منظور از من و سلوی در آیه 57 سوره بقره چیست ؟

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

وَ ظَلَّلْنَا عَلَيْكُمُ الْغَمَامَ وَ أَنزَلْنَا عَلَيْكُمُ الْمَنَّ وَ السَّلْوَى‏ كلُُواْ مِن طَيِّبَاتِ مَا رَزَقْنَاكُمْ وَ مَا ظَلَمُونَا وَ لَاكِن كاَنُواْ أَنفُسَهُمْ يَظْلِمُونَ(57)

کارشناس بحث : کوثر قرآن

victoryone;305318 نوشت:
victoryone;305318 نوشت:

وَ ظَلَّلْنَا عَلَيْكُمُ الْغَمَامَ وَ أَنزَلْنَا عَلَيْكُمُ الْمَنَّ وَ السَّلْوَى‏ كلُُواْ مِن طَيِّبَاتِ مَا رَزَقْنَاكُمْ وَ مَا ظَلَمُونَا وَ لَاكِن كاَنُواْ أَنفُسَهُمْ يَظْلِمُونَ(57)

کارشناس بحث : کوثر قرآن

به نام خدا
با سلام و آرزوی موفقیت

" من" و" سلوى" چيست؟
" من" در لغت به گفته بعضى، قطرات كوچكى همچون قطرات شبنم است كه بر درختان مى ‏نشيند و طعم شيرينى دارد يا به تعبير ديگر يك نوع صمغ و شيره درختى است با طعم شيرين، و بعضى گفته‏اند طعم آن شيرين توام با ترشى بوده است.
" سلوى" در اصل به معنى آرامش و تسلى است، و بعضى از ارباب لغت و بسيارى از مفسران آن را يك نوع" پرنده" دانسته‏اند.
طبق روايتى كه از پيامبر اكرم ص نقل شده كه فرمود:
«الكمأة من المَن»
: (قارچ نوعى از «مَن» است) معلوم مى‏ شود" مَن" قارچ هاى خوراكى بوده كه در آن سرزمين مى‏ روئيده.
بعضى ديگر گفته ‏اند مقصود از" من" تمام آن نعمتهايى است كه خدا بر بنى اسرائيل" منت" گذارده، و" سلوى" تمام مواهبى بوده كه مايه آرامش آنها مى‏ شده است.
در تورات مى‏خوانيم كه" من" چيزى مثل تخم گشنيز بوده كه شب در آن سرزمين مى‏ريخته، و بنى اسرائيل آن را جمع كرده مى‏كوبيدند و با آن نان درست مى‏كردند كه طعم نان روغنى داشته است.
احتمال ديگرى نيز وجود دارد و آن اين كه در اثر باران هاى نافعى كه به لطف خداوند در مدت سرگردانى بنى اسرائيل در آن بيابان مى‏ باريد، اشجار آن محيط، صمغ و شيره مخصوصى بيرون مى‏دادند و بنى اسرائيل از آن استفاده مى‏كردند.
بعضى ديگر نيز احتمال داده‏اند كه" من" يك نوع عسل طبيعى بوده كه بنى اسرائيل در طول حركت خود در آن بيابان به مخازنى از آن مى‏رسيدند، چرا كه در حواشى بيابان تيه، كوهستان ها و سنگلاخ هايى وجود داشته كه نمونه‏هاى فراوانى از عسل طبيعى در آن به چشم مى‏خورده است.
اين تفسير به وسيله تفسيرى كه بر عهدين (تورات و انجيل نوشته شده) تاييد مى‏شود آنجا كه مى‏خوانيم:" اراضى مقدسه به كثرت انواع گلها و شكوفه ‏ها معروف است، و بدين لحاظ است كه جماعت زنبوران همواره در شكاف سنگها و شاخ درختان و خانه‏هاى مردم مى‏نشينند، بطورى كه فقيرترين مردم عسل را مى‏توانند خورد."
در مورد" سلوى" گر چه بعضى از مفسران آن را به معنى" عسل" گرفته‏ اند ولى مفسران ديگر تقريبا همه آن را يك نوع پرنده مى‏دانند، كه از اطراف بطور فراوان در آن سرزمين مى‏آمده، و بنى اسرائيل از گوشت آن ها استفاده مى‏كردند.
در تفسيرى كه بعضى از مسيحيان به عهدين نوشته ‏اند تاييد اين نظريه را مى‏بينيم آنجا كه مى‏گويد:
" بدان كه" سلوى" از آفريقا بطور زياد حركت كرده به شمال مى‏روند كه در جزيره كاپرى، 16 هزار از آنها را در يك فصل صيد نمودند ... اين مرغ از راه درياى قلزم آمده، خليج عقبه و سوئز را قطع نموده، در شبه جزيره سينا داخل مى‏شود، و از كثرت تعب و زحمتى كه در بين راه كشيده است به آسانى با دست گرفته مى‏شود، و چون پرواز نمايد غالبا نزديك زمين است ... راجع به اين قسمت در سفر خروج و سفر اعداد (از تورات) سخن رفته است."
از اين نوشته نيز استفاده مى‏ شود كه مقصود از" سلوى" همان پرنده مخصوص پرگوشتى است كه شبيه و اندازه كبوتر است، و اين پرنده در آن سرزمين معروف مى‏باشد.

با تشکر
منبع: تفسير نمونه، ج‏1، ص: 263 و 264

موضوع قفل شده است