جمع بندی "خشکِ مقدس" به چه کسی گفته میشه ؟

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
"خشکِ مقدس" به چه کسی گفته میشه ؟

"هو المحبوب"

سلام به همه ی اسک دینی های بزرگوار وقتتون به خیر.

حتما شما هم تا حالا اصطلاح "خشک مقدس "تو جامعه به گوشتون خورده یا حتی دیگران خود شما رو با این اصطلاح خطاب کردن و اینکه گاهی اوقات می بینیم و می شنویم که بعضی از جوونا به خصوص آقایون میگن که دوست ندارن با یه همچین فردی ازدواج کنن واسه بعضی افراد هم توجیهی شده برا قدم نذاشتن تو مسیر بندگی ...
من دلم میخواد بدونم تعبیر شما از این اصطلاحِ خشک مقدس چیه و البته دلیلتون هم بگید.
از همه ی کسایی که به سوالم پاسخ خواهند داد صمیمانه تشکر می کنم.یا علی.

کارشناس بحث : اویس

[="Arial Black"][="Blue"][="arial black"][="navy"]با عرض سلام و ادب خدمت همه عزیزان و سروران گرامی خصوصا جناب سرکار محترم «شوق وصال» و با عرض پوزش از جنابعالی جهت تاخیری که در جواب سوالتان پیش آمد.
خشک مقدس عبارت است از متدینی که جز اطاعت از ظاهر احکام دین به هیچ تأویل و تعبیری تن درندهد. به تعبیر دیگر خشک مقدس عابد و زاهدی را گویند که اعمال و رفتارش خالی از بصیرت و دانایی و آگاهی است و جز انجام ظاهری برخی از واجبات و مستحبات دین از حکمتها و اسرار و حقایق دینش بهره ای ندارد لذا با اندکی شبهه از دیگران دچار شک و تردید می شود.
امام على علیه السلام در سفارشى به كميل بن زياد، مردم را سه دسته مى كنند و درباره ويژگى یک دسته از ایشان مى فرمايند:
«[="darkgreen"]أَوْ مُنْقَاداً لِحَمَلَةِ الْحَقِّ لَا بَصِيرَةَ لَهُ فِي أَحْنَائِهِ يَنْقَدِحُ الشَّكُّ فِي قَلْبِهِ لِأَوَّلِ عَارِضٍ مِنْ شُبْهَة[/]»(1) یعنی كسانی هستند كه اگر چه مطيع رهبران حق هستند، ليكن اهل بصيرت و ادراك صحيح نبوده و با اندك شبهه‏اى دلشان متزلزل می گردد.
‏ایشان اگر چه متظاهر به زهد و تقوایند اما افق ديدشان بسيار ضعيف و محدود است و تنها توان درك جريانات واقع شده را داشته و قدرت ارزيابى حوادث آينده را ندارند. اگر فردى که مورد اعتماد ایشان است خبرى را از اينسو به آنان دهد به اينطرف غلطيده واگر خبرى از آنسو دهد به آنطرف مى غلطند و به همين ترتیب آنچه را كه از دیگران می شنوند حقيقت دانسته و مورد قضاوت قرار مى دهند.
اين دسته افراد كم تحركى بوده و هيچگاه آرمان و هدفى را تعقيب نمى كنند و به آنچه كه هست دل خوش مى دارند تمام اسلام را آن درك محدود خود پنداشته اند و بر آن پافشارى مى كنند.
نمونه بارز این گروه در طول تاریخ، «مارقين» در زمان حكومت امام على علیه السلام هستند که با ظاهرى آراسته به تبعد آنچنان ضربه اى بر حكومت عدالت گستر او وارد كردند كه در حق ايشان فرمود:
«[="darkgreen"]قَصَمَ ظَهْرِي عَالِمٌ مُتَهَتِّكٌ وَ جَاهِلٌ مُتَنَسِّكٌ فَالْجَاهِلُ يَغُشُّ النَّاسَ بِتَنَسُّكِهِ وَ الْعَالِمُ يَغُرُّهُمْ بِتَهَتُّكِه[/]»‏(2)
یعنی عالم و دانشمند پرده در و بى‏باك و جاهل و نادان زاهد و پارسا پشت مرا شكستند زیرا جاهل مردم را بزهد و پارسائيش فريب ميدهد، و عالم به پرده‏درى و بى‏باكيش ايشان را ميفريبد.
و در حدیث دیگر از امیر المؤمنین علی(ع) آمده است :
قصم[="#006400"] ظهري رجلان من الدنيا رجل عليم اللسان فاسق و رجل جاهل القلب ناسك هذا يصد بلسانه عن فسقه و هذا ينسكه عن جهله فاتقوا الفاسق من العلماء و الجاهل من المتعبدين أولئك فتنة كل مفتون فإني سمعت رسول الله ص يقول يا علي هلاك أمتي على يدي كل منافق عليم اللسان[/](3)
یعنی دو گروه از مردان پشت مرا شکسته اند ، مرد دنیا پرست فاسق اما زبان آور و مرد جاهل اما متعبد. مرد عالم زبان آور(فصیح و بلیغ) با فسق خود مردم را از دین باز می دارند و آن دیگری از روی جهلش مانع از اسلام و ایمان مردم می شوند. از علمای فاسق بپرهیزید و از جاهلان متعبد نیز چرا که آن ها باعث فتنه هر فریب خورده اند. به درستی که من از پیامبر(ص) شنیدم که فرمود : ای علی ! هلاک امت من بدست هر منافق زبان آور و سخندان است.
پینوشتها:
1-تصنيف غرر الحكم و درر الكلم، ص: 118
2-بحار الأنوار، ج‏2، ص: 111
3-مشکات الانوار ، ص135
[/]
[/]
[/]

شوق وصال;303398 نوشت:
حتما شما هم تا حالا اصطلاح "خشک مقدس "تو جامعه به گوشتون خورده یا حتی دیگران خود شما رو با این اصطلاح خطاب کردن

اویس;304654 نوشت:
خشک مقدس عبارت است از متدینی که جز اطاعت از ظاهر احکام دین به هیچ تأویل و تعبیری تن درندهد.

خیلی هم عالی
استفاده کردیم
اما آنچه برادر " شوق وصال " میخواستند ظاهرا آن چیزی است که به غلط به برخی افراد میگویند.
آنچه را که بیان میکنیم به ذهن این حقیر خطور کرده و از اثبات علمی آن عاجزم :
زمانی که شما بخواهید قدم در راه انجام احتیاط های فقهی و اخلاقی بگذارید ممکن است از سوی برخی ها مورد سرزنش قرار بگیرید.
یک بار بحث سر موسیقی شد . یکی از دوستان خطاب به بنده گفت ( ولو به شوخی ) که همین شماها هستید که اسلام رو ... :Nishkhand:
یا زمانی که شما بخواهید در محافل و مهمانی ها به خانم جوانی سلام نکنید ( که طبق نظر آیت الله بهجت شروع سلام با نامحرم جوان مکروه است ) مورد سرزنش و خطاب " خشک مقدس " قرار میگیرید.
یا در مرتبه ی پایین تر اگر بخواهید خیلی خیلی مقید به احکام شرعی حتی همان واجبات و محرمات باشید ممکن است مورد سرزنش و خطاب " خشک مقدس " قرار بگیرید.

یک سوال هم بنده از جناب اویس دارم
اصطلاح " خشک مقدس " همان " مقدس مآب " است که میگویند ؟

[="Arial Black"][="Blue"][="navy"]

الـــعبد;304665 نوشت:
یک سوال هم بنده از جناب اویس دارم
اصطلاح " خشک مقدس " همان " مقدس مآب " است که میگویند ؟

توضیحی که در پاسخ سوال سرکار محترم شوق وصال داده شد همان معنایی است که از کلمه خشک مقدس در زبان روایات بدان اشاره شده و همین معنا نیز در اذهان عموم مردم وجود دارد.
مقدس مآب نیز یکی دیگر از اطلاقات خشک مقدس است و ایندو به یک معنایند.[/][/]

سلام علیکم

این تاپیک هم در همین راستاست .

http://www.askdin.com/thread2549.html

یا الله
سلام

استاد اویس بزرگوار
بابت پاسخ جامع و کاملتون ممنونم بله واقعیت اینه که عده ای به قول
مولا امیر المومنین علیه السلام "جاهل ِمتعبد" تو جامعه هستن که از دین نماز و روزه و یه سری اعمال عبادی رو گرفتن اما تو مسائل اخلاقی کاهل اند و "نؤمن ببعض و نکفر ببعض" هستن اما این بی انصافی محضه که برچسب "خشک مقدس " رو به همه ی متدین ها بزنیم و فکر کنیم مذهبیا همه افرادی خشک و بد اخلاق و بدون عاطفه هستن... متاسفانه این دید و ذهنیت ِبد تو جامعه ایجاد شده و من این تاپیک رو در راستای ازبین بردن این تفکر ایجاد کردم و از استاد اویس و همه ی اسک دینی های محترم میخوام که واسه این مهم راهکار ارائه بدید به نظر شما چی کار کنیم این تفکر ِغلط از بین بره؟

[="Arial Black"][="Blue"]

شوق وصال;305198 نوشت:
یا الله
سلام
استاد اویس بزرگواربابت پاسخ جامع و کاملتون ممنونم بله واقعیت اینه که عده ای به قول
مولا امیر المومنین علیه السلام "جاهل ِمتعبد" تو جامعه هستن که از دین نماز و روزه و یه سری اعمال عبادی رو گرفتن اما تو مسائل اخلاقی کاهل اند و "نؤمن ببعض و نکفر ببعض" هستن اما این بی انصافی محضه که برچسب "خشک مقدس " رو به همه ی متدین ها بزنیم و فکر کنیم مذهبیا همه افرادی خشک و بد اخلاق و بدون عاطفه هستن... متاسفانه این دید و ذهنیت ِبد تو جامعه ایجاد شده و من این تاپیک رو در راستای ازبین بردن این تفکر ایجاد کردم و از استاد اویس و همه ی اسک دینی های محترم میخوام که واسه این مهم راهکار ارائه بدید به نظر شما چی کار کنیم این تفکر ِغلط از بین بره؟

با عرض سلام و ادب خدمت سرکار محترم جناب شوق وصال
با این فرمایشتان که گفتید: «این بی انصافی محضه که برچسب "خشک مقدس " رو به همه ی متدین ها بزنیم و فکر کنیم مذهبیا همه افرادی خشک و بد اخلاق و بدون عاطفه هستن.»
متاسفانه یکی از بزرگترین معضلات جامعه اسلامی ما نگاه غیر منصفانه برخی از افراد به متدینین و مذهیبیّون است، به محض اینکه می بینند خانم محترمی چادر به سر کرده یا مردی با ظاهری مذهبی به انجام واجبات شرعی تقیّد دارد، برچسب خشک مذهبی را به او می زنند.
تاریخ نشان می دهد که این نوع نگاه در زمان حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام نیز بوده است. بدیهی است که همه افراد جامعه طاقت ایمان و عدالت حقیقی حضرت را نداشته و برای ابراز ناراحتی خود از اینگونه برچسبها استفاده می کردند.
چه بسیارند افرادی که در جامعه اسلامی حرام الهی را مرتکب می شوند صرفا بدین بهانه که میگویند نباید دچار افراط شد، در مجالس عروسی خود دهها حرام را مرتکب می شوند و می گویند: در طول عمر فقط یک بار عروسی داریم و خدا هم راضی نیست که در این روز نهایت شادی و پایکوبی خود را ابراز نکنیم. عده ای نماز نمی خوانند و می گویند خدایی که ارحم الراحمین است ما را بخاطر دو رکعت نماز به جهنم نمی برد، عده ای دچار فحشا و اعمال خلاف عفت می شوند و می گویند خداوند غفار الذنوب است و توبه ما را می بخشد و به همین ترتیب عمری را در گناه و خطا و اشتباه سپری می کنند تا مبادا دچار افراط در بندگی و اطاعت خداوند شوند، در حالی که این یکی از بزرگترین حربه های شیطان و لشگریانش برای اغوای بندگان خدا می باشد.
[="darkgreen"]در امالى صدوق به سند خود از امام صادق (ع) روايت كرده كه فرمود:
وقتى آيه«وَ الَّذِينَ إِذا فَعَلُوا فاحِشَةً أَوْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ ذَكَرُوا اللَّهَ فَاسْتَغْفَرُوا لِذُنُوبِهِمْ»آل عمران/135 (یعنی و آنها كه وقتى مرتكب عمل زشتى شوند، يا به خود ستم كنند، به ياد خدا مى‏افتند؛ و براى گناهان خود، طلب آمرزش مى‏كنند-و كيست جز خدا كه گناهان را ببخشد؟) نازل شد ابليس به بالاى كوهى در مكه رفت كه آن را كوه" ثوير" مى‏نامند. و به بلندترين آوازش عفريت‏هاى خود را صدا زد، همه نزدش جمع شدند، پرسيدند اى بزرگ ما مگر چه شده كه ما را نزد خود خواندى؟ گفت: اين آيه نازل شده، كداميك از شما است كه اثر آن را خنثى سازد، عفريتى از شيطانها برخاست و گفت: من از اين راه آن را خنثى مى‏كنم. شيطان گفت: نه، اين كار از تو بر نمى‏آيد. عفريتى ديگر برخاست و مثل همان سخن را گفت، و مثل آن پاسخ را شنيد.
وسواس خناس گفت: اين كار را به من واگذار، پرسيد از چه راهى آن را خنثى خواهى كرد؟ گفت: به آنان وعده مى‏دهم، آرزومندشان مى‏كنم تا مرتكب خطا و گناه شوند، وقتى در گناه واقع شدند، استغفار را از يادشان مى‏برم. شيطان گفت: آرى تو، به درد اين كار مى‏خورى، و او را موكل بر اين ماموريت كرد، تا روز قيامت
[/][/]

شوق وصال;303398 نوشت:
من دلم میخواد بدونم تعبیر شما از این اصطلاحِ خشک مقدس چیه و البته دلیلتون هم بگید.

سلام
خشک مقدس کسی است که :
1- دینداری او تحت تدبیر عقل نیست
2- و اغلب اهم و مهم امور دینی را درک نکرده
3- و بیشتر بر ظواهر تاکید می کند
والله الموفق

[="Olive"]به نظر من :
کسی که ضررش برای دین از دشمنان دین هم بیشتر است!!!
[/]

هو المحبوب

سلام
از همه بزرگوارایی که زحمت کشیدن نظرشون رو گفتن ممنونم

شوق وصال;303398 نوشت:

حتما شما هم تا حالا اصطلاح "خشک مقدس "تو جامعه به گوشتون خورده یا حتی دیگران خود شما رو با این اصطلاح خطاب کردن و اینکه گاهی اوقات می بینیم و می شنویم که بعضی از جوونا به خصوص آقایون میگن که دوست ندارن با یه همچین فردی ازدواج کنن واسه بعضی افراد هم توجیهی شده برا قدم نذاشتن تو مسیر بندگی ...

چرا باید این تفکر و ذهنیت تو جامعه ی اسلامی ما ایجاد بشه که مذهبیا افرادی خشک و بی عاطفه و
بد اخلاق اند ؟

شوق وصال;303398 نوشت:

گاهی اوقات می بینیم و می شنویم که بعضی از جوونا به خصوص آقایون میگن که دوست ندارن با یه همچین فردی ازدواج کنن

به نظر من این جوونا کاملا در اشتباهن به خاطر اینکه اولا افراد متدین ِ به معنای واقعی از لحاظ عواطف و احساسات افراد بسیار ثروتمندی هستن ثانیااین افراد متدین تو زندگی شون هم پیرو سیره ی فاطمی و علوی هستن.

شوق وصال;303398 نوشت:

واسه بعضی افراد هم توجیهی شده برا قدم نذاشتن تو مسیر بندگی ...

منکر این قضیه نیستم که یه سری افراد از همون زمان صدر اسلام تا کنون برای نیل به اهداف و مقاصد شوم شون نقاب اسلام به خودشون زدن درحالیکه در دل ذره ای ایمان ندارن و از انسانیت بویی نبرده اند و باعث تیره کردن چهره ی نورانی اسلام میشن با این افراد کاری ندارم اما روی سخنم اول با خودم و بعد با اون معدود افراد متدینی است که ادعا می کنیم پیرو مکتب رسول الله و ائمه ی اطهاریم و محب ودوستدار آن عزیزان اما تو زمینه ی اخلاق کم کاری کردیم،بیایم اخلاقمون رو خوب و نیکو کنیم که آنکس که از همه خوش اخلاق تر و بردبار تر و به خویشاوندانش نیکوکار تر و با انصاف تر باشد به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم شبیه تر هست و مثل پدر مهربان مون باحسن ِخلق و نرم خویی با مردم اون ها رو به دین اسلام و بندگی ِخدا مشتاق و دعوت کنیم مبادا با ذره ای تند خویی و بد اخلاقی ناخواسته مانع از ایمان آوردن کسی بشیم ...

به نام او* ...

سلام..

شوق وصال;311152 نوشت:

فکر میکنم چنین افرادی داریم تو جامعه و متاسفانه تعدادشون هم کم نیست، کسانی که فقط میخوان ظواهر رو رعایت کنن و از عمق دین داری و هدف اصلیش غافلن...

به نظر حقیر خشک مقدس این آدمان :

کسانی که اگر ببینن یه جوونی تو ظاهرش حجابش رعایت نیست، و یا جوونی به تیپ و لباسش توجه میکنه و خوب می پوشه فورا پچ پچ میکنن که ببینین فلانی انگار نه انگار که مسلمونه!! درصورتیکه کم ندیدیم چنین جوونایی که هزاااار بار پاک تر و درستکار تر و نزد خدا* محبوب تر از این دسته آدمان (که همون لحظه هم دارن غیبت می کنن)! و شاید از سرناآگاهی و یا تربیت اشتباه خانوادگی ظاهرش همچینه...

و یا اون دسته از خانواده های محترمی! که تا می بینن پسرشون یه دختر روستایی رو برای ازدواج درنظر میگیره، و یا دخترشون مشکلی نداره که به یه پسری که حقوق کارمندی میگیره و هنوز خونه ای نداره جواب مثبت بده چون پسر خوبیه و مومن، فورا با فرزندشون مخالفت میکنن...

و یا پدر و مادرایی که به دختر بچه ی 5-6ساله شون سخت میگیرن که حتتتما و همه جا چادر و روسری بپوشه! درصورتیکه خدا* هم گفتن گاهی میتونه قبل 9سالگی راحت تر لباس بپوشه و این سخت گیری های نابه جا که ممکنه در حد توان اون بچه نباشه، شاید حتی باعث ضعف دینداری همین بچه بشه در آینده.......

به نظر من اینا خشکه مقدس محسوب میشن! چون اصول رو نمی بینن و فقط دنبال حاشیه هستن و ظاهر مطالب و اصول رو می بینن...

در پناه الله*

شوق وصال;303398 نوشت:

"هو المحبوب"
سلام به همه ی اسک دینی های بزرگوار وقتتون به خیر.
به نظر شما چی کار کنیم این تفکر ِغلط از بین بره؟

باسلام

خشک مقدس رو اساتید و دوستان تعریف کردند!

اما بنظر بنده خشک جلوه دادن اسلام و تمرکز روی ظواهر از سوی رسانه ها و برخی افراد و شخصیتها، این نگرش را بوجود آورده!

یک معلم معارف اسلامی داشتیم میگفت تو سریالهای ایرانی همیشه اسم دزدها و آدمهای بد، هوشنگ و سعید قفل باز کن و خسرو و فرامرز و... هست و اسم آدم خوبها علی و حسن و حسین و....

یا مثلا تو سریال خط قرمز و... بود که یه انسان مذهبی رو نشون میداد که حتما ریش داره و یه تسبیح دستش هست و همش ذکر میگه و نماز خوندنش رو نشون میده! و اون فقط خدا خدا میکنه! و هیچ وقت هم اشتباهی ازش سر نمیزنه!

جناب کاظمی عضو کمیسیون امنیت ملی در خصوص ملاک مذهبی بودن کاندیدای ریاست جمهوری حرف قشنگی زد و گفت: آیا ملاک ما برای مذهبی بودن شخص، داشتن محاسن و سوابقش و.. هست یا اینکه وی درک صحیح از اسلام داشته باشد؟!!!!!

یا می بینید که میخوان عشق به ائمه رو نشون بدن، نشون میدن که یه جمعیتی با پای پیاده از نجف میرن کربلا یا از تهران میرن مشهد! آیا عشق به ائمه به این اعمال است؟!

نتیجه هم میشه افراط در ظواهر اسلام و دوری از بواطن معرفتی آن!و چون از نظر ظاهر، مسلمانان مثل هم هستند همه به یک چشم بنظر می آیند!
البته در مصر می بینید که اخوان المسلمین کراواتی و با ریش جمع و جور هستند اما سلفی ها برعکس! برخی از همین ظواهر این دو گروه، به دیدشان از دین پی میبرند!

البته بنظر بنده با برخی رفتار و ظواهر میشه خودمان را از خشک مقدسان جدا کنیم!

1- نقل شده که حضرت علی و ائمه اهل شوخی و مزاح (البته در جای خودش) بودند ولی خشک مقدسان ....
2- با مردم که برخورد میکنیم خود واقعی مون رو نشون بدیم نه اینکه تظاهر کنیم یا بخوایم خودمون خیلی مذهبی نشون بدیم!
3- خشک مقدسان با افراد غیر مذهبی تند برخورد میکنند یا آنها را آدم حساب نمیکنند خوب شما باید همه را به چشم مخلوق خدا ببینید و با هر تیپ و منشی همانطور برخورد کنید که با دوست مذهبی تان مراوده دارید مگر کسانی که خداوند شما را از آنها نهی کرده! و...

بنظر بنده این ظواهر شما را از آن گروه جدا میکند و اینکه با کسانی همنشین و هم کلام شوید که مومنین واقعی هستند یا کتابشان را بخوانید تا خلق و خوی آنها در شما دمیده شود!

دید و نگرش عرفا، نگرش زیبایی است هر چه بیشتر به آن نگرش نزدیکتر شوید زیبابین تر میشوید و رفتار و کردارتان رنگ و بوی دیگری می گیرد. مثلا در بحث موسیقی فقها میگویند موسیقی حرام است چون موجب لهو و لعب و ..است اما عرفا میگویند موسیقی و رقص از نظر ما حرام است چون یادی از او در آن نیست اگر یاد او باشد چرا که نرقصیم و ....

ندانی که شوریده حالان مست

چرا برفشانند در رقص دست

گشاید دری بر دل از واردات
فشاند سر دست بر کاینات

حلالش بود رقص بر یاد دوست
که هر آستینیش جانی در اوست

[=Georgia]جمع بندی
سوال
«خشکِ مقدس» به چه کسی گفته می شود ؟
پاسخ:
خشک مقدس عبارت است از متدینی که جز اطاعت از ظاهر احکام دین به هیچ تأویل و تعبیری تن درنمی دهد. به تعبیر دیگر خشک مقدس عابد و زاهدی را گویند که اعمال و رفتارش خالی از بصیرت و دانایی و آگاهی است و جز انجام ظاهری برخی از واجبات و مستحبات دین از حکمتها و اسرار و حقایق دینش بهره ای ندارد لذا با اندکی شبهه از دیگران دچار شک و تردید می شود.
امام على علیه السلام در سفارشى به كميل بن زياد، مردم را سه دسته مى كنند و درباره ويژگى یک دسته از ایشان مى فرمايند:
«أَوْ مُنْقَاداً لِحَمَلَةِ الْحَقِّ لَا بَصِيرَةَ لَهُ فِي أَحْنَائِهِ يَنْقَدِحُ الشَّكُّ فِي قَلْبِهِ لِأَوَّلِ عَارِضٍ مِنْ شُبْهَة»(1)یعنی كسانی هستند كه اگر چه مطيع رهبران حق هستند، ليكن اهل بصيرت و ادراك صحيح نبوده و با اندك شبهه‏ اى دلشان متزلزل می گردد.
‏ایشان اگر چه متظاهر به زهد و تقوایند اما افق ديدشان بسيار ضعيف و محدود است و تنها توان درك جريانات واقع شده را داشته و قدرت ارزيابى حوادث آينده را ندارند. اگر فردى که مورد اعتماد ایشان است خبرى را از اين سو به آنان دهد به اينطرف غلتيده واگر خبرى از آنسو دهد به آنطرف مى غلتند و به همين ترتیب آنچه را كه از دیگران می شنوند حقيقت دانسته و مورد قضاوت قرار مى دهند.
اين دسته افراد كم تحركى بوده و هيچگاه آرمان و هدفى را تعقيب نمى كنند و به آنچه كه هست دل خوش مى دارند تمام اسلام را آن درك محدود خود پنداشته اند و بر آن پافشارى مى كنند.
نمونه بارز این گروه در طول تاریخ، «مارقين» در زمان حكومت امام على علیه السلام هستند که با ظاهرى آراسته به تبعد آنچنان ضربه اى بر حكومت عدالت گستر او وارد كردند كه در حق ايشان فرمود:
«قَصَمَ ظَهْرِي عَالِمٌ مُتَهَتِّكٌ وَ جَاهِلٌ مُتَنَسِّكٌ فَالْجَاهِلُ يَغُشُّ النَّاسَ بِتَنَسُّكِهِ وَ الْعَالِمُ يَغُرُّهُمْ بِتَهَتُّكِه»(2)
یعنی عالم و دانشمند پرده در و بى‏ باك و جاهل و نادان زاهد و پارسا پشت مرا شكستند زیرا جاهل مردم را به زهد و پارسائيش فريب مي دهد، و عالم به پرده ‏درى و بى ‏باكيش ايشان را مي فريبد.
پینوشتها:
1- [=Arial Black][=arial black]تصنيف غرر الحكم و درر الكلم، ص: 118

[=Arial Black][=arial black]2-بحار الأنوار، ج‏2، ص: 111

موضوع قفل شده است