5 تکنیک باورنکردنی مفید و غیر مخرب در فتوشاپ

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

تعریف اصطلاح مخرب destructive و غیر مخرب Non-destructive اگر طراح و کاربر فتوشاپ باشید شاید به مواردی در پروژه های خود برخورد کرده باشید که مثلا قسمتی از تصور را با ابزار پاک کن، پاک کرده اید و بعد از کمی کار بروی پروژه بخواهید قسمت های پاک شده را برگردانید در حالت معمول چنانچه شانس بسیار بالایی داشته باشید می توانید از پنل History چند گام به عقب تر بروید و تصویر اولیه را داشته باشید که باز با این کار کلیه ی کارهایی که انجام داده اید نیز از بین می رود و تازه در بسیاری از موارد نمی توانید این کار را انجام دهید پس استفاده از ابزار پاکن یک روش مخرب است چون شما قسمت هایی از تصویر را از دست می دهید ولی در همین مورد پاک کردن روش دیگری نیز وجود دارد که غیر مخرب است یعنی هر زمانی که اراده کنید می توانید قسمت های پاک شده را برگردانید که این کار با لایه ماسک انجام می گیرد.

برای اینکه یک طراح عالی در فتوشاپ باشید Non-destructive workflows (گردش کارهای غیر مخرب) حیاتی هستند. اگرچه اغلب توسط مردم نادیده گرفته می شوند. من نیز شخصا دیر خود را به خطر انداخته و این تکنیک ها ی غیر مخرب را در فتوشاپ استفاده کردم. بعد از یادگرفتن این تکنیک ها گردش کاری من به طور چشمگیری افزایش پیدا کرد و قادر بودم تصاویرم را بعد از تمام کردن ترکیب ها خیلی آسان تر ویرایش کنم.

1- لایه های تنظیماتی Adjustment
اخیرا لایه های تنظیماتی Adjustment توجه زیادی را به خود جلب کرده اند و این دلیل خوبی دارد. اگر شما یک کاربر دائمی فتوشاپ باشید آنها برایتان خیلی باارزش نیستند.بلکه به شما اجازه می دهند به راحتی تنظیمات را بر روی تصاویر خود از طریق یک لایه کاملا قابل ویرایش اعمال کنید. این به این معنی ایست که تنطیمات شما کلا غیر مخرب و non-destructive هستند و می توانید در هر زمانی آنها را تغییر دهید یا حذف کنید. برای فعال کردن پنجره لایه تنظیماتی Adjustment به window>adjustments بروید.

این مسئله پنجره لایه تنظیماتی Adjustment تان را به سرعت می آورد که شبیه به تصویر زیر است. گزینه های تنظیماتی Adjustment بسیاری از جمله: levels, hue/saturation, brightness/contrast, gradient overlays, color overlays, exposure و غیره را می توانید ببینید. شما باید قادر باشید لوازم مورد نیاز را برای ویرایش کردن عکس خود با استفاده از لایه های تنظیماتی Adjustment به کار ببرید.

آموزش فتوشاپ - راهنمای جامع Adjustment Layers در Photoshop (http://persiangfx.com/fa/tutorials/photoshop/basics/a-basic-guide-to-photoshop-cs4-adjustment-layers/)
آموزش فتوشاپ - لایه های تنظیم فتوشاپ Adjustment Layers (http://persiangfx.com/fa/tutorials/photoshop/basics/photoshop-adjustment-layers/)

در مثال زیر یک لایه تنظیماتیgradient map adjustment به کار خواهم برد. یک rainbow default gradient استفاده می کنم و سپس opacity لایه تنظیماتی adjustment خود را تا 20% کاهش می دهم تا یک افکت لطیف بدهد. یک نکته خیلی خوب درباره لایه های تنظیماتی adjustment این است که شما می توانید نه تنها تنظیمات adjustment settings بلکه opacity و blend mode لایه را هم ویرایش کنید. حتی می توانید ماسک ها را برای mask off کردن نواحی از لایه های تنظیماتی adjustment خود با دادن تنظیمات area-specific adjustments برای تصاویرتان به کار ببرید.

2- Smart Filters ها
لایه های تنظیماتی Adjustment خیلی عالی هستند اما اگر بخواهید فیلترها را به صورت غیر مخرب به کار ببرید چه؟ اینجا جایی است که smart filters وارد عمل می شوند. این فیلترها به شما اجازه می دهند smart filters های خودتان را درست مانند یک لایه blending option استفاده کنید تا اینکه بتوانید برگردید و در هر زمانی تنظیمات فیلتر خود را ویرایش کنید. برای به کار بردن smart filter لایه ایی را که می خواهید این فیلتر در آن استفاده شود را انتخاب کنیدو به filter>convert بروید.

یک تذکری دریافت خواهید کرد که باید لایه تان را در یک ‘smart object’ تبدیل کنید. Ok را کلیک کنید.

سپس یک فیلتر به عنوان فیلتر معمولی استفاده کنید. اگر به پالت لایه هایتان نگاه کنید خواهید دید که فیلتر زیر لایه هایتان شبیه به blending option ظاهر شده است. اگر می خواهید تنظیمات filter settings لایه تان را تغییر دهید به راحتی بر روی فیلتر در پالت لایه هایتان دوبار کلیک کنید.

3- Masks ماسک ها
احتمالا ماسک ها جنبه ایی هستند که که اکثر شما با آنها آشنایید. که به شما اجازه می دهند که بخشهایی از تصویرتان را پنهان یا ‘mask’ کنید. قطعا فکر می کنید که بسیاری از ما عادت داریم که ابزارهای آسان تر از این را به کار ببریم که البته خیلی destructive و مخرب ترند. ماسک ها به شما آزادی بسیار زیادی می دهند تا تنظیماتی را که می خواهید به کار ببرید. و یقینا non-destructive (غیر مخرب) اند. برای این مقاله بر روی یک لایه ماسک استاندارد (standard layer mask) متمرکز می شوم. اما در بیرون تنوع بسیار زیادی از تکنیک های ماسک کردن وجود دارد. اگر به قسمت پایین پالت لایه ها نگاهی بیندازید یک آیکون کوچک برای ‘apply layer mask’ خواهید دید. روی این آیکون کلیک کنید. سپس می توانید یک ابزار براش رنگ مشکی را برای ماسک کردن نواحی از تصویر خود به کار ببرید. سعی کنید نتیجه را با براش هایی با opacity و hardness های مختلفی امتحان کنید. دقت کنید براش مشکی را باید در ناحیه ماسک اعمال نمایید.

وقتی بخشهایی از تصویرتان را با استفاده از ابزار براش لبه نرم و بزرگ با 100% opacity ، ماسک می کنید اتفاقی که می افتد این است که قسمت های ماسک شده در واقع پاک شده اند مانند اینکه با ابزار پاکن ان را پاک کرده باشید. اگر می خواهید بخش هایی از تصویرتان را بازسازی کنید می توانید به راحتی و با استفاده از یک براش با رنگ سفید (با انتخاب ناحیه ماسک در لایه تصویر) ناحیه های پاک شده را برگردانید و بخش های خاصی را از حالت ماسک خارج کرده و از حالت ماسک در آوردید.

لذت استفاده از لایه های ماسک در فتوشاپ (http://persiangfx.com/fa/tutorials/photoshop/photo-editing/the-joy-of-photoshop-layer-masks/)

4- Dodge/Burn (رایت و داج)
این یک تکنیک بسیار عالی است که من اکثرا در برنامه های آموزشی مهارت های تصویری خود به کار می برم. من عادت داشتم تصاویرم را با استفاده از ابزار Doge/Burn بر روی لایه ها Dodge/Burn می کردم. اگرچه این کار کاملا destructive و مخرب است چون اگر بعدا از نتیجه کار راضی نبودید شما نمی توانید این عملیات را undo کرده و ّان را برگردانید. برای این که با باز کردن عکس تان عملیات dodge/burn به صورت non-destructively و غیر مخرب شروع شود، یک لایه جدید در بالا ایجاد کرده و نام آن را ‘dodge/burn’ می نامید. به edit>fill رفته و این لایه را با رنگ خاکستری 50% gray پر می کنید. مطابق تصاویر زیر:

حالا blend mode لایه فوق را به حالت ‘overlay’ تغییر دهید. این مسئله رنگ خاکستری لایه شما را پنهان می کند. اما به شما اجازه می دهد روی این لایه را رنگ بزنید. بر روی لایه فوق با استفاده از براش رنگ لبه نرم با رنگ های سفید یا سیاه با میزان Opacity:10% رنگ بزیند. همین طور رنگ بزیند و به تدریج های لایت یا نقاط روشن و سایه های تصویر را دقیق روی تصویرتان ایجاد کنید.

شما می توانید محتوای لایه dodge/burn layer تان را با تغییر دادن blend mode و بازگرداندن آن از حالت ‘overlay’ به ‘normal’ مرور کنید. این کار به شما اجازه می دهد نشانه گذاری های براش تان را ببینید.

در زیر شما می توانید تفاوت میان تصویر اصلی و ورژن dodge/burn را ببینید. من تنها به صورت سردستی این کار را برای این مثال dodge/burned کردم. اما در حالت معمول چندین بار بر روی این مرحله وقت صرف می کنم.

آموزش مهم فتوشاپ - اسرار دستکاری و ترکیب تصاویر با ابزار Dodge و Burning + ویدئو (http://persiangfx.com/fa/tutorials/photoshop/photo-editing/dodge-burning-manipulation-secrets/)

5- Lens Flare
فیلتر lens flare (شعله های لنز) واقعا می تواند مفید باشد، اما سابقا من از چگونگی استفاده غیر مخرب از آن بی اطلاع بودم. تصاویر را flat و صاف می کردم و از این تصاویر صاف شده به عنوان یک لایه جدید رویی استفاده می کردم و سپس یک افکت lens flare به کار می بردم. اگرچه به نظر من موثرترین روش برای استفاده غیر مخرب از فیلتر lens flare، ایجاد یک لایه جدید روی لایه ای که می خواهیم این افکت را به ان اعمال کنیم سپس با رنگ مشکی کل لایه را رنگ می کنیم. سپس به راحتی blend mode این لایه را به حالت ‘screen’ تغییر دهید تا رنگ مشکی پنهان شود. و lens flare خود را همانطور که قبلا استفاده می کردید به کار ببرید: تصویر زیر ‘lens flare’ لایه را در حالت blend mode نرمال نشان می دهد.

در تصویر زیر ‘lens flare’ لایه را در حالت blend mode ‘screen’ نشان می دهد که پس زمینه آن پنهان شده است اما اجازه می دهد تا lens flare از وسط آن نمایان شود.

شما چه فکر می کنید؟
شما درباره کارهای غیر مخرب در فتوشاپ چه فکر می کنید؟ آیا قبلا در مورد هیچ یک از این تکنیک ها بالا و اینکه چقدر مفیدند چیزی شنیده بودید؟

سلام
ببخشید من که نشنیده بودم:khandeh!: