شب اول قبر چگونه است و توسط چه كساني انجام مي شود؟

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شب اول قبر چگونه است و توسط چه كساني انجام مي شود؟

شب اول قبر چگونه است و توسط چه كساني انجام مي شود؟:Narahat:

با سلام:Gol:
در روایتی پيامبر(صلي الله عليه وآله) به برخي از اصحاب فرمود: وقتي دو آزمايش كننده ي قبر بر تو وارد شدند، چگونه خواهي بود؟ صحابي گفت: آن دو آزمايش كننده چه كسي اند؟ فرمود: دو ملكي اند، سختگير و خشن، آوازشان مانند رعد غرنده، چشمانشان چو برق خيره كننده، با موهاي بلند كه زير پاي آنها مي شود وروي آن راه مي روند، داراي دندان هاي كه با آن زمين را مي شكافند و از تو مي پرسند.[1] :Ealam:
در برخي روايات آمده است كه نكير و منكر با آن قيافه ي وحشتناك و... مربوط ميت كافر است، اما ملايكه ي مسؤل پرسش از ميت مؤمن به نام مبشر و بشير است، ابوبصير از امام صادق(عليه السلام) پرسيد آيا آن دو ملك بر مؤمن و كافر با يك صورت وارد مي شوند؟ فرمود: خير. [2]
شيخ مفيد(رحمهم الله) مي فرمايد: در برخي از روايات نام دو ملكي كه بر كافر نازل مي شوند ناكر و نكير و نام دو ملكي كه بر مؤمن نازل مي شوند مبشر و بشير ذكر شده است، گفته شده اگر نام دو ملك كافر نكير و ناكر است به خاطر اين است كه كافر منكر حق است و منكر آن ملايكه و از آمدن آنها ناخشنود است و دو ملك مؤمن مبشر و بشير است چون آن دو رضايت و ثواب خدا را بر او بشارت مي دهند.
[3] :Labkhand:

[1]. بحار الانوار، 6 / 215، حديث 5.
2]. الفروع من الكافى، 3 / 239، حديث 12.
[3]. شرح عقايد صدوق يا تصحيح الاعتقاد، شيخ مفيد، ص 220; علم اليقين، فيض كاشانى، 2 / 1073.

وإذا كان لربّهِ عدوا فإنّه یأتیه أقبحَ خلقِ اللهِ ریاشا ، وأنتنَه ریحا ، فیقول له أبشِر بنُزُلٍ من حمیمٍ ، وتصلیة جحیم ، وإنّه لیعرفُ غاسلَه ، ویُناشد حاملَه أن یحبسه ، فإذا أُدخلَ قبرَه أتیا ممتحنا القبرِ ، فألفیا عنه أكفانَه ثم قالا له ، من ربُّك ؟ ومن نبیُّك ؟ وما دینُك ؟ فیقول : لا أدری فیقولان له : ما دریتَ ولا هدیتَ ، فیَضربانه بمرزبه ضربةً ، ما خلق اللهُ دابةً إلا وتَذعر لها ما خلا الثقلان ، ثم یَفتحان له بابا إلى النارِ ، ثم یقولان له : نَمْ بِشَرِّ حالٍ ، فیَبوء من الضیق مثلَ ما فیه القنا من الزج ، حتى أنَّ دماغَه یخرج من بین ظُفره ولحمه ، ویُسلط ّلله علیه حیاةَ الأرضِ وعقاربَها وهوامَها تنهشه حتى یَبعثه اللهُ من قبره ، وأنّه لیَتمنى قیامَ الساعةِ مما هو فیه من الشَرِّ.1

و اگر دشمن پروردگارش باشد، فرشته‏اش بصورت زشت‏ترین صورت و جامه و بدترین چیز نزدش مى‏آید و به‌او می‌گوید: بشارت باد تو را به ضیافتى از حمیم دوزخ، جایگاه آتشى افروخته و او نیز غسل دهنده‌ی خود را مى‏شناسد و حامل خود را سوگند می دهد: كه مرا بطرف قبر مبر، و چون داخل قبرش مى‏كنند، دو فرشته ممتحن نزدش مى‏آیند و كفن او را از بدنش انداخته، مى‏پرسند: پروردگار تو و پیغمبرت كیست؟ و چه دینى دارى؟ می گوید: نمیدانم، مى‏گویند: هرگز ندانستى و هدایت نشدى پس او را با گرزى آن چنان مى‏زنند كه تمامى جنبنده‏هایى كه خدا آفریده، به غیر از جن و انس، همه از آن ضربت تكان می خورند.آن گاه درى از جهنم برویش باز نموده، به‌او می‌گویند: بخواب با بدترین حال، آن گاه قبرش آن قدر تنگ میشود كه بر اندامش مى‏چسبد، آن طور كه نوك نیزه به غلافش بطورى كه مغز سرش از بین ناخن و گوشتش بیرون آید و خداوند مار و عقرب زمین و حشرات آن را بر او مسلط مى‏كند تا نیشش بزنند و او بدین حال خواهد بود، تا خداوند از قبرش مبعوث كند، در این مدت آن قدر در فشار است كه دائما آرزو مى‏كند كه قیامت قیام كند. براساس برخی روایات عمل نیك انسان به صورت جوانی زیبا منظر و عمل بد او به صورت زشت و بدبو بر او متمثّل می‌شود.1

1-علم و یقین ج 2، ص 1070

منبع : تبیان

سلام:Gol:

من این سوالو تو یه تاپیک دیگه هم یرسیدم ولی جواب نگرفتم اگه ممکنه راهنمایی بفرمایید!!!

در قبر عذاب جسمانی هم وجود داره؟

التماس دعا

سوال;48790 نوشت:
سلام:gol:

من این سوالو تو یه تاپیک دیگه هم یرسیدم ولی جواب نگرفتم اگه ممکنه راهنمایی بفرمایید!!!

در قبر عذاب جسمانی هم وجود داره؟

التماس دعا

یا ستار..

با سلام..

عذاب در قبر تماما تمثل برای روح است ؛به عبارتی براى روح كه از بدن مفارقت نموده تمثل مى شود كه گويا قبر، او را فشار مى دهد، نه اينكه حقيقتا قبر جسد را فشار دهد. چنانكه امور ديگر كه بنابر روايات در قبر رخ مى دهد از قبيل نشستن در قبر، و خوردن سر مرده به سنگ لحد و غيره ،همگى تمثل است .

بحار الانوار، ج 6، ص 173 270، بحارالانوار ج 6، ص 295، روايات باب 6.

یا حق

erfan_alavi;48996 نوشت:
یا ستار.. با سلام.. عذاب در قبر تماما تمثل برای روح است ؛به عبارتی براى روح كه از بدن مفارقت نموده تمثل مى شود كه گويا قبر، او را فشار مى دهد، نه اينكه حقيقتا قبر جسد را فشار دهد. چنانكه امور ديگر كه بنابر روايات در قبر رخ مى دهد از قبيل نشستن در قبر، و خوردن سر مرده به سنگ لحد و غيره ،همگى تمثل است .

سلام

ممنون از جوابتون:Gol:

ولی یه کلیپ پخش شد نمیدونم دیدین یا نه؟!

یه جوون میمیره و بعد از چند ساعت بنا به دلایلی مجبور میشن از قبر درش بیارن و میبینن صورتش خیلی ناجور شده،میفهمن عذاب قبر بوده و علت رو از پدرش جویا میشن و اون میگه خیلی اهنگ گوش میداده و کفر میگفته!!!

حالا؟!

التماس دعا

..یا ستار..

با سلام..

جناب سوال..

انچه شما در مورد تاثیر عذاب بر ماده بدن یا همان جسم مادی گفتید؛بعضا صحیح می باشد؛مانند انجا که در روایات قبر جسد برخی را قبول نمی کندویا جسد شخص را به طابفه مخصوصی انتقال می دهد که در زمان حضرت امیر نیز اتفاق افتاده است...

یک نکته در اینجا می باشد وان اینکه ؛روح بعد از فراق از بدن در یک قالب وبدن مثالی جای می گیرد ؛که هم اکنون نیز هر کس با ان همراه می باشد؛به عبارتی بدنی که اشخاص از خود در خواب می بینند همین جسم مثالی است ؛که در برزخ می باشد؛منتها با ویژگیهای خودش ؛نتیجتا بدن مثالی هم اکنون نیز همراه با جسم می باشد؛...

البته بعد از مرگ؛تمام صورتهای حسی که شخص همراه با جسم مادی خود کسب نموده است ؛همراه با بدن مثالی می باشد ،به عبارتی شخص در خواب احساس سرما و گرما وغیره را نیز می کند ،این یعنی اینکه صورتهای حسی همراه با بدن مثالی در نفس انسان وجود دارد ؛نتیجتا موقع عذاب ؛بدن مثالی ؛خود را عین همان شخصی که در قبر نهفته است می بیند ؛یعنی این صور حسی چونین چیزی را برای روح شخص ایجاد می کند ؛نتیجتا موقع فشار قبر بدن مثالی همان حسی را دارد که همراه با بدن اصلی و دنیایی خود داشته است ؛به عبارتی بین روح و بدن مثالی و جسم مادی هنوز یک رابطه ای وجود دارد ؛منتها نه به شدت ان در دنیا ؛؛؛...

البته رابطه بین شخص و بدن مثالی و جسد او در قبر از پیچیدگیهای زیادی برخوردار است ؛و نمیتوان همه انرا از طریق عقل دریافت ؛بلکه اتصال خود نفس با امر مربوطه را می طلبد...

یاحق..

سلام

خوب ببینید

erfan_alavi;48996 نوشت:
عذاب در قبر تماما تمثل برای روح است ؛

erfan_alavi;49008 نوشت:
انچه شما در مورد تاثیر عذاب بر ماده بدن یا همان جسم مادی گفتید؛بعضا صحیح می باشد؛مانند انجا که در روایات قبر جسد برخی را قبول نمی کندویا جسد شخص را به طابفه مخصوصی انتقال می دهد که در زمان حضرت امیر نیز اتفاق افتاده است...

حالا هست یا نیست؟ببخشید ولی متوجه نشدم:Gig:

erfan_alavi;49008 نوشت:
یک نکته در اینجا می باشد وان اینکه ؛روح بعد از فراق از بدن در یک قالب وبدن مثالی جای می گیرد ؛که هم اکنون نیز هر کس با ان همراه می باشد؛به عبارتی بدنی که اشخاص از خود در خواب می بینند همین جسم مثالی است ؛که در برزخ می باشد؛منتها با ویژگیهای خودش ؛نتیجتا بدن مثالی هم اکنون نیز همراه با جسم می باشد؛...

همونجوری که فرمودید اون توی برزخ هست ولی منظور من همون جسم دنیوی هست تو داستانم عرض کردم خدمتتون جنازه پسر رو از قبر بیرون اوردن

[="Red"]من پرسیدم عذاب قبر واسه جسم دنیوی هست یا نه؟یعنی داستان بالا درسته یا نه؟[/]

ممنون

التماس دعا

با اجازه دوستان من هم سوالی داشتم نخواستم پست جدید بزنم به این موضوع ربط داشت همینجا میپرسم

میگویند خواب برادر مرگ است ولی با این تفاوت که در آن روح بر میگردد ولی در مرگ روح به جسم بر نمیگردد

حالا سوال من اینه که زمانی که ما خواب میبینیم طبیعی نیست بسیار از خواب ها عین این دنیا نیست لمس شدنی واضح و...

آیا در مرگ هم عین خواب اینچنین است یا مثل این دنیا است لمس شدنی واضح و آشکار و...

با سلام..

سوال;49012 نوشت:
سلام

خوب ببینید

حالا هست یا نیست؟ببخشید ولی متوجه نشدم:gig:

گفتم ؛هست ولی نه مطلقا ؛منتها برای افراد خاصی ؛مثلا کسی که لواط می کند ؛امام می فرمایند ؛جسدش به اجساد قوم لوط می پیوندد؛این امر از یک رابطه وتعلق خاصی بین عمل مربوطه ؛و گروه مورد نظر حکایت می کند که چونین موردی را می طلبد ؛یعنی انتقال جسد به طایفه مورد نظر...

مانند طی الارض که شخص به فاصله مادی حکومت می کند وانرا زیر پای خود می پیچاند؛این عمل نیز علی الظاهر همینطور است ؛یعنی انتقال عین جسد مادی...البته امکان چونین مطلبی را بنده گفتم ،یعنی چون معصوم بر چونین مطلبی صحه گذاشته است پس صحیح می باشد؛و چونین انتقالی برای افراد با ویژگیهای خاصش ممکن است...

سوال;49012 نوشت:

همونجوری که فرمودید اون توی برزخ هست ولی منظور من همون جسم دنیوی هست تو داستانم عرض کردم خدمتتون جنازه پسر رو از قبر بیرون اوردن

من پرسیدم عذاب قبر واسه جسم دنیوی هست یا نه؟یعنی داستان بالا درسته یا نه؟

ممنون

التماس دعا

ببینید دوست عزیز اگر توجه کرده باشید خداوند ؛برخی از افراد را از صورت انسان به میمون و یا خوک تبدیل نمود ؛ایا به نظر شما این نشدنی است...

قُلْ هَلْ أُنَبِّئُكُمْ بِشَرٍّ مِنْ ذَلِكَ مَثُوبَةً عِنْدَ اللَّهِ مَنْ لَعَنَهُ اللَّهُ وَغَضِبَ عَلَیهِ وَجَعَلَ مِنْهُمُ الْقِرَدَةَ وَالْخَنَازِیرَ وَعَبَدَ الطَّاغُوتَ أُولَئِكَ شَرٌّ مَكَانًا وَأَضَلُّ عَنْ سَوَاءِ السَّبِیلِ

بگو: «آیا شما را از کسانی که موقعیت و پاداششان نزد خدا برتر از این است، با خبر کنم؟ کسانی که خداوند آنها را از رحمت خود دور ساخته، و مورد خشم قرار داده، (و مسخ کرده،) و از آنها، میمونها و خوکهایی قرار داده، و پرستش بت کرده‌اند؛ موقعیت و محل آنها، بدتر است؛ و از راه راست، گمراهترند. »

به عبارتی مسخ شدن یعنی اینکه صورت ملکوتی و نفسانی شخص به صورت ظاهری نمود و ظهور نماید ؛البته توجه داشته باشید که نفس انسانی ؛به نفس میمون تبدیل نمی شود؛بلکه همانطور که قبلا گفته شد ؛صورت نفسانی و باطنی شخص به ظاهر کشیده می شود ،وصورت ظاهری را تبدیل به میمون می کند...

پس اصل تغییر صورت ظاهر به واسطه ؛تغییر صورت ملکوتی و نمود ان به سمت ظاهر امکان پذیر می باشد...

پس اینکه صورت ظاهری شخصی ؛در مواردی خاص ؛به هیات صورت ملکوتی او در اید امکان دارد ؛وممکن است همین هیات که در نفس و باطن شخص در حالت عذاب وارد گشده باشد ؛همان به ظاهر شخص نمود کرده باشد؛پس اینکه صورت ظاهری شخصی از حالت اول برگردد ؛و طوری دیگر گردد ؛امکان دارد..

اما در کل عذاب و فشار به قالب مثالی وارد می گردد؛و این طور تمثل می گردد که قبر یا اب و یا هوا دارد او را فشار می دهد؛ولی همانطور که گفته شد ؛چون ادراکات حسی مجرد هستند پس در نفس وجود دارند ؛و بعد از مرگ به علت نبودن ابزار جسمانی برای درک حسی ؛نتیجتا قوه خیال قوی می گردد ؛و چون همه ادراکات حسی در نفس و قوه خیال موجود است نتیجتا ؛ادراکات جزئی را روح ادراک می کند...حتی خیلی قوی تر از ادراک مادی..

یا حق

iran masood;49013 نوشت:
با اجازه دوستان من هم سوالی داشتم نخواستم پست جدید بزنم به این موضوع ربط داشت همینجا میپرسم

میگویند خواب برادر مرگ است ولی با این تفاوت که در آن روح بر میگردد ولی در مرگ روح به جسم بر نمیگردد

حالا سوال من اینه که زمانی که ما خواب میبینیم طبیعی نیست بسیار از خواب ها عین این دنیا نیست لمس شدنی واضح و...

آیا در مرگ هم عین خواب اینچنین است یا مثل این دنیا است لمس شدنی واضح و آشکار و...

یا ستار..

با سلام..

دوست عزیز در خواب تعلق نفس از بدن به کلی قطع نشده است بلکه رابطه مورد نظر کمی ضعیف گشته است؛به عبارتی شخص به علت نداشتن التفات به حواس مادی ؛می تواند برخی از موارد را در مثال متصل ادراک نماید ولی همانطور که فرمودید ،شدت مورد نظر به دلیل همین علقه کم است...

البته شخص با صدایی یا تکانی هشیار می گردد؛یعنی ارتباط ضعیف گشته ولی قطع نشده...

اما در برزخ ارتباط نفس تقریبا از بدن قطع می باشد ؛مگر رابطه ای بسیار ضعیفی؛که قبلا ذکر شد؛نتیجتا شدت اثر کامل است ؛و روح ادراک سوزندگی و فشار و غیره را به صورت وضوح و کامل دارد وا نرا عین واقعیت می انگارد ؛ولی اینها همه حاصل از تمثل می باشد ولی در دار اخرت چون بدن نیز موجود است نتیجتا همه چیز واقعی و حقیقی است ؛یعنی سوزندگی و عذاب مستقیما به جسم وارد می گردد که البته شدت نیز فزونی می یابد،به عبارتی دار اخرت لطافتش بیشتر از عالم برزخ است ،یعنی مجرد تر می باشد...

نتیجتا عالم برزخ عالم عرضه اتش و دیگر عذابها به روح می باشد؛ولی در اخرت ورود به اتش می باشد..

یا حق..

معصوم مي فرمايند :
الدنيا مزرعه الاخره
.
.
دنيا كشتيزار ومزرعه آخرت است ..................
پس هرچه در اين دنيا از كار نيك يا كار بد ؛ كاشتيد درعالم برزخ وآخرت ؛ درو خواهيد كرد ........
پس دغدغه اينجا را داشته باشيد ..........
با آباد ساختن اينجا ..........مشكل قبر نخواهيد داشت:Ealam:

با سلام
(من امشب 9/9/1389 با این سایت جالب آشناشدم).

من هم پارسال آن کلیپ رادیدم وبرایم سوال پیش آمد! برای تحقیق پیش امام جماعتمان حاج آقا ساجدی رفتم.
ایشان توضیحات جالب و قابل قبولی دادند که بد ندیدم برای دوستان خوبم به عنوان اولین مطلبم برای این سایت ارزشمند بگذارم.

ایشان از داستانی تاریخی از رضا شاه شروع کردند وگفتند روزی رضا شاه از نزدیکی قبرستانی عبور می کرد و دید عده ای ناله کنان میتی راتشییع می کنند. هنگام دفن به آنان گفت که شما مردم خرافاتی، اعتقاد دارین مرده پس ازدفن ،بلند میشود و سرش به لحد می خورد و ..... یا امشب فرشته ای می آید و باگرز آتشین توسر این مرده ....... ؟ من با آزمایشی ثابت می کنم که اینها همش دروغ و خرافاته!! بعد دستور میده مقداری ارزن (که دانه های ریزیه) به دقت بدون اینکه روی زمین بریزه روی کفن میت بریزند ولحد را گذاشته وروی قبر را می پوشانند. به مردم میگه فردا که مراسم شب اول قبر به پایان رسید، همگی اینجا جمع شوید!!!! فردا به دستور رضا خان بادقت قبرشکافته می شود ومردم ساده دل باتعجب می بینند که میت بیچاره هیچ تکانی نخورده و حتی یک دانه ارزن هم روی زمین نیفتاده است.!!!!؟
خلاصه حاج آقا می گفت دشمن اسلام وشیعه در هرزمان به نحوی میخواهد از سادگی عوام استفاده کرده وبه اعتقادات ما بچه شیعه ها لطمه بزنه. حالا هم که بافتوشاپ ونرم افزارهای جالب و کارآمد وترفند های گریم و ... به راحتی میتوان چنین صحنه ها وکلیپهایی راساخت و به خورد ماها داد تا ابتدا در اعتقادهای دست چندم وبعد کم کم اعتقادات جدی و مهمترمان شبهه ایجادکنند و ...
خلاصه به اعتقاد حاج آقا ساجدی این کار وهابیت است که این قبیل کلیپها را میسازد. ابتدا ما آنها را میبینیم و شاهدی بر باورهای غلط مان می شود بعد آنها در یک مناظره عمومی خواهند گفت این فیلم را خودتان ساخته اید ولی ما هرتعداد مرده در هرکجا که بگویید دفن میکنیم و بعداز چند روز قبر را می شکافیم و اگر هرکدام کوچکترین حرکتی نکرده باشند (که نکردند!!) معلوم میشود شما ها دروغگویید! زمانی عکس درختانی در قعر جنگلهای ناکجا آباد را دستکاری می کنند ومیگویند ببیند وباورکنید همه این درختهای این جنگل در حال سجده اند. زمانی عکس امام را در ماه نشان می دهند. زمانی رد آب خروجی از نودان را به تمسال حضرت ابوالفضل العباس (س) تشبیه می کنند و ......
دوستان، مذهب ما با تکیه به علماء وفقها برای همه اعتقاداتمان پاسخی قانع کننده دارد. بیایید ساده لو نباشیم که پیامبر عظیم الشان اسلام فرموده اند:المومن کیس فطن حذر. به این معنی که مومن زرنگ و باهوش و محتاط است.
والسلام دوست شما : jamshid33

موضوع قفل شده است