جیره غذایی برده‌های هخامنشی به موجب الواح تخت‌جمشید

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
جیره غذایی برده‌های هخامنشی به موجب الواح تخت‌جمشید

با سلام

پیش از این گفته شد که دستمزد یک کارگر هخامنشی به موجب لوحه‌های تخت‌جمشید ۱۵ کیلو جو در ماه بوده است که گاهی مورد مرحمت شاهانه قرار می‌گرفتند و نیم کیلو جوی دیگر به آنان داده می‌شد. و نیز گفته شد که دستمزد زنان در حدود دو سوم مردان، یعنی ۱۰ کیلو جو در ماه بوده است.
اما پرسشی که پیش می‌آید، این است که دستمزد یا جیره غذایی بردگان به چه میزان بوده است؟

لوحه‌های هخامنشی نشان می‌دهد که دستمزد یک برده برابر با دستمزد یک زن یعنی معادل با ۱۰ کیلو جو در ماه بوده است. در نتیجه می‌توان گفت که حقوق زنان هخامنشی با حقوق بردگان برابری می‌کرده است.:Narahat az:
والتر هینتس گفته است که این برده‌ها همچون اسیران جنگی فقط «وظیفه» داشتند و نه «حق».

او در پاسخ به این سؤال که یک کارگر با دستمزدی تا این اندازه اندک چگونه گذران زندگی می‌کرده است، می‌گوید که آنان برای خود و خانواده خود کلبه ساده‌ای از خشت و گل می‌ساختند و در کنار آن پیاز و سبزی می‌کاشتند.

او همچنین اضافه می‌کند: «پیداست که زندگی یک کارگر ساده در ایران باستان یک زندگی پررنج و نیاز بوده است». :Sham:

بنگرید به: هینتس، والتر، داریوش و ایرانیان، ترجمه پرویز رجبی، تهران، ۱۳۸۷، صفحات ۳۴۷ و ۳۴۸ و ۳۵۱٫

رضا مرادی غیاث آبادی

رضا;297584 نوشت:
لوحه‌های هخامنشی نشان می‌دهد که دستمزد یک برده برابر با دستمزد یک زن یعنی معادل با ۱۰ کیلو جو در ماه بوده است. در نتیجه می‌توان گفت که حقوق زنان هخامنشی با حقوق بردگان برابری می‌کرده است.

تا آنجا که من میدونم و مطالعه کردم در این سلسله عظیم و حتی پس از آن برده و برده داری وجود نداشت و پارسه (تخت جمشید) بدست کارگران دست مزد ساخته شده.بیشتر لوحه های این اثر که کشف شده پیش از انقلاب به آمریکا برده شد.حدود 40 هزار کتیبه که هرگز به ایران برنگشت و ترجمه هم نشد
اما آن بخش از کتیبه ها که در ایران ماند حاکیست که دستمزدها عموما احشام و ماکیان بودند

حلاج;297603 نوشت:
تا آنجا که من میدونم و مطالعه کردم در این سلسله عظیم و حتی پس از آن برده و برده داری وجود نداشت و پارسه (تخت جمشید) بدست کارگران دست مزد ساخته شده.بیشتر لوحه های این اثر که کشف شده پیش از انقلاب به آمریکا برده شد.حدود 40 هزار کتیبه که هرگز به ایران برنگشت و ترجمه هم نشد
اما آن بخش از کتیبه ها که در ایران ماند حاکیست که دستمزدها عموما احشام و ماکیان بودند

با سلام
هرچند
موردی که مطرح کرده اید با موضوع تاپیک بیگانه است !!اما توضیح میدهم
فعلا یه شعر از فردوسی بخوان تا منابع برده داری را برایتان بگذارم !!

برده

اندرز کردن کى‏خسرو به ایرانیان‏
همان بدره و برده و چارپاى براندیشم آرم شمارش بجاى نامه نگارى قیصر به لهراسب‏
فراوان ورا برده و بدره داد ز درگاه برگشت پیروز و شاد

در بند انداختن بهمن زال را
همان برده و بدره‏هاى درم ز مشک و ز کافور و ز بیش و کم

رزم کردن داراب با فیلپوس و به زنى گرفتن دخترش را
ابا برده و بدره و با نثار دو صندوق پر گوهر شاهوار

آمدن بهرام با نعمان نزد پدرش یزدگرد
رسیدند نزدیک بهرامشاه ابا بدره و برده و نیک خواه

آمدن شنگل با هفت پادشاه نزد بهرام گور
همان هدیه‏ها را که آورده بود اگر بدره و تاج و گر برده بود

در داد و فرهنگ نوشین‏روان‏
بهشتى بد آراسته بارگاه ز بس برده و بدره و بار خواه

سزا دادن کسرى الانان و بلوچیان و گیلانیان را
همه جامه و برده و سیم و زر گرانمایه اسبان بسیار مر

آشتى جستن قیصر روم از نوشین روان‏
پذیرفت زو هرچ آورده بود اگر بدره زرّ و گر برده بود

آشتى جستن قیصر روم از نوشین روان‏
بیاورد چندان سلیح و سپاه همان برده و بدره و تاج و گاه

اندر فرستادن راى هند ، شطرنج نزد نوشین روان‏
همین بدره و برده و باژ و ساو فرستیم چندانک داریم تاو

گفتار اندر فرمان نوشین روان‏
بشمشیر خواهیم ز ایشان گهر همان بدره و برده و سیم و زر

آگاهى یافتن هرمزد از ناراستى بهرام چوبینه و پیمان بستن با خاقان‏
نپذیرفت ازو هرچ آورده بود علف بود اگر بدره و برده بود

گریختن خسرو پرویز به روم‏
سراپرده دیبه و گنج و تاج همان بدره و برده و تخت عاج

آمدن خسرو به بوم روم‏
فراوان بدو اندورن برده بود همان جاى قیصر بر آورده بود

کشته شدن شیر کپى بر دست بهرام چوبینه‏
فرستاد ده بدره گنجى درم همان بدره و برده از بیش و کم

فرستادن کى‏خسرو بندیان را با گنج نزد کاوس‏
دگر بردگان مهتران را سپرد بایوان ببرد از بزرگان و خرد

با سلام
اینم از خیلی قبل تر از ان :Nishkhand:

به موجب متن پهلوی زرتشتی «ماتیگان هزار دادستان» تولید برده با اجاره دادن زن به مردها انجام می‌پذیرفته است.
مرد می‌توانست علاوه بر اینکه زن خود را به مردان دیگری واگذار کند، حق داشت تا کنیز خریداری شده خود را به مردان دیگر کرایه دهد تا هم از درآمد حاصل از اجاره زن بهره‌مند شود و هم فرزندان حاصله را از مادر جدا کند و به عنوان برده به فروش برساند.
در هیچکدام از این مراحل رضایت داشتن یا نداشتن زن شرط نبود.
برای آگاهی بیشتر بنگرید به: متن پهلوی زرتشتی ماتیگان هزار دادستان، بخش‌های گوناگون؛ و: بارتلمه، کریستین، زن در حقوق ساسانی، ترجمه ناصرالدین صاحب‌الزمانی، چاپ دوم، تهران، 1344

با سلام

برای مطالعه کاملتر به این کتابها مراجعه بکنید:تاریخ بردگی ,یدالله نیازمند ,چاپ 1349 هجری شمسی .
بردگی در ایران باستان.بردگی در جهان ,احمد فرامرزی ,چاپ 1347 .تاریخ برده داری ,نور من ال , ترجمه سهیل سمی .
خسرو پرویز در حرمسرای خود کنیزان فراوانی داشت و والی آذربایجان در زمان نوشیروان یکهزار و هفتصد نفربرده رومی ,حبشی و ترک داشت و چهار صد کنیز داشت .
(بردگی در ایران باستان ,ص73)

هرودت می گوید:قانون به هیچ ایرانی اجازه نداده بود که برده اش را در نتیجه یکبار تقصیر مجازات سنگین بکند .
(بردگی در جهان ص 12)
در دوره ساسانیان نیز برده داری شایع بوده است و هر یک از بزرگان برده های فراوانی داشتند.
(بردگی در ایران باستان ,ص 73)

parsikorosh;298655 نوشت:
احتمالا شما کتیبه کوروش رو نخوندین
چرا از روی نظر خودت جمله هارو معنی می کنی؟
اگه اینا درست نباشه گناه کبیرست می فهمی!!!!!
چرا بی خودی ذهن مردم رو گمراه می کنی؟
چرا میخوای هویت ایرانی رو از بین ببری؟

آقای کارشناس ((((رضـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــا))))!!!!
مردم آریایی !!!! شما چرا ساکت نشستین؟؟؟؟؟ای ایرانی!!!!!!!
ساکت نشستی اینجا میزاری هرچی دلشون میخواد در مورد هویت ایران و ایرانی بگن!!!!
میان بدون سند از کورش بزرگ بد میگن.....
خواهش میکنم...
تمنا می کنم...
اگه مسلمونین(حتی یه ضره!!!) نذارین به ایران و ایرانی توهین بشه

اگه مسلمونین(حتی یه ضره!!!) نذارین به هویت ایران و ایرانی توهین بشه
لطفا بیشتر نظارت کنید.
منتظر جوابتون هستم

با سلام
لطف کرده و این جملات خودتان را در تاپیکها تکرار نکنید !!هرکه در تاریخ ظالم بوده امروز نمایان خواهد شد !!حتی اگر خوشایند عده ای نباشد !!
دوستانی که آشنایی کمی با تاریخ دارند !خود میداند که حقیقت چیست !
پس نیازی به هوچیگری نیست !!

در ضمن لطف کرده و به موضوع تاپیک عنایت داشته باشید !!ما مانده ایم با این جماعت چه کنیم !!؟

اگر سندی دارید عنوان کنید تا برسی کنیم!!
تمامی سخنان سند دارد !!!فراموش نکنید !!

موضوع قفل شده است