جمع بندی رفتار بانوان مسلمان در اجتماع و جامعه چگونه باید باشد؟

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رفتار بانوان مسلمان در اجتماع و جامعه چگونه باید باشد؟

سلام
رفتار بانوان در جمع و اجتماع واقعا باید چگونه باشد؟
معیار های اسلام چیست؟

ممنون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سینا

اسلام از حضور و مشارکت زنان در مسائل اجتماعي نهي نمي کند و صرفا ضوابط و قوانين و حدود اين حضور را مشخص مي نمايد و اين به خاطر مصونيت زنان از آسيب هاي اجتماعي است و از سوي ديگر به خاطر مصون ماندن جامعه از آسيب هايي است که از ناحيه زنان و مردان فرصت طلب به وجود مي آيد
در صورت ناچارى و ضرورت، روابط با نامحرم تا آنجا که به شکستن حریم احکام الهى منجر نشود، اشکالى ندارد.مهمترین شرط در روابط با نامحرمان حفظ عفت وحیاست وميزان عفت در انسان به ميزان حياي دروني انسان وابسته است.

یکی از مواردی که در ارتباط و گفتگو با نامحرم مطرح است ، اکتفا به حد ضرورت می باشد.یعنی بیش از حدی که ضرورت دارد ارتباط برقرار نکنیم.
آنچه که ما به آن دستور داده شده ایم حفظ حریمهاست.بنابراین حفظ حریم باید در رفتار وگفتار ما مشهود باشد به گونه ای که نه سخن گفتنمان باعث تهییج وتحریک شود ونه نوع حرکات ورفتارمان.منتها لازم است توجه کنیم در این مساله وعادی شدن روابط، نگاه افراد وجامعه با توجه به نوع تربیت متفاوت است بعضی وجود هر رابطه ای اعم از علمی و کاری ویا غیر آن را رابطه ای از حد گذشته تصور می کنند واز نظر بعضی نیز صمیمیت در روابط مانعی ندارد.اما لازم است بدانیم که منظور از عادی شدن روابط وریخته شدن قبح بعضی از اعمال در روابط توجه نکردن به ملا ک ها ومعیارهای رابطه هاست نه صرف رابطه داشتن.

در ارتباط با نامحرم نوع صحبت كردن،تفكرات صحبت كنندگان،نگاههاي صحبت كنندگان،برخوردهاي صحبت كنندگان،كلماتي كه صحبت كنندگان باهم به كار مي برند ،نوع بيان،تن صداي صحبت كنندگان كه با ناز وعشوه و يا با جديت و معمولي،نوع پوشش و...... را بايد در نظر گرفت اصل در اين مسايل رعايت حد ومرز محرم و نامحرم است .اين اصول را بايد جدي گرفت ورعایت این اصول در برخورد با نامحرم عمومیت دارد ومربوط به هر نوع رابطه ای اعم از حضوری ومستقیم یا تلفنی وچت کردن می باشد.

سلام وعرض وادب واحترام
آنچه اسلام ودین وخدا در مورد رفتاروکردار زن گفته همه درست ومن قبول دارم
ولی توی جامعه امروزی وقتی اینگونه راعایت میکنی خیلی بد نگاهت میکنن
ومیگویند امل هس وبلد نیست توی جامعه خودی نشان بده حالا چه کنم ؟؟؟؟

باید در کمال دینداری و حجاب و رعایت همه ی محدوده ها خیلی سخته ولی میشه تو جامعه حضور داشت و طوری رفتار کرد که دیگران به خودشون همچین اجازه ای ندن که حرفی بهت بزنن

somaye;667932 نوشت:
سلام وعرض وادب واحترام

قرار نیست مردم از کارمون راضی باشن

ما که دیدیم می دونیم. خیلی از مردها مرض دارن دنبال بهونه برای ایجاد رابطه هستن
مثلاً تو دانگشاه خودش جزوه داره اما الکی میره از فلان خانم جزوه بگیره فقط بخاطر اینکه سر حرف رو باش باز کنه
یا خیلی ازین موارد- تو برخی موارد هم برعکس

حالا وقتی زن شاغل بشه این بهونه خودبخود جوره و این خیلی بده

ببخشید ، جواب شما را دارم که بدهم ولی چون خودم عمل نمی کنم بهتر است نگویم که چکار کنید . صرفا پیشهاد میدهم که چکار کنیم
بهتر است بجای رضایت مردم ، توجهمان به رضایت خدا باشد. درست که تا درست بنده نشدیم برایمان سخت است ولی به مرور که طعم بندگی را میچشیم شیرین می شود

somaye;667932 نوشت:
سلام وعرض وادب واحترام

مردم هر کاری کنی حرف میزنن
بیخیال
فقط به خدا توجه کنیم و بس:ok:
هرچند سخته که بتونیم به این مرحله برسیم ولی وقتی با اعتماد به نفس و ایمان عمل کنیم خدا هم برامون پیش دیگران ابرو و ابهت میاره

somaye;667932 نوشت:
سلام وعرض وادب واحترام

هیچ وقت به خاطر هیچ کس دست از ارزشهایت نکش
چون زمانی که آن فرد از تو دست می کشد
تو میمانی و یک "من" بی ارزش...

mousavi928;668401 نوشت:
حالا وقتی زن شاغل بشه این بهونه خودبخود جوره و این خیلی بده

اشتغال زنان در این دوره و عرصه جزء ضرورت های اجتماعی است حضورشون در فعاليت‏هاى اقتصادى، از اصول اساسى و اجتناب‏ ناپذير اهداف توسعه در برنامه‏ هاى اقتصادى، اجتماعى و فرهنگى در تمامى جوامع است دیگه به هیچ وجه این حضور ریشه کن نمیشه یا نمیشه انتظار داشت دوران کنونی به عصر جاهلیت و خانه نشینی زنان برگردد اجتماع رو به جلو حرکت میکنه برگشت به عقب نداریم
اول اشتغال زنان رو باید بپذیریم بدون استثناء چه این اشتغال زمینه برخورد ایجاد بکند چه نکند نمیتونی این اشتغال رو حذف کنی
حال تازه بعد از پذیرفتن اشتغال زنان میتونید راهکار بدید که زن و مرد در جامعه اسلامی چگونه رفتار کنند تا برخوردشون مفسده آمیز نباشه
راهکار اینجوری عملی و منطقی است نه اینکه کل صورت مسئله رو عوض کنیم باور هم داشته باشیم راهکار مفید ارائه دادیم
سال هاست زنان در جامعه حضور دارند هر سال هم سر اشتغال زنان بحث زیاد میشه اینکه نباید حضور داشته باشند خانه داری بهتره، از وظایف زن آن است که در خانه بماند و ... اگر اینگونه راهکارها مفید بود تا الان اثر خودش رو گذاشته بود

somaye;667932 نوشت:
سلام وعرض وادب واحترام

سلام
خوب نگاه کن ببین چطور رفتار میکنی که دیگران چنین برداشت میکنن
درسته مذهبی بودن خوبه، طبق احکامی که گفتن رفتار کنی خوبه ولی نه دیگه جوری شورش کنی که بقیه ازت فراری شن یا جلوتر از حد و حدود رفتار کنی
یه کم تعادل در روابط و رفتار نه صدمه ایی به مذهبی بودن ما میزنه نه باعث فراری شدن دیگران

شبـنم;668768 نوشت:
یه کم تعادل در روابط و رفتار نه صدمه ایی به مذهبی بودن ما میزنه نه باعث فراری شدن دیگران

سلام
در تایید حرف شما. دین ما خودش دین تعادله. همینطور که شبنم جان میگه دقیقا در چارچوب عمل کنیم. و البته با داشتن اخلاق خوب همه جذب یک ادم مذهبی میشن . اخلاق ار خط قرمزهای مذهبه که باعث جذب همه ی افراد از هر گروهی میشه:ok:
فیلم حضرت یوسف رو دیدید حتما. اگر یادتون باشه قبل اینکه کسی بفهمه که پیامبر خداپرست بودند همه جذب منش و اخلاق و رفتارشون شدند وبعد با خودشون گفتند خدایی که همچین پیامبری داره خودش باید خیلی ستودنی باشه.
مذهب هم همینطوره. باید نشون بدیم که پیامبر ما کامل کننده ی مکارم اخلاقه

somaye;667932 نوشت:
سلام وعرض وادب واحترام

یکی از نکات قابل توجه در این موضوع این است که انسان وقتی به امری یقین پیدا کرد بی هیچ چون و چرایی آن را انجام می دهد در واقع می توان گفت رسیدن به یقین نتیجه ای جز انجام عمل ندارد. هرجا رفتاری متزلزل دیده ایم قطعا به عقیده ای متزلزل ختم شده و بالعکس عقیده ی متزلزل نتیجه ای جز رفتار متزلزل نخواهد داشت.
البته متاسفانه امروزه در جامعه ی اسلامی ما فضای فکری و فرهنگی برخی از محیط ها به گونه ای است که نسبت به ارزش های اسلامی بی تفاوت شده و از آموزه های اسلام فاصله گرفته اند لذا رعایت ارزشها از جمله حجاب کار سخت و دشواری است اما باید به یاد داشته باشیم که امروزه جهاد بانوان در محیط اجتماعی همین تحمل و بالا بردن سعه ی صدر خویش در برابر تمسخرات افراد دیگر است.
توجه داشته باشید که تمسخر ارزش ها در طول تاریخ وجود داشته و همواره مخالفان یک یا چندی از ارزشهای اسلامی را مورد تمسخر قرار داده و از این طریق به اهداف خود می رسیدند بنابراین دراینجابرهمه ی بانوان لازم است با استقامت در عقیده به پوشش خود که نماد دینداری است افتخار نموده و هرگز به خاطر خوشایند دیگران پوشش خود را تغییر ندهد.
بانوان مومنه باید تلاش نمایند با اخلاق خوب و حسن خلق و رعایت ادب و احترام جایگاه واقعی خود را در اجتماع پیدا نمایند و به دیگران بفهمانند که یک زن مسلمان می تواند در عین رعایت حجاب به سایر برتری های اخلاقی و رفتاری و نیز علمی و عملی دسترسی پیدا کند.

سوال:
رفتار بانوان در جمع و اجتماع واقعا باید چگونه باشد؟معیار های اسلام چیست؟

پاسخ:
اسلام از حضور و مشارکت زنان در مسائل اجتماعي نهي نمي کند و صرفا ضوابط و قوانين و حدود اين حضور را مشخص مي نمايد و اين به خاطر مصونيت زنان از آسيب هاي اجتماعي است و از سوي ديگر به خاطر مصون ماندن جامعه از آسيب هايي است که از ناحيه زنان و مردان فرصت طلب به وجود مي آيد
در صورت ناچارى و ضرورت، روابط با نامحرم تا آنجا که به شکستن حریم احکام الهى منجر نشود، اشکالى ندارد.مهمترین شرط در روابط با نامحرمان حفظ عفت وحیاست وميزان عفت در انسان به ميزان حياي دروني انسان وابسته است.
یکی از مواردی که در ارتباط و گفتگو با نامحرم مطرح است ، اکتفا به حد ضرورت می باشد.یعنی بیش از حدی که ضرورت دارد ارتباط برقرار نکنیم.

آنچه که ما به آن دستور داده شده ایم حفظ حریمهاست.بنابراین حفظ حریم باید در رفتار وگفتار ما مشهود باشد به گونه ای که نه سخن گفتنمان باعث تهییج وتحریک شود ونه نوع حرکات ورفتارمان.منتها لازم است توجه کنیم در این مساله وعادی شدن روابط، نگاه افراد وجامعه با توجه به نوع تربیت متفاوت است بعضی وجود هر رابطه ای اعم از علمی و کاری ویا غیر آن را رابطه ای از حد گذشته تصور می کنند واز نظر بعضی نیز صمیمیت در روابط مانعی ندارد.اما لازم است بدانیم که منظور از عادی شدن روابط وریخته شدن قبح بعضی از اعمال در روابط توجه نکردن به ملا ک ها ومعیارهای رابطه هاست نه صرف رابطه داشتن.

در ارتباط با نامحرم نوع صحبت كردن،تفكرات صحبت كنندگان،نگاههاي صحبت كنندگان،برخوردهاي صحبت كنندگان،كلماتي كه صحبت كنندگان باهم به كار مي برند ،نوع بيان،تن صداي صحبت كنندگان كه با ناز وعشوه و يا با جديت و معمولي،نوع پوشش و...... را بايد در نظر گرفت اصل در اين مسايل رعايت حد ومرز محرم و نامحرم است .اين اصول را بايد جدي گرفت ورعایت این اصول در برخورد با نامحرم عمومیت دارد ومربوط به هر نوع رابطه ای اعم از حضوری ومستقیم یا تلفنی وچت کردن می باشد.

یکی از نکات قابل توجه در این موضوع این است که انسان وقتی به امری یقین پیدا کرد بی هیچ چون و چرایی آن را انجام می دهد در واقع می توان گفت رسیدن به یقین نتیجه ای جز انجام عمل ندارد. هرجا رفتاری متزلزل دیده ایم قطعا به عقیده ای متزلزل ختم شده و بالعکس عقیده ی متزلزل نتیجه ای جز رفتار متزلزل نخواهد داشت.
البته متاسفانه امروزه در جامعه ی اسلامی ما فضای فکری و فرهنگی برخی از محیط ها به گونه ای است که نسبت به ارزش های اسلامی بی تفاوت شده و از آموزه های اسلام فاصله گرفته اند لذا رعایت ارزشها از جمله حجاب کار سخت و دشواری است اما باید به یاد داشته باشیم که امروزه جهاد بانوان در محیط اجتماعی همین تحمل و بالا بردن سعه ی صدر خویش در برابر تمسخرات افراد دیگر است.

توجه داشته باشید که تمسخر ارزش ها در طول تاریخ وجود داشته و همواره مخالفان یک یا چندی از ارزشهای اسلامی را مورد تمسخر قرار داده و از این طریق به اهداف خود می رسیدند بنابراین دراینجابرهمه ی بانوان لازم است با استقامت در عقیده به پوشش خود که نماد دینداری است افتخار نموده و هرگز به خاطر خوشایند دیگران پوشش خود را تغییر ندهد.
بانوان مومنه باید تلاش نمایند با اخلاق خوب و حسن خلق و رعایت ادب و احترام جایگاه واقعی خود را در اجتماع پیدا نمایند و به دیگران بفهمانند که یک زن مسلمان می تواند در عین رعایت حجاب به سایر برتری های اخلاقی و رفتاری و نیز علمی و عملی دسترسی پیدا کند.

موضوع قفل شده است