صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اخباری مهم از بهشتیان

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,182
    حضور
    55 روز 22 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30881

اخباری مهم از بهشتیان

روایت چشم اندازی بهشتیان به روزنه باریکی که بالای سرشان به بهشتی دیگر باز کرده اند...
    تقدیم به همه دوستان خوبم در انجمن اسک دین
    دوستان خوبم امروز برایتان متن کوتاهی را از سخن بهشتیان با یکدیگر نوشته ام، آن هنگام که در سقف بهشتشان روزن باریکی گشوده اند تا هر از چند گاهی لذت دیدن حال بهشتیانی دیگر را نیز تجربه کنند. حال محو تماشای بهشتی عالیتر از بهشت خودند و انگشت حسرت به دهان دارند.
    به اعماق قلبتان رجوعی کنید شاید شما نیز از آن اعماق بیکران، زمزمه هایی از ایشان را بشنوید...
    .
    .
    .
    .
    ....
    ......
    .........
    ............. ما در نازلترین مراتب قرب و بندگی از دوردستان شاهد عاشقانی هستیم که در لذت کامروایی و هم آغوشی معشوق حقیقی خود غرق نورند. آنجا بساط قرب است... بَه که چه خوش میخندند و چه نیکو آواز سرمیدهند و در قهقه مستانه شان شیدای آن جمال پر فروغ اند. آن چنان مدهوش خرابات احسان یارند که هر دمی صد جان فدای جانش دارند. گرداگرد سلطان عشق انجمنی ساخته اند و از پرتو رخصار او هریک چون ماه شب چهارده میدرخشند. چنان دل در گرو قبض و بسط یار دارند که از خود هیچ ندارند و هر چه هستند خود اویند.
    ای کاش از این روزنی که بر سقف بهشت ما برای دیدن احوال آنها گماشته اند ما را نیز نصیبی از آن بهشت واقعی بود.
    ما گرچه در بهشتیم اما حق آن است که در فراق آنان در جهنم حسرت دون همتی خود می سوزیم. اگر بهشت آن است که ایشان دارند پس همان به که این سرای خود را جهنم بنامیم...
    وه چه بزم پر شور و غوغایی است در آن مائده می های شاهانه...
    ای کاش ما را نیز از لعل لب آن معشوق جانانه نصیب بوسه ای بود.
    ای سرخوشان مست جام ساقی از ما دورافتادگان آن بساط نیز یادی کنید و ما داغدیدگان هجر رخ یار را نیز نامی برید.
    ای کاش بر دهان ما مهری نبود تا بر آن دنیازدگان غرق در خواب و خور و شهوت، حکایتی از این داغ فراق و آن باغ قرار بگوییم.
    ای کاش توانای آن بودیم که خطابشان کنیم و بگوییم ما نیز چون شما روزگاری بس دراز در اندیشه جمع دنیا و ذخیره آخرت بودیم غافل از انکه ما در آن همه بیکرانه عوالم خلقت، بهایی دیگر داشتیم و برای غایتی دیگر آمده بودیم. ای کاش از آب و گل چشم فرو میبستیم و به جان و دل میپرداختیم.
    ای کاش افسانه مستی لذت دنیا را جایگزین مستی هم نوایی با یار دردانه نمیکردیم.
    به راستی چرا اندیشه نکردیم که اگر بهشت شیرین است بهشت آفرین شیرین تر است و اگر هم آغوشی با حوریان و نیکو صورتان بهشتی لذیذ است اتحاد و یگانگی با پری آفرین لذیذتر است.
    افسوس که از آن سرمایه افزون تر از گوهرِ عمرِ خود بهره چندانی نبریم و در آن کاشانه، جرعه ای از جام عشق و مستی آن نازدانه، پیمانه ای نستاندیم...
    حال مائیم و فغانِ بی درمانِ هجران و تماشای آن بیدلانِ باده جانان...
    ما را توانای رخ عالم تاب آن معشوق حقیقی نیست اما از زمزمه مستانِ گرد آمده آن بهشت ابرار، پیداست که نامش «حسین بن علی» علیهماالسلام است.
    آری اینجا بساط قربی فراهم است...

ویرایش توسط اویس : ۱۳۹۳/۰۴/۲۴ در ساعت ۱۹:۰۹

2. صلوات ها 46

3.  

نوشته
    180
    حضور
    7 روز 16 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    992

سلام علیکم
    ما هر چه هم همت بکنیم در این دنیا، باز هم جا دارد
    و باز هم مراتب بالاتر از ما وجود دارد
    پس در نتیجه با هر همتی که در این دنیا داشته باشیم
    باز هم در بهشت انگشت به دهان حسرت میخوریم .
    درسته ؟

آیت الله حق شناس : اگر كسى گناه مي‌كند و اعمال حسنه هم انجام مي‌دهد، آن عمل صالح بدرد نمى‌خورد.
    بايد شطرالاجتناب را مدنظر خود قرار دهيد. اول بايد موانع (گناهان) را برداريد.
    آیت الله حق شناس : مذاكره‌ی علمی افضل است بر شب زنده‌دارى در شب قدر.

5. صلوات ها 21

نوشته
    429
    حضور
    16 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    703

نقل قول نوشته اصلی توسط اویس نمایش پست ها
    1-اگر بهشت آن است که ایشان دارند پس همان به که این سرای خود را جهنم بنامیم...
    سپاسگذارم از مطالب بسیار خوب...
    واقعا به این فکر می کنم که از هر ثانیه ی عمرم برای ذخیره توشه اخرت استفاده کنم.
    هر چند که آخر در قیامت حسرت خواهم خورد اگر چه والعاقبه للمتقین.

اما مورد 1 :

نمی دانم آیا در بهشت هم همچین سخنانی وجود دارد یا اساسا همچین حالاتی در انسان ها ایجاد می شود ؟
    یا اساسا :
    افسردگی - حسرت - غم - تغابن و غیره این ها که مربوط به دنیاست , در بهشت هم وجود دارد ؟
    یا اگر ( در بهشت ) وجود دارد , راه جبران هست که مثلا این امید باشد که من( در بهشت) تا 1000 سال دیگه مقامم به اونجایی میرسه که الان اونجا رو بهشت واقعی می دونم ؟

با سپاس
    کِی جهـــــــان را عاقلان مملو بـــــــود از متقین؟ _______ در غدیر و کربلا , قرآن و یا در اسکدین
    این درست است طفره رفتن, قفل مطلب, حذف آن؟_______ چون نباشد پاسخی مردانه زین مردانِ دین
    (البته در اسکدین متقین و پاسخگوی منصف و واقعی نیز وجود دارد)
    ( يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ آمِنُواْ بِاللّهِ وَرَسُولِهِ وَالْكِتَابِ(136 نساء))
    (ای کسانی که ایمان آوردید , ( واقعا ) ایمان بیارید به خدا و رسولش و کتاب)

7. صلوات ها 19

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,182
    حضور
    55 روز 22 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30881

با عرض سلام خدمت همه دوستان خوبم خصوصا جناب العبد و BaghiatoSalam
    بله همانطوری که در متن بالا اشاره نمودم درجات بهشت بی نهایت است و هرکسی که در مرتبه مادون بهشت قرار دارد آرزو و حسرت رسیدن به مراتب بالاتر را دارد.
    رسول اکرم صلّى اللَّه علیه و اله در حدیثی فرمودند: اى گروه شیعیان از خداوند بترسید، بهشت از دست شما نمى‏رود اگر چه گناهان شما موجب شود كه شما از ورود در آن تاخیر داشته باشید، اكنون براى بدست آوردن درجات بهشت با هم مسابقه دهید.(1)
    و در حدیث دیگری می فرمایند: «إنّ أهل الجنّة ليتراءون أهل الغرف في الجنّة كما تراءون الكواكب في السّماء.»(2) یعنی اهل بهشت صاحبان غرفه‏هاى بالا را چنان مى‏بینند كه شما ستارگان آسمان را می بینید.»
    و امام علی علیه السلام می فرمایند: «اعلم أنّ درجات الجنّة على عدد آيات القرآن فإذا كان يوم القيامة يقال‏ لقارئ‏ القرآن اقرأ و ارق ...»(3) یعنی بر شما باد بخواندن قرآن كه درجات بهشت به شماره آیات آنست و روز قیامت به قارى قرآن گویند بخوان و بالا رو و هر آیه که بخواند یك درجه بالا رود.
    روای گوید از حضرت رضا علیه السّلام پرسیدم: نظر شما در باره این حدیث كه أهل حدیث نقل مى‏كنند: «أهل ایمان از منازل و مقامات خود در بهشت، خدا را زیارت مى‏كنند» چیست؟
    حضرت رضا علیه السّلام فرمود: «اى أبا صلت، خداوند تبارك و تعالى حضرت محمّد صلّى اللَّه علیه و آله را بر تمام مخلوقین، حتى فرشتگان و انبیاء عظام، برترى داده است، و بیعت كردن با او را به منزله بیعت با خود ساخته و زیارت و دیدار پیامبر را در دنیا و آخرت به منزله زیارت و دیدار خود شمرده است،... و درجه و مقام پیامبر صلّى اللَّه علیه و آله در بهشت از تمام درجات بالاتر است، پس هر كس از درجه و مقام خود در بهشت؛ آن حضرت را زیارت كند، خداوند تبارك و تعالى را زیارت كرده است
    از عبد اللَّه بن مسعود روایت شده است كه رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله فرمود:
    «من حال و وضع آخرین كسى را كه از آتش جهنم نجات مى‏یابد و آخرین كسى كه به بهشت در مى‏آید، مى‏دانم: مردى چهار دست و پا از آتش جهنم بیرون مى‏آید و خداوند متعال به او مى‏فرماید: «برو وارد بهشت شو. به بهشت مى‏آید، اما برایش چنان وانمود مى‏شود كه بهشت پر شده است. باز مى‏گردد و عرض مى‏كند:
    پروردگارا، آن را پر یافتم.
    خداوند متعال به او مى‏فرماید: «برو و وارد بهشت شو». باز به بهشت مى‏آید و برایش چنان وانمود مى‏شود كه بهشت پر است. باز بر مى‏گردد و عرض مى‏كند:
    پروردگارا، آن را پر یافتم!
    باز خداوند متعال به او مى‏فرماید: «برو و وارد بهشت شو. پس همانا تو [پاداشى‏] مانند دنیا و ده برابر دیگر مانند آن خواهى داشت، رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله فرمود: او عرض مى‏كند: [خداوندا] آیا مرا به ریشخند گرفته‏اى، در حالى كه تو فرمانروایى [هیچ گاه چنین كارى نمى‏كنى‏]؟ راوى گفت:
    چون به رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله نگریستم، دیدم كه لبخندى زد و دندانهاى آسیاى آن حضرت آشكار شد و فرمود: گفته مى‏شود: «چنین كسى كم منزلت‏ترین بهشتیان است»

پینوشتها:
    1- ایمان و كفر-ترجمه الإیمان و الكفر بحار الانوار،ج‏1، 278
    2-نهج الفصاحة مجموعه كلمات قصار حضرت رسول ص، ص: 324
    3-امالى شیخ صدوق-ترجمه كمره‏اى، متن 359
    4-پیام پیامبر، ترجمه‏فارسى، ص: 283

9. صلوات ها 27

نوشته
    180
    حضور
    7 روز 16 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    992

ببخشید
    باز یه مسئله ی دیگه برای این حقیر پیش آمد
    وقتی ما برای حضرت خاتم الانبیا (ص) صلوات میفرستیم : اللهم صل علی محمد و آل محمد
    با صلوات فرستادن ما مقام ایشان هم بالاتر میرود
    با این حساب مقامی که حضرت پیامبر (ص) هستند هم بالاترین مقام نیست
    نعوذبالله، یعنی ایشان هم حسرت مقامات بالاتر را میخوردند ؟

آیت الله حق شناس : اگر كسى گناه مي‌كند و اعمال حسنه هم انجام مي‌دهد، آن عمل صالح بدرد نمى‌خورد.
    بايد شطرالاجتناب را مدنظر خود قرار دهيد. اول بايد موانع (گناهان) را برداريد.
    آیت الله حق شناس : مذاكره‌ی علمی افضل است بر شب زنده‌دارى در شب قدر.

11. صلوات ها 15

علاقه
    مطالعه بازی و دین و بحث
    نوشته
    6,441
    حضور
    98 روز 19 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    95
    آپلود
    0
    گالری
    33
    صلوات
    27323

می شود موسم ان گه بگیرم ید تو؟

شود موسم انگه که تو گل باش و من پروانه ات؟

کی شود موسم بینا شدن این بصرم مولا جان!

اسلام درخشانترین راه است
    غررالحکم امدی ترجمه ادیب فقید محمد علی انصاریحدیث505

موسسه انتشاراتی امام عصر(عج)
    عقل آدمی را به گفتار نیک و نهاد پاکیزه و کردار نیکو دلیل آورند
    (همان ح-10811)

13. صلوات ها 9

علاقه
    خدا
    نوشته
    866
    حضور
    24 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    13
    صلوات
    5343

به نام خدا
    سلام

امان از لحظاتی که یادت میاد که باید بهتر باشی تا توی این دنیا و دنیای آخرت به خدا نزدیک تر بشی
    امان از لحظاتی که راه درست رو میدونی ولی اسیر شیطانی و تلاش نمیکنی تا خودت رو نجات بدی
    امان از لحظاتی که دست به دامن خدا میشی تا یک کاری کنه تا بهش نزدیک تر بشی و از شیطان دورتر بشی , خدا کمک میکنه ولی توی بی معرفت میزنی زیر همه حرفات باز خودت میری به سمت شیطان

آره فرق وجود داره بین من و امام حسین ع و همه کسانی که توی بهشت اطراف ایشان هستند , قرب با خدا نوش جانشون , آره نوش جانشون باشه , من موندم با کوله باری از بی همتی , من موندم با کوله باری از اسارت و چسبیدن به غیر خدا , خندم میگیره که میدونم میشه صالح بود ولی تلاش نمیکنم تا صالح باشم !

یا حسین
    ویرایش توسط vahid_barvarz : ۱۳۹۱/۱۰/۱۶ در ساعت ۲۲:۲۰
    شادی و آرام نبود هر کرا وصل تو نیست / هر کرا وصل تو باشد هر چه باید جمله هست
    اگر لذت ترک لذت بدانی , دگر لذت نفس را لذت نخوانی
    انرژی هسته ای برای همه؛ سلاح هسته ای برای هیچکس

15. صلوات ها 10

علاقه
    مشاوره
    نوشته
    114
    حضور
    1 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    757

غمگین حال دل من بی تو

سلام
    اومدم نیمچه انتقادی به پست اول بزنم این حرفا رو که خوندم دلم یه جوری شد... یه لبخند فوق تلخ و البته کمی شیرین

نقل قول نوشته اصلی توسط vahid_barvarz نمایش پست ها
    به نام خدا
    سلام

امان از لحظاتی که یادت میاد که باید بهتر باشی تا توی این دنیا و دنیای آخرت به خدا نزدیک تر بشی
    امان از لحظاتی که راه درست رو میدونی ولی اسیر شیطانی و تلاش نمیکنی تا خودت رو نجات بدی
    امان از لحظاتی که دست به دامن خدا میشی تا یک کاری کنه تا بهش نزدیک تر بشی و از شیطان دورتر بشی , خدا کمک میکنه ولی توی بی معرفت میزنی زیر همه حرفات باز خودت میری به سمت شیطان

آره فرق وجود داره بین من و امام حسین ع و همه کسانی که توی بهشت اطراف ایشان هستند , قرب با خدا نوش جانشون , آره نوش جانشون باشه , من موندم با کوله باری از بی همتی , من موندم با کوله باری از اسارت و چسبیدن به غیر خدا , خندم میگیره که میدونم میشه صالح بود ولی تلاش نمیکنم تا صالح باشم !

یا حسین
    قربون حال خرابت برم برادر... مدتا هاست توی قنوت هام قبل از اینکه بگم اللهم اعوذ بک من الشیطان الرجیم... میگم اللهم اعوذ بک من نفسی... خداییش دست خودمونه... من نخوام شیطون چی کاره است... امواج رادیو و تلویزیون همه جا هست ولی تا تو رادیوتو روشن نکنی که چیزی نمیشنوی... خودت میخوای... آره گناها لامصب بد جور شیرینن... فقط موندم چرا منه... حیف توهین مجاز نیست حتی به خود وگرنه میگفتم منه ... نه خوب به اون حیوون بی چاره چرا توهین کنم... اون بنده خدا هم با تمام خر بودنش واسه خودش شخصیت داره... اصلا کاش خر بودیم... نه خوب اینم میشه ناشکری... خدا بجای خر و مقام خر بودن تو رو انسان آفریده حالا توی خر میگی کاش خر بودم... باز همون شد که... بگذریم... خلاصه برادر شیطان یه دونه آدامس بادکنکی بهمون تعارف میکنه عین... استغفرالله... چقدر امشب حیوونا رو یاد میکنم... خلاصه بدو بدو میریم دنبال اون آدامسی که وجدانا هم میدونیم دو روزه که سهله... دو ساعته شیرینش میره... فکمون خسته میشه... نه سیر میشیم نه اصلا میشه خوردش... چهار دیقه بعدش از رو عادت میجوئیم تا کی خسته بشیم ولش کنیم... یک سری مون هم نامردی نمیکنیم میگیم یکی دیگه بده این شیرینش تموم شد... اونم بعدی رو تعارف میکنه و باز همون داستان... خداییش زور داره خدا کارخونه مینو عسل سبلان و اکبر جوجه و پیتزا تنوری داره و میگه بیا... ما میگیم نه... زورمون میآد... ای ... نه دیگه حرف بد بسه...
    خلاصه که برادر حالت رو میفهمم عجیب... یه راهی چیزی پیدا کردی به مام خبر بده... دعا گوت هستم... شمام دعا کن
    آیه ی آخر سوره ی یس:

فَسُبْحَانَ الَّذِى بِيَدِهِ مَلَكُوتُ كُلِ‏ّ شَىْ‏ءٍ وَ إِلَيْهِ تُرْجَعُونَ

من این آیه رو این جوری معنی میکنم:
    دست در دست خدا، عاشقانه تا بهشت

17. صلوات ها 5

علاقه
    مشاوره
    نوشته
    114
    حضور
    1 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    757

بازم سلام
    اما برم سراغ متن بالا
    نه داداش این جوری نیست... این حالی که شما تعریف کردی به نظرم با تعریف خود بهشت منافات داره... توی بهشت چیزی به اسم حسرت و غم و این چیزا نیست... آره طبقه بالایی ها میآن پایین مهمونی و گردش و بازی... ولی ما... البته با عرض پوزش از بهشتی های محترم که اینجانب هم خودمو داخلشون حساب کردم... ولی خلاصه پایینی ها نمیتونن برن بالا... نمیتونن هم تا جایی که به عقل من میرسه نمیتونه این جوری باشه که تا دم اون سوراخه دره ترمیناله چیه هر چی که هست برن بعد حسرت بخورن که ای کاش ما هم میشد بریم... حسرت مال خود قیامته... اونجا که چند تا ظرف میذارن جلو آدم میگن اون اولی مال زمان هایی هست که کار خوب کردی و ثواب کردی... میگی کوش یه ذره بین میدن دستت میگن اونا... یکیش هم تا یادمه مال زمان هایی که بی ادب بودی و کار بد کردی که خوب همچین کوچیکم نیست... یکیش هم زمان هایی هست که از دست دادی... که لامصب اون قدر بزرگ و عمیقه که وقتی میبینیش یک حسرتی میخوری که نگو... حالا دوستانی که روایاتشو شنیدن یادشون میآد لابد من درست حسابی متنشو یادم نیست... خلاصه حسرت و غم و این حرفا تا دم در بهشته... حالا بعدش یادمون میره یا بهشتو میبینیم نیشمون باز میشه یا چه میدونم همین که بهشتی شدیم کلامونو میندازیم بالا و این حرفا که خلاصه علل قاعده نباید اونجا دیگه حسرت بخوریم... مثل بچه روستایی که توی روستای خودش شاده و انصافا هم لذتشو میبره... خبری از پلی استیشن و ایکس باکس و اسمس و چت و لایی کشیدن و این حرفا نداره... به اونچه داره خوشه... نوش جانش
    میخوام بگم اونجا که انشالله قسمت همتون بشه یه سر برید جای بسیار خوبیه که لامصب آدم هر چی میخواد هست... هی چی دوست داشته باشی... اگه چیزی نیست تو هم دلت نمیخواد... یعنی دلت نمیخواد تا باشه... چرا نمیخواد چون اینجا نشستی به خیار پوست کردن و نت گردی و خرس وسط بازی کردن و این چیزا.. اون ظرفیت روحیتو بالا نبردی.. اونجا هم در حد خرس وسط و فوتبال مغزت گنجایش داره طلب کنی... چه میدونی رالی با لامبرگینی و پرش از هواپیما با چتر و بانجی جامپینگ و اینا یعنی چی... وقتی ندونی آرزو هم نمیکنی... طبقه بالایی ها برای تفریح میآن یه دست هم با تو فوتبال بازی میکنن ولی تو عمرا اصلا اگه بدونی ترن هوایی و این چیزا یعنی چی که دلت بخواد... پس نه تو حسرت میخوری نه اونا
    نکته دیگه اینکه انشالله اهل بیت و پیامبران و نیکان برای احوال پرسی هم شده گاهی به بهشتی ها سر میزنن... به همه طبقات... نمیدونم روایتی چیزی داره یا نه ولی علل قاعده باید این طور باشه... مگه کسی استدلال دیگه ای داشته باشه... اونا میآن و حتما ما در حد ظرفیت وجودمون که بازم بستگی داره تو نخ چیپس و پوفک باشیم یا پرتقال تامسون یا لازانیا و این چیزا... از وجودشون بهره مند میشیم انشالله... بله دوستمون از اون ته اشاره میکنن آیس پک با میوه های استوایی هم هست... نوش جان

خلاصه ی این چرت و پرتا که حرف دله نه اراجیف... اینه که هر چی میتونین این جا روحتون رو بزرگ کنید که اون دنیا درسته حسرت نیست ولی خداییش حیفه و وقتی آدم یاد اون ظرف سومی که زمان های از دست داده اش هست می افته باید به فکر باشه که تا میتونه حسرت اون روز رو کمتر کنه... تازه اینا برای شماست که اوضاعتون خوبه... من که باید بشینم بشورم و بپزم و بسابم تا حق الناس هایی که کردم رو صاف کنم... منم که باید توبه هایی که با تار عنکبوت زدم رو نگه دارم که نکنه شیطون فوتش کنه باز روز از نو و روزی از نو

سلامتی خودتون و شادی ارواح باز خودتون صلوات

آیه ی آخر سوره ی یس:

فَسُبْحَانَ الَّذِى بِيَدِهِ مَلَكُوتُ كُلِ‏ّ شَىْ‏ءٍ وَ إِلَيْهِ تُرْجَعُونَ

من این آیه رو این جوری معنی میکنم:
    دست در دست خدا، عاشقانه تا بهشت

19. صلوات ها 6

علاقه
    Programming
    نوشته
    522
    حضور
    5 روز 17 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    1291

واقعا زیبا و قشنگ بود ...
    سلام ...
    از همتون خداحافظی میکنم ... به عللی دیگه نمیتونم به این سایت سر بزنم ...
    امیدوارم که همتون خوب و خوش و سرزنده باشین ...

21. صلوات ها 8

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری