صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چطوری میشه تو حرف زدنم غلو نکنم؟

نوشته
    10
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    72

چطوری میشه تو حرف زدنم غلو نکنم؟

سلام
    خواهش میکنم که جواب من رو بدین خیلی دارم عذاب میکشم از این رزیله ی اخلاقیم...
    اول چطوری میشه حرف زدنمون رو کنترل کنیم ؟
    دوم اینکه چی کار کنیم که موقع حرف زدن در حرف زدنمون غلو نکنیم؟یا داریم چیزی رو میگیم چهار تا روش از خودمون نذاریم؟یا از زبون دیگری چیزی نیگیم داریم برای کسی ماجرایی رو تعریف میکنیم؟

حالا من که این خصلت رو دارم چیکار کنم مبارزه کردم کم شده بود ولی بازهم هست
    حالا چطوری میتونم جبران کنم؟اصلا میشه جبران کرد؟

بی دین و ایمان نیستمم و همیشه سعی کردم تمام واجبات رو انجام بدم و از بیشتر محرمات دوری کنم ولی بخدا کلامم درست کنم فکر نکنم اصلا دیگه گناهی باشه انجام بدم از گناهان کبیره...میخوام که درست بشم با تمام وجودم میخوام...

در ذهن خیلی ها از خودم با حرف هایی که درست هم نبوده و چهار تا روش گذاشته بودم گفتم خوب هم هستم ولی حالا چیکار کنم که خوب باشم ولی جبران کنم بدون اینکه آبرومم بره

تو رو خدا کمک کنید...

میخوام خود جناب استاد هم جواب بدن...کلام ایشون رو دوست دارم و برای من قانع کننده است

کارشناس بحث : سینا

ویرایش توسط همکار مدیر سایت سابق : ۱۳۹۱/۱۰/۱۴ در ساعت ۰۳:۰۰

2. صلوات ها 12

3.  

نوشته
    2,182
    حضور
    17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15131

وقتي به آفات لسان توجه مي كنيم در لابلاي دستوراتي كه براي ترك اين رذائل ارائه مي شود به يك دستور مشترك وعمومي مي رسيم كه در واقع اين راهكار مشترك،داراي اثربخشي سريعي براي ترك آفات زبان است. وآن امر مشترك چيزي نيست جز سكوت.

پرحرفى لغزشهاى انسان را زياد و حيا را كم مى ‏كند و با شكسته شدن سدّ حيا ،اعمال خلاف را براى شخص ساده مى‏ نمايد.

اميرمؤمنان على عليه السلام مى ‏فرمايند
    :

«مَنْ كَثُرَ كَلامُهُ كَثُرَ خَطَأُهُ، وَمَنْ كَثُرَ خَطَأُهُ قَلَّ حَياؤُهُ وَ مَنْ قَلَّ حَياؤُهُ قَلَّ وَرَعُهُ، وَمَنْ قَلَّ وَرَعُهُ ماتَ قَلْبُهُ، وَمَنْ ماتَ قَلْبُهُ دَخَلَ النّارَ»

آن‏كس كه زياد سخن مى ‏گويد زياد اشتباه مى ‏كند، و آن‏كس كه زياد اشتباه كند حياى او كم مى ‏شود، و كسى كه حيايش كم شد پارساييش نقصان مى ‏گيرد، و كسى كه پارساييش نقصان گيرد قلبش مى‏ ميرد، و كسى كه قبلش بميرد داخل آتش دوزخ مى ‏شود.

نهج الابلاغه كلمات قصار شماره 349

در شرايطي كه انسان مي داند نتيجه ي حرف زدنش دروغگويي ،غيبت،تهمت ، ويا ساير رذائل زبان است سكوت مي تواند يك نوع ابزار براي خوددارى از گناه باشد .

5. صلوات ها 15

نوشته
    2,182
    حضور
    17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15131

در حديثي از امام علىّ ابن الحسين عليه السلام آمده است:

«انَّ لِسانَ ابْنِ آدَمَ يُشْرِفُ عَلى‏ جَميعِ جَوارِحِهِ كُلَّ صَباحٍ فَيَقُولُ كَيْفَ اصْبَحْتُمْ؟! فَيْقَولُونَ بِخَيْرٍ انْ تَرَكْتَنا وَ يَقُولُونَ اللَّهَ اللَّهَ فينا، وَ يُناشِدُونَهُ وِ يَقُولُونَ انَّما نُثابُ وَ نُعاقَبُ بِكَ؛

زبان انسان هر روز صبح به تمام اعضاء بدن نظر مى‏ افكند و مى ‏گويد: صبح شما چگونه است؟ مى ‏گويند خوب است اگر تو ما را به حال خود واگذارى! (سپس اضافه مى ‏كنند) خدا را، خدا را، رعايت حال ما را بكن، و به او قسم مى ‏دهند و مى ‏گويند ما به واسطه تو مشمول ثواب يا عقاب واقع مى ‏شويم!»»

كافي ج 2 ص115 ح 13

7. صلوات ها 12

نوشته
    2,182
    حضور
    17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15131

(نخست انديشه كردن سپس گفتار)

مشكل ما در سخن گفتن ها والبته پشيماني بعد از آن بر مي گردد به اين كه قبل از كلام فكر نمي كنيم.
    اگر انسان پيش از آن كه شروع به سخن گفتن كند در محتوا و انگيزه و نتيجه سخنان خود كمى بينديشد، بسيارى از لغزشهاى زبان و گناهان، از او دور مى ‏شود.

در حديث معروفى از پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله آمده است:

«انَّ لِسانَ الْمُؤْمِنِ وَراءَ قَلْبِهِ، فَاذا ارادَ انْ يَتَكَلَّمَ بِشَى‏ءٍ تَدَبَّرَهُ بِقَلْبِهِ، ثُمَّ امْضاهُ بِلسانِهِ، وَانَّ لِسانَ الْمُنافِقِ امامَ قَلْبِهِ، فَاذا هَمَّ بِشَى‏ءٍ امْضاهُ بِلِسانِهِ وَ لَمْ يَتَدَبَّرْهُ بِقَلْبِهِ؛

زبان انسان با ايمان در پشت قلب او قرار دارد، هنگامى كه اراده سخن گفتن كند، نخست در آن مى ‏انديشد، سپس با زبانش آن را امضامى‏ كند؛ ولى زبان منافق در جلو قلب اوست، هنگامى كه تصميم به گفتن چيزى بگيرد نحست آن را با زبانش امضا مى ‏كند و در آن نمى‏ انديشد!»

مراد از قلب در اين جا همان عقل و فكر است، و بودن زبان در جلو قلب، يا در عقب آن، كنايه از تفكّر و انديشه درباره محتواى سخن يا عدم آن است.

9. صلوات ها 13

نوشته
    10
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    72

سلام
    ممنونم اگر میشه به همه سوالاتم جواب بدین
    و اینکه یه حالتی جواب بدین که تک تک سوالاتم رو مفصل جواب بگیرم
    و یک راهکار هم در اختیار بذارید برای ترکش...و جبرانش

11. صلوات ها 9

نوشته
    1,365
    حضور
    15 روز 17 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3246

شاد چند نکته در مورد مبالغه و راه مبارزه با آن

با سلام.

با تشکر از جناب سینا به نظرم بخشی از این افراط و تفریط ها ریشه در فرهنگ عامه ما دارد. بر خلاف بسیاری از اقوام دیگر نقش تخیل و احساس در ادبیات کهن و روزمره ما پررنگ تر از ابعاد واقع بینانه است که همین کار ما را مشکل می سازد. این گونه اغراق ها در فرهنگ مبالغه آمیز اعراب نیز وجود داشته و دارد.

نکته دیگر اینکه ما ایرانی ها کلاً زیاد حرف می زنیم و کمتر عمل می کنیم. در واقع فرهنگ ما بیشتر شفاهی است تا کتبی و عملی که خود مانع بزرگی بر سر راه پیشرفت و کمال دنیوی و اخروی است.

مبالغه گاهی به مرز دروغ یا تهمت می رسد. یعنی می خواهیم حرف خود را ثابت کنیم، کمی پیازداغ آن را زیاد می کنیم اما هر چه پیش می رویم طرف مقابل برای اطمینان اطلاعات بیشتری می خواهد که ما به دروغ آن را سرهم می کنیم و گناه پشت گناه! مثالهای فراوانی در ذهن همه ما هست.

اما علاوه بر راهکار سکوت که شما توصیه فرمودید یک راه تمرین برای غلبه بر این موانع که خودم در حال تمرین آن هستم کنترل احساسات است. چه در ظاهر چهره در هنگام سخن گفتن با بالا انداختن ابروها و بلند کردن تن صدا و چه در جلب توجه دیگران برای مجاب کردن آنها در کار و تحصیل و غیره.

راه فکر کردن قبل از صحبت را هم فرمودید. اما بر اساس تجربه من خیلی اوقات مجالی برای تأمل کافی پیش از سخن گفتن نیست. ولی اگر از قبل گارد احساسی نگرفته باشیم و بیشتر شبیه منطق کامپیوتر یا روبات عمل کنیم خودبخود کمتر به سمت اغراق کشیده می شویم. ...

موفق باشید.

ویرایش توسط مؤمن : ۱۳۹۱/۱۰/۱۵ در ساعت ۲۲:۳۰

13. صلوات ها 10

نوشته
    1,365
    حضور
    15 روز 17 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3246

نقل قول نوشته اصلی توسط darmande نمایش پست ها
    در ذهن خیلی ها از خودم با حرف هایی که درست هم نبوده و چهار تا روش گذاشته بودم گفتم خوب هم هستم ولی حالا چیکار کنم که خوب باشم ولی جبران کنم بدون اینکه آبرومم بره
    با سلام به شما دوست گرامی.

عذرخواهی می کنم که قبل از کارشناس محترم نظرم رو بیان می کنم اما گفتم شاید مفید باشه.
    خود من هروقت احساس می کنم مبالغه کردم در ملاقات بعدی با اون افراد به طور مستقیم یا غیرمستقیم جبران می کنم. مثلاً می گم: «دارم سعی می کنم که فلان طور زندگی کنم اما فکر می کنم هنوز با ایده آلم فاصله دارم». تصور غلط دیگران رو باید شکست. به قول آقای قرائتی کسی که ویژگی خاصی رو نداره اما دوست داره مردم خیال کنن اون ویژگی رو داره قطعاً اهل جهنمه (عین تعبیر ایشون). ایشون مثال مدرک دکترا رو می زدن که مثلاً طرف هنوز دکتر نشده اما دوست داره مردم صداش کنن دکتر. مصداق این مبالغه ها رو همه ما تو جامعه و حتی مسؤولینمون دیدیم. به نظرم اول باید غرور بیجا یا احساس حقارتمون رو بشکنیم تا این مشکل برطرف بشه.

ویرایش توسط مؤمن : ۱۳۹۱/۱۰/۱۵ در ساعت ۲۲:۳۹

15. صلوات ها 9

علاقه
    درس خواندن،گوش کردن، و یه عالمه چیز دیگه!
    نوشته
    520
    حضور
    4 روز 7 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2477

در چه مواردی بیشتر غلو می کنید؟
    اگه همون اغراقه که منم درگیرش هستم کم و بیش!
    ببخشید اصلا غلو یعنی چه؟
    راه درمان و توبه اش رو هم ذکر کنین!
    آتش بگیر تا بدانی چه می کشم
    احساس سوختن به تماشا نمی شود
    آقا بیا...

17. صلوات ها 8

نوشته
    2,182
    حضور
    17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15131

نقل قول نوشته اصلی توسط darmande نمایش پست ها
    اول چطوری میشه حرف زدنمون رو کنترل کنیم ؟

در كسب فضايل، تمرين وتمرين وتمرين بهترين پيشنهاد است .اين كه در كسب فضيلت ها عجول نباشيم وبا مداومت بر امري وتحمل سختي آن به مرور زمان خود را عادت به انجام آن دهيم يك امر بديهي است .در كنترل حرف زدن نيز از اصل مراقبه به خوبي مي توان بهره برد.داشتن حالت مراقبه نسبت به همه اعمال به ويژه گفتار و فعاليت هايي كه توسط زبان انجام مي گيرد و محاسبه و حسابرسي در هنگام خواب و در پايان فعاليت هاي روزانه عاملي مهم در كنترل زبان و بازداشتن آن از پرگويي است. كنترل دايم بر گفتار و سخنان وعادت به اين امر كه قبل از كلام كمي تفكر كنيم ودائم مواظب گفتار خود باشيم والبته مراقب پرگويي خود ، و سپس حسابرسي و رسيدگي به پرونده اعمال زبان در طول روز، موجب مي گردد كه به تدريج گفتار انسان تحت كنترل درآيد و پرگويي انسان مهار گردد.

19. صلوات ها 9

نوشته
    10
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    72

سلام
    تو رو خدا یکم بیشتر و ریز تر و دقیق تر به سوالاتم جواب بدین

راه جبران و چیکار کنم شاید با غلو ها فکر بعضی ها نسبت به آدم ها تغییر کرده چیکار کنیم درست بشه؟

21. صلوات ها 7

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری