جمع بندی آیا این یک حالت عرفانی است یا نوعی اختلال؟؟؟!

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا این یک حالت عرفانی است یا نوعی اختلال؟؟؟!

به نام خدا
سلام
برای فردی اتفاقی افتاده که قبلا یکی از افراد فامیلش هم دچار این حالت شده بود این فرد بسیار نگرانه و برای من هم بسیار عجیب هست.
از کارشناس محترم و دوستانی که اطلاعاتی در این زمینه دارن تقاضا دارم راهنمایی کنن.
آیا این حالت علائم یک نوع اختلال یا بیماری عصبی هست یا یک حالت عرفانی و راه درمان و تکرار نشدن چنین حالتی چیست؟
به نقل از دوستم بیان میکنم:
" صبح بود ساعت حدودا هشت و نیم میشد تلفن زنگ زد و مادر بزرگم جواب داد و اعضا یکی یکی بیدار شدن و باهم حرف میزدند و من هم همه ی حرفای اونا رو میشنیدم ولی خوابم میومد و نمیخواستم بیدار بشم . ناگهان صداهایی رو شنیدم صدایی مثل حالا سرعت سخنرانی که ضبط شده و اون صدا از گوش چپ من میومد. هرکسی که حرف میزد بعدش این صدا میاومد و رفته رفته تعداد صداها بیشتر و و صدا ها بلند تر شدند من خواستم چشمامو باز کم ببینم چه صدایی میاد و از کجاست که هرکاری کردم نتونستم بعد خواستم دستم و بلند کنم و لحاف و برام که بازنتونستم خواستم داد بزنم کمک بخوام دیدم نمیتونم هیچ کاری انجام بدم انگار وزنم صد کیلو شده بود خیلی سنگین شده بود صدای نفس هامو میشنیدم و حالت بدخوابیدنمو حس میکردم و احساس درد ب خوابیدنمو و درنهایت نیرومو جمع کردم و بیدار شدم"

کارشناس بحث : حامی

با سلام خدمت شما پرسشگر محترم.
این حالت شبیه به همان بختک یا فلج خواب است که می تواند ارتباط نزدیکی با اختلال عصبی (اضطراب و افسردگی) و مسائل ژنتیکی داشته باشد.
مقاله زیر را به ایشان بدهید مطالعه کنند

بختک (هنگام خواب) چيست؟

فلج خواب (sleep paralysis)

فلج خواب (sleep paralysis) به حالت ناتواني در انجام حرکات ارادي حين خواب اطلاق مي شـود. فلج خواب يـک تـجربـه ي دلــهره آور و هراس انگيز مي بـاشد. فـلـج خـواب اغـلب اوقات هنگام بيدار شـدن از خـواب و يـا در مـوارد نـادر هنگام به خـواب رفتن رخ مي دهد.
فلج خواب از چند ثانيه تا چـند دقيـقه بـه طـول مي انجامد. 25 تا 30 درصد جـمعيت کشـور، حـداقل يک بار در طول زندگي خود اخـتـلال فلج خـواب را تـجـربه کرده اند.
فلج خواب مي تواند در هر سني رخ دهد.

علايم فلج خواب:
1) ناتواني در حرکت دادن تنه، دست ها و پاها و صحبت کردن (فرد از فرط ترس مي خواهد فرياد بکشد و براي بيدار شدن تقلا مي کند، اما گويي تلاش وي بي نتيجه است)
2) فلج تمام و يا بخشي از عضلات بدن
3) احساس خفگي و مرگ (گويي، چيزي روي قفسه سينه ي شما قرار گرفته است)
4) وحشت زدگي و اضطراب.
5) توهمات خواب (hypnagogic hallucinations): به توهمات شنيداري، ديداري و لمسي رويا مانند اطلاق مي شود، مانند احساس حضور يک انسان ديگر در اتاق، احساس فشار بر روي قفسه سينه، ديدن سايه ي افراد، ديدن منبع نوراني، شنيدن صداي افراد، شنيدن صداي قدم هايي که نزديک مي شوند، ديدن شبح، احساس خروج روح از بدن، احساس شناور شدن در هوا، شنيدن صداي باز و بسته شدن درها.

تصورات غلط نسبت به فلج خواب يا بختک:
آزار و اذيت توسط جن، شيطان، ديو و يا موجودات ماوراي زميني، و يا اشتباه گرفتن آن با تجربه خروج روح از بدن.

علل ايجاد فلج خواب:
عوامل ژنتيکي، اضطراب و استرس، اختلال هراس و اختلال در نظم خواب.

مکانيسم ايجاد فلج خواب:
در طي خواب در مرحله ي حرکات سريع چشم (REM)، يعني مرحله اي که فرد خواب (رويا) مي بيند، مغز انتقال پيام هاي عصبي به سوي عضلات اسکلتي (به استثناي عضله ديافراگم و عضلات چشم) را متوقف مي سازد، تا شما روياهاي خود را برون ريزي نکنيد (يعني مثلا وقتي در خواب مي بيند مي دويد، از رختخواب بلند نشويد و شروع به دويدن نکنيد).
هنگامي که شما قصد داريد از خواب بيدار شويد، مغز مجدداً کنترل عضلات را
به دست مي گيرد. اما گاهي اوقات، قبل از اينکه مغز کنترل عضلات اسکلتي
را به دست گيرد و عضلات از حالت فلج بودن خارج گردند، شما هوشياري خود
را باز مي يابيد که نتيجه ي آن احساس ترس آور فلج بودن بدنتان خواهد بود.

نقطه ي مقابل اين عارضه زماني است که برخي افراد هنگام ديدن رويا، دست ها و پاهاي خود را تکان مي دهند و يا در موارد شديد تر دچار خوابگردي(راه رفتن در حين خواب) مي شوند.

چه چيزهايي احتمال تکرار فلج خواب را افزايش مي دهند:
1) کساني که به طور طاق باز و به پشت مي خوابند، بيشتر به فلج خواب دچار مي شوند.
2) برنامه ي خواب نامنظم و محروميت از خواب
3) افزايش استرس و اضطراب
4) تغييرات ناگهاني در سبک و يا محيط زندگي
5) مصرف قرص هاي خواب آور و آنتي هيستامين ها

چگونه هنگام احساس فلج شدن بدن، خود را از اين وضعيت هراس آور خلاصي بخشيد:
1) سعي کنيد انگشتان دست يا پاي خود را تکان دهيد.
2) چشمان خود را به شدت تکان دهيد و به دنبال آن پلک ها و سر خود را.
3) سعي کنيد وضعيت خروج از بدن را در خودتان القا کنيد.

درمان فلج خواب:
فلج خواب يک اختلال خواب بي خطر است. تنها با رعايت اصول بهداشت خواب، خودداري از طاق باز خوابيدن و کاهش استرس ها و ترس ها مي توان تکرار آن را به حداقل رساند.
افرادي که هفته اي يک بار به فلج خواب دچار مي شوند، لازم است تحت درمان دارويي (مصرف ضد افسردگي ها) قرار بگيرند.

براي نديدن بختک چه کنيم؟

آيا راهي براي خلاصي از اين كابوس‌ها (ديدن بختک) وجود دارد؟

از آنجا كه فلج خواب يا همان بختك، پديده‌اي وحشت‌آور است، بهتر است از بروز آن پيشگيري كنيم.
براي جلوگيري از ايجاد چنين حالاتي يا به حداقل رساندن آن، وضعيت خوابيدن خود را تغيير دهيد و هرگز به پشت نخوابيد.
از خوردن زياد غذا و نوشيدن كافئين به مقدار زياد و كشيدن سيگار پيش از خواب خودداري كنيد.
كاهش سطح استرس زندگي، يكي ديگر از عوامل كليدي و مهم در پيشگيري از بروز فلج خواب است.
خوابيدن به اندازه كافي، انجام ورزش‌هاي منظم نيز مي‌تواند كمك‌كننده باشد.
اما چنانچه با رعايت اين نكات باز هم گرفتار اين مشكل شديد، با انجام اين راهكارها سعي در هوشياري خود كنيد:
در اين حالت بهترين روش براي خلاصي از حالت فلج، تمركز روي حركت اعضاي بدن است. سعي كنيد دست ها و پاها و انگشتان خود را تكان دهيد و حتي پلك بزنيد. اگر قادر به حركت بدن خود نيستيد، اين كار را در ذهن خود القا كنيد. تصور كنيد كه سرتان يا بخشي از بدنتان را تكان مي‌دهيد. اين كار مغز شما را براي فرستادن پيام هاي عصبي فعال مي‌كند. به طور كلي سعي كنيد وضعيت خروج از بدن را در وجود خود القا كنيد.
چنانچه هنگام خوابيدن احساس كرديد كه حالت فلج در حال رخ دادن است، بنشينيد و چند لحظه‌ به نور خيره شويد و سپس دوباره دراز بكشيد. اين راهكار در برخي از موارد موثر واقع مي‌شود.
در مواردي هم مي‌توانيد در زمان بيداري، لحظه وقوع فلج خواب را بازسازي كنيد و سپس روي بازگرداني فعاليت اندام‌ها و نوع تفس خود تمركز كنيد و به نوعي حالت بيداري را در وجود خود القا كنيد. اين تمرين مي‌تواند نگراني حاصل از آن را در زمان فلج خواب كاهش دهد.
در موارد شديد، كه فلج خواب به مدت 6 ‌‌ماه، حداقل هفته‌اي يك بار در فردي رخ مي‌دهد، مي‌توان از دارودرماني استفاده كرد و اغلب مصرف داروهاي ضدافسردگي‌ و برخي داروهاي ديگر با تجويز پزشك نتايج خوبي در پي خواهد داشت.

آيا بروز اين علايم پديده‌اي خطرناك است؟

تحقيقات اخير حاكي از آن است كه بين 25 تا 30 درصد از جمعيت كلي جهان، در طول عمر خود حداقل يك بار فلج خواب را تجربه كرده‌اند كه در اين ميان 95 درصد از آنها تجربه حوادث وحشتناك را در خواب داشته‌اند. بنابراين پديده شايعي محسوب مي‌شود.
همان طور كه پيش‌تر هم اشاره كرديم، يكي از دلايل بروز فلج خواب وراثت است. بنابراين چنانچه يكي از اعضاي خانواده شما دچار اين مشكل باشد، احتمال اين كه شما هم مبتلا به آن شويد، وجود دارد.
به طور معمول احتمال بروز فلج خواب در زنان 2 تا 4 برابر بيشتر از مردان است. اگر چه بسياري از افرادي كه با اين مشكل مواجهند، از اتفاقاتي كه مي‌افتد آگاه نبوده و دچار وحشت مي‌شوند، ولي اين فرآيند اصلا خطرناك نيست و در عرض چند لحظه پايان مي‌يابد و هيچ گونه عارضه‌اي جسمي را در پي نخواهد داشت. بلكه تنها بايد آرامش خود را حفظ كنيد و از هر گونه استرس و نگراني بپرهيزيد، چون به اين فرآيند دامن مي‌زند.
فلج خواب در اكثر موارد، بر اثر ناهنجاري مغزي رخ مي‌دهد كه در آن مكانيسم‌هاي عصبي در زمان نامناسبي شروع مي‌شوند. در اين افراد، به جاي اين كه خواب با امواج آهسته مغزي (آلفا) آغاز شود، به طور مستقيم وارد مرحله عميق مي‌شود.
منابع: stanford.edu / watars.uwateloo.ca / wikihow.com
ندا اظهري - جام جم
*مطالب مرتبط:

بختك از نگاه علم
عوامل ايجاد بختک خواب

بختک (هنگام خواب) چيست؟
مشکلات خواب
چرا بعضي‌ها در خواب راه مي‌‌روند؟
خُرخُر در خواب و خطرها
چگونه راحت بخوابيم
اختلالات شايع خواب(قسمت اول) و (قسمت دوم)
علت سنگيني سر هنگام بي خوابي

بختك از نگاه علم

انگار خواب می‌بیند، ولی نه. می‌خواهد از ترس فریاد بكشد، ولی دست و پایش را زنجیر كرده‌اند و راه گلویش را بسته‌اند. انگار چیزی روی سینه‌اش سنگینی می‌كند. از شدت وحشت، تمام بدنش فلج شده و تكان نمی‌خورد. خوب كه نگاه می‌كند می‌بیند چیزی شبیه یك موجود وحشتناك و گاهی پشمالو روی سینه‌اش نشسته و گویی جان او را می‌گیرد.
خواب شیرین از آن دسته چیزهایی است كه خیلی‌ها آرزویش را دارند، ولی دستشان از آن كوتاه است. اگر از تمام بی‌خوابی‌ها و مشكلاتی كه شبانگاهان به سراغمان می‌آید بگذریم، چیزی هست كه خواب را به كام انسان زهر می‌كند و آن چیزی نیست جز بختك. كابوسی كه تا كنون بسیاری آن را تجربه كرده‌اند. شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید كه بختك به سراغتان آمده است.
بختك در واقع یك نوع كابوس است. خوابی كه واكنش احساسی بسیار ناخوشایندی را در فردی كه خوابیده به صورت ترس یا وحشت، درد، احساس افتادن از جایی، غرق‌شدگی یا مرگ ایجاد می‌كند.
چنین خواب‌هایی می‌تواند به دلایل جسمی همچون تب بالا یا عوامل روانشناختی چون ضربه‌های روحی یا استرس در زندگی فرد رخ دهد یا ممكن است دلیل خاصی نداشته باشد.

نام بختك به این دلیل روی این نوع كابوس گذاشته شد كه از زمان های گذشته، افراد بر این باور بودند كه عجوزه‌ای زشت صورت، شب‌ها بدن جسمانی خود را ترك كرده و روی سینه قربانی خود می‌نشیند. فرد قربانی در چنین حالتی با احساس وحشت و در حالی كه به سختی نفس می‌كشد از خواب بیدار می‌شود، گویی چیزی سنگین روی سینه‌اش سنگینی می‌كند و قادر به حركت نیست، انگار فلج شده است.
این باور در بسیاری از فرهنگ‌های دنیا رایج است. در كشور ما هم هنوز به این حالت سنگینی و وحشت، بختك گفته می‌شود.
البته تحقیقاتی كه در سال‌های اخیر روی این فرآیند پیچیده صورت گرفته، نشان می‌دهد كه این پدیده نوعی فلج خواب است كه طی آن ماهیچه‌های اسكلتی به طور ناپایداری از حركت باز ایستاده و به اصطلاح فلج می‌شوند و فرد در آغاز خوابیدن یا در حین بیدار شدن از خواب، توانایی انجام حركات اختیاری بدنش را به طور موقت از دست می‌دهد.
در واقع فلج خواب، نوعی اختلال خواب محسوب می‌شود كه حدود چند ثانیه تا چند دقیقه طول می‌كشد. البته می‌توان با لمس بدن فرد یا صدا زدن او، وی را از این حالت خارج كرد.

بختك با چه علائمی قابل شناسایی است؟

به طور كلی بختك یا فلج خواب دارای دو دسته علائم است كه ممكن است به تنهایی یا تركیبی از هر دو، در فرد دیده شود:
فلج اندام‌ها:
این مرحله هنگام بیدار شدن از خواب یا مدت كوتاهی پیش از به خواب رفتن رخ دهد. در این حالت فلج یك بخش یا تمام اندام‌ها شامل بازوها، پاها و كل بدن اتفاق می‌افتد و فرد قادر به حركت آنها نیست، نمی‌تواند صحبت كند و تنها كنترل كمی در خصوص تنفس و پلك زدن خود دارد.
این فلج همانند فلجی است كه در هنگام دیدن رویا رخ می‌دهد. به طوری كه مغز برای جلوگیری از افزایش بروز هیجانات در هنگام رویا، ماهیچه‌ها را از كار می‌اندازد و تنها بخش‌هایی از بدن طی دیدن رویا حركت می‌كند.
به دنبال این فلج، فرد احساس سنگینی روی قفسه سینه خود می‌كند، به طوری كه نمی‌تواند به درستی نفس بكشد.

علائم توهمی:
این مرحله شامل دیدن یا شنیدن تصاویر و صداهایی طی فلج اندام‌هاست. به‌گونه‌ای كه فرد فكر می‌كند كسی كنارش ایستاده یا صدای عجیبی می‌شنود. دیدن سایه افراد، تجربه خروج از بدن، احساس شناور بودن در هوا، شنیدن گام‌هایی كه نزدیك می‌شوند هم از علائم توهم‌گونه است.
در این دسته معمولا توهمات شنیداری از همه شایع‌تر است. افراد معمولا از شنیدن صداهای خراشیدن چیزی، خندیدن، تراشیدن، وزوز، زنگ زدن و صداهای مختلف سخن می گویند كه بسیار واقعی به نظر می‌رسند.

در مطلب بعدی عوامل و مکانیسم ایجاد این عارضه را برای شما خواهیم گفت.
ادامه دارد...

منابع: stanford.edu / watars.uwateloo.ca / wikihow.com

برخی از نظرات کاربران در سایت تبیان
امین
من هم موقع امتحانات این حالت زیاد برام اتفاق میفته اولین بار ترسیدم ولی حالا برایم عادی شده
راحله [=Calibri]H
راستش من قبلا از سر نادانی فکر می کردم دچار جن زدگی شده ام.شبی چند بار این حالت بهم دست می دهد و صداهای خیلی عجیبی می شنوم. اما فقط زمانی که ظهر هامی خوابم و شب ها قصد داشتم بزور خودم رو بخوابونم این اتفاق برام می افته.
[=Calibri]keivan 00
راستش من حدود 10ساله بااین حالت در گیرم و هر وقت که موقع خوابیدن به پشت میخوابم این حالت پیش میاد .و به زور کمی تکون میخورم و واقعا مرگ را حس میکنم.
پیمان
خیلی ممنون که این مطالب رو نوشتید.
پس از مدتها فکر میکنم کمی آروم شدم.
نیلو
نمیدونم اسمش بختک بود یا نه به هرحال تجربه وحشتناکی بود که خیلی درد کشیدم حتی الان درد کوفتگی احساس میکنم پیرزن زشتی منو با بازوهاش قفل کرده بود و شونمو گاز میگرفت انگار پوست و گوشتمو از ناحیه ستون فقرات جدا میکرد مدام جیغ میکشید نمیتونستم حرکتی بکنم از خواب پریدم نمیتونستم حرکت کنم ولی در کمرم حس درد عجیبی داشتم.ممکنه دوباره تجربش کنم؟
[=Calibri]kk
من زمانی‌ که امتحان داشتم هر روز دچار میشدم
نفیسه
من 18سالمه وتا حالا چندین بار تو عرض 1سال برام اتفاق افتاده ولی من فقط تو خوابای عصر اینجوری می شم اولین بار که اینجوری شدم خیلی ترسیدم من فکر کردم که دارم میمیرم چون انگار تو اتاقم باد می وزید وچیزای سیاه رنگی هی از جلوی چشمم رد می شدن خیلی ترسیده بودم فکر می کردم جن ان ولی حالا دلیلشو می دونم به خاطر استرسم بوداین استرس لعنتی آخرش یه بلایی سرم میاره..........
مرجان
من از 14 سالگی تا الان که 25 سالمه با این موضوع درگیرم. گاهی چندین بار در شب و حتی در خواب عصر... اما چیزی که برام سواله اینه که من اصلا توهمی نمی بینم و نمی شنوم. توی اون لحظه کاملا به اتفاقات اطرافم آگاهم. حس خفگی بیشتر از همه آزارم می ده و در کنار اون انگار که تشنج کرده باشم فکم مرتب به هم می خوره جوری که توی اون لحظه حس می کنم دندونام خورد می شه! فکر می کردم این توهم باشه اما کسایی که اون لحظه من و دیدن هم گفتن. چشم های نیمه باز و حالت آدم های تشنج گرفته و آه و ناله... این که دیگران من و با این وضع می بین باعث خجالتم می شه.
امیدوارم علم به این پیشرفت برسه که من و امثال من راحت بخوابن.
بختک
من سالهاست بااین مرض سروکاردارم کاش ازش خلاص بشم وگرنه منو حتما میکشه
پارسا
سلام.من ۱۵ سال دارم و یک بار اینجوری شدم.
وقتی به رخت خواب رفتم هنوز حتی احساس خواب هم نیومده بود که احساس کردم دارم می افتم.دست و پا زدم و آرنجم به چوب تخت خورد و کبود شد.دقیقا حسی که موقع سرپایینی با سرعت زیاد ایجاد میشه تو دلم به وجود آمد.
فکر کنم به خاطر این بود که مسواک نزدم ! هه هه
ارزو یکتا
سلام منم چند روز پیش برای اولین بارتجربه کردم خیلی بدبوداحساس میکردم سکته کردم وتمام بدنم فلج شده تمام سعیم میکردم تلفن همراهم از بالای سرم بردارم وبه مامانم زنگ بزنم اما دستام توانایی گرفتن گوشیونداشت یه لحظه هم احساس کردم روح از بدنم جداشده وداشتم به جسمم نگاه می کردم!وقتی بیدارشدم دیدم گوشیمو پرت کردم وسط اطاق.خیلی بدهههههههههههههه
ناشناس
منم تقریبا هر شب این طور ی میشم>یه شب که احساس کردم روحم داره از بدنم جدا میشه و میمیرم.ولی اصلا جدیش نگیرین چیز عادییه>البته تو این مواقع صداهای خیلی عجیب غریبی هم میشنوم که بعد از این که از خواب میپرم گوشام خیلی وحشتناک درد میکنه.
ا م
سلام
منم چندین بار تجربه کردم فقط یه چیزی بگم قسم میخورم راسته ، یه شب منو برادرم توخونه تنها بودیم البته تو دو تا اتاق جدا خوابیده بودیم تااین حالت اومد سراغم بعد از چند دقیقه که حالم جااومد باورتون نمیشه صدای ناله برادرم اومد رفتم تو اتاقشو اونو بیدار کردم بختک رفته بود سراغ اون . این اتفاق برای من که این چیزا رو قبول نداشتم چه توجیهی داره ؟
ابراهیم
من یک بار اینجوری برام اتفاق افتاد که تازه سرم رو گذاشتم روی باشت واصلا خواب نبودم که اومد سراغم و یهو به سرعت نور از یک مکان به مکان دیگر می رفتم و در هوا پرواز میکردم ازیک طرف خیلی هیجان داشتم ویک تجربه ی فوق العاده بود واز یک طرف خیلی ترسیده بودم چون انگار داشت روحم از بدنم جدا میشد وخودم را با تلاش بسیار رها کردم این گونه موارد برام چندین مرتبه اتفاق افتاده و در همه ی موارد هم وقتی بوده که در اتاق تنها خواب بودم
پاسخ تبیان :
شای
من و هر کسی که تجربه کرده یقین داریم چیزی نیست جز مسایل ماورا...
سعید
من دو سه بار این جوری شدم. دفعه آخر واقعا احساس کردم که جنه، ضمیر ناخودآگاهم یه بسم الله گفت و بیدار شدم ... البته نگران نباشید، دنیای ما با دنیای جنها جداست. وقتی که ما در حال خواب دیدن هستیم مغز ما یه جورایی بیش تر عضلات ما رو فلج می کنه تا به خوابی که می بینیم واکنش نشون ندیم (مثلا یه دفعه پا نشیم راه بریم). به همین خاطر وقتی خواب ترسناک می بینیم یه دفعه از خواب می پریم ولی هنوز عضلات ما فلجن، به جز چشم ها و احتمالا گوش ها. مغز ما هم شروع می کنه سیگنال هایی رو که تو خواب می دیدیم رو برای چشم و گوش ما بازسازی می کنه، واسه همین دچار توهمی می شیم که کاملا واقعیه. دو سه ثانیه بعدش هم همه چیز درست می شه ولی کیه که اون جنه رو فراموش کنه!
[=Calibri]mahdi
من یه بار حالشو‌ گرفتم هاهاهاها

ناشناس
سلام من برام خیلی اتفاق میفته هر وقت فشار عصبی دارم محاله كه از دستش در برم ولی چند تا كار باعث شده كمتر اتفاق بیفته بالشت زیر سرمو زیاد بلند نمیزارم در ضمن اصلا بالشتمو عوض نمیكنم برا من خیلی موثر بوده منی كه هفته ای یك بار حتما سراغم میاد حتی زمان امتحانا دو برابر میشه
[=Calibri]alex wolf
من سالی سه چار بار اینطوری می شم. واسم دیگه عادی شده. به روح و جن و دعا و .. . هم هیچ اعتقادی ندارم. آدم همین مغز پیچیدست و بس.
ندا
من اصلا عصبی نبودم.. بهشم فکر نکرده بودم... اتفاقا خیلییم خسته و خواب آلود بودم. خیلی سال پیش یه بار برام اتفاق افتاده بود... به هیچ عنوان هم خواب نبودم... یعنی بودم وقتی افتاد روم بیدار شدم.رو قفسه سینه م نیود رو شونه و گردن و بازوی راستم. تا نیم ساعت کاملا فلج بودم! خیلیم ترسیده بودم
مریم ...
من وقتی در مورد این مشکل با کسی حرف میزنم ازم میترسن خودم باهاش ی جورایی کنار اومدم 4یا5 سال هست این مشکل رو دارم قبلا سنگین میشدم اما الان سبک میشم میرم بالا احساس میکنم دارم میمیرم قبلا خیلی میترسیدم اما الان اصلا واسم جالبم شده
[=Calibri]SH
من که حدودا 4ساله باهاش درگیرم.تازگیام یاد گرفتم داد بزنم یکی به دادم برسه.راه حل خوبیه(:
نويد
سلام به همه كافیه كه موقع خواب وضو بگیرید و ایت الكرسی و چهارقل بخونید.

لیلی
به نظر من اینا خرافاته و اصلا نباید ترسید من بارها اونو تجربه کردم.و فقط وقتی میاد سراغم که بهش زیادی فکر میکنم و اگه میخوایین ازسش خلاص شید اصلا بهش فک نکنید همین راه شه
عود مجمر
مطلب جالبی بود.برای من زیاداتفاق افتاده.البته هروقت تنهاخوابیدم.بهتره آدم تواتاق تنهانخوابه.مثل یه جسم سنگین می افته روسینه ات.نمیتونی نفس بکشی.کنترل همه ی اعضای بدن ازدستت درمیره و....خلاصه وحشتناکه.
سارا طهماسبی
من هر وقت تنها هستم دچار این عارضه می شم.ازش متنفرم و شدیدا می ترسم.بصورت یکی از اعضای خانواده یا فامیل ظاهر می شه و بالای سرم با من صحبت می کنه.
وحشتناکه
رسول
سلام این عارضه زمانی اتفاق میافتد که راه تنفسی دجار مشکل شود وبه مرور اکسیژن کمتری به بدن برسه
سهیل ...
آقا بذار خیالتو راحت کنم . خسته شدم اینقدر به نظرات رای دادم . دوستان دقت کنید ، اولاٌ بدونید که من از سر راه نیومدم و یه چیزی میدونم که میگم . البته نمیخوام از خودم تعریف کنم . اگه بخام از خوابها براتون بگم هم از موضوع خارج میشیم و هم به نتیجه نمیرسیم . بذار خلاصت کنم . بختک پر . تمام . در ضمن ترس را خود انسان در خودش به وجود میاره . اگه انسانِ مخلصی باشی ، نه جنی میاد سراغت ، نه ...
آرش
سلام من هر وقت بختک سراغم میاد امدنش رم حس میکنم مثل سایه ای میمونه که همه اتاقو فرا میگره البته جز نفس زدن کاری نمیتونم به کنم
ناشناس
دوست دارم تجربه کنم

عوامل ایجاد بختک خواب

چه عواملی باعث ایجاد فلج خواب می‌شوند؟

* مهم‌ترین و معمول‌ترین دلیلی كه برای فلج خواب ذكر می‌كنند، استرس است. اعتقاد بر این است كه استرس می‌تواند به طور جدی الگوهای خواب را تغییر داده و فلج خواب را ایجاد كند.
* محققان علت دیگر بروز فلج خواب را وضعیت خوابیدن فرد می‌دانند. طبق تحقیقات، افرادی كه به صورت طاق‌باز و به پشت می‌خوابند، پنج برابر سایر افراد دچار این مشكل می‌شوند. به طوری كه ترك این نوع خوابیدن، میزان فلج خواب را کاهش می دهد.
* داشتن برنامه خواب نامنظم و محرومیت از خواب کافی، تغییرات ناگهانی شیوه و محیط زندگی فرد نیز از دیگر عوامل بروز فلج خواب هستند.
* فلج خواب در بیشتر موارد بر اثر ناهنجاری مغزی رخ می‌دهد كه در آن مكانیسم‌های عصبی در زمان نامناسبی شروع می‌شوند. در این افراد، به جای این كه خواب با امواج آهسته ی مغزی (آلفا) آغاز شود، به طور مستقیم وارد مرحله عمیق می‌شود و فرد وارد خواب سبك یا چرت زدن نمی‌شود، بلكه از همان ابتدا وارد خواب عمیق می‌شود.
* یكی دیگر از عوامل فلج خواب را می‌توان ژنتیك دانست، به طوری كه همه افراد مبتلا به فلج خواب ماده خاصی به نام HLA-DR2 در خون خود دارند.
مكانیسم ایجاد این عارضه چگونه است؟

در فرایند خواب، مرحله‌ای با نام حركات سریع چشم REM وجود دارد كه در آن فرد رویا می‌بیند. در این مرحله از خواب، مغز فرستادن پیام های عصبی خود را به ماهیچه‌های اسكلتی به غیر از عضله دیافراگم و عضلات چشم متوقف می‌كند تا هنگام دیدن رویا، شما رویاهای خود را برون‌ریزی نكنید. به این معنا كه اگر در رویای خود در حال دویدن هستید، از خواب بیدار نشده و ندوید.
زمانی كه می‌خواهید از خواب بیدار شوید، مغز مجددا عضلات شما را تحت كنترل درمی‌آورد، اما گاهی پیش می‌آید كه قبل از كنترل ماهیچه‌ها توسط مغز و خارج شدن از حالت فلج، شما حالت هوشیاری خود را به دست می‌آورید و این زمانی است كه بدن با حالت فلج خواب مواجه می‌شود.
در مطلب بعدی راجع به راه های پیشگیری از فلج خواب بحث خواهیم کرد.

فلج خواب توجیه ساده‌ای دارد. فلج خواب وقتی اتفاق می‌افتد که یک شخص هشیاری خود را حین خواب بازمی‌یابد ولی در این هنگام قادر به حرکت نیست. فلج خواب می‌تواند هم در هنگام به خواب رفتن رخ بدهد و هم در هنگام بیدار شدن از خواب.

واقعیت این است که خواب مراحل مختلفی دارد.
خواب متشکل از مراحل rem یا مرحله حرکات سریع چشم و مرحله غیر rem یا nrem است.
هر چرخه خواب rem و nrem حدود ۹۰ دقیقه طول می‌کشد.
اول مرحله nrem رخ می‌دهد.
مرحله nrem ، سه چهارم خواب را تشکیل می‌دهد.
در طی خواب nrem، بدن شل می‌شود و استراحت می‌کند ولی در طی خواب rem ، چشم‌های شروع به حرکات سریع می‌کنند و ما رؤیا می‌بینیم. در طی خواب rem عضلات ما قادر به حرکت نیستند.

فلج خواب در طی خواب rem رخ می‌دهد. اگر در خواب rem ، فرد هشیاری خود را بازیابد، قادر به صحبت یا حرکت نیست.

جمع بندي
پرسش
آیا این یک حالت عرفانی است یا نوعی اختلال؟؟؟!
به نام خدا
سلام، برای فردی اتفاقی افتاده که قبلا یکی از افراد فامیلش هم دچار این حالت شده بود این فرد بسیار نگرانه و برای من هم بسیار عجیب هست. از کارشناس محترم و دوستانی که اطلاعاتی در این زمینه دارن تقاضا دارم راهنمایی کنن.آیا این حالت علائم یک نوع اختلال یا بیماری عصبی هست یا یک حالت عرفانی و راه درمان و تکرار نشدن چنین حالتی چیست؟ به نقل از دوستم بیان میکنم: " صبح بود ساعت حدودا هشت و نیم میشد تلفن زنگ زد و مادر بزرگم جواب داد و اعضا یکی یکی بیدار شدن و باهم حرف میزدند و من هم همه ی حرفای اونا رو میشنیدم ولی خوابم میومد و نمیخواستم بیدار بشم . ناگهان صداهایی رو شنیدم صدایی مثل حالا سرعت سخنرانی که ضبط شده و اون صدا از گوش چپ من میومد. هرکسی که حرف میزد بعدش این صدا میاومد و رفته رفته تعداد صداها بیشتر و و صدا ها بلند تر شدند من خواستم چشمامو باز کم ببینم چه صدایی میاد و از کجاست که هرکاری کردم نتونستم بعد خواستم دستم و بلند کنم و لحاف و برام که بازنتونستم خواستم داد بزنم کمک بخوام دیدم نمیتونم هیچ کاری انجام بدم انگار وزنم صد کیلو شده بود خیلی سنگین شده بود صدای نفس هامو میشنیدم و حالت بدخوابیدنمو حس میکردم و احساس درد ب خوابیدنمو و درنهایت نیرومو جمع کردم و بیدار شدم"

پاسخ:
با سلام خدمت شما پرسشگر محترم.
این حالت شبیه به همان بختک یا فلج خواب است. براي بختك تبين هاي مختلف از اطباي سنتي، فلاسفه و روان شناسان شده است.
اطباي سنتي آن كه به دليل خوردن زياد و خوابيدن بر پشت و بازگشت غذا به مجاري غيرخودش مي دانند. فلاسفه سهم زيادي براي تحريك قوه خيال
در اين مشكل بيان داشته اند و روان شناسان آن را در اختلالات خواب بحث كرده اند. ولي در كل ارتباط آن را با جن و همزاد رد مي كنند.[1]
که می تواند ارتباط نزدیکی با اختلال عصبی (اضطراب و افسردگی) و مسائل ژنتیکی داشته باشد.
مقاله زیر را به ایشان بدهید مطالعه کنند

بختک (هنگام خواب) چيست؟
فلج خواب (sleep paralysis) به حالت ناتواني در انجام حرکات ارادي حين خواب اطلاق مي شـود. فلج خواب يـک تـجربـه ي دلــهره آور و هراس انگيز مي بـاشد. فـلـج خـواب اغـلب اوقات هنگام بيدار شـدن از خـواب و يـا در مـوارد نـادر هنگام به خـواب رفتن رخ مي دهد.
فلج خواب از چند ثانيه تا چـند دقيـقه بـه طـول مي انجامد. 25 تا 30 درصد جـمعيت کشـور، حـداقل يک بار در طول زندگي خود اخـتـلال فلج خـواب را تـجـربه کرده اند.
فلج خواب مي تواند در هر سني رخ دهد.
علايم فلج خواب:
1) ناتواني در حرکت دادن تنه، دست ها و پاها و صحبت کردن (فرد از فرط ترس مي خواهد فرياد بکشد و براي بيدار شدن تقلا مي کند، اما گويي تلاش وي بي نتيجه است)
2) فلج تمام و يا بخشي از عضلات بدن
3) احساس خفگي و مرگ (گويي، چيزي روي قفسه سينه ي شما قرار گرفته است)
4) وحشت زدگي و اضطراب.
5) توهمات خواب (hypnagogic hallucinations): به توهمات شنيداري، ديداري و لمسي رويا مانند اطلاق مي شود، مانند احساس حضور يک انسان ديگر در اتاق، احساس فشار بر روي قفسه سينه، ديدن سايه ي افراد، ديدن منبع نوراني، شنيدن صداي افراد، شنيدن صداي قدم هايي که نزديک مي شوند، ديدن شبح، احساس خروج روح از بدن، احساس شناور شدن در هوا، شنيدن صداي باز و بسته شدن درها.

تصورات غلط نسبت به فلج خواب يا بختک:
آزار و اذيت توسط جن، شيطان، ديو و يا موجودات ماوراي زميني، و يا اشتباه گرفتن آن با تجربه خروج روح از بدن.
علل ايجاد فلج خواب:
عوامل ژنتيکي، اضطراب و استرس، اختلال هراس و اختلال در نظم خواب.
مکانيسم ايجاد فلج خواب:
در طي خواب در مرحله حرکات سريع چشم (REM)، يعني مرحله اي که فرد خواب (رويا) مي بيند، مغز انتقال پيام هاي عصبي به سوي عضلات اسکلتي (به استثناي عضله ديافراگم و عضلات چشم) را متوقف مي سازد، تا شما روياهاي خود را برون ريزي نکنيد (يعني مثلا وقتي در خواب مي بيند مي دويد، از رختخواب بلند نشويد و شروع به دويدن نکنيد). هنگامي که شما قصد داريد از خواب بيدار شويد، مغز مجدداً کنترل عضلات را به دست مي گيرد. اما گاهي اوقات، قبل از اينکه مغز کنترل عضلات اسکلتي را به دست گيرد و عضلات از حالت فلج بودن خارج گردند، شما هوشياري خود را باز مي يابيد که نتيجه ي آن احساس ترس آور فلج بودن بدنتان خواهد بود. نقطه ي مقابل اين عارضه زماني است که برخي افراد هنگام ديدن رويا، دست ها و پاهاي خود را تکان مي دهند و يا در موارد شديد تر دچار خوابگردي(راه رفتن در حين خواب) مي شوند.
چه چيزهايي احتمال تکرار فلج خواب را افزايش مي دهند:
1) کساني که به طور طاق باز و به پشت مي خوابند، بيشتر به فلج خواب دچار مي شوند.
2) برنامه ي خواب نامنظم و محروميت از خواب
3) افزايش استرس و اضطراب
4) تغييرات ناگهاني در سبک و يا محيط زندگي
5) مصرف قرص هاي خواب آور و آنتي هيستامين ها
چگونه هنگام احساس فلج شدن بدن، خود را از اين وضعيت هراس آور خلاصي بخشيد:
1) سعي کنيد انگشتان دست يا پاي خود را تکان دهيد.
2) چشمان خود را به شدت تکان دهيد و به دنبال آن پلک ها و سر خود را.
3) سعي کنيد وضعيت خروج از بدن را در خودتان القا کنيد.

درمان فلج خواب:
فلج خواب يک اختلال خواب بي خطر است. تنها با رعايت اصول بهداشت خواب، خودداري از طاق باز خوابيدن و کاهش استرس ها و ترس ها مي توان تکرار آن را به حداقل رساند.افرادي که هفته اي يک بار به فلج خواب دچار مي شوند، لازم است تحت درمان دارويي (مصرف ضد افسردگي ها) قرار بگيرند.
براي نديدن بختک چه کنيم؟
آيا راهي براي خلاصي از اين كابوس‌ها (ديدن بختک) وجود دارد؟
از آنجا كه فلج خواب يا همان بختك، پديده‌اي وحشت‌آور است، بهتر است از بروز آن پيشگيري كنيم.
براي جلوگيري از ايجاد چنين حالاتي يا به حداقل رساندن آن، وضعيت خوابيدن خود را تغيير دهيد و هرگز به پشت نخوابيد.
از خوردن زياد غذا و نوشيدن كافئين به مقدار زياد و كشيدن سيگار پيش از خواب خودداري كنيد.
كاهش سطح استرس زندگي، يكي ديگر از عوامل كليدي و مهم در پيشگيري از بروز فلج خواب است.
خوابيدن به اندازه كافي، انجام ورزش‌هاي منظم نيز مي‌تواند كمك‌كننده باشد.
اما چنانچه با رعايت اين نكات باز هم گرفتار اين مشكل شديد، با انجام اين راهكارها سعي در هوشياري خود كنيد:
در اين حالت بهترين روش براي خلاصي از حالت فلج، تمركز روي حركت اعضاي بدن است. سعي كنيد دست ها و پاها و انگشتان خود را تكان دهيد و حتي پلك بزنيد. اگر قادر به حركت بدن خود نيستيد، اين كار را در ذهن خود القا كنيد. تصور كنيد كه سرتان يا بخشي از بدنتان را تكان مي‌دهيد. اين كار مغز شما را براي فرستادن پيام هاي عصبي فعال مي‌كند. به طور كلي سعي كنيد وضعيت خروج از بدن را در وجود خود القا كنيد.
چنانچه هنگام خوابيدن احساس كرديد كه حالت فلج در حال رخ دادن است، بنشينيد و چند لحظه‌ به نور خيره شويد و سپس دوباره دراز بكشيد. اين راهكار در برخي از موارد موثر واقع مي‌شود.
در مواردي هم مي‌توانيد در زمان بيداري، لحظه وقوع فلج خواب را بازسازي كنيد و سپس روي بازگرداني فعاليت اندام‌ها و نوع تفس خود تمركز كنيد و به نوعي حالت بيداري را در وجود خود القا كنيد. اين تمرين مي‌تواند نگراني حاصل از آن را در زمان فلج خواب كاهش دهد.
در موارد شديد، كه فلج خواب به مدت 6 ‌‌ماه، حداقل هفته‌اي يك بار در فردي رخ مي‌دهد، مي‌توان از دارودرماني استفاده كرد و اغلب مصرف داروهاي ضدافسردگي‌ و برخي داروهاي ديگر با تجويز پزشك نتايج خوبي در پي خواهد داشت.
آيا بروز اين علايم پديده‌اي خطرناك است؟

تحقيقات اخير حاكي از آن است كه بين 25 تا 30 درصد از جمعيت كلي جهان، در طول عمر خود حداقل يك بار فلج خواب را تجربه كرده‌اند كه در اين ميان 95 درصد از آنها تجربه حوادث وحشتناك را در خواب داشته‌اند. بنابراين پديده شايعي محسوب مي‌شود.
همان طور كه پيش‌تر هم اشاره كرديم، يكي از دلايل بروز فلج خواب وراثت است. بنابراين چنانچه يكي از اعضاي خانواده شما دچار اين مشكل باشد، احتمال اين كه شما هم مبتلا به آن شويد، وجود دارد.
به طور معمول احتمال بروز فلج خواب در زنان 2 تا 4 برابر بيشتر از مردان است. اگر چه بسياري از افرادي كه با اين مشكل مواجهند، از اتفاقاتي كه مي‌افتد آگاه نبوده و دچار وحشت مي‌شوند، ولي اين فرآيند اصلا خطرناك نيست و در عرض چند لحظه پايان مي‌يابد و هيچ گونه عارضه‌اي جسمي را در پي نخواهد داشت. بلكه تنها بايد آرامش خود را حفظ كنيد و از هر گونه استرس و نگراني بپرهيزيد، چون به اين فرآيند دامن مي‌زند.
فلج خواب در اكثر موارد، بر اثر ناهنجاري مغزي رخ مي‌دهد كه در آن مكانيسم‌هاي عصبي در زمان نامناسبي شروع مي‌شوند. در اين افراد، به جاي اين كه خواب با امواج آهسته مغزي (آلفا) آغاز شود، به طور مستقيم وارد مرحله عميق مي‌شود.

بختك از نگاه علم
انگار خواب می‌بیند، ولی نه. می‌خواهد از ترس فریاد بكشد، ولی دست و پایش را زنجیر كرده‌اند و راه گلویش را بسته‌اند. انگار چیزی روی سینه‌اش سنگینی می‌كند. از شدت وحشت، تمام بدنش فلج شده و تكان نمی‌خورد. خوب كه نگاه می‌كند می‌بیند چیزی شبیه یك موجود وحشتناك و گاهی پشمالو روی سینه‌اش نشسته و گویی جان او را می‌گیرد.
خواب شیرین از آن دسته چیزهایی است كه خیلی‌ها آرزویش را دارند، ولی دستشان از آن كوتاه است. اگر از تمام بی‌خوابی‌ها و مشكلاتی كه شبانگاهان به سراغمان می‌آید بگذریم، چیزی هست كه خواب را به كام انسان زهر می‌كند و آن چیزی نیست جز بختك. كابوسی كه تا كنون بسیاری آن را تجربه كرده‌اند. شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید كه بختك به سراغتان آمده است.
بختك در واقع یك نوع كابوس است. خوابی كه واكنش احساسی بسیار ناخوشایندی را در فردی كه خوابیده به صورت ترس یا وحشت، درد، احساس افتادن از جایی، غرق‌شدگی یا مرگ ایجاد می‌كند.
چنین خواب‌هایی می‌تواند به دلایل جسمی همچون تب بالا یا عوامل روانشناختی چون ضربه‌های روحی یا استرس در زندگی فرد رخ دهد یا ممكن است دلیل خاصی نداشته باشد.
نام بختك به این دلیل روی این نوع كابوس گذاشته شد كه از زمان های گذشته، افراد بر این باور بودند كه عجوزه‌ای زشت صورت، شب‌ها بدن جسمانی خود را ترك كرده و روی سینه قربانی خود می‌نشیند. فرد قربانی در چنین حالتی با احساس وحشت و در حالی كه به سختی نفس می‌كشد از خواب بیدار می‌شود، گویی چیزی سنگین روی سینه‌اش سنگینی می‌كند و قادر به حركت نیست، انگار فلج شده است.
این باور در بسیاری از فرهنگ‌های دنیا رایج است. در كشور ما هم هنوز به این حالت سنگینی و وحشت، بختك گفته می‌شود.
البته تحقیقاتی كه در سال‌های اخیر روی این فرآیند پیچیده صورت گرفته، نشان می‌دهد كه این پدیده نوعی فلج خواب است كه طی آن ماهیچه‌های اسكلتی به طور ناپایداری از حركت باز ایستاده و به اصطلاح فلج می‌شوند و فرد در آغاز خوابیدن یا در حین بیدار شدن از خواب، توانایی انجام حركات اختیاری بدنش را به طور موقت از دست می‌دهد.
در واقع فلج خواب، نوعی اختلال خواب محسوب می‌شود كه حدود چند ثانیه تا چند دقیقه طول می‌كشد. البته می‌توان با لمس بدن فرد یا صدا زدن او، وی را از این حالت خارج كرد.
بختك با چه علائمی قابل شناسایی است؟
به طور كلی بختك یا فلج خواب دارای دو دسته علائم است كه ممكن است به تنهایی یا تركیبی از هر دو، در فرد دیده شود:
فلج اندام‌ها:
این مرحله هنگام بیدار شدن از خواب یا مدت كوتاهی پیش از به خواب رفتن رخ دهد. در این حالت فلج یك بخش یا تمام اندام‌ها شامل بازوها، پاها و كل بدن اتفاق می‌افتد و فرد قادر به حركت آنها نیست، نمی‌تواند صحبت كند و تنها كنترل كمی در خصوص تنفس و پلك زدن خود دارد.

این فلج همانند فلجی است كه در هنگام دیدن رویا رخ می‌دهد. به طوری كه مغز برای جلوگیری از افزایش بروز هیجانات در هنگام رویا، ماهیچه‌ها را از كار می‌اندازد و تنها بخش‌هایی از بدن طی دیدن رویا حركت می‌كند.
به دنبال این فلج، فرد احساس سنگینی روی قفسه سینه خود می‌كند، به طوری كه نمی‌تواند به درستی نفس بكشد.
علائم توهمی:
این مرحله شامل دیدن یا شنیدن تصاویر و صداهایی طی فلج اندام‌هاست. به‌گونه‌ای كه فرد فكر می‌كند كسی كنارش ایستاده یا صدای عجیبی می‌شنود. دیدن سایه افراد، تجربه خروج از بدن، احساس شناور بودن در هوا، شنیدن گام‌هایی كه نزدیك می‌شوند هم از علائم توهم‌گونه است.
در این دسته معمولا توهمات شنیداری از همه شایع‌تر است. افراد معمولا از شنیدن صداهای خراشیدن چیزی، خندیدن، تراشیدن، وزوز، زنگ زدن و صداهای مختلف سخن می گویند كه بسیار واقعی به نظر می‌رسند.
عوامل ایجاد بختک خواب
چه عواملی باعث ایجاد فلج خواب می‌شوند؟
* مهم‌ترین و معمول‌ترین دلیلی كه برای فلج خواب ذكر می‌كنند، استرس است. اعتقاد بر این است كه استرس می‌تواند به طور جدی الگوهای خواب را تغییر داده و فلج خواب را ایجاد كند.
* محققان علت دیگر بروز فلج خواب را وضعیت خوابیدن فرد می‌دانند. طبق تحقیقات، افرادی كه به صورت طاق‌باز و به پشت می‌خوابند، پنج برابر سایر افراد دچار این مشكل می‌شوند. به طوری كه ترك این نوع خوابیدن، میزان فلج خواب را کاهش می دهد.
* داشتن برنامه خواب نامنظم و محرومیت از خواب کافی، تغییرات ناگهانی شیوه و محیط زندگی فرد نیز از دیگر عوامل بروز فلج خواب هستند.
* فلج خواب در بیشتر موارد بر اثر ناهنجاری مغزی رخ می‌دهد كه در آن مكانیسم‌های عصبی در زمان نامناسبی شروع می‌شوند. در این افراد، به جای این كه خواب با امواج آهسته ی مغزی (آلفا) آغاز شود، به طور مستقیم وارد مرحله عمیق می‌شود و فرد وارد خواب سبك یا چرت زدن نمی‌شود، بلكه از همان ابتدا وارد خواب عمیق می‌شود.
* یكی دیگر از عوامل فلج خواب را می‌توان ژنتیك دانست، به طوری كه همه افراد مبتلا به فلج خواب ماده خاصی به نام HLA-DR2 در خون خود دارند.
مكانیسم ایجاد این عارضه چگونه است؟
در فرایند خواب، مرحله‌ای با نام حركات سریع چشم REM وجود دارد كه در آن فرد رویا می‌بیند. در این مرحله از خواب، مغز فرستادن پیام های عصبی خود را به ماهیچه‌های اسكلتی به غیر از عضله دیافراگم و عضلات چشم متوقف می‌كند تا هنگام دیدن رویا، شما رویاهای خود را برون‌ریزی نكنید. به این معنا كه اگر در رویای خود در حال دویدن هستید، از خواب بیدار نشده و ندوید.
زمانی كه می‌خواهید از خواب بیدار شوید، مغز مجددا عضلات شما را تحت كنترل درمی‌آورد، اما گاهی پیش می‌آید كه قبل از كنترل ماهیچه‌ها توسط مغز و خارج شدن از حالت فلج، شما حالت هوشیاری خود را به دست می‌آورید و این زمانی است كه بدن با حالت فلج خواب مواجه می‌شود.
در مطلب بعدی راجع به راه های پیشگیری از فلج خواب بحث خواهیم کرد.
فلج خواب توجیه ساده‌ای دارد. فلج خواب وقتی اتفاق می‌افتد که یک شخص هشیاری خود را حین خواب بازمی‌یابد ولی در این هنگام قادر به حرکت نیست. فلج خواب می‌تواند هم در هنگام به خواب رفتن رخ بدهد و هم در هنگام بیدار شدن از خواب.
واقعیت این است که خواب مراحل مختلفی دارد.
خواب متشکل از مراحل rem (یا مرحله حرکات سریع چشم) و مرحله غیر rem یا nrem است.هر چرخه خواب rem و nrem حدود ۹۰ دقیقه طول می‌کشد.اول مرحله nrem رخ می‌دهد.مرحله nrem ، سه چهارم خواب را تشکیل می‌دهد.در طی خواب nrem، بدن شل می‌شود و استراحت می‌کند ولی در طی خواب rem ، چشم‌های شروع به حرکات سریع می‌کنند و ما رؤیا می‌بینیم. در طی خواب rem عضلات ما قادر به حرکت نیستند. فلج خواب در طی خواب rem رخ می‌دهد. اگر در خواب rem ، فرد هشیاری خود را بازیابد، قادر به صحبت یا حرکت نیست.[1]

نتيجه اين كه...
با توجه به مباحث بالا برخي از تصورات غلط و رائج در رابطه با بختك عبارتند از: آزار و اذيت توسط جن، شيطان، ديو و يا موجودات ماوراي زميني، و يا اشتباه گرفتن آن با تجربه خروج روح از بدن. در يك جمع‌بندي مي‌توانيم بگوييم بختك احتمالا مي‌تواند حاصل مجموعي از علل مزاجي، تغذيه‌اي، تخيلي و روان‌شناختي و متافيزيكي باشد. و براي درمان بايد يك يك علل را درباره افراد بررسي كرد. مثلا آداب اسلامي تخلي، غذاخوردن و استراحت، و..رعايت كنيم. اگر چه در مباحث بالا بيان شده تأثير مستقيم جن در ديده بختك منتفي است، ولي بعيد نيست كه شيطان و اجنه بد از آب گل آلود ماهي بگيرد و در شرايط نامطلوبي كه فرد دارد او هم به سهم موج سواري كند و سبب آشفته‌تر شدن حالش شود. چون به هرحال شيطان هرچند ترفندها و دام‌هايش مخملي و نامريي است، قسم خورده و شمشير را براي گمراه كردن ما از رو بسته است. بنابراين بايد به جاي تمركز بر اين كه آيا بختك مي‌تواند كار اجنه هم باشد يا نه با اذكار عام و مخصوص و مراقبت‌هاي ديني اگر مشكل احتمالي هم باشد خنثا مي‌شود، به هرحال از نظر اسلام مطلوب اين است كه ما پيوسته خدا را ياد كنيم و از شر شيطان و لشكرش به خداوند پناه ببريم اين امر بهانه‌اي براي حالت حضور قلب و توجه ما به خداوند تبارك و تعالي مي‌شود.[2]

[/HR] [1] . stanford.edu / watars.uwateloo.ca / wikihow.com؛ مشاوره زير گنبد فيروزه اي 2، سيدمحمدتقي علوي، مركز مشاوره موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (در دست چاپ)
[2] مشاوره زير گنبد فيروزه اي 2، سيدمحمدتقي علوي، مركز مشاوره موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (در دست چاپ)

موضوع قفل شده است