برخورد عزیز مصر با حضرت یوسف

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
برخورد عزیز مصر با حضرت یوسف

ظاهرا عزیز مصر بی غیرت بوده که درمورد عمل زلیخا واکنش جدی نشان نداد....
اما سوال من اینجاست که نمیتوانسته لااقل حضرت یوسف را از زلیخا دور کند؟چرا باز هم حضرت یوسف در اندرونی کار میکرده اند؟آیا برای حفظ آبرو بوده که اگر آن جریان به بیرون درز پیدا کرد مردم با دیدن اینکه عزیز حضرت یوسف را به بخش دیگری فرستاد شکشان به یقین تبدیل نشود که حتما یک چیزی بوده؟
با توجه به اینکه حضرت یوسف فرمودند و من نفس خود را مبرا نمیدانم،آیا برای اینکه در معرض گناه نباشند به عزیز مصر پیشنهاد تغییر جا ندادند؟چرا وقتی زلیخا از ایشان خواست به آن مجلس وارد شوند ایشان بهانه ای نتراشیدند؟از اینکه زنان دست خود را بریدند معلوم میشود قبلا اینها ایشان را ندیده بودند و ظاهرا قبلا حضرت یوسف وظیفه پذیرایی نداشتند.بعد از آن ماجرا این عادت عوض شود آیا عجیب نیست؟

کارشناس بحث : کوثر قرآن

ظاهرا عزیز مصر بی غیرت بوده که درمورد عمل زلیخا واکنش جدی نشان نداد....
اما سوال من اینجاست که نمیتوانسته لااقل حضرت یوسف را از زلیخا دور کند؟چرا باز هم حضرت یوسف در اندرونی کار میکرده اند؟آیا برای حفظ آبرو بوده که اگر آن جریان به بیرون درز پیدا کرد مردم با دیدن اینکه عزیز حضرت یوسف را به بخش دیگری فرستاد شکشان به یقین تبدیل نشود که حتما یک چیزی بوده؟
با توجه به اینکه حضرت یوسف فرمودند و من نفس خود را مبرا نمیدانم،آیا برای اینکه در معرض گناه نباشند به عزیز مصر پیشنهاد تغییر جا ندادند؟چرا وقتی زلیخا از ایشان خواست به آن مجلس وارد شوند ایشان بهانه ای نتراشیدند؟از اینکه زنان دست خود را بریدند معلوم میشود قبلا اینها ایشان را ندیده بودند و ظاهرا قبلا حضرت یوسف وظیفه پذیرایی نداشتند.بعد از آن ماجرا این عادت عوض شود آیا عجیب نیست؟

با سلام
چه بسا گفته ‏اند: آيه شريفه « يُوسُفُ أَعْرِضْ عَنْ هذا وَ اسْتَغْفِرِي لِذَنْبِكِ إِنَّكِ كُنْتِ مِنَ الْخاطِئِينَ » (يوسف از اين موضوع، صرف نظر كن! و تو اى زن نيز از گناهت استغفار كن، كه از خطاكاران بودى!) (یوسف آیه 29)
دلالت مى‏ كند بر اينكه عزيز مرد بى‏ غيرتى بوده و لیکن آن چنان كه از آيه استفاده مى‏شود او خيلى همسرش را دوست مى‏داشته است.(1)
زیرا عزیز از حضرت یوسف می خواهد که مسئله مراوده زلیخا را جایی فاش نسازد و از زلیخا می خواهد که به خاطر خطایی که مرتکب شده است طلب استغفار کند علاوه بر این که گناه زنایی صورت نپذیرفته بود تا در قبال آن مجازاتی از ناحیه عزیز صورت گیرد و این ها خود دلالت بر غیرت عزیز مصر می کند.
اما این سوال که چرا عزیزمصر حضرت یوسف را از زلیخا دور نکرد؟ شاید یکی به خاطر این بود که عزیز حضرت یوسف را به همسرش بخشیده بود و در واقع حضرت یوسف غلام همسر عزیز مصر و تمام اختیاراتش با وی بود و یا این که همسر عزیز دارای نفوذ و قدرت هم بر روی شوهرش و هم بر بخش اعظمی از ارکان حکومت مصر بود و لذا دستش برای هر گونه اقدامی باز بود به طوری که هر گونه اختیار را از دیگران سلب می کرد و در نهایت هم به دستور او حضرت یوسف به زندان انداخته شد. ویا این که چون عزیز همسرش را بسیار دوست می داشت لذا در برابر خواسته اش که یوسف در کاخ بماند تن می داد.
اما سؤال دیگر که چرا حضرت یوسف پیشنهاد تغییر مکان نداد؟ باید گفت که مشخص نیست که آیا ایشان چنین پیشنهادی را داده اند یا نه؟ علاوه بر این که نیاید یادمان برود که حضرت یوسف در عین حالی که مورد احترام عزیز مصر و همسرش بود در حقیقت غلام آن ها بود و از خود در قبال خواسته آن ها هیچ اختیاری نداشت البته تا زمانی که از او خواسته نامشروعی نداشته باشند.
با تشکر:Gol:

1) الميزان في تفسير القرآن، ج‏11، ص: 144

موضوع قفل شده است