشدم:Gig:

مساله ای که برام پیش نمیاد اما اینطوری اعصابم راحت تر میشه که دست من لااقل برخوردی نداره؛ همین.
محتاجیم به دعا...
یاعلی...

BaghiatoSalam;308316 نوشت:
موفق باشید

سلام علیکم
همچین تصمیمی هم میتونه شیطانی باشه؟؟ بعد از چه نظر آخه؟:Gig:

فرزانه!!;308320 نوشت:

همچین تصمیمی هم میتونه شیطانی باشه؟؟ بعد از چه نظر آخه؟

می تونه وسواس ایجاد کنه.
وسواس فکری. بد بینی . منزوی شدن . و حتی با اینکه شاید الان تصورش سخت باشه اما از دین برگشتن ( باورنکردنی - ولی شدنی ).

سلام
به نظر من اگ ههدف در اصل خدا باشه باید به حرف دیگرون اهمیت ندیم در هر صورت استثنا هم نداره :Gol:
خود من وقتی چادری شدم همه مسخرم میکردن میگفتن یه روزی عاقل میشی و چادرو کنار میذاری ولی من توجهی نکردم چون هدفم جلب رضایت خدا بود:ok:
اگه نظر من رو میخواید من میگم توجهی نکنید
یاعلی:Gol:

سلام
به نظر من خيلي هم خوبه استفاده كردن از دستكش چون متاسفانه تو جامعه امروزي ما ادمهاي بيمار و ذهن مسموم وجود داره كه با كوچكترين برخورددچار تحريك ميشن دست خودشون نيست ديگه اين يه نوع بيماري تو وجودشونه
من خودم به شخصه برخورد داشتم و حال اين دوست عزيزو كاملا درك ميكنم
استفاده كردن بستگي به نظر خودت داره دوست عزيز
هميشه سلامت باشي
التماس دعا

سلام
تو شهر ما چون هواش خشکه بیشتر خانم ها به خاطر خشکی پوست یا آلودگی و مسایل بهداشتی حتی تو گرمای تابستون از دستکش استفاده میکنند با این حال اگه یه خانم حجابش در حد افراط بود از دستکش استفاده کنه میگن وسواس داره!
اینکه شما تا این حد به جزئیات اهمیت میدید خوبه اما توجه بیش از حد به جزئیات ما رو از هدف اصلی غافل میکنه و خود جزء و فرع تبدیل میشه به اصل و میشه مبتذل و بدعت و افراط ! درحالیکه اسلام دین اعتداله و برای راحتی ماست نه زجر.
حالا ک شما حساسی میتونید از راهکار دیگه استفاده کنید.
تو تاکسی میشینین کیف بذارید یا حد المقدور صندلی جلو بشینید.
میخواین پول بگیرید دستتونو کامل باز کنید پایین تر بگیرید اینطوری پولو میندازه یا اگه طرف پولو از یه قسمتش گرفته با نوک انگشتتون بگیریدو... ببینید اینطوری نه به کسی اهانت میشه و نه شما ناراحتید.

نقل قول:
می خواستم نظرتونو بگین. مخصوصاً اونا که تو شهرای با فرهنگ هفت رنگ، زندگی می کنن، یعنی تو شهرشون از قشر مذهبی بگیر تا قشر ضدمذهبی، انواع و اقسام به وفور یافت میشه.

در مورد خاص دستکش و مشکل شما دوست گرامی :
بنظر من می توانید دستکش را در جیب یا کیف و ..داشته باشید, از آنجا که مصادیق برخورد دست در کشور ما, همین دو مورد رد و بدل پول و کالاست .قبل از خرید یا سوار شدن به تاکسی. می توانید فوری از دستکش استفاده کنیدو بعد اگر دستتان زینتی ندارد. آن را در بیاورید(هرچند در کل ,مخالف اینقدر بها دادن به حرف مردم در مورد یک کار شخصی و مثبت هستم ) .

بنده با سخن آن دوستی که فرمودند یک لحظه دستتان برخورد کند مانعی ندارد, مخالفم !

بله! با عقل ما ,شاید مانعی نداشته باشد اما همه ی دستورات خداوند را نمی توانیم با عقل محدود خود ,وزن کنیم .
از حکم الهی و شرع اسلام , نه باید جلو افتاد و نه عقب ماند !

مثال : درست این است که انسان, واجب بداند دستش به نامحرم نخورد ,حتی یک لحظه! چون امر خداوند است .اما اگر سهوا" برخورد کرد هم .خود را گناهکار بالفطره و ...نداند و عذاب ندهد.فقط فوری استغفار کند و سعی کند از آن به بعد بیشتر رعایت و دقت کند .
هم افراط بد است و هم تفریط (کوتاه آمدن از حکم شرعی و الهی به بهانه ی نیفتادن به دام وسواس و تعصب و ...)

نقل قول:

قال الصادق (ع): مَن اَصلَحَ فیما بَینَهُ وَ بَینَ اللهِ اَصلَحَ اللهُ ما بَینَهُ و بَینَ النَّاسِ
کسی که بین خود و خدایش را اصلاح کند خداوند بین او و مردم را اصلاح می کند

به حدیث بالا توجه بفرمایید ..حتی اگر حرف و نظر مردم هم خیلی برایتان اهمیت دارد باز راه رسیدن به خوشنامی و ....اطاعت و جلب نظر خداوند متعال است !

چیزی که عرض کردم نظر شخصی بنده بود ..موفق باشید دوست عزیز :Gol:

BaghiatoSalam;308316 نوشت:
سلام به شما
نظر من
همچین لزومی نداره این کار.
اول اینکه دستتون در یک ثانیه بخوره به دست راننده تاکسی چی میشه ؟
مگه واسه لذت هست ؟ قصد اصلی پس گرفتن پول هست که در حد معمول گرفتید و تمام.
اگر با دستکش هم باشید اما واسه لذت باشه این برخورد گناه هست. و فرقی نداره با دستکش یا بی دستکش.

مورد بعدی توی مراسم حج و طواف هم برخورد زن و مرد و بدن هم هست و شاید بگید اون مورد خاص هست و کسی تو این فکرا نیست.

زندگی عادی نرمال با خدا بدون تعصب و افراط تفریط بهترین حالت هست.

موفق باشید

دوست عزیز وقتی خدا گفته حتی صداتون رو جوری در نیارید که مردی که مرضی به دل داره تحریک بشه اونوقت میاد بگه اگه دستتون یه ثانیه خورد به دست یه نامحرم اشکالی نداره!!!

از کجا معلوم اون مرد از برخورد دست شما تحریک نشه!! مگه ازش می پرسیم؟؟

من خودم تو زمستان از سرما و در تابستان از نور افتاب که باعث سیاه شدن دست هام میشه دستکش دستم میکنم خیلی ها دست میکنند حتی کسایی که بی حجاب هستن دستکش دست کردن لزوما نشان دهنده متعصب بودن و خشک بودن نیست

اما توی کرایه دادن خیلی حساسم چون اگه دستم در حد یک دهم ثانیه هم به یه نامحرم بخوره حالم بد میشه حالا اون طرف تحریک بشه یا نه..... توی تاکسی نشستن هم همینطور خیلی وقت ها از اتوبوس استفاده میکنم که مجبور نباشم توی تاکسی بغل یه نامحرم بشینم که از عمد و غیر عمد خودش رو بچسبونه به من!!!:Narahat az:

ادعای مومن بودن ندارم ها!!! اما بدم میاد من گناه کنم یکی دیگه لذتش رو ببره

[="Tahoma"][="Green"][="DarkGreen"]

فرزانه!!;308287 نوشت:
اما باید عرض شود که مشکلی با حکم شرعی اش ندارم. و قبول دارم که این کار هیچ مشکل شرعی نداره و شاید تو برخی اماکن و در برخی شرایط حتی انجام دادنش ترجیح داده بشه.
غرض اصلیم از ایجاد این موضوع، این بود که با کارشناسان محترمی چون شما و البته دیگر کاربران اسکدین، همفکری و تبادل نظر داشته باشیم.

اللهم عجل لولیک الفرج:Gol:

سلام

ملاک تشخیص حدود اللهی خود خدا و رسول(ص) و امامان(ع) و بعد نواب ائمه(رض) هستند(یا نواب رسول الله)

پس اعمالتان را با این معیار بسنجید اگر همخوانی داشت به حرف مردم توجهی نکنید و اگر نداشت اصلاح کنید

حکمش رو دقیق بپرسید با توجه به نظر مرجعتان
که آیا عرف در اینجا ملاک عمل هست یا خیر؟
و....:ok:
[/][/]

سلام
به نظر نمیاد که پوشیدن دست کش اشکالی داشته باشه.
خیلی وقتها حساسیت دیگران باعث میشه که ما از وظیفه ای که به عهده ما هست صرف نظر کنیم.

سوالی که شما مطرح کردین دو بخش داره.
یک بخش شرعی و فقهی و یک بخش عرفی و اجتماعی.
از منظر شرعی مشکلی نیست و شما به جهت رعایت حدود قصد دارید که این کار را انجام بدین.
اما از نظر بخش عرفی این نکته قابل توجه هست که عرفی در شرع مورد پذیرش هست که مورد قبول شرع هم باشه .
در اصطلاح فقه به این عرف گفته میشه عرف متشرع یعنی عرف افراد مذهبی جامعه نه اینکه عرف افراد جامعه به طور کلی...

بسمه تعالی
سلام...
ممنونم ازخواهرخوبم فرزانه خانم که چنین موضوعی روسوال داشتند
خداروشکرمیکنم که هنوزهم چنین دختران باحیاو.برازنده واهل اهمیت برای ححجاب وعفت توی جامعه هستند.
نظربنده اینه:بنده خودم به شخصه چون زیادبانامحرم توی بیرون ازمنزل درارتباط نیستم برام مشکلی نیست
اماهمیشه یه دستکش توی جیبم هست که مواقع دادن کرایه تاکسی وخریدو....استفاده میکنم
من خودم به این باورهستم که نبایدحتی سرسوزنی دستم به دست نامحرم اصابت کنه حتی سرسوزنی
یه خانم بایدخودش عفتش روحفظ کنه
وبرام اصلااهمیتی نداره عرف دراین موردچی میگه!!بنده همیشه به عرف متدینین رجوع میکنم نه هرعرفی...
اسلام به من گفته نبایددستت به نامحرم بخوره حتی یک ثانیه حاالامن میتونم دستکش بپوشم یاباچادرم این حجاب روحفظ کنم
مااگربرباورهای دینی خودمون پایبندباشیم وواقعااعقتاقلبی به اونهاداشته باشیم پس بایداونهارودرجانمان نهادینه کنیم وبه مرحله عمل هم برسونیم...

معلم شهید;308709 نوشت:

[="red"]بنده با سخن آن دوستی که فرمودند یک لحظه دستتان برخورد کند مانعی ندارد. مخالفم ![/]
بله! با عقل ما ,شاید مانعی نداشته باشد [="red"]اما همه ی دستورات خداوند را نمی توانیم با عقل محدود خود ,وزن کنیم .[/]
[="red"]از حکم الهی, نه باید جلو افتاد و نه عقب ماند !
[/]

سلام به شما دوست عزیز ممنون
بله من گفتم مانعی ندارد.
[="red"]اما آیا بعدش جمله ی دیگری نگفتم که مکمل این جمله و نتیجه ی عرضم باشد ؟
[/]البته که [="red"]مانع دارد [/]اگر دختر عمه ی من بیاد خانه ی ما و بعد من و اون دستمون رو به اندازه یک ثانیه بزنیم به هم.
اما چه موقع مانعی ندارد و حتی واجب هست که من نه تنها دست بلکه فراتر از این هم به دختر عمم بزنم ؟؟؟
1- زمانی که دختر عمم داره از دره می افته پایین و من باید دستش رو بگیرم . یک ثانیه که خوبه شاید 15 دقیقه لازم باشه بگیرمش تا کمک برسه.
2- زمانی که من [="blue"]و پدر بزرگ[/] پیر و ناتوانم با دختر عمم هر 3 تا در خانه هستیم و دور از آبادی ( و حتی در شهر ) یهو دختر عمم از نفس می افته و لازم هست همان لحظه بدون معطلی ، فوراً عمليات احياء با[="red"] انجام تنفس دهان به دهان ( به اصطلاح بوسه زندگي )[/] انجام شود ، چون هر ثانيه حياتي است. این کار انسانی است. و اگر عمه ی من بیاد و مثلا دکتر باشه( یا اصلا نباشه) و تشخیص بده نیاز به این کار بوده و من هم این عمل رو بلد بودم و انجام ندادم واسه نجات دخترش من رو نمیبخشه و نه تنها این بلکه هر انسان عاقل دیگه ای نخواهد بخشید.
طرف داره خودکشی میکنه و زیز تانک میره تا یک ملت نجات پیدا کنند , میشه گفت خودکشی حرام هست ؟؟؟؟
ای خودکشی است یا فداکاری ؟ این جهنمی شدن است یا بهشتی ؟ این عمل و کار و هدف انسان دوستانه هست یا نیست ؟

بگذریم ...

پس ما شرایط خاص را گفتیم مانعی ندارد.
و عرض شد که قصد و قرضی در عمل نباشد.
من هرگز نگفتم دستکش پوشیدن بد هست یا خوب.
خواهرمان فرزانه عرض داشتند که در تاکسی این مورد هست و من گفتم اگر برای این چنین مسائلی است لزومی نداره نگران بشید و عذاب وجدان بگیرید این چیزی در حد " [="red"]ترک اولی است [/]" .

[="red"]کی گفته با پوشیدن دستکش مشکل حل میشه ؟
[/]
من قسم می خورم اگر این دستکش های سفید , فرقی نمیکنه سیاه) زنانه یک ثانیه در دست زنی باشد و به دستم بخورد تاثیرش کمتر از پوست دست زن واسم نیست.[="red"](متوجه اید !!! زِبر که نیست ! هست؟ )[/]

میدونید که در اسلام حتی داریم ( فرموده آیت الله ایمانی امام جمعه شیراز) که روی صندلی که زنی مدتی نشسته و حال بلند شده بهتر است بلافاصله روی آن صندلی نشینید ( گرمای بدن).
حال زنان باید در تاکسی یک فکری هم برای خنک نگه داشتن محل نشستن داشته باشند قاعدتا.

[="red"]مگر این مسائل یکی دوتاست.
[/]خوب معلوم هست که اصلا بحث این چیزا نیست و این مسائل دقیقا برای کسانی هست که تو فکر لذت هستند به هر طریقی که شده.

گاهی امامان مستحب ها رو ترک می کردند که به مردم بفهمونند این کارا واجب نیست و حواستون به واجبات باشد.

[="red"]تو واجب را به جا آور -- رها کن مستحب ها را.
[/]حالا باز دوستان نیاید بگید من گفتم مستحب رو بذارید کنار , [="red"]اصل مطلب رو دریابید.[/]

[="red"]وقتی شب شده و ماه در آسمان تاریک است آیا توجه ی کسی رو جلب نمیکنه ؟؟؟
[/]به دوستم در شیراز گفتم ( بعضیا هستند مِن جمله خودم ) واسه اینکه ایمانشون رو بسنجی در خیابانی بذاریشون که اونجا محل رفت و آمد دخترای چادری هست.
فلذا خداوند در آخر می گوید چشمانتان را کنترول کنید.
همان قسمت هایی هم که پوشش لازم نیست اگر برای قصد باشد , برای مرد کفایت می کنه.

معلم شهید;308709 نوشت:

مثال : درست این است که انسان, واجب بداند دستش به نامحرم نخورد ,حتی یک لحظه! چون امر خداوند است .اما اگر سهوا" برخورد کرد هم .خود را گناهکار بالفطره و ...[="red"]نداند [/]و [="red"]عذاب ندهد[/].فقط فوری استغفار کند و سعی کند از آن به بعد بیشتر رعایت و دقت کند .
[="red"]هم افراط بد است و هم تفریط[/] (کوتاه آمدن از حکم شرعی و الهی به بهانه ی نیفتادن به دام[="red"] وسواس و تعصب[/] و ...)

احسنت.
خوب ما چه گفتیم ؟
شما با کجای گفته های من مخالفید ؟

ما این را گفتیم :

baghiatosalam;308316 نوشت:

[="red"]مگه واسه لذت هست[/] ؟ [="red"]قصد اصلی [/]پس گرفتن پول هست که[="red"] در حد معمول[/] گرفتید و تمام.
اگر با دستکش هم باشید اما واسه لذت باشه این برخورد گناه هست. و [="red"]فرقی نداره با دستکش یا بی دستکش.[/]

[="red"]مورد بعدی توی مراسم حج و طواف هم برخورد زن و مرد و بدن هم هست و شاید بگید اون مورد خاص هست و کسی تو این فکرا نیست.[/]

[="red"]زندگی عادی نرمال با خدا بدون تعصب و افراط تفریط بهترین حالت هست.[/]
بعضی [="red"]عذاب وجدان ها منطقی نیست[/] و چه بسا [="red"]شیطانی[/] هم باشه.

من میشناسم انسان هایی رو که دیندار بودند و سفت و سخت اما منفجر شدند و گمراه.
خدا می داند دایی من چه فیلسوف و دینداری بود. چه قرانی که نمیخواند. چه انسان خوبی که نبود. این فرد بی نظیر بود. عالی. دیندار و مومن.
می دونید آخرش چی شد ؟؟؟؟

[="red"]کافر شد و به بد ترین حالت ممکن از دنیا رفت.
[/]

شنیدید در دین داریم که حد وسط رو همیشه رعایت کنید و بهترین هست.
شنیدید میگند همه ی اعمال به نیت افراد بستگی دارد ؟
اینقدر مسائل هست که اگر ریز بشید دیوانه کننده و خسته کنند است.
خداوند می گوید دین نیامده که شما به زحمت بی افتید.

صحبت های من کلی بود و نه فقط با شما دوست عزیز.

انشالله اگر صحبتی بود در پاسخ دوستمان ستوده عرض می کنم.
موفق باشید

☀ستوده ☀;308714 نوشت:

1-دوست عزیز وقتی خدا گفته حتی صداتون رو جوری در نیارید که مردی که مرضی به دل داره تحریک بشه
2-اونوقت میاد بگه اگه دستتون یه ثانیه خورد به دست یه نامحرم اشکالی نداره!!!

سلام به شما و تشکر از نقدتون
مورد :
1- بله درسته. ( غیر طبیعی نباید باشه - عادی باشه حتی اگر نازک و تحریک کننده باشه - صدای زن عادیش هم واسه مرد دلرباست - چیز که نباید بشه اینه که آب و تاب بهش ندید - معمولی باشید - صداتون رو خاص نکنید)
2- فرزندی متولد میشه. از راه میرسیم میگیم : ای داده بی داد : حتما دو نفر رابطه ای داشتند که بچه به وجود آمده چه کاره زشتی.
بعد یکی به ما میگه :
نه نه نه ..... این دو نفر ازدواج کردند.
بعد ما میگیم. :
آهان خوب شد. اینطوری خوبه.

مثال :

دستت خورده به نامحرم ؟؟؟ چه کاره زشتی کردی.
درجواب میگه :
نه نه نه اینطوری که تو فکر میکنی نیست.
اون داشت میمرد و از من کمک خواست و کسی نبود کمکش کنه و داشت گریه میکرد و التماس و من میتونستم کمکش کنم و این کارو کردم.
_________
خیلی شرایط و موقعیت فرق میکنه... خدا میدونه خیلی فرق میکنه و آیات قران مکمل هم هستند و انسان باید تمام آن را در نظر بگیرد.

بحث من هم در شرایط های خاص بود و روابط عادی اجتماعی که مفسده نداشته باشد.

توضیحاتی در پست جناب " معلم شهید " دادم لطفا بخونید.

☀ستوده ☀;308714 نوشت:

از کجا معلوم اون مرد از برخورد دست شما تحریک نشه!! مگه ازش می پرسیم؟؟

مگر اگر با دستکش باشید متوجه می شید که اون تحریک شد یا نه ؟
مگه وقتی به شما نگاه می کنه ازش میپرسید ؟
مگه شما مسئوله این هستید که از تحریک شدن مرد ها جلوگیری کنید ؟
وظیفه ی شما این است که به دستورات خداوند عمل کنید , حال مردان تحریک بشند یا نشند.

والله همون قاب صورت واسه تحریک شدن یک مرد به اندازه ی فوق العاده ای کفایت میکنه.
[="red"]
خَم ابروی تو بود و کف مینوی تو بود
که به یک جلوه ، زمن نام ونشان یک جا برد[/]

[="red"]من همان روز که آن خال بديدم گفتم
بيم آن است بدين دانه که در دام افتم[/]

همون دستی که با ماژیک روی تابلو مینویسه همون چشم همون صدا.
خدا میدونه اینا کم چیزی واسه تحریک شدن و تو فکر رفتن یک پسر یا مرد.

☀ستوده ☀;308714 نوشت:

اما توی کرایه دادن خیلی حساسم چون اگه دستم در حد یک دهم ثانیه هم به یه نامحرم بخوره [="red"]حالم بد میشه حالا اون طرف تحریک بشه یا نه.[/].... توی تاکسی نشستن هم همینطور خیلی وقت ها از اتوبوس استفاده میکنم که [="red"]مجبور نباشم توی تاکسی بغل یه نامحرم بشینم که از عمد و غیر عمد خودش رو بچسبونه به من[/]!!!:narahat az:

من متوجه نمشیم :
اگر دست با دستکش به نامحرم بخوره مشکلی نداره , پس در تاکسی بدن هم با این همه لباس به لباس نامحرم بخوره پس قطعا مشکل نداره.
چرا دیگه سوار تاکسی نمیشید ؟؟
چرا حالتون بد میشه ؟

☀ستوده ☀;308714 نوشت:

ادعای مومن بودن ندارم ها!!! اما بدم میاد من گناه کنم یکی دیگه لذتش رو ببره

آفرین. این واقعا بد هست که شما گناه کنید و دیگران لذت ببرند.
اما آیا واقعا شما گناه می کنید و آیا واقعا دیگران لذت میبرند ؟
آیا شما در جریان این هستید که دیگران دارند از شما لذت می برند ؟
آیا هر کس به شما در خیابان خیره شد , قصد لذت دارد ؟

گاها شده در تاکسی نشستم و خانمی کنار من نشسته , اینقدر از خودش رفتارهایی نشون داد که مثلا با حیاست و با دهان نوچ نوچ کردن , و چهره رو به طور غیر طبیعی برگردوندند , کیف رو به طور ناگهی گذاشتن بین خودشون و من , پاهاشون رو به طور غیر طبیعی چسبودن به هم و دور کردن , کِز کردن گوشه تاکسی.

با اینکه من اصلا تو این فکرو فازا نبودم , من اصلا کجا بودم , ایشون بدتر من رو حساس کردند. و من و برد تو جنسیت و تا شاید مدتی من همینطور تو این فکر بودم که خدایا نکنه من کاری کردم خطایی کردم نگاهی کردم ایشون بهش برخورده برداشت بد کرده حالا عذاب وجدان بگیره .
هیچی منم مغزم تا یک مدت سره هیچ و پوچ درگیر بود و شاید عذاب وجدانی داشتم.
خواستم وسط راه پیاده بشم , داشت دیوونم میکرد.
و اگر این مسائل در روز چند بار اتفاق بی افته من باید حتما قرص بخورم با این وضع.

کاش به قران عمل میشد.

کاش میشد ما حد وسط رو بدونیم.
کاش می شد وقتی با خانمی صحبت میکنیم , حیا داشته باشه و عادی باشه و معتقد.
نه متعصب افراطی و واسه اینکه مثلا من تحریک نشم اخمشو تو هم کنه صداشو کلفت تر از 10 تا مرد کنه , خودشو زشت کنه...

کدوم خدایی گفته زنها این کارارو کنند ؟؟؟؟

ما کجاییم در این بهر تفکر تو کجایی....

شانس بیارم اسم منو بیمار دل نذارند.

صحبت های من کلی بود نه فقط شما دوست بزرگوار.

موفق باشید

سلام
به نظر من همیشه باید اعتدال داشت .
پوشیدن دستکش به خودی خود مشکل نداره منتها به نظرم چون باعث میشه به گروه خاصی نسبت داده بشید جالب نیست . اعتدال و ساده بودن دقیقا یعنی همین، منتسب نبودن تیپ به گروهی خاص .
این حرف به چادر بر نمی گرده .
اصلا حجاب یعنی دیده نشدن و توجه جلب نکردن .
بدون دستکش هم می توانید مواظبت کنید که این تماسهای هر چند کوچک اتفاق نیافتد .

[="Black"]سلام! این داستان رو با یک واسطه عرض میکنم! (البته نمیخوام بگم به این دلیل شما دستکش بپوشید یا نپوشید! جسارت نباشه! من فقط از این باب این داستان رو میگم چون دیدم با موضوع تاپیک تناسب داره)
یعنی روحانی که این داستان رو با چشماش دیده اون رو روی منبر همین ایام اخر صفر تعریف کرد!
فرمودند خانمی که دوتا بچه داره رو قراره به جرم زنای محصنه اعدام کنند و این روحانی با این خانم حرف زدند و چراییه قضیه رو از خود خانم پرسیدند و قضیه از این قرار بوده که...
یک روز دم درب منزلشون از تاکسی پیاده میشه و بین دست این خانم و راننده ی جوان تاکسی تماس خیلی کوچیکی ایجاد میشه که نتیجش شده اینی که الان شده یعنی اعدام!!!! این که چه جوری کارشون به اونجا رسیده رو نمیگم چون مهم نیست نکته ای که مهم بود و خود اون خانم و روحانی اشاره کردند این بود که همین تماس ساده ی دست باعث شروع ایجاد این رابطه شده بود... یعنی این لفظ " اگر اون تماس لعنتی نبود..."
[/]

شیـ«علی»ـعه;308850 نوشت:

[="Black"]
یعنی این لفظ " اگر اون تماس لعنتی نبود..."
[/]

سلام به شما
1- اگر او خرید لعنتی نبود.
2-اگر اون شغل لعنتی نبود.
3- اگر اون تاکسی لعنتی نبود.
4-اگر اون تماس تلفنی لعنتی نبود.
5-اگر اون زنه همسایه ی لعنتی نبود.
6-اگر اون روز لعنتی نبود.
7-اگر اون پاسخ به اون سوال لعنتی نبود.
8- اگر اون نگاه کردن به آینه لعنتی نبود.
9- اگر اون آرایش بیش از حد لعنتی نبود.
10-اگر اون سَبُک بازی های لعنتی نبود.
11- اگر او شوهر لعنتی من مرد خوبی بود.
12-اگر زن لعنتی من زن خوبی بود.
13-اگر اون نگاه لعنتی نبود.
14-اگر اون لباس تنگ نبود.
و هزاران اگر و لعنتی دیگر که میتونه تو این ماجرا نقش داشته باشه.

چطور میشه نتیجه گرفت که فقط یک تماس دست , اونم به اندازه پس گرفتن پول و رفتن باعث زنای محصنه شد؟
اگر صورت این زن با Acid سوخته بود و زشت بود بازم این تماس دست باعث زنای محصنه می شد ؟
پوشیدن دستکش یک درصد هم کمک نمیکنه تو تحریک نشدن راننده. یعنی حتی کمک هم نمیکنه که تحریک کمتر بشه.برعکس حس خوبی هم میده دستکش به طرف مقابل.
اگر ثابت شد جلوگیری میکنه چشم.
یعنی نمیشه فقط با نگاه کردن به صورت و یا صدای زن رو شنیدن و یا دیدن لباس تنگ و غیره انسان به زنا بی افته ؟ فقط مونده همین پس گرفتن باقی پول ؟

موفق باشید

سلام و ممنون از توجه تمام دوستان

_Adamas_;308657 نوشت:

تو تاکسی میشینین کیف بذارید یا حد المقدور صندلی جلو بشینید.
میخواین پول بگیرید دستتونو کامل باز کنید پایین تر بگیرید اینطوری پولو میندازه یا اگه طرف پولو از یه قسمتش گرفته با نوک انگشتتون بگیریدو... ببینید اینطوری نه به کسی اهانت میشه و نه شما ناراحتید.

خیلی جالبه هم نظری هامون؛
ایده ی صندلی جلو و کیف گذاشتن رو تا جایی که بتونم بهش پایبندم! البته چون کیفم زیر چادره خب گاهی سخته.
درمورد تبادل پول مخصوصاً سکه دقت دارم ولی مساله اینه برخیا انگار نه انگار!!
یه مثال بزنم: چندبار دستمو چند سانت پایین تر گرفتم تا مغازه دار سر کوچه سکه رو بندازه کف دستم؛ قشنگ گذاشت کف دستم!!:Ghamgin: فک کنم هممون پر شدیم از این دست خاطرات.
محب الرحمن;308657 نوشت:

به نظر من اگ ههدف در اصل خدا باشه باید به حرف دیگرون اهمیت ندیم در هر صورت استثنا هم نداره :Gol:
خود من وقتی چادری شدم همه مسخرم میکردن میگفتن یه روزی عاقل میشی و چادرو کنار میذاری ولی من توجهی نکردم چون هدفم جلب رضایت خدا بود:ok:
اگه نظر من رو میخواید من میگم توجهی نکنید

آخه مساله چادر بحث کمال حجابه و قصه اش فرق داره؛ خب کسی که تو هر چیز دنبال کماله چادری هم میشه ولو مسخرش کنن، منم مخالف چادر زیاد دوروبرم بود؛ اینجا سوالم همینه: دستکش داشتن به خاطر یه حساسیت شخصی،با هدف برخورد نداشتن ؛ جنبه ی کمالی حجابه یا جنبه ی افراطی؟
و بیشتر دوس دارم برداشت شخصیمونو از باور عرف و نگاه عرف، به این قضیه بگیم.
از اینکه چندنفر دور و برم مسخره کنن برام مهم نیست اما عرف شکنی همه جا توصیه نشده.
tooba;308831 نوشت:

به نظر من همیشه باید اعتدال داشت .
پوشیدن دستکش به خودی خود مشکل نداره منتها به نظرم چون باعث میشه به گروه خاصی نسبت داده بشید جالب نیست . اعتدال و ساده بودن دقیقا یعنی همین، منتسب نبودن تیپ به گروهی خاص .
این حرف به چادر بر نمی گرده .
اصلا حجاب یعنی دیده نشدن و توجه جلب نکردن .
بدون دستکش هم می توانید مواظبت کنید که این تماسهای هر چند کوچک اتفاق نیافتد .

طوبی جان، قدم رنجه کردی؛ منت گذاشتی به سرم؛ اصلاً ذوق کردم آی دی تو دیدم.:khandeh!:
نظر دوستامون معلم شهید و ستیلا رو هم خوندی که فقط در مواقع لزوم نه همیشه دستمون باشه؛ ها؟ به نظرم متعادله تره از نظر من؛ اینطور نیس؟:farar:
--
از لطف دوستان یک دنیا سپاسگزارم:Gol:
اما خواهشا به این نکته توجه کنین. من با بحث منطقی پیرامون این مساله مخالف نیستم اما طوری نشه که این تاپیک هم کلاً به حاشیه بره.
خلاصه تا قبل عید، فرصت دارین منو به جواب برسونین!!:khandeh!:
سوال اینه: آیا عرف، اونا که طبق نظر دوستان، فقط در مواقع واسه دادن سکه به راننده و... دستکش دست می کنند رو آدمای متعصب و افراطی می دونه؟
دقت کنین؛ عرف اینطور نگاه می کنه یا نه؟ من تهرانی ام و عرف درهمی داره، چندنفر از دوستام تایید کردن اینطوره اما خودم به این باور نرسیدم.
شمام از عرف محلات و شهر خودتون بگین.
اینکه چرا عرف اینطور نگاه می کنه و ضرورت این کار چیه؛ موضوع این تاپیک نیست.
ازتوجهتون بازهم ممنونم.

[="Tahoma"][="SeaGreen"]نه بابا شما چرا اینطور می فرمائین؟
منظورم به اینه که تا قبل عید که دستکش دستم هست و مشکلی نیست چون در زمستان همه دستکش دارن
بعد عید، مهمه چه تصمیمی بگیرم.
دعا کن بهترین تصمیم رو بگیرم:Gol:
[/]

[="Black"]

baghiatosalam;308861 نوشت:
چطور میشه نتیجه گرفت که فقط یک تماس دست , اونم به اندازه پس گرفتن پول و رفتن باعث زنای محصنه شد؟

کسی نگفت اون تماس کوچیک باعث زنای محصنه شد! عرض شد که اون تماس باعث شروع رابطه بین این دو نفر شد!
هرکدوم از اون چیزایی هم که شما عرض کردید میتونه باعث شروع رابطه بشه!
در ضمن اگر با دقت میخوندید متوجه میشدید که خود اون خانم گفته که اون تماس باعثش بود! من که از خودم نگفتم! از زبان قربانی داستان گفتم[/]

تو قرآن اومده دستو ... معلوم باشنو...
پس واجب نیست.
من به شخصه نمیدونم شایدم از بی دقتی بوده همچین برخوردی نداشتم.
اما نظر شخصیم اینکار افراطه و پزاختن زیاد بهش از اون بدتر افراط تره و ما رو از مسایل زندگی عقب میذاره.
خیلی درگیر جزئیات نباشین. اگه ز حساسین با چادرتون بگیرید پولو.
موفق باشید

فرزانه!!;307569 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام به کاربران و کارشناسان محترم
خیلی وقت بود یه فکری تو ذهنم داشتم و درست وقتی خواستم ازش تصمیمی بسازم و اجرا کنم؛ چند نفر باهام مخالفت کردن و حالا به اصل تصمیمم شک کردم!!
اول یه مختصر توضیح بدم:
همه میدونیم و داریم می بینیم که زندگی تو کلانشهرها خیلی سخته از این نظر که توی تاکسی و تقریباً هیچ یک از اماکن عمومی نه به اختلاط زن و مرد و نه به تماس بین اونها اونطور که شایسته ی زندگی در یک جامعه ی اسلامیه توجه نمیشه و این مشکل مدت ها منو عذاب داده.
مثلاً همین که موقع گرفتن بقیه ی پول از مغازه دار یا راننده ی تاکسی، حتی اگه مراقب هم باشی باز گاهی دست ها بهم می خورن مثلاً همین با تموم بی اهمیتی اش اما خیلی برام عذاب آوره.
خیلی وقت بود به دستکش فکر می کردم که خب اینطوری حداقل دست من تماسی نداره و اذیت نمیشم.
چندهفته پیش بالاخره تصمیممو گرفتم و دوسه باری با دستکش بیرون رفتم که بعدش شنیدم این کار در عرف، مخصوصاً عرف اینجا(شهر خودمون)، معنی خوبی نداره و آدم رو یه شخصیت متعصب و خشک معرفی می کنه و بیشتر اصلاً آدمو انگشت نما می کنه.
نظر بدین که آیا اینطوره و استفاده از دستکش با همون منطقی که گفتم و نه برای زیاده روی در حدود حجاب، چیزی مث استفاده از پوشیه در یه شهر غیر مذهبیه و آدم رو انگشت نما می کنه یا در کل، این آدم رو متعصب نشون میده؟

کارشناس بحث : حامی

با سلام

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تُقَدِّمُوا بَيْنَ يَدَيِ اللَّـهِ وَرَ‌سُولِهِ ۖ وَاتَّقُوا اللَّـهَ ۚ إِنَّ اللَّـهَ سَمِيعٌ عَلِيمٌ

اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد، در برابر خدا و پيامبرش [در هيچ كارى‌] پيشى مجوييد و از خدا پروا بداريد كه خدا شنواى داناست

الحجرات آیه 1

عده ای بودند که قبل از اینکه نماز ظهر شروع شود نماز ظهر را می خواندند! که این آیه یک جورهایی به این مورد نزدیک است... یعنی اینکه بیش از حد افراط نکنید....

به نظر من شما سعی کنید که دستتون بهشون نخوره... دستکش برای چی؟!!!

معلم شهید;308807 نوشت:

دقت کنید, مشکل ما این است که شما برای تشخیص واجب و مستحب دارید به عقل خود رجوع می کنید و من عرض می کنم خدا باید بگوید کجا واجب است و کجا مستحب !

سلام به شما

البته که همینطور هست و خداوند تعیین می کند و من کجا به عقلم رجوع کردم ؟

معلم شهید;308807 نوشت:

1-آن مثال دختر عمه که شما زدید با مسئله تاکسی و دست کش فرق می کند!

آنجا خدا گفته واجب است دختر عمه را ,باوجود نامحرم بودن ,به هر طریق ممکن نجات بدهید
2-اما اینجا خدا نگفته اگر لذتی نبردید یک لحظه دستت با نامحرم برخورد کند مانعی ندارد !

1- حتی یک درصد هم تفاوت ندارد.
من فقط با مثال دختر عمه خواستم حسابی مسئله جا بی افته.
حال شما تصور کنید باقی مانده کریه تاکسی 1 میلیون تومان هست و شما باید پس بگیرید.
آیا می شود از این حقتان بگذرید ؟ بعد برید خانه و ماجرا را برای شوهرتان بگید , و بگید بخاطر یک پس گرفتن پول من می خواستم دستم تماس پیدا نکنه یک میلیون رو نگرفتم. بعد کدوم عاقلی کاره مارو تایید میکنه.
این درحالی هست که اصلا و قطعا پس گرفتن پول و برخورد دست بدون قصد و قرض و لذت هیچ گونه مشکلی ندارد.
چه کسی گفته است حرام است این موضوع ؟؟؟؟

نمیدونم دیگه چه مثالی بزنم :
فرض کنید سرتان پایین است وارد کوچه ای خلوت می شوید و یهو چشمتان در حد یک ثانیه به بدن کاملا عریان خانمی می افته و بلافاصله سر رو برمیگردونید.
آیا شما گناه و معصیت کردید ؟؟؟؟؟؟؟
حتی اگر تا نیم ساعت هم این صحنه ممکنه بیاد تو ذهنتون و تحریک بشید ناخوداگاه.
آیا اینها برای شما گناه نوشته می شود ؟؟؟؟؟؟
البته که نه و شما بهترین کار رو انجام دادید و صورت رو سریع برگردوندید حتی اگر بعدش به فکر فرو برید و لذتی که شما دوست ندارید اما انسان هستید و فکر و ذهن دارید و شیطان هست.

خیلی مهمه کجا چه موقع چه هدفی چه کاری چه نیتی چه قصدی و غیره ...

مورد بعد :

2-احساس می کنم توجه کافی رو به گفته های من نداشتید.
بله این مدلی که دختر عمه ی من بیاد و من و اون به هم بگیم به قصد لذت نیست و برادر خواهریم به هم دست بدیم , این حرام هست. این دور زدن و ماجرا و موضوع و نیت کجا , انکه ما گفتیم منظور ما کجا.

با گفته ی شما سهوا عمدا قصد غیر قصد و هر مدلی در حد یک لحظه هم برخورد با دست نامحرم شد حرام است.
حال اگر زمان امام علی ع زنی از پشت سر آمد و دست امام علی را گرفت , امام علی ع حرام انجام دادند ؟؟؟

ما کلی توضیح دادیم...

معلم شهید;308807 نوشت:

حالا عقل شما تشخیص می دهد بدون دستکش هم یک لحظه مانعی ندارد, اما خدا این را نگفته و اجازه نداده است !
متوجه منظورم هستید دوست گرامی ؟

بسیار خوب شما بفرمایید خداوند اجازه داده برخورد دست با نامحرم با دستکش مانعی ندارد ؟

معلم شهید;308807 نوشت:

می دانید بنظر بنده دلیل افراط و بدنبالش تفریط امثال دایی خوب و دین دار و قران خوان شما چیست ؟
اینکه آن زمان که دیندار بودند این حلال و حرام و واجب و مستحب رااز خدا نمی گرفتند و چیزی مخلوط خداگفت و عقل گفت و دلم می گوید, بوده است .
این را می گویم چون نزدیکم مشابه دایی شما را دارم و دقت کرده ام .
شما هم در احوال دایی تان که مثال زده اید دقت کنید (فقط پیش خودتان ) انصافا" ببینید اشتباه می کنم ؟

دوست عزیز
اینکه خداوند بگوید زنا حرام هست و من خداوند را نشناسم البته که نمی تونم قبول کنم که فرق زنا با مثلا ازدواج موقت چیست.
اما وقتی خداوند برای من اثبات شود , حداکثر می گویم زنا را خداوند گفته حرام و ازدواج موقت را گفته حلال. حتی اگر یک فرق هم بین اینا نباشه. خداوند گفت و تمام.

این که شما می فرمایید عقل را کنار بگذاریم و در دین نیاوریم و بدون اطلاع نماز بخواینم و روزه بگیریم و غیره که صحیح نیست.
اتفاقا وقتی عقل را وارد ماجرا می کنیم دستورات خداوند به طرز فوق العاده ای زیباتر می شود برایمان.
من باید بتونم دلایل عقلی هم داشته باشم تا با یک کافر در مورد دینم صحبت کنم.

خداوند دینش به مغز ما می خورد به منطق می خورد به عقل می خورد. اصلا واسه همینه که واقعا عده ای دین را می فهمند و عاشق دین می شوند.

و الا اگر دین به عقل نخورد و همش ضد عقل و انسانیت باشد باید فاتحه ی دین را خواند.
خداوند که نخواسته ما متعصبانه دین را قبول کنیم.

در مجموع گفته های من مخالف گفته های خداوند هرگز نیست. و اگر هست لطفا آیه ای از قران و یا سخن منطقی ای بیاورید.

اتفاقا من معتقدم شما دستور خداوند را قبول نمیکنید.
دستش خورده به نامحرم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
حضرت خضر کشتی را سوراخ کرده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
انسانی را کشته ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
حضرت آدم فریب شیطان خورده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
حداونده بسیار بخشنده شرک را هرگز نمیبخشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
موسی ع انسانی را کشته ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شوهر میتواند زنش را بزند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
و غیره....
خوب باید قران خواند - عقل و منطق را به کار گرفت و غیره... تا به جواب این سوالات رسید و هرکدام شرایط و مکان و موقعیت و هدف و غیره و در نظر گرفت.

معلم شهید;308807 نوشت:

مخالفت بنده با نوشته ی شما در این مطلب بودکه من عرض می کنم مصداقه مانع دارد یا ندارد هر چیز را, شرع و حکم خدا مشخص می کند نه تشخیص من و شما !

بله دقیقا درست است و من هم موافقم. :Gol:

[="Red"]و در آخر به گفته های کارشناس سایت توجه کنید :
[/]

پارسا کارشناس پاسخگوی فقه و احکام;298454 نوشت:
[=tahoma][=black]

چیزی که منع شده است، اختلاطی هست که موجب رواج فساد و گناه بین افراد و یا در جامعه شود. (در سخن گفتن، در تماس های بدنی و...)

1- تماس بدنی مرد و زن [="Red"]از روی پوشش تا وقتی به قصد نبوده و از روی لذت نباشد و موجب گناه نیز نشود، به خودی خود اشکال ندارد.[/]

2- و البته لازم است در همه جا و همه حال[="red"] تا جایی که ممکن است[/] این حریم حتی از روی پوشش نیز رعایت شود تا زمینه های بروز گناه نیز پیش نیاید.

3- هیچ فقیه و عالم دینی مجوز[="red"] اختلاط گناه­ آلود مرد و زن[/] را حتی در ایام حج و در طواف و... صادر ننموده است و اصول و موازین شرعی در انجام مناسک حج باید همانند دیگر زمان ها و مکان ها رعایت شود.

هر اختلاطی حرام نیست. اختلاط مردان و زنان اگر به همراه گناه و شبهه نباشد، ایرادی نخواهد داشت.[="red"] چیزی که منع شده است، اختلاطی هست که موجب رواج فساد و گناه بین افراد و یا در جامعه شود.[/]

[/][/][/]

موفق باشید

سلام
من در پایتخت زندگی می کنم و دست کردن دستکش در پایتخت خیلی رایج است و علل زیادی دارد ، یکی از علل آن نظافت و عدم تماس با محیط آلوده شهریست ،
علاوه بر این ما انسان ها حق انتخاب داریم و بهتر است نظر دیگران خیلی برایمان حائز اهمیت نباشد :Gol:

سلام دوست عزیز ،
آیا واقعاً نسبت به گناهان کبیره که روزانه بارها باهاش مواجه میشیم انقدر حساسیت داری ؟
یعنی مراقب باشیم این جور حساسیت ها از طرف شیطان نباشه؟
منظورم اینه که باید اولویت بندی بشه از نظر اهمیت !
و به قول دوستمون تو اون چند لحظه چه لذتی میتونه دست بده ؟
اصل عادی بودن هم فراموش نشه !

baghiatosalam;308808 نوشت:

گاها شده در تاکسی نشستم و خانمی کنار من نشسته , اینقدر از خودش رفتارهایی نشون داد که مثلا با حیاست و با دهان نوچ نوچ کردن , و چهره رو به طور غیر طبیعی برگردوندند , کیف رو به طور ناگهی گذاشتن بین خودشون و من , پاهاشون رو به طور غیر طبیعی چسبودن به هم و دور کردن , کِز کردن گوشه تاکسی.

با اینکه من اصلا تو این فکرو فازا نبودم , من اصلا کجا بودم , ایشون بدتر من رو حساس کردند. و من و برد تو جنسیت و تا شاید مدتی من همینطور تو این فکر بودم که خدایا نکنه من کاری کردم خطایی کردم نگاهی کردم ایشون بهش برخورده برداشت بد کرده حالا عذاب وجدان بگیره .
هیچی منم مغزم تا یک مدت سره هیچ و پوچ درگیر بود و شاید عذاب وجدانی داشتم.
خواستم وسط راه پیاده بشم , داشت دیوونم میکرد.
و اگر این مسائل در روز چند بار اتفاق بی افته من باید حتما قرص بخورم با این وضع.

همه را با خودتان مقایسه نکنید خیلی ها از قصد خودشون رو میچسبانند به نامحرم اگه لذت نمی برند پس چرا چنین کاری میکنند که بعضا باعث میشه اون شخص یه اعتراضی هم بکنه و ابروی اون شخص هم بره؟؟!! به هرحال به قول شما گاهی مردها از چهره یه نفر هم تحریک میشوند اون دیگه مشکل خودشونه من به وظیفه ام به عنوان یه دختر مسلمان عمل میکنم باقیش با خداست معلومه که من مسئول بیمار دل بودن یه مرد نیستم حجاب برای همینه برای اینکه تو خودت رو بچوشانی حالا اگه طرفت بیماره اون قضیه اش جداست

خدا میگه دستت نباید بخوره پس من هم به هر روش سعی میکنم نخوره مگر در موارد اضطرار معلومه وقتی یه نفر داره میمیره و نیاز به کمک داره دیگه محرم نامحرمی معنی نداره!!!!

موضوع اینه که یه چیزهای از دید ما مشکلی نداره و مهم نیست اما ممکنه عمومیت نداشته باشه و یه عده ای حتی از یه تماس کوچک تحریک بشوند

[="Tahoma"][="SeaGreen"]

behesht;309122 نوشت:
سلام دوست عزیز ،
آیا واقعاً نسبت به گناهان کبیره که روزانه بارها باهاش مواجه میشیم انقدر حساسیت داری ؟
یعنی مراقب باشیم این جور حساسیت ها از طرف شیطان نباشه؟
منظورم اینه که باید اولویت بندی بشه از نظر اهمیت !
و به قول دوستمون تو اون چند لحظه چه لذتی میتونه دست بده ؟
اصل عادی بودن هم فراموش نشه !

سلام
خب چرا می زنی ام:khandeh!:؟
الان چندتا نظر متعادل تر رو بهش رسیدم
دستکش رو فقط در مواقع لزوم(دادن پول خرد و...) دست کنم
یا حتی از این هم متعادل تر:
در چنین مواقعی، ساق دستمو پوشش کف دستم کنم! بهتره نه؟[/]

سلام به شما

نمیدونم چی بگم واقعا...
اشکال نداره. فوقش اینه که کلی وقت گذاشتم تا گفته هام روشن بشه , بخاطر کم دقتی شما به گفته های من و حتی گفته های خودتون.
اصلا ناراحت نیستم ولی بهتره توجه بفرمایید به مطالب زیر که ببینید بین من و شما چه گذشت :

به طور خلاصه :

من گفتم :

BaghiatoSalam;308808 نوشت:

مگه واسه [="Red"]لذت [/]هست ؟ [="red"]قصد اصلی پس گرفتن پول هست [/]که [="red"]در حد معمول[/] گرفتید و تمام.
اگر با دستکش هم باشید[="red"] اما واسه لذت باشه[/] این برخورد [="red"]گناه [/]هست. و [="red"]فرقی نداره با دستکش یا بی دستکش.[/]
موفق باشید

بعد شما در جواب گفتید :

معلم شهید;308807 نوشت:

بنده با سخن آن دوستی که فرمودند [="red"]یک لحظه [/]دستتان برخورد کند مانعی ندارد, مخالفم !

بعد من در جواب گفتم :

[="red"]این خلاصه ی پست 16 هست حتما و قطعا کامل بخونیدش یک بار دیگه:
[/]

[="red"]بله من گفتم مانعی ندارد.
اما آیا بعدش جمله ی دیگری نگفتم که مکمل این جمله و نتیجه ی عرضم باشد ؟[/]
[="red"]البته که مانع دارد[/] اگر دختر عمه ی من بیاد خانه ی ما و بعد من و اون دستمون رو به اندازه یک ثانیه بزنیم به هم.
[="red"]اما چه موقع مانعی ندارد و حتی واجب هست که من نه تنها دست بلکه فراتر از این هم به دختر عمم بزنم ؟؟؟[/]
1- زمانی که دختر عمم داره از دره می افته پایین و من باید دستش رو بگیرم . یک ثانیه که خوبه شاید 15 دقیقه لازم باشه بگیرمش تا کمک برسه.

[="red"]پس ما شرایط خاص را گفتیم مانعی ندارد.
و عرض شد که قصد و قرضی در عمل نباشد.
من هرگز نگفتم دستکش پوشیدن بد هست یا خوب.[/]
من گفتم اگر برای این چنین مسائلی است لزومی نداره نگران بشید و عذاب وجدان بگیرید این چیزی در حد " [="red"]ترک اولی است[/] " .
کی گفته با پوشیدن دستکش مشکل حل میشه ؟

من قسم می خورم اگر این دستکش های سفید , فرقی نمیکنه سیاه) زنانه یک ثانیه در دست زنی باشد و به دستم بخورد تاثیرش کمتر از پوست دست زن واسم نیست.(متوجه اید !!! زِبر که نیست ! هست؟ )

حال شاید نصف مردان مثل من باشند یا اصلا نباشند... پس دستکش هیچی زیرو عوض نخواهد کرد.

و بعد شما در جواب نقل گفتید :

معلم شهید;308807 نوشت:

[="red"]خدا نگفته اگر لذتی نبردید[/] یک لحظه دستت با نامحرم برخورد کند [="red"]مانعی ندارد [/]!

پس یعنی اگر [="red"]لذت [/]هم نبریم , مانع دارد و نهی شده.

و بعد فرمودید :

معلم شهید;308807 نوشت:

[="red"]و خدا گفته اگر قصد لذت و فشار نباشد دستکش مسئله را حل می کند !
[/]

بگذریم و اما :

1-شما بفرمایید : کجا خداوند گفته دستکش مسئله را حل می کند ؟

[="red"]و بعد چه کاری واقعا کردید :
[/]
این نوشته ی اصلی و اول شما بود که مارا تا اینجا کشاند[="red"] بخاطر یک " کلمه ".[/]

بعد شما برگشتید و این کلمه را اضافه کردید :

[="red"]نوشته ی اصلی شما :
[/]

معلم شهید;308807 نوشت:

مسئله ایشان بحث رعایت مستحب نیست , اینکه دستشان به نامحرم برخورد کند ولو برای یک لحظه ,حرام است .

[="red"]و بعد ویرایش کردید :
[/]

معلم شهید;308807 نوشت:

مسئله ایشان بحث رعایت مستحب نیست , اینکه دستشان به[="red"] عمد!! به [/]نامحرم برخورد کند ولو برای یک لحظه ,حرام است !

ویرایش کردن جرم نیست. اما وقتی یک کلمه اضافه کردن , کله بحث رو تحت تاثیر میذاره درست نیست.

اگر شما این واژه ی " عمد " رو از اول گذاشته بودید تمام بود.

[="red"]معلوم هست که به " عمد " برای یک لحظه هم , حرام است.
[/]

بحث این هست که این پس گرفتن پول " عمدی " در کار نیست.

[="red"]این مثال من را در جمله ی اول و دوم بگذارید ببینید فرقش چه می شود : [/]

[="Blue"]فرناز داشت ماژیک رو از روی میز بر میداشت , دستش یهو خورد به دست آقای مدیر.[/]

[="Red"]جمله ی اول شما این موضوع را حرام می کند.
جمله ی دوم شما این موضوع را خالی از حرام و مشکل شرعی می کند.[/]

کله بحث ما سره همین است که من گفتم مگر به قصد است که دستتان می خورد به دست راننده ی تاکسی ؟؟؟
شما می خواید باقی پول رو بگیرید , دستتون خورده به راننده ی تاکسی اونم در حد یک لحظه و تمام.
و بعد گفتم این چه مشکلی دارد .

بگذریم و اما بعد من گفتم :

البته حتما پست 28 من رو کامل بخونید :
خلاصه اش :

من فقط با مثال دختر عمه خواستم حسابی مسئله جا بی افته.
حال شما تصور کنید باقی مانده کریه تاکسی 1 میلیون تومان هست و شما باید پس بگیرید.
آیا می شود از این حقتان بگذرید ؟ بعد برید خانه و ماجرا را برای شوهرتان بگید , و بگید بخاطر یک پس گرفتن پول من می خواستم دستم تماس پیدا نکنه یک میلیون رو نگرفتم. بعد کدوم عاقلی کاره مارو تایید میکنه.
این درحالی هست که اصلا و قطعا پس گرفتن پول و برخورد دست[="red"] بدون قصد و قرض و لذت هیچ گونه مشکلی ندارد.[/]

[="red"]چه کسی گفته است حرام است این موضوع ؟؟؟؟[/]

بعد فرمودید :

معلم شهید;308807 نوشت:

[="red"]این مغالطه است دوست گرامی !
[/]
[="red"]هیچ کس نگفته اگر به غیرعمد و بدون لذت دست برخورد کند ایراد دارد[/]

اول که شما گفتید , و بعد ویرایش کردید.
دوم اینکه اگر شما موافق این موضوع بودید پس برای چه این همه اصلا با من بحث کردید ؟؟؟

بعد در جواب این گفته ی من :

خوب ما چه گفتیم ؟
شما با کجای گفته های من مخالفید ؟

فرمودید :

معلم شهید;308807 نوشت:

فرق بین حرف بنده و شما[="red"]یک نکته ی باریک تر از مو , هست ![/]
دقت کنید, مشکل ما این است که [="red"]شما برای تشخیص واجب و مستحب دارید به عقل خود رجوع می کنید و من عرض می کنم خدا باید بگوید کجا واجب است و کجا مستحب [/]!

و بعد من گفتم :

البته که همینطور هست و خداوند تعیین می کند و من کجا به عقلم رجوع کردم ؟

باز از دوباره در پست 28 کلی توضیح دادم , اما شما در جواب فرمودید :

معلم شهید;308807 نوشت:

1-آنجا که می فرمایید چون یک لحظه برخورد است پس حتما" هیچ مشکلی ایجاد نمی کند .
2-آنجا که می فرمایید با دستکش وضع بدتر هم می شود ...
3-آنجا که خودتان را به جای همه ی آدم های دیگر می گذارید و حکم می دهید ...

و اما من جواب ندادم که الان جواب میدم :

جواب مورد 1 و 2 و 3 :

قطعا مشکل ایجاد نمی کند با تمام توضیحاتی که داده شد. عمدی نباشه به قصد نباشه قرض نباشه عادی باشه و غیره...

بله اگر زن فکر میکند تحریک میشود واقعا , باید فکری کند راجعبه این موضوع.
اگر راننده فکر می کنند که در دادن کرایه دست زنی به او می خورد تحریک می شود , باید فکری کند.

اما وقتی که نه زنان می توانند بفهمد رانندگان تحریک می شوند و نه رانندگان , و حکم شرعی هم در این باره نیست و مسئله یک مسئله ی عادی و یک تعامل نرمال هست , بیاد واسه خودش به احتمالات توجه کنه ؟؟؟؟؟
حال که من مثال خودم رو زدم و بعد ایراد گرفتن تو خودت رو میبینی.

بابا چه ربطی داره به اصل موضوع داره چرا توجه نمیکنید
من که خودم رو مثال میزنم که خودم تنها رو نمیگیم... اصلا من خودم هم نمیگم , اینکه میگم " من " اینطوریم , یعنی اگر منکرش هستید بیاید واسه من ثابت کنید که خیلی از پسرا اینطوری نیستند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اااااااااای بابا

الانم دیدم کاربر ستوده همین اشکال رو اگر اشتباه نکنم از من گرفته.
بابا من اگر خودم رو میگم , و شما حرف من رو رد میکنید , باید بیاید ثابت کنید به من که پسرهای دیگه یا خیلی از پسرهای انیجوری نیستند.
خوب وقتی نمیتونید ثابت کنید , پس قبول کنید که ممکنه خیلی از پسرا اینطوری باشن.

یعنی چطوری باشن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یعنی با دستکش خانم ها تحریک بشن.
یعنی با چادر خانم ها تحریک بشن
یعنی با هر مدل صدای زن تحریک بشن.
یعنی با دیدن قاب صورت و مچ دست زنان هم تحریک بشن.

حال فرض کنید من اینطوریم.
حالا اگر میگید من فقط اینطوریم , بیاید ثابت کنید که خیلی از پسرها اینطوری نیستند .
خوب نمیتونید ثابت کنید.
پس قبول کنید ممکنه اینطوری باشن.

من دارم میگم دستم بخوره به دست خانمی که دستکش دستش هست تاثیرش قطعا برام کمتر از پوست دست نیست.
حالا بیا ثابت کن تو پسر ها فقط من اینطوریم.
اصلا فرض کن من دارم دروغ می گم. بیا ثابت کن دروغ می گم.
فردا یک شهر پسر جمع میکنم بیان بگم ما تحریک میشیم با دستکش.

ای بابا
:ghati:

و بعد من گفتم شرایط خیلی مهمه :

خیلی مهمه کجا چه موقع چه هدفی چه کاری چه نیتی چه قصدی و غیره ...

و بعد هم همین ایرادی رو گرفتن که توضیح دادم ‌:

معلم شهید;308807 نوشت:

بله ..باز هم مشکل اینست که شما مسئله را برای خودتان حل می کنید نه برای همه ....

و بعد هم این را فرمودید :

معلم شهید;308807 نوشت:

1-ما یک بحث کلی داشتیم وقتی نمی توانیم بفهمیم تک تک انسان ها (مثلا" جناب راننده یا جناب مغازه دار )چطور آدمیست و مریض است یا نیست یا چه و چه و...

آنوقت آیا اگر من نوعی بیشتر رعایت کنم تا مطمئن شوم کارم درست است [="red"]این وسواس است ؟ افراط است ؟[/]

پس باز هم دقت کافی را به نوشته های من نداشتید :
من در پست اول شماره 5 بخوانید , این موضوع را به طور کلی گفتم , نه این عمل صرفا.
اصلا بحث وسواس وسط نبود ,
[="red"]لطفا دقت کنید پست 5 من را :
[/]

[="red"]زندگی عادی نرمال با خدا بدون تعصب و افراط تفریط بهترین حالت هست.[/]
[="red"]بعضی [/]عذاب وجدان ها [="red"]منطقی نیست [/]
و [="red"]چه بسا [/]شیطانی هم باشه.

خوب.
جمله ی اول که کاملا مشخص هست کلی هست.
جمله ی دوم گفتم : "بعضی" گفتم " چه بسا "
اول اینکه ایشون گفت عذاب وجدان میگیرم , من گفتم کاره حرامی که انجام ندادید.
چه بسا این عذاب وجدان ها شیطانی باشد.
کجای این جمله ی من در عالم غلط است ؟؟؟؟

بعد کاربر فرزانه سوال کردند :

فرزانه!!;308320 نوشت:

همچین تصمیمی هم [="red"]میتونه [/]شیطانی باشه؟؟ بعد[="red"] از چه نظر[/] آخه؟

ببینید ایشون واقعا دقیق هستند و توجه کردند :

"[="red"]میتونه[/]"
حالا اگر "میتونه" رو نمیگفتن چقدر فرق میکرد ؟؟؟

و من پاسخ دادم :

[="red"]می تونه[/] وسواس ایجاد کنه.
وسواس فکری. بد بینی . منزوی شدن . و حتی با اینکه شاید الان تصورش سخت باشه اما از دین برگشتن ( باورنکردنی - ولی شدنی ).

[="red"]میتونه[/]
حال شما بیا ثابت کن , که نمیتونه ؟؟؟

و بعد شما باز یک جواب عجیب دادید :

معلم شهید;308807 نوشت:

وسواس وقتیست که اگر من[="red"] ناخواسته (بهردلیلی )[/]دستم خورد خودم را ناله نفرین کنم یا دست آب بکشم یا اگر دستکشم فراموش شد دیگر سوار تاکسی نشوم و .....[="red"]چرا مسائل را با هم قاطی می کنیم ؟[/]

ای عجب....

خوب الان مشکل کجاست ؟؟؟؟
ما چه گفتیم ؟؟؟؟

دقیقا کاربر فرزانه هم همین را گفت.
گفت عذاب وجدان میگیرم.
ما هم گفتیم میتونه کاره شیطان باشه. ( قطعا وسواس یا همیشه یا 99% منطقی نیست. و خیلی ها وسواس رو شیطانی میدانند).
و ما گفتیم " میتواند - چه بسا " شیطانی باشد.
من مشکلی در این تعریف وسواس شما نمیبینم.

معلم شهید;308807 نوشت:

چرا مسائل را با هم قاطی می کنیم ؟

و بعد فرمودید :

معلم شهید;308807 نوشت:

[="red"]اگر قصد لذت و فشار نباشد طبق فتوا هایی که بنده دیده ام مشکل و مانعی ندارد[/] مگر اینکه دوستان اساسا "با مسئله مرجع و تقلید و ...مشکل داشته باشند که آن بحث دیگریست !

خوب برادر عزیز من , پس چرا به من میگویید من به عقلم رجوع کردم ,و حکم خدا را با مغزم تعیین کردم و غیره..و دستور خدا چیز دیگری است ؟؟؟؟؟؟

و من بعد گفتم :

[="red"]در مجموع گفته های من مخالف گفته های خداوند هرگز نیست[/].

[="Blue"] و اگر هست لطفا آیه ای از قران و یا سخن منطقی ای بیاورید. [/]

و بعد شما فرمودید :

معلم شهید;308807 نوشت:

این اطمینان شما که حرفتان حتما" موافق حرف خداست خیلی بد است

اول اینکه من گفته های این تاپیک رو گفتم و روشن هست و شما هم فکر می کنم همین تاپیک رو میگید.
دوم اینکه شما فرض کنید من بی دین هستم دارم ادعا می کنم که پست های این تاپیکم مخالف گفته ی خداوند نیست.
حال شما می گویید دروغ می گویم ,پس [="Red"]دلیل بیاورید قرانی و منطقی.[/]

چرا به جمله های من تا آخر توجه نمیکنید.
من تحدی کردم , اگر مخالف هست , دلیل بیاورید , باور کنید هر قسمت که دلیل بیارید [="red"]قرانی و منطقی [/]باشه حرفم را پس میگیرم.ابایی هم ندارم اشتباه کردم پس میگیرم.

من هیچ کینه ای از شما به دل ندارم.:Gol:

ربَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلًّا لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ .
پروردگارا! ما و برادرانمان را كه در ايمان بر ما پيشي(سبقت) گرفتند بيامرز، [="red"]و در دلهايمان حسد و كينه‏اي نسبت به مؤمنان قرار مده[/]، پروردگارا! تو مهربان و رحيمي.

و در کل :
اگر چه بحث ما نامرتبط چندان با موضوع اصلی تاپیک نیست , اما با این حال اگر نا مرتبت هست عذر می خوام و البته انجمن همین است بحث پیش میاد و دقیقا اگر من روشن نکنم گفته هایم رو عده ای برداشت اشتباه می کنند.

موفق باشید

☀ستوده ☀;309143 نوشت:

همه را با خودتان مقایسه نکنید[="red"] خیلی ها از قصد خودشون رو میچسبانند به نامحرم [/]اگه لذت نمی برند پس چرا چنین کاری میکنند که بعضا باعث میشه اون شخص یه اعتراضی هم بکنه و ابروی اون شخص هم بره؟؟!!

سلام به شما

1-من کجا همه را با خودم مقایسه کردم من یک نمونه از خیلی ها هستم.
2- بله دقیقا خیلی ها از قصد خودشون رو میچسبانند.
بله لذت میبرند.
و البته خیلی ها هم بدون قصد اتفاق می افته.
و قرار نیست ما به همه سو ظن داشته باشیم.

☀ستوده ☀;309143 نوشت:

به هرحال به قول شما گاهی مردها از چهره یه نفر هم تحریک میشوند [="red"]اون دیگه مشکل خودشونه [/]من[="blue"] به وظیفه ام به عنوان یه دختر مسلمان عمل میکنم[/] باقیش با خداست [="red"]معلومه که من مسئول بیمار دل بودن یه مرد نیستم[/] حجاب برای همینه برای اینکه تو خودت رو بچوشانی حالا اگه طرفت بیماره اون قضیه اش جداست.

دقیقا درست و صحیح هست.

☀ستوده ☀;309143 نوشت:

خدا میگه دستت نباید بخوره پس من هم به هر روش سعی میکنم نخوره[="red"] مگر در موارد اضطرار [/]معلومه وقتی یه نفر داره میمیره و نیاز به کمک داره دیگه محرم نامحرمی معنی نداره!!!!

دقیقا. و موافقم.
ما هم جز این چیزی نگفتیم.

☀ستوده ☀;309143 نوشت:

موضوع اینه که یه چیزهای از دید ما مشکلی نداره و مهم نیست اما ممکنه عمومیت نداشته باشه و یه عده ای حتی از یه تماس کوچک تحریک بشوند

آره دقیقا.
شما در همان اندازه که خداوند فرموده رعایت بفرمایید کفایت می کند.
حال همه ی مردان کره ی زمین تحریک بشن به شما مربوط نیست.

ما نمیتونیم تشخیص بدیم که کدوم راننده تاکسی برای مثال تحریک میشه یا نه.
خدا هم به ما نگفته دستکش بپوشید و دستکش مشکل رو حل میکنه.
و من هم مثال زدم دستکش اصلا برای من و ممکنه خیلی از پسرا فرقی نداشته باشه.

حتی صورت و مچ دست هم میتونه تحریک کننده باشه.
پس مشکل یکی دوتا نیست.
خم ابرو هم میتونه.
بینی هم میتونه
لب هم میتونه
چشم هم میتونه.

پس به آنچه خداوند گفته عمل کنید.
مرد ها هم وظیفه دارند به قصد لذت و گناه نگاه نکنند.

حال اگر اگر زنی تحریک می شود با پس گرفتن کرایه و میداند که با دستکش ( منطقی ) مشکل حل میشه , دستکش بپوشه. ( واقعا ممکنه اتفاقا دستکش بیشتر تحریک کنه و جلب توجه -- باید خیلی دقیق باشید. و اگر عذاب وجدان و - وسواس هست و غیر عقلی و منطقی درمان باید کرد ).

بگذریم...
منم مشکل خاصی با گفته های شما ندارم ظاهرا.
موفق باشید

[="Tahoma"][="SeaGreen"]قابل توجه دوستان گرامی
ممنون از لطف بسیارتان در پاسخ به سوال؛ از نکات خوبی که هر کدامتان اشاره کردید ؛ استفاده کردم و شکر خدا جوابم را گرفتم.
با این حال اگر صلاح می دانید بحث در باب چرایی حدود پوشش را در تاپیک دیگری ادامه دهید؛ اینجا بحث از نگاه عرف بود و البته با لطف شما، دید خوبی نسبت به نگاه عرف و حواشی مربوطه ی بحث دستکش، پیدا کردم.
باز هم سپاسگزارتان هستم و التماس دعای خاصه دارم.
[/]

دوست عزیز مگه مهمه که دیگران چی مگن.... مهم تویی و کاری که هدفت از انجام اون رضای خداونده. می خوان بگن چه دختر خشکی... خب بگن مگه مهمه......

اعظم1366;309203 نوشت:
دوست عزیز مگه مهمه که دیگران چی مگن.... مهم تویی و کاری که هدفت از انجام اون رضای خداونده. می خوان بگن چه دختر خشکی... خب بگن مگه مهمه......

سلام علیکم
معلومه که تمسخر یک عده معلوم الحال اصلاً مهم نیست
اما آیا عرف هم مهم نیست؟
اسلام در خیلی از موارد عرف رو محترم دونسته و از ما موکداً خواسته شده رفتار غیرعادی و غیر عرفی انجام ندیم
فقط در موارد اصولی که دستوری از دستورات خدا در تعارض با عرف قرار بگیره ، باید عرف رو شکست؛ غیر اون، نه!
و دستکش دست کردن که دستور خدا نیست.
قبول دارم در یه شرایط خاص، ممکنه وظیفه ی شخص بشه و در اونجا عرف مهم نیست.
بحث من از کلیت دستکش داشتن بود که قضیه تا حدود زیادی برام روشن شد.

با سلام
بنده به نظرم اینطور میرسه که ما توی همه ی جزئیات میتونیم از رفتار اهل بیت عصمت درس و الگو بگیریم. بعضی احکام شرعی هست که اونها با رفتارشون نشون دادن که هرچی حساسیت روی اون بیشتر باشه بهتره و در بعضی موارد نشون دادن که خیلی نباید حساس شد.
اونچیزی که درمورد بحث پوشش و حجاب کامل از رفتار اهل بیت در حد سواد من هست اینه که مثلا گفته میشه حضرت زهرا سلام الله علیها اگر به مسجد یا جایی میرفتند، روی کفش خودشون تکه پارچه ای می انداختن تا کسی نتونه کفش ایشون رو ببینه و از روی اون اندازه ی پای حضرت رو تشخیص بده. یا اینکه وقتی حضرت زینب سلام الله علیها در زمان حیات پدر بزرگوارشون می خواستن برای زیارت قبر پیامبر تشریف ببرن، برادران و پدرشون اطراف ایشون رو می گرفتن تا کسی از مردای نامحرم قامت ایشون رو هم از پشت چادر نبینه و یا وقتی که به محل قبر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم می رسیدند، یکی از برادران نور چراغ اونجا رو کم می کرد تا احیانا یکی از مردهای نامحرم ایشون رو در حال زیارت بطور واضح نبینه.
یا اینکه حضرت زهرا سلام الله علیها توی اون جمله معروفشون فرمودن که بهترین چیز برای زن اینه که نه اون مرد نامحرمی رو ببینه و نه مرد نامحرمی اون رو ببینه.
خلاصه اینکه وقتی میبینیم الگوهای رفتاری ما توی چنین قضیه ای اینقدر حساسیت و دقت نشون دادن، معلومه که جای حساسیت داشته و اینمقدار حساسیت حتی در عرف و زمان خودشون هم چیز شاخص و غیرمعمولی بوده. پس نمیشه حتی گفت که اینجا باید اصل عادی بودن در رفتار و اینجور چیزا رعایت بشه. البته قبول دارم که نمیشه انسان روی یه حکم شرعی کمال طلب باشه و از طرف دیگه مثلا نمازش نصفه و نیمه، ولی اونطور که از گفته های شما برمیاد، درمورد احکام مهم دیگه کوتاهی خاصی ندارید، و فقط به دنبال کمال در بحث حجاب هستید. بنابراین به نظر این حقیر هیچ ایرادی توی دستکش دست کردن نیست و یه افراط غیرمعقول حساب نمیاد، خصوصا توی شهری که بعضی آدمای بی توجه یا گاها مریض، اصلا انگار نه انگار که باید رعایت مسائل محرم و نامحرم رو بکنن و خیلی راحت میزارن دستشون با دست خانوم ها برخورد کنه. یعنی توی چنین شهری چه بسا دیگه از حد مستحب هم گذشته باشه و به واجب برسه.
از نگاه عرف شهرهای بزرگ و درهم نیز نگران نباشید، چون مثلا توی تهران من چندین بار خانم هایی رو دیدم که با حجاب چادر هم نبودن ولی دستکش سفید رو در فصل غیر زمستون به دست داشتن. یعنی وقتی یه نفر برای اجتناب از ذره ای آلودگی و کثیفی محیط شهری بر روی دستش، دستکش به دست میکنه، در حالی که خیلی راحت میتونه هروقت به خونه رسید دستش رو با صابون بشوره، چرا ما برای اجتناب از ذره ای آلودگی معنوی و همین تماس های یک ثانیه ای از دستکش استفاده نکنیم و چرا کار اونها معقول و متعارف باشه و کار خانوم های متدینی که میخوان از گناه پیشگیری کنن افراط در احکام خدا؟
به نظر بنده توی چنین مساله ای اصلا جای شک و تردید نیست که دستکش دست کردن افراط حساب نمیاد و دلیل کاملاً معقول و منطقی و حتی عرفی داره.

الان که زمستونه. خیلی هم آننرمال نیست که دستکش دستت کنی.. تابستونا هم میشه گفت واسه جلوگیری از آفتاب سوختگی :khandeh!::khaneh: استاد بهونه تراشیَم :khaneh::Nishkhand:
حالا جداً اگه آدم بخواد توجه نکنه میشه راحت اینکارو کرد :Cheshmak: وبیخیالیییییییی بهترین روشه :Gig: حداقل اگه آدم بیخیالی نیستی خودتو هم الکی به بیخیالی بزنی بعد یه مدت اون مساله همچین برات مهم و بزرگ جلوه نمیکنه! :ok: باور کن ! :ok:
از نظر من تعصب هم نیست! هرکسی یه مدلی فکر میکنه ! به کسی هم ربطی نداره که عقاید یه نفرو ببره زیر سوال بگه این تعصبه یا نیست! از نظر من هر کاری که برای خود آدم احساس رضایت میاره و با منطق خود طرف جور در میاد هرچند از نظر دیگران کار مسخره ایه باید انجام بشه! چه برسه که از نظر شرعی و دینی هم کار خوبی باشه!
با منطق هم جور درمیاد... خداییش آدمای مریض کم نیستن! تو کلاتو محکم همسایتو دزد نکن! وقتی میبینی این کار لازمه انجامش بده. تو واسه خودت زندگی میکنی نه واسه حرف مردم :Cheshmak::ok:

[="Tahoma"][="SeaGreen"]

محمّد;309288 نوشت:
با سلام
بنده به نظرم اینطور میرسه که ما توی همه ی جزئیات میتونیم از رفتار اهل بیت عصمت درس و الگو بگیریم. بعضی احکام شرعی هست که اونها با رفتارشون نشون دادن که هرچی حساسیت روی اون بیشتر باشه بهتره و در بعضی موارد نشون دادن که خیلی نباید حساس شد.
اونچیزی که درمورد بحث پوشش و حجاب کامل از رفتار اهل بیت در حد سواد من هست اینه که مثلا گفته میشه حضرت زهرا سلام الله علیها اگر به مسجد یا جایی میرفتند، روی کفش خودشون تکه پارچه ای می انداختن تا کسی نتونه کفش ایشون رو ببینه و از روی اون اندازه ی پای حضرت رو تشخیص بده. یا اینکه وقتی حضرت زینب سلام الله علیها در زمان حیات پدر بزرگوارشون می خواستن برای زیارت قبر پیامبر تشریف ببرن، برادران و پدرشون اطراف ایشون رو می گرفتن تا کسی از مردای نامحرم قامت ایشون رو هم از پشت چادر نبینه و یا وقتی که به محل قبر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم می رسیدند، یکی از برادران نور چراغ اونجا رو کم می کرد تا احیانا یکی از مردهای نامحرم ایشون رو در حال زیارت بطور واضح نبینه.
یا اینکه حضرت زهرا سلام الله علیها توی اون جمله معروفشون فرمودن که بهترین چیز برای زن اینه که نه اون مرد نامحرمی رو ببینه و نه مرد نامحرمی اون رو ببینه.
خلاصه اینکه وقتی میبینیم الگوهای رفتاری ما توی چنین قضیه ای اینقدر حساسیت و دقت نشون دادن، معلومه که جای حساسیت داشته و اینمقدار حساسیت حتی در عرف و زمان خودشون هم چیز شاخص و غیرمعمولی بوده. پس نمیشه حتی گفت که اینجا باید اصل عادی بودن در رفتار و اینجور چیزا رعایت بشه. البته قبول دارم که نمیشه انسان روی یه حکم شرعی کمال طلب باشه و از طرف دیگه مثلا نمازش نصفه و نیمه، ولی اونطور که از گفته های شما برمیاد، درمورد احکام مهم دیگه کوتاهی خاصی ندارید، و فقط به دنبال کمال در بحث حجاب هستید. بنابراین به نظر این حقیر هیچ ایرادی توی دستکش دست کردن نیست و یه افراط غیرمعقول حساب نمیاد، خصوصا توی شهری که بعضی آدمای بی توجه یا گاها مریض، اصلا انگار نه انگار که باید رعایت مسائل محرم و نامحرم رو بکنن و خیلی راحت میزارن دستشون با دست خانوم ها برخورد کنه. یعنی توی چنین شهری چه بسا دیگه از حد مستحب هم گذشته باشه و به واجب برسه.
از نگاه عرف شهرهای بزرگ و درهم نیز نگران نباشید، چون مثلا توی تهران من چندین بار خانم هایی رو دیدم که با حجاب چادر هم نبودن ولی دستکش سفید رو در فصل غیر زمستون به دست داشتن. یعنی وقتی یه نفر برای اجتناب از ذره ای آلودگی و کثیفی محیط شهری بر روی دستش، دستکش به دست میکنه، در حالی که خیلی راحت میتونه هروقت به خونه رسید دستش رو با صابون بشوره، چرا ما برای اجتناب از ذره ای آلودگی معنوی و همین تماس های یک ثانیه ای از دستکش استفاده نکنیم و چرا کار اونها معقول و متعارف باشه و کار خانوم های متدینی که میخوان از گناه پیشگیری کنن افراط در احکام خدا؟
به نظر بنده توی چنین مساله ای اصلا جای شک و تردید نیست که دستکش دست کردن افراط حساب نمیاد و دلیل کاملاً معقول و منطقی و حتی عرفی داره.

سلام
ممنونم از توجهتون
نظراتتون قابل تامله. التماس دعای خاصه؛ یاعلی...
H a n a;309359 نوشت:
الان که زمستونه. خیلی هم آننرمال نیست که دستکش دستت کنی.. تابستونا هم میشه گفت واسه جلوگیری از آفتاب سوختگی :khandeh!::khaneh: استاد بهونه تراشیَم :khaneh::Nishkhand:
حالا جداً اگه آدم بخواد توجه نکنه میشه راحت اینکارو کرد :Cheshmak: وبیخیالیییییییی بهترین روشه :Gig: حداقل اگه آدم بیخیالی نیستی خودتو هم الکی به بیخیالی بزنی بعد یه مدت اون مساله همچین برات مهم و بزرگ جلوه نمیکنه! :ok: باور کن ! :ok:
از نظر من تعصب هم نیست! هرکسی یه مدلی فکر میکنه ! به کسی هم ربطی نداره که عقاید یه نفرو ببره زیر سوال بگه این تعصبه یا نیست! از نظر من هر کاری که برای خود آدم احساس رضایت میاره و با منطق خود طرف جور در میاد هرچند از نظر دیگران کار مسخره ایه باید انجام بشه! چه برسه که از نظر شرعی و دینی هم کار خوبی باشه!
با منطق هم جور درمیاد... خداییش آدمای مریض کم نیستن! تو کلاتو محکم همسایتو دزد نکن! وقتی میبینی این کار لازمه انجامش بده. تو واسه خودت زندگی میکنی نه واسه حرف مردم :Cheshmak::ok:

سلام عزیز
قدم رنجه کردی.
ممنون از نظرت. بی خیال که هستم تازه می خوام باخیال بشم:khandeh!:[/]

سلام

متاسفانه فرصت نشد همه ی نظرات دوستان رو بخونم...

منتها نظر من : استفاده از دستکش خیلی هم کار درست و خوبیه و لازم..

اصلا یه دلیل دیگه شم زیبایی دسته!! خود من بارها برام پیش اومده ک متوجه شدم نگاه خیره ی! راننده یا بقیه مسافرا افتاده به دستای خانومایی ک کرایه میدن و برای خودمم پیش اومده Sad !! من که از این قضیه خیلی بیشتر حس بدی بهم دست میده Sad به نظرم دستکش دست کردن یا استفاده از ساق هایی که روی دست رو می پوشونه خیلی م خوبه و اصلا لازمه حتی!!!
[spoiler] البته نمیدونم دوستان تو نظراتی ک نخوندم به این نکته اشاره کرده بودن یا نه؟...[/spoiler]
این نظر شخصی خودم بود!

maneli;309549 نوشت:
سلام[=12]

[="red"]منتها نظر من[/] : استفاده از [="red"]دستکش خیلی[/] هم کار درست و خوبیه و [="red"]لازم[/]..
1-به نظرم دستکش دست کردن یا استفاده از ساق هایی که روی دست رو می پوشونه خیلی م خوبه و [="red"]اصلا لازمه حتی[/]!!!

2-اصلا یه دلیل دیگه شم زیبایی دسته!!

3-خود من بارها برام پیش اومده که متوجه شدم نگاه خیره ی! راننده یا بقیه مسافرا افتاده به دستای خانومایی که کرایه میدن.

4-و برای خودمم پیش اومده Sad !! من که از این قضیه خیلی بیشتر حس بدی بهم دست میده Sad

سلام به شما ممنون خوب بود.

1-اما می تونم بپرسم دلیلتان چیه که از نظر شما پوشیدن دستکش لازم است ؟
2- بله نظر منم اینه که دستکش خیلی می تونه باعث زیبایی بشه موافقم.
3- مگه اشکالی داره کسی خیره بشه به دست یا صورت خانمی ؟
اگر منظورتون به قصد هست , چطور تشخیص دادید که اونا به قصد نگاه می کردند؟ ( یعنی واسه لذت بردن)؟
4- چرا حس بدی بهتون دست میده ؟

من سوال می پرسم تا خودم بیشتر درک کنم نه اینکه دارم خطای شما رو میگیرم.

با سپاس

[="Tahoma"][="Purple"]

نقل قول:
1-اما می تونم بپرسم دلیلتان چیه که از نظر شما پوشیدن دستکش لازم است ؟

خب شما جابجا کردید جملاتو! اگه جملات رو به ترتیب مطالعه کنید دلیلش رو توضیح دادم...
عرضم این بود که چون دست (خانوما) کلا زیبایی داره پوشیده بودنش بهتره...و البته این یه نظر شخصیه!
نقل قول:
2- بله نظر منم اینه که دستکش خیلی می تونه باعث زیبایی بشه موافقم.

حق با شماست.. اما منظور بنده از لغت زیبایی، درمورد خودِ دست بوده نه وقتی با دستکش پوشیده میشه...
هرچند دستکش هم یه زیبایی خاصی میده و ممکنه بازم جلب توجه بشه، اما بنظرم اینجوری بهتره...
نقل قول:
3- مگه اشکالی داره کسی خیره بشه به دست یا صورت خانمی ؟
اگر منظورتون به قصد هست , چطور تشخیص دادید که اونا به قصد نگاه می کردند؟ ( یعنی واسه لذت بردن)؟

بله منظورم به قصد لذت بود..!! پس اشکالم داره.. نمیدونم والا چطور توضیح بدم!!! خب متوجه میشه آدم دیگه، وقتی یکی داره بد نگاه میکنه.....
نقل قول:

4- چرا حس بدی بهتون دست میده ؟

خب مشخصه!! چون داره با همون چشمی که نباید، منو میبینه!!........
[/]

سلام
به نظر من به خود فرد بستگی داره ، ولی نباید افکار افراط گرایانه باشه
من خودم به شخصه زدن ساق دست را برا خودم واجب میدونم و تابستون و زمستون نداره ، البته خدا پدر مادر کسی رو که این کارت های اعتباری رو درست کرد رحمت کنه ، بقیه پول اتوبوس با کرایه های مسخره همیشه این حالت پیش میومد.
فکر بدی نیس ولی خیلی متعارف نیست . من خودم دستکش نمیتونم بزنم آزادی عمل از گرفته میشه.

maneli;309582 نوشت:

[="tahoma"][="purple"]
خب شما جابجا کردید جملاتو! اگه جملات رو به ترتیب مطالعه کنید دلیلش رو توضیح دادم...

سلام به شما
جابه جا کردم اما به این دلیل که اول جملتون و آخر جملتون شبیه به هم بود. " لازمه ".
دوم اینکه شما فرمودید :
یک دلیل دیگش هم زیبایی هست.
یعنی دلیل اولتون اینه که خوبه و لازمه.
و دلیل دومتون زیبایی هست.
که من پرسیدم دلیل اولتون , به چه دلیل خوب و لازمه.

maneli;309582 نوشت:

عرضم این بود که چون دست (خانوما) کلا زیبایی داره پوشیده بودنش بهتره...و البته این یه نظر شخصیه!

شما نگفتید بهتره. بلکه گفتید لازمه.
و من واسه همین خواستم بدونم چرا لازمه.
در سوالم هم که پرسیدم عرض داشتم که چرا لازمه .
لازمه به عنوان مسلمان نماز بخونیم ؟ بله لازمه
لازمه با قصد لذت به نامحرم نگاه نکنیم ؟ بله لازمه.
لازمه خانم ها دستکش بپوشند ؟ گفتید لازمه. چرا ؟
که بعد فرمودید بهتره. ( ظاهرا نظرتون اینه که لازم نیست).
و چون نظر شخصیتون بود میخواستم دلیلش رو اگر ممکنه بدونم.

maneli;309582 نوشت:

حق با شماست.. اما منظور بنده از لغت زیبایی، درمورد خودِ دست بوده نه وقتی با دستکش پوشیده میشه...
هرچند دستکش هم یه زیبایی خاصی میده و ممکنه بازم جلب توجه بشه، اما بنظرم اینجوری بهتره...

ممنون.
پس اگر کسی دستکش نپوشید و بدون قصد لذت و غیره خیلی عادی و [="red"]اتفاقی [/]دستش خورد به نامحرم هیچ گونه اشکال و گناهی نداره درسته ؟

maneli;309582 نوشت:

بله منظورم به قصد لذت بود..!! پس اشکالم داره.. نمیدونم والا چطور توضیح بدم!!! خب متوجه میشه آدم دیگه، وقتی یکی داره بد نگاه میکنه.....

آره دقیقا.
انسان متوجه ی این میشه که یکی داره بهش بد نگاه می کنه , اما آیا متوجه میشه که اون به چه منظور داره بد نگاه می کنه ؟

مثلا من اگر یک دختری توی کوچمون باشه و بد حجاب وحشتناک باشه اما یهو یه روز تو یه فروشگاه ببینمش که با چادر و حجاب کامله , وقتی نگاش میکنم قفل میکنم که واقعا این همونه یا من اشتباه می کنم ؟

یا مثلا من یکی رو شبیه خواهرم تو خیابون ببینم که داره یک سری حرکات از خودش در میاره.
همینطوره خیره میشم بهش میرم سمت چپش یکم تعقیبش میکنم میرم جلو یکم خیره میشم تا مطمئن بشم که خواهرم هست یا نیست.

حالا یکی دیگه منو ببینه باید بگه که چه پسره هوس بازیه دنبال ناموس مردم راه افتاده ؟

مرادم اینه که غیر ممکنه بتونیم تشخیص بدیم منظور افراد از نگاهشون و شاید از رفتارشون چیه.
مگر اینکه دیگه اعتراف کنه. تازه بازم معلوم نیست راست باشه یا دروغ. ولی دیگه بهتره باور کنیم شاید.

maneli;309582 نوشت:

خب مشخصه!! چون داره با همون چشمی که نباید، منو میبینه!!........[/][/]

و اگر شما معتقد هستید که مشخص میشه لطفا نظرتون رو بفرمایید که چطوری مشخص میشه.
با کدوم چشم ؟
با تعجب ؟
با اخم ؟
با خیره شدن ؟
با گردن رو 180 درجه چرخوندن ؟
چطوری.

با تشکر

maneli;309690 نوشت:

[="tahoma"][="purple"]سلام..

نه!! لازم بودن که دلیل نیست!!! من اولش به طور خلاصه نظرمو گفتم تو یه خط با این مضمون : " استفاده از دستکش خیلی هم کار درست و خوبیه و لازم.. "
بعد تو خط های بعد توضیحم رو در مورد «نظر شخصیم» دادم...

به ترتیب گفتم : 1. درست و 2.خوب و 3.لازم...
اتفاقا چرا.. نظر شخصیم اینه که لازمه!! منتها اگر بخوام کلی به کس دیگه ای بگم، میگم بهتره.. چون لازم بودنش از نظر منه، و از اونجایی که اجباری از لحاظ شرع نداره، پس دلیلی نداره که من بخوام برای کسی لازم بدونم!!

قطعا اگر اتفاقی و سهوا باشه و عمدی در کار نباشه گناه نداره!! منتها حرف من اینه، که وقتی میتونیم کاری کنیم که حتی سهوا هم این اتفاق نیفته، چرا نکنیم؟.... بنابراین این کار میتونه کار درست و خوب و لازمی باشه...

بله، متوجه میشه!! در اغلب موارد متوجه میشه...

خب این فرق میکنه!! شما تعجب کردی و از سر تعجب و کنجکاوی دارید نگاه میکنید بهش!! (هرچند دلیلی نداره، چون هر آدمی هر چقدر هم که بد باشه و یا حتی خوب، ممکنه در عرض یه تایم کوتاهی، حتی چند دقیقه تغییر کنه و این دیگه تعجب نداره! )

خب اینی هم که گفتید قطعا بازم از سر کنجکاویه و این نوع نگاه کردن با نگاهی که از سر هوس باشه، قابل تشخیصه، البته گاهی!!

نه اینطور نیست!! میشه تشخیص داد......

سلام و ممنون

راستش تقریبا به هیچ کدوم از سوال های من جواب یا ندادید یا منطقی ندادید.

1- بله نظر شخصیتون اینه که لازمه. حالا دلیلتون چیه ؟ دلیلتون اینه که لازمه ؟ چرا لازمه ؟
2- من نفهمیدم چطور میشه تشخیص داد که کسی که خیره شده چه منظوری داره ؟
3- چرا فکر می کنید پوشیدن دستکش یک کاره خوب و بهتره ؟ من میگم دستکش بیشتر تحریک و جلب توجه می کنه اگر به دست مرد بخوره . دلیلتون چیه ؟
4- نفهمیدم اگر یکی شبیه مثلا همسر شما برادر شما خواهر من رو تو خیابون دیدیم و به هر دلیلی بهش کلی وقت خیره شدیم و همینطور گردنمون رو چرخوندیم تا از کنارمون رد شد تا بشناسیمش , چطور مردم میتونند بفهمند ما به هوس نگاه می کنیم یا غیر هوس؟

maneli;309690 نوشت:

بعدم اینی که در ادامه میگم صرفا در مورد همین تاکسی و درمورد گرفتن بقیه پوله که بارها دیدم خودم :
برادر من! چه دلیلی داره که راننده وقتی داره پول رو ازمسافر می گیره کاملا صورتش رو برگردونه و به دست خانوم همینطور خیره!! نگاه کنه چند ثانیه ؟؟؟ و بعد برگرده تو آینه و با یه لبخندِ مسخره و با یه حالت خاصی بگه : قابلی نداره؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!

همین بالا توضیح دادم!! [/][/]

و در مورد مثالتون :

هنگام پس گرفتن پول , نور قرمزی از بیرون افتاده بوده روی دست خانم و راننده نگران شده که نکنه خون هست و بریزه روی صندلی , می خواسته مطمئن بشه و خیره شده چند ثانیه.
بعد که مطمئن شد خون نیست برگشت و از فکری که کرد خنده اش گرفت و در همون حال نگاه کرد به خانمه و گفت قابلی نداشت.

مطمئن باشید ثابت نمیشه.
نهایتش اینه که شما بگید این دروغ هست و بعد باید دلیل بیارید که چرا فکر می کنید دروغ هست و نیتش هوس و لذت بوده.

موفق باشید

من همیشه یک اصل برای خودم دارم . اگر بعضی کار ها که واجب نیست را برای احتیاط انجام میدم دیگران را که انجام نمیدن به چشم افراد کم تقوا نمیبینم و نمی گم فقط طرز تفکر و عمل من درسته در عین حال به اینکه دیگران بهم بگن ریا کار یا متعصب هم کاری ندارم و به افکار دیگران زیاد اهمیتی نمیدم تا زندگیم ساده تر بشه.
به شما هم توصیه میکنم که کاری را که درست می دونید انجام بدید ولی مواظب باشید که دچار افراط نشید.

سلام
خوب مثل اینکه من دیر رسیدم و نتیجه گیری ها شده منتها بعد از مدتــــــــــــــــــــ ها دلم خواست توی یه بحث شرکت کنم!:fekr:

کلا دستکش یه جوریه و بعضا جلب توجه میکنه خصوصا توی تابستون و به ویژه با مانتو و مقنعه و چادر مشکی هولناک میشه! :farar:
از طرفی مورد استفاده خلاف کار های گرامی هم هست واسه جلوگیری از موندن اثر انگشت!!:gun:
من خودم فصل زمستون همیشه دستم میکنم تا قبل از چادر خیلی جلب توجه نمیکرد یعنی طبیعی بود انگار ولی پارسال که اولین بار با چادر و مانتو و مقنعه مشکی دستکش مشکی هم دستم کرده بودم تو اتوبوس دیدم بعضی ها چپ چپ نگا میکنن!! متوجه نشدم اولش ولی بعد که تو اتوبوس بعدی تکرار شد دوزاریم افتاد! خانم ها فکر میکردن بنده سارقم :Nishkhand: و کیفشونو سفت نگه میداشتن!
درکل در فصل زمستون که واجبه آدم دستاش یخ میکنه ولی باز برمیگرده به عرف اون جامعه تقریبا توی تهران برای فصل سرما معمولیه و باعث جلب توجه نمیشه ولی واسه فصل گرما نه
کار کردن باهاش خیلی سخت میشه من که چندشم میشه به چیزای کاغذی مثل پول دست بزنم بنابراین اگه دستم هم باشه موقع پول دادن باید در بیارم :tajob: البته پارچه ای ها چندشناکن وگرنه دستکش فصل سرما که چرمه مشکلی نداره

یه آیه ای هم چند روز میخوندم مناسب دیدم اینجا بنویسمش :

سوره مبارکه نور آیه 30 :

قُل لِّلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَيَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِكَ أَزْكَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا يَصْنَعُونَ ﴿۳۰﴾

ای رسول ما به مومنان بگو چشم های خود را از نگاه به نامحرمان فروگیرند و عفاف خود را حفظ کنند این برای آنان پاکیزه تر است قطعا خداوند به آنچه انجام می دهید آگاه است .

خیلی برام دلنشین بود و قابل توجه! که خداوند اول فرمودن چشم خود را از نگاه به نامحرم فروگیرید بعد فرموده عفاف را رعایت کنید.
قابل توجه آقایونی که ... :okey:

سلام خانم فرزانه
به نظر من تو مصداق شناسی بحث عادی بودن کمی اشتباه کردین.اولا که من معتتقد نیستم که مساله دستکش پوشیدن خیلی توی چشم باشه یا غیر عادی کما اینکه خیلی ها هم به خاطر حساسیت و اینها دستکش میپوشند و اینطور نیست که لزوما یک مقوله پوششی باشه از دیدگاه عرف.
ثانیا اصلا مقایسه بین پوشیه ودستکش مقایسه اشتباهیه.یعنی شما داری نقش صورت و دست رو یکی میکنی. شما وقتی پوشیه بزنی یعنی کاملا کاور کردی خودتو و این خیلللللللللی فرق داره با دستکش که اصلا در برخورد های معمولی دیده نمیشه.
اینکه آدم باید به عرف هم توجه کنه، نه اینکه به حرف مردم توجه کنه....اینها با هم فرق داره. عرف یعنی اینکه خلافشو انجام بدی انگشت نما بشی،اانگشت نما...یعنی داری رد میشی بگن ملت، اینو ببین. نه اینکه حالا چند نفر تو دلشون چه فکری میکنن و چه احساسی ممکنه درشون پدید بیاد.
خلاصه به نظر من مساله خیلی ساده تر از این حرف هاست و اینهمه مشغولیت ذهنی لازم نداره. اگه میبینی با دستکش از تماس های تصادفی جلوگیری میشه دستت کن. اگه واقعا این تماس ها دارای تاثیریه روی تو که حسش میکنیف از نظر مشغولیت و اذیت شدن،اصلا وظیفه ته که یه راه حل براش پیدا کنی و حالا هم که فکر میکنی اینه،خب عمل کن.

[="Tahoma"][="SeaGreen"]

م.نصیری;310445 نوشت:
سلام خانم فرزانه
به نظر من تو مصداق شناسی بحث عادی بودن کمی اشتباه کردین.اولا که من معتتقد نیستم که مساله دستکش پوشیدن خیلی توی چشم باشه یا غیر عادی کما اینکه خیلی ها هم به خاطر حساسیت و اینها دستکش میپوشند و اینطور نیست که لزوما یک مقوله پوششی باشه از دیدگاه عرف.
ثانیا اصلا مقایسه بین پوشیه ودستکش مقایسه اشتباهیه.یعنی شما داری نقش صورت و دست رو یکی میکنی. شما وقتی پوشیه بزنی یعنی کاملا کاور کردی خودتو و این خیلللللللللی فرق داره با دستکش که اصلا در برخورد های معمولی دیده نمیشه.
اینکه آدم باید به عرف هم توجه کنه، نه اینکه به حرف مردم توجه کنه....اینها با هم فرق داره. عرف یعنی اینکه خلافشو انجام بدی انگشت نما بشی،اانگشت نما...یعنی داری رد میشی بگن ملت، اینو ببین. نه اینکه حالا چند نفر تو دلشون چه فکری میکنن و چه احساسی ممکنه درشون پدید بیاد.
خلاصه به نظر من مساله خیلی ساده تر از این حرف هاست و اینهمه مشغولیت ذهنی لازم نداره. اگه میبینی با دستکش از تماس های تصادفی جلوگیری میشه دستت کن. اگه واقعا این تماس ها دارای تاثیریه روی تو که حسش میکنیف از نظر مشغولیت و اذیت شدن،اصلا وظیفه ته که یه راه حل براش پیدا کنی و حالا هم که فکر میکنی اینه،خب عمل کن.

سلام بر خانوم نصیری عزیز
ممنون از توجه خوبی که به اصل سوالم داشتی و توضیحاتی که در روشن تر کردن منظور اصلیم بیان کردی و جوابی که دقیقاً به اصل منظورم دادی.:hamdel:
البته به نظرم جایگاهی برای فکر در این باره وجود داره که عرف به کسی که به هرشکل, حد بیشتری از حجاب رو رعایت کنه, چه جور نگاه کنه. چون بهرحال در تعاملات, داشتن دستکش, هم مشخص میشه و نگرانی برخی دوستان از پیشفرض های عرفی هم به نظر غیر منطقی نمیاد.
هرچند شخصاً با تو بیشتر موافقم.حالا انشاالله تلفنی بیشتر صحبت می کنیم.
کلاً این روزا خیلی شرمندم می کنی و ممنونتم:Gol:.
با آرزوی بهترین ها برای شما.
و با التماس دعای خاصه برای خودمان:Gol:
یاعلی...[/]

حالا واقعا این تماسهای تصادفی انقد تاثیر داره که چن صفحه است دارین انقد جدی سرش بحث میکنین؟

[="YellowGreen"]سلام
من پوشيه ميزنم و از دستكش هم بعضي اوقات استفاده مي كنم !خيلي هم راضي هستم و واقعا احساس ارامش مي كنم ! در ضمن خيلي هم روي اخلاقم تاثير گذاشته و حضور در جامعه برايم اسان تر شده! و اثار و بركات زيادي هم برايم داشته!
البته خيلي تحقيق كردم ! و تقريبا همه ي سايت ها و وبلاگ ها را زير و رو و انتخاب كردم!
و الان درباره ي پوشيه و برقع ونقاب كه در كشور هاي مختلف مورد استفاده قرار مي گيرد تحقيق مي كنم.
شما مي تو اني مصاحبه هاي من را با بانوان منتقبه را در اين و بلاگ ببيني! البته در اينده بسيار نزديك ان شاءالله تعالي[/]
:ok:
http://monadiyemarefat.parsiblog.com/Posts/121/

[="Green"]سلام دوست خوبم:):Bye:

شرمنده من وقت نداشتم تمامی پست ها رو بخونم.

در جواب پست اول شما:

من خودم شخصاً خیلی معذّبم وقتی پولی به راننده تاکسی یا اتوبوس میدم دستم ناخودآگاه به دستشون اصابت پیدا کنه.:Box:

به همین دلیل بیشتر مواقعی که سوار اتوبوس یا تاکسی میشم دستکش میپوشم.

ببینید دستکش چیزی نیست که سایر مردم بخوان فکر کنن که شما تعصب دارید و...

چراکه خیلی از خانوم ها با هر پوششی در جامعه دستکش میپوشن.

پس نگران نباشید و با پوشیدن دستکش آرامش بیشتری داشته باشید...:ok:

شاد و موفق باشید.

یا علـــــی.:Rose:[/]

موضوع قفل شده است