صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حكم مرتد

علاقه
    زیارت ، اقتصاد
    نوشته
    1,467
    حضور
    17 روز 3 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    14
    آپلود
    0
    گالری
    58
    صلوات
    12737

حكم مرتد

لا حول و لا قوة الا بالله

سلام و عرض ادب
    مرتد كيست ؟
    آيا كسي كه از اسلام خارج ميشود مرتد هست ؟
    اگر بله ، آيا حكم ارتداد اعدام هست ؟
    اگر بله ، چرا ؟

کارشناس بحث : صالح

ویرایش توسط همکار مدیر سایت سابق : ۱۳۹۱/۰۹/۳۰ در ساعت ۱۱:۱۶
    یادم میاد قرار روز اولم باهات ، مگه قرارمون نبود بشم منم فدات
    آقا دارن میرن دونه دونه کبوترا ، توی دمشق و کاظمین و شهر سامرا
    دلم پر از شکایته امام مهربون ، چه جور دلت میاد بهم بگی بازم بمون
    به جون حضرت جواد و جون مادرت ، ی کاری کن که پرپرت بشه کبوترت

2. صلوات ها 14

3.  

نوشته
    273
    حضور
    1 روز 18 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1185

با سلام به شما دوست عزیز

نقل قول نوشته اصلی توسط كبوتر حرم نمایش پست ها
    مرتد كيست ؟
    «ارتداد» که از واژه «رد» گرفته شده، در لغت به معنای بازگشت است. در فرهنگ دینی، بازگشت به کفر ارتداد و ردّه نامیده می‏شود(1)

آيا كسي كه از اسلام خارج ميشود مرتد هست ؟
    عوامل ارتداد
    اموری که سبب کفر می‏شود، هر گاه از سوی یک مسلمان صورت پذیرد، عوامل تحقق ارتداد نیز به شمار می‏آید، که یا به اقرار است، یعنی به زبان می آورد که از همه یا یکی از اصول اولیه دین اسلام (شامل توحید و نبوت و معاد) برگشته است، یا کاری می کند که معنایش برگشت از اسلام است مثل مسخره کردن خدا و نجس کردن قرآن و تعظیم مقابل بت و امثال آن(2)

اگر بله ، آيا حكم ارتداد اعدام هست ؟
    مرتد فطری (مسلمان زاده) اعدام می شود با شرائطی که در قانون آمده است، اما مرتد ملی (کافرزاده) توبه اش می دهند که اگر توبه نکرد اعدام می شود.
    زن اگر مرتد شود (حتی اگر فطری باشد) اعدام نمی شود.(3)

اگر بله ، چرا ؟
    چرائی این حکم در قرآن و حدیث یافت نشد، یعنی تصریحی به علت آن نیامده است، اما می توان برای آن دلیلی عقلی اقامه نمود:

مردم نسبت به بهداشت خود حساس بوده و برای آن وقت و هزینه گذاشته تا خود را در برابر هجوم میکروبها واکسینه نمایند، و از حکومت نیز توقع دارند به آنها در این مهم یاری رسانند.

همچنین نسبت به امنیت جانی و مالی نیز اهمیت داده تا در برابر هجوم متجاوزین مقاوم باشند لذا درب خانه و مغازه خود قفل زده و سیستم های حفاظتی ضد سرقت نصب کرده تا بتوانند در سایه امنیت زندگی کنند.

حساسیت همین مردم نسبت به مسائل دینی چندین برابر حفاظت از جان و مال است، آنها برای خدشه وارد نشدن به دین خود و فرزندانشان، از حکومت اسلامی توقع دارند، به معاندین و مخالفین اجازه فعالیت و تبلیغ ضد دین ندهند، و با رأی به حکومت اسلامی به دنبال اجرای شریعت درباره همه کسانی که ضربه به دین می زنند هستند.

مرتد نیز چون برگشتن از اسلام را تبلیغ کرده مستحق چنین مجازاتی است، لذا اگر مخفیانه از اسلام برگردد مستحق اعدام نخواهد شد.

بنابراین قطع دست عفونی شده و اعدام سارق مسلح و قاتل، و قتل مرتد، همگی به یک دلیل بوده و آن حفظ سلامت جامعه در همه ابعاد دینی و دنیوی است.

برای توضیحات بیشتر به اینجا مراجعه نمائید.

موفق باشید.

ــــــــــــــــــ

1.المفردات فی غریب القرآن، راغب اصفهانی، ص 192و193.
    2. ر.ک: مصطلحات الفقه ص 52.
    3. ر.ک: ترجمه تحریر الوسیله ج 4 ص 243.

ویرایش توسط صالح : ۱۳۹۱/۱۱/۲۹ در ساعت ۱۱:۰۹

5. صلوات ها 8

نوشته
    199
    حضور
    2 روز 13 ساعت نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    405

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ مَن یَرْتَدَّ مِنکُمْ عَن دِینِهِ فَسَوْفَ یَأْتِی اللّهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَیُحِبُّونَهُ

ای کسانی که ایمان آورده اید! هر کس از شما از دین خود برگردد به زودی خدا مردمی را می آورد که آنان را دوست می دارد و آنان نیز او را دوست می دارند
    آیا شما از این آیه برداشت میکنید که حکم مرتد اعدام است؟

7. صلوات ها 3

علاقه
    مسایل مذهبی
    نوشته
    178
    حضور
    2 روز 18 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1882

سلام
    بنده حقیر از نماینده آیت الله سیستانی درباره مرتد و وجوب کشتنش پرسیدم که فرمودند:
    در صورتیکه کشتن او مشکلی برای مسلمان کشنده ایجاد نمی کند (مثلا اگر کسی را الان به جرم ارتداد بکشیم ممکن است ما را قصاص کنند یا زندانی کنند) واجب است ولی در صورتیکه مشکلی ایجاد کند، جان مسلمان با ارزش تر از مرتد است.
    بعد هم برایم مثال فرد توهین کننده به حضرت زهرا(س) در زمان امام صادق (ع) را زدند و فرمودند که امام (ع) چگونه به او کمک کردند.
    کارشناس محترم لطفا در این باره نظر خود را بفرمائید.
    متشکرم

ویرایش توسط majid-torabi : ۱۳۹۱/۱۰/۰۴ در ساعت ۱۴:۵۶
    اندکی صبر سحر نزدیک است...

9. صلوات ها 7

نوشته
    199
    حضور
    2 روز 13 ساعت نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    405

یکی از ترفندهای یهودیان برای تصعیف روحیه و ایجاد شک در مسلمانان و جلوگیری از گرویدن دیگر یهودیان به اسلام این بود که بظاهر تظاهر به اسلام میکردند و پس از مدتی از آن روی برمیگردادند ومیگفتند که ما در اسلام خیری ندیدم
    اگر حکم ارتداد اعدام میبود پیامبر میبایست صدها یهودی را به همین جرم اعدام میکرد

11. صلوات ها 6

نوشته
    273
    حضور
    1 روز 18 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1185

با سلام به شما دوست عزیز

دقت کنید گرامی، پرسشگر محترم احکام مرتد را طبق قانون اسلام پرسید، اما شما گویا همه قانون اسلام را در قرآن خلاصه می بینید!
    نقل قول نوشته اصلی توسط حلاج نمایش پست ها
    آیا شما از این آیه برداشت میکنید که حکم مرتد اعدام است؟
    کسی نگفته همه ریز و درشت احکام در قرآن هست، یعنی هیچ مسلمان آگاهی را یافت نمی کنید که برای عمل به دستورات الهی، قرآن را کافی بداند، لذا این کلام شما هیچ جای فرضی ندارد.

نقل قول نوشته اصلی توسط حلاج نمایش پست ها
    اگر حکم ارتداد اعدام میبود پیامبر میبایست صدها یهودی را به همین جرم اعدام میکرد
    این کلام شما در صورتی است که بتوانید ثابت کنید که حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) در مدت 23 سال نبوت، توانستند همه احکام اسلامی را برای مردم شرح و بدان عمل نموده باشند.

موفق باشید.

13. صلوات ها 8

نوشته
    273
    حضور
    1 روز 18 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1185

با سلام به شما دوست عزیز
    نقل قول نوشته اصلی توسط majid-torabi نمایش پست ها
    بنده حقیر از نماینده آیت الله سیستانی درباره مرتد و وجوب کشتنش پرسیدم که فرمودند:
    در صورتیکه کشتن او مشکلی برای مسلمان کشنده ایجاد نمی کند (مثلا اگر کسی را الان به جرم ارتداد بکشیم ممکن است ما را قصاص کنند یا زندانی کنند) واجب است ولی در صورتیکه مشکلی ایجاد کند، جان مسلمان با ارزش تر از مرتد است.
    بعد هم برایم مثال فرد توهین کننده به حضرت زهرا(س) در زمان امام صادق (ع) را زدند و فرمودند که امام (ع) چگونه به او کمک کردند.
    کارشناس محترم لطفا در این باره نظر خود را بفرمائید.
    مطلبی که از مرجع عالیقدر حضرت آیة الله سیستانی پرسیدید در جای خود صحیح و حجت شرعی است، اما اولا در اینجا صحبت از مجوز قتل است نه وجوب آن، و ثانیا متولی قتل مرتد و هرگونه حدّ شرعی، قاضی مأذون از جانب حاکم شرع است نه هرکسی! که در این صورت هرج و مرج شده و به اصطلاح سنگ روی سنگ بند نمی شود.

به عبارت دیگر نمی توان کسی را کشت و ادعای دینمداری و اجرای حدود شرعی نمود و آب از آب تکان نخورد.

موفق باشید.

15. صلوات ها 7

علاقه
    زیارت ، اقتصاد
    نوشته
    1,467
    حضور
    17 روز 3 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    14
    آپلود
    0
    گالری
    58
    صلوات
    12737

لا حول و لا قوة الا بالله

نقل قول نوشته اصلی توسط صالح نمایش پست ها
    با سلام به شما دوست عزیز
    و عليكم السلام خدمت شما
    «ارتداد» که از واژه «رد» گرفته شده، در لغت به معنای بازگشت است. در فرهنگ دینی، بازگشت به کفر ارتداد و ردّه نامیده می‏شود(1)
    عوامل ارتداد
    اموری که سبب کفر می‏شود، هر گاه از سوی یک مسلمان صورت پذیرد، عوامل تحقق ارتداد نیز به شمار می‏آید، که یا به اقرار است، یعنی به زبان می آورد که از همه یا یکی از اصول اولیه دین اسلام (شامل توحید و نبوت و معاد) برگشته است، یا کاری می کند که معنایش برگشت از اسلام است مثل مسخره کردن خدا و نجش کردن قرآن و تعظیم مقابل بت و امثال آن

جناب صالح شما برگشتن به كفر رو ارتداد ميدونيد كه بنده هم با نظر شما موافقم ولي يكي از عوامل ارتداد رو برگشتن از نبوت ميدونيد يعني كسي كه از دين پيامبر اسلام (نبوت) به دين پيامبر ديگري گرويده مرتد محسوب ميشه ، يعني هر ديني بجز دين اسلام حكم كفر رو داره در حاليكه همه اديان بزرگ اديان الهي هستند ، شخص مسيحي خدايي رو ميپرسته كه من ميپرستم و به همون معاد ايمان داره و بهشت و جهنم رو قبول داره و فقط دين حضرت عيسي رو بالاتر از دين پيامبر اسلام ميدونه ولي نبوت رو رد نميكنه
    من اين رو نميتونم قبول كنم كه چون شخص مسلماني مسيحي شده بايد اعدام بشه
    مرتد فطری (مسلمان زاده) اعدام می شود با شرائطی که در قانون آمده است، اما مرتد ملی (کافرزاده) توبه اش می دهند که اگر توبه نکرد اعدام می شود.
    يكي از مشكلات اساسي همينجاست
    بنده يك مسلمان افراطي هستم و بدون تحقيق و از روي تعصب مسلمان هستم ، فرزند من كه به واسطه من مسلمان ميشه بعد از اينكه به بلوغ فكري رسيد برعكس من دوست داره در مورد ديني كه بالاجبار داره تحقيق بكنه و در تحقيق خودش به اين نتيجه ميرسه كه مثلاً يهوديت بهتر هست ، سوال من اينجاست كه چرا نميتونه دين خودش رو عوض بكنه و اگر عوض كرد چرا اجازه توبه نداره
    در حاليكه منطقي اين هست كه اگر هم قرار باشه كسي بدون فرصت توبه اعدام بشه مرتد ملي كه با تحقيق اسلام رو انتخاب كرده نبايد فرصت توبه داشته باشه نه كسي كه با اجبار مسلمان شده
    چرائی این حکم در قرآن و حدیث یافت نشد، یعنی تصریحی به علت آن نیامده است
    اين يعني چي ؟
    تمام مراجع ادعا دارند كه اين همه به دنبال علوم اسلامي رفتند تا فتواهايي كه ميدند از قرآن يا حديث باشه و اصلاً قرآن و حديث رو ضمانت فتواي خودشون ميدونند چطور براي همچين فتواي بزرگي كه با جان انسانها سر و كار داره در قرآن و حديث چيزي پيدا نميشه و وقتي چيزي پيدا نميشه اصلاً ضمانت اجرايي داره ؟
    مردم نسبت به بهداشت خود حساس بوده و برای آن وقت و هزینه گذاشته تا خود را در برابر هجوم میکروبها واکسینه نمایند، و از حکومت نیز توقع دارند به آنها در این مهم یاری رسانند.

همچنین نسبت به امنیت جانی و مالی نیز اهمیت داده تا در برابر هجوم متجاوزین مقاوم باشند لذا درب خانه و مغازه خود قفل زده و سیستم های حفاظتی ضد سرقت نصب کرده تا بتوانند در سایه امنیت زندگی کنند.

حساسیت همین مردم نسبت به مسائل دینی چندین برابر حفاظت از جان و مال است، آنها برای خدشه وارد نشدن به دین خود و فرزندانشان، از حکومت اسلامی توقع دارند، به معاندین و مخالفین اجازه فعالیت و تبلیغ ضد دین ندهند، و با رأی به حکومت اسلامی به دنبال اجرای شریعت درباره همه کسانی که ضربه به دین می زنند هستند.

جناب صالح اين كه شد فرار از پاسخگويي
    اين كه كسي چشم خودش رو ببنده و گناه نكنه كه افتخار نيست اينكه با چشم باز گناه نكني افتخار داره ، البته اين بدين معنا نيست كه انسان خودش رو در شرايط گناه قرار بده ولي اينكه شما بخاطر اينكه مبادا دين خودت رو از دست بدي جان كس ديگري رو بگيري منطقي به نظر نمياد
    اشكال از من بچه حزب الهي هست كه دين رو انقدر سطحي به بچه خودم ياد دادم كه با كوچكترين شبهه اي از دين خارج ميشه
    تقصير اون بنده خدا كه دينش رو عوض كرده چي هست ؟
    در ثانی مردم برای جلوگیری از سرقت به قول خودتون از قفل و دزدگیر استفاده میکنند سارق رو که از بین نمیبرند
    مرتد نیز چون برگشتن از اسلام را تبلیغ کرده مستحق چنین مجازاتی است، لذا اگر مخفیانه از اسلام برگردد مستحق اعدام نخواهد شد.
    ببينيد جناب صالح ما از حوزه هاي علميه كساني رو براي تبليغ به ساير كشورها ميفرستيم درسته ؟ چرا كشورهاي ميزبان اونها رو اعدام نميكنند ؟
    يا انتظار داريم كساني كه در كشورهاي ديگه مسلمان ميشند حتماً اسلام آوردنشون رو اعلام كنند (حتماً مسلمان شدن اون بازيگر هاليوود رو خاطرتون هست) پس چرا نميذاريم كسي كه از اسلام خارج شده دينش رو تبليغ كنه ؟
    شما اسلام رو تبليغ كنيد من هم دين جديد خودم رو
    كسي كه بايد حق رو انتخاب كنه مردم هستند نه حكومت اون هم به اجبار در حاليكه خود خدا وعده داده باطل از بين خواهد رفت
    شما ببينيد كجاي كار دين ميلنگه كه انقدر از تبليغ اديان الهي ديگه واهمه داره
    بنابراین قطع دست عفونی شده و اعدام سارق مسلح و قاتل، و قتل مرتد، همگی به یک دلیل بوده و آن حفظ سلامت جامعه در همه ابعاد دینی و دنیوی است.

اتفاقاً در يكي از تاپيكها در مورد قطع كردن دست سارق كارشناستون گفتند كه بعضي از قوانين در شرايط مختلف تغيير ميكنند از جمله قطع كردن دست سارق كه چون به زيان جامعه اسلامي هست اين كار انجام نميشه
    قطع يد كه در قرآن اومده رو بخاطر شرايط و مقتضيات انجام نميدند در حاليكه اعدام مرتد رو با وجود اينكه نه در قرآن هست و نه در حديث همچنان انجام ميدند

ویرایش توسط صالح : ۱۳۹۱/۱۰/۰۷ در ساعت ۱۴:۳۲
    یادم میاد قرار روز اولم باهات ، مگه قرارمون نبود بشم منم فدات
    آقا دارن میرن دونه دونه کبوترا ، توی دمشق و کاظمین و شهر سامرا
    دلم پر از شکایته امام مهربون ، چه جور دلت میاد بهم بگی بازم بمون
    به جون حضرت جواد و جون مادرت ، ی کاری کن که پرپرت بشه کبوترت

17. صلوات ها 5

نوشته
    1,365
    حضور
    15 روز 17 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3246

سلام.

به نظر من هم سؤالات جناب کبوتر حرم کاملاً وارد است و من هم از پاسخ کارشناسان قانع نشدم.

19. صلوات ها 5

نوشته
    3
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    50

سلام به همه ی دوستان گرامی
    سوال خیلی از ما بچه مذهبی ها که معمولا در این جور بحث ها کم میاریم و جواب قانع کننده ای نه برای خودمون و نه برای فرد پرسش گر نداریم همین هاست البته من به نوبه ی خودم خیلی سعی کردم مطالعه داشته باشم و حداقل برای خودم جواب پیدا کنم ولی نشد.
    و به همین دلیل عضو این سایت شدم امیدوارم جواب قانع کننده تری برای این مساله پیدا بشه. و من الله توفق
    اللهم صل علی محمّد و آل محمّد و عجّل فرجهم
    اللهم عجّل لولیکَ الفرج

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری