خریدن مالی که کسی پیدا کرده...

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خریدن مالی که کسی پیدا کرده...

سلام

این مشکل برای همکارم پیش اومده:

یکی از آشناهاش یک نگین فیروزه بهش فروخته
بعد از اینکه فروخته و پولشو گرفته بهش گفته این نگین رو از روی زمین پیدا کردم

سوال:
حالا آیا استفاده از این نگین اشکال داره؟
سوال 2: اگر بلی الان باید با نگین چیکار کنه؟
سوال 3: این نگین رو روی رکاب انگشتر گذاشته و باهاش نماز خونده! آیا نمازاش باید قضا بشه؟

مرجع تقلیدش آیت الله سیستانی هست!
با تشکر!

کارشناس پاسخگو : نور

asad;300975 نوشت:
سلام این مشکل برای همکارم پیش اومده: یکی از آشناهاش یک نگین فیروزه بهش فروخته بعد از اینکه فروخته و پولشو گرفته بهش گفته این نگین رو از روی زمین پیدا کردم سوال: حالا آیا استفاده از این نگین اشکال داره؟ سوال 2: اگر بلی الان باید با نگین چیکار کنه؟ سوال 3: این نگین رو روی رکاب انگشتر گذاشته و باهاش نماز خونده! آیا نمازاش باید قضا بشه؟ مرجع تقلیدش آیت الله سیستانی هست! با تشکر!

با سلام و عرض ادب

مال پیدا شده اگر حيوان نباشد ، و انسان آن را پيدا كند و نشانه ‏اى نداشته باشد كه بواسطه آن صاحبش معلوم شود ، چه قيمت آن كمتر از يك درهم (۶/۱۲ نخود نقره سكه‏ دار) باشد چه نباشد ، مى ‏تواند آن را براى خود بردارد ، ولى احتياط مستحب آن است كه آن را از طرف صاحبش به فقراء صدقه بدهد ، و نگین تنها نشان دار نیست اما اگر محل یا زمان پیدا شدن آن خصوصیتی داشته باشد نشان دار محسوب شود و بايد آن را اعلان كند.

بنابراین اگر نگین نشانه ای نداشته که از روی آن صاحبش شناخته شود،تصرف در آن و خرید و فروش آن جایز بوده است و درهرصورت نمازهایی هم که با آن خوانده صحیح است.

آیه الله سیستانی،توضیح المسائل،م2530
استفتا از دفتر آیه الله سیستانی در قم

نور;302623 نوشت:
با سلام و عرض ادب
نور;302623 نوشت:

مال پیدا شده اگر حيوان نباشد ، و انسان آن را پيدا كند و نشانه ‏اى نداشته باشد كه بواسطه آن صاحبش معلوم شود ، چه قيمت آن كمتر از يك درهم (۶/۱۲ نخود نقره سكه‏ دار) باشد چه نباشد ، مى ‏تواند آن را براى خود بردارد ، ولى احتياط مستحب آن است كه آن را از طرف صاحبش به فقراء صدقه بدهد ، و نگین تنها نشان دار نیست اما اگر محل یا زمان پیدا شدن آن خصوصیتی داشته باشد نشان دار محسوب شود و بايد آن را اعلان كند.

بنابراین اگر نگین نشانه ای نداشته که از روی آن صاحبش شناخته شود،تصرف در آن و خرید و فروش آن جایز بوده است و درهرصورت نمازهایی هم که با آن خوانده صحیح است.

این نگین از روی زمین پیدا شده و هیچ نشانی هم نداشته! اما کسی که آن را پیدا کرده هیچ سعیی برای پیدا کردن صاحبش هم نکرده است و به محض اینکه پیدا کرده اقدام به فروش آن کرده است! نگین صدهزار تومان قیمت داشته که او ده هزار تومان به همکار بنده فروخته است! و هیچ کدام از طرفین (قروشنده و خریدار) هیچ صدقه ای هم از طرف صاحبش نداده اند!
آیا با این تفاسیر باز هم هیچ اشکالی وجود ندارد؟؟؟؟
مگر آدم هر چیز با ارزشی که از روی زمین پیدا کرد و بی نام و نشان بود میتواند در آن تصرف کند؟؟؟؟؟

asad;303312 نوشت:
این نگین از روی زمین پیدا شده و هیچ نشانی هم نداشته! اما کسی که آن را پیدا کرده هیچ سعیی برای پیدا کردن صاحبش هم نکرده است و به محض اینکه پیدا کرده اقدام به فروش آن کرده است! نگین صدهزار تومان قیمت داشته که او ده هزار تومان به همکار بنده فروخته است! و هیچ کدام از طرفین (قروشنده و خریدار) هیچ صدقه ای هم از طرف صاحبش نداده اند! آیا با این تفاسیر باز هم هیچ اشکالی وجود ندارد؟؟؟؟ مگر آدم هر چیز با ارزشی که از روی زمین پیدا کرد و بی نام و نشان بود میتواند در آن تصرف کند؟؟؟؟؟

با سلام و عرض ادب

اگر محل یا زمان پیدا شدن آن خصوصیتی نداشته باشد و نشان دار محسوب نشود،تصرف در آن اشکال ندارد.

من از چند تا روحانی پرسیدم گفتند باید یک سال دنبال صاحبش میگشته و اگر پیدا نمیشد باید از طرف صاحبش صدقه میداده و بعد نگین رو برمیداشته برای خودش!
که با عقل بیشتر جور در میاد اما اینکه شما گفتید:

نور;302623 نوشت:
بنابراین اگر نگین نشانه ای نداشته که از روی آن صاحبش شناخته شود،تصرف در آن و خرید و فروش آن جایز بوده است و درهرصورت نمازهایی هم که با آن خوانده صحیح است

نور;303500 نوشت:
اگر محل یا زمان پیدا شدن آن خصوصیتی نداشته باشد و نشان دار محسوب نشود،تصرف در آن اشکال ندارد

مثلا اگر من یک النگوی طلا از روی زمین پیدا کنم که طرف روش اسم و آدرسش رو ننوشته بود میتونم بدون اینکه دنبال صاحبش بگردم و صدقه بدم همونجا بردارم ببرم بفروشم پولشو بخورم؟

[="Tahoma"][="Black"]

asad;339735 نوشت:
مثلا اگر من یک النگوی طلا از روی زمین پیدا کنم که طرف روش اسم و آدرسش رو ننوشته بود میتونم بدون اینکه دنبال صاحبش بگردم و صدقه بدم همونجا بردارم ببرم بفروشم پولشو بخورم؟

با سلام و عرض ادب

هرگاه چيزى را كه پيدا كرده نشانه‏ اى دارد كه بواسطه آن مى‏ تواند صاحبش را پيدا كند ، در صورتى كه قيمت آن چيز به مقدار يك درهم برسد ، بايد از روزى كه آن را پيدا كرده تا يك سال در محل اجتماع مردم اعلان كند ، و اگر قيمت آن از يك درهم كمتر باشد احتياط واجب آنست كه آن را از طرف صاحبش صدقه بدهد ، و هر وقت صاحبش پيدا شد ، چنانچه به صدقه دادن راضى نشود ، عوض آنرا به او بدهد .
درمورد سوال شما(نگین) طبق استفتای شفاهی از دفتر آیه الله سیستانی بیان شد که به خودی خود نشانه دار محسوب نمی شود.

آیه الله سیستانی،توضیح المسائل،م2531[/]

نور;339785 نوشت:
هرگاه چيزى را كه پيدا كرده نشانه‏ اى دارد كه بواسطه آن مى‏ تواند صاحبش را پيدا كند ،

منظورتون از نشانه ای که بشه از روش صاحبش رو پیدا کرد دقیقا چه نشانه ای هست؟
فرق النگو با نگین فیروزه در چیست؟
اگر النگو ها با هم متفاوت است و میتوان از روی تفاوت ها صاحبش رو پیدا کرد خب نگین ها هم همین طور هستند! (چون من کارم اینه اینو میگم)
یعنی مثلا اگر من یک نگین گم کنم و اون رو بین ده تا نگین قاطی کنند و بذارن جلوم میتونم از روی نشانه هایی که نگینم داره تشخیص بدم کدوم یکیش دقیقا ماله خودمه!

[="Tahoma"][="Black"]

asad;339787 نوشت:
منظورتون از نشانه ای که بشه از روش صاحبش رو پیدا کرد دقیقا چه نشانه ای هست؟ فرق النگو با نگین فیروزه در چیست؟ اگر النگو ها با هم متفاوت است و میتوان از روی تفاوت ها صاحبش رو پیدا کرد خب نگین ها هم همین طور هستند! (چون من کارم اینه اینو میگم) یعنی مثلا اگر من یک نگین گم کنم و اون رو بین ده تا نگین قاطی کنند و بذارن جلوم میتونم از روی نشانه هایی که نگینم داره تشخیص بدم کدوم یکیش دقیقا ماله خودمه!

با سلام و احترام

این مساله تشخیص موضوع است و برعهده مکلف می باشد اگر به نظر شما نشانه دار محسوب می شود باید مطابق همان عمل نمایید.

موفق باشید.[/]

موضوع قفل شده است