عواقب جدایی دین از سیاست

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
عواقب جدایی دین از سیاست

عواقب جدایی دین از سیاست چیست؟

بسم الله الرحمن الرحيم
شما اگر يك نظر به احكام اسلام بيندازيد درميابيد كه دين اسلام هرگز نمي تواند از سياست جدا باشد و جدايي آن به معناي تعطيلي احكام خواهد بود
احكام اسلام به طور كلي دودسته اند
يك دسته احكام اختصاصي و فردي هستند و يك دسته اجتماعي اند به طور كلي احكامي كه پاي فرد ديگري در ميان است سياسي اجتماعي است
و بايد حكومت آن را عهده دار شود والا يا آن حكم اجرا نمي شود و يا به هرج و مرج كشيده مي شود
بعضي از احكام سياسي اجتماعي اسلام عبارتند از:
حدود
ديات
قصاص
حج
نماز جماعت
نمازجمعه
امربه معروف و نهي از منكر
برخي از آيات سياسي قرآن عبارتند از:
1 . «إِنِ الْحُكْمُ إِلاَّ لِلَّهِ... ;(انعام ،57) حكم و فرمان تنها از آن خدا است .. .» ; همچنين آيات : «40 و 62 يوسف / 62 انعام » .
2 . «قُلْ أَطِيعُوا اللَّهَ وَالرَّسُولَ فَإِن تَوَلَّوْا فَإِنَّ اللَّهَ لاَ يُحِبُّ الْكَـفِرِينَ ;(آل عمران ، 32) بگو: اطاعت خدا و اطاعت فرستاده ]او[ كنيد و اگر سرپيچى كنند ، خداوند ، كافران را دوست نمى دارد» .
3 . «يَـأَيُّهَا الَّذِينَ ءَامَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ وَأُولِى الاَْمْرِ مِنكُمْ فَإِن تَنَـزَعْتُمْ فِى شَىْء فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِوَالرَّسُولِ... ;(نساء ،59) اى كسانى كه ايمان آورده ايد ! اطاعت كنيد خدا را و اطاعت كنيد پيامبر خدا و صاحبان امر را و هر گاه در چيزى نزاع كرديد آن را به خدا و پيامبر ارجاع دهيد.. .» .
همچنين آيات : «132 آل عمران / 92 مائده / 1 و 20 و 46 انفال / 90 طه / 54 و 56 نور و.. .»

[=&quot نوشت:
گمنام;8088]دین یک باور شخصی و قلبی است.انسان در راستای این باور میتواند زندگی خود را تحت آموزه های دینی اش استوار سازد.[/].

[=&quot]با سلام [/]

[=&quot]فكر نمي كنم اينهايي كه فرموده ايد ربطي به سوال جناب محمد داشته باشد نمي دانم چرا وقتي حرف حكومت اسلامي مطرح مي شود و بحث حكومت ديني هر كس هر مشكلي با اين حكومت دارد دق دليشو سر سوال كننده خالي مي كند [/]

[=&quot]جناب گمنام [/]

[=&quot]ايشان سوال روشن و منطقي كرده اند و جنابعالي هم در پست شماره 3 به گوشه اي از جواب اشاره كرده ايد حال اين مطالب شما براي چيست؟ سوال كننده چه گناهي دارد كه با دست اويز قرار دادن اين سوال هر چه مي خواهيد بار جواب كرده و تحويل مي هيد [/]

[=&quot]بارها اين خواهش را از ديگر كاربران كرده ام و حال عاجزانه از جنابعالي دارم كه جايگاه بحث علمي را با اين مسايل شخصي و غير اثبات شده و دون شان مخدوش نكنيد و بكذاريد روند صحيح علمي با دلايل و استدلالات علمي در فضاي باز و ازاد انديشي پيش رود [/]

[=&quot]كاربران محترم نيز انتظار برخورد علمي و با استدلال و منطق در جواب سوالاتشان هستند و به اندازه كافي در دنياي مجازي و جامعه با اين حرف ها مواجه اند[/]

محمد;8086 نوشت:
عواقب جدایی دین از سیاست چیست؟

با سلام

جناب محمد جدايي دين از سياست فقط يك عاقبت دارد نه عواقب و ان تعطيلي احكام دين است و بس.
واين هم نتيجه اي جز گمراهي بشر ندارد

شايد بتوان عواقبي را هم شمرد ولي همه عواقب ديكر تحت همين نتيجه است كه احكام الهي دركره زمين تعطيل مي شود.

فكر كنم درمورد دين و سياست اين پست ها هم گره گشا باشند

http://www.askdin.com/showthread.php?t=993

http://www.askdin.com/showthread.php?t=991

http://www.askdin.com/forumdisplay.php?f=20&order=desc&page=4

طاها;8125 نوشت:

[=&quot]با سلام [/]

[=&quot]فكر نمي كنم اينهايي كه فرموده ايد ربطي به سوال جناب محمد داشته باشد نمي دانم چرا وقتي حرف حكومت اسلامي مطرح مي شود و بحث حكومت ديني هر كس هر مشكلي با اين حكومت دارد دق دليشو سر سوال كننده خالي مي كند [/]

[=&quot]جناب گمنام [/]

[=&quot]ايشان سوال روشن و منطقي كرده اند و جنابعالي هم در پست شماره 3 به گوشه اي از جواب اشاره كرده ايد حال اين مطالب شما براي چيست؟ سوال كننده چه گناهي دارد كه با دست اويز قرار دادن اين سوال هر چه مي خواهيد بار جواب كرده و تحويل مي هيد [/]

[=&quot]بارها اين خواهش را از ديگر كاربران كرده ام و حال عاجزانه از جنابعالي دارم كه جايگاه بحث علمي را با اين مسايل شخصي و غير اثبات شده و دون شان مخدوش نكنيد و بكذاريد روند صحيح علمي با دلايل و استدلالات علمي در فضاي باز و ازاد انديشي پيش رود [/]

[=&quot]كاربران محترم نيز انتظار برخورد علمي و با استدلال و منطق در جواب سوالاتشان هستند و به اندازه كافي در دنياي مجازي و جامعه با اين حرف ها مواجه اند[/]

سلام

مسائل شخصی چیه؟ تمام ادله ای که اوردم استدلال بود منتها چون استدلالش کمی یا عقاید شما ممکنه نا سازگار باشد بر ان ایراد میگیرید ولی چشم سعی میکنم استدلالات خود را بر مبنای فکری شما اساتید عزیز قرار بدهم تا کسی ناراحت نشود من هم نظر فکری خودمر ودر پست 3 نوشتم و هم در پست 2 نظری را نوشتم که از دیدگاه دیگری باشد این جوری خاستم تا دو طرف موضوع بیان شود ولی بازم هر چه شما اساتید بفرمائید بنده حقیر می پذیرم

گمنام;8154 نوشت:
مسائل شخصی چیه؟ تمام ادله ای که اوردم استدلال بود منتها چون استدلالش کمی یا عقاید شما ممکنه نا سازگار باشد بر ان ایراد میگیرید ولی چشم سعی میکنم استدلالات خود را بر مبنای فکری شما اساتید عزیز قرار بدهم تا کسی ناراحت نشود من هم نظر فکری خودمر ودر پست 3 نوشتم و هم در پست 2 نظری را نوشتم که از دیدگاه دیگری باشد این جوری خاستم تا دو طرف موضوع بیان شود ولی بازم هر چه شما اساتید بفرمائید بنده حقیر می پذیرم

با سلام

جناب گمنام دوست وبرادر عزيز

دلخور نشويد بند هيچ گاه قضاوتي در مورد مطالب شما نكردم واگر اين گونه برداشت مي كنيد پوزش مي طلبم انچه بند روي ان تاكيد دارم اين است كه كاربران در همين كشوري هستند كه بند و شما هم هستيم و به انداز كافي درگير اين مطالب در بيرون هستند

اجازه دهيم در اين محيط به دور از مطالب جنجالي و سياسي بحث هاي سازنده ديني مطرح شود والا اگر قرار باشد كه مطالب سياسي جنجالي مطرح شود كه خوب اينجا هم مي شود مثل خيلي از سايت هاي ديگر و ان كه بيشتر اين وسط ضرر مي كند برادران و خواهراني هستند كه به دنبال معارف ديني هستند

بياييم با همكاري و همياري هم محيطي فراهم كنيم علمي كه مباحث ديني به دور از هر كونه حاشيه با منطق و استدلالي طرح و همه و همه از ان بهره مند شويم

طاها;8190 نوشت:

با سلام

جناب گمنام دوست وبرادر عزيز

دلخور نشويد بند هيچ گاه قضاوتي در مورد مطالب شما نكردم واگر اين گونه برداشت مي كنيد پوزش مي طلبم انچه بند روي ان تاكيد دارم اين است كه كاربران در همين كشوري هستند كه بند و شما هم هستيم و به انداز كافي درگير اين مطالب در بيرون هستند

اجازه دهيم در اين محيط به دور از مطالب جنجالي و سياسي بحث هاي سازنده ديني مطرح شود والا اگر قرار باشد كه مطالب سياسي جنجالي مطرح شود كه خوب اينجا هم مي شود مثل خيلي از سايت هاي ديگر و ان كه بيشتر اين وسط ضرر مي كند برادران و خواهراني هستند كه به دنبال معارف ديني هستند

بياييم با همكاري و همياري هم محيطي فراهم كنيم علمي كه مباحث ديني به دور از هر كونه حاشيه با منطق و استدلالي طرح و همه و همه از ان بهره مند شويم

حق با شماست دوست عزیزم حرفتون منطقی بود می پذیرم:Gol:

آري جدايي دين از سياست عواقب خوب و البته بدي دارد.

دوستان برخي از عواقب منفي جدايي دين از سياست فرمودند كه به قول جناب طاها منجر به تعطيلي برخي احكام ديني مي شود اما تاريخ نشان داده كه در حكومتهاي غير ديني و غير اسلامي هم مي توان به كَونه اي حاكم شرع ديني معين كرد و احكام اجتماعي و سياسي را تا حد الامكان جاري كرد. شيعيان در زمان بني اميه و بني العباس نوعا اينكَونه بودند. بابي در وسائل الشيعه تحت عنوان شرايط حاكم وجود دارد كه در اين مورد احاديث بسيار جالبي دارد.

أما لطفا به آن طرف قضيه هم توجه شود ، تقريبا همواره دين مورد سوء استفاده سياسيون بوده و سياسيون جائر بنام دين نوعا بر مردم حكومت و ظلم مي كردند. تا اونجايي كه بنده اطلاع دارم استفاده ابزاري از دين همواره وجود داشته است.

جناب شريعتي هم جالب نوشتند كه : بنام زر و زور و تزوير (ثروت ، قدرت و دين) همواره به مردم ظلم كرده اند.

البته به نظر من اين طرف قضيه بسيار مهلك تر و خطرناك تر از تعطيلي برخي احكام دين است ، زيرا
اولا تعطيلي برخي احكام (قبل از حكومت جهاني ولي عصر ـ عج ـ) امري طبيعي است و اجراي تمام احكام ديني هركَز حتى در زمان حكومت ائمه اطهار صورت نكَرفته است.

ثانيا قطعا دماء و فروج از اهم مسائل ديني است كه متأسفانه در حكومتهاي ديني مورد تعرض قرار كَرفته است.

ثالثا دين در حكومتهايي كه نام ديني داشته اند نوعا مورد تحريف قرار كَرفته است و تحريف دين خطرناك تر از تعطيلي برخي احكام آن است. توجه داشته باشيم كه امام حسين به خاطر جلوكَيري از تحريف دين قيام كردند.

اما جه كنيم كه آب دريا را كَر نتوان كشيد هم به قدر تشنكَي بايد جشيد .

سیاست در دین
شاید این یعنی دست عدالت بر گردن رذالت !؟
سیاست در حکومت بدون دین اخوت بازاریست بنام خباثت!

حکومت نیازمند سیاست و سیاست نیازمند به دین اخوت !
اما دین اخوت بی نیاز از سیاست حکومت

موضوع قفل شده است