سخنرانی زن در مقابل تعداد زیادی نامحرم

تب‌های اولیه

27 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سخنرانی زن در مقابل تعداد زیادی نامحرم

باسلام.
سخنرانی زن با حجاب کامل و بدون آرایش و قصد در مقابل تعدادی نامحرم اشکال داره؟

کارشناس پاسخگو : نور

هست هستی;302357 نوشت:
باسلام. سخنرانی زن با حجاب کامل و بدون آرایش و قصد در مقابل تعدادی نامحرم اشکال داره

با سلام و احترام

اگر سخنرانی زن در برابر نامحرم،محرک شهوت نباشد و مفسده نداشته باشد اشکال ندارد.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س1146

نور;302610 نوشت:
اگر سخنرانی زن در برابر نامحرم،محرک شهوت نباشد و مفسده نداشته باشد اشکال ندارد.

خب ما هیچ وقت به طور قطع نمی تونیم بگیم که بدون مشکله. چون ممکنه کسی قصد هم داشته باشه.
به هر حال همیشه تو چنین مواردی یه شکی هم وجود داره که کسی نگاه بدم ممکنه داشته باشه. ولی مطمئنا نمیشه گفت.
در این صورت اشکال داره؟
مفسده یعنی چی؟

هست هستی;302611 نوشت:
خب ما هیچ وقت به طور قطع نمی تونیم بگیم که بدون مشکله. چون ممکنه کسی قصد هم داشته باشه. به هر حال همیشه تو چنین مواردی یه شکی هم وجود داره که کسی نگاه بدم ممکنه داشته باشه. ولی مطمئنا نمیشه گفت. در این صورت اشکال داره؟ مفسده یعنی چی؟

با سلام و احترام

درمواردی که شک داشته باشید و یقین به محرک بودن و مفسده داشتن نباشد سخنرانی با رعایت حدود شرعی اشکال ندارد.
برای مفسده مصادیق متفاوتی متصور است ،از جمله این که می تواند به معنای " هر امری که سبب گناه شود ویا زمینه گناه را فراهم آورد" بیان نمود و تشخیص آن به عهده خود فرد یا با مراجعه به عرف است.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری درقم

ظاهرا هستن بعضی از فقهاء که آن را دارای اشکال می دانند چه احتمال مفسده باشد چه نباشد .

نور;302648 نوشت:
استفتا از دفتر مقام معظم رهبری درقم

باتشکر.
مرجعم آیت الله وحید هستن.
یونس بن عبد الرحمن;302794 نوشت:
ظاهرا هستن بعضی از فقهاء که آن را دارای اشکال می دانند چه احتمال مفسده باشد چه نباشد .

کدوم علما؟

با سلام

شيخ طائفه طوسی رحمه الله در الخلاف گفته :

فان النبي عليه السلام منعها من النطق لئلا يسمع كلامها، مخافة الافتتان بها، فبأن تمنع القضاء الذي يشتمل على الكلام وغيره أولى.

و پيغمبر صلّي‌ الله‌ عليه‌ وآله‌ وسلّم‌ زن‌ را از نطق‌ و خطابه‌، ممنوع‌ ساخته‌، كه‌ مردان‌ سخن‌ وي‌ را نشنوند، زيرا ممكن‌ است‌ فسادي‌ در پي‌ داشته‌ باشد. پس‌ منع‌ وي‌ از قضاوت‌ كه‌ لازمه‌ آن‌ سخن‌ و كلام‌ و چيزهاي‌ ديگر نيز هست‌، به‌ طريق‌ اُولي‌ لازم‌ است‌ .

البته در بعضی نسخ خلاف آمده : ... منعها من النطق فی الصلاه ...

[="Olive"]

هست هستی;302611 نوشت:
خب ما هیچ وقت به طور قطع نمی تونیم بگیم که بدون مشکله. چون ممکنه کسی قصد هم داشته باشه. به هر حال همیشه تو چنین مواردی یه شکی هم وجود داره که کسی نگاه بدم ممکنه داشته باشه. ولی مطمئنا نمیشه گفت.
چرا نمیتونید؟
اتفاقا این چیزها رو زنها خوب میتوانند تشخیص بدن!
رفتار غرور امیز و با صدای کلفت ، محکم و البته لحن جدی در حالی که حجاب هم رعایت شده و محتوای سخن هم کنترل شده است چه میتواند مشکلی ایجاد کنه؟!؟![/]

نقل قول:
خب ما هیچ وقت به طور قطع نمی تونیم بگیم که بدون مشکله. چون ممکنه کسی قصد هم داشته باشه. به هر حال همیشه تو چنین مواردی یه شکی هم وجود داره که کسی نگاه بدم ممکنه داشته باشه. ولی مطمئنا نمیشه گفت. در این صورت اشکال داره؟

حرف شما کاملا صحیح و به جاست همین مقدار که احتمال می دید قصد ریبه وجود داشته باشه کفایت می کنه و در شرع نداریم که یقین داشته باشی در مثل این مسائل همین که احتمال می دی کفایت می کنه .

در این صورت اشکال داره .

( این فتواها نمی گم درست نیست ولی خب اصل مساله را بیان می کنن که در صورت شک .............. خیلی کلی بعد می اندازن گردن شما ولی این مقداری که شما می فرمایید باعث مفسده هستش و اشکال داره . )

ببینید خانم محترم خواهر من هم روضه خون خیلی خوبیه همیشه در بین خانما و در جایی می خونه که نامحرم اصلا و ابدا صداشو نشنو خدا هم کلی توفیقات بهش عنایت کرده ...

همیشه در مثل این جاها جانب احتیاط را بگیرید دنیا و آخرت شما به امید خدا آباده و در صورت قهر و اضطرار حتما تا نهایت جایی که امکان داره حدود شرعی را رعایت کنید و به حداقل اکتفاء کنید .

هست هستی;302814 نوشت:
باتشکر. مرجعم آیت الله وحید هستن.

با سلام و عرض ادب

نظر آیه الله وحید هم مطابق همان حکمی است که بیان شد.

استفتا از دفتر آیه الله وحید در قم

خیر البریه;302878 نوشت:
و پيغمبر صلّي‌ الله‌ عليه‌ وآله‌ وسلّم‌ زن‌ را از نطق‌ و خطابه‌، ممنوع‌ ساخته‌، كه‌ مردان‌ سخن‌ وي‌ را نشنوند، زيرا ممكن‌ است‌ فسادي‌ در پي‌ داشته‌ باشد. پس‌ منع‌ وي‌ از قضاوت‌ كه‌ لازمه‌ آن‌ سخن‌ و كلام‌ و چيزهاي‌ ديگر نيز هست‌، به‌ طريق‌ اُولي‌ لازم‌ است‌ . البته در بعضی نسخ خلاف آمده : ... منعها من النطق فی الصلاه ...

داستان دیگه ای رو هم شنیدم.که زنی در حضور پیغمبر سخنرانی می کرد پیغمبر به آقایون گفتن چقدر فصیح صحبت کرد. بحث قضاوت چیز دیگه ای. پس معلومه کلا مساله ای نبوده.

یونس بن عبد الرحمن;303058 نوشت:
ببینید خانم محترم خواهر من هم روضه خون خیلی خوبیه همیشه در بین خانما و در جایی می خونه که نامحرم اصلا و ابدا صداشو نشنو خدا هم کلی توفیقات بهش عنایت کرده ... همیشه در مثل این جاها جانب احتیاط را بگیرید دنیا و آخرت شما به امید خدا آباده و در صورت قهر و اضطرار حتما تا نهایت جایی که امکان داره حدود شرعی را رعایت کنید و به حداقل اکتفاء کنید .

خوب به هر حال من دانشجو هستم و باید سمینار بدم. پس کلا باید قید درس خوندن رو بزنم. و تمام استعداد هامو نادیده بگیرم. البته برای خودم هنوزم این تناقض حل نشده! :Ghamgin:
به هر حال کل مستمعین جوون هستن و امکان ریبه و شبهه هستش. هیچ وقت نمیشه گفت هیچ کس در این مجلس قصدی نداره. و نمیشه هم به یقین گفت حتما کسی وجود داره که قصد داشته باشه.:Moteajeb!:

هست هستی;303180 نوشت:
خوب به هر حال من دانشجو هستم و باید سمینار بدم. پس کلا باید قید درس خوندن رو بزنم. و تمام استعداد هامو نادیده بگیرم. البته برای خودم هنوزم این تناقض حل نشده! :ghamgin:
به هر حال کل مستمعین جوون هستن و امکان ریبه و شبهه هستش. هیچ وقت نمیشه گفت هیچ کس در این مجلس قصدی نداره. و نمیشه هم به یقین گفت حتما کسی وجود داره که قصد داشته باشه.:moteajeb!:

باسلام

خواهر عزیز ببخشید که رک و صریح میگم!
نظر شخصی: زمانی که زن با حجاب کامل چادر و با آرایش خیلی ساده یا بدون آرایش باشد یا مانتویی طوریکه علاوه بر پوشیدگی بدن، برجستگی اندام وی هم معلوم نباشد، پسران را تحریک نمیکند یا کمتر تحریک میکند که مرد را به سمت افکار و خیالات شهوانی یا ... بکشد!
البته برای دختران زیبارو شاید قضیه فرق کند!

بحث دیگر خود رفتار دختران چادری هست که موجب تحریک و... میشود مثلا بلند خندیدن با قصد جلب توجه، یا نگاهها و رفتاری که موجب کشش طرف مقابل به سمت خودش هست یا بعضی خودشون رو سهل الوصول نشان میدهند. طبیعی است که این طور باحجاب بودن موجب مفسده و... میشود!

نکته دیگر اینکه هر کس جذب هم سطح و هم تیپ خود میشود! یعنی پسری که نگاهش شهوانی است و... بیشتر جذب دختران بد حجاب و... میشود و حتی اگر دختر خانمی باحجاب یک ساعت هم در کلاس، کنفرانس ارائه کند آن پسر تا از کلاس بیرون برود چشمش از بقیه دختران پر میشود و دنبال آن تیپ میگردد و به سوی آنها جذب خواهد شد و کلا آن دختر را فراموش میکند!

در کل وقتی باحجاب کامل باعث تحریک و مفسده نمی شوید پس سخنرانی جلوی مردان نامحرم اشکال ندارد!

موفق باشید

هست هستی;303180 نوشت:
خوب به هر حال من دانشجو هستم و باید سمینار بدم. پس کلا باید قید درس خوندن رو بزنم. و تمام استعداد هامو نادیده بگیرم. البته برای خودم هنوزم این تناقض حل نشده! :ghamgin:
به هر حال کل مستمعین جوون هستن و امکان ریبه و شبهه هستش. هیچ وقت نمیشه گفت هیچ کس در این مجلس قصدی نداره. و نمیشه هم به یقین گفت حتما کسی وجود داره که قصد داشته باشه.:moteajeb!:

سلام
به قول دوستان شما همونطور که اسلام گفته مراقب نحوه و لحن صحبتتو باشید .
اگه اشکال داشت در دیدارهای دانشجویی حضرت آقا اجازه نمیدادن دانشجویان دختر در مقابل اون همه دانشجوی پسر و خود ایشون پشت میکروفن صحبت کنن.

هست هستی;303180 نوشت:

سلام

اگر پوشش بدن رعایت بشه و سخن گفتن معمولی باشه هیچ گونه مشکلی نداره.
لازم نیست شما صداتون رو کلفت کنید یا چهرتون رو اخمو کنید و غیره...که کسی تحریک نشه...اصلا به این چیزا ربطی نداره تحریک شدن.
کسی که بخواد خودش رو تحریک کنه مچ دست نامحرم هم براش کافیه که ماژیک دستشه و داره رو تابلو مینویسه.
شاید همه تو جلسه با صحبت های شما تحریک بشن. به شما چه ربطی داره ؟
اونا میدونند با خدای خودشون و شما میدونید با خدای خودتون.

همیشه اینو بدونید نه از این بر بوم بی افتید نه از اون بر.

یک مورد هم بگم که دیگه حسابی خیالتون راحت بشه :

نه یکی نه دوتا هستند پسرانی که با نگاه کردن به خانم های چادری بیشتر وسوسه میشند تا خانم های بی حجاب.
پس شما به تکلیف خودتون عمل کنید. پسران هم به تکلیف خودشون عمل میکنند. هرکس هم تجاوز کرد از حد خودش باید پاسخگو به خداش باشه.

موفق باشید

نقل قول:
داستان دیگه ای رو هم شنیدم.که زنی در حضور پیغمبر سخنرانی می کرد پیغمبر به آقایون گفتن چقدر فصیح صحبت کرد. بحث قضاوت چیز دیگه ای. پس معلومه کلا مساله ای نبوده.
چنین چیزی نداریم غلط به سمعتون رسوندن زن مسنی آمد خدمت پیامبر صلی الله علیه و آله و در مورد جهاد زن پرسید و پیامبر هم جوابشو داد ولی خب خیلی زیبا سوالشو پرسید و واقعا آدم لذت می بره از منطق و نحوه سوال پرسیدنشون .

نقل قول:
به هر حال کل مستمعین جوون هستن و امکان ریبه و شبهه هستش. هیچ وقت نمیشه گفت هیچ کس در این مجلس قصدی نداره. و نمیشه هم به یقین گفت حتما کسی وجود داره که قصد داشته باشه.
من که سابقا گفتم
نقل قول:
و در صورت قهر و اضطرار حتما تا نهایت جایی که امکان داره حدود شرعی را رعایت کنید و به حداقل اکتفاء کنید .
به هر حال بنده در دانشگاها هستم و می دونم چه خبره خودتون هم کم و بیش اقرار می کنید متوجه هستید .

من که قطعا اشکال می دونم ولی شما می بایست از مرجعتون تبعیت کنید .

پس در این صورت همون جواب همیشگی و تقلیدی رو می گم " در صورت عدم مفسده اشکال ندارد " و خودمو راحت می کنم .

هست هستی;303175 نوشت:

با سلام
.
بله این خانم یک زن پخته و شیر زن مومن و از بسیاری مردان قویتر و فهیم تر بوده زیرا با چوب چادرش 9 مرد را در جنگ یرموک کشته وزبانزد ومشهور بوده وبهمین جهت به خطیبه النساء انتخاب شده است :
أسماء بنت
يزيد بن السكن
خطيبة النساء
هي : أسماء بنت يزيد بن السكن بن رافع ، بن امرئ القيس ، بن عبد الأشهل ، بن الحارث ، الأنصارية ، الأوسية الأشهلية .
هي من المبايعات وهي ابنه عمة معاذ بن جبل .
كنيتها : أم عامر ، وأم سلمة .
محدثة فاضلة ، ومجاهدة جليلة من ذوات العقل والدين والخطابة حتى لقبوها بخطيبة النساء .
أسماء خطيبة النساء
روي عنها : أنها أتت النبي - صلى الله عليه وسلم - ، فقالت : إني رسول من ورائي من جماعة نساء المسلمين ، كلهن يقلن بقولي وعلى مثل رأيي : إن الله تعالى بعثك إلى الرجال والنساء فآمنا بك واتبعناك ، ونحن معشر النساء مقصورات مخدرات قواعد بيوت ومواضع شهوات الرجال وحاملات أولادهم ، وإن الرجال فضلوا بالجمعات وشهود الجنائز والجهاد وإذا خرجوا للجهاد حفظنا لهم أموالهم وربينا أولادهم أفنشاركهم في الأجر يا رسول الله ، فالتفت رسول الله - صلى الله عليه وسلم - بوجهه إلى أصحابه ، فقال : "هل سمعتم مقالة امرأة أحسن سؤالا عن دينها من هذه" ، فقالوا : بلى والله يا رسول الله ، فقال رسول الله - صلى الله عليه وسلم - : "انصرفي يا أسماء وأعلمي من ورائك من النساء أن حسن تبعل إحداكن لزوجها وطلبها لمرضاته واتباعها لموافقته يعدل كل ما ذكرت للرجال" ، فانصرفت أسماء وهي تهلل وتكبر استبشارا بما قال لها رسول الله - صلى الله عليه وسلم - .
قال ابن حجر في الفتح : كان يقال لأسماء بنت يزيد خطيبة النساء .
هي واحدة من النسوة الطاهرات اللاتي ضربن أروع الأمثلة في الإيمان والعلم والصبر .
__________سلمت في السابقين من الأنصار على يد مصعب بن عمير ، وكانت أسماء بنت يزيد من النساء اللاتي يسألن رسول الله - صلى الله عليه وسلم - عن أمور دينهن ـ لتصل إلى طريق الصواب ، وتسلك جانب الخير ، ولذلك وصفت بأنها كانت من ذوات العقل والدين .
وهي بنت عمة معاذ بن جبل الصحابي الجليل - رضي الله عنه - . ويلتقي نسبها بنسب سعد بن معاذ - رضي الله عنه - في جدهما امرئ القيس بن زيد بن عبد الأشهل .
وفدت على النبي - صلى الله عليه وسلم - في السنة الأولى من الهجرة ، وبايعته على الإسلام ، وكان رسول الله - صلى الله عليه وسلم - يبايع النساء بالآية الواردة في سورة الممتحنة وهي قوله : { يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ إِذَا جَاءَكَ الْمُؤْمِنَاتُ يُبَايِعْنَكَ عَلَى أَنْ لا يُشْرِكْنَ بِاللَّهِ شَيْئاً وَلا يَسْرِقْنَ وَلا يَزْنِينَ وَلا يَقْتُلْنَ أَوْلادَهُنَّ وَلا يَأْتِينَ بِبُهْتَانٍ يَفْتَرِينَهُ بَيْنَ أَيْدِيهِنَّ وَأَرُجُلِهِنَّ وَلا يَعْصِينَكَ فِي مَعْرُوفٍ فَبَايِعْهُنَّ وَاسْتَغْفِرْ لَهُنَّ اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ } .
ورأى النبي - صلى الله عليه وسلم - في يد أسماء بنت يزيد سوارين كبيرين من ذهب ، فقال لها النبي - صلى الله عليه وسلم - : "ألقي السوارين يا أسماء ، أما تخافين أن يسورك الله بأساور من نار؟" .
فما كان منها إلا أن سارعت وبدون تردد لتنفيذ أمر رسول الله - صلى الله عليه وسلم - فنزعتهما وألقتهما أمامه .
روت أسماء بنت يزيد قالت : مرَّ بي النبي - صلى الله عليه وسلم - وأنا في جوار أتراب لي ، فسلَّم علينا وقال :" إياكن وكفر المنعمين " ، تقول : وكنت من أجرئهن على مسألته ، فقلتُ : يا رسول الله ، وما كفران المنعمين ؟
قال :" لعل إحداكن تطول أيمتها بين أبويها ، ثم يرزقها الله زوجاً ، ويرزقها منه ولداً ، فتغضب فتكفر فتقول : ما رأيت منك خيراً قط .
ولأسماء رضي الله عنها مكانة خاصة في نفس أم المؤمنين عائشة رضي الله عنها فهي التي زينتها يوم زفافها على رسول الله - صلى الله عليه وسلم - وأدخلتها عليه ، وأصبحت بعد ذلك تدعى أسماء عائشة أو أسماء مقينة عائشة

(وعن أسماء بنت يزيد) هن الزيادة ابن السكن بن رافع بن امرىء القيس بن زيد بن عبد الأشهل الأنصارية الأوسية ثم الأشهلية أم سلمة ، ويقال أم عامر وهي من المبايعات روت عن النبي {صلى الله عليه وسلم} عدة أحاديث كانت من ذوات العقل والدين ، وكان يقال لها خطيبة النساء وهي ابنة عمة معاذ بن جبل ، وقد شهدت اليرموك وقتلت يومئذ تسعة من الروم بعمود فسطاطها وعاشت بعد ذلك دهراً

ثبت في صحيحي البخاري ومسلم أن امرأة جاءت إلى النبي ص فقالت: ((يا رسول الله ذهب الرجال بحديثك - أي سمعوه وتعلموه - فاجعل لنا من نفسك يوماً نأتي فيه تعلمنا مما علمك الله، فقال عليه الصلاة والسلام: اجتمعن يوم كذا وكذا، فاجتمعن فجاء ص فعلمهن مما علمه الله)).
وفي صحيح مسلم: أن أسماء بنت يزيد بن السكن رضي الله عنها أتت النبي ص فقالت: يا رسول الله إني رسول من ورائي من جماعة نساء المسلمين كلهن يقلن بقولي وعلى مثل رأيي، إن الله بعثك إلى الرجال والنساء فآمنا بك واتبعناك ونحن معشر النساء مقصورات مخدورات قواعد بيوت، وإن الرجال فُضلوا بالجُمعات وشهود الجنائز والجهاد، وإذا خرجوا إلى الجهاد حفظنالهم أموالهم وربينا أولادهم أفنشاركهم في الأجر يا رسول الله؟ فالتفت رسول الله ص إلى أصحابه فقال: هل سمعتم مقالة امرأة أحسن سؤالاً عن دينها من هذه؟ فقالوا: بلى يارسول. فقال رسول الله ص : انصرفي يا أسماء وأعلمي من وراءك من النساء أن حُسن تبعل إحداكن لزوجها وطلبها لمرضاته واتباعها لموافقته يعدل كل ما ذكرت)) فانصرفت أسماء وهي تهلل وتكبر استبشاراً بما قال لها عليه الصلاة والسلام.
وهي أو من بايع النبي ص من نساء الأنصار، وكانت حريصة على سماع أحاديث رسول الله ص وروايتها وسؤاله عما أشكل عليها.
فلقد خرج الرسول ص يوماً والنساء في جانب المسجد وفيهن أسماء فقال لهن: ((إياكن وكفران المنعمين، إياكم وكفران المنعمين. قالت أسماء: وما كفران المنعمين؟ قال: لعل إحداكن تطول أيمتها بين أبويها ثم يرزقها الله زوجاً منه ولداً فتغضب فتكفر - أي تجحد النعمة فتقول: ما رأيت منك خيراً قط))

فقد روى البخاري عن ابن عباس قال: خرج رسول الله- صلى الله عليه وسلم يوم عيد فصلى ركعتين لم يصل قبل ولابعد ثم مال على النساء ومعه بلال فوعظهن وأمرهن أن يتصدقن فجعلت المرأة تلقي القلب والخرص.

مهم دستور پیامبر (ص) به زنان که فرمودند خوب شوهر داری و اطاعت و کسب رضای او معادل ثواب مردان است در عین اینکه فرمودند ملعون است زنیکه بدون اجازه شوهر از منزلش خارج شود و این جریانات قبل از نزول آیه : وقرن فی بیوتکن : بوده زیرا جناب ام سلمه وسوده و زینب دختر جحش بعد از نزول این آیه حتی به حج خانه خدا هم نرفتند !!!!

هست هستی;303180 نوشت:
خوب به هر حال من دانشجو هستم و باید سمینار بدم. پس کلا باید قید درس خوندن رو بزنم. و تمام استعداد هامو نادیده بگیرم. البته برای خودم هنوزم این تناقض حل نشده! به هر حال کل مستمعین جوون هستن و امکان ریبه و شبهه هستش. هیچ وقت نمیشه گفت هیچ کس در این مجلس قصدی نداره. و نمیشه هم به یقین گفت حتما کسی وجود داره که قصد داشته باشه.

دوست گرامی وقتی قوانینی رو شرع میذارد حدودی هم که باید رعایت بشه در حد همین قوانین است!
اسلام اگر میگه زن حجاب داشته باشد دارد به زن اجازه خروج از منزل میده!!حجاب که برای داخل خانه نیست!!!
اگه میگه با نامحرم مغرور صحبت کن یعنی هنگام ضرورت (یعنی برای رفع نیاز روزانه) حق داری با نامحرم صحبت کنی!
اگر قرار باشه ما احکام و توصیه های اسلام رو اجرا کنیم و اجراشون هم بی فایده باشه پس این قوانین به چه درد میخورن؟!؟!؟
من باور نمیکنم زنی با حجاب کامل ، لحن مناسب ، صدای محکم صحبت کنه و باز هم مشکل ایجاد بشه!!!(البته محتوای حرف هم مهمه!!)
تو تاریخ هم امثال این مورد رو در مورد زنان بزرگ زیاد دیدیم!اگر همیشه این شک وجود داشت و به هیچ وجه نمشد مطمئن بود که مشکلی ایجاد نمیشود این بزرگان هرگز این کار رو نمیکردند!!
[spoiler]
من میگم یک زن خودش میتونه این رو تشخیص بده به خوبی چون تجربه اش رو زیاد داشتم!!گاهی بعضی از مزاحم های تلفنی وقتی صدای یک مرد رو (که صاحب تلفن نیست و مثلا صحبت میکنه تا مزاحم رو رد کنه!!!) میشنود حریص تر میشن ولی وقتی صدای کلفت(!!!!) خانم صاحب تلفن رو با لحن خیلی جدی و خشن میشنود دیگه انگیزه ای برای مزاحمت ندارن!!من مطمئنم میتونید رفتار و لحنتون رو طوری تنظیم کنید که خیالتون راحت باشه!
[/spoiler]

هست هستی;303180 نوشت:
خوب به هر حال من دانشجو هستم و باید سمینار بدم. پس کلا باید قید درس خوندن رو بزنم. و تمام استعداد هامو نادیده بگیرم. البته برای خودم هنوزم این تناقض حل نشده! به هر حال کل مستمعین جوون هستن و امکان ریبه و شبهه هستش. هیچ وقت نمیشه گفت هیچ کس در این مجلس قصدی نداره. و نمیشه هم به یقین گفت حتما کسی وجود داره که قصد داشته باشه.

نظر آیت الله وحید خراسانی:

زن باید صورت و دست ها را تا مچ بپوشاند در صورتی که قصد نشان دادن داشته باشد و مرد هم به قصد لذت نظر می کند و همچنین است بنابر احتیاط واجب در صورتی که می داند بیننده به قصد لذت نظر می کند هر چند زن قصد نشان دادن نداشته باشد.
توضیح المسائل، 1379، ص 666 م 2499

اما تحلیل شخصی خودم از سؤال شما و پاسخ ها این هست:

اگه سخنرانی و ارائه شما برای تحصیلتون ضرورت داره و نمره شما به این ارائه وابسته است ارائه شما با رعایت دستورات شرعی توسط شما مانعی نداره و گناه احتمالی نگاه حرام بر عهده خود آقایون هست. اما اینکه چطور می تونید احتمال گناه رو به حداقل برسونید بحثیه که دوستان هم اشاراتی داشتند.

همون طور که مستحضرید حجاب چادر هم انواعی داره. برخی روسری زیبا و خوشرنگی می پوشن که بخشی از اون بالای پیشونیشون پیداست. یا اینکه زیر چانه و تا حدی نزدیک گوش اونها هم پیداست. پس حجاب چادر هم می تونه متفاوت باشه.

اگه بدون تعارف زیبایی ظاهری شما در بین خانمها بالاتر از متوسط هست باید بیشتر مراقب باشید و احتمالاً بهتره هنگام ارائه از بسته ترین نوع حجاب استفاده کنید و از هر چیزی که موجب جلب توجه می شه پرهیز کنید (از جمله موارد بالا و مواردی که دوستان فرمودند مثل عقب رفتن آستین لباس یا لحن پیچ و تاب دار). بقیش مسؤولیت آقایون هست که مراقب نگاهشون باشن نه شما. هرچند حکم مرجع شما از این که من پیشنهاد کردم سخت گیرانه تره و احتیاط به پوشش صورت و دستها کردن که البته احتیاط واجب هست و به نظرم بهتره با رجوع به فتوای دیگران انجامش ندید چون تو شهرهایی مثل تهران عرف نیست.

موفق باشید. :Gol:

nima 91;303821 نوشت:
نظر آیت الله وحید خراسانی:

اگه بدون تعارف زیبایی ظاهری شما در بین خانمها بالاتر از متوسط هست باید بیشتر مراقب باشید.

موفق باشید. :gol:

سلام به شما
ممنونم استفاده کردم اما این جمله را اگر باز کنید بهتر است :
ایشون چطوری می تونه متوجه بشه زیباییش بین خانمها بالاتر از متوسط هست ؟
یا اصلا چطور میتونه متوجه بشه که زشت هست یا معمولی یا زیبا ؟
باید با چه کسی خودشون رو مقایسه کنند ؟

سپاسگذارم

BaghiatoSalam;303825 نوشت:
سلام به شما ممنونم استفاده کردم اما این جمله را اگر باز کنید بهتر است : ایشون چطوری می تونه متوجه بشه زیباییش بین خانمها بالاتر از متوسط هست ؟ یا اصلا چطور میتونه متوجه بشه که زشت هست یا معمولی یا زیبا ؟ باید با چه کسی خودشون رو مقایسه کنند ؟

سلام. ممنون از نظر لطف شما.

معمولاً هر کسی با توجه به صحبت اطرافیان و شرایط اجتماعی می دونه آیا ممکنه در نگاه عامه مردم ظاهرش برای دیگران محرک باشه یا نه. بخصوص خانم ها در این مسائل دقیق تر و نکته بین تر هستن. ملاک مقایسه ای که فرمودید اطرافیان هستند. چون زیبایی مطلق نیست و با توجه به شرایط اجتماعی تعریف می شه. ممکنه شخصی مثل من در ایران زیبا و جذاب محسوب نشه اما در بین برخی از سایر نژادها به دلیل تفاوت رنگ چهره یا ... جذاب به نظر بیاد. بنابراین زیبایی نسبی هست و از جامعه به جامعه فرق می کنه. به نظرم نیاز به توضیح بیشتر نیست و هر کسی حتی اگه ندونه با توجه به صحبت اطرافیان متوجه این موضوع می شه و همون ملاک عمل ماست. اگه کسی بخواد بیشتر احتیاط کنه هم که بحثش ذکر شد. بیش از این که خدا و پیامبرش دستور داده وظیفه ای نداریم.

nima 91;303830 نوشت:
سلام. ممنون از نظر لطف شما.

ملاک مقایسه ای که فرمودید اطرافیان هستند. چون زیبایی مطلق نیست و با توجه به شرایط اجتماعی تعریف می شه.

سلام به شما

ممنونم , پاسختون خوب بود و به گفته ی خودتان نیاز به توضیح بیشتر نداره و روشن هست , نظر من هم همینه.

از نظر منم همه زیبا هستند مگر اینکه ملاک و معیاری باشه.

سپاسگذارم :Ebraz Doosti:

با سلام وصلوات بر محمد وآل پاکش

جهت تکمیل بحث بگم که موضوع حجاب زنان قبل از اسلام هم وجود داشته اما بطور ناقص . اسلام در اواخر هجرت حجاب زنان را کامل کرد با نزول آیات ستر و حجاب .

هرچند که حجاب اجباری نبوده و نیست اما همواره زنان کامل حجابشان کاملتر بوده و زنان درجه دوم و آلوده حجابشان ناقصتر .

مثلا کنیزان حتی با سر لخت نماز میخواندند واشکالی هم نداشته .

سخن آخر اینکه هر کس حجابش بیش ، کمالش بیشتر .

baghiatosalam;303825 نوشت:
سلام به شما ممنونم استفاده کردم اما این جمله را اگر باز کنید بهتر است : ایشون چطوری می تونه متوجه بشه زیباییش بین خانمها بالاتر از متوسط هست ؟ یا اصلا چطور میتونه متوجه بشه که زشت هست یا معمولی یا زیبا ؟ باید با چه کسی خودشون رو مقایسه کنند ؟

وا تشخیص این موضوع خیلی سخته. چون آدم خودشو نمیبینه و در ثانی نظرات خیلی متفاوتن. بعضیا یه چهره و تیپ براشون جذابه. خب تشخیص این موارد خیلی سخته.
یا ممکنه طرز حرف زدن کلا جذاب بشه! نه فقط چهره!

خیر البریه;303878 نوشت:
هرچند که حجاب اجباری نبوده و نیست اما همواره زنان کامل حجابشان کاملتر بوده و زنان درجه دوم و آلوده حجابشان ناقصتر .

زن کامل اولین مساله براش کسب علمه. به هر حال هر چی سطح علمی یه زن بالا بره باید با علما و دانشمندان مرد بیشتری سر و کار داشته باشه. چون تو سطوح بالا دیگه هیچ زنی نیست!
این کمال حجاب ممکنه چی باشه؟

هست هستی;303907 نوشت:
وا تشخیص این موضوع خیلی سخته. چون آدم خودشو نمیبینه و در ثانی نظرات خیلی متفاوتن. بعضیا یه چهره و تیپ براشون جذابه. خب تشخیص این موارد خیلی سخته.
یا ممکنه طرز حرف زدن کلا جذاب بشه! نه فقط چهره!

سخت نیست خواهر گرامی! وقتی می بینی زیاد بهت نگاه میکنند یا ... باید تشخیص بدی جذاب هستی یا خیر؟ :ok:

هست هستی;303912 نوشت:
زن کامل اولین مساله براش کسب علمه. به هر حال هر چی سطح علمی یه زن بالا بره باید با علما و دانشمندان مرد بیشتری سر و کار داشته باشه. چون تو سطوح بالا دیگه هیچ زنی نیست!
این کمال حجاب ممکنه چی باشه؟

بنظر بنده شما با اساتید مرد دانشگاه مشکلی نخواهید داشت چون هم مرد هستند و هم متاهل و هم برخی میانسال!
ولی خودم دیدم برخی استادان خصوصا جوان توجه بیشتری به دختران زیباروی بد حجاب یا با حجاب دارند که این بنظرم حتما دلیل بر غرض نیست چون خود زیبایی صورت، ناخودآگاه نگاه برخی مردان را جلب میکند! کسی که خیره یا زیاد نگاه میکنه غرضش بد هست!

تازه شما قصد و نیتتان از مصاحبت با اساتید، کسب علم است نه چیز دیگری! با حجاب و متین هم که هستید پس مشکلی نخواهید داشت!

موفق باشید

هست هستی;303907 نوشت:
1-وا تشخیص این موضوع خیلی سخته. 2-چون آدم خودشو نمیبینه و در ثانی نظرات خیلی متفاوتن.3- بعضیا یه چهره و تیپ براشون جذابه. 4-خب تشخیص این موارد خیلی سخته.
5-یا ممکنه طرز حرف زدن کلا جذاب بشه! نه فقط چهره!

سلام به شما
جمله 1 :
اگر جملتون سوالی هست , اول بدون معیار و ملاک که غیر ممکن هست بشه بگیم کسی از دیگری زیبا تر هست . اگر معیار باشه , خیر سخت نیست.
شما هرگز نمیتونی بگی مهناز افشار زیبا تر هست یا هدیه تهرانی
علی کریمی خوشگل تر هست یا کریس رونالدو یا مسی یا رونالدینیو
زن زیباتر هست یا مرد
مگر اینکه بیای معیار و ملاک مشخص کنی و بر اساس اون بگی کدوم زیباتر هست.
جمله 2 :
آدم خودش رو تو آیینه میبینه , اما معیار و ملاک لازم هست. بله نظرات متفاوت هست , چون هرکس تو ذهنش یه معیار و ملاکی از زیبایی هست.
جمله 3 :
دقیقا همینطوره.
جمله 4 :
مگر اینکه معیار و ملاک برای زیبای مشخص باشه که آسونه.
جمله 5 :
بازم باید معیار و ملاک باشه
شاید یک جمع با کلفت صحبت کردن خانم تحریک بشن و با نازک صحبت کردنش تحریک نشن.
یا اصلا واسه یه عده فرقی نداشته باشه.
پس خانم ها همون نرمال خودشون صحبت کنند کفایت می کنه.

سپاسگذارم :Gol:

موضوع قفل شده است