جمع بندی من می خوام شروع کنم به بندگی اما نمی دونم چه جوری؟

تب‌های اولیه

42 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
من می خوام شروع کنم به بندگی اما نمی دونم چه جوری؟

کارشناس بحث : استاد

متولد4شعبان;300693 نوشت:

کارشناس بحث : استاد

سلام علیکم
اگر اجازه بفرمائید پاسخ شما را از بیانات مرحوم آیت الله العظمی بهجت(ره)بدهم.
إن شاء الله هم برای شما نافع باشد و هم برای دیگر دوستان گرامی.
1-در حرکت معنوی انسان، شرط اول و آخر، ترک معصیت است؛ امکان ندارد کسی بدون ترک معصیت ترقی کند و هیچ کس نمی تواند خود را بی نیاز از این شرط بداند؛ این شرط تا لحظه آخر همراه آدم است. ترک معصیت دایره وسیعی دارد مثل ترک لبخند به انسان گناه کار یا ترک نگاه تند به انسان مطیع الهی. انسان نمی تواند هر حرفی یا هر تهمتی را بزند و هوای نفس خود را به حساب اسلام بگذارد، حتی باید مراقب نگاهش نیز باشد.
2-برای شروع در سیر و سلوک، در احادیث تأمل کنید، از احادیث باب جهاد نفس «وسایل الشیعه» بخوانید و به آن عمل کنید.
3-اگر می خواهید از ناحیه دعا به جایی برسید ، زبان حالتان این باشد : تسلیم خدا هستیم ، هر چه بخواهد بکند بنا داریم و عمل به وظیفه بندگی کنیم .
4-اساس عبودیت و بندگی ، حب است . خداوند می فرماید : "یُحِبُّهُم وَ یُحِبّونَه" ؛ خداوند آنان را دوست دارد و آنان خدا را دوست دارند .
5-بارها گفته ام و بار دگر می گویم : کسی که بداند "هر کس خدا را یاد کند ، خدا همنشین اوست " احتیاج به هیچ واعظی ندارد
6-کثرت مجالست با اهل غفلت ، مزید قساوت و تاریکی قلب و استیحاش از عبادت و زیارات است ؛ از این جهت است که احوال حسنه حاصله از عبادات و زیارات و تلاوتها به سبب مجالست با ضعفای در ایمان ، به سوء حال و نقصان مبدّل می شوند .
7-هیچ ذکری بالاتر از ذکر عملی نیست ، هیچ ذکر عملی بالاتر از ترک معصیت در اعتقادیات و عملیات نیست.
8-هر که عمل کرد به معلومات خودش ، خداوند مجهولات او را معلوم می فرماید !
9-خدا می داند در دفتر امام زمان "ع" جزو چه کسانی هستیم ! کسی که اعمال بندگان در هر هفته دو روز ( دوشنبه و پنجشنبه) به او عرضه می شود . همین قدر می دانیم آن طوری که باید باشیم ، نیستیم !
10-معیار اصلی ، نماز است . این نماز ، بالاترین ذکر است ، شیرینترین ذکر است ، برترین چیز است . همه چیز تابع نماز است ، باید سعی کنیم این نماز را حسابی درستش کنیم ، وقتی نماز درست شد ، با حال گشت ، انسان آدم شده است بالاخره محک ، نماز است !

سلام علیکم
بنده هم مطلبی از یکی از اساتید بزرگوار اخلاق میگذارم

حجت الاسلام و المسلمین جاودان در پاسخ به یک سوال فرمودند: در مرحله اول باید گناهان را بشناسید پس کتاب گناهان کبیره مرحوم آیت الله دستغیب را بدقت بخوانید و بفهمید و اگر ممکن شد کتاب واجبات و محرمات آیت الله مشکینی را هم بخوانید و هر جا مشکلی بود از یک عالم خبیر بپرسید .
بعد اولاً باید دستورات کتاب را با مراقبت و مواظبت کامل عمل کنید و ثانیاً بکوشید آنچه در گذشته انجام شده است یعنی خطایی شده یا گناهی اتفاق افتاده جبران کنید – بعنوان مثال نماز صحیح خوانده نشده و غسل یا وضو درست نبوده ، نمازها را قضا کنید روزه از دست رفته قضا کنید وکفاره بدهید . همچنین زکات و خمس و امثال اینها - اگر غیبت یا تهمت یا تمسخر یا توهین یا فحش و امثال این ها نسبت به کسی اتفاق افتاده است جبران کنید و رضایت بطلبید – عبادات امروزتان را جدی انجام بدهید و سعی کنید درست و با توجه باشد - نوافل را هم سعی کنید که بخوانید بویژه نافله سحر.شب با وضو بخوابید یک سوره یس قبل از خواب بخوانی

البته قدم به قدم ...
یا علی

سلام
بندگی را با نماز آغاز بفرمایید و با مطالعه ادامه دهید ما را هم دعا بفرمایید
والله الموفق

1-نماز تو سعی کن اول وقت بخونی و با حضور قلب(این مراقبت باعث میشه در طول روز به فکر نماز و خداوند باشی)
2- خودت رو موظف کن که هر روز یک صفحه قرآن بخونی با معنی.هر وقت روز که تونستی فقط یک صفحه رو بخون
3- سعی کن بیشتر دعا بخونی.مثلا هر شب پنجشنبه دعا کمیل حتما بخون .البته معنی فرموش نشه
4- شب با وضو بخواب
این 4 تا کار و انجام بده حتما جواب میده
تست شده هست :ok:

دوستان عزیز و پاکم ممنونم از همه تون.واقعا از اینکه تو این سایت عضوم خوشحالم
بعضی اوقات زندگی و بندگیت خوب پیش میره و دلت با یاد خدا ارومه مثلا من وقتی از سفر راهیان نور بر می گردم تا چند وقت حال و هوام خیلی خوبه اما نمی دونم چرا وقتی باز بر می گردیم و قاطیه زندگی شهری میشیم دوباره یادمون میره و این بندگی فراموش میشه
دوستان خوبم راه ا ستمرار در بندگی چیه؟ کمکم کنید

متولد4شعبان;302373 نوشت:
دوستان عزیز و پاکم ممنونم از همه تون.واقعا از اینکه تو این سایت عضوم خوشحالم
بعضی اوقات زندگی و بندگیت خوب پیش میره و دلت با یاد خدا ارومه مثلا من وقتی از سفر راهیان نور بر می گردم تا چند وقت حال و هوام خیلی خوبه اما نمی دونم چرا وقتی باز بر می گردیم و قاطیه زندگی شهری میشیم دوباره یادمون میره و این بندگی فراموش میشه

بنظر من چون واست عادت شده این عادت رو باید دور بدی
نباید فقط با رفتن به راهیان نور فقط بهت حس و حال دست بده باید این حس و حال رو بیاری در نماز خودت و تو روزانه 5بار این حسو باخودت تکرار می کنی (خوندن قران،افکار خوب،دوستان خوب خیلی مهمه،و...و اینطور می شه که تو زندگی شهری هم موفقی
یا علی

متولد4شعبان;302373 نوشت:

شاید مطلوب باشه شما پس از هر نماز دعای " یا مقلب القلوب والابصار ثبت قلوبنا علی دینک " را بخوانید
و با تضرع و التماس از حضرت مهدی بخواهید که شما را در استمرار بندگی ثابت قدم کند.

[=Trebuchet MS]برو و بگو آمدم

[=Trebuchet MS]به حقیقت برو بگو آمدم.اگر گفتند اینجا چرا آمدی؟بگو:به کجا روم و به کدام در رو کنم؟
[=Trebuchet MS]این ره است و دگر دوم ره نیست این در است و در دگر دوم در نیست

[=Trebuchet MS]اگر گفتند:به اذن کی آمدی؟بگو:شنیدم
[=Trebuchet MS]بر ضیافتخانه فیض نوالت منع نیست در گشادست و صلا در داده خوان انداخته

[=Trebuchet MS]اگر گفتند : تا به حالا کجا بودی؟بگو:راه گم کرده بودم.
[=Trebuchet MS]اگر گفتند:چه آوردی؟بگو: اولاْ دل شکسته که از شما نقل است:
[=Trebuchet MS]در کوی ما شکسته دلی میخرندو بس بازار خودفروشی از آن سوی دیگر است
[=Trebuchet MS]ثانیاْ:
[=Trebuchet MS]جز نداری نبود مایه ی دارایی من طمع بخششم ازدرگه سلطان من است

[=Trebuchet MS]و ثالثاْ:
[=Trebuchet MS]الهی آفریدی رایگان،روزی دادی رایگان،بیامرز رایگان،تو خدایی نه بازرگان.
[=Trebuchet MS]اگر گفتند:برونش کنید.بگو:
[=Trebuchet MS]نمیروم زدیار شما به کشور دیگر برون کنید(م) از این در،درآیم از در دیگر

[=Trebuchet MS]اگر گفتند:این جرأت را از که آموختی؟بگو:از حلم شما.
[=Trebuchet MS]اگر گفتند:قابلیت استفاضه[استغاثه]نداری.بگو:قابلیت را هم شما افاضه میفرمایید.
[=Trebuchet MS]باز اگر از تو اعراض نمودند.بگو:
[=Trebuchet MS]به ولله و به بالله و به تالله به حق آیه نصر من الله
[=Trebuchet MS]که مو از دامنت دست بر ندیرم اگر کشته شوم الحکم لله

[=Trebuchet MS]اگر گفتند:مذنبی(گنه کاری).بگو:اولاْ:شنیدم شما غفارید و ثانیاْ:من ملک نیستم و آدم زاده ام.
[=Trebuchet MS]وثالثاْ:
[=Trebuchet MS]ناکرده گنه دراین جهان کیست؟بگو آن کس که گنه نکرده و زیست؟ بگو
[=Trebuchet MS]من بد کنم و تو بد مکافات دهی پس فرق میان من و تو چیست؟ بگو

[=Trebuchet MS]اگر گفتند: این حرف ها را از کجا یا گرفتی؟ بگو:
[=Trebuchet MS]بلبل از فیض گل آموخت سخن ور نه نبود این همه قول و غزل تعبیه در منقارش

[=Trebuchet MS]اگر گفتند:چه می خواهی؟بگو:
[=Trebuchet MS]جز تو ما را هوای دیگر نیست جز لقای تو هیچ در سر نیست.

[=Trebuchet MS]هزار و یک نکته(نکته61)
علامه حسن زاده آملی

[=Trebuchet MS]فایل صوتی استاد صمدی آملی
حجم : ۲٫۵۲MB

[=Trebuchet MS]دریافت

باید فقط از خودشئن بخوای و همت کنی
چله بگیر 40 روز صب قبل اذان بیدار شدن دعا کردن..............................

معمولا دوستان , علاقه دارند یک برنامه ای باشه روش عمل کنند و آخرش هم نتیجه برسه و مثلا به کمالات و کرامات و مقامات و غیره برسند.
همچین برنامه ای واقعا نیست به این شکل.
اما چیزی که تسریع می بخشه :
اول :انجام واجبات هست و ترک محرمات. که کار آسانی واقعا نیست اما با یک اراده جدی شدنی هست.
دوم : انجام اعمال مستحبی و ترک مکروهات.

واسه شروع این می تونه Start خوبی باشه :

1- خواندن نماز جعفر طیار و توبه واقعی برای پاک شدن تمامی گناهان. ( انشالله).
هر روز یا هر هفته جمعه یا ماهی یک بار.
2- خواندن نماز شب و نافله صبح .
3-خواندن سوره حشر به مدت 40 روز ( و هم بعد از 40 روز).
4- هر لحظه به فکر خدا و ذکر او باشید. ذکر یونسیه مثلا - حمد - تسبیح و غیره...

واسه شروع اینا می تونه مفید باشه تا 40 روز از گناه دورتون کنه بعد به طور حرفه ای تر وارد بشید.

موفق باشید

سلام
من مطمئنم همینکه به فکر ثابت قدم بودن توی این راه هستید گام اول رو شروع کردید
نسخه ی خاصی نمیتونم براتون پیشنهاد کنم ولی تجربه شخصی خود من یک برنامه هماهنگ برای اجرای برخی کارهاست
دوستان دیگه هم اشاره کردند
اول دوری از گناهان
انجام ندادن برخی اعمالی که گناه نیست ولی سودی هم نداره
مراقبت برای انجام برخی کارهای به صورت روزانه
یکسری عبادات ساده برای خودتون مشخص کنید جوری باشه که همیشه برای اوقات فراغتتون خدا هم باشه
بعد مدتی دیگه نمیتونید از اونها جدا بشید براتون ملکه میشه
دیگه انجام هر کاری بدون خدا براتون بی مزه میشه
ببخشید به خوبی سایرین نتونستم راهنمایی کنم
موفق باشید
التماس دعا

متولد4شعبان;300693 نوشت:

برای اين كارمن خواندن كتاب زيرراتوصيه می كنم
كه تحولی عظيم درزندگی من ايجادكرد

كتاب درمان باعرفان نوشته ی دكتروين والترداير به ترجمه ی آقای جمال هاشمی
عنوان اصلی اين كتاب بصورت زيراست
You will see it when you believe it
By Dr.Wayn W.Dyer
first print 1990

متاسفانه به علت آمريكايی بودن اين انسان بزرگ، اثرات ايشان چندان درنزدمذهبيون خريدارندارد
امااگرخوداثراتشان رامطالعه بفرماييدخوب خواهيدفهميدكه چيزی خارج محدوده ی اعتقادی ماندارد
اماچون شيوه ی گفتاريشان به زبان مردمان امروزی می باشدبيشتردرقلب هاجای می گيرد

خلاصه من به شماپيشنهادمی كنم اين راه متعالی راازهمان ابتدابادلايل منطقی وعلمی وروشن فكرانه وبابسط افق ديد آغازكنيد
تاهرگزدچارلرزش نشويد

[=tahoma]

morteza313;305263 نوشت:
برای اين كارمن خواندن كتاب زيرراتوصيه می كنم
كه تحولی عظيم درزندگی من ايجادكرد

كتاب درمان باعرفان نوشته ی دكتروين والترداير به ترجمه ی آقای جمال هاشمی
عنوان اصلی اين كتاب بصورت زيراست
you will see it when you believe it
by dr.wayn w.dyer
first print 1990

متاسفانه به علت آمريكايی بودن اين انسان بزرگ، اثرات ايشان چندان درنزدمذهبيون خريدارندارد
امااگرخوداثراتشان رامطالعه بفرماييدخوب خواهيدفهميدكه چيزی خارج محدوده ی اعتقادی ماندارد
اماچون شيوه ی گفتاريشان به زبان مردمان امروزی می باشدبيشتردرقلب هاجای می گيرد

خلاصه من به شماپيشنهادمی كنم اين راه متعالی راازهمان ابتدابادلايل منطقی وعلمی وروشن فكرانه وبابسط افق ديد آغازكنيد
تاهرگزدچارلرزش نشويد

[=&quot]سلام علیکم[/]
[=&quot]بنده این کتاب را نخوانده ام،لذا در مورد آن نظری نمی دهم.اما چند نکته عرض می کنم،شاید مفید بود[/] :
[=&quot]1-همه کتب غربی را نمی شود تخطئه کرد و به طور کل مردود دانست[/] .
2-
[=&quot]خواندن مطالبی که غربیها در مورد مطالب فلسفی و یا عرفانی نوشته اند،برای کسی که تسلطی به مبانی اسلامی نداشته باشد،زمینه جدی انحراف فکری را فراهم می کند و حداقل بنده مواردی را دیده ام که به طور جدی منحرف شده اند[/].
3-
[=&quot]خواندن اینگونه کُتُب حداقل باید با این دید صورت گیرد که،این مطالب هنوز از دید اسلام تأیید نشده است و لذا باید مورد سوال واقع شوند[/].
4-
[=&quot]در مکتب اسلام چنین مطالبی بسیار زیادتر از مطالب غربی است.مایه تعجب بنده است که چرا گرایش خاصی به کُتب غربی دارند،شاید نوعی حس روشنفکری[/] . . . . .
[=&quot]آنچه خود داشت ز بیگانه تمنّا می کرد[/] .
5-
[=&quot]مبنای الحادی غرب که از فلسفه مادی گرایانه ایشان نشأت می گیرد،در بسیاری از مطالبشان به چشم می خورد که البته برای بسیاری قابل تشخیص نیست[/].
6-
[=&quot]انسان هر غذائی را نمی خورد چون برای جسمش ارزش قائل است،حال چطور هر کتاب و مطلبی را می خواند،در حالی که غذای روح جانش است؟[/]!!!

[=&quot]موفق باشید[/] .

[/]

در برخی کتب غربی خداوند بیشتر به چشم می خوره من چند تا کتاب از پائلو کوئیلو خوندم که از چند نفر مردود بودن این کتابا رو شنیدم اما واقعا کتب خوبی بوده و خیلی از صفات خداوند رو به زیبایی توصیف کرده میشه گفت کتابایی بوده در باب خداشناسی. چند تا کتاب هم از علمای خودمون خوندم که عنوان اصلی کتب خداشناسی بوده اما اصلا نتونستن به من کمک کنند. مباحث این کتابا فلسفی بوده و واقعا به زیبایی کتابای غربی نیست. من به عنوان کسی که هر دو نوع کتبو خونده (البته مطالعاتم بسیار ناچیز بوده)کتب غربی بیشتر به دلم نشسته. خدا وکیلی وقتی از علمای دینی می پرسی خدا چیست یا کیست نمی تونن جواب درستی بدهند.

استاد;305324 نوشت:
سلام علیکم بنده این کتاب را نخوانده ام،لذا در مورد آن نظری نمی دهم.اما چند نکته عرض می کنم،شاید مفید بود : 1-همه کتب غربی را نمی شود تخطئه کرد و به طور کل مردود دانست . 2-خواندن مطالبی که غربیها در مورد مطالب فلسفی و یا عرفانی نوشته اند،برای کسی که تسلطی به مبانی اسلامی نداشته باشد،زمینه جدی انحراف فکری را فراهم می کند و حداقل بنده مواردی را دیده ام که به طور جدی منحرف شده اند. 3-خواندن اینگونه کُتُب حداقل باید با این دید صورت گیرد که،این مطالب هنوز از دید اسلام تأیید نشده است و لذا باید مورد سوال واقع شوند. 4-در مکتب اسلام چنین مطالبی بسیار زیادتر از مطالب غربی است.مایه تعجب بنده است که چرا گرایش خاصی به کُتب غربی دارند،شاید نوعی حس روشنفکری . . . . . آنچه خود داشت ز بیگانه تمنّا می کرد . 5-مبنای الحادی غرب که از فلسفه مادی گرایانه ایشان نشأت می گیرد،در بسیاری از مطالبشان به چشم می خورد که البته برای بسیاری قابل تشخیص نیست. 6-انسان هر غذائی را نمی خورد چون برای جسمش ارزش قائل است،حال چطور هر کتاب و مطلبی را می خواند،در حالی که غذای روح جانش است؟!!!

سلام
من زيادازسخنان شماخوشم نيومد
دارم عرض می كنم كه اين كتاب وديگراثرات دكتردايرتحولی درمن ايجادكردندكه هيچ كدام ازكتاب های دينی خودمان چنين اثری نداشتند

مثلاً من حرف آقای آلبرت اينشتينوبه هزارتا ازحرف های روحانی های امروزی مذهبم هم نمی فروشم
شايدبابرخی ازاعتقادات ايشان مخالفم چه درزمينه ی فلسفی وچه علمی
اماطبق گفته ی خودپيامبراسلام(ص)،من بنده ی ايشان هستم وهرروزعمرم رابرايش دعامی كنم
چون دوكلمه چيزازش يادگرفتم

حضرت امام محمدباقرعليه السلام فرمودند:
دانشمندی كه ازعلمش سودبرندازهفتادهزارعابدبهتراست
بحارالانوار،ج75،ص173

شايداين شماييدكه زيادمتعصبيد
بهتربودقبل ازقضاوت ،حداقل يكی ازكتاب های دكتردايرومطالعه می كرديد!

morteza313;316864 نوشت:
سلام
من زيادازسخنان شماخوشم نيومد
دارم عرض می كنم كه اين كتاب وديگراثرات دكتردايرتحولی درمن ايجادكردندكه هيچ كدام ازكتاب های دينی خودمان چنين اثری نداشتند

مثلاً من حرف آقای آلبرت اينشتينوبه هزارتا ازحرف های روحانی های امروزی مذهبم هم نمی فروشم
شايدبابرخی ازاعتقادات ايشان مخالفم چه درزمينه ی فلسفی وچه علمی
اماطبق گفته ی خودپيامبراسلام(ص)،من بنده ی ايشان هستم وهرروزعمرم رابرايش دعامی كنم
چون دوكلمه چيزازش يادگرفتم

حضرت امام محمدباقرعليه السلام فرمودند:
دانشمندی كه ازعلمش سودبرندازهفتادهزارعابدبهتراست
بحارالانوار،ج75،ص173

شايداين شماييدكه زيادمتعصبيد
بهتربودقبل ازقضاوت ،حداقل يكی ازكتاب های دكتردايرومطالعه می كرديد!

سلام علیکم

تقاضا می کنم که یکبار دیگر پست قبلی بنده را مطالعه بفرمائید.حرف زیاد است ولی . . . . .

سال‌ها دل طلب جام جم از ما می‌کرد/وآن چه خود داشت ز بیگانه تمنا می‌کرد
گوهری کز صدف کُوْن و مکان بیرون است/طلب از گمشدگانِ لبِ دریا می‌کرد

متولد4شعبان;300693 نوشت:

صلوات زیاد بفرست روزی حد اقل صد بار

استغفار هم زیاد بکنید که سبب افزایش روزی و امداد های الهی میشود(سوره نوح را بخونید این مطلب اون جا هست)

بعد نماز هم 10 بار یا بیشتر بگویید " لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین" و در نزد خدا به ظلم خوتان اعتراف کنید

[="Tahoma"][="Black"]

حجاب پرده ی جان می شود غبار تنم

خوشا دمی که از این چهره پرده برفکنم

[/]

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و آرزوی بودن در مسیر بندگی خدا

متولد4شعبان;302373 نوشت:

در حدی نیستم بخواهم توصیه ای داشته باشم، ولی چون این مشکل برای خودمم به نوعی وجود دارد، فعلاً این موضوع به ذهنم رسید که:
خیلی جاها شنیدیم، می گویند، (سعی کنید) همیشه به یاد خدا باشید، به نظر می رسد باید سعی کنیم. رفتن به اردو و زیارت، نفس عملش ذکر خداست، ولی در زندگی های روزمره خیلی مواقع نفس عملمان دور از این یاد است، بنده خودم را عرص می کنم. شاید اگر بهانه ای پیدا کنیم که در زندگی روزانه هم نفس عملمان برای خدا باشد، کمی از بار این مشکل کاسته شود.
انشاالله موفق باشید

سلام

برای بندگی باید
اول از همه یک دندگی را از وجودتان خارج کنید (مهمترینش همینه) چون خدا از ادم قد و مغرور بدش میاد!
دوم اینکه زبانتون را هر جا و هر زمان نگشایید همون گزیده گوی چون در میشه
سوم نمار اول وفت
چهارم هفته ای یک روز روزه گرفتن
پنجم به دنبال علوم مختلف رفتن و شناخت حقایق هستی
ششم عبادت در حد اعتدال(قرآن و نماز شب و مستحبات)
هفتم خوش اخلاقی
هشتم سر به زیر بودن (چشمتون هر جایی نچرخه)

همینا کفایت می کند فک کنم
[SPOILER]
البته شبا پا برهنه هم بخوابید بسی موثر است...
خیلی خیلی بسی ! [/SPOILER]

برای شروع بندگی اولا باید خودت رو بشناسی تا بتونی خدای خود رو بشناسی و به نظر من برای خودشناسی باید با خودت روراست باشی و تمام کارهابرای خدا باشه ، و دیگه اینکه نماز نباید یادت بره نماز نماز نماز نماز

استاد;301523 نوشت:

سلام علیکم
اگر اجازه بفرمائید پاسخ شما را از بیانات مرحوم آیت الله العظمی بهجت(ره)بدهم.
إن شاء الله هم برای شما نافع باشد و هم برای دیگر دوستان گرامی.
1-در حرکت معنوی انسان، شرط اول و آخر، ترک معصیت است؛ امکان ندارد کسی بدون ترک معصیت ترقی کند و هیچ کس نمی تواند خود را بی نیاز از این شرط بداند؛ این شرط تا لحظه آخر همراه آدم است. ترک معصیت دایره وسیعی دارد مثل ترک لبخند به انسان گناه کار یا ترک نگاه تند به انسان مطیع الهی. انسان نمی تواند هر حرفی یا هر تهمتی را بزند و هوای نفس خود را به حساب اسلام بگذارد، حتی باید مراقب نگاهش نیز باشد.
2-برای شروع در سیر و سلوک، در احادیث تأمل کنید، از احادیث باب جهاد نفس «وسایل الشیعه» بخوانید و به آن عمل کنید.
3-اگر می خواهید از ناحیه دعا به جایی برسید ، زبان حالتان این باشد : تسلیم خدا هستیم ، هر چه بخواهد بکند بنا داریم و عمل به وظیفه بندگی کنیم .
4-اساس عبودیت و بندگی ، حب است . خداوند می فرماید : "یُحِبُّهُم وَ یُحِبّونَه" ؛ خداوند آنان را دوست دارد و آنان خدا را دوست دارند .
5-بارها گفته ام و بار دگر می گویم : کسی که بداند "هر کس خدا را یاد کند ، خدا همنشین اوست " احتیاج به هیچ واعظی ندارد
6-کثرت مجالست با اهل غفلت ، مزید قساوت و تاریکی قلب و استیحاش از عبادت و زیارات است ؛ از این جهت است که احوال حسنه حاصله از عبادات و زیارات و تلاوتها به سبب مجالست با ضعفای در ایمان ، به سوء حال و نقصان مبدّل می شوند .
7-هیچ ذکری بالاتر از ذکر عملی نیست ، هیچ ذکر عملی بالاتر از ترک معصیت در اعتقادیات و عملیات نیست.
8-هر که عمل کرد به معلومات خودش ، خداوند مجهولات او را معلوم می فرماید !
9-خدا می داند در دفتر امام زمان "ع" جزو چه کسانی هستیم ! کسی که اعمال بندگان در هر هفته دو روز ( دوشنبه و پنجشنبه) به او عرضه می شود . همین قدر می دانیم آن طوری که باید باشیم ، نیستیم !
10-معیار اصلی ، نماز است . این نماز ، بالاترین ذکر است ، شیرینترین ذکر است ، برترین چیز است . همه چیز تابع نماز است ، باید سعی کنیم این نماز را حسابی درستش کنیم ، وقتی نماز درست شد ، با حال گشت ، انسان آدم شده است بالاخره محک ، نماز است !

متاسفانه اگر بخواهم هم نمیتوانم ترک معصیت بکنم و نماز هم بخوانم همینجوری هم دارم پیش میرم و کاری از دستم برنمیاد

من خیلی بد اخلاقم و اینجوری به هیچ جا نمیرسم.
نماز اول وقت میخونم. قران هرروز-دعا-مطالعه-برنامه سمت خدا- شبکه قران- نماز جمعه....
یعنی خیلی کارا که کسی ظاهرمو ببینه فکر میکنه جز خواص هستم.
اما اعمالم اندازه یک پر هم وزن نداره.
از بس بد اخلاقم.
خیلی بده. خیلی....
دوست دارم ترک کنم.
مثلا همین الان عصبانی شدم.
در زدند. هی به بابام میگم کیه. میخوام ببینم چادر سر کنم یا نه. بابام هم دیر جواب داد و من با صدای بلند داد زدم گفتم کیه.
بخدا خودمم خسته شدم. همین الانم پشیمونم که چرا عصبانی شدم.
میشه دعام کنید.

چرخ گردون;321528 نوشت:
برای شروع بندگی اولا باید خودت رو بشناسی تا بتونی خدای خود رو بشناسی و به نظر من برای خودشناسی باید با خودت روراست باشی و تمام کارهابرای خدا باشه ، و دیگه اینکه نماز نباید یادت بره نماز نماز نماز نماز

یعنی همه چیز توی نماز ختم میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

سلام

به نظر من اطاعت از پدر و مادر و خدمت کردن به اونها(خصوصا اگر پیر شده باشند) یک راه میانبر برای راضی کردن پروردگار و هموار کردن مسیر برای کسب توفیق است. اگه خوب دقت کنید متوجه میشید اونهایی که به مقاماتی رسیدند چه رفتار نیکویی با والدینشون داشتند. تنها این کار نیست ولی خیلی میتونه کمک کنه و مفید باشه.

صفورا1111;321606 نوشت:

همه چیز از نماز شروع میشه! که دو فایده که در قرآن ذکر شده (أَقِمِ الصَّلاةَ إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهى عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْكَرِ وَ لَذِكْرُ اللهِ أَكْبَرُ)
یک بازدارندگی از گناه و دو یاد خدا!
که اگر در اول وقت خوانده شود تاثیر بیشتری دارد!
و از سید علی قاضی نقل می کنند که هر کس نماز اول وقت بخواند به مقامات عالی معنوی می رسد!

صفورا1111;321606 نوشت:

با عرض سلام
مثلما چیز های دیگه ای هم نیازه ولی نماز اولین جرقه واسه ی بندگی هست و البته بسیار موثر

سلام
برام خیلی جالبه که میان نظر میدن یعنی همه تو راه بندگی خدا قدم گذاشتن....!

نماز هایی که یکی مثل من نوعی میخونه اون نمازی نیست که باعث یک بازدارندگی از گناه و دو یاد خدا بشه
چون حضور قلب خیلی کمرنگ دیده میشه
نماز که خیلی از ماها میخونیم فقط یه جورایی میخوایم بگیم خدا جون بنده سرکشی نیستیم و دوست داریم تو مسیر بندگیت باشیم

سلام من خودم به شخصه بعضی اوقات احساس میکردم خیلی از خدا دورم ، البته خدا یه لطف به من کرده و آیاتی از قرآن رو حفظ هستم وقتی در راه هستم با خودم تکرار میکنم این باعث میشه گاهی اوقات خودم رو به خدا خیلی نزدیک ببینم!به نظر من آدم باید تا این دنیاست برا اون دنیاش تلاش کنه (و تزودوا فان خیر الزاد التقوی) البته تقوا فقط نماز خوندن نیست البته این هم مهمه ولی ماها اگه اون دنیا رو میخوایم باید قرآن رو با تدبر بخونیم و بهش عمل کنیم (خوش خلقی بامردم،گذشت و...)،خوندن مداوم زیارت عاشورا و حدیث کساء صلوات و... واقعا درون قلب آدم معجزه میکنه یه پنجره به طرف خدا درون قلبت باز میشه که ...امتحان کنید

[="arial black"]سلام دوستان

[="sienna"]مطالب تمام دوستان ارزنده و مفيد و دقيقاً درسته
من خودم به شخصه [="arial black"][="darkorange"]توبه[/][/] از ته دل با تمام وجود را مي پسندم. چون اثراتش خيلي زياده، اگر واقعاً بخواييد و توبه كنيد از كارهايي كه كرديد حتماً نور خداوندي در دلاتون روشن ميشه يعني يه جورايي در كارهاتون خدا رو احساس مي كنيد.
[/]
[="darkslateblue"]موفق باشيد [/]
[="seagreen"]يا حق[/][/]

ترک گناه
کوچیک و بزرگ

بعد از توبه نماز نماز نماز من فکر میکنم بهترین ابزارم برای نجات نماز بود .

دهان;322655 نوشت:
بعد از توبه نماز نماز نماز من فکر میکنم بهترین ابزارم برای نجات نماز بود .

[=Symbol][=&quot]از ارادتمندان علامه طباطبائی بود و می خواست به پابوسی علی بن موسی الرضا برود، آمد و گفت: در بهترین مکان، بهترین عمل کدام است؟ علامه فرمود: نماز بخوان، بهترین چیزی که تشریع شده.[=&quot][1]
[=Symbol][=&quot]مرحوم میرزا جواد آقا تهرانی که آیت الله اراکی درباره او می گفتند در نماز خلع روح می شد، وصیت کرده بود: هر کس می خواهد برای من هدیه ای بفرستد، نماز هدیه کند.[=&quot][2]

[=&quot][1] فریادگر توحید، ص 166 و 167

[=&quot][2] نماز عارفان و فرزانگان، ص 324

همین که میخواهیم شروع کنیم به بندگی این خودش دانستن بندگی و پله ی اول ماست و از این اختیاری که در نهاد ماست باید به نحوی استفاده کرد که ما را به کمالات برسونه حال توبه کنیم که حتی پیامبران هم توبه میکردند و بعد دست به دعا برداریم از خدا توفیق در عبادت را بخواهیم و سپس مشغول به عبادت بشیم .
یرید الله بکم الیسر و لایرید بکم العسر

صفورا1111;321606 نوشت:

صفورای عزیز ، دوستان خوبم ( استدلال و اشراق ) جواب شمارو دادند دیگه نیازی نیست من چیزی بگم

خاطره;321666 نوشت:
نماز هایی که یکی مثل من نوعی میخونه اون نمازی نیست که باعث یک بازدارندگی از گناه و دو یاد خدا بشه چون حضور قلب خیلی کمرنگ دیده میشه نماز که خیلی از ماها میخونیم فقط یه جورایی میخوایم بگیم خدا جون بنده سرکشی نیستیم و دوست داریم تو مسیر بندگیت باشیم

از آیت الله بهجت پرسیدند اینکه گفته می شود که هر کس نماز اول وقت بخواند به مقام(معنوی)می رسد منظور نماز با حضور قلبه؟
جواب دادند خیر...هر کس مطلق نماز را در اول وقت بخواند به نماز عالی می رسد!
کلیپ:http://www.tebyan.net/NewIndex.aspx?pid=150314&MusicID=103433

متولد4شعبان;300693 نوشت:

به نظر من شما بروید ابتدا تمام کلیپ ها اقای بهجت و کتاب هایی در مورد ایشان را بخوانید خود به خود به مجسمه ی تقوا تبدیل می شوید .
بعد از اقای بهجت بروید سراغ سید العارفین اقا سید علی قاضی(س) به خدا سوگند اگر زندگی عارفانه ی این دو تن از عالمان تشیع رو بخوانید متحول می شوید به همه چیز می رسید
به علم به شهرت به پول همه دنیا می ایند به طرفت

این تجربه ای بود از زندگی ام که چگونه متحول شدم و همه ان چیز هایی که زیرشان خط کشیدم خود به خود به ان ها رسیدم.
و من تا اخر عمر زندگیم رو مدیون این دو تن هستم

[="Black"]بالاخره چیشد؟شروع کردی به بندگی یا نه؟!!!!!!! داره دیر میشه،زودباش[/]

سلام
دیگه هیچ بهونه برام نمونده
اگر قرار بود برای شروع کار چیزی یاد داشته باشم دوستای با معرفت و گلم بهم یاد دادن و گفتن
فقط دعا کنیم برای هم دیگه
برای جوانها
برای استمرار در بندگی خدا
ایشا الله بندگی ها مقصدش اونجا یی باشه که زمینه ساز ظهور باشیم سرباز خودش باشیم
برای داداش کوچیکتون هم دعا کنید
حقیقتا دعاهای شما خوبان تاثیر گذاره

متولد4شعبان;323872 نوشت:
سلام
دیگه هیچ بهونه برام نمونده
اگر قرار بود برای شروع کار چیزی یاد داشته باشم دوستای با معرفت و گلم بهم یاد دادن و گفتن
فقط دعا کنیم برای هم دیگه
برای جوانها
برای استمرار در بندگی خدا
ایشا الله بندگی ها مقصدش اونجا یی باشه که زمینه ساز ظهور باشیم سرباز خودش باشیم
برای داداش کوچیکتون هم دعا کنید
حقیقتا دعاهای شما خوبان تاثیر گذاره

[=&quot]زيارتت، نمازت، ذکرت و عبادتت را تا[/][=&quot] زيارت بعد، نماز بعد، ذ کر بعد و عبادت بعد

حفظ کن؛ کار بد، حرف بد، دعوا و جدال و… نکن و آن را سالم به بعدي برسان.

اگر اين کار را بکني، دائمي مي شود؛ دائم در زيارت و نماز و ذکر و عبادت خواهي بود[/][=&quot].

[/]
[=&quot][=&quot][=&quot]حاج محمّد اسماعيل دولابي (رحمة الله عليه[/][=&quot])[/][/][/][=&quot][=&quot]

[/][/]موفق باشید التماس دعا

پرسش :
من می خوام شروع کنم به بندگی اما نمی دونم چه جوری؟ براي مداومت و استمرار در اين مسير چه كنم ؟

پاسخ :
اشتياق شما به امور معنوي و معرفتي امري به حق و به جا و طبق فطرت پاک انساني است و قابل تقدير است.از اين که راه تزکيه و تهذيب نفس را آغاز کرده‏ ايد، به شما تبريک مي‏ گوييم و موفقيت شما را از خداوندمتعال خواستاريم.
بايد توجه داشته باشيد که هدف والاي آفرينش، قرب به خداوند و معرفت حق است که با عبوديت و بندگي خاضعانه و خالصانه حاصل مي گردد. همه شرافت و ارزش انسان در بندگي خداوند و نزديک شدن هر چه بيشتر به او است .
بندگي تاج افتخار همه پيامبران و اوليا بزرگ الهي است.
اميرمؤمنان(ع) در مناجاتي عرض مي کند:
«الهي کفي بي فخرا ان اکون لک عبدا و کفي بي عزا ان تکون لي ربا ؛ خدايا! اين افتخار مرا بس که بنده تو باشم و اين سر بلند مرا کافي است که تو پروردگار من باشي».

براي رسيدن به عبوديت و بندگي که کمال نهايي است، ابزارهايي لازم است که عبارتند از:
1 - معرفت خدا:
کليد نيل به هدف نهايي معرفة الله است. بدون شناخت خداوند تقرب به او امکان پذيرنيست و از اين رو امام علي(ع) مي‏فرمايد: "اول الدين معرفته؛ معرفت خدا سرآغاز تدين است".(1)
کتاب های زیر را در موضوع خداشناسی پیشنهاد می کنیم:
1. كتاب هاي آفریدگار جهان ؛ خدا را چگونه بشناسیم؛ در جستجوی خدا از آثار آيه الله مکارم شیرازی
2. راه‌های خداشناسی و شناخت صفات او؛ جعفر سبحانی

2 - تقوا:
براي دستيابي به مقام شکر و نيل به اجر عظيم و احاطه بر مسائل با روشن بيني خاص و کسب موفقيت، قرن مجيد تقوا را مطرح کرده که همه اين موضوعات در قرب به پرودگار مؤثر است.
کتاب های زیر را در اين زمينه براي مطالعه پیشنهاد می کنیم:
1. جهاد با نفس، از آية اللّه مظاهري
2. شرح خطبه متقين، نهج‏البلاغه حضرت اميرالمؤمنين (ع)؛
3. مراحل اخلاق در قرآن، ج 11، آيت‏الله جوادى آملى.

3 - عبادت:
در حديث قدسي آمده است: "هيچ بنده‏اي به عبادتي بهتر از واجبات به من نزديک نشده است. او به وسيله نوافل به من تقرب مي‏جويد تا جايي که او را دوست بدارم، آن گاه گوش شنوا و ديده بينا و دست تواناي او خواهم بود. اگر مرا بخواند پاسخش مي‏ دهم و چنانچه چيزي از من بخواهد ارزاني‏ اش مي‏ دارم".(2)
1. ترجمه المراقبات از ميرزا جواد ملکي تبريزي.
2. اخلاق عملي، از آية اللّه مهدوي کني

4 - ترک گناه:
بزرگ‏ترين مانع رسيدن به کمالات، گناه و هواي نفس است ،به طوري که امام صادق(ع) مي‏فرمايد: " لَا حِجَابَ أَظْلَمُ وَ أَوْحَشُ بَيْنَ الْعَبْدِ وَ بَيْنَ الرَّبِّ مِنَ النَّفْسِ وَ الْهَوَى وَ لَيْسَ لِقَتْلِهِمَا فِي قَطْعِهِمَا سِلَاحٌ وَ آلَةٌ مِثْلُ الِافْتِقَارِ إِلَى اللَّهِ وَ الْخُشُوعِ وَ الْجُوعِ وَ الظَّمَإِ بِالنَّهَارِ وَ السَّهَرِ بِاللَّيْل‏ ؛ بين بنده و خدا هيچ پرده‏اي تاريک‏تر و ترسناک‏تر از نفس و هوي نيست. براي از بين بردن اين دو وسيله‏اي مانند احتياج به خدا و خشوع براي خدا و گرسنگي در روز و بيداري در شب نيست".(3)
حذر از پيروي نفس که در راه خدا // مردم افکن تر از اين غول بياباني نيست‏
و يا :
میان عاشق و معشوق هیچ حائل نیست // تو خود حجاب خودی‌ حافظ، از میان برخیز

امام صادق(ع) مي‏فرمايد: " احْذَرُوا أَهْوَاءَكُمْ كَمَا تَحْذَرُونَ أَعْدَاءَكُمْ فَلَيْسَ شَيْ‏ءٌ أَعْدَى لِلرِّجَالِ مِنِ اتِّبَاعِ أَهْوَائِهِمْ وَ حَصَائِدِ أَلْسِنَتِهِم‏ ؛ از هواي نفس بپرهيزيد ،همان طوري که از دشمنانتان مي ‏پرهيزيد. هيچ چيز دشمن‏ تر براي مردم از پيروي هواهايشان و نتيجه زبان هايشان نيست".(4)
1. مجموعه کتاب‏هاي شهيد دستغيب به خصوص کتاب گناهان کبيره، ايمان، قلب سليم و معاد
2. گناه شناسي اثر استاد محسن قرائتي
3. کيفر گناه و آثار و عواقب خطرناک آن تأليف سيد هاشم رسولي محلاتي

برخي از بزرگان دين براي سيرحركت در مسير بندگي التزام به مواردي را توصيه کرده‌اند که مهم‌ترين آن ها عبارتند از:
خودشناسي، آگاهي، تذکر، تفکر، تولي و تبري، علم به احکام، انتخاب رفيق صالح، پرهيز از گناه، توبه، انجام واجبات، انجام مستحبات و ترک مکروهات، محاسبه و مراقبه، اخلاص، مجاهدت با نفس، نظم، غنيمت شمردن فرصت ها، خدمت به بندگان خدا، توکل بر خدا، خوشرفتاري با مردم، زهد و قناعت. (5)

نكته :

پاسخ را با بيان قاعده اي كه در مباحث فقهي مطرح است و در برخي موارد براي اثبات مطلبي به آن استناد مي شود به پايان مي بريم :
اين قاعده مي گويد: «ما لا يدرك كله لا يترك كله» يعني اگر نمي توانيد به تمام آنچه كه در صدد دستيابي به آن هستيد، دسترسي پيدا كنيد، همه آن را نيز رها نكنيد . از آن مقدار كه امكان دستيابي و درك آن هست، نبايد دست كشيد. «اگر به تمام چيزي نمي رسي، تمام آن را نيز رها نكن».
لذا براي مداومت در مسير بندگي به دو نكته بايد توجه كرد :
1. همان گونه که براي رسيدن به قهرماني در ورزش ، از نرمش و فعاليت‏ هاي ساده و اندک آغاز مي‏ شود و به تدريج به ورزش ‏هاي سنگين‏ تر وارد مي‏ شوند، در تربيت روح نيز بايد از اندک شروع کرد و به تدريج به مراحل بالاتر رسيد.
2. همان طور که در ورزش بدني، تداوم و استمرار لازم است، در رياضت نفساني نيز تداوم، شرط رسيدن به مقصد است. قرآن مي‏ فرمايد: "به يقين کساني که گفتند: پروردگار ما خداوند يگانه است، سپس استقامت کردند، فرشتگان بر آنان نازل مي‏شوند که نترسيد و غمگين مباشيد!". (6)
علي (ع) مي‏ فرمايد: "قليلٌ مدوم عليه خير من کثير مملول منه؛ (7) عمل اندکي که پيوسته باشد، بهتر است از بسياري که تو را خسته و وامانده سازد".

پي‏ نوشت‏ ها:
1. سيد رضى‏، نهج البلاغه ، هجرت‏، قم‏، 1414 ه ق‏، ص 39
2. ثقة الاسلام كلينى، الكافي، دار الكتب الإسلامية، تهران، 1365 هجرى شمسى، ‌ج 2، ص 352.
3. علامه مجلسي، بحار الانوار، مؤسسه الوفاء، بيروت، لبنان، 1404 ه.ق ، ج 67، ص 69 .
4. ثقة الاسلام كلينى، الكافي، ‌ج 2، ص 335.
5. مهدوي کني، اخلاق عملي، دفتر نشر فرهنگ اسلامي، ص 44.
6. فصلت (41) ، آيه 30.
7. سيد رضى‏، نهج البلاغه، حكمت 444 ‏، ص 554.

موضوع قفل شده است