ویژه نامه درمحضر سلمان محمّدی - به مناسبت سالروز وفات حضرت سلمان فارسی(ره)

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

▪ وفات سلمان فارسى(رحمه الله)
سلمان فارسى که نام او روزبه اصفهانى و از اهالى قریه «جى» بود، در روز هشتم صفر در مدائن درگذشت و ایشان را سلمان محمدى نامیدند.
رسول خدا(صلى الله علیه وآله) سلمان را از یک یهودى به نام عثمان بن اشهل خرید و از قید بندگى آزاد کرد و او هم مسلمان شد و به سلمان معروف شد.(1)
ــــــــــــــــــــــــــــــــــ
1-حوادث الایام، صفحه 59.

به نام خدا
سلام

من هم به نوبه خودم وفات سلمان فارسی را به تمامی مسلمانان به خصوص ایرانیان عزیز تسلیت عرض می کنم . سلمان فارسی یکی از شخصیت هاییست که ایرانیان باید به آن افتخار کنند و لقب کبیر برای این فرد برازنده است . مردی به نام روزبه که پیامبر بزرگ اسلام نام او را سلمان نهاد . سلمان فارسی کبیر یا سلمان کبیر افتخار ایرانیان است . من از این که او یک ایرانی بوده است به ایرانی بودنم افتخار می کنم و صد البته به مسلمان بودنم بیشتر از ایرانی بودنم افتخار میکنم .

یا حق

سلام
منم وفات جناب سلمان فارسی(محمدی ) را به همه تسلیت عرض میکنم.
انشاالله بتونم خودم رو کمی به این صحابه ی گرامی پیامبر نزدیک کنم.
اللهم عجل لولیک الفرج

[=Microsoft Sans Serif][=Microsoft Sans Serif]سلمان فارسی، سرآمد مفاخر میهنی و ملی ما است.

او دهقان زاده ای پرورش یافته در محیط زرتشتی به نام روزبه بود که با
مسافرت های پرماجرا و کاوش های دامنه دار و بی وقفه، خود را از روستای
جِی اصفهان تا کنار وجود پر تبرّک پیامبر کشاند.

پایان جست وجوگری اش، با آغاز هجرت پیامبر همراه بود. او در حالی که
برده یک یهودی بود، در محضر رسول خدا صلی الله علیه و آله مسلمان شد و
پیامبر با پرداخت هزینه رهایی اش، او را آزاد کرد. سلمان که به علت بردگی
نمی توانست در جنگ های بدر و احد شرکت کند، پس از آزادی، در تمام جنگ های پیامبر شرکت کرد.

تاریخ، او را یک نظریه پرداز نظامی و آگاه به فنون نبرد معرفی می کند.
فکر کندن خندق در جنگ احزاب و استفاده از منجنیق در محاصره طائف از اوست.

همچنین تقوا، حکمت و فضیلت های اخلاقیِ سلمان فارسی سبب شد تا مدال افتخارآفرین «سلمان، از ما اهل بیت است» را از پیامبر دریافت کند.

تغییر نام روزبه به «سلمان»، نشانه تسلیم همیشگی او در برابر حق و
در امان ماندن از هرگونه انحراف است.

سلمان با اجازه و موافقت امام علی علیه السلام ، در زمان خلیفه دوم حاکم
مداین شد و حدود بیست سال در نهایت زهد و قناعت، استاندار آن دیار بود.

سرانجام در سال 35 هـ . ق در زمان خلیفه سوم وفات یافت.

[=Microsoft Sans Serif]

[=Microsoft Sans Serif]
دانش و حکمت سلمان

امام صادق علیه السلام :

پیامبر اسلام و حضرت علی علیه السلام به سلمان از اسراری که در نهان خانه
علم الهی مخزون بود، خبر می دادند که هیچ کس قدرتِ تحمل شنیدن و فرا گرفتن
آن را نداشت.

امام باقر علیه السلام از قول امیر مؤمنان علی علیه السلام :

ای ابوذر! همانا سلمان باب علم خدا در زمین است. هرکس او را بشناسد،
مؤمن است و هر که انکارش کند، کافر خواهد بود.

امام صادق علیه السلام به نقل از امام سجاد علیه السلام :

از آن جهت سلمان در شمار علما و دانشمندان شمرده شده است که او مردی
است از ما خاندان عصمت و طهارت.

امام صادق علیه السلام :

سلمان، برتر از لقمان است.

امام صادق علیه السلام :

در اسلام، مردی که فقیه تر از همه مردم باشد،
همچون سلمان، آفریده نشده است.

حضرت علی علیه السلام :

سلمان علم اول و آخر را درک کرد.
(او) دریایی است که عمق آن ناپیداست.

روایاتی از این دست از پیشوایان معصوم ما در مورد سلمان نشان می دهد ک
ه سلمان، گنجینه علوم محمدی است.

او دانای راز و صاحب سرّ پیامبر است. انس بن مالک از پیامبر روایت کرده
است که وقتی از حضرت پرسیده شد: پس از شما دانش را از چه کسی بیاموزیم؟ پاسخ داد: از علی علیه السلام و سلمان.

به دانشوری، همچو او کس نبود
پیمبر، مر او را به دانش ستود

[=Microsoft Sans Serif]

[=Microsoft Sans Serif][=Microsoft Sans Serif]السلام علیک یا سلمان المحمدی

[=Microsoft Sans Serif]همانا اشتیاق بهشت‏ به سلمان بیش از اشتیاق سلمان به بهشت است

و

بهشت‏ به دیدار سلمان عاشق ‏تر از دیدار سلمان به بهشت است

[=Georgia]به نام خدا

کارگردان برجسته ایرانی از ارائه طرحی مبنی بر ساخت مجموعه تلویزیونی "سلمان فارسی" خبر داد. سید داوود میرباقری با بیان اینکه توجه به سیره معصومین و بزرگان دین از زمره وظایف تک تک آحاد جامعه و به ویژه هنرمندان است، اظهار کرد: قصد داریم تا مجموعه تلویزیونی سلمان فارسی را بسازیم و بی‏شک بخش ‏هایی از این مجموعه در شاهرود ساخته خواهد شد.
وی گفت: در تلاش هستیم تا با همراهی مدیران ارشد تلویزیون، مسئولان استان سمنان و مردم شاهرود سریال سلمان فارسی را بسازیم.
کارگردان سریال مختارنامه همچنین زمان آغاز ساخت سریال سلمان فارسی را "آینده‏ نزدیک" اعلام کرد و گفت: کار بعدی که پس از مختارنامه قصد دارم آن را تولید کنم، ساخت مجموعه سلمان فارسی است.
این کارگردان برجسته ایرانی ارزش و جایگاه سلمان فارسی را در کنار پیامبر اکرم اسلام(ص) در آن سال‏های سخت مورد اشاره قرار داد و گفت: سلمان همان طور که از اسمش برمی‏آید، یک ایرانی و فارس است و این، انگیزه ما را برای ساخت بودن مجموعه تلویزیونی سلمان فارسی بیشتر می ‏کند.

یا علی(ع)

به نام خدا

از من ماجرا را پرسید و من داستان و سرگذشت خویش را برای آنحضرت بازگو کردم. از آن پس، مسلمان شدم ولی چون برده بودم از شرکت در جنگ بدر و احد محروم ماندم. به پیشنهاد پیامبر با صاحب و مالک خود مکاتبه (نوعی قرارداد میان برده و مالک است که او به تدریج در مقابل پرداخت قیمت خودش‍ به مالک، آزاد می شود) نمودم و با یاری و کمک مسلمین و عنایت خداوند آزاد گردیدم و اینک به عنوان یک مسلمان آزاد، زندگی می کنم و در جنگ خندق و سایر جنگ ها شرکت کرده ام.

خدمتکار سلمان هنگام وفات این صحابی رسول خدا(ص) از او سووال می کند که چه کسی او را غسل می دهد و سلمان در پاسخ می گوید: آن کسی مرا غسل خواهد داد که پیامبر(ص) را غسل داد.

زاذان می پرسد: او در مدینه است و شما در مدائن. چگونه ممکن است شما را غسل دهد؟

سلمان گفت: همین که چانه ام را بستی، صدای پای او را می شنوی. مرا رسول الله(ص) از این مطلب، آگاه کرده است.

زاذان می گوید: همین که روح پاکش از این جهان رخت بربست و چانه اش را بستم و جلوی در آمدم، دیدم امیرالمومنین(ع) با قنبر پیاده شدند و از من سووال کرد که آیا سلمان وفات کرد و من گفتم آری.

آنگاه حضرت، روپوش از روی سلمان برداشت و فرمود:‌ خوشا به حالت، ای اباعبدالله (کنیه سلمان) هنگامیکه حضور پیامبر رسیدی به او بگو که با من چه کردند!

حضرت علی(ع)، سلمان را آماده دفن کرد و پس از کفن، بر او با تکبیری بلند نماز خواند و آنگاه دو بیت شعری که گفته شد را به عنوان هدیه بزرگ خویش بر کفن سلمان نوشت: بدون ره توشه ای از حسنات و قلب سلیم، برخدای کریم وارد شدم و ... هنگامی که ورود، بر کریم باشد، برداشتن توشه راه، زشت ترین چیزهاست.ˈ

منبع: کتاب ˈسلمان و بلالˈ نوشته حجت الاسلام ˈجواد محدثیˈ

یا علی(ع)

به نام خداوند مهر گستر مهربان

وجود حضرت سلمان کافی است براي اینکه:

حجت بر ما تمام شود که می توانیم جزء اهل البیت علیهم السلام شویم.
اگر راه را بر خود بستیم و گفتیم آنها کجا و ما کجا، خودمان، خودمان را محروم کرده ایم.

-سلمان منّا اهل البیت-

حاج اسماعیل دولابی

سلمان فارسی اهل کازرون استان فارس هم گفته شده که هست چندماه پیش کنگره بین المللی سلمان فارسی دراین شهربرگزارشدازتمام شهرهاوکشورهای جهان امدندمیتونیددراینترنت بگردین وحتی ازوزارت ارشادبپرسین

سلام
وفات جناب سلمان محمدي را به همه تسليت عرض ميكنم.
انشاالله بتونيم با مطالعه ي بيشتر و كارهاي فرهنكي بيشتر اين شخصيت بزرك را به جهانيان بشناسانيم.

حكومت سلمان فارسي در ايران در زمان ظهور امام زمان (عج)
شفيعي سروستاني در ادامه با اشاره به تكاليف مومنان در زمان غيبت توضيح داد: يكي از تكاليف مومنان در زمان غيبت پيدا كردن معرفت و شناخت نسبت به امام است به طوري كه در روايات آمده كسي كه امام زمانش را نشناسد و بميرد به مرگ جاهليت از دنيا رفته است.
وي اضافه كرد: تمسك به دين و صبر و شكيبايي و انتظار فرج و دعا از ديگر كارهايي است كه در زمان غيبت بايد صورت گيرد تا امام زمان (عج) ظهور كند و خداوند بزرگترين مسئوليت تاريخ را به حضرت مهدي (عج) بزرگترين مرد خود گذاشته است تا براي تحقق عدالت ظهور كند.
اين محقق در زمينه مهدويت خاطر‌نشان ساخت: ما بايد براي رهايي از فتنه‌ها معرفت خود را افزايش داده و هوشيار باشيم تا امام زمان حكومت خود در زمين برپا دارد و در آن زمان امام حسين (ع)، اصحاب كهف، سلمان فارسي به اين امام خواهند پيوست و فقط امام حسين (ع) 300 سال بر روي زمين خلافت خواهد كرد.
با تشكيل حكومت، سلمان فارسي در ايران حاكم خواهد شد و حكومت امام زمان در كوفه شكل مي‌گيرد.

http://www.askdin.com/thread11053.html
هشتم صفر وفات سلمان فارسی رحمة الله علیه
و
http://www.askdin.com/thread34055.html#post443003