صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تمدن اسلامی

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۰
  نوشته
  125
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  422

  تمدن اسلامی
  شکوفایی تمدن اسلامی تا قرن ابتدای قرن سوم هجری در چه مسائلی رخ داده است؟ مثلا نهضت ترجمه در کدام حوزه های سیاسی -اجتماعی - اقتصادی و یا سایر بخش ها تا قرن سوم موثر بوده است؟
  لطفا مستند جواب دهید
  کارشناس بحث : مقداد

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت سابق : ۱۳۹۱/۱۰/۱۴ در ساعت ۰۲:۵۶
  رسول گرامی اسلام
  «خدا را به ياد هر حاكم اسلامى پس از خود مى‏آورم ... (در باره عمل به وظايفش، از جمله اينكه)، مردمان را فقير نكند كه در نتيجه كافرشان خواهد كرد»
  اصول کافی، ج1، ص406

 2. صلوات ها 5


 3. #2

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعات تاریخی
  نوشته
  1,792
  حضور
  28 روز 17 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  4842  نقل قول نوشته اصلی توسط شبکه1 نمایش پست ها
  شکوفایی تمدن اسلامی تا قرن ابتدای قرن سوم هجری در چه مسائلی رخ داده است؟ مثلا نهضت ترجمه در کدام حوزه های سیاسی -اجتماعی - اقتصادی و یا سایر بخش ها تا قرن سوم موثر بوده است؟
  لطفا مستند جواب دهید
  کارشناس بحث : مقداد
  با عرض سلام و ادب
  در پاسخ به سوال شما باید عرض کنم:
  دوران شکوفایی تمدن اسلام از قرن دوم آغاز و تا قرن دوازدهم ادامه دارد و در این مدت، فرازونشیبهای بسیاری داشته است.قرن اول و دوم دوران شکل گیری و نضج تمدن اسلامی است و از قرن سوم به بعد این تمدن رو به گسترش نهاد. فرایند عصر فتوحات اسلامي، رویارویي فرهنگ ها و تمدن هاي مختلف و کهني بود که در سایه آمیختگي آن ها، فرهنگ و تمدن اسلامي با همه ویژگي هاي بارز خود شکل گرفت. هرچند در مراحل نخستین خلافت اسلامي و تا اواسط حکومت امویان، هنوز اعتقاد به عدم پذیرش هر چیز غیر از قرآن و تإکید برقوه حافظه و اجتناب از نگارش، بي اقبالي بسیاري از علوم را فراهم آورده بود، اما با گذشت زمان و در پي رشد معرفتي مسلمانان و نیاز مبرم تمدن نوخاسته اسلامي به آموختن و رسیدن به سرچشمه هاي اصلي معرفت و علم، مسلمانان ناگزیر به روي آوردن به ترجمه و نقل متون گردیدند.
  بنابر قول مشهور، نخستین ترجمه عهد اموي به خالدبن یزیدبن معاویه (م85ه') اختصاص دارد. خالد به دلیل علاقه بسیار به علم و دانش، حکیم آل مروان نام گرفت و با پشتکار فراوان به فراگرفتن علم کیمیا (شیمي) پرداخت و به ترجمه متون علمي از زبان یوناني و قبطي به عربي توجهي ویژه مبذول داشت. عمربن عبدالعزیز در مورد او مي گوید:«در میان بني امیه مانند خالد زاده نشده است.» (ابن عبدربه، العقد الفرید،ج2ص97)
  از نتایج شکوفایی علمی، طبقه‌بندی علوم توسط دانشمندان مسلمان بود. ایشان علوم را به دو دسته علوم اسلامی و غیر اسلامی تقسیم نمودند. علوم اسلامی شامل قرائت، تفسیر، حدیث، فقه، اصول، کلام، تصوف، عرفان، و علوم غیر اسلامی شامل ریاضیات، نجوم، فیزیک و مکانیک، طب، کیمیا، فلسفه، منطق، تاریخ، جغرافیا و ادبیات می‌شد.
  بیشتر محققان، سیر تحول نهضت علمی عصر عباسیان را به سه دوره تقسیم نموده اند. در میان این سه دوره، تنها عصر هارون و مامون عباسی بود که به دلیل ویژگی های خاص خود، به عصر طلایی اسلام موسوم گشت. عصری که در آن جهشی عظیم برای انتقال علوم از دیگر ممالک به جهان اسلام صورت گرفت و بخش عظیمی از آثار مکتوب پیشینیان به زبان های سریانی و عربی ترجمه، شرح و تفسیر گردید. سرآمدان این نهضت که از ابتدا در جریان نهضت علمی حضور داشتند، عمدة تا پایان عصر متوکل به حیات علمی خود ادامه دادند و با مرگ آنان و روی کار آمدن برخی خلفای نالایق که شاید توجهی به پیشبرد علوم نداشتند، جریان عظیم علمی رو به افول نهاد. با این توصیف سه دوره سابق الذکر عبارتنداز:
  دوره نخست که موضوع سوال شما می باشد، از خلافت منصور آغاز و به وفات هارون الرشید (از سال 136 تا 193 ه) ختم می شود. با توجه به شرایط خاص این دوره می توان ادعا نمود که نخستین گام های نهضت ترجمه در این عصر برداشته شد. یکی از ویژگی های این عصر حضور بی شائبه پزشکان، منجمان و برخی ادیبان در دربار خلافت اسلامی و توجه بیش از پیش خلفا به تنجیم، پزشکی، سیاست، قصص و سیر است. از این رو غالب آثاری که در این دوره ترجمه شده اند، مربوط به علم نجوم، پزشکی و سیرالملوک بود. در این میان، کتاب های بقراط، جالینوس و آثار هندی و ایرانی بسیاری به عربی ترجمه گردید.
  دوره دوم: از سال 198 تا سال 300 هجری قمری را در بر می گیرد. این دوره طولانی با خلافت مامون آغاز و به خلافت مقتدر ختم می شود. برخی محققان تمام این دوره را عصر طلایی نامیده اند، (احمد فرید رفاعی، عصر المامون، ج 1، ص 379.)
  از مهم ترین ویژگی های این عصر توجه خلفا به علوم عقلی و مباحث کلامی و فعالیت متکلمان معتزلی است. حضور فعال صاحبان اندیشه و متکلمان برجسته، بازار مجالس خطابه، مناظره و مباحث علمی را در بغداد گرم تر نموده بود. جانب داری و حمایت خلیفه از برپایی چنین مجالسی، بر رونق این مناظرات افزود. از این رو توجه بیشتر مترجمان به کتاب هایی معطوف بود که در حوزه علوم عقلی نگاشته شده بودند;برای نمونه، عمده آثار ارسطو و بخشی از کتاب های افلاطون با زمینه و محتوای منطق و فلسفه ترجمه و تفسیر گردیدند.
  بنابراین م یتوان گفت تا قبل از قرن سوم نهضت ترجمه در بسیاری از علوم و زمینه ها صورت گرفته بود.

  برای مطالعه بیشتر د رمورد نهضت ترجمه به لینک زیر مراجعه بفرمایید:

  نهضت ترجمه ; نتایج و پی آمدهای آن
  خدا یک علی(ع) داشت،الحمدلله آن هم امام ما شد.« مرحوم آیت الله شیخ محمد کوهستانی»

 4. صلوات ها 4


 5. #3

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۰
  نوشته
  125
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  422  می بخشید جواب شما سوال من رو حل نکرد. سوال من از چگونگی تاثیر نهضت ترجمه بود؟ والا من هم خودم می دونم ترجمه هایی صورت گرفته است. اگر می شه به تاثیر این ترجمه ها اشاره بفرمایید.
  با تشکر
  رسول گرامی اسلام
  «خدا را به ياد هر حاكم اسلامى پس از خود مى‏آورم ... (در باره عمل به وظايفش، از جمله اينكه)، مردمان را فقير نكند كه در نتيجه كافرشان خواهد كرد»
  اصول کافی، ج1، ص406

 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعات تاریخی
  نوشته
  1,792
  حضور
  28 روز 17 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  4842  نقل قول نوشته اصلی توسط شبکه1 نمایش پست ها
  می بخشید جواب شما سوال من رو حل نکرد. سوال من از چگونگی تاثیر نهضت ترجمه بود؟ والا من هم خودم می دونم ترجمه هایی صورت گرفته است. اگر می شه به تاثیر این ترجمه ها اشاره بفرمایید.
  با تشکر
  با عرض سلام و ادب
  نهضت ترجمه برکات و نتایج بسیاری را از خود برجای گذاشت که بی شک پرداختن به همه این نتایج در این مجال نمی گنجد، از این‌رو، تنها در این‌جا به مهم‌ترین این نتایج اشاره خواهد شد:

  1. از مهم‌ترین نتایج نهضت ترجمه، توسعه تمدن اسلامی از طریق رویارویی و آمیختگی با مفاهیم تمدن‌های سریانی، ایرانی، یونانی، هندی و مصری بود. به دنبال فتوحات چشمگیر و موفقیت‌آمیز مسلمانان در خارج از محدوده جزیرة‌العرب، فرهنگ اسلامی با تمدن‌های کهن در هم آمیخت و بسیاری از مواریث علمی مکتوب آنان به جامعه اسلامی منتقل شد. مهم‌ترین دستاورد این رخداد، توسعه تمدن اسلامی بود.

  2. ظهور و بروز استعدادهای علمی خلاق و عرضه دست آوردهای بزرگ علمی به علم بشریت، از دیگر دستاوردهای این نهضت بود؛(1) چنان‌که در پرتو این انقلاب فکری و فرهنگی، تحولات عظیمی در عرصه‌های مختلف به‌وقوع پیوست. از مهم‌ترین دست‌آوردهای این نهضت، اکتشافات، اختراعات، ابداعات و ابتکارات علمی، ساختن ابزار و تجهیزات رصدخانه، باروت و اسلحه گرم، ترکیبات آلی شیمی و ساختن انواع اسیدها از جمله اسیدازتیک و سولفوریک، و پیشرفت‌های بسیار در داروسازی و گیاهان پزشکی بود.

  3. شاید بتوان یکی از مهم‌ترین پی‌آمدهای برخورد مسلمانان با علوم بیگانه و روی آوردن به امر ترجمه آن‌ها را خروج مسلمانان از ایمان ساده توأم با تعبد و تقلید دانست. به عبارت دیگر، این برخورد علمی، مسلمانان را وادار نمود تا هرچه را به تعبد فرا گرفته بودند، به محک عقل بسنجند. از این‌رو فرقه‌های مختلف با دیدگاه‌های متفاوت پدید آمدند و فرقه‌هایی نیز که از پیش به علل سیاسی ظهور کرده بودند، تقویت شده، برای اثبات حقانیت خود و ابطال دلائل مخالفین ناگزیر، به استدلال‌های منطقی روی آوردند.

  4. از دیگر نتایج مهم نهضت بزرگ علمی مسلمانان، آغاز عصر تفسیر قرآن و جدایی آن از علم حدیث بود. به عبارت دیگر، علم تفسیر در این دوره تطور و تحولی شگرفت یافت. مسلمانان پیشتر قرآن کریم را با احادیث پیامبر(ص) و یا اقوال صحابه و تابعین تفسیر می‌کردند، اما در عصر عباسیان و در جریان نهضت ترجمه، تفسیر قرآن از علم حدیث مستقل شد و بیشتر مفسران و شارحان، قرآن را با دلائل عقلی تفسیر می‌کردند و تنها در برخی مواقع از احادیث بهره می‌جستند.

  5. رشد علم کلام در نتیجه نفوذ فلسفه یونان، از دیگر نتایج نهضت ترجمه بود.(2)

  6. از دیگر نتایج این نهضت علمی، به وجود آمدن گروه‌های اجتماعی و فرهنگی بود که به تدریج از چارچوب جدل دینی به سوی گفتگوهای علمی و فلسفی روی آوردند؛ چنان‌که دانشمندان این عصر ضمن ترجمه‌هایی که می‌کردند، تغذیه عقلی نیز می‌شدند و عبارت دیگر، گاه چنان به کار ترجمه علاقه‌مند بودند که به جاه، مال و مقام اهمیتی نمی‌دادند.(3)
  خدا یک علی(ع) داشت،الحمدلله آن هم امام ما شد.« مرحوم آیت الله شیخ محمد کوهستانی»

 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعات تاریخی
  نوشته
  1,792
  حضور
  28 روز 17 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  4842  7. نزدیکی موالی به عباسیان و بالا رفتن منزلت آنان بویژه خراسانیان و اهالی مرو که بنی عباس را در بنیان مبانی حکومتی یاری رساندند، نتیجه دیگر این نهضت بود.

  8. رشد و گسترش زبان عربی به عنوان زبان علمی جهان اسلام نیز از نتایج مهم این نهضت به‌شمار می‌رود. اگر چه پیشتر زبان تازی از طریق تجارت و بازرگانی به سایر نواحی گام نهاده بود، اما در هنگام فتوحات، همپای سپاهیان مسلمان و حتی جلوتر از آن‌ها به سرزمین‌های فتح شده، و یا ممالک همجوار راه یافت. پس از استقرار خلافت عباسیان، با راه‌اندازی نهضت بزرگ علمی و مهاجرت علم‌اندوزان و دانشوران صاحب نام به بغداد و اعزام نخبگان آنان به اقصی نقاط برای دست‌یابی به کتاب‌های علمی و ترجمه آن‌ها به عربی، در اندک زمانی زبان تازی به نهایت گستردگی و وسعت خود رسید.

  9. در کنار آمیختگی زبان تازی، افزایش ثروت زبان عربی و راه یافتن بسیاری از کلمات جدید فارسی، نبطی، یونانی، سریانی و هندی به زبان عربی هم از مهم‌ترین نتایج نهضت ترجمه بود. در این جریان، دانشمندان جهان اسلام تلاش زیادی را برای جایگزین نمودن کلمات معادل و مرادف آغاز کردند.


  10. ترجمه آثار فراموش شده ایرانی، یونانی، سریانی و هندی و احیای منابع کهنی که سال‌ها در معابد و گنجینه‌های متروک نگهداری شده بودند نیز یکی دیگر از نتایج نهضت ترجمه بود.

  11. تکوین، احیاء و تکامل‌یافتن برخی علوم فراموش شده چون فلسفه و منطق یونان باستان، ادبیات کهن ایرانی و هندی، خارج نمودن متون علمی از انبارها و گنج خانه‌های نهان تمدن‌های باستانی بویژه یونانیان و ترجمه آن‌ها و انتقال به نسل‌های بعدی، خود خدمتی شایسته به مواریث آنان بود، چنان‌که گوستاولبون می‌نویسد: ما به برکت اعراب است که توانسته‌ایم از علوم قدمای یونانی و رومی اطلاع پیدا کنیم. دانشگاه‌های ما همیشه نیازمند کتاب‌هایی بوده‌اند که از زبان عربی به لاتین ترجمه شده‌اند.(4)

  12. توجه به نقش اصلی مساجد به عنوان نهادی آموزشی در تقویت حرکت علمی، دایر شدن حلقه‌های درس در مساجد و راه‌اندازی انجمن‌های مختلف علمی در آن‌ها، کمک شایان توجهی به شتاب حرکت علمی نمود. کلاس‌ها و نشست‌های علمی مساجد تنها به موضوعات دینی و فقهی اختصاص نداشت، بلکه در کنار این مباحث، تفسیر و حدیث، علم نحو، دانش ادبی، ستاره‌شناسی و حتی پزشکی نیز آموزش داده می‌شد؛ به عنوان نمونه، مسجد احمد بن طولون در مصر از این ویژگی برخوردار بود.(5)

  13. تأسیس مدارس علمی یا مکتب خانه‌ها در کنار مساجد را هم می‌توان از نتایج این نهضت برشمرد. با افزایش روز افزون دانش پژوهان و زیادی حلقه‌های درس در مساجد، عرصه بر مسلمانان برای ادای عبادت و نیایش تنگ شد. از سویی، روند رو به رشد محافل علمی، بی‌شک نیاز به کانون‌ها و نهادهای آموزشی چون مدارس را تشدید می‌کرد. از این‌رو مکتب‌های علمی در کنار مساجد تأسیس شدند و با جدیت به امر تعلیم و تربیت دانشجویان پرداختند. در حقیقت، این بنیادهای علمی نقش برجسته‌ای در جنبش فکری و فرهنگی مسلمانان در عصر طلایی اسلام داشتند.
  خدا یک علی(ع) داشت،الحمدلله آن هم امام ما شد.« مرحوم آیت الله شیخ محمد کوهستانی»

 10. صلوات ها 2


 11. #6

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعات تاریخی
  نوشته
  1,792
  حضور
  28 روز 17 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  4842  14. یکی دیگر از این نتایج، تأسیس کتابخانه، دارالعلم و بیت الحکمه، توسعه مراکز و مدارس علمی(6) و مؤسسات پژوهشی و تحقیقاتی و ایجاد رصدخانه و تجهیز آن با بهترین امکانات و افزارهای علمی و رفاهی بود.

  15. اهمیت یافتن شغل معلمی و ارزش قائل شدن برای مقام معلم، یکی از دیگر نتایج نهضت ترجمه بود، چه پیشتر این شغل از مشاغل پست به شمار می‌آمد.(7)

  16. آغاز عصر روشنگری اذهان و به دنبال آن، وسعت افق فکری مسلمانان در سایه تحقیق، تألیف، انتشار کتاب و افتتاح کتابخانه‌های عمومی در کنار اماکن پرتردد چون بازار و مساجد جامع، از مهم‌ترین فواید این نهضت است.

  پی نوشتها:
  (1). عبدالرحمن نجیب‌حکمت، دراسات تاریخ العلوم عندالعرب، (موصل، وزارة التعلیم العلمی و البحث العلمی جامعة الموصل، 1977م) ص 28.
  (2). ابوحامدمحمد غزالی، تهافت الفلاسفه، مقدمه ماجد فخری، (بیروت، دارالمشرق، 1990) ص 8.
  (3). عبدالرحمن نجیب‌حکمت، دراسات تاریخ العلوم عندالعرب،ص28.
  (4). گوستاو لوبون، تاریخ تمدن اسلام و عرب، ترجمه هاشم حسینی، (تهران، کتابفروشی اسلامیه، 1358) ص 603.
  (5). جلال‌الدین سیوطی، حسن المحاضره فی اخبار مصر و القاهره، حواشی خلیل المنصور، (بیروت، دارالکتب العلمیه، 1997) ج 2، ص 220.
  (6). گوستاو لوبون، همان، ص 543.
  (7). ابی عثمان عمربن بحرجاحظ، البیان و التبیین، حواشی موفق شهاب‌الدین، (بیروت، منشورات محمدعلی بیضون، درالکتب العلمیه، 1998) ج 1، ص 171.
  منبع: مجله «تاریخ اسلام (دانشگاه باقرالعلوم) » زمستان 1379 - شماره 4. مقاله نهضت ترجمه؛ نتایج و پی آمدهای آن، نویسنده دکتر فاطمه جان احمدی،(57 صفحه - از 86 تا 142)
  خدا یک علی(ع) داشت،الحمدلله آن هم امام ما شد.« مرحوم آیت الله شیخ محمد کوهستانی»

 12. صلوات ها 2


 13. #7

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۰
  نوشته
  125
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  422  چه اصطلاحاتی از زبان یونانی به زبان عربی وارد شد؟ با توجه به اینکه میراث یونانی را خیلی با اهمیت می دانند. مستند بفرمایید
  رسول گرامی اسلام
  «خدا را به ياد هر حاكم اسلامى پس از خود مى‏آورم ... (در باره عمل به وظايفش، از جمله اينكه)، مردمان را فقير نكند كه در نتيجه كافرشان خواهد كرد»
  اصول کافی، ج1، ص406

 14. صلوات ها 2


 15. #8

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعات تاریخی
  نوشته
  1,792
  حضور
  28 روز 17 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  4842  نقل قول نوشته اصلی توسط شبکه1 نمایش پست ها
  چه اصطلاحاتی از زبان یونانی به زبان عربی وارد شد؟ با توجه به اینکه میراث یونانی را خیلی با اهمیت می دانند. مستند بفرمایید
  با عرض سلام و ادب

  دوست بزرگوار، بنده از سوال شما غافل نیستم،ولی چون این سوال شما نیازمند مطالعات بیشتری است،و بنده تا کنون به پاسخ مستندی نرسیده ام،پاسخگویی به آن طولانی شده است.

  امیدوارم عذر بنده را پذیرا باشید.
  ویرایش توسط مقداد : ۱۳۹۱/۱۰/۳۰ در ساعت ۱۹:۵۴
  خدا یک علی(ع) داشت،الحمدلله آن هم امام ما شد.« مرحوم آیت الله شیخ محمد کوهستانی»

 16. صلوات ها 2


 17. #9

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۰
  نوشته
  125
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  422  آقا بعد از این همه روز جواب ما چی شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  رسول گرامی اسلام
  «خدا را به ياد هر حاكم اسلامى پس از خود مى‏آورم ... (در باره عمل به وظايفش، از جمله اينكه)، مردمان را فقير نكند كه در نتيجه كافرشان خواهد كرد»
  اصول کافی، ج1، ص406

 18. صلوات ها 2


 19. #10

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعات تاریخی
  نوشته
  1,792
  حضور
  28 روز 17 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  4842  نقل قول نوشته اصلی توسط شبکه1 نمایش پست ها
  آقا بعد از این همه روز جواب ما چی شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  با عرض سلام و ادب

  ضمن عرض پوزش از محضر شما بخاطر تأخیر بوجود آمده در پاسخگویی به سوال شما،باید عرض کنم، برخی از عباراتی که از زبان یونانی وارد زبان عربی شده بودند،عبارتند از:

  در دوره نخست ترجمه، به دلیل نبود کلمات معادل، بسیاري از واژگان بیگانه به همان شکل در متون ترجمه شده درج مي شد. اسامي علومي چون ارثماطیقي (علم شناخت ماهیت اعداد)، (1) جو مطریا (علم هندسه)، (2) اسطرنومیا (علم نجوم)، (3) موسیقي (علم شناخت اصوات و استخراج اصول الحان) (4) به همان شکل یوناني در متون عربي به کار مي رفت.

  علاوه بر اصطلاحات علمي، در بسیاري از موارد اسامي حیوانات نیز که در بیشتر کتاب هاي ارسطو وجود داشت، به همان شکل نامإنوس یوناني و بدون ترجمه و یا معادل عربي توسط مترجماني چون یوحنابن بطریق ثبت شده است. علاوه بر این، اصطلاحات فلسفي چون قاطیغوریاس (مقولات عشر)، انولوطیقا (تحلیل قیاس)، (5) انولوطیقاي ثاني (برهان)، طوبیقا (جدل)، ریطورقا (خطابت)، ابوطیقا با بوطیقا (شعر) و هزاران واژه فلسفي دیگر تا مدت ها در متون ترجمه شده به همان شکل یوناني خود باقي ماند. (6)

  پی نوشتها:
  1. رسائل اخوان الصفإ: ج 1، ص 48.

  2. همان، ص 49.

  3. بیشتر در کتاب مجسطي بطلمیوس آمده است؛ همان.

  4. همان.

  5. ابن ندیم، الفهرست، تعلیق شیخ ابراهیم رمضان، ص 307.

  6. علي بن یوسف قفطي، همان، ص 58ـ61 و رسائل اخوان الصفإ، همان، ص 268.
  خدا یک علی(ع) داشت،الحمدلله آن هم امام ما شد.« مرحوم آیت الله شیخ محمد کوهستانی»

 20. صلوات ها 3


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود