ازدواج فامیلی (جمع بندی بحث)

تب‌های اولیه

45 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ازدواج فامیلی (جمع بندی بحث)

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام
نمیخواستم تاپیک جدید درست کنم چون حرفی برا گفتن ندارم فقط یه سواله ولی چون تاپیک مرتبط پیدا نکردم . . .
من به دختر خالم علاقه دارم و فکر میکنم انتخاب مناسبیه

ولی به غیر از مشکلات(برادر بزرگتر داره که ازدواج نکرده،من شغلی ندارم و دانشجو هستم، هنوز هم برا این کار تصمیم قاطع نگرفتم،چهار یا پنج سال در صورت درست شدن کارها طبق روال طبیعی باید عقد کرده باشیم) که نادیده بگیریم!

این قضیه ازدواج فامیلی و مشکلات اون ذهنم درگیر کرده
از اونجا که اعتقاد خاصی به پزشکی مدرن ندارم کاری هم ندارم چی میگن
میخوام بدونم دین نظرش چیه اسلام و ائمه علیها السلام چه نظری دارند؟
که به تناقض رسیدم!!!!!!!!
حالا شنیدم بعضی از مراجع هم در این نوع ازدواج احتیاط کردند!!!!!!!
کسی اطلاعات جامع با سند قاطع داره تا من قانع بشم برای انجام دادن یا ندادن؟
ممنون

کارشناس بحث : حامی

سلام
ممنون از اعتمادتون
دوست من درباره ملاک های ازدواج موفق در بخش ازدواج تاپیک های خوب و متعددی وجود دارد مطالعه کنید.
بزرگی گفته بود زندگی مطالعه نشده ارزش زیستن ندارد. ازدواج هم همین گونه است.
به فرض که شرایط ازدواج را داشتید تناسب بود
بحث ازدواج فامیلی مطرح می شود.
مقدمه
ازدواج علی(ع) و فاطمه(س)
در منابع حدیثی از پیامبر(ص) نقل شده که عقد ازدواج علی و فاطمه، نخست در آسمانْ بسته شده است؛ امّا در ارتباط با موضوع مورد بحث، لازم است بدانیم که:
اوّلاً طرفین این ازدواج، هر دو معصوم (یعنی به دور از خطا و گناه و نقص) بوده‌اند و بخش‌هایی از زندگی معصومان، ویژه مقام عصمت آنها یا ناشی از آن مقام است که دیگران نمی‌توانند یا نباید از آن، الگو بگیرند، مثل واجب بون نماز شب بر پیامبر(ص) ثانیاً لازمه مقام امامت، از دیدگاه شیعه، نداشتن نقص طبیعی مادرزاد و وراثتی (مثل نقص عضو و معلولیت یا بیماری ژنتیک) است. ثالثاً ممکن است همه ازدواج‌های فامیلی صدر اسلام در میان مسلمانان یا شیعیان اهل بیت، ناشی از اندک بودن تعداد مسلمانان یا شیعیان و محدود بودن دامنه انتخاب همسر بوده است.
رابعاً برای معصومان، امکان اطلاع از علم غیب خداوند و وقایع آینده وجود دارد و به همین خاطر، ازدواج‌های آنان یا ازدواج هایی که به توصیه آنان صورت گرفته‌اند ، ممکن است با آگاهی از عدم بروز هر گونه مشکلی در آینده، انجام گرفته باشند.
امام صادق(ع) نیز نقل شده است که فرمود: «با خویشان نزدیک، ازدواج نکنید؛ چرا که فرزند ضعیف، پدید می‌آید».
در حدیث و فقه
از پیامبر خدا نقل است که فرمود: «با غریبه ازدواج کنید تا فرزند ضعیف نیاورید».4 از امام صادق(ع) نیز نقل شده است که فرمود: «با خویشان نزدیک، ازدواج نکنید؛ چرا که فرزند ضعیف، پدید می‌آید».
شاید به استناد همین گونه احادیث و نیز توصیه‌های پیشگیرانه پزشکان و متخصّصان ژنتیک است که برخی فقیهان معاصر، ازدواج فامیلی را «مکروه» شمرده و منع کرده‌اند.
علم، چه می‌گوید؟
تالاسمی
الف. علم ژنتیک
اگر ژنِ یک صفت نامرغوب (مثلاً پاهای پرانتزی‌شکل یا نازایی یا بیماری تالاسمی) از یک والِد (یعنی یکی از والدین) به فرزند برسد، در وی خفیف باقی می‌ماند و حدّاکثر در حدّ والد خود، بروز می‌کند؛ امّا اگر از دو والد (یعنی هم از پدر و هم از مادر) به وی رسیده باشد، در وی تقویت و تشدید می‌شود.
اگر پدر و مادری که نسبت خونی (خویشاوندی نَسَبی) با هم ندارند، به عنوان مثال، هر کدام، پنج صفت موروثی خوب (امّا متفاوت با صفات آن دیگری) داشته باشند؛ فرزند آنها ممکن است تمامی آن ده صفت را به ارث ببرد و داشته باشد، امّا در ازدواج خویشاوندان با یکدیگر، اصولاً احتمال بروز صفات خوب و غیرهمسان در فرزند، اندک است و چون تنوّع صفات وجود ندارد، در عین این که احتمال بروز و تشدید یک صفت خوب در فرزند هست، امکان بروز و تشدید یک صفت نامرغوب در وی نیز (تا چند برابر یک ازدواج غیر خویشاوندی) وجود دارد.

پزشکی
همه چیز پزشکی بد نیست. پزشکان هم قوانینی را که خداوند بر اجسام حکم فرما کرده است را کشف می کنند به همین دلیل بود که زمان ائمه خودشان به بیماران توصیه می کردند از طبیب کمک بگیرند و هنگام ضربت خوردن امام علی - ع - برای او پزشک آوردند
پزشکی الان امتیازاتی هم داره این که تحقیقات آماری روی دارو و معالجعه ها صورت می گیرد و از یافته های جدید دنیا هم استفاده می شود.
چرا به شما حق می دهم یک جا از پزشکی بترسید این که داروی جدید بخواهند روی شما تست کنند و پزشک شما ناشی باشد.
مشاوره ژنتیک
مشکلات و اختلالات ژنتیکی مانند عقب ماندگی ذهنی، نازایی، مرده زایی، سندرم دان(منگولیسم) و نابینایی، چپ چشمی و... اگر در فامیل باشد احتمال بروزش در شما زیادتر می شود. اگر هم نباشد نگرانی هم نیست در برخی موارد فرزندان ازدواج فامیلی به دلیل تناسب و کفویت بالا زیرک تر و بانشاط و سالم ترند ترند.
اگر احتمال بیماری ژنتکی در ازدواج فامیلی بالا باشد باید بر هیجان و احساس خود کنترل داشته باشید تا سبب زندگی تلخ برای فرزندان و به تبع خود و خانواده نشوید.
نیز
اگر شرایط فراهم نیست ذهن تان را تنظیم کنید به گونه ای که ممکن است بشود یا نشود اغلب مشکلات وقتی پیش می آید که جوانان در ذهن زندگی ای با طرف مقابل می سازند و شبانه روز با آن زندگی می کنند و بعد از ان باد ناموافق مخالفت والدین و یا اطرافیان با دلائل خودشان شروع می شود. و این جا اگر ازدواج صورت نگیرد هر دو به شدت زخم عاطفی بر می دارید و ممکن است به زندگی بعدی هم این امر سرایت پیدا کند.

برای اطلاع بیشتر این مقاله را مطالعه کنید.

با سلام .

این حضرت أمیر المومنین و حضرت زهراء صلوات الله علیهما معصوم بودن و ازدواج کردن به هر حال فامیلی بوده و ربطی به عصمت آنها ندارد .

ازدواج فامیلی بی شک مورد تایید اهل بیت عصمت و طهارت علهیم السلام است و اصلا سیره آن بزرگواران بر این بوده مثلا حضرت زینب کبری سلام الله علیها با سید عبد الله بن جعفر ازدواج می کنه و اصلا پیامبر صلی الله علیه و آله توصیه کرده که هاشمیات برای هاشمیها باشه .
این مساله ازدواج مورد ابتلاء بوده و اگر این طوری باشد که الان ادعاء می کنن هر آن ائمة علیهم السلام لا اقل نهی ارشادی یا چیزی از آنها بهمون می رسید حالا یادم نیست یکی از اصحاب خواست ازدواج کند امام گفت دختر عمویت خوب است و إلی آخر ... ( دقیقا الان ذهنم نیست . )
شاید بشه اینو از قرآن هم اثبات کرد .

بگذریم از سیره اهل بیت علیهم السلام سیره بزرگان و علمای طراز اول ما مثل سید مرتضی و سید رضی و ابن طاوس قدس سرهما نیز بر این بوده - البته بیشتر نسبت به علویین و سادات .

ازدواج فامیلی محسناتی دارد که در ازدواج قریبه ندارد .

اما دو روایتی که جناب کارشناس آوردن دو روایت در کتب اهل تسنن نقل شده و علمای ما آنها را نپذیرفتن - ضعف سندی و دلالی - در ضمن این که با سیره نیز مخالف است .

در ضمن این مساله یه ذره در فرهنگ ریشه دارد ماها معمولا از قدیم ازدواج غیر فامیلی تا حد زیادی در ما رایج بود .

در رابطه با علم پزشکی هم ربط به فامیل و غیر فامیل ندارد برای همه ممکن است اتفاق بیفتد چه زیادی افرادی را که دیدیم ازدواج کردن - غیر فامیلی بودن - این مشکلات براشون پیش آمد .

من هم مثل شما به این طب اعتماد مگر به صورت اجمالی .

با سلام.:Gol:
ازدواج پسر خاله دختر خاله از نظر علمی مشکل ساز تره نسبت به بقیه اقوام بدلیل [="Red"]مشابهت محیط [/][="Red"]رشد جنین در دوران بارداری[/]، چون مادران آنها با هم خواهرند. ( این مطلب را از یکی از آموزگاران محترم شنیدم)

با سلام
جدا از مباحث پزشکی مشکلات دیگری هم در ازدواج های فامیلی وجود داره. مثلا هنگامی که کدورتی بین زن و شوهر بوجود بیاد، این مشکل در کل فامیل می پیچه و باعث دخالتهای بی مورد سایر بستگان میشه. در مواردی هم باعث قطع رحم بین اعضای فامیل میشه که این خودش یه معضل بزرگه.
البته ناگفته نماند در برخی موارد نیز نسبت فامیلی باعث درک متقابل بهتر و گذشت بیشتر بین زوجین خواهد شد.
موفق و پیروز باشید.:Gol:

غیر از مشکلاتی که شما قید کردید...چرا جنبه و کفۀ مثبت ترازو رو نگاه نکنیم...!؟
.
.
.
ازدواج فامیلی قوام بیشتری داره...!!:ok:

سلام
صحیح میفرمائید دوام بیشتری دارد اما با توجه به احادیث معصومین(ع) و نظریه علما و نیز مشکلات پزشکی و خانوادگی پس از آن بهتر است انجام نشود.
البته استثنا نیز وجود دارد: 2 برادر بنده با 2 دختر عمویم ازدواج کرده و سالهاست زندگی خوبی نیز دارند.

یونس بن عبد الرحمن;299042 نوشت:
پیامبر صلی الله علیه و آله توصیه کرده که هاشمیات برای هاشمیها باشه .

ایا واقعااز طرف معصومین علیهم السلام توصیه شده است که سادات با سادات ازدواج کنند؟ اگر توصیه شده است، این توصیه در چه حدی از استحباب قرار دارد؟ لطفا سند محکمی بیاورید.

به نام علی اعلی

سلام

ازدواج فامیلی در کنار مشکلاتی که دوستان بیان کردند و همچنین استاد حامی بهش اشاره کردند یک سری مزایا هم داره

اینکه دو طرف از همدیگه شناخت بیشتری دارند

با فرهنگ و اعتقادات خانواده همدیگه بیشتر آشنا هستند

و خیلی موقعها ممکنه که در یک سطح باشند.

ولی خب اون مشکلات بالا هم هست.

الان با یک مشاوره ژنتیک و همچنین آزمایشاتی که قبل از ازدواج انجام می دهند ، خیلی راحت میشه از بسیاری از این مسائل و مشکلات پیشگیری کرد.

بهرحال شما باید خودتون رو آماده هر تصمیمی بکنید و همونطور که جناب حامی فرمودند نگذارید هیجانی تصمیم بگیرید. بلکه عاقلانه تصمیم گیری کنید.

در مورد احادیث هم من ندیدم جایی گفته باشه که این نوع ازدواجها حرام هستش؛

بلکه اگر در مواردی از این ازدواجها منع شده اون احادیث بر فرض صحیح بودن ، بر مکروه بودن این نوع ازدواجها حمل میشه.

با آرزوی موفقیت

یا علی

[="Tahoma"][="SeaGreen"]سلام
والا داداش خودم فامیلی ازدواج کرد.
الان عروسمون از من برای مادرم دخترتره. هیچ مشکلی هم خدا رو شکر برای بچه و اینا نداشتن.
مامانم بیشتر دوس داره پیش اون باشه تا پیش من!:khandeh!:
حتی دخترعموپسرعمویی رو میشناسم که خیلی زندگی خوبی باهم دارن و یه دختر ناز هم خدا بهشون داده.
--
به نظرم نه اینکه اصلاً مهم نباشه اما اونقد هم فامیل بودن یا نبودن نباید اهمیت پیدا کنه که بیاد و جای معیارای اصلی بشینه.
نهایتش اینه که دونفر توی فامیل با هم تفاهمای اولیه رو دارن میرن آزمایش می بینن بهم نمی خورن و قصه تموم میشه دیگه.
فقط فامیل یه مشکلاتی داره و اینکه اگه دونفر همو بخوان و بهم نرسن یه کم وجهه ی بدی پیدا می کنه و کلی حرف و حدیث ممکنه دربیاد و خب بهتره قبل علنی شدن موضوع، تموم جوانب قضیه بررسی بشه و حتی آزمایشا رو هم انجام بدن و تا قطعی شدن بقیه رو مطلع نکنن.
[/]

7tir;298309 نوشت:

از اونجا که اعتقاد خاصی به پزشکی مدرن ندارم کاری هم ندارم چی میگن

یونس بن عبد الرحمن;299042 نوشت:

من هم مثل شما به این طب اعتماد مگر به صورت اجمالی .

با تشکر فراوان از شما!

ازدواج فامیلی از نظر پزشکی مدرن مشکل خاصی نداره جز این که همخونی رو بالا می بره و باعث تجمع آلل های مغلوب احتمالا مشکل ساز در نسل های آتی خواهد شد!

در ضمن با آزمایش های معمولی که در ایران انجام میشه بیشتر بیماری های ژنتیکی مغلوب پیش از ازدواج قابل تشخیص نیست....

در کل توصیه میشه اینجور ازدواج ها صورت نگیره، این به معنای ممنوعیت نیست. فقط توصیه ای برای سالم موندن نسل های بعد هست!

اگر به امامان معصوم ع نگاه کنید از نقاط مختلف همسر انتخاب می فرمودند از ایران و روم و مغرب و سند و ...

حامی;299034 نوشت:

همه چیز پزشکی بد نیست.

یعنی اصل بر بد بودن پزشکی هست؟:Moteajeb!:

حامی;299034 نوشت:

برای اطلاع بیشتر این مقاله را مطالعه کنید.

کدوم مقاله رو؟؟؟؟؟؟

حنانه م;299061 نوشت:
با سلام.:Gol:
ازدواج پسر خاله دختر خاله از نظر علمی مشکل ساز تره نسبت به بقیه اقوام بدلیل مشابهت محیط رشد جنین در دوران بارداری، چون مادران آنها با هم خواهرند. ( این مطلب را از یکی از آموزگاران محترم شنیدم)

به دلیل مشابهت 100% ژنوم میتوکندریایی

نقل قول:
با تشکر فراوان از شما!

ازدواج فامیلی از نظر پزشکی مدرن مشکل خاصی نداره جز این که همخونی رو بالا می بره و باعث تجمع آلل های مغلوب احتمالا مشکل ساز در نسل های آتی خواهد شد!

در ضمن با آزمایش های معمولی که در ایران انجام میشه بیشتر بیماری های ژنتیکی مغلوب پیش از ازدواج قابل تشخیص نیست....

در کل توصیه میشه اینجور ازدواج ها صورت نگیره، این به معنای ممنوعیت نیست. فقط توصیه ای برای سالم موندن نسل های بعد هست!

اگر به امامان معصوم ع نگاه کنید از نقاط مختلف همسر انتخاب می فرمودند از ایران و روم و مغرب و سند و ...

ممنون دوست عزیز .

به هر حال من ازدواج غیر فامیلی را رد نکردم و نگفتم ائمه زن غریبه نگرفتن ( هر چند 97 درصدش ازدواج فامیلی بوده , و نگفتم هم پزشکی جدید هر چی گفته اشتباه گفته ( هر چند اعتمادی به آن ندارم )

در هر صورت من ازدواج فامیلی را بیشتر تایید می کنم و این قول عده بسیاری از بزرگان ما هم هست .

اشاره کردم که این مساله در فرهنگ هم ریشه داره ما ایرانیها از قدیم سیره ما بوده .

هر چند من این مساله - ازدواج غیر فامیلی - را خیلی عمقیتر از این حرفا می دانم ولی هر چیزی را نمی شه گفت و مطرح کرد .

من دختر عمو و پسر عمویی را می شناسم که با هم ازدواج کردند و متاسفانه بچه هاشون دچار مشکلات ژنتیکی شدند . یکی از بچه ها در کودکی مرد و بچه دیگه هم الان حدودا 17 ساله است و مشکلات شدیدی داره ! و زندگی با رنج و عذابی رو تحمل میکنه ! به خاطر بیماری ژنتیکی ! البته اگه آزمایش انجام میشد قطعا این مشکلات به وجود نمی اومد و این بچه های بی گناه قربانی سهل انگاری والدین نمی شدند !!!

هیچ مشکلی وجود نداره مگه به دو شرط:
1- قبلش مشاوره ی ژنتیک بریدو صادقانه همه چیزو بگید
2- با همسرتون قرار بگذارید که بیش از پدر و مادرهاتون برای هم محرم باشید و خانواده ی یکدیگر رو خانواده ی خودتون بدونید
مورد دوم برای تمام ازدواج ها ضروریه!

سلام
از همه تشکر میکنم بابت جواب
کسی میدونه کدوم یکی از مراجع در ازدواج فامیلی احتیاط وارد کردن!؟
یکی حرف سید برا سید پیش کشید! اتفاقا ایشون سید و من نه! مشکل دوتا شد!

سلام
یکی از روحانیون داست در مورد یک بازی رایانه ای سخن می گفت و می گفت که در این بازی انگری بردز به مقدسات حمله شده . در برخی از بازی ها اگر به مقدسات شکیک کنی برنده ای
مثلا اگر فردی موفق شود و شلیکش به هدف بخود 10 امتیاز می گیرد و...
بعد رو کرد به جوانان و با لبخند گفت: از منبر آمدم پایین برخی نیایند بگویید نه حاج آقا من بازی کردم 15 امتیاز می گیری نه 10 امتیاز.

بعد گفت: بابا الان ما گیر این سئوالات هستیم من مثال می زنم او تو مثال مناقشه می کنه
مقصودم را بگیرید.

----

نمی دونم شما همگی که قبول دارید
ازدواج فامیلی خطرات و مزایایی داره
قبول دارید که به خاطر خطراتش باید از مشاور ژنتیک کمک بگیریم
و اگر تجویز کرد ازدواج کنیم
پس این همه بحث و معرکه برای چیه:Gig:

حنانه م;299061 نوشت:
این حضرت أمیر المومنین و حضرت زهراء صلوات الله علیهما معصوم بودن و ازدواج کردن به هر حال فامیلی بوده و ربطی به عصمت آنها ندارد . ازدواج فامیلی بی شک مورد تایید اهل بیت عصمت و طهارت علهیم السلام است و اصلا سیره آن بزرگواران بر این بوده مثلا حضرت زینب کبری سلام الله علیها با سید عبد الله بن جعفر ازدواج می کنه و اصلا پیامبر صلی الله علیه و آله توصیه کرده که هاشمیات برای هاشمیها باشه . این مساله ازدواج مورد ابتلاء بوده و اگر این طوری باشد که الان ادعاء می کنن هر آن ائمة علیهم السلام لا اقل نهی ارشادی یا چیزی از آنها بهمون می رسید حالا یادم نیست یکی از اصحاب خواست ازدواج کند امام گفت دختر عمویت خوب است و إلی آخر ... ( دقیقا الان ذهنم نیست . ) شاید بشه اینو از قرآن هم اثبات کرد .

خب به نظرم همه شما دوستان
سخنان تان از منظری درسته
یعنی
سخنان تان قابل جمع است.

حضرت علی علیه السلام: چرا به برادرشان عقیل گفتند از علم نسب شناسی اش استفاده کند و همسر برایشان انتخاب کنند
و حاصل او ازدواج قمر بنی هاشم شد
قمر بنی هاشم (ماه بنی هاشم) چقدر زیباست
بله
ازدواج حضرت زهرا و امام علی فامیلی بود می گویید ربط ندهیم به عصمت؟
اولا الگوی معصوم بی نقص تر هستنداز نظر ابعاد شخصیتی از جمله آنها جسم است
ثانیا مراعات های بهداشتی را که ایشان دارند بقیه هم دارند. آیا برای به دنیا آمدن حضرت زهرا رسول مکرم اسلام مراقبه خاص نداشتند؟
غذاهای بهشتی و اذکار خاص و خواص آیات که ایشان آگاه ترین هستند به آنها نزد آنها نیست.
آداب زندگی مشترک و زناشویی و مراقبت های دوران شیردهی و بارداری و ...را ایشان مثل بقیه رعایت می کردند؟
خب بسیاری از مشکلاتی که ما داریم
به دلیل همین ناپرهیزی هاست
مثلا ممکن است الکی بودن یک نفر در نسل چندمش اثر نامطلوب بگذارد حرام خوری و...اثر دارد
گناهان ما اثر وضعی بر نسل ما دارد.

برخی از لطیفه ها نکات دقیقی دارند:
به روحانی سیدی گفتند:
جد شما که از یوسف زیبا نمکی تر بوده و خوش سیما
چرا بین سادات افراد زشت هم پیدا می شود؟
گفت: برای این که برخی دختران شان را که می ترسیدند روی دست شان بماند را نذر ازدواج با سادات می کردند. زمین بد بذرها را هم خراب کرد.

سلام
کسی نگفت کدوم مرجع در ازدواج فامیلی احتیاط وارد کرده؟ شنیدم که آقای مکارم این کار کردن درسته؟

من زن و شوهری رو میشناختم که فامیل نزدیک بودند.متإسفانه 11 تا از فرزندانشون بلافاصله پس از تولد فوت کردند.فتوای مراجع لازم است اما کافی نیست .باید به حرف پزشکان هم گوش کرد

سلام
حرف پزشک باید شنید و برسی کرد ولی حتما درست نیست
ولی مرجع تقلید فرق داره
یه مرجع تقلید حرفش از همه نظر باید بسنجه هم از نظر پزشکی هم از نظر شرع اسلام
فهمیدم که هیچ مرجعی این حرف نزده و شایعه ای بیش نبوده احتمالا چون از هر کی پرسیدم همچین چیزی نشنیده بود.
و نکته بعد دوتا حدیثی که از حضرت محمد صلی الله علیه و اله و امام صادق علیه السلام نقل میکنن یه روحانی بهم گفت که این احادیث از کتب اهل سنته و در کتب شیعه نیست و از نظر سند هم ضعیفه.
و در آخر من منکر پزشکی نیستم ولی پزشکی میگه احتمال مشکل وجود داره و خودشون هم با آزمایش میگن که این مشکلات وجود داره یا نه اگر اینطور شد خدایی نکرده اونوقت باید یه فکری کرد ولی من هنوز اینقدر جلو نرفتم که بخوام بریم آزمایش بدیم و مشاوره و این حرفا.

اینقدر مطمئنی بهت بله میگه ! اول ببین اصلا جواب طرفت مثبت هست بعد دنبال این حرفا باش. (نصیحت شخصی که در این زمینه تجربه مشابه داره)

سلام.ممنون از راهنماییتون
اول باید از این که ازش خواستگاری میکنم یا نه مطمئن بشم بعد دنبال جوابش باشم
من سعی خودمو میکنم باقیش صلاحدید خداست جواب منفی هم باشه مطمئن باش ضربه روحی بهم وارد نمیشه
کم کمش یه تجربه دارم برای بار بعد یا برا کمک به یکی دیگه مثل خودم

سلام

نمیدونم والا

پدر و مادر من پسر عمو و دختر عمو هستن و ماشاالله من مث بچه غول میمونم. نه لاغرم نه نحیف و نه کوتاه قدم میزنه 192 به بالا

والله العالم

7tir;299884 نوشت:
سلام از همه تشکر میکنم بابت جواب کسی میدونه کدوم یکی از مراجع در ازدواج فامیلی احتیاط وارد کردن!؟ یکی حرف سید برا سید پیش کشید! اتفاقا ایشون سید و من نه! مشکل دوتا شد!

آیت الله مکارم شیرازی

تو استفتائات اینم اصل استفتا

– ازدواج فامیلی [عقد دائم]آیا ازدواج های فامیلی مثلاً پسر و دختر عمو از نظر اسلام اشکالی دارند و آیا اسلام در این مورد توصیه یا نهی دارد؟
شرعاً اشکالی ندارد ولی چنانچه از لحاظ پزشکی و آزمایشات نهی شده، بهتر است از آن بپرهیزند.

----

آیا ازدواج با بستگان نزدیک مکروه است؟
طبق روایتى که از پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله) به این مضمون رسیده است که با نزدیکان ازدواج نکنید به علّت این که فرزند ضعیف و لاغر به دنیا مى آید ازدواج با نزدیکان مکروه است.

------------------------------------

ولی من اگه خدا بخواد میخوام با یکی از اقوام ازدواج کنم

7tir;310434 نوشت:
فهمیدم که هیچ مرجعی این حرف نزده و شایعه ای بیش نبوده احتمالا چون از هر کی پرسیدم همچین چیزی نشنیده بود.

این رو آیت الله مکارم شیرازی گفته امروز تو استفتائات دیدم.

آیت الله مکارم شیرازی

تو استفتائات اینم اصل استفتا

– ازدواج فامیلی [عقد دائم]آیا ازدواج های فامیلی مثلاً پسر و دختر عمو از نظر اسلام اشکالی دارند و آیا اسلام در این مورد توصیه یا نهی دارد؟
شرعاً اشکالی ندارد ولی چنانچه از لحاظ پزشکی و آزمایشات نهی شده، بهتر است از آن بپرهیزند.

----

آیا ازدواج با بستگان نزدیک مکروه است؟
طبق روایتى که از پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله) به این مضمون رسیده است که با نزدیکان ازدواج نکنید به علّت این که فرزند ضعیف و لاغر به دنیا مى آید ازدواج با نزدیکان مکروه است.

بچه ها مراد از نزدیکان کیان؟؟؟

سلام علیکم:Gol:
مقدمه:
بسیاری از اندیشمندان عقیده دارند كه ازدواج با خویشان نزدیك، از قبیل دختر عمو و پسر عمو و دختر عمه و... صلاح نیست؛ حتی گاهی آن را ممنوع می كنند. این دانشمندان می گویند: عیب بزرگ در ازدواج های فامیلی، احتمال به وجود آمدن فرزندان معیوب و ناقص می باشد. گفته اند آمار نشان می دهد كه تعداد كودكان معلول و ناقص الخلقه و عقب مانده روانی و جسمانی، و مبتلای به بعضی بیماری های خونی و ناهنجاری های مربوط به استخوانها، و كوری توأم با حماقت و بعضی انواع جنون های جوانی و كوری و لالی، در بین ازدواج های فامیلی بیشتر از سایر ازدواج ها دیده می شود.
البته دانشمندان مدعی نیستند، كه وجود كودكان ناقص اختصاص به ازدواج های فامیلی دارد؛ زیرا در بین سایرین نیز فراوان مشاهده گردیده است ولی با مقایسه معلوم می شود كه در بین ازدواج های فامیلی نسبت به سایرین بیشتر است. و همچنین مدعی نیستند كه همه ازدواج های فامیلی به چنین سرنوشتی گرفتار خواهند شد؛ یا اینكه همه فرزندان این خانواده ها ناقص خواهند شد. زیرا ازدواج های فامیلی فراوان در اطراف خود مشاهده می كنیم، كه كودكان ناقص در بینشان نیست؛ یا اگر هست شامل همه فرزندان نمی باشد و محدود به یك فرزند است.
یكی از كارشناسان روانشناسی بنام ونوس الموتی در این مورد می نویسد: «مطالعات دانشمندان علم ژنتیك نشان می دهد كه خیلی از ازدواج های فامیلی موجب خواهد شد كه فرزندان این ازدواجها، عقب افتاده باشند. البته هر ازدواج فامیلی این نتیجه را نمی دهد، چنانكه هم اكنون میلیونها انسان سالم و شایسته در دنیا زندگی می كنند كه از ازدواج های فامیلی اند. در خیلی از كشورها قبل از هر ازدواجی سعی می شود آزمایش دقیق ژنیتكی از عروس و داماد بعمل آید كه با مثبت بودن نتیجه، این گونه ازدواج ها صورت می گیرد.»[1]
مشکل کجاست؟
دانشمندان وجود این نواقص را معلول بیماری های ارثی می دانند. و گفته اند: تعدادی از بیماریها در اثر توارث از پدران و مادران و اجداد به فرزندان منتقل می شود و عامل توارث را وجود ژن های معیوب و ناقص می دانند، كه در یكی از اجداد وجود دارد و به كودك منتقل می شود. ژن مخصوص گاهی به وسیله پدر، و گاهی به وسیله مادر، و گاهی به وسیله هر دو به فرزند منتقل می شود. در صورتی كه اگر این ژن مخصوص هم از طریق پدر و هم از طریق مادر به فرزند انتقال یابد، احتمال بروز شدت آن بیماری بیشتر خواهد بود.[2]
به هر حال تولید كودكان ناقص و معیوب در ازدواج های فامیلی گرچه یك احتمال بیش نیست، لیكن احتمالی است قوی و قابل توجه و بهتر است حتی المقدور از تحقق آن اجتناب گردد.
یکی از متخصصین می نویسد: هرگاه زوجین به علت داشتن اجداد مشترك، صاحب فرزندان بیمار شوند، جای تعجب نخواهد بود. زیرا احتمال اینكه هر دوی آنها هتروزیگوت (هم خون) باشند، به شدت افزایش می یابد. در این قبیل موارد اساس محاسبه احتمالات بر وجود ژن های نامطلوب اجداد مشترك گذاشته می شود. در اصطلاح علم ژنتیك نتیجه حاصل از ازدواج بین دو خویشاوند را هم خون گویند. لازم به ذكر است كه كلمه هم خون به هیچ وجه رابطه ای با گروه خون و امثال آن ندارد. بلكه منظور از هم خون همان هموزیگویت بودن یا خالص بودن فردی از نظر ژنتیكی است. پس به طور خلاصه لازمه هم خونی، در درجه اول خویشاوند بودن است و خویشاوندی نیز به كسانی گفته می شود كه جد یا اجداد مشترك داشته باشند.[3]
اما باید توجه داشت كه اسلام ازدواج خویشاوندی را منع نكرده، بلكه نمونه های بارز آن در طول تاریخ به چشم می خورد كه نه تنها زیانی متوجه فرزندان آنها نشده است؛ بلكه فرزندانی نیرومندتر از دیگران از ایشان متولد شده است. نمونه بارز این ازدواج خویشاوندی، ازدواج حضرت امیرالمؤمنین علی ـ علیه السّلام ـ با حضرت زهرا - سلام الله علیها - است كه پسران ایشان مظهر صلح و قیام و به پا دارنده پرچم آزادی و انقلاب، و دخترانشان مشعل افروز راه شرم و حیا و روشنگر بزم قدس و تقوی و خطابه آفرینی بی همتا بوده اند.[4]
چه کار باید کرد؟
با توجه به آنچه كه ذكر كردیم و با توجه به مسلمات علمی و تاریخی لازم است چند نكته را متذكر شویم:
1. دكتر هانا استون و دكتر ابرام استون می گویند: «صفات جسمی و روانی اطفالی كه از والدین خویشاوند، مثل پسر عمو و دختر عمو یا پسردائی و دختر عمه بوجود می آیند، از لحاظ ارثی تابع همان قوانینی است كه در افراد غیر خویشاوند صادق است.» در صورتی كه اگر پدر و مادر خویشاوندی نزدیكی با هم داشته باشند، محتمل است كه انتقال صفات ارثی آنها به اطفالشان به مراتب بیشتر گردد و ژن مخصوص بیماری كه در یكی از اجداد وجود داشته، هم از طریق پدر و هم از طریق مادر به فرزند منتقل شود و در نتیجه كودك، ناقص و معیوب باشد. در صورتی كه این در ازدواج های غیر فامیلی كمتر است. ولی باید توجه داشت، كه اگر دو همسر، دارای هیچگونه بیماری ارثی در اجداد نبوده باشند، كمترین خطری برای آنها نخواهد داشت.[5]
2. این قانون ژنتیكی (وراثتی) كلیت ندارد، و شامل همه ازدواج های فامیلی نمی شود و نمی توان همه ازدواج های فامیلی را مردود و ممنوع دانست.
3. افرادی كه بخواهند چنین ازدواج هایی را انجام دهند، حتماً به جنبه پزشكی اش دقت كنند و آزمایش های لازم و دقیق ژنتیکی را انجام دهند و تا مطمئن نشوند كه از این نظر مشكلی ندارند، ازدواج نكنند.
4. آزمایش های ژنتیكی و پزشكی و هر كاری كه لازم است در این باره صورت گیرد، باید قبل از آن باشد كه در اثر مطرح كردن ازدواج، میان دختر و پسر، دلبستگی و علاقه ای به وجود آید و به هم امیدوار شوند. و قبل از آنكه مسئله خواستگاری آنان بین مردم پخش شود و سر و صدا ایجاد كند، باشد. اگر بناست در نتیجه آزمایشها، قضیه فیصله یابد و ازدواج صورت نگیرد، هر چه سریعتر تمام شود. چرا كه هر چه بیشتر طول بكشد، جدایی سخت تر می شود و دردسرهایی نیز به دنبال دارد.
5. آن ازدواج های فامیلی كه در بین خاندان پیامبر اكرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ صورت گرفته مثل ازدواج حضرت علی (ع) با حضرت فاطمه (س) و هیچگونه مشكلی به دنبال نداشته، علتهایی داشته كه یكی از آن علتها این بوده كه: آنان با علمی كه خداوند به آنان داده، باطن امور را می دانند و از اسرار غیب باخبرند و می دانسته اند كه این ازدواج ها برای آنان، مشكلی را به دنبال نخواهد داشت. پس نباید با استناد به عمل آن بزرگواران، این قانون مسلم ژنتیكی و پزشكی را نادیده گرفت.[6]
6. زمانی که از نظر مشاوره ژنتیکی و پزشکی مطمئن شدید، می توانید با خویشاوندتان ازدواج کنید؛ و شاید هم این ازدواج به صلاح تان باشد.
چنان که امام سجاد ـ علیه السّلام ـ می فرمایند: «كسی كه برای خدا و به خاطر صله رحم (با یكی از خویشان) ازدواج كند، آفریدگار جهان او را به تاج بزرگی مفتخر و سرافراز می نماید».[7]
[1] . امینی، ابراهیم، انتخاب همسر، قم، سازمان تبلیغات اسلامی، چاپ سوم، 1372، ص150 به نقل از مجله دانشمند، سال شانزدهم، ش177، ص21.
[2] . انتخاب همسر؛ همان، ص148.
[3] . انتخاب همسر، همان، ص152 به نقل از مولوی، محمد علی، مشاوره ژنتیك در بیماری های ارثی، ص103.
[4] . صفری (زرافشان)، محمد علی، زن و شوهر در رابطه با انتخاب همسر و ازدواج، مشهد، شهید هاشمی نژاد، 1373ش، ج1، ص111.
[5] . همان، ص110.
[6] . مظاهری، علی اكبر، جوانان و انتخاب همسر، قم، دفتر تبلیغات اسلامی، چاپ پنجم، 1375ش، ص224.
[7] . حر عاملی، وسائل الشیعه، ج 14، ص 31، حدیث 6.

افرادی که دوست دارند در مقابل واقعیت این مساله سینه سپر کنن وبگن هیچی نمیشه
بهتره برن همون کاری که فکر میکنن درسته رو انجام بدن
دیگه چه نیازی هست به نظر خواهی
از نوع لایک هایی که برخی مطالب خورده مشخصه
برخی فقط وفقط به دنبال تایید ازدواج فامیلی هستند
وخطراتش براشون مهم نیست
اگه واقعا این مساله اینقدر براتون مهمه بهتره هرکاری که فکر میکنین به صلاحتونه رو انجام بدین
اما نوشته های بقیه دوستان حاکی از واقعیت های این نوع ازدواجه
وگرنه کسی با ازدواج فامیلی پدر کشتگی نداره
در همسایگی ما هم خانم واقایی هستند که دختر خاله وپسر خاله بودند
2تا بچه عقب مونده دارند
خانمه دلش نیومد بچه هارو ببره بذاره بهزیستی
خودش هردوشونو نگه داشته توی خونه وازشون مراقبت میکنه
اما خوب در اثر بدخلقی ها ونارسایی های رفتاری این بچه ها
این خانم اندازه خانم های 60ساله پیر شده
واقعا این نوع ازدواج کردن اگر بدون برنامه ریزی ودرایت قبلی باشه
به هیچ دردی نمیخوره
جز اینکه خودشون واطرافیانشون رو خسته میکنن وزجر میکشن

سلام.
من کارشناس آزمایشگاهم
تا اونجایی که بنده اطلاع دارم آزمایش با نام آزمایش ژنتیک وجود نداره بلکه میان توالی ژن ها و تعداد رو برسی می کنن البته بیشتر بحث توی مشاوره ژنتیک مطرح به عبارتی مشاور ژنتیک میاد و با برسی خانواده ها شجره نامه یا به عبارتی یه جدول از خانواده شخص و فامیل ها رسم می کنن و بر اساس آن تشخیص میدن که چند درصد بیماری ژنتیکی حاصل میشه.
قابل توجه شما بگم که چون ژنتیک یا دراصل همون ساختار ژنی تو افراد فامیل شباهت زیادی به هم دارن شانس بیماری ژنتیکی افزایش پیدا می کنه.
مثلا تصور کنید در خانواده ای یکی از فامیل دچار مشکل خاص ژنتیکی هست بر این اساس میان و اون مشکل خاص رو آزمایش می کنن.
یعنی اگه زوجی در خانوادیشان فاقد بیماری ژنتیکی باشن فقط مشاوره انجام میشه و آزمایشی با نام آزمایش ژنتیک انجام نمی شه.
راستی تو آزمایش ازدواج بیماری تالاسمی و سفلیس و عدم اعتیاد مورد برسی قرار میگیره.

سلام...

7tir;300440 نوشت:
کسی نگفت کدوم مرجع در ازدواج فامیلی احتیاط وارد کرده؟ شنیدم که آقای مکارم این کار کردن درسته؟

ببخشید ولی من زیاد تو این موارد نیستم وجوابتونو نمی دونم .....:Nishkhand:
منم تجربه خودمو می گم ازدواج فامیلی یا خوبه یا بد ...
من تجربه ای که کردم خیلی بد بوده چون دو تا از اقوام نزدیکمون باهم ازدواج کردن ولی :
1 باهم شدید اختلاف نظر داشتن .
2 از لحاظ پزشکی مشکلی نداشتن چون برای این مشکل چند جا رفته بودن و تحت نظرم بودن تا اگر مشکلی پیش اومد برطرفش کنن..
3 اگر حتی دعوام می شد کل خانواده درگیر می شدن ....
4 اول فک می کردن خیلی همو دوس دارن ولی بعد از مدتی ...
پیشنهاد من اینه خوبببببببب فک کنین چون خانواده مث زنجیره ...

هان؟:Moteajeb!:وای نه نگید که ازدواج فامیلی اشکال داره اخه من با خودم عهد کردم فقط تو فامیل ازدواج کنم به هیچ وجه نمیتونم به غریب اعتماد کنم:geristan:.البته جسارت نشه.

یامهدی مددی;484045 نوشت:
هان؟وای نه نگید که ازدواج فامیلی اشکال داره اخه من با خودم عهد کردم فقط تو فامیل ازدواج کنم به هیچ وجه نمیتونم به غریب اعتماد کنم.البته جسارت نشه
سلام .... شما نگران نباشید آبجی:Khandidan!: .... و گریه هم نکنید....و در کل اینجوری باشید::khandeh!:.... من خودم چندین نفر از آشناهای نزدیکم با همدیگه ازدواج کردن و به خوبی و خوشی هم دارن با هم زندگی میکنن و هیچ مشکلی هم ندارن و کلا اینجورین::hamdel:....

یامهدی مددی;484045 نوشت:
هان؟:Moteajeb!:وای نه نگید که ازدواج فامیلی اشکال داره اخه من با خودم عهد کردم فقط تو فامیل ازدواج کنم به هیچ وجه نمیتونم به غریب اعتماد کنم:geristan:.البته جسارت نشه.

با سلام
دوست عزیز ازدواج نیمه دوم زندگیه و تاکید زیادی روی ان شده است، مرحله بعد از ازدواج و یا هدف از ازدواج ازدیاد نسل و بقای آن است،

ولی این بقا باید با سلامت صورت بگیرد، با یک بازدید کوتاه از مراکز نگهداری معلولین و ارائه آمار این مراکز مبنی بر 30% این اختلالات مربوط به ازدواج فامیلی اعلام میشود،!!

بنابراین خواندن نماز شکدار اصلا درست نیست، و اعتماد نداشتن شما نسبت به غریبه ها به همان اندازه مخاطره آمیز است که ازدواج فامیلی با خود دارد،

یعنی همانطور که دوستان می گویند ازدواج فامیلیایی که منجر به فرزندان سالم شده، ازدواجهای متعدد و زیادی هم بین غریبه ها و غیر فامیل وجود داره که خوشبخت درکنار هم هستند.

از لحاظ ژنتیکی باید سابقه فامیل را یه جورایی بررسی کرد و سنجید، والا من پدر و مادرم دختر دایی پسر عمه بودند، تازه پدر و مادر مادرم با پدر و مادر پدرم خواهر برادر(ازدواج یه خواهر و برادر با یه برادر و خواهر!) بودند، خواهرم با پسر خاله ام ازدواج کرده، خاله هام چند تاییشون با فامیل ازدواج کردن، دخترداییم با پسر عمه اش ازدواج کردن،بازم بگم....
ولی مسئله اینه که شکر خدا هیچ کس هیچ مشکلی نداشته تا حالا!

نوریه;484123 نوشت:
از لحاظ ژنتیکی باید سابقه فامیل را یه جورایی بررسی کرد و سنجید، والا من پدر و مادرم دختر دایی پسر عمه بودند، تازه پدر و مادر مادرم با پدر و مادر پدرم خواهر برادر(ازدواج یه خواهر و برادر با یه برادر و خواهر!) بودند، خواهرم با پسر خاله ام ازدواج کرده، خاله هام چند تاییشون با فامیل ازدواج کردن، دخترداییم با پسر عمه اش ازدواج کردن،بازم بگم....
ولی مسئله اینه که شکر خدا هیچ کس هیچ مشکلی نداشته تا حالا!
نوریه موافتم اساسی.... چون ما هم از اینا جور ازدواج ها زیاد تو فامیلامون داریم و خدارو شکر برا هیچ کدومشون هیچ مشکلی به وجود نیومده و هرکدومشونم یکی دو تا بچه تپل و مپل و ناز دارن....

omid1367;483956 نوشت:
سلام.
من کارشناس آزمایشگاهم
تا اونجایی که بنده اطلاع دارم آزمایش با نام آزمایش ژنتیک وجود نداره بلکه میان توالی ژن ها و تعداد رو برسی می کنن البته بیشتر بحث توی مشاوره ژنتیک مطرح به عبارتی مشاور ژنتیک میاد و با برسی خانواده ها شجره نامه یا به عبارتی یه جدول از خانواده شخص و فامیل ها رسم می کنن و بر اساس آن تشخیص میدن که چند درصد بیماری ژنتیکی حاصل میشه.
قابل توجه شما بگم که چون ژنتیک یا دراصل همون ساختار ژنی تو افراد فامیل شباهت زیادی به هم دارن شانس بیماری ژنتیکی افزایش پیدا می کنه.
مثلا تصور کنید در خانواده ای یکی از فامیل دچار مشکل خاص ژنتیکی هست بر این اساس میان و اون مشکل خاص رو آزمایش می کنن.
یعنی اگه زوجی در خانوادیشان فاقد بیماری ژنتیکی باشن فقط مشاوره انجام میشه و آزمایشی با نام آزمایش ژنتیک انجام نمی شه.
راستی تو آزمایش ازدواج بیماری تالاسمی و سفلیس و عدم اعتیاد مورد برسی قرار میگیره.

برای ایدز وهپاتیت وسایر موارد
چکار باید بکنن؟
دختر وپسری که هیچ گونه شناختی از سابقه اخلاقی وخانوادگی هم ندارند
چطور میتونن مطمئن باشن طرف مقابلشون بیماری واگیر دار نداره؟
ممنون میشم پاخ بدین جنابomid1367

سلام دوستان ممنون راهنمایی ام میکنید:hamdel:دیروز بعد ازاینکه از سایت بیرون رفتم موضوع رو با خانوادم درمیون گذاشتم که دور همیم هرکی نظرشو بگه 90%از کسایی که ازدواج فامیلی داشتن الان بچه هاشون:Box:یوغورین .البته بودن کسایی هم که بچه هاشون متاسفانه ضعیف بودن.مثلا دوتا از خاله هام با پسرعموهاشون ازدواج کردن بچه ها همه پهلوون:chakeretim:اما دایی ام با دختر خالش ازدواج کرده همون سالای اول بچه دار میشن که متاسفانه عقب افتاده ذهنی بوده وتو5 سالگی فوت میشه.ممنون از همه:Gol:

alabd;484083 نوشت:
سلام .... شما نگران نباشید آبجی:Khandidan!: .... و گریه هم نکنید....و در کل اینجوری باشید::khandeh!:.... من خودم چندین نفر از آشناهای نزدیکم با همدیگه ازدواج کردن و به خوبی و خوشی هم دارن با هم زندگی میکنن و هیچ مشکلی هم ندارن و کلا اینجورین::hamdel:....

خوبی و خوشی واسه یه لحظشه!!!!
اکثرا یکی بی دل میشه و اون یکی دو دل:Gig::Gig::okey:
تجربه کردم میدونم.
من خودم حاصل ازدواج فامیلیم!!!:khaneh:
بدبخت نکنید خودتون رو...

یاسر118;484507 نوشت:
خوبی و خوشی
سلام ... ممنون خدا رو شکر هستیم در خدمت :ok:
یاسر118;484507 نوشت:
من خودم حاصل ازدواج فامیلیم!!!
خب .... خدای نکرده مگه مشکلی داری؟...... در هر صورت من اطرافیان خودم رو گفتم همین الان که دارم تایپ میکنم بیشتر از 7-8 تا زوج از نزدیکانم تو ذهنم هستن که با هم ازدواج کردن و دارن به خوبی و خوشی زندگی میکنن و همشون هم بچه های سالمی دارن .... من نمیگم اگه دو تا فامیل باهم ازدواج کنن مشکلی پیش نمیاد و با هم بحثشون نمیشه ، با هم دعوا نمیکنن . نه این چیزا برا همه پیش میاد به فامیل یا غیر فامیل بودن بستگی نداره....

sepid*;484144 نوشت:
برای ایدز وهپاتیت وسایر موارد
چکار باید بکنن؟
دختر وپسری که هیچ گونه شناختی از سابقه اخلاقی وخانوادگی هم ندارند
چطور میتونن مطمئن باشن طرف مقابلشون بیماری واگیر دار نداره؟
ممنون میشم پاخ بدین جنابomid1367

فکر کنم باید عروس خودشون درخواست بدن تا از نظر ایدز یا هپاتیت هم بررسی صورت بگیره.

omid1367;483956 نوشت:
تا اونجایی که بنده اطلاع دارم آزمایش با نام آزمایش ژنتیک وجود نداره بلکه میان توالی ژن ها و تعداد رو برسی می کنن البته بیشتر بحث توی مشاوره ژنتیک مطرح

پس کروماتوگرافی و پی سی آر چیه؟ فکر کنم میان از طریق آزمایش ژنتیک بررسی میکنن که ژن بیماری زا مثلا کروموزومی21 یا هر مورد دیگری در پدر و مادر هست یا خیر بعد مشاوره میدن....اینطور نیست؟

یاسر118;484507 نوشت:
را یکی بی دل میشه و اون یکی دو دل
تجربه کردم میدونم.
من خودم حاصل ازدواج فامیلیم!!!
بدبخت نکنید خودت
بخودتون موج منفی ندید.مثبت فکرکن جذبش میکنید.

alabd;484533 نوشت:
سلام ... ممنون خدا رو شکر هستیم در خدمت :ok: خب .... خدای نکرده مگه مشکلی داری؟...... در هر صورت من اطرافیان خودم رو گفتم همین الان که دارم تایپ میکنم بیشتر از 7-8 تا زوج از نزدیکانم تو ذهنم هستن که با هم ازدواج کردن و دارن به خوبی و خوشی زندگی میکنن و همشون هم بچه های سالمی دارن .... من نمیگم اگه دو تا فامیل باهم ازدواج کنن مشکلی پیش نمیاد و با هم بحثشون نمیشه ، با هم دعوا نمیکنن . نه این چیزا برا همه پیش میاد به فامیل یا غیر فامیل بودن بستگی نداره....

ازدواج فامیلی بده مشکلات عاطفی زیادی برای طرفین خانواده هاشون واز همه مهم تر بچه هاشون پیش میاد.
مشکل فقط جسمانی-دعوا و بحث نیست.
بعضی وقتا یه حرفایی پدر و مادر (فامیلی)به هم میگن که تا تو بخوای حالی بشی یه عمر میگذره...
تا هم کسی تجربه نکنه عمرا متوجه بشه.

omid1367;483956 نوشت:
سلام.
من کارشناس آزمایشگاهم

سلام

ضمن تایید جناب امید، مقاله زیر را مطالعه نمایید.

http://www.ahvazgenetic.com/gnt/index.php/education/24-2013-07-06-21-53-23?showall=1&limitstart=

کلا به نظر می رسد این مسائل بستگی به دو عامل دارد:
1-فامیل: ممکن است در یک فامیل، این مشکلات به هیچ نحو نباشد و در دیگری باشد.
2- ارتباط زناشویی: میزان توجه به نظافت و دستورات اسلام در مورد زمان و نحوه ارتباطات زناشویی هم بسیار موثر است.

یا فاطمةالزهرا

[="Tahoma"][="DarkGreen"]جمع بندي
[=&quot]ازدواج فامیلی (جمع بندی بحث)
[=&quot]بسم الله الرحمن الرحیم
[=&quot]سلام نمیخواستم تاپیک جدید درست کنم چون حرفی برا گفتن ندارم فقط یه سواله ولی چون تاپیک مرتبط پیدا نکردم . . .من به دختر خالم علاقه دارم و فکر میکنم انتخاب مناسبیه ولی به غیر از مشکلات(برادر بزرگتر داره که ازدواج نکرده،من شغلی ندارم و دانشجو هستم، هنوز هم برا این کار تصمیم قاطع نگرفتم،چهار یا پنج سال در صورت درست شدن کارها طبق روال طبیعی باید عقد کرده باشیم) که نادیده بگیریم! این قضیه ازدواج فامیلی و مشکلات اون ذهنم درگیر کرده از اونجا که اعتقاد خاصی به پزشکی مدرن ندارم کاری هم ندارم چی میگن میخوام بدونم دین نظرش چیه اسلام و ائمه علیها السلام چه نظری دارند؟ که به تناقض رسیدم!!! حالا شنیدم بعضی از مراجع هم در این نوع ازدواج احتیاط کردند!!! کسی اطلاعات جامع با سند قاطع داره تا من قانع بشم برای انجام دادن یا ندادن؟ ممنون
[=&quot]سلام
[=&quot]ممنون از اعتمادتون
[=&quot]دوست من درباره ملاک های ازدواج موفق در بخش ازدواج تاپیک های خوب و متعددی وجود دارد مطالعه کنید.
[=&quot]بزرگی گفته بود زندگی مطالعه نشده ارزش زیستن ندارد. ازدواج هم همین گونه است.
[=&quot]به فرض که شرایط ازدواج را داشتید تناسب بود
[=&quot]بحث ازدواج فامیلی مطرح می شود.
[=&quot]مقدمه
[=&quot]ازدواج علی(ع) و فاطمه(س)
[=&quot]در منابع حدیثی از پیامبر(ص) نقل شده که عقد ازدواج علی و فاطمه، نخست در آسمانْ بسته شده است؛ امّا در ارتباط با موضوع مورد بحث، لازم است بدانیم که:
[=&quot]اوّلاً طرفین این ازدواج، هر دو معصوم (یعنی به دور از خطا و گناه و نقص) بوده‌اند و بخش‌هایی از زندگی معصومان، ویژه مقام عصمت آنها یا ناشی از آن مقام است که دیگران نمی‌توانند یا نباید از آن، الگو بگیرند، مثل واجب بون نماز شب بر پیامبر(ص) ثانیاً لازمه مقام امامت، از دیدگاه شیعه، نداشتن نقص طبیعی مادرزاد و وراثتی (مثل نقص عضو و معلولیت یا بیماری ژنتیک) است. ثالثاً ممکن است همه ازدواج‌های فامیلی صدر اسلام در میان مسلمانان یا شیعیان اهل بیت، ناشی از اندک بودن تعداد مسلمانان یا شیعیان و محدود بودن دامنه انتخاب همسر بوده است.
[=&quot]رابعاً برای معصومان، امکان اطلاع از علم غیب خداوند و وقایع آینده وجود دارد و به همین خاطر، ازدواج‌های آنان یا ازدواج هایی که به توصیه آنان صورت گرفته‌اند ، ممکن است با آگاهی از عدم بروز هر گونه مشکلی در آینده، انجام گرفته باشند.
[=&quot]امام صادق(ع) نیز نقل شده است که فرمود: «با خویشان نزدیک، ازدواج نکنید؛ چرا که فرزند ضعیف، پدید می‌آید».
[=&quot]در حدیث و فقه
[=&quot]از پیامبر خدا نقل است که فرمود: «با غریبه ازدواج کنید تا فرزند ضعیف نیاورید».4 از امام صادق(ع) نیز نقل شده است که فرمود: «با خویشان نزدیک، ازدواج نکنید؛ چرا که فرزند ضعیف، پدید می‌آید».
[=&quot]شاید به استناد همین گونه احادیث و نیز توصیه‌های پیشگیرانه پزشکان و متخصّصان ژنتیک است که برخی فقیهان معاصر، ازدواج فامیلی را «مکروه» شمرده و منع کرده‌اند.
[=&quot]علم، چه می‌گوید؟
[=&quot]تالاسمی
[=&quot]الف. علم ژنتیک
[=&quot]اگر ژنِ یک صفت نامرغوب (مثلاً پاهای پرانتزی‌شکل یا نازایی یا بیماری تالاسمی) از یک والِد (یعنی یکی از والدین) به فرزند برسد، در وی خفیف باقی می‌ماند و حدّاکثر در حدّ والد خود، بروز می‌کند؛ امّا اگر از دو والد (یعنی هم از پدر و هم از مادر) به وی رسیده باشد، در وی تقویت و تشدید می‌شود.
[=&quot]اگر پدر و مادری که نسبت خونی (خویشاوندی نَسَبی) با هم ندارند، به عنوان مثال، هر کدام، پنج صفت موروثی خوب (امّا متفاوت با صفات آن دیگری) داشته باشند؛ فرزند آنها ممکن است تمامی آن ده صفت را به ارث ببرد و داشته باشد، امّا در ازدواج خویشاوندان با یکدیگر، اصولاً احتمال بروز صفات خوب و غیرهمسان در فرزند، اندک است و چون تنوّع صفات وجود ندارد، در عین این که احتمال بروز و تشدید یک صفت خوب در فرزند هست، امکان بروز و تشدید یک صفت نامرغوب در وی نیز (تا چند برابر یک ازدواج غیر خویشاوندی) وجود دارد.
[=&quot]
[=&quot]پزشکی
[=&quot]همه چیز پزشکی بد نیست. پزشکان هم قوانینی را که خداوند بر اجسام حکم فرما کرده است را کشف می کنند به همین دلیل بود که زمان ائمه خودشان به بیماران توصیه می کردند از طبیب کمک بگیرند و هنگام ضربت خوردن امام علی - ع - برای او پزشک آوردند
[=&quot]پزشکی الان امتیازاتی هم داره این که تحقیقات آماری روی دارو و معالجعه ها صورت می گیرد و از یافته های جدید دنیا هم استفاده می شود.
[=&quot]چرا به شما حق می دهم یک جا از پزشکی بترسید این که داروی جدید بخواهند روی شما تست کنند و پزشک شما ناشی باشد.
[=&quot]مشاوره ژنتیک
[=&quot]مشکلات و اختلالات ژنتیکی مانند عقب ماندگی ذهنی، نازایی، مرده زایی، سندرم دان(منگولیسم) و نابینایی، چپ چشمی و... اگر در فامیل باشد احتمال بروزش در شما زیادتر می شود. اگر هم نباشد نگرانی هم نیست در برخی موارد فرزندان ازدواج فامیلی به دلیل تناسب و کفویت بالا زیرک تر و بانشاط و سالم ترند ترند.
[=&quot]اگر احتمال بیماری ژنتکی در ازدواج فامیلی بالا باشد باید بر هیجان و احساس خود کنترل داشته باشید تا سبب زندگی تلخ برای فرزندان و به تبع خود و خانواده نشوید.
[=&quot]نیز
[=&quot]اگر شرایط فراهم نیست ذهن تان را تنظیم کنید به گونه ای که ممکن است بشود یا نشود اغلب مشکلات وقتی پیش می آید که جوانان در ذهن زندگی ای با طرف مقابل می سازند و شبانه روز با آن زندگی می کنند و بعد از ان باد ناموافق مخالفت والدین و یا اطرافیان با دلائل خودشان شروع می شود. و این جا اگر ازدواج صورت نگیرد هر دو به شدت زخم عاطفی بر می دارید و ممکن است به زندگی بعدی هم این امر سرایت پیدا کند.
[=&quot]برای اطلاع بیشتر این مقاله را مطالعه کنید:
[=&quot] مشاوره ژنتیکی در ازدواج خویشاوندی
[=&quot]
[=&quot]http://daneshnameh.roshd.ir/[=&quot]
[=&quot]

[/]

موضوع قفل شده است