جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فهم صحیح روایت توسل عمر به عباس در صحیح بخاری.

 1. #1

  عضویت
  جنسیت تیر 1391
  علاقه
  رفتن به سامرا
  نوشته
  1,280
  صلوات
  4253
  حضور
  25 روز 1 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  284
  آپلود
  31
  گالری
  214

  فهم صحیح روایت توسل عمر به عباس در صحیح بخاری.
  اعوذبالله من الشیطان الرجیم

  بسم الله الرحمن الرحیم

  السلام علیک یا محمد مصطفی(ص)

  السلام علیک یا حسن بن علی مظلوم شهید(ع)

  السلام علیک یا علی بن موسی الرضا غریب (ع)

  السلام علیک یا اهل بیت نبوه(ع)

  السلام علیک یا صاحب الزمان(عج)

  آجرک الله یا صاحب الزمان(عج)  ________________________________________________
  یکی از مباحث اختلاف نظر میان مکتب اهل بیت علیهم السلام و میان باقی مذاهب بحث توسل است
  در مورد این مبحث می توان به کتاب صحیح بخاری اهل سنت که معتبر ترین کتابشان است استناد داشت  حدیث 1010 مورد سوال بنده است  متن زیر متن این عبارت است :

  حدثنا الحسن بن محمد قال حدثنا محمد بن عبد الله
  الأنصاري قال حدثني أبي عبد الله بن المثنى عن ثمامة بن عبد الله بن أنس عن
  أنس أن عمر بن الخطاب رضي الله عنه كان إذا قحطوا استسقى بالعباس بن عبد
  المطلب فقال اللهم إنا كنا نتوسل إليك بنبينا صلى الله عليه وسلم فتسقينا
  وإنا نتوسل إليك بعم نبينا فاسقنا قال فيسقون


  صحیح بخاری،دار الفكر للطباعة والنشر والتوزيع،سال چاپ : 1401 - 1981 م،جلد دوم ،ص16

  اما متن و ترجمه زیر ترجمه ای است که در کتاب مختصر صحیح بخاری اهل سنت ارائه شده است:


  عَنْ عُمَرَ بْنِ الْخَطَّابِ : أنّه كَانَ إِذَا قَحَطُوا اسْتَسْقَى بِالْعَبَّاسِ بْنِ عَبْدِالْمُطَّلِبِ ، فَقَالَ: اللَّهُمَّ إِنَّا كُنَّا نَتَوَسَّلُ إِلَيْكَ بِنَبِيِّنَا فَتَسْقِينَ،ا وَإِنَّا نَتَوَسَّلُ إِلَيْكَ بِعَمِّ نَبِيِّنَا فَاسْقِنَا، قَالَ: فَيُسْقَوْنَ. (بخارى:1010)
  ترجمه: وقتي قحطسالي مي‏شد عمر بن خطاب بوسيله دعاي عباس طلب باران ميكرد و ميگفت: پروردگارا !ما قبلاً به وسيله پيامبرت طلب باران مي‏كرديم و شما آب نازل مي فرموديد، اكنون بوسيله عموي پيامبرمان (يعني عباس) از شما طلب باران مي‏كنيم. راوي مي‏گويد: ( بوسيله دعاي عباس باران مي باريد).


  مختصر صحیح بخاری ،ص289


  مگر در روایت ضمیر کان نیست؟
  کنا  دلیل بر استمرار دارد  آیا ترجمه این ها درست است که این ها می گویند!!!!!  قبلا ...........
  یا نه :


  در مورد این حدیث هم فهمیده می شود عمر به پیغمبر(ص) توسل می کرده است و این هم بعد از رحلت نبی مکرم(ص) هست+کنا آمده است  و هم این فهمیده می شود به زنده توسل می کند که عموی پیامبر (ص) باشد
  یعنی توسل هم به نبی مکرم(ص) صحیح است و هم به زنده که عموی پیامبر (ص) بوده است صحیح است
  لطفا بیشتر توضیح دهید


  اللَّهُمَّ إِنَّا كُنَّا نَتَوَسَّلُ إِلَيْكَ بِنَبِيِّنَا فَتَسْقِينَا وَإِنَّا نَتَوَسَّلُ إِلَيْكَ بِعَمِّ نَبِيِّنَا فَاسْقِنَا قَالَ فَيُسْقَوْن;  صحيح بخارى ، ج2 ، ص16 ، ح1010 ، كتاب الإستسقاء ، باب 2 ، باب سؤال الناس الإمامة استسقاء اذا قَحَطُوا .  خدايا، ما در زمان پيامبر ، به او متوسل مى شديم و باران رحمتت را بر ما نازل مى كردى و اينك به عموى پيامبر متوسل مى شويم، بارانت را بر ما نازل فرما، آن گاه باران باريدن مى گرفت.
  کارشناس بحث : صدرا

  ویرایش توسط sayedali : 1391/10/25 در ساعت 01:20
  آقایان طلاب حوزوی بسم الله !! رهبر انقلاب خطاب به طلاب(95/2/25): بازار شبهات رواج دارد؛ هم فضای مجازی کمک می‌کند و هم انگیزه‌ی سیاسی برای ترویج آن وجود دارد/ اینها مواجهه لازم دارد. برای جهاد لازم نیست فقط شمشیر برداریم؛ این بزرگترین جهاد است؛ برای این جهاد خود را آماده کنید.


 2. صلوات ها 2


 3.  

 4. #2

  عضویت
  جنسیت مهر 1388
  علاقه
  رجال و حدیث، فقه و کلام در حوزه اهل سنت
  نوشته
  2,643
  صلوات
  10135
  حضور
  30 روز 18 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام و عرض ادب
  در باره توسل نکاتی به عرض می رسد:
  1) بحث توسل و مشروعیت آن امری مسلم در نزد جمیع فرق اسلامی است، که تنها تفکرات خشک سلفی با آن به مبارزه برخواسته اند.

  2) محل نزاع در بحث توسل عمدتا به این سه محور ختم می گردد:

  الف) توسل به ذات وحقّ ومقام و جاه پيامبر«صلي الله عليه وآله»و اولياي الهي در حيات برزخي.
  «البته در توسل به ذات و جاه اختلافی است که شرک است یا بدعت است».[1]
  ب) توسل به دعاي پيامبر«صلي الله عليه وآله» و اولياي الهي در حيات برزخي.
  ج) توسل به ذات پيامبر«صلي الله عليه وآله» قبل از بدنیا آمدن.[2]


  3) روایت انس بن مالک از عمر بن خطاب بیانگر مشروعیت توسل به ذات(توسل به خود پیامبر صلی الله علیه و آله و نه توسل به دعای آنحضرت) است زیرا در این روایت آمده است:«نتوسل الیک بنبینا»؛ توسل می جستیم به درگاهت به واسطه پیامبرمان. و بیان این روایت دلالت بر استمرار چنین امری به هنگام طلب حاجت داشته است:«انا کنا نتوسل»؛«كَانَ إِذَا قَحَطُوا اسْتَسْقَى بِالْعَبَّاسِ».

  «حَدَّثَنَا الْحَسَنُ بْنُ مُحَمَّدٍ قَالَ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ الأَنْصَارِىُّ قَالَ حَدَّثَنِى أَبِى عَبْدُ اللَّهِ بْنُ الْمُثَنَّى عَنْ ثُمَامَةَ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ أَنَسٍ عَنْ أَنَسٍ أَنَّ عُمَرَ بْنَ الْخَطَّابِ كَانَ إِذَا قَحَطُوا اسْتَسْقَى بِالْعَبَّاسِ بْنِ عَبْدِ الْمُطَّلِبِ فَقَالَ اللَّهُمَّ إِنَّا كُنَّا نَتَوَسَّلُ إِلَيْكَ بِنَبِيِّنَا فَتَسْقِينَا وَإِنَّا نَتَوَسَّلُ إِلَيْكَ بِعَمِّ نَبِيِّنَا فَاسْقِنَا . قَالَ فَيُسْقَوْنَ؛[3]انس مي‏گويد: عمر بن خطاب در خشکسالي به‏وسيله عباس بن عبدالمطلب از خدا طلب باران مي‏کرد و مي‏گفت: خدايا ما همواره به وسيله پيامبرمان به تو متوسل مي‏شديم و ما را سيراب مي‏کردي و اينک به وسيله عموي پيامبرمان به تو متوسل مي‏شويم پس ما را سيراب کن. مي‏گويد: و آنها سيراب مي‏شدند.

  البته برخی همچون آلوسی این روایت را توجیه نموده اند که مراد توسل به دعای پیامبر صلی الله علیه و آله و دعای عباس بوده است؛ اما تامل در روایات ناقله چنین توجیهی را رد می نماید:ابن اثیر در اسد الغابة در بیان این ماجرا می نویسد:

  «فقال: استسقى عمر بن الخطاب بالعباس عام الرمادة لمّا اشتدّ القحط، فسقاهم اللَّه تعالى به، وأخصبت الأرض، فقال عمر: هذا واللَّه الوسيلة إلى اللَّه والمكان منه»؛در سال رمادة(سال 17 هجري)وقتی قحطی به اوج رسید، عمر به وسیله عباس طلب باران نمود، و خداوند به وسیلۀ او آنان را سیراب نمودو زمین ها را سرسبز گردیدند، پس عمر رو به مردم کرد و گفت به خدا سوگند: عباس وسیلۀ ما است به سوی خداوند و مقامی نزد خدا دارد .
  حسان بن ثابت نیز در این مورد اشعاری سرود:
  .
  وقال حسان:
  سال الإمام وقد تتابع جدبنا فسقى الغمامُ بغُرّة العباس‏
  عمِّ النّبي وصنوِ والده الذي ورث النبي بذاك دون الناس‏
  أحيى الإله به البلاد فأصبحت مخضرّة الأجناب بعد الياس‏
  ولمّا سُقي طفقوا يتمسّحون بالعباس ويقولون: هنيئاً لك ساقي الحرمين‏.[4]

  پیشوا هنگامی که قحطی شدید همه جا را فرا گرفته بود در خواست باران نمود، آنگاه ابر آسمان به نورانیت عباس مردم را سیراب نمود.عباس که عموی پیامبر و همتای پدر پیامبر است. مقام و منزلت را از او به ارث برده است، و خداوند به وسیله او سرزمین ها را زنده کرد و همه جا پس از نوامیدی سرسبز گردیدند. ووقتی آب باران همه جا را گرفت، مردم با مسح بدن عباس تبرک می جستند و می گفتند آفرین بر تو ای ساقی دو حرم.


  4) البته ظاهر قسمت دوم روایت فوق بیانگر این است که توسل به پیامبر اکرم صلی الله و آله مربوط به زمان حیات دنیویشان بوده است؛ زیرا در ادامه روایت آمده ما به عموی پیامبران به تو توسل می جوئیم؛ اما در جواب چنین ظهوری می توان گفت:

  الف) فعل خلیفه دوم حجیت شرعی ندارد؛ یعنی بدین صورت نیست که اگر وی کاری را انجام داد مورد امضای شارع مقدس باشد و اگر کاری را انجام نداد به معنای عدم مشروعیت آن باشد؛ بلکه ملاک ومرجع در ابن موارد شریعت تبیین یافته توسط معصوم است؛ علاوه بر اینکه در قسمت دوم می توان گفت:اثبات شیء نفی ما عدا نمی کند یعنی این بدان معنا نیست که توسل به عباس به معنای عدم جواز توسل به پیامبر صلی الله علیه و آله در زمان حیات برزخی بوده باشد.

  ب) بر فرض که چنین ظهوری صحیح باشد (یعنی: مسلمانان میان حیات دنیوی و برزخی فرق قائل شده باشند و چنین تفاوتی نیز کاشف از فعل و بیان معصوم بوده باشد) گفته می شود: سیرۀ مسلمانان با یک روایت ثابت نمی شود؛ بلکه باید مجموع ادله و تمام روایات نقل شده در این رابطه را ملاحظه نمود. و با ملاحظه مجموع این ادله به نتیجه ای بر خلاف این ظهور دست می یابیم و آن عدم تفاوت حیات دنیوی با برزخی می باشد.

  ج) با دقت در مفهوم روایت پی می بریم که روح مطلب در توسل به عباس، توسل به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله بوده است و توسل به عباس مرات توسل به پیامبر صلی الله علیه و آله بوده است و در حقیقت وی از این رهگذر به پیامبر صلی الله علیه و اله توسل جسته است؛ لذا عباس نیز بعد از توسل عمر به وی به خداوند عرضه می دارد:« خداوندا این قوم به واسطه مکانتم به پیامبرت به من متوسل شده اند:و قد توجه القوم بی الیک لمکانی من نبیک».

  د) قسمت دوم روایت بیانگر این است که بعد از رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله خلیفه دوم به همراه عده ای به عموی پیامبر توسل جسته اند. نفس چنین امری بیانگر این است که توسل به عموی پیامبر صلی الله علیه و آله بواسطه ویژگی خاص عباس بوده است؛ یعنی وی از نظر آنها دارای وجاهت در نزد خدای متعال بوده است؛ اما سوال ما اینجاست که آیا در آن زمان کسی برتر از عباس یافت نشده است؟که به او توسل بجویند؟ آیا امام علی علیه السلام و حسنین علیهم السلام که سرور جوانان اهل بهشت هستند از عباس بالاتر نبوده اند؟

  موفق باشید.


  -----------------------------------------------------------


  [1]. آلوسی که در این رابطه رای ابن تیمیه را پذیرفته بعد از قیل و قال فراوان سرانجام می گوید: «و بعد هذا كله أنا لا أرى بأسا في التوسل إلى اللّه تعالى بجاه النبي«صلی الله علیه وآله»عند اللّه تعالى حيا و ميتا»،روح المعاني في تفسير القرآن العظيم، ج‏3، ص: 298.

  [2]. مستدرک حاکم، ج 2، ص 615.

  [3] .صحیح البخاری،کتاب الاستسقاء،حدیث1007،ج1، دارالمعرفة لبنان.

  [4].اسدالغابة،ابن اثیر، ج3،ص111،دارالکتاب العربی؛ الاستیعاب،ابن عبد البر،ج2، ص814،دارالجیل.
  ویرایش توسط صدرا : 1391/10/25 در ساعت 00:21
  فهم صحیح روایت توسل عمر به عباس در صحیح بخاری.
  (فَلِلَّهِ الْحَمْدُ رَبِّ السَّماواتِ وَ رَبِّ الْأَرْضِ رَبِّ الْعالَمِينَ وَ لَهُ الْكِبْرِياءُ فِي السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ هُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ)

  (الجاثیة:37)

 5. صلوات ها 2


 6. #3

  عضویت
  جنسیت شهریور 1391
  علاقه
  دفاع از حضرت زهرا (س)-اکبر بیرامی-حل مسائل سخت ریاضیات
  نوشته
  1,425
  صلوات
  2976
  حضور
  32 روز 20 ساعت 14 دقیقه
  وبلاگ
  1
  دریافت
  71
  آپلود
  2
  گالری
  2  سلام
  با اجازه .
  بنده دو عکس از کتاب مستدرک اوردم در مورد توسل .
  فهم صحیح روایت توسل عمر به عباس در صحیح بخاری.
  فهم صحیح روایت توسل عمر به عباس در صحیح بخاری.
  قابل توجه تهمت زنندگان ::
  ان شاء الله در آن دنیا با هم صحبت می کنیم و فقط یک سوال دارم چرا واقعا تهمت زدند ؟؟؟
  نکند ظاهر و باطن و عالم الغیب بودند نعوذ بالله ؟؟؟
  امام سجاد ع می فرمایند:
  لاستحل رجال مسلمون دمی * یرون أقبح ما یأتونه حسنا
  ای بسا اگر برخی لباب علمم ظاهر کنم مردم می گند امام سجاد بت پرسته یک مشت مسلمان خونم را می ریزن

 7. صلوات


 8. #4

  عضویت
  جنسیت آذر 1391
  علاقه
  پژوهش
  نوشته
  220
  صلوات
  326
  حضور
  20 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  بسم الله الرحمن الرحیم .

  أحسنت به شما جناب سید علی و جناب صدرا بحث خوبی است .

  جناب ammarshia نیز سند زیبایی ارائه داده اند .

  همین مقدار که قرآن مشروعیت توسل را کاملا قبول کرده کافی است همه مخالفین بیان جواب بدن .

  لطفا به این سایت حتما سر بزنید واقعا جالبه .

  http://h-varjani.blogfa.com/cat-3.aspx

 9. صلوات


 10. #5

  عضویت
  جنسیت شهریور 1391
  علاقه
  دفاع از حضرت زهرا (س)-اکبر بیرامی-حل مسائل سخت ریاضیات
  نوشته
  1,425
  صلوات
  2976
  حضور
  32 روز 20 ساعت 14 دقیقه
  وبلاگ
  1
  دریافت
  71
  آپلود
  2
  گالری
  2  نظر ابن تیمیه در مورد توسل :
  فهم صحیح روایت توسل عمر به عباس در صحیح بخاری.
  قابل توجه تهمت زنندگان ::
  ان شاء الله در آن دنیا با هم صحبت می کنیم و فقط یک سوال دارم چرا واقعا تهمت زدند ؟؟؟
  نکند ظاهر و باطن و عالم الغیب بودند نعوذ بالله ؟؟؟
  امام سجاد ع می فرمایند:
  لاستحل رجال مسلمون دمی * یرون أقبح ما یأتونه حسنا
  ای بسا اگر برخی لباب علمم ظاهر کنم مردم می گند امام سجاد بت پرسته یک مشت مسلمان خونم را می ریزن

 11. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود