جمع بندی تقویت باور به وجود خدا

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تقویت باور به وجود خدا

سلام
یه چندوقتیه احساس میکنم باور واعتقادم به وجود خدا داره کمرنگ میشه:Ghamgin:
لطفا کمکم کنید یقینم به وجود خدا بیشتر بشه
ممنون:Gol:
(خواهشا از اصطلاحات ساده استفاده کنید,ترجیحا زیر دیپلم):Gig:

کارشناس بحث : سمیع

diamond;305180 نوشت:
سلام
یه چندوقتیه احساس میکنم باور واعتقادم به وجود خدا داره کمرنگ میشه:ghamgin:
ممنون:gol:
(خواهشا از اصطلاحات ساده استفاده کنید,ترجیحا زیر دیپلم):gig:

باسمه تعالی
با سلام:
برای تقویت یقین شما به حق تعالی باید عرض کنم:
کافی است انسان کمی با خود خلوت کرده و در باره وجود و ضعف ها و نیازهای خود تفکر کند که روزی در این جهان نبود و او را به این جا آوردند و نیازهای او را برآورده کردند
و در هر لحظه نیازش را به هوا و همچنین آب و غذا و … به یاد آورد، که خود نمی توانست هیچ کدام آنها را فراهم کند ، حتی نمی توانست یک مولکول هوا بسازد! این چه کسی است که نیازهای او را بر آورده می سازد؟ همچنین اگر اندکی در باره فانی بودن جهان و موجودات آن اندیشه کند، پی خواهد برد که جهان و هر آنچه در آن است همگی موجوداتی ضعیف، ناتوان، موقت و محکوم به مرگ و خروج از این جهان هستند و همه این موجودات نیازمند خالق و مدبری هستند که وجودش دائمی و همیشگی و غنی باشد تا نیازهای آنان را برآورده سازد
ادامه دارد....

اگر انسان اندکی به زیبایی هایی که در جهان اطراف اوست بیندیشد و متوجه شود که آنها به خودی خود پدید نیامده اند و نیاز به آفریدگار توانایی دارند، وجود خدا را با تمام وجود خود درک خواهد کرد
پیچیدگی سیاره ما وجود یک خالق توانا را نشان می دهد که نه تنها جهان ما را خلق کرده بلکه آن را تا به امروز پا برجا نگه داشته است.
زمین:
اندازه آن دقیق است. اندازه زمین و جاذبه آن باعث ایجاد لایه نازکی اطراف آن می شود که بیشتر آن نیتروژن و اکسیژن است و فقط تا 50 مایل بالاتر از سطح زمین را تحت پوشش قرار می دهد. اگر زمین کوچکتر بود امکان وجود اتمسفر غیرممکن بود مانند سیاره تیر. اگر زمین بزرگتر بود، اتمسفر فاقد هیدروژن می شد مانند سیاره مشتری. زمین تنها سیاره ای است که اتمسفری با ترکیب درست گازها دارد که حیات را برای انسان ها، حیوانات و گیاهان ممکن می سازد.
زمین در فاصله مناسبی از خورشید قرار گرفته است. به نوسانات دمایی که بدن ما به سختی می تواند تحمل کند توجه کنید اگر زمین کمی دورتر از خورشید بود همه ما یخ می زدیم. اگر کمی جلوتر بود می سوختیم. حتی انحراف کوچکی در موقعیت زمین نسبت به خورشید زندگی روی زمین را غیرممکن می سازد
ممکن است بیشتر چیزهای زندگی در تغییر باشد، اما به چیزهایی توجه کنید که هیچگاه تغییر نمی کنند:

جاذبه زمین همیشه وجود دارد،زمین طی 24 ساعت دور خود می گردد، و سرعت نور تغییری نمی کند چه روی زمین و چه در کهکشان های دور.

ادامه دارد...

مغز انسان:
همزمان اطلاعات بسیار زیادی را پردازش می کند. مغز شما تمام رنگ ها و چیزهایی که می بینید را درک می کند، دمای اطراف شما، صداهای اطراف، خشکی دهانتان، مغز احساسات شما، افکار و خاطرات شما را نگهداری و پردازش می کند. همزمان مغز فعالیت های مداوم بدن شما مانند الگوی تنفس، حرکت پلک، گرسنگی و حرکات ماهیچه ها را کنترل می کند.

مغز انسان بیش از یک میلیون پیام را در ثانیه منتقل می کند. مغز اهمیت این اطلاعات را می سنجد و اطلاعات غیرضروری را جدا می کند. عملکرد مغز متفاوت از سایر اندام ها است. هوش شما، توانایی در استدلال، احساسات، رویا پرازی و تدبیر، عمل کردن، و ارتباط با دیگران توسط مغزتان انجام می شود.

چشم ها:
هفت میلیون رنگ را تشخیص می دهند. به صورت خودکار متمرکز می شوند و همزمان 1.5 میلیون پیام را ارسال می کنند.
ادامه دارد...

کیست که در مشکلات و سختی ها یار و مددکار ما است؟ کیست که در هنگام ناامیدی و یأس از تمام قدرت ها و نیرو ها در امید را به روی انسان بی پناه می گشاید و او را یاری می کند؟
مردی خدمت امام صادق علیه السلام رسید و عرض کرد: ای فرزند رسول خدا مرا به سوی خدا راهنمایی کن. حضرت پرسیدند: آیا سوار کشتی شده ای؟ مرد گفت: آری! حضرت فرمود: آیا پیش آمده که کشتی شما در دریا بشکند و هیچ وسیله نجاتی که تو را نجات دهد در دسترس نداشته باشی؟ مرد گفت :آری. حضرت فرمود: آیا در آن هنگام، قلب تو متوجه قدرتی که بتواند تو را نجات دهد نشد؟ مرد گفت: آری! حضرت فرمود: آن قدرتی که ناخودآگاه قلب تو متوجه او و توانایی او شد خداوندی است که در هنگامی که هیچ نجات دهنده ای برای خود نمی بینی قادر است تو را نجات بخشد.! (1)
پی نوشت:
1-بحارالأنوار، ج ۳، ص ۴۱٫

diamond;305180 نوشت:
سلام

سلام به شما
واقعا این مسئله باور به بودن خداوند خیلی مهم هست.
من در این فکر بودن که تاپیکی مثل این تاپیک در سایت ایجاد کنم و برای همیشه مسئله ی وجود خالق رو حل کنیم.(البته حل شده است - اما اساسا کار جناب ابلیس همین هست مثل یک دانشمند و فیلسوف میاد با فن بیان بسیار بالا و جدی مسائلی که مثل خورشید واضح و روشن هست رو تو ذهن آدم سوسک میکنه و بعد علم کِش و علم مالِش میکنه و اصولا در همه ی زمینه ها همینطوری هست. یک گناه فاحشه و یا قتل رو میاد واسه آدم میکنه عادی و خوب. بهتر بگم یه جورایی جادو می کنه آدم رو-کاره اصلیش منحرف کردن ذهن هست- ذهن رو از آدم بگیره دیگه تمام هست کارشو انجام داده - یعنی اگر انداخت آدمی رو تو جریان سیل , دیگه زحمت ادامه کار رو سیل میکشه و میبرش به اقیانوس گمراهی)

جناب سمیع هم ساده و راحت مطالب رو بیان فرمودند.و بسیار خوب هست.
اگر چه برهان های خوبی وجود دارد و البته بعضی ها سعی دارند برهان ها رو به فنا بدهند اما من انشالله چند مطلب علمی ساده و عقلی و منطقی از گفته ی دانشمندان مخالف وجود خدا ( و موافق) بعدا نقل میکنم و دیگه تصمیم گیری رو میذارم با شما.
بعد مشخص میشه روشن فکر ملحدا هستند یا خداپرست ها.

ببینیم انشالله خداوند چی میخواد.
تاپیک رو دنبال کنید.
به زودی نظرم رو میگم.
با تشکر از شما و کارشناس بزرگوار

diamond;305180 نوشت:
سلام

[="times new roman"]
سلام عليكم جميعا و رحمه الله و بركاته

[="red"]خيلي كم نوشتيد.[/]
بيشتر بگوئيد . مثلا

قبلا خدا را چگونه باور داشتيد
اتفاقاتي كه افتاده و فكر ميكنيد در اين باور شما تاثير گذاشته رو هم بفرمائيد
و...

هرچيزي كه فكر ميكنيد كه درباره اش اگر تفكر و تاملي با حضور كارشناس محترم و دوستان بشه براي همه خوب و مفيده.
و هم براي شما

موفق و منصور باشيد[/]

ياحق

سلام به همگی
من واقعا معذرت می خوام که نتونستم زودتر بیام و نظرم رو بگم.
در مسافرت هستم و شرایت مناسب نیست یکم .ضعیت مساعد نیست.
و اما خیلی خیلی ساده و مختصر باید بگم آخه احساس می کنم اون جوری که لازم هست و باید پله پله بگم و جلو برم اول اینکه واقعا زمان می خواست چون من باید حرفام رو با سند بزنم و از زبان خود دانشمندان مخالف و بعد موافق وجود خدا.
الان من در همین سایت چند بحثی رو خودم دارم دنبال می کنم و خود اونا مهم هست واقعا و زمان بر... دوست ندارم این بحث هم از دست بدم.
و اما نظر من Sad البته که منظورم این نیست که من از خواب بیدار شدم دارم نظر میدم خیر. بلکه گفته ی دانشمندان و البته نظر ایشان هم هست اما نه به این واضحی ( و البته بعضی ها هم به همین واضحی ) اما من خودم و واقعا خودم یک سری مسائل رو مجزا و بدون تعصب برسی کردم و میگم الان یهو اینا رو بگم شاید سوال پیش بیاد و هی نیاز به جواب داشته باشه. ( البته واسه کسایی که اساسا فقط به فکر ایراد گرفتن هستند.) متاسفانه شاید و شاید من نرسم پاسخ بدم.

لذا واسه شما که خیلی ساده می خواید به وجود خدا پی ببرید واضح می گم و اینم بهتون میگم تمامی مسائلی که می گم مورد تایید دانشمندان هست حتی اونایی که ملحد و کافر هستند( حد اقلش اینه که منکرش نیستند) , اون قسمت هایش رو که ایراد میگیرند رو اگر نیاز بود جدا میگم.

و اما پاسخ ساده و روان :
اول اینکه :
تغییراتی که در کره زمین رخ میده مخصوصا در زمینه تکامل در تئوری تکامل و داروینیسم و مشابه , اینه که طی میلیون ها سال یک موجود تکامل پیدا می کنه و ممکنه طی مثلا 500 میلیون سال دیگه شباهت چندانی به اون نوع اولی نداشته باشه.
از طرفی ما فسیل و اسکلت هایی رو داریم میبینیم که مربوط به انسان در حدود 6 هزار سال پیش می شود و اصلا با ساختار بدنی امروزی ما تفاوتی ندارد.
با این حال :
ما با دوستان (محقق) در این باره صحبت میکردیم و احتمالات اتفاقی بودن و به وجود پریدن انسان( و هر موجودی ) رو برسی میکردیم , گفتیم بیاید راجعبه مغز انسان و اتصالات صحبت کنیم. ( توجه کنید فقط اتصالات مغز نه اینکه چطور به وجود آمده).
حدودا به همچین عددی(یا بیشتر) رسیدیم :
1 تقسیم بر 10 که جلوی 10 حدود 30.000 صفر باشه.
حال اگر فرض محال بگیریم همچین اتصالاتی اتفاقی و شانسی بوده و انجام شده , (چون مستحضر هستید این اتصالات به شکل خارق العاده ای باید منظم و دقیق باشند چرا که یک اتصال اشتباه کل سیستم رو به فنا میدهد , مثل یک دومینو هست یکیش بی افته کار تمام هست.)
نکته اینجاست که عمر کره ی زمین جواب گو نیست. یعنی عمر مفید کره ی زمین خیلی دستمون رو بالا بگیریم 1 میلیارد سال هست.
که طبق سنت زمین( به طور طبیعی) که باید میلیون ها سال بگذره تا تغییراتی ایجاد بشه , نمی خونه.
در چه صورت میخونه ؟
1- اتصالات( سلول ها) دارای شعور باشند.
2- دارای شعور نباشند یعنی در مقطعی از زمان کره ی زمین تغییرات رو سریع اعمال میکرده مثلا در یک روز از یک سلول یک انسان کامل در آخر شب ساخته می شده ( و هر موجود دیگه ای).
پاسخ مورد 1:
پس یا خدا وجود دارد یا موجودی برتر از انسان که این شعور رو داده به این ها.
پاسخ مورد 2 :
به سنت(طبیعی) زمین نمیخوره و دانشمندان( کافر و خدا پرست) هم موافق این موضوع نیستند و گفتیم آنها معتقد به تغییرات طی میلیون ها سال هستند( حد اقل در این زمینه).
و همچنین در همچین صورتی و همچین سرعتی اساسا به این میرسیم که اینها دارای شعور هستند که هر کدام میدانند که کدام سلول به کدام وصل شود و بعد تشکیل یک اتصال بدن که اون باید وصل شه به فلان سلول مرتبط که وصل شده به سلولی که متصل هست به سلولی خاص و الا اخر.

راجعبه خود سلول که یک دنیای بزرگ کوچکی است هم اصلا صحبت نکردیم که اصلا خود این سلول که یک دنیایی از با شعور ها هست دیگر چیست ؟
هر قسمت یک سلول کارهای دقیق و خاصی رو انجام میدهند که باید سوال شود شما دارید چه می کنید ؟
در آینده ای نچندان دور اگر دنیا دهان دانشمندان ازاده رو نبنده باید منتظر این باشید که دانشمندان وجود روح رو در بدن اثبات می کنند از طریق علم.
به کمک فناوری نانو - نانوتکنولوژی دانشمندان دارند میرسند و یا بعضی ها اصلا رسیده اند به چیزهایی درون سلول که هیچی نیستند و فقط زنده و باشعور هستند و کار می کنند.
حال باید پرسید اول اینکه زنده هستید یعنی چی هستید ؟
دوم اینکه شعور و اطلاعات انجام وظیفه ی خودتون رو از کجا می دونید و دریافت کردید ؟
_________

لذا دانشمندان ( حتی کافر ها) کم کم دارند به این نتیجه می رسند ( یا رسیده اند ) که انسان( یا هر موجود دیگه ای) را یک موجود برتری ساخته و راهنمایی و هدایت کرده و شعور بهش تزریق کرده.

حال عده ای می گویند خدا و عده ای می گویند لزومی نداره بگید خدا و بگید موجود برتر از انسان.

حال آن عده ای که می گویند موجودی برتر از انسان :
نکته اینجاست که باید در همین عالم ما باشد و باید مثل ما به وجود آمده باشد و انها معتقد هستند که باید حتما مشخص باشد ان موجود برتر چه طور به وجود امده باشد و ایشان معتقد هستند که باید از نیستی به هستی آمده باشد آن موجود و بعد اون مارو ساخته باشه.

حال مواردی که اینجا مطرح هست اینه که عمر دنیای ما قد نمیده به همچین مسئله ای.
بیگ بنگ رو در نظر بگیرید 12 میلیارد سال پیش . اول اینکه اقلا نصف این عمر طول میکشه تا یک کره ای سرد بشه و محل زندگی بشه مثل زمین. پس یعنی 6 میلیارد سال وقت هست واسه به وجود امدن خالق انسان و موجودات زمینی.
که عرض شد زمان قد نمیده به صورت مرحله به مرحله و شانسی یک موجود به وجود بیاد اونم به این پیچیدگی خارق العاده.
اگر هم یهو در زمانی با سرعت این اتفاق بی افته بازم به شعور میرسیم و باز هم مسئله تکرار میشه و هیچ فرقی نمی کنه.
که این مسئله بازم غیر ممکن هست و حتی دانشمندان کافر هم معتقد هستند و انها میگویند طی زمانی بسیار یواش یواش یواش این اتفاقات افتاده و یهو یک سلول شانسی خورده به سلولی که قاعدتا باید میخورده و یا یک سلول احساس نیاز کرده که باید یک چیزی باشه که در این زمینه همراستای خودش باشه و هر دو در یک مسیر که هدفشون هست شکل بگیرند و شریک بشن.

خلاصه دانشمندان کافر می گویند " ما نمیدانیم چه شه " ولی نمی شود که بگوییم همینطوری یکی بوده یک انسان و یک موجود رو ظاهر کرده و به وجود آورده.
می گویند ما نمیتوانیم این مسئله رو هضم کنیم چون نمی شود بگوییم همچین موجودی مثل خدا وجود داشته باشد و همیشه نیز وجود داشته و همیشه بوده.

_______

و نکته ی مهم این هست که می گویند نمیدانیم از یک مرده , چطور زنده به وجود آمده و فقط یک سری حدس ها میزنند که شاید اینطوری زنده شده شاید چند تا چیز ترکیب شدند و بعد موج زده بهش و غیره زنده شده.
که با این فرض هم یک سلول به طور اتفاقی احتمالش میشه :
1 تقسیم بر 10 که حدود 35 تا صفر جلوی 10 باشه. ( فقط یک سلول ). تازه اگر حدسشون درست باشه و بر این فرض که 100% با این ترکیبات موجود زنده به وجود بیاد. که تا حالا اصلا اثبات نشده همچین موضوعی.
حال اصلا بر فرض محال هم زنده بشه ما که نفهمیدیم شعور از کجا آورده ؟؟؟؟
از کجا تشخیص داده به چی نیاز داره.
و هزاران سوال دیگه که وقتی جلوی آینه انسان می ایسته و کمی فقط به چهرش نگاه می کنه واسه رسیدن به خدا واسش کافیه.

فکر کنم حدیثی از امام صادق علیه السلام زمانی دیدم یا از دکتری ( مفسر قران ) شنیدم که فرمود : امام صادق علیه السلام فرموده است : ( تقریبا همچین حدیثی ) :
برای رسیدن به خدا :
1- آناتومی بدن رو خوب یاد بگیرید و برسی کنید.
2- ستاره شناسی و کیهان.

و واقعا من فکر می کنم همین اناتومی بدن کفایت می کنه.
اینکه چشم و زبان و دهان و گوش و دست و پا و حرکات چهره و غیره به طور همزمان در یک موضوع و یک تحول در محیط اطراف همگی یهو واکنش نشون میدهند و با چه نظمی و اتصالی خیلی جای تامل داره.
3- اینکه باید طرحی برای تولید مثل باشد تا نسل منقرض نشود.( و زحمت جناب شانس به هدر نرود).
4- وجود دندان برای جویدن و زبان و شناسایی مزه ها .
و هزاران مسائل دیگر...

______

در کل با دوستانمان به این نتیجه رسیدیم که اساسا با علم غیر ممکن هست ثابت شود خدایی وجود ندارد.
و برعکس خیلی ساده ثابت می شود خدایی وجود دارد.

______

ماژیک دسته منه و دارم روی تابلو مینویسم و تکونش میدم. بعد ولش می کنم و می افته روی زمین و دیگه تکون نمیخوره. دست من داشت اونو تکون میداد.
حال دستمو تکون میدم وو میپرسم چه کسی دست من رو تکون میده ؟
بعد می گویم " من " دست خودم رو تکون میدم.
بعد میگم " من " کی هستم ؟
بعد در جسمم میگردم دونبال خودم.
دو گزینه دارم = مغز و قلب
من ترجیح میدم برم سراغ مغز تا خودم رو پیدا کنم و ببینم.
به میلیارد ها سلول و اتصال میرسم. نمیدونم از کجا شروع کنم.
هر کدام از این سلول ها خودش یک دنیایی هست.
بعد وارد یکی از این دنیا ها می شم.
بعد می بینم یه عده دارند کار می کنند.
وارد دنیا( سلول) های دیگه می شم.
اونا هم شبیه به همینا هستند و فقط مدل و قیافه و کارشون فرق میکنه و هر کس داره کاره خودش رو انجام میده.
من نمی تونم بفهمم فرمانده ( اونی که " من " هستم و بدن رو هدایت می کنم) کجا هست و کی هست.
این ها میلیارد ها نفر هستند و درون اینا هزاران نفر دیگر.
فکر کنم باید قبول کنم که من جسمم نیستم. نه مغز هستم نه قلب .
از طرفی اینا در اختیار من هستند.
و انگار من نگهبان و هدایت کننده این جسم هستم.

فکر کنم بتونم بگم :
من فهمیدم که نفهمیدم کی هستم.
من فهمیدم که هستم(وجود دارم) ولی نفهمیدم کی هستم.

من عرف نفسه فقد عرف ربه، ( پیامبر ص )
کسي که خود را بشناسد خدايش را شناخته است.

هرچند که این حدیث می تونه گسترده باشه اما در حد خودم :

من فکر می کنم هرگز نتونم خدا را بشناسم.
فلذا ( احتمالا) هرگز خودم رو نمی شناسم.
با این حال من کاملا خودم رو می شناسم اما واقعا نمی شناسم.

باید موند و دید که دانشمندان در آینده ای نزدیک از وجود روح در بدن صحبت کنند به صورت علمی.( اگر چه بعضی ها هم رسیده اند و صحبت هایی کرده اند).

این بحث مفصل بود و هست که دیگه بخشی رو گفتم.

موفق باشید

خدا را باعقل میشه شناخت و با دل احساس کرد.

پرسش:
چگونه باور خود نسبت به خدا را تقویت کنیم؟
پاسخ:

کافی است انسان کمی با خود خلوت کرده و در باره وجود و ضعف ها و نیازهای خود تفکر کند که روزی در این جهان نبود و او را به این جا آوردند و نیازهای او را برآورده کردند
و در هر لحظه نیازش را به هوا و همچنین آب و غذا و … به یاد آورد، که خود نمی توانست هیچ کدام آنها را فراهم کند، حتی نمی توانست یک مولکول هوا بسازد! این چه کسی است که نیازهای او را بر آورده می سازد؟ همچنین اگر اندکی در باره فانی بودن جهان و موجودات آن اندیشه کند، پی خواهد برد که جهان و هر آنچه در آن است همگی موجوداتی ضعیف، ناتوان، موقت و محکوم به مرگ و خروج از این جهان هستند و همه این موجودات نیازمند خالق و مدبری هستند که وجودش دائمی و همیشگی و غنی باشد تا نیازهای آنان را برآورده سازد

اگر انسان اندکی به زیبایی هایی که در جهان اطراف اوست بیندیشد و متوجه شود که آنها به خودی خود پدید نیامده اند و نیاز به آفریدگار توانایی دارند، وجود خدا را با تمام وجود خود درک خواهد کرد.

پیچیدگی سیاره ما وجود یک خالق توانا را نشان می دهد که نه تنها جهان ما را خلق کرده بلکه آن را تا به امروز پا برجا نگه داشته است.
زمین:
اندازه آن دقیق است. اندازه زمین و جاذبه آن باعث ایجاد لایه نازکی اطراف آن می شود که بیشتر آن نیتروژن و اکسیژن است و فقط تا 50 مایل بالاتر از سطح زمین را تحت پوشش قرار می دهد. اگر زمین کوچکتر بود امکان وجود اتمسفر غیرممکن بود مانند سیاره تیر. اگر زمین بزرگتر بود، اتمسفر فاقد هیدروژن می شد مانند سیاره مشتری. زمین تنها سیاره ای است که اتمسفری با ترکیب درست گازها دارد که حیات را برای انسان ها، حیوانات و گیاهان ممکن می سازد.
زمین در فاصله مناسبی از خورشید قرار گرفته است. به نوسانات دمایی که بدن ما به سختی می تواند تحمل کند توجه کنید اگر زمین کمی دورتر از خورشید بود همه ما یخ می زدیم. اگر کمی جلوتر بود می سوختیم. حتی انحراف کوچکی در موقعیت زمین نسبت به خورشید زندگی روی زمین را غیرممکن می سازد
ممکن است بیشتر چیزهای زندگی در تغییر باشد، اما به چیزهایی توجه کنید که هیچگاه تغییر نمی کنند:

جاذبه زمین همیشه وجود دارد، زمین طی 24 ساعت دور خود می گردد، و سرعت نور تغییری نمی کند چه روی زمین و چه در کهکشان های دور
مغز انسان:
همزمان اطلاعات بسیار زیادی را پردازش می کند. مغز شما تمام رنگ ها و چیزهایی که می بینید را درک می کند، دمای اطراف شما، صداهای اطراف، خشکی دهانتان، مغز احساسات شما، افکار و خاطرات شما را نگهداری و پردازش می کند. همزمان مغز فعالیت های مداوم بدن شما مانند الگوی تنفس، حرکت پلک، گرسنگی و حرکات ماهیچه ها را کنترل می کند.

مغز انسان بیش از یک میلیون پیام را در ثانیه منتقل می کند. مغز اهمیت این اطلاعات را می سنجد و اطلاعات غیرضروری را جدا می کند. عملکرد مغز متفاوت از سایر اندام ها است. هوش شما، توانایی در استدلال، احساسات، رویا پرازی و تدبیر، عمل کردن، و ارتباط با دیگران توسط مغزتان انجام می شود.

چشم ها:
هفت میلیون رنگ را تشخیص می دهند. به صورت خودکار متمرکز می شوند و همزمان 1.5 میلیون پیام را ارسال می کنند.
کیست که در مشکلات و سختی ها یار و مددکار ما است؟ کیست که در هنگام ناامیدی و یأس از تمام قدرت ها و نیرو ها در امید را به روی انسان بی پناه می گشاید و او را یاری می کند؟
در روایت آمده، مردی خدمت امام صادق (علیه السلام) رسید و عرض کرد:
«
يَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ دُلَّنِي عَلَى اللَّهِ مَا هُوَ فَقَدْ أَكْثَرَ عَلَيَّ الْمُجَادِلُونَ وَ حَيَّرُونِي فَقَالَ لَهُ يَا عَبْدَ اللَّهِ هَلْ رَكِبْتَ سَفِينَةً قَطُّ قَالَ نَعَمْ قَالَ فَهَلْ كُسِرَ بِكَ حَيْثُ لَا سَفِينَةَ تُنْجِيكَ وَ لَا سِبَاحَةَ تُغْنِيكَ قَالَ نَعَمْ قَالَ فَهَلْ تَعَلَّقَ قَلْبُكَ هُنَالِكَ أَنَّ شَيْئاً مِنَ الْأَشْيَاءِ قَادِرٌ عَلَى أَنْ يُخَلِّصَكَ مِنْ وَرْطَتِكَ قَالَ نَعَمْ قَالَ الصَّادِقُ ع فَذَلِكَ الشَّيْ‏ءُ هُوَ اللَّهُ الْقَادِرُ عَلَى الْإِنْجَاءِ حَيْثُ لَا مُنْجِيَ وَ عَلَى الْإِغَاثَةِ حَيْثُ لَا مُغِيثَ (1)[=Traditional Arabic]
ای فرزند رسول خدا مرا به سوی خدا راهنمایی کن. حضرت پرسیدند: آیا سوار کشتی شده ای؟ مرد گفت: آری! حضرت فرمود: آیا پیش آمده که کشتی شما در دریا بشکند و هیچ وسیله نجاتی که تو را نجات دهد در دسترس نداشته باشی؟ مرد گفت: آری. حضرت فرمود: آیا در آن هنگام، قلب تو متوجه قدرتی که بتواند تو را نجات دهد نشد؟ مرد گفت: آری! حضرت فرمود: آن قدرتی که ناخودآگاه قلب تو متوجه او و توانایی او شد خداوندی است که در هنگامی که هیچ نجات دهنده ای برای خود نمی بینی قادر است تو را نجات بخشد.!»
پی نوشت:
1.
مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى‏، بحار الأنوار (ط- بيروت)، ج3، ص41،دار إحياء التراث العربي‏[=Traditional Arabic]، بيروت‏، 1403ق.
[=Traditional Arabic]

موضوع قفل شده است