جمع بندی دانشجو بودن و عاشق شدن و بی پولی

تب‌های اولیه

22 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دانشجو بودن و عاشق شدن و بی پولی

سلام خدمت تمامی بچه های اسک دین

یک سوالی میخواستم از تمامی بچه های سایت و کارشناسان سایت بپرسم

جوانی هستم 22 ساله که تو فامیلمون از یک دختری خوشم اومده که ۲ سال از خودم کوچکتر هست

دانشجو هستم و کارت پایان خدمت دارم

یکی از دلیل هایی هم که از این دختر فامیلمون خوشم اومده اینه که جز معدود دخترهایی هست که واقعا تو قید و بند یک سری چیزهاست که

کم دختری را دیدم که اینجور باشه البته من با ایشان اصلا تا به حال صحبتی نداشتم

ولی عمده مشکل هم اینه که نه پولی دارم نه کاری

این را هم بگم که تا ترم قبل هم تویه یه شرکتی به صورت پاره وقت مشغول بودم ولی به دلیله پول خوب ندادن اومدم بیرون

تا به حال هم با دختری رابطه نداشتم و خوشبختانه یا متاسفانه با حال و هوای دخترها آشنا نیستم

چند تا پیشنهاد کار هم تو همین ترم واسه چند تا شرکت داشتم ولی واسه درسم نرفتم چون از ترم اول دانشگاه سر کار میرفتم شدیدا افت تحصیلی داشتم

که گفتم این ترم را استثنا نرم بشینم کمی درس بخونم

حالا چند تا سوال داشتم از بچه ها و کارشناسان این سایت :

1-با توجه به شرایط فعلی (وضعیت مالی ) آیا صلاح به خواستگاری رفتن هست ؟

۲- در صورتی مثبت بودن جواب بالا آیا به نظرتون میتونم دوره قبل از ازدواج را طولانی کنم ؟(به دلیل دانشجو بودن و مسایل مالی )

3-یا این که به نظرتون در شرایط فعلی تا پایان دوره دانشجویی و رفتن سر یه کار نون و آبدار تقوا پیشه کنم

4-راهکار بهتری دارید ؟

منتظر نظرات تک تک دوستان هستم

کارشناس بحث : حامی

سلام خدمت شما پرسشگر محترم
دوست من اگر چه ازدواج به تعبیر کتاب آسمانی و آیین زندگی ما مسلمان مایه آرامش است ولی اگر ازدواج حساب شده نباشد جهنم سوزان ناسازگاری و مشاجره خواهد شد.
خوشبختانه از نامه شما مشخص است که شما جوهره مردی یعنی کار و تلاش را دارید و این یکی از امتیازات بزرگ برای همسرگزینی به شما می رود. ولی اگر برای گزینش همسر ملاکی و معیاری نداشته باشید احتمالا نتوانید همسری هم کفو و همتای خود بیابید و این ناهمتایی خود قوز بالا قوز در مشکلات زندگی (مسکن، تورم و...) خواهد شد.
بنابراین توصیه می کنیم ابتدا برای یافتن چهار چوب و ملاک برای ازداواج کتاب های زیر را مطالعه کنید
- جوان و انتخاب همسر نوشته علی اکبر مظاهری، نشر پارسیان، قم.
- مشاوره قبل از ازدواج، سید مهدی بیرجندی، نشر آوای نور، تهران.
- همسرگزینی، یونس نابدل، نشر ارجمند ، تهران
- خانواده موفق( نرم افزار) دکتر حورایی، موسسه موعود مشهد
- همچنین برای آشنایی بیشتر با جنس مخالف خود توصیه می کنم کتاب انسان در دو جلو نوشته دکتر محمد مجد موسسه فرهنگی انتشارتی مکیال را مطالعه کنید و نرم افزار ازدواج موفق از دکتر شاهین فرهنگ موسسه نرم افزاری کوثر با دقت ببینید.
وقت ازدواج
در واقع نمی توان برای زمان ازدواج نسخه کلی پیچید شرایط هرکس با دیگری فرق دارد. اما بلوغ جسمی، فکری، اقتصادی، اجتماعی و عاطفی و بالیدگی شخصیتی و اخلاقی برای ازدواج لازم است.
طولانی کردن دوران نامزدی نیز بستگی به خانواده و شریک زندگی دارد. اگر تفاهم و تعاون و همدلی و هدف معین و روحیه امیدواری توکل به خدا در دو خانواده و شریک زندگی باشد می توان زمان نامزدی را طولانی تر کرد حتی می توان با «مساعدت مالی و عاطفی دو خانواده» و «روحیه قناعت همسران» زندگی جدید را شروع کرد در غیر این صورت زندگی به کام تان تلخ خواهد شد و از درس و کار خواهید ماند
بنابراین عومل متعدد را باید مورد توجه قرار دهید:
همکاری خانواده ها، روحیه تلاش و همت بالای خود، روحیه قناعت درونی نه شعارگونه شما و شریک زندگی، سختی دروس، مقدار پس انداز و مساعدت ها، داشتن یا نداشتن مسکن، توکل به خدا و....

سلام علیکم
انشاالله که خیر باشه
وقتی از یه پسر مذهبی پستی با این مضمون می خونم که با وجود مشکلاتی که سر راهش هست اما به ازدواج خیلی جدی فکر می کنه و انتخابی هم برای خودش داره، از صمیم قلب خوشحال میشم و براش آرزوی خوشبختی می کنم.
بزرگوار، بعد از نظری که کارشناس دادند ؛حقیر، جسارت نمی کنم که نظر شخصی خودمو بگم.
حقاً اگه به نظرات کارشناس عمل بشه، اساس خونواده های مذهبی خیلی محکم و گره خورده با اعتقادات دینی مون شکل می گیره.
اما فقط به عنوان خواهر (البته باعرض پوزش خواهر بزرگترتون) یه تذکر بدم.
در کنار تمام حساب کتاب هایی که وظیفه ی دختر و پسر هست قبل ازدواج، مقوله ی دعا ، دعا، دعا و توکل رو از یاد نبرید.
همون خدایی که محبت یه انسان رو به دل انسان دیگه می اندازه همون خدا هم شرایط خوشبختی این دو نفر رو فراهم می کنه.
در کنار تلاشی که برای تشکیل یه خونواده منتها با راه و رسمی که اسلام و عقل سلیم می پسنده، انجام میدین، فقط از خدا بخواین که خیر رو سر راه شما و اون دخترخانوم قرار بده.
در مورد طولانی کردن مدت قبل ازدواج، که خب بهتر اینه که مدت زمانی حداقل چندماهه برای آشنایی کامل درنظر بگیرین. البته گاهی باتوجه به شرایط، این ایده آل به دست نمیاد.
و در هر صورت چه شما ازدواج بکنید چه نکنید تقوا لازمه ی زندگیه.
الان در یک شکل باید تقوا پیشه کنید
و فردا در برابر همسر و فرزندتون صورت دیگه ای از تقوا رو باید رعایت کنید.
انشاالله عاقبت بخیر بشید و ما رو هم از دعای خیرتون بی نصیب نذارید.
یاعلی

فرزانه!!;306129 نوشت:
سلام علیکم
انشاالله که خیر باشه
وقتی از یه پسر مذهبی پستی با این مضمون می خونم که با وجود مشکلاتی که سر راهش هست اما به ازدواج خیلی جدی فکر می کنه و انتخابی هم برای خودش داره، از صمیم قلب خوشحال میشم و براش آرزوی خوشبختی می کنم.
بزرگوار، بعد از نظری که کارشناس دادند ؛حقیر، جسارت نمی کنم که نظر شخصی خودمو بگم.
حقاً اگه به نظرات کارشناس عمل بشه، اساس خونواده های مذهبی خیلی محکم و گره خورده با اعتقادات دینی مون شکل می گیره.
اما فقط به عنوان خواهر (البته باعرض پوزش خواهر بزرگترتون) یه تذکر بدم.
در کنار تمام حساب کتاب هایی که وظیفه ی دختر و پسر هست قبل ازدواج، مقوله ی دعا ، دعا، دعا و توکل رو از یاد نبرید.
همون خدایی که محبت یه انسان رو به دل انسان دیگه می اندازه همون خدا هم شرایط خوشبختی این دو نفر رو فراهم می کنه.
در کنار تلاشی که برای تشکیل یه خونواده منتها با راه و رسمی که اسلام و عقل سلیم می پسنده، انجام میدین، فقط از خدا بخواین که خیر رو سر راه شما و اون دخترخانوم قرار بده.
در مورد طولانی کردن مدت قبل ازدواج، که خب بهتر اینه که مدت زمانی حداقل چندماهه برای آشنایی کامل درنظر بگیرین. البته گاهی باتوجه به شرایط، این ایده آل به دست نمیاد.
و در هر صورت چه شما ازدواج بکنید چه نکنید تقوا لازمه ی زندگیه.
الان در یک شکل باید تقوا پیشه کنید
و فردا در برابر همسر و فرزندتون صورت دیگه ای از تقوا رو باید رعایت کنید.
انشاالله عاقبت بخیر بشید و ما رو هم از دعای خیرتون بی نصیب نذارید.
یاعلی

با تشکر از شما

انشالله خداوند به همه جوانان کمک کند که بتوانند بهترین انتخاب را با توکل به او انجام دهند

براتون آرزوی موفقیت میکنم و امیدوارم بتونم از تجربیاتتون نهایت استفاده را ببرم

یا علی

[="Tahoma"][="Green"][="DarkGreen"]اللهم عجل لولیک الفرج

سلام علیکم و رحمه الله

منم تقریبا شرایطم مثل دوستمونه استاد

اما با کمی تفاوت
1-کارت پایان خدمت ندارم
2- تقریبا ملاک های همسرم رو انتخاب کردم که به شرح زیر است:
1.مجبه کامل ----برقع مایلم داشته باشد اما اگر برایش دلیل محکم داشته باشد
2.سادگی و ساده زیستن رو دوست داشته باشه------با توجه به شرایط مالیم که یه مدت کار می کنم یه مدت نه چون برام حلال بودنش مهمه نه کیفیت و کمیت درامد برا همین یک اصل مهم باید باشه چون کار حلال نون کم داره
3.اعتقاد به خدا و نبی و امامان داشته باشه و از خودم یکم سر تر باشه----چون خانم ها اگر در این مسائل قوی باشند با توجه به شناخت مردان و رفتارشون می تونند مردشونو بالا بکشند اگر ضعیف باشند نمی شه
4.کم مهر باشد-----هرچه قدر مهریه پایین تر بهتر ---- چون نمی خواهم زیر دین باشم عذاب آوره و منو برای خودم بخواهد و خودشو نفروشه
5.و....

3-کسی رو سراغ ندارم با دختری دوست و رابظه نداشتم و اعتقادی هم به این دوستی ها ندارم
4-شناختی که بر اساس تفکر بدست آوردم نسبت به دختران دارم

استاد اگر شرایط و ملاک انتخاب همسرم خوبه و اگر کمی و کاستی داره و یا ملاک دیگری هم باید باشه (غیر از ملاک های مربوط به مرحله خصوصی که نمی شه اینجا گفت)
بهم بگویید

البته در نظر دارم صحبت با همسر آینده ام را در سه مرحله
الف-عمومیت کلام
ب-مسائل نیمه خصوصی
ج-مسائل خصوصی
تقصیم کنم که در مرحله اول روز اول صحبت کردن
مرحله دوم جلسات قبل از بله برون
مرحله آخر بعد از بله برون و نامزدی 3 ماهه و حد اقل 1 ماه

خوبه استاد؟

بنظرتون زود نیست برای ازدواج و بیانش؟

این برنامه رو در چه مدت پی ریزی کنم و خودم رو برای همچین زنی اماده کنم؟

و چگونه؟
(البته من الان در سدد تصمیم گیری ام برای ورود به حوزه و یا ادامه تحصیل در ارشد و رشته ام با توجه به این هم اگر نکته ایی هست ممنون می شوم و اگر برای دوران خودسازی برای ازدواج کتابی مطلبی چیزی هست بفرمایید و بگویید ممنون می شوم:hamdel:)

:Gol:
[/][/]

سلام
اسکار عزیز خیلی خوبه که به این فکر هستید
بنظر من می تونی با خانوادت صحبت کنی و بهشون نگی حتما حتما همین دختر بهشون بگو این دختر روش تحقیق کنین ببینین چطور دختریه
چون این زمونه دختری که حیا داشته باشه کم شده حالا بعد از این باید سراغ اخلاقش کوتاه اومدن و سطح توقعاتش بری مثلا حسود نباشه یا با پول حلالت بسازه و بتونه عمری باهات باشه
اگر همچین کسیه کاری به قیافه و خوشکلیش نداشته باش به خونوادت بگو برن خواستگاری
بنظر من یه امتیاز که داری معافیت سربازیتونه سعی کنین زود درسو تموم کنین تا بتونین یه کار خوب گیرتون بیاد ان شاالله

مادر بنده شما و همه ي جوانها ي ديگه رو نصيحت ميفرمايند:اگه به خداوند ايمان داري با خط كش و معيارهاي ديني برو ازدواج كن!
مشكل مذهبي هاي امروزي اينه كه زندگيشونو با مردم معمولي و سريال ها ميسنجند! در حالي كه زمين تا اسمون با هم فرق دارند!

سلام
تا از علاقه دختر به خودتون مطمئن نشدید بهتره هیچ اقدامی نکنید
البته این نظر شخصیه منه

oscar;306324 نوشت:
با تشکر از حامی عزیز

منتظر دوستان شدم که دیگر دوستان هم ما را در بحث یاری کنند که کماکان و با اشتیاق منتظر نظرات و راهنمایی های دیگر دوستان هستیم

من یک مطلبی در کتاب جوان و انتخاب همسر خواندم که نقل به مضمون میکنم

در بخش دوران نامزدی در این کتاب نظر کارشناسان بر اساس حدود ۶ تا ۹ ماه است البته در همون ابتدا شرطی گذاشته که اگر در وضعیت خاصی مانند سربازی پسر و یا دوران تحصیلات نباشند و این دوره را بر اساس بررسی میتوان طولانی تر کرد

با توجه به شرایطی که در پست اول مطرح کردم و تا گرفتن مدرک لیسانس من حدود ۲ سال مانده
۱- آیا میتوان دوران نامزدی را تا پایان دوره لیسانس ادامه داد ؟
( میخواستم از نظرتون معایب و مزایای این قضیه را برام روشن کنید )

این سوال من به این دلیل مطرح میکنم چون هنوز در بحث قضیه قبل از خواستگاری هستم و دیدگاه طرف مقابلم را اصلا نمیدونم و میخواهم یکسری چیزها برای من قبلش روشن بشود

ممنون میشم که دوستان جواب این سوال را بدهند

مسافر زمان;306338 نوشت:
سلام
اسکار عزیز خیلی خوبه که به این فکر هستید
بنظر من می تونی با خانوادت صحبت کنی و بهشون نگی حتما حتما همین دختر بهشون بگو این دختر روش تحقیق کنین ببینین چطور دختریه
چون این زمونه دختری که حیا داشته باشه کم شده حالا بعد از این باید سراغ اخلاقش کوتاه اومدن و سطح توقعاتش بری مثلا حسود نباشه یا با پول حلالت بسازه و بتونه عمری باهات باشه
اگر همچین کسیه کاری به قیافه و خوشکلیش نداشته باش به خونوادت بگو برن خواستگاری
بنظر من یه امتیاز که داری معافیت سربازیتونه سعی کنین زود درسو تموم کنین تا بتونین یه کار خوب گیرتون بیاد ان شاالله

با سلام خدمت مسافر زمان عزیز و تشکر بابت راهنمایی شان

من هم عمده صحبتم روی همین قضیه هست که من تقریبا ۲ سال دیگه از کارشناسی ام مونده یعنی اگه بخوام زود تمومش کنم و بعدش هم یه کار خوب گیر بیارم و .....

تویه این فاصله چی کار کنم ؟
که باز هم برمیگرده به نظر خودم به سوال بالا که قرمز کردم ....

*مجنون*;306490 نوشت:
سلام
تا از علاقه دختر به خودتون مطمئن نشدید بهتره هیچ اقدامی نکنید
البته این نظر شخصیه منه

از علافه دختر قبل از خواستگاری چطوری میتونم آگاه بشم ؟

اگه میشه یکم بیشتر توضیح بدهید

و منتظر نظرات دیگر دوستان و کارشناسان عزیز هستم

ممنون میشم که در بحث شرکت کنید

oscar;306505 نوشت:
از علافه دختر قبل از خواستگاری چطوری میتونم آگاه بشم ؟ اگه میشه یکم بیشتر توضیح بدهید

از کارشناسا بپرسید
اگه دل و جراتشو داری مستقیم از خودش بپرس
وگرنه بی خیالش شو

[="Tahoma"][="Green"][="DarkGreen"]اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

دوست من اول عجول نباش
دوم کمی صبر کن
سوم توکل کن تا بهت بگم

oscar;306505 نوشت:
از علافه دختر قبل از خواستگاری چطوری میتونم آگاه بشم ؟

اگه میشه یکم بیشتر توضیح بدهید

این رو می تونی از مادر ت سوال کنی!!

و به مادرت بگو که به این خانم علاقه مند شی و در صدد خواستگاری هستی

تا مادرت اگر با ایشان در ارتباط است در مجالس زنانه که معمولا برگذار میشه یجور متوجه بشه

من توصیه نمی کنم این کار و خودت بکنی

(این فامیل درجه چند شما است؟ یعنی کی شما میشه؟)

و با این کار دو هدف در نظر گرفته میشه
1-کسی از خانم ها بخصوص مادرت می داند که تو همچین کسی رو زیر نظر داری و یه جور کمکه برات
2-می تونه مزه دهن دختر خانم رو بفهمه که این یک ترفند زنانه است

و صبر کن تا اساتید نظرشان را درمورد این مسئله بگویند

و همچنین مدت دوران نامزدی تنها به شما بستگی نداره باید دید خوانواده عروس چه در نظر دارند که این مدت نامزدی برای مراحل اخره

اول باید دید این خانم مناسب زندگی هستند یا حتی شما و در این مرحله به نظرم عقل و واقع بینی مهمه

چون زندگی بنا شده بر پایه احساس مثل خونه روی آبه
واما خلاف رغبت در ازدواجم نیستم که در جای خودش باید صحبت بشه:Gol:[/][/]

منم وضعیتی مشابه شما داشتم
به دلیل جلوگیری از مشکلات احتمالی خانواده ها از طریق مادر دختر خانم اقدام کردم و از جواب منفیش مطلع شدم. خوشحالم که زودتر این اقداما انجام دادم . چون راحتتر میتونم از ذهنم خارجش کنم.
نصیحتی هم به شما میکنم که تا رسیدن به مراحل نهایی ازدواج از وابستگی عاطفی بپرهیزید که تصمیمات عقلانی را تحت تاثیر قرار میده.

سلام عليكم خدمت برادر عزيزم اسكار:hamdel:
حالا ما در اندازه مشورت و خلاصه برادري ميگيم ادعاي كارشناسي و ... نمي كنيم نظر شخصيم هست
اولا ببين طرفت چطور پول پو ليه يا نه خدا و فردا براش مهمه كه فكر كنم الان 99 درصد مال و منال براشون مهمه اين از اين
و اينكه خودم يه مشكل دارم بر عكس شما الحمد اله سرمايه و كار و... رو براي ازدواج دارم اما كيس مناسبي ندارم و يه چيزه ديگه به كسي دل نبند تا متمعين نشدي دوست داره همچين شكست عشقي ميخوري تا يه ماه تو كمايي و
كلام اخر همه ي اينا كارو درس و پول و خونه و ... به طرفت بستگي داره اگه بخواهد همه رو قبول ميكنه

سلام
به نظر من برای شناخت دختر باید اول خانوادشو زیر نظر گرفت و خود دختر به تنهایی نمیشه خوب شناختش مخصوصا اینکه حسی هم بوده باشه پس ازدواج سنتی بهترین کار هست. باید از خواهر و مادرتون کمک بگیرید تا ابتدا مطمئن بشین تو شناختتون اشتباه نکردین چه بسا عشق های افلاطونی که به طلاق و نفرت حتی نفرت از ازدواج کشیده شده.
دانشجو باید فقط فقط درس بخونه!
اما بر اساس شرایط شما اگر دختر مد نظرتون ظاهر بین باشه ( به قیافه اهمیت بده و خود رای باشه و ...) که فک کنم نیست تصمیمی که در مورد شما میگیره همه جانبه هست یعنی پدر مادر و ... در نظر میگیره و انتخاب عاقلانه ای میکنه در این صورت حال حاضر شما براش مهم نیست بلکه خود شما و اخلاقتون مهمه همین که فردی هستید به فکر کار و معتقد نشون میده آینده خوبی دارید و در صورت اینکه پای کسی بهتر از شما در میان نباشه احتمالا جوابش مثبته.
از مادرتون کمک بگیرید اونا صد در صد اطلاعات کافی رو دارن.
جواب سوال دومتون هم بله با توجه به سن کمتون این بهترین کاره.
اما حقیر یه پیشنهاد دارم بهتره وقتی از لحاظ ذهنی تثبیت شدید ازدواج کنید چون انسان داعما عقایدش تغییر میکنه.
با تشکر

سلام خدمت بچه های گل اسک دین
با خدا عهد کردیم گناه نکنیم راه ازدواج رو برام هموار کنه تا از شر گناه های ازاد بشم
خدا رو شکر الان 5 ماه که گناهی نکردیم
ولی هنوز راه ازدواج باز نشده
منم تو بد موقیتی هستم هر لحظه ممکنه به طرف کار های کذشته برگردم
خواهشا کمک کنید چه کنم
چه دردی شده این ازدواج و خرج های سنگنینش
خواهشا کسانی که راه حلی برای کمک داره جواب بدن الکی کسی جواب نده با تشکر از همه دوستان عزیز

به نام علی اعلی

سلام علیکم

zeze;306961 نوشت:
سلام خدمت بچه های گل اسک دین
با خدا عهد کردیم گناه نکنیم راه ازدواج رو برام هموار کنه تا از شر گناه های ازاد بشم
خدا رو شکر الان 5 ماه که گناهی نکردیم
ولی هنوز راه ازدواج باز نشده
منم تو بد موقیتی هستم هر لحظه ممکنه به طرف کار های کذشته برگردم
خواهشا کمک کنید چه کنم
چه دردی شده این ازدواج و خرج های سنگنینش
خواهشا کسانی که راه حلی برای کمک داره جواب بدن الکی کسی جواب نده با تشکر از همه دوستان عزیز

ورودتون رو به اسک دین خوش آمد میگم

ان شاءالله بتونیم در کنار هم از معلومات و دانستنی های مفید همدیگه استفاده کنیم.

و دعا می کنم که در عهد و پیمانی که با خدا بستید موفق و پیروز باشید.

در خصوص مطلبی که مطرح فرمودید و درخواست راهکار نموده بودید

این پست جناب دکتر حامی که از کارشناسان پاسخگوی سایت هستند رو مطالعه کنید.

قطعا مفید خواهد بود: http://www.askdin.com/post306131-2.html

ان شاءالله که با کمک و توسل به اهل بیت ( علیهم السلام ) بتویند از این مرحله پرخطر به ساحل آرامش و خوشبختی گذر کنید.

پیروز و موفق باشید

التماس دعا

یا علی

oscar;305644 نوشت:
حالا چند تا سوال داشتم از بچه ها و کارشناسان این سایت : 1-با توجه به شرایط فعلی (وضعیت مالی ) آیا صلاح به خواستگاری رفتن هست ؟ ۲- در صورتی مثبت بودن جواب بالا آیا به نظرتون میتونم دوره قبل از ازدواج را طولانی کنم ؟(به دلیل دانشجو بودن و مسایل مالی ) 3-یا این که به نظرتون در شرایط فعلی تا پایان دوره دانشجویی و رفتن سر یه کار نون و آبدار تقوا پیشه کنم 4-راهکار بهتری دارید ؟

بسم الله
يا مولا
سلام دادا خوش امدي
چند نكته نيگم
ازدواج نكني
1-ازدواج نكني (ازدواج نكردي و بعد ازدواج ميكني ميشه يك مشكل تمام)
حالا ازدواج بكني
1-خانه داري زنتو كجا ميبري؟
2-ايا كاري پيدا ميشود براي شما كه خرج دو نفر را بدهد؟
3-ايا شما مثل قبل درس ميخوانيد؟
و...
جواب نه
پس صبر كن دوستن هم گفتن
..............
حالا از طرف ديگر نگاه كنيم .
اگر شما صبر كردي دختره صبر نكرد عروس شد چي؟
ايا شكست عشقي ميخوريد؟(كه شما ميگيد با دختره صحبت هم نكرديد خوب شكستي در كار نيست)
پيشنهاد من اگر ميتواني صبر كن كه مجبوري صبر كني با اين وضع
حالا خواستگاري خوب دوستان يك سوال ايشون نره خواستگاري دختره عروس بشه چي؟
دوستتان جواب بدهند .
جواب من پدر و مادر تو ميتونند حداقل اسم دختره را ببرند تا عروس نشه بدون خواستگاري، كه اين هم مكان زندگي شما مشخص ميكنه .
چند نكته بود گفتم حالا فكر كنيد دوستان به سوال هاي من جواب بدهيد بعد ميام منم جواب ميدم
موفق باشيد
التماس دعا
يا حق و يا علي ع

یه بار یه خانم مسنی می گفت وقتی رفتم برای پسرم خواستگاری گفتم پسرم 21 سالشه، داره درس می خونه و یه حقوق بخور و نمیر داره برای خودش
این که اومدم پیش برای خواستگاری چون نمی خواستم نگاه پسرم حتی یه بار هم آلوده به حروم بشه، هم من و هم پدرش پشتیبانشیم،تک پسر بوده و معاف شده،یک سال دیگه هم درسش تموم میشه و میره سر یه کار تمام وقت،نظر شما چیه؟
خانمه می گفت از اتفاق عروسم می خواست درس بخونه تا دوران عقد و نامزدی و... اومد بگذره پسرم رفت سر کار و عروسم هم همزمان با درسش چون پیام نور می رفت تونست بره سر کار و... انگار خدا یکی یکی چیزایی که پسرای مجرد دنبالش می دوند رو به موقعش به پسر و عروسم داد
الآن هر دو راضیند، هم از سلامتی روحی شون و هم از زندگی شون

کبوتر حرم الزهرا;306332 نوشت:
اللهم عجل لولیک الفرج سلام علیکم و رحمه الله منم تقریبا شرایطم مثل دوستمونه استاد اما با کمی تفاوت 1-کارت پایان خدمت ندارم 2- تقریبا ملاک های همسرم رو انتخاب کردم که به شرح زیر است: 1.مجبه کامل ----برقع مایلم داشته باشد اما اگر برایش دلیل محکم داشته باشد 2.سادگی و ساده زیستن رو دوست داشته باشه------با توجه به شرایط مالیم که یه مدت کار می کنم یه مدت نه چون برام حلال بودنش مهمه نه کیفیت و کمیت درامد برا همین یک اصل مهم باید باشه چون کار حلال نون کم داره 3.اعتقاد به خدا و نبی و امامان داشته باشه و از خودم یکم سر تر باشه----چون خانم ها اگر در این مسائل قوی باشند با توجه به شناخت مردان و رفتارشون می تونند مردشونو بالا بکشند اگر ضعیف باشند نمی شه 4.کم مهر باشد-----هرچه قدر مهریه پایین تر بهتر ---- چون نمی خواهم زیر دین باشم عذاب آوره و منو برای خودم بخواهد و خودشو نفروشه 5.و.... 3-کسی رو سراغ ندارم با دختری دوست و رابظه نداشتم و اعتقادی هم به این دوستی ها ندارم 4-شناختی که بر اساس تفکر بدست آوردم نسبت به دختران دارم استاد اگر شرایط و ملاک انتخاب همسرم خوبه و اگر کمی و کاستی داره و یا ملاک دیگری هم باید باشه (غیر از ملاک های مربوط به مرحله خصوصی که نمی شه اینجا گفت) بهم بگویید البته در نظر دارم صحبت با همسر آینده ام را در سه مرحله الف-عمومیت کلام ب-مسائل نیمه خصوصی ج-مسائل خصوصی تقصیم کنم که در مرحله اول روز اول صحبت کردن مرحله دوم جلسات قبل از بله برون مرحله آخر بعد از بله برون و نامزدی 3 ماهه و حد اقل 1 ماه خوبه استاد؟ بنظرتون زود نیست برای ازدواج و بیانش؟ این برنامه رو در چه مدت پی ریزی کنم و خودم رو برای همچین زنی اماده کنم؟ و چگونه؟ (البته من الان در سدد تصمیم گیری ام برای ورود به حوزه و یا ادامه تحصیل در ارشد و رشته ام با توجه به این هم اگر نکته ایی هست ممنون می شوم و اگر برای دوران خودسازی برای ازدواج کتابی مطلبی چیزی هست بفرمایید و بگویید ممنون می شوم)

سلام
ممنونم از اعتمادتون
اجازه بدهید اول جناب اسکار را زن بدهیم نوبت شما هم میشه:Nishkhand:
خدا رو شکر ماه ربیع آمد و ایام حزن رفته.
ان شالله به خواست خدا سئوال شما را در تاپیک جداگانه بررسی می کنیم
حق یارتون

خدمت کلیه خواهران و عزیزان ام عرض میکنم که به هیچ عنوان برای ازدواج عجله نکنیم و اصلا نگران بالا رفتن سنمان نباشیم و تا زمانی که آن پسری که انتظارشان داریم که با او در زیر یک سقف زندگی خواهیم کرد به خواستگارهایمان جواب رد دهیم!
بنظر بنده پسری که شرایطش را داشته باشد و مستقل بوده و به بلوغ فکری رسیده و الگویش علی بن ابی طالب باشد و ما هم خانم ها باید حداقل . ..... باید بخوبی نقش زهرا را برای زندگی بازی کنیم!
توکلمان به خدا

یا زهرا(س)14;307525 نوشت:
خدمت کلیه خواهران و عزیزان ام عرض میکنم که به هیچ عنوان برای ازدواج عجله نکنیم و اصلا نگران بالا رفتن سنمان نباشیم و تا زمانی که آن پسری که انتظارشان داریم که با او در زیر یک سقف زندگی خواهیم کرد به خواستگارهایمان جواب رد دهیم!
بنظر بنده پسری که شرایطش را داشته باشد و مستقل بوده و به بلوغ فکری رسیده و الگویش علی بن ابی طالب باشد و ما هم خانم ها باید حداقل . ..... باید بخوبی نقش زهرا را برای زندگی بازی کنیم!
توکلمان به خدا

البته تا اون انتظارات چقدر اصولی باشه. اگه انتظارات مربوط به داشتن یه زندگی به سبک علوی به معنی واقعیش باشه بله آدم باید سر اون انتظارات بمونه و باید بخاطرش خواستگار هم رد کنه و طبیعتاً با توکل به خدا بعدش هم ابراز پشیمونی از این تصمیم درستش نکنه

[=georgia]جمع بندی[=georgia]

[=georgia]پرسش[=georgia]

سلام خدمت تمامی بچه های اسک دین

یک سوالی میخواستم از تمامی بچه های سایت و کارشناسان سایت بپرسم

جوانی هستم 22 ساله که تو فامیلمون از یک دختری خوشم اومده که ۲ سال از خودم کوچکتر هست

دانشجو هستم و کارت پایان خدمت دارم

یکی از دلیل هایی هم که از این دختر فامیلمون خوشم اومده اینه که جز معدود دخترهایی هست که واقعا تو قید و بند یک سری چیزهاست که

کم دختری را دیدم که اینجور باشه البته من با ایشان اصلا تا به حال صحبتی نداشتم

ولی عمده مشکل هم اینه که نه پولی دارم نه کاری

این را هم بگم که تا ترم قبل هم تویه یه شرکتی به صورت پاره وقت مشغول بودم ولی به دلیله پول خوب ندادن اومدم بیرون

تا به حال هم با دختری رابطه نداشتم و خوشبختانه یا متاسفانه با حال و هوای دخترها آشنا نیستم

چند تا پیشنهاد کار هم تو همین ترم واسه چند تا شرکت داشتم ولی واسه درسم نرفتم چون از ترم اول دانشگاه سر کار میرفتم شدیدا افت تحصیلی داشتم

که گفتم این ترم را استثنا نرم بشینم کمی درس بخونم

حالا چند تا سوال داشتم از بچه ها و کارشناسان این سایت :

1-با توجه به شرایط فعلی (وضعیت مالی ) آیا صلاح به خواستگاری رفتن هست ؟

۲- در صورتی مثبت بودن جواب بالا آیا به نظرتون میتونم دوره قبل از ازدواج را طولانی کنم ؟(به دلیل دانشجو بودن و مسایل مالی )

3-یا این که به نظرتون در شرایط فعلی تا پایان دوره دانشجویی و رفتن سر یه کار نون و آبدار تقوا پیشه کنم

4-راهکار بهتری دارید ؟

[=georgia]پاسخ
[=georgia]
سلام خدمت شما پرسشگر محترم
دوست من اگر چه ازدواج به تعبیر کتاب آسمانی و آیین زندگی ما مسلمان مایه آرامش است ولی اگر ازدواج حساب شده نباشد جهنم سوزان ناسازگاری و مشاجره خواهد شد.
خوشبختانه از نامه شما مشخص است که شما جوهره مردی یعنی کار و تلاش را دارید و این یکی از امتیازات بزرگ برای همسرگزینی به شما می رود. ولی اگر برای گزینش همسر ملاکی و معیاری نداشته باشید احتمالا نتوانید همسری هم کفو و همتای خود بیابید و این ناهمتایی خود قوز بالا قوز در مشکلات زندگی (مسکن، تورم و...) خواهد شد.
بنابراین توصیه می کنیم ابتدا برای یافتن چهار چوب و ملاک برای ازداواج کتاب های زیر را مطالعه کنید
- جوان و انتخاب همسر نوشته علی اکبر مظاهری، نشر پارسیان، قم.
- مشاوره قبل از ازدواج، سید مهدی بیرجندی، نشر آوای نور، تهران.
- همسرگزینی، یونس نابدل، نشر ارجمند ، تهران
- خانواده موفق( نرم افزار) دکتر حورایی، موسسه موعود مشهد
- همچنین برای آشنایی بیشتر با جنس مخالف خود توصیه می کنم کتاب انسان در دو جلو نوشته دکتر محمد مجد موسسه فرهنگی انتشارتی مکیال را مطالعه کنید و نرم افزار ازدواج موفق از دکتر شاهین فرهنگ موسسه نرم افزاری کوثر با دقت ببینید.
وقت ازدواج
در واقع نمی توان برای زمان ازدواج نسخه کلی پیچید شرایط هرکس با دیگری فرق دارد. اما بلوغ جسمی، فکری، اقتصادی، اجتماعی و عاطفی و بالیدگی شخصیتی و اخلاقی برای ازدواج لازم است.
طولانی کردن دوران نامزدی نیز بستگی به خانواده و شریک زندگی دارد. اگر تفاهم و تعاون و همدلی و هدف معین و روحیه امیدواری توکل به خدا در دو خانواده و شریک زندگی باشد می توان زمان نامزدی را طولانی تر کرد حتی می توان با «مساعدت مالی و عاطفی دو خانواده» و «روحیه قناعت همسران» زندگی جدید را شروع کرد در غیر این صورت زندگی به کام تان تلخ خواهد شد و از درس و کار خواهید ماند
بنابراین عومل متعدد را باید مورد توجه قرار دهید:
همکاری خانواده ها، روحیه تلاش و همت بالای خود، روحیه قناعت درونی نه شعارگونه شما و شریک زندگی، سختی دروس، مقدار پس انداز و مساعدت ها، داشتن یا نداشتن مسکن، توکل به خدا و....

موضوع قفل شده است