جمع بندی اینا که میگم رذیله اخلاقیه یا نه؟

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اینا که میگم رذیله اخلاقیه یا نه؟

سلام
اینا که میگم رذیله اخلاقیه یا نه؟
بد غذا خوردن و اعصاب دیگران رو خُرد کردن.

جواب سوال دیگران رو ندادن و بی محلی کردن.

تیکه و مطلک به دیگران انداختن.

نبخشیدن دیگران در صورت عذرخواهی اونا.

در امور مادی و معنوی اول به فکر خود بودن.

کیف کردن از خود.

منتظر جواب دقیقتون هستم.

کارشناس بحث : بصیر

سؤال:
آیا بد غذا خوردن و اعصاب دیگران را خُرد کردن، جواب سوال دیگران را ندادن و بی‌محلی کردن، تیکه و متلک به دیگران انداختن، نبخشیدن دیگران در صورت عذرخواهی آنان، در امور مادی و معنوی اول به فکر خود بودن، کیف کردن از خود، از جمله رذائل اخلاقی به شمار می‌روند؟

پاسخ:
هر کاری که ضد ارزش باشد و نیت غیر الهی در آن باشد یا آن عمل، مورد نهی و مذمت واقع شده و انسان را از رسیدن به کمال مطلوبش باز دارد، رذیله اخلاقی است.
از این رو بد غذا خوردنی که باعث ناراحتی دیگران بشود، به جهت این که اولا این نوع غذا خوردن با کمال انسان منافات دارد و ثانیا موجب آزار و اذیت دیگران می‌شود، رذیله حساب می‌شود.
جواب سلام دیگران را ندادن، چون حرام است، پس حتما رذیله است.
تیکه انداختن، چون باعث تمسخر است و از گناهان محسوب می‌شود، این هم رذیله است.
نبخشیدن با وجود عذرخواهی، در صورتی که جایی برای بخشش وجود داشته باشد، در خیلی اوقات رذیله است و در بعضی اوقات، نه رذیله و نه فضیلت اخلاقی به حساب می‌آید.
به فکر خود بودن در امور مادی به این معنا که منافع دیگران را مد نظر نداشته باشیم، یک نوع منفعت طلبی و خودبینی است که از این جهت رذیله اخلاقی است و در امور معنوی نیز اگر مصالح دیگران مدّ نظر گرفته نشود و فقط به این فکر باشیم که من پیشرفت کنم و دیگران هر چه باداباد، این هم یک نوع خودبینی است، چون اسلام هدایت دسته جمعی افراد را طالب است.
کیف کردن از هم، چون تکبرزا و تمجید از خود است و به عبارتی موجب فراموشی عیوب نفس می‌شود، رذیله اخلاقی به حساب می‌آید.

موضوع قفل شده است