شبهه در مورد عذاب آخرت

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شبهه در مورد عذاب آخرت

سلام من یه شبهه برام پیش اومده اونم اینه که خدا توی قران خیلی جاها وعده عذاب جاودانه به گنهکاران وکافران رو داده تاکید میکنم عذاب جاودانه!
حالا مشکل من اینه من میگم اگر بخواهیم عادلانه حکم کنیم طرف هر چقدر گناه و معصیت انجام داده باشه بلاخره توی ظرف زمان انجام داده یعنی یه مدت معلوم.اصلا فرض کنیم تمام گناهانی که از اول خلقت انجام شده تا اخروزمان رو همه رو بذاریم رو دوش یه نفر بازم همه این گناهان تو یه مدت زمان انجام شده.من نمیتونم قبول کنم که اون شخص جاودانه تو اتش و جهنم باشه.یه جایی بلاخره باید عذابش تموم بشه و حسابش صاف بشه!
یک بار اینو از یک روحانی پرسیدم گفت این عذاب جاودانه شامل افرادی میشه که شاید تعدادشون به انگشتای دو تا دستتم نمیرسه مثلا یکی از اونا قابیله چون اولین بار رسم ننگین برادرکشی رو باب کرده! و گفت حتی شمرو یزیدو امثالهم روزی از عذاب خلاص میشن....
حالا میخواستم نظر کارشناسای محترمو بدونم

کارشناس بحث : رئوف

imanforooghi;306849 نوشت:
سلام من یه شبهه برام پیش اومده اونم اینه که خدا توی قران خیلی جاها وعده عذاب جاودانه به گنهکاران وکافران رو داده تاکید میکنم عذاب جاودانه!
حالا مشکل من اینه من میگم اگر بخواهیم عادلانه حکم کنیم طرف هر چقدر گناه و معصیت انجام داده باشه بلاخره توی ظرف زمان انجام داده یعنی یه مدت معلوم.اصلا فرض کنیم تمام گناهانی که از اول خلقت انجام شده تا اخروزمان رو همه رو بذاریم رو دوش یه نفر بازم همه این گناهان تو یه مدت زمان انجام شده.من نمیتونم قبول کنم که اون شخص جاودانه تو اتش و جهنم باشه.یه جایی بلاخره باید عذابش تموم بشه و حسابش صاف بشه!
یک بار اینو از یک روحانی پرسیدم گفت این عذاب جاودانه شامل افرادی میشه که شاید تعدادشون به انگشتای دو تا دستتم نمیرسه مثلا یکی از اونا قابیله چون اولین بار رسم ننگین برادرکشی رو باب کرده! و گفت حتی شمرو یزیدو امثالهم روزی از عذاب خلاص میشن....
حالا میخواستم نظر کارشناسای محترمو بدونم

کارشناس بحث : رئوف

با سلام خدمت شما دوست گرامی

چند مطلب :

- اولا تمام گنه کاران به صورت جاودانه در عذاب نخواهند و این امر تنها مخصوص عده ای خاص است .

- در مورد مجازات باید به رابطه بین جرم و گناه توجه کرد :
- برخی از مجازات ها اموری قراردادی هستند ، مانند اینکه کسی که از چراغ قرمز رد شود مثلا 10 هزار تومان جریمه می شود . این عمل و مجازات اموری اعتباری هستند . در امور اعتباری می توانن جزا را تغییر داد . مثلا می توان جریمه را به 5 هزار یا 20 هزار تومان تغییر داد و یا اینکه اساسا بخشید .

- حالات دیگر آن است که مجازات یک عمل نتیجه و حاصل خود آن عمل است . مثلا اگر کسی انگشت خود را قطع کند طبیعتا تا آخر عمر انگشت نخواهد داشت و این فقدان حاصل عملکرد خود فرد در قطع کردن انگشت است و امر اعتباری نیست بلکه واقعا انگشت قطع شده است .

- حالت دیگر آن است که در جهان آخرت این چنین نیست که جزا یا نتیجه عمل به سوی انسان ها باز گردد بلکه این خود عمل است که به سوی انسان ها باز می گردد . هر عمل انسان دارای یک حقیقت خوب یا بد است . در جهان آخرت خود اعمال به سوی فرد باز میگردد . به طور مثال خداوند در مورد تصاحب مال یتیم در قرآن چنین می فرماید : إِنَّ الَّذِينَ يَأْكُلُونَ أَمْوَالَ الْيَتَامَى ظُلْمًا إِنَّمَا يَأْكُلُونَ فِي بُطُونِهِمْ نَارًا وَسَيَصْلَوْنَ سَعِيرًا (1) در حقيقت، كسانى كه اموال يتيمان را به ستم مى‏خورند، جز اين نيست كه آتشى در شكم خود فرو مى‏برند، و به زودى در آتشى فروزان درآيند. در این آیه باطن و حقیقت خوردن مال یتیم ، خوردن آتش بیان شده است . در جهان آخرت در واقع خود عمل با باطن و حقیقتش به سوی فرد باز میگردد و این چنین نیست که مجازات اعتباری برای آن در نظر گرفته شود .

- با توجه به مطالب فوق نمی توان تمام اعمال و مجازات ها را به گونه ای واحد ، مورد ارزیابی قرار داد و در این زمینه باید تفکیک کرد .

- مطلب دیگر آنکه افرادی که به صورت دائم در عذاب به سر خواهند برد کسانی هستند که با خداوند و وجود او به دشمنی برخیزند و علی رغم علم به حق بودن راه الهی به انکار و مخاصمه با آن بپردازند . این افراد گوهر پاک فطری خویش را از دست می دهند و به مقامی پست تر از حیوانات می رسند . همچنین این چنین گفته شده است که این افراد قالبیت اصلاح و تغییر را از دست می دهند و جاودان ماندن آنها در عذاب از همین روست .

موفق باشید

1 . نساء 10

imanforooghi;306849 نوشت:
سلام

یک بار اینو از یک روحانی پرسیدم گفت این عذاب جاودانه شامل افرادی میشه که شاید تعدادشون به انگشتای دو تا دستتم نمیرسه مثلا یکی از اونا قابیله چون اولین بار رسم ننگین برادرکشی رو باب کرده! و [="Red"]گفت حتی شمرو یزیدو امثالهم روزی از عذاب خلاص میشن....[/]

سلام به شما

یعنی ممکنه ؟؟؟؟؟؟ :ajab!:
فکر می کنم اینها جز مشرکین و یا بدتر از اون باشن.
ظلم هم بخشیده نمی شود.
IMAGE(<a href="http://www.nightdownload.com/images/smilies/Sheklak1/a1a2fybmio%20" rel="nofollow">http://www.nightdownload.com/images/smilies/Sheklak1/a1a2fybmio%20</a>(71).gif)

سلام
در توضیح آنچه در بالا گفتیم عرض می شود :
ما در قرآن کریم مساله خلود و جاودانگی بهشتیان و جهنمیان را شاهد هستیم
از سوی دیگر
در بسیاری از روایات نفی خلود را در خصوص برخی از جهنمیان هم شاهدیم
مثلا در روایت است : هیچ انسان موحدی در جهنم جاودانه نیست
و این در حالی است که برخی موحدان آنقدر جنایت مرتکب شده اند که کم از کافر و مشرک ندارند
طریقه جمع این دو دسته دلیل دینی چیست ؟
1- خلود وعید الهی است
وعید یعنی تهدید کردن به عقوبت لذا مساله خلود هم یک تهدید الهی است و چون عقلا خلف وعید بلا اشکال و بلکه نشانه کرامت و بزرگواری فرد تهدید کننده است می توان روایات نافی خلود را ناظر بر بازگشت خدای تعالی از وعیدی است که داده است
2- خلود بیان شایستگی فرد برای عذاب جاودانه است
اگر بر این اصل تاکید ورزیم که مجموعه اعمال و عقاید ، ساختار وجودی انسانها را در این دنیا برای حیات ابدی می سازد هیچ جای تعجب نیست که برخی جاودانه در آتش باشند . این مثل اینستکه یک هنرمند چهره بسیار زشت و کریهی را ترسیم کند دیگر جای تعجب نیست که آن نقاشی ترسیم شده ( به فرض جاودانه ماندن ) همیشه زشت و کریه باقی بماند .
اگر اشکال شود پس چطور برخی از این عذاب جاودانه رهایی می یابند در حالیکه شایستگی جاودانگی را دارند و خود را چنین آتشین ساخته اند می گوییم :
گناهان فکری و عملی ذات انسان را تشکیل نمی دهند لذا خدای تعالی قادر بر تغییر آنهاست بلکه اگر خود ذات یا جزء ذات هم باشند خداوند قادر به تغییر آن است لذا به وعده : تبدیل سیئات به حسنات ما را از این حقیقت آگاه فرمود که او قادر به رهایی بخشیدن ذات انسان از گناهان و معاصی فکری و عملی هست لذا جای تعجب نیست که خدای رووف به رحمت واسعه اش کسی را در جهنم باقی نگذارد هرچند آنها شایسته ماندن باشند و هرچند او وعید باقی گذاردن فرمود اما به لطف عمیم و خلق کریمش از این وعید باز آمد و با فرمان کن فیکون ذاوت الهی انسان را از عوارض گناهان و معاصی می زداید هرچند ممکن است این امر به حسب سنتهایی بعد از گذشت امد بعید و زمان های بسیار طولانی باشد
والله الحنان الموفق المعین

با سلام

به نظر بنده این عقیده های جدید که تازه باب شده... که می گویند: "جهنم شاید ابدی نباشد" زائیده تفکرات جامعه گناه آلود است... هرچه جامعه به گناه آلوده تر میشود گناهکاران که اینک گناهان کبیره خود را کوچک میشمارند برای هم بی گناهتر و معصوم تر جلوه می کنند و این به نظر من باعث بوجود آمدن این تفکرات می شود... (یعنی همون سوالی که بالا پرسیدید)

حالا یک آدم خیالی براتون میسازم بنام محسن... محسن در زندگیش کارهای خوب هم انجام می داد ولی زندگی اون مثل افراد عادی جامعه بود... نماز هم بعضی مواقع می خوند... بعد از اینکه ایمانش رو قوی کرد یواش یواش به خدا نزدیک شد ولی... از اون روزی که نماز شب خوند فهمید که چقدر روحش کثیف بوده که حتی با نماز واجب هم پاک نمیشده و نماز شب اون روح کثیف رو بهش نشون داد و کم کم پاکش کرد... خیلی هاتون کاملا بی خبرید از اینکه چقدر روحتون کثیفه و گناهان کبیره براتون عادی شده... به همین جهت همیشه این سوال براتون پیش میاد که "نه اصلا امکان نداره که جهنم ابدی باشه"... شاید خود تو خواننده این پست تا ابد توی جهنم باشی... خودتو بشناس که کی هستی... از صبح تا شب چه کارهایی می کنی که برات عادی شده... روح خودت رو خودت کثیف می کنی... خدا ستمکار نیست... بلکه این خود تو هستی که به خودت ستم می کنی...

می خوای یک مثال برات بزنم؟ یک شخصیت مجازی دیگه برات میسازم بنام مهرداد...

مهرداد خونشون تهرانه... چند روز پیش داشت توی خیابون به طرف مدرسه می رفت که یک دفه روی در یک سوپر مارکت در تهران یک آگهی دید از یک فیلم مجاز ایرانی! اسم اون فیلم بود "گشت ارشاد"... کلی حال کرد و خیلی عادی رفت و اون فیلم رو خرید و دید و کلی لذت برد... جالب اینکه اون فیلم مجوز پخش در سوپرمارکتهای ایران رو هم داشت! خلاصه یک روز بنده خودم نشسته بودم و مادرم گفت: فلانی این فیلم "گشت ارشاد" رو آورده ببینه تو هم بیکاری ببین خیلی جالبه... من هم بخاطر اینکه اسم اون "گشت ارشاد" بود و گفتم شاید آموزنده باشه گذاشتم در دستگاه تا ببینم... از همون لحظه که شروع شد کلا بنده فقط یک ربع اون رو دیدم و از انتهای اون بیخبرم چونکه به سرعت اون رو قطع کردم و منصرف شدم... در واقع در این فیلم آموزش تهمت به دیگران، غیبت به دیگران، بد دهنی، اعمال زشتی که در شأن یک انسان وارسته نیست، و خیلی چیزهای دیگه که زشته اینجا بگم... رو داره بصورت نامحسوس در جامعه پخش می کنه... طرف حتی ممکنه مسجدی هم باشه و این چیزها رو ببینه و براش عادی باشه چون از این چیزها هر روز (حتی در تلویزیون خودمون) نشون میده... بعد از یک مدت وقتی آقاش امام مهدی (عج) ظهور کرد میفهمه که آقاش کجا بوده و اون کجاست! اونوقت ادعای سرباز بودن هم می کنه!!!!

با سلام مجدد

به نظر من یک دیدگاه دیگه هم می تونه باشه

و اون اینه که شما وقتی یک گناه می کنید در واقع انعکاس اثرات منفی اون گناه فقط خودتون رو تحت تاثیر قرار نمیده... بلکه بصورت باینری کل جامعه رو نابود می کنه... مثل یک بمب که جایی زده میشه و ارتعاشات اون و اثرات مخرب اون تا کیلومترها میره... هم بصورت مادی و هم بصورت معنوی...

مثلا میگن که وقتی تو یک نفر رو میکشی در واقع تمام مردم دنیا رو کشتی...

وقتی من با حجاب غیر اسلامی در خیابان ظاهر می شم در واقع مثلا 20 نفر در اطرافم رو به گناه می کشونم... و این 20 نفر هر کدوم جداگانه گناه های مختلفی رو انجام می دند که اونها هم مثلا 20 نفر دیگه رو به کار دیگه ای وا می دارند و این قضیه تا ابد ادامه پیدا می کنه... تازه اینجاشو یادم رفت بگم... برگردیم به عقب... اون خانم مشکل دار باعث میشه که مثلا 10 نفر اطرافش هم از ایشون الگو برداری کنن و دوباره همین چرخه باینری و دو دویی تا ابد بخاطر فقط یک نفر ادامه پیدا کنه و تعدادش به صدها و شاید هزارها و شاید میلیونها برسه... تو یک گناه کردی ولی در واقع گور خودت رو فقط با این یک گناه کندی... و اینه عدالت خداوند... دعا کن که عدالت خداوند شامل حالت نشه و خداوند مهربانیش رو بر تو شامل کنه که اگر عدالت ایشون شامل حال تو بشه تو بیچاره ای...

البته در پایان اضافه کنم که این حرفهای بالا از یک آدم بدون علم و دانش زده شده... و سندی نداره... من اینها همینطوری به ذهنم رسید و در کتابی نیست... شاید هم اشتباه باشه... نمیدونم... این فقط نظر شخصی من بود که به ذهنم رسید... این خط آخر رو گفتم برای اینکه از عدالت خداوند می ترسم... که نکنه حرف من بعنوان سند معتبر در نظر گرفته بشه... و خداوند از من بازخواست کنند که چرا از خودت حرف در آوردی و به اسلام چسبوندی

ممنون از دوستان

من فکر می کنم بهتر باشه وعده های عذاب و جاودان بودن در جهنم رو سر سری نگیریم.
دوستمون ماه نورد هم اشاره ای کردند که زیاد به خودمون مطمئن نباشیم.
من به خودم و دوستایی که باهاشون ارتباط دارم و خانواده هم زمانی گفتم که :
گناه ها رو کوچیک ندونیم :
ما نمیدونیم یک دروغ در اخرت چطور محاسبه میشه.
ممکنه واسه یک دروغ صد میلیارد سال جهنم بریده بشه ما که نمیدونیم.
واسه زنا ممکنه هزار میلیارد سال جهنم بریده بشه.
واسه غیبت ممکنه صد میلیون سال گوشت برادر مرده بخوری.
و غیره...
لذا همیشه میگم ما که نمیدونیم این عمل این دنیا , اون دنیا چی میشه.
اون دنیا هم که رفتی کاملا توجیح هستی و وقتی بهت میگن یک دروغ = صد میلیارد سال جهنم هست کاملا توجیح هستی. چون خود عمل رو میبینی.
شاید واسه همین باشه میگند گناه رو کوچیک نشمارید.

ناراحت کردن یک انسان با یک حرف دیدید واقعا چقدر بد هست ؟؟؟
حالا تصور کنید این همه انسان با انواع گناه های کوچیک و بزرگ خدا رو ناراحت می کنند.
ناراحت کردن(ناراضی بودن) پروردگار جهان کم چیزی هست ؟؟؟
باید هزینه ی این ناراحت کردن رو بدیم.
با توبه تو این دنیا ممکنه راحت باشه اما بعد از این دنیا فکر نمیکنم.
ای که دستت میرسد کاری بکن -- پیش از آن کز تو نیاید هیچ کار.

خداوند می فرماید : یک نفر بیگناه رو بکشید معادل اینه که همه ی انسان ها رو کشتید.
حالا کشتن هر نفر یعنی این همه.
خدا میدونه عذابش چقدره( چند میلیارد سال جهنم باشه واسه کشتن یک نفر).
لذا امام کشی و پیامبر کشی به ناحق و ظلم و غیره... واقعا نمیشه به این راحتی ازش گذشت.

هم رحمان و رحیم بودن خدا رو در نظر داشته باشیم هم شدید العقاب و غیره...
قیامت و جهنم رو تشریفاتی نکنیم.
خداوند در قران فرموده که چه کسانی وَلاَ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاَ هُمْ يَحْزَنُونَ هستند.

بگذریم و در آخر به خودم از زبان جناب سعدی بگم :

سعدیا گر چه سخندان و مصالح گویی --- به عمل کار برآید به سخندانی نیست

موفق باشید

گاهی آگاه شدن از یک غفلت آن چنان سوزشی در وجود آدمی ایجاد میکندکه تا ابد این سوختن رو احساس
میکنه. اگر جهنم به شکل فیزیکی که ما فکر می کنیم بود و اگر دائمی و ابدی بود آیه انا لله و انا الیه راجعون
معنی نداشت. آتش جهنم آگاهی از ناآگاهی است. آگاهی از غفلت هاست. روایت های بهشت و جهنم
رمز هایی است که باید گشوده شود.

به نام خدا

سلام علیکم

سوال :

آیا عذاب خالد خواهد بود؟

پاسخ :

چند مطلب :

- اولا تمام گنه کاران به صورت جاودانه در عذاب نخواهند و این امر تنها مخصوص عده ای خاص است .
- در مورد مجازات باید به رابطه بین جرم و گناه توجه کرد :
- برخی از مجازات ها اموری قراردادی هستند ، مانند اینکه کسی که از چراغ قرمز رد شود مثلا 10 هزار تومان جریمه می شود . این عمل و مجازات اموری اعتباری هستند . در امور اعتباری می توانن جزا را تغییر داد . مثلا می توان جریمه را به 5 هزار یا 20 هزار تومان تغییر داد و یا اینکه اساسا بخشید .
- حالات دیگر آن است که مجازات یک عمل نتیجه و حاصل خود آن عمل است . مثلا اگر کسی انگشت خود را قطع کند طبیعتا تا آخر عمر انگشت نخواهد داشت و این فقدان حاصل عملکرد خود فرد در قطع کردن انگشت است و امر اعتباری نیست بلکه واقعا انگشت قطع شده است .
- حالت دیگر آن است که در جهان آخرت این چنین نیست که جزا یا نتیجه عمل به سوی انسان ها باز گردد بلکه این خود عمل است که به سوی انسان ها باز می گردد . هر عمل انسان دارای یک حقیقت خوب یا بد است . در جهان آخرت خود اعمال به سوی فرد باز میگردد . به طور مثال خداوند در مورد تصاحب مال یتیم در قرآن چنین می فرماید : إِنَّ الَّذِينَ يَأْكُلُونَ أَمْوَالَ الْيَتَامَى ظُلْمًا إِنَّمَا يَأْكُلُونَ فِي بُطُونِهِمْ نَارًا وَسَيَصْلَوْنَ سَعِيرًا (1) در حقيقت، كسانى كه اموال يتيمان را به ستم مى‏خورند، جز اين نيست كه آتشى در شكم خود فرو مى‏برند، و به زودى در آتشى فروزان درآيند. در این آیه باطن و حقیقت خوردن مال یتیم ، خوردن آتش بیان شده است . در جهان آخرت در واقع خود عمل با باطن و حقیقتش به سوی فرد باز میگردد و این چنین نیست که مجازات اعتباری برای آن در نظر گرفته شود .

- با توجه به مطالب فوق نمی توان تمام اعمال و مجازات ها را به گونه ای واحد ، مورد ارزیابی قرار داد و در این زمینه باید تفکیک کرد .

- مطلب دیگر آنکه افرادی که به صورت دائم در عذاب به سر خواهند برد کسانی هستند که با خداوند و وجود او به دشمنی برخیزند و علی رغم علم به حق بودن راه الهی به انکار و مخاصمه با آن بپردازند . این افراد گوهر پاک فطری خویش را از دست می دهند و به مقامی پست تر از حیوانات می رسند . همچنین این چنین گفته شده است که این افراد قالبیت اصلاح و تغییر را از دست می دهند و جاودان ماندن آنها در عذاب از همین روست .

موفق باشید

1 . نساء 10

موضوع قفل شده است