صفحه 2 از 9 نخست 1234 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ·▪▪••●●::پاسخگویی به سوالات مهدوی:::●●••▪▪··

علاقه
    نماز
    نوشته
    20
    حضور
    8 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    64

پس از ظهور امام زمان(عج)،مردم چگونه ایشان را ملاقات می کنند؟

سلام خدمت کاربران و کارشناسان محترم
    یک سوالی برایم پیش آمده است
    وقتی که امام زمان(عج) ظهور کند،در روز های اول ظهور ایشان همه قصد ملاقات ایشان را دارند!
    ولی جمعیت مسلمانان خیلی خیلی زیاد است و مردم چگونه می خواهند امام زمان(عج) را ملاقات کنند؟
    آیا امام زمان(عج) به ایران می آید؟آیا همه می تونند امام زمان(عج) را ملاقات کنند؟
    چگونه میتوانم پیش امام زمان(عج) برم و از ایشان بخواهم که مرا به عنوان یارشان انتخاب کنند؟

باتشکر

2. صلوات ها 6

علاقه
    مطالعات تاریخی
    نوشته
    1,929
    حضور
    31 روز 15 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    5063

نقل قول نوشته اصلی توسط maahdi نمایش پست ها
    سلام خدمت کاربران و کارشناسان محترم
    یک سوالی برایم پیش آمده است
    وقتی که امام زمان(عج) ظهور کند،در روز های اول ظهور ایشان همه قصد ملاقات ایشان را دارند!
    ولی جمعیت مسلمانان خیلی خیلی زیاد است و مردم چگونه می خواهند امام زمان(عج) را ملاقات کنند؟
    آیا امام زمان(عج) به ایران می آید؟آیا همه می تونند امام زمان(عج) را ملاقات کنند؟
    چگونه میتوانم پیش امام زمان(عج) برم و از ایشان بخواهم که مرا به عنوان یارشان انتخاب کنند؟

باتشکر
    با عرض سلام و ادب خدمت شما دوست بزرگوار

تا جایی که بنده بررسی کردم در روایات به چگونگی ملاقات مردم با آقا امام زمان(عج) بعد از ظهور اشاره ای نشده است.

اما اینکه شما فرموده اید چگونه به خدمت آن حضرت برسید تا شما را جزو یارانشان قرار دهند،باید عرض کنم:
    برای اینکه از یران آن حضرت باشیم،راهش این نیست که خدمت آن حضرت برسیم و تقاضا کنیم که ما را بعنوان یکی از یارانش بپذیرد.برای اینکه در زمره یاران آن حضرت باشیم،راه خاص خودش را دارد:

قرار گرفتن در صف ياوران حضرت مهدي‌(عج‌) فرمولي غير از بندگي خدا ندارد، زيرا ايشان نماينده رسمي از جانب پيامبري است كه خلاصة رسالتش دعوت به توحيد و رها شدن از شرك و نفاق در تمام زواياي زندگي است‌. همانگونه كه در قرآن آمده است‌: «ان كنتم تحبون الله فاتبعوني يحببكم الله»(1) يعني اگر خدا را دوست داريد از من پيامبر اكرم‌(ص) اطاعت كنيد در نتيجه خداوند هم شما را دوست خواهد داشت‌. پس اگر بندگي خدا تحقق يابد، انسان‌، هم محبوب خدا خواهد شد و هم محبوب رسول‌(ص) او و هم محبوب ائمة اطهار(ع) و روشن‌ترين راه وصول به اين هدف‌، ابتدا ترك محرمات و انجام واجبات است و در مرحلة بعد توجه به مستحبات و ترك مكروهات‌. همچنين بايد از اعمالي كه موجب دوري از درگاه خداوند و خشم الهي مي‌شود پرهيز كنيم تا بتوانيم رضايت حضرت حجت‌(عج‌) را جلب نماييم‌. همانگونه كه امام صادق‌(ع) مي‌فرمايند: «لا تنال‌ُ ولايتنا اِلاّ بالوَرع‌»(2) يعني اگر بخواهيم جزء ياران آنها باشيم بايد تقوي و ورع را پيشه خود سازيم‌. در خاتمه مطالعه كتاب مكيال المكارم از سيد محمدتقي موسوي اصفهاني را به شما توصيه مي‌كنيم‌.

پاورقي:
    1. آل عمران / 31.
    2. بحار، ج 75، ص 281.
    خدا یک علی(ع) داشت،الحمدلله آن هم امام ما شد.« مرحوم آیت الله شیخ محمد کوهستانی»

4. صلوات ها 6

نوشته
    69
    حضور
    15 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    455

با سلام وخسته نباشید من میخواستم بدونم چگونه باید امام زمان در این زمان حال شناخت ایا سید هست یا پیرمرد ویا ..... فوری هست لطفا کمکم کنید

6. صلوات ها 3

علاقه
    مطالعات تاریخی
    نوشته
    1,929
    حضور
    31 روز 15 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    5063

نقل قول نوشته اصلی توسط حسین کریمی نمایش پست ها
    با سلام وخسته نباشید من میخواستم بدونم چگونه باید امام زمان در این زمان حال شناخت ایا سید هست یا پیرمرد ویا ..... فوری هست لطفا کمکم کنید
    با عرض سلام و ادب

سوال شما زیاد واضح نیست.اینکه امام زمان(عج) سید هست یا نه؟این اختصاص به زمان خاصی ندارد که حالا ما بیاییم بررسی کنیم و بگوییم در زمان حال ایشان سید هستند یا خیر؟!
    آن حضرت قطعاً سید هستند.

امّا راجع به اين که با چه خصوصيّات و شمايل ظهور مي کند، اين سؤالي است که «اباصلت هروي» از امام رضا ـ عليه السّلام ـ پرسيد و آن حضرت فرمود: «نشانة قائم ما اين است که در سنّ پيرمرد و به صورت يک جوان است؛ به طوري که هر کس حضرتش را ببيند، او را چهل ساله يا کمتر مي پندارد. و تا هنگام مرگ اثر پيري در او ظاهر نشود.»[1] و اميرالمؤمنين ـ عليه السّلام ـ فرمود: «مهدي (عج) چهل ساله در بين مردم مي آيد.»[2]
    و امام صادق ـ عليه السّلام ـ مي فرمايد: «هنگامي که قائم (عج) قيام کند، مردم او را انکار مي کنند؛ زيرا به صورت جوان معتدل و رشيد بيايد»[3] و هم چنين حديثي از امام حسن ـ عليه السّلام ـ نيز هست که فرمود:
    «امام زمان ـ عليه السّلام ـ به صورت يک مرد چهل ساله ظهور خواهد کرد.»[4] و روايات مختلف ديگري که تقريباً متفق القولند که آن حضرت هنگام ظهور به صورت يک مرد ميانه و جوان معتدل ظهور خواهد کرد.

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
    1ـ سيماي آفتاب، دکتر طاهري.
    2ـ امام مهدي، رسول رضوي.
    3ـ نجم الثاقب، ميرزا حسين طبرسي نوري.

پی نوشتها:
    [1] . شيخ صدوق، کمال الدين و تمام النعمة، ص652.
    [2] . گنجي شافعي، البيان في اخبار صاحب الزمان، ص495.
    [3] . شيخ حر عاملي، اثبات الهداة، ج7، ص27.
    [4] . شيخ صدوق، همان، ص316.

خدا یک علی(ع) داشت،الحمدلله آن هم امام ما شد.« مرحوم آیت الله شیخ محمد کوهستانی»

8. صلوات ها 3

نوشته
    69
    حضور
    15 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    455

اخه فکر کنم چند بار تو مسجد جمکران این بزگوار دیدم و به من چند نکاتی گفت میخوام مطمئن شم میخواسم بدونم هنگام تشرف چهره حضرت چجوریه

10. صلوات

علاقه
    مطالعات تاریخی
    نوشته
    1,929
    حضور
    31 روز 15 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    5063

اخه فکر کنم چند بار تو مسجد جمکران این بزگوار دیدم و به من چند نکاتی گفت میخوام مطمئن شم میخواسم بدونم هنگام تشرف چهره حضرت چجوریه
    مطابق برخى از روايات سنى و شيعى امام زمان عليه السلام هنگام ظهور داراى صفات و خصوصيات جسمى خاص است از قبيل :
    1- اءجلى الجبهة :
    يعنى پيشانى وسيع و عريض . (1)

2- اقنى الانف :
    وسط بينى او برآمده ولى دو سوراخ آن تنگ است . (2)

3- كان وجهه كوكب درى :
    گويا صورت او همانند ستاره اى درخشان است . (3)

4- اللون لون عربى :
    با چهره اى گندم گون . (4)

5- افرق الثنايا:
    مابين دندان هاى او باز است . (5)

6- اكحل العينين :
    مژه هاى او سياه است . (6)

7- براق الثنايا:
    با دندان هاى سفيد. (7)

8- اءزج الحاجبين :
    با ابروانى كشيده و باريك . (8)

9- مربوع القامة :
    قامتش متوسط. (9)

10- الجسم جسم اسرائيلى :
    جسم او تنومند است . (10)

11- على خده الايمن خال اسود:
    برگونه راست او خالى سياه است . (11)

پی نوشتها:
    1- سنن ابى داوود ، ج 2 ، ص 422.
    2- سنن ابى داوود ، ج 2 ، ص 422.
    3- الفصول المهمة ، ص 317.
    4- البيان ، ص 94.
    5- البيان ، ص 96.
    6- البيان ، ص 96.
    7- البيان ، ص 96.
    8- الحاوى للفتاوى ، ج 2 ، ص 147.
    9- الغيبة ، نعمانى ، ص 281؛ ارشاد مفيد ، ص 342.
    10- البيان ، ص 94.
    11- الفصول المهمة ، ص 317.

منبع : موعود شناسی و پاسخ به شبهات، علی اصغر رضوانی، انتشارات مسجد مقدس جمکران

12. صلوات ها 3

نوشته
    94
    حضور
    4 روز 21 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    219

[/quote]
    هر چند که ما باور داریم امام زمان بین مردم رفت و امد داره و زندگی میکنه اما نباید اگه با انسان بزرگواری برخورد کردیم فکر کنیم امام زمان هست! چون اینجوری امام زمانها خیلی زیاد میشه و هرکی برا خودش لا اقل یه امام زمان پیدا میکنه!

نقل قول نوشته اصلی توسط مقداد نمایش پست ها
    مطابق برخى از روايات سنى و شيعى امام زمان عليه السلام هنگام ظهور داراى صفات و خصوصيات جسمى خاص است از قبيل : 1- پيشانى وسيع و عريض . 2- وسط بينى برآمده 3- صورت همانند ستاره اى درخشان 4- چهره اى گندم گون 5- دندانهای میان باز 6- مژه هاى سياه 7- دندان هاى سفيد 8- ابروانى كشيده و باريك 9- قامت متوسط 10- جسم تنومند 11- برگونه راست دارای خالى سياه.
    اگه شخصی رو دیدیم که همه این اوصاف را داشت میتونیم بگیم امام زمانه و دنبالش راه بیفتیم!!
    این ها میتونه ملاک و معیار شناخت امام زمان باشه؟!

ویرایش توسط سید بهاء الدین : ۱۳۹۱/۱۲/۱۰ در ساعت ۰۰:۵۲

14. صلوات ها 3

علاقه
    مطالعات تاریخی
    نوشته
    1,929
    حضور
    31 روز 15 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    5063

هر چند که ما باور داریم امام زمان بین مردم رفت و امد داره و زندگی میکنه اما نباید اگه با انسان بزرگواری برخورد کردیم فکر کنیم امام زمان هست! چون اینجوری امام زمانها خیلی زیاد میشه و هرکی برا خودش لا اقل یه امام زمان پیدا میکنه!

اگه شخصی رو دیدیم که همه این اوصاف را داشت میتونیم بگیم امام زمانه و دنبالش راه بیفتیم!!
    این ها میتونه ملاک و معیار شناخت امام زمان باشه؟!
    [/quote]

با عرض سلام و ادب

اینکه امام زمان(عج) در بین مردم زندگی می کند امری مسلم است و شاید خیلی از ما وجود نازنین آن حضرت را زیارت کرده باشیم و لی نشناخته باشیم.روایات بسیاری گویای این است که حضرت مهدی (عج) در زمان غیبت در میان مردم می رود، امام آنها را می بیند اما ایشان وی را نمی بینند و یا با مردم دیدار می کند، اما امام را نمی شناسند.

این اوصاف و خصوصیاتی که بیان شد،اوصاف و خصوصیات جسمی آقا امام زمان(عج) است و علاوه بر این اوصاف،نشانه های دیگری هم هست که باید آن موارد را هم مد نظر داشته باشیم مانند اینکه:
    وقتي حضرت ظهور مي فرمايند همراه خود ميراث انبياء را به همراه دارند مانند عصاي موسي (ع) پرچم رسول خدا (ص) انگشتر سليمان (ع) اما آيا مدعيان دروغين مهدويت مي توانند ميراث انبياء را به همراه داشته باشند.

یا اینکه طبق نقل روایات ابري در بالاي سر حضرت در همه جا با اوست و ابر با زبان فصيح مي گويد اين مهدي آل محمد است و.... (1)

از دیگر ویژگی های امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ این است که دارای مولد پاکیزه، از عیوب و نواقص روحی و جسمی پاک و عالم ترین فرد زمان است، از نظر شجاعت شجاع ترین و از نظر تقوا متقی ترین و از نظر سخاوت سخی ترین و از نظر فصاحت فصیح ترین و از نظر بلاغت بلیغ ترین مردم است، با هر زبان به بهترین وجه سخن می گوید، با هر خط و نوشته آشنایی کامل دارد، در صورتی که خواندن و نوشتن را از انسان دیگر نیاموخته است، همان طور که از پیش رو می بینید از پشت سر هم می بیند، همان طور که در بیداری می بیند و می داند در خواب هم می بیند و می داند، مختون به دنیا آمده است، سایه ندارد، وقتی دعا کند مستجاب می شود، مرده را زنده می کند، هر آن چه می گوید عمل می کند.(2)

بنابراین باید تمام موارد را برای شناخت امام زمان(عج) مد نظر قرار داد و به صرف مشاهده برخی از اوصاف و خصوصیات نمی توان گفت که آن شخص امام زمان(عج)بوده است .

در پایان مناسب است به مطلبی دیگر اشاره کنم و آن اینکه این دیدارها ممکن است به چند گونه ، اتفاق افتاده باشد:

1. دیدار حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشّریف با عنوان واقعی و ناشناس که این نوع دیدارها فراوان اتفاق افتاده است.

2. دیدار حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشّریف با عنوان حقیقی ایشان ، بدون این که این امر را ملاقات کننده ( پس از پایان دیدار) متوجه باشد.

3. دیدار حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشّریف با عنوان حقیقی ایشان در حالی که دیدار کننده نیز متوجه این امر باشد که بسیار کم اتفاق افتاده است.(3)

پی نوشتها:

(1). بحار الانوار جلد 36 صفحه 203.

(2). جعفری، جلال الدین، حجة البالغة فی اثبات الحجة، اصفهان، چاپخانه ربانی، 1358ش، ص82.

(3). صدر، [ آیت الله] سید محمد ، تاریخ غیبت کبری ، ص116.

16. صلوات ها 3

علاقه
    نجوم و دین و مذهب اسلام و سیاست
    نوشته
    457
    حضور
    16 روز 11 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    7
    صلوات
    2032

سند تأسیس مسجد جمکران+ اسرار و برکات آن

مرحوم شیخ صدوق (متوفای 381 هجری قمری) ماجرای تأسیس جمکران را در کتاب «مونس الحزین فی معرفة الحق والیقین» به طور مشروح بیان کرده است.

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، یکی از سؤالات مهمی که درباره مسجد مقدس جمکران می‌پرسند این است که «سند آن چیست؟ و اسرار و برکات آن مسجد چگونه است؟»مرکز مطالعات و پاسخ‌گویی به شبهات حوزه علمیه قم در یادداشتی به این سؤال، پاسخ گفته است که خلاصه آن از نظر می‌گذرد.·▪▪••●●::پاسخگویی به سوالات مهدوی:::●●••▪▪··
    یکی از مکان‌های مقدس و منتسب به امام زمان (عج) مسجد مقدس جمکران است که در شش کیلومتری شهر مذهبی قم قرار دارد. این مسجد بیش از یک هزار سال پیش به فرمان آن حضرت در بیداری ـ نه در خواب ـ تأسیس شد که جلوه‌گاه عنایات و کرامات امام زمان (عج) و میعادگاه منتظران و شیفتگان قائم آل محمد صلی الله علیه و آله است.ماجرای بنای مسجد جمکرانمرحوم میرزا حسین نوری در کتاب نجم الثاقب درباره تاریخچه تأسیس مسجد جمکران، شیخ فاضل حسن بن حسن قمی، معاصر شیخ صدوق، در کتاب تاریخ قم از کتاب مونس الحزین فی معرفة الحق و الیقین (از تألیفات شیخ صدوق) بنای مسجد جمکران را به این عبارت نقل کرده است:شیخ عفیف صالح حسن بن مثله جمکرانی می‌گوید: من شب سه شنبه 17 ماه مبارک سال 393 هـ ق در خانه خود خوابیده بودم که ناگاه جماعتی از مردم به در خانه من آمدند و مرا از خواب بیدار کردند و گفتند برخیز و خواسته امام مهدی(عج) را اجابت کن که تو را می‌خواند. آنها مرا به محلی که اکنون مسجد (جمکران) است آوردند.حضرت مهدی مرا به نام خواندند و فرمودند: «برو به حسن بن مسلم بگو: این جا زمین شریفی است و حق تعالی این زمین را از زمین‌های دیگر برگزیده و شریف کرده است تو آن را گرفته به زمین خود ملحق کرده‌ای ...».حسن بن مثله عرض کرد: سید و مولای من! مرا در این باره نشانی لازم است، زیرا مردم سخن مرا بدون نشانه و دلیل نمی‌پذیرند.امام فرمودند: «تو برو رسالت خود را انجام بده، ما در این جا، علامتی می‌گذاریم که گواه گفتار تو باشد.برو به نزد سید ابوالحسن و بگو تا بیاید و آن مرد را بیاورد و منفعت چندساله را از او بگیرد و به دیگران دهد تا بنای مسجد بنهند و باقی وجوه را از رهق به ناحیه اردهال که ملک ماست، بیاورد و مسجد را تمام کند و نصف رهق را بر این مسجد وقف کردیم که هر ساله وجوه آن را بیاورند و صرف عمارت مسجد کنند.مردم را بگو تا به این مکان روی بیاورند و چهار رکعت نماز در این جا بگذارند: دو رکعت تحیّت مسجد در هر رکعتی یک بار سوره حمد و هفت بار سوره «قل هو الله احد» بخوانند و تسبیح رکوع و سجود را هفت بار بگویند و دو رکعت نماز صاحب الزمان بگذارند، (به این تربیت) که در هنگام خواندن سوره حمد چون به (ایاک نعبد و ایاک نستعین) برسند، آن را صد بار بگویند و بعد از آن، فاتحه را تا آخر بخوانند. رکعت دوم را نیز به همین طریق انجام دهند، تسبیح رکوع و سجود را نیز هفت بار بگویند. هنگامی که نماز تمام شد، تهلیل (لااله الاالله) بگویند و تسبیح فاطمه زهرا(علیها السلام) را بگویند. آن گاه سر بر سجده نهاده، صد بار صلوات بر پیغمبر و آلش بفرستند».پس از آن، حضرت به من اشاره کردند که برو! چون مقداری راه پیمودم، مرا صدا کردند و فرمودند: «در گله جعفر کاشانی (چوپان) بُزی است، باید آن بز را بخری، اگر مردم پولش را دادند با پول آنان خریداری کن و گرنه پولش را خودت بپرداز.فردا شب آن بز را بیاور و در این (محل) قربانی کن و گوشت آن را بر بیماران و کسانی که مرض صعب العلاج دارند انفاق کن که حق تعالی همه را شفا دهد. آن بز أبلق است، موهای بسیار دارد، هفت نشان سفید و سیاه، هر یکی به اندازه یک درهم، در دو طرف آن، سه نشان در یک طرف و چهار نشان در طرف دیگر است». آن‌گاه به راه افتادم.حسن بن مثله می‌گوید: من به خانه رفتم و همه شب را در اندیشه بودم تا صبح طلوع کرد، نماز صبح خواندم، به نزد علی منذر رفتم و قضیه را با او در میان نهادم و همراه علی منذر به جایگاه دیشب رفتیم. پس او گفت: به خدا سوگند که نشان و علامتی را که امام فرموده بود، این جا نهاده است و آن، (این حدود مسجد) با میخ‌ها و زنجیرها مشخص شده است. آن گاه به نزد سید ابوالحسن الرضا رفتیم. چون به سرای وی رسیدیم، غلامان ایشان گفتند: شما از جمکران هستید؟ گفتیم: آری. پس گفتند: از اول (صبح) سید ابوالحسن در انتظار شماست ... . به حضورش رسیدیم. گفت: ای حسن بن مثله! من خوابیده بودم شخصی در عالم رؤیا به من گفت: شخصی به نام حسن بن مثله، بامدادان از جمکران پیش تو خواهد آمد، آن چه بگوید اعتماد کن و گفتارش را تصدیق کن. از خواب بیدار شدم و تا این ساعت در انتظار تو بودم.حسن بن مثله داستان را مشروحاً برای او نقل کرد. سید ابوالحسن دستور داد بر اسب‌ها زین نهادند و به سوی ده جمکران رهسپار گردیدند.چون به نزدیک ده رسیدند، جعفر (چوپان) را دیدند که گله‌اش را در کنار راه به چرا آورده بود. حسن بن مثله به میان گله رفت و آن بز که از پشت گله می آمد به سویش دوید. حسن بن مثله آن بز را گرفت. سپس آن را به جایگاه آوردند و سر بریدند. سید ابوالحسن به محل معهود آمد و حسن بن مسلم را احضار کرد و منافع زمین را گرفت. آن گاه وجوه رهق را نیز از اهالی آن جا گرفتند و به بنای مسجد پرداختند.سید ابوالحسن الرضا، زنجیرها و میخ‌ها را به قم آورد و در خانه خود نگه داری کرد و هر بیمار صعب العلاجی اگر خود را به زنجیرها می‌مالید، شفا می‌یافت.

تاخواست قلم ،نقطه ضعفش بنگارد*****بیچاره ندانست علی نقطه ندارد

18. صلوات

علاقه
    خداوند,امام زمان,ایران
    نوشته
    742
    حضور
    25 روز 58 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    1
    گالری
    0
    صلوات
    5315

با عرض سلام.شب نیمه شعبان مادرم خواب میبینند که امام زمان یا یکی ازطرف ایشون میان دم درخونه ما میگن که واسه دخترتون یعنی من هدیشو آوردیم.آیا این خواب میتونه صادقه باشه ویا من به حاجتم میرسم؟

آمدم کنج این حرم تا که

یک گدا یا که خاک پا بشوم

بعد گردش به دور مرقد تو

عازم کوی کربلا بشوم

صفحه 2 از 9 نخست 1234 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)