صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دو قرص نان جو در روز، دستمزد کارگر هخامنشی

 1. #1

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  85 روز 21 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40425

  مطلب دو قرص نان جو در روز، دستمزد کارگر هخامنشی
  با سلام


  متداول است که برای تبلیغ یا اثبات حقوق بشر در دوره هخامنشی به لوحه‌های گلی تخت‌جمشید استناد می‌شود که در آنها از دستمزد کارکنان تخت‌جمشید سخن رفته است.
  در چنین سخنانی این نکته مهم نادیده گرفته می‌شود و یا پنهان می‌گردد که آن دستمزدها «چه» بوده و «چقدر» بوده است.

  و یا آنکه میزان دستمزد صاحب‌منصبان و رده‌های بالا را به عموم کارکنان تعمیم می‌دهند.
  برای اینکه تصور بهتری از وضعیت دستمزدها در عصر هخامنشی داشته باشیم (که شاید بهتر باشد بدان «جیره» بگوییم تا «دستمزد»)، نگاهی عمومی و کوتاه به چگونگی پرداخت‌ها می‌کنیم و از تحلیل آن صرفنظر می‌کنیم. چرا که اطلاعات موجود در لوحه‌ها آشکارتر از آن است که نیاز به تحلیل‌های پیچیده و شرح و تفسیر داشته باشند.


  دستمزد اکثریت مردان: ۱۵ کیلو جو در ماه.
  دستمزد اکثریت زنان: ۱۰ کیلو جو در ماه.
  جیره زایمان زنان: ۱۰ کیلو جو برای فرزند پسر یا ۵ کیلو جو برای فرزند دختر (فقط یک بار).
  حداقل دستمزد برای اشخاص بالغ: ۱۰ کیلو جو در ماه.
  حداقل دستمزد برای اطفالی که به بیگاری گرفته می شدند: نیم کیلو جو در ماه.
  پاداش ویژه شاهانه: نیم کیلو آرد جو یا نیم کیلو گردو در هر سه ماه، یا یک کیلو انجیر در ماه.
  دستمزدهای غیر از جو اعم از گوشت و شراب: فقط برای حدود یک درصد افراد (شامل رؤسا، رده‌های بالا و صاحب‌منصبان حکومتی).
  حداکثر دستمزد صاحب‌منصبان حکومتی: ۲۵۰۰ کیلو جو و ۲۷۰۰ لیتر شراب و ۶۰ رأس گوسفند در ماه.
  اختلاف بین کمترین و بیشترین دستمزدها: ۱ به ۲۰٫۰۰۰ (یعنی بالاترین دستمزد صاحب‌منصبان برابر با دستمزد بیست هزار نفر از دریافت کنندگان حداقل دستمزد بوده است).


  در همین زمینه پی‌یر بریان آورده است: اگر اسناد را بصورت عام تجزیه و تحلیل کنیم‌، به این نتیجه می‌رسیم که ۸۳ درصد مردان در ماه ۱۶٫۵ کیلوگرم و ۸۷ درصد زنان در ماه ۱۱ تا ۱۶٫۵ کیلوگرم جیره غلات داشته‌اند. هاید ماری مخ نیز نوشته است: با دستمزد یک کارگر مرد به زحمت می‌شد نیم کیلو نان در روز پخت.
  بطور خلاصه، دستمزد متوسط کارگران در حکومت آرمانی هخامنشی عبارت بوده است از یک تا دو قرص نان جو در روز.
  برای آگاهی بیشتر بنگرید به: بریان، پی‌یر، تاریخ امپراتوری هخامنشیان، ترجمه مهدی سمسار، جلد دوم، تهران، ۱۳۷۷، صفحه ۹۰۰ تا ۹۰۴؛ کخ، هاید ماری، از زبان داریوش، ترجمه پرویز رجبی، تهران، ۱۳۷۶، صفحه ۶۰ تا ۶۹٫
  Hallock, R. T., The Evidence of the Persepolis Tablets, Cambridge, 1972.


  رضا مرادی غیاث آبادی

  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 2. صلوات ها 3


 3. #2

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۱
  نوشته
  199
  حضور
  2 روز 13 ساعت نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  399  من نمیفهمم دلیل این همه حمله به به شاهان هخامنشی در این فروم چیه؟ چرا از میان این چند هزار سال پیشینه تمدن تنها به کوروش و داریوش گیر دادید و چرا به ساسانیان و اشکانیان وسامانیان و.....نه؟
  اصلا این موصوع به فروم دینی چه مربوط؟

 4. صلوات


 5. #3

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  علاقه
  تدریس؛ تحقیق
  نوشته
  1,315
  حضور
  25 روز 21 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  109
  آپلود
  2
  گالری
  74
  صلوات
  3814  سلام

  با توجه به پیشینه جناب غیاث آبادی در تحریف متون که پیش از این در همین فروم نشان داده شد، بهتر بود به ایشان استناد نمی شد اما پاسخ شما

  -----------

  "هاید ماری کخ" در فصل سوّم از کتابِ «از زبان داریوش» بحثی جالب در خصوص وضعیتِ دستمزدها در عهدِ هخامنشی بر پایه الواح "تختِ جمشید" دارد:«مزدِ کارگران عمدتاً بصورت جنسی پرداخت میشد و پایه ی اصلی محاسبه ی آن "جو"، و حداقل مزد یک مرد، 30 دقه (لیتر) جو در ماه بود ـ ـ ـ ـ روزانه یک دقه.» ولی این، همه استنتاج ِ "کخ" نیست؛ و نیمه بیان کردن ِ سخن اش، مانندِ گفتن ِ "لا اله" است بدونِ ذکر ِ "الا الله".
  "کخ" در ادامه پژوهش اش چنین می‌آوَرد: «به جز این 30 لیتر جو در ماه (که حقوق پایه ی حداقل بود)، همه کارگران به عناوین و مناسبت‌های گوناگون، "اضافه درآمد" داشتند ـ ـ ـ ـ به طور منظم، هر دو ماه یک‌بار، یک لیتر جو و نیم لیتر شراب یا آب جو برای هر نفر؛ و یک بز یا گوسفند برای هر 30 نفر در ماه داده میشد. به این مقدار، باید دستمزد ویژه ای را که دیوان اداری به نام "کمک شاهانه" (عبارت از یک لیتر آردِ جوی اعلا و یا یک لیتر جوانه ی خشکِ جو در هر سه ماه + شراب ترش) به کارگران می‌داد، افزود. در میان "کمک‌های شاهانه" گاهی به میوه هم برمی‌خوریم. برای نمونه شماری از کارگران، ماهانه یک لیتر انجیر و برخی یک-سوم لیتر گردو گرفته‌اند. علاوه بر این اضافه پرداخت های همیشگی، پرداختی وجود داشت که به آن "پیش کشی" می‌گفتند. مثلاً زائوها 5 ماهِ تمام حقوق ویژه‌ای می‌گرفتند ـ ـ ـ برای نوزاد پسر، ماهانه یک کوزه 10 لیتری شراب یا آب جو، 20 لیتر جو، گندم و گاه آرد؛ و برای نوزاد دختر، نصف این مقدار پرداخت می‌شد. کارگران همچنین برای انجام کارهای سخت، با احتسابِ ضریبِ سختیِ کار، اضافه دستمزد دریافت می‌کرده اند. این پرداخت‌ها و اضافه‌پرداخت‌های مربوطه، فقط شامل کارگران و خدمتکاران ساده ـ بدون مهارت ـ می‌شد و اگر کسی می‌توانست مهارت خود را در کار بالا برد، میزان حقوق بیشتری دریافت می‌کرد؛ مثلاً در یک لوحه، کارگری 40 لیتر جویِ ماهانه (به جای 30 لیترِ نُرم) دریافت کرده است.
  اسناد، نشان می‌دهد که مرد و زن برای انجام کارهایِ واحد و یکسان، مزدی برابر می‌گرفته اند. از بالاترین حقوق‌ها را بانوان مدیر و سرپرست دریافت می‌کرده‌اند ـ ـ ـ 50 لیتر جو در ماه + 30 لیتر شراب + یک-سوّم یک بز یا گوسفند.
  به این ترتیب، امکان طبقه-بندیِ حقوق، بسیار متنوع بود و مجموعاً میتوان چنین برداشت کرد که نظام دیوانی هخامنشی میکوشید تا هرکس به اندازه ی کاری که انجام میدهد، مزد بگیرد. حقوقهای سازمانی ِ بالاتر مشتمل بر ماهانه 60 لیتر جو و 30 لیتر شراب میشد. کارمندی که "پیشکار کشاورزی" نامیده شده، ماهانه 60 تا 80 لیتر جو + یک و نیم بز/گوسفند حقوق داشت و حقوق کارمندان سرپرست خزانه و کارمندان ناظر هر کدام ماهانه 90 لیتر جو + 60 لیتر شراب + سه رأس بز/گوسفند بود. در الواح، جایی هم به جیره ی ساتراپ (حاکم- استاندار) هندوستان اشاره شده ـ ـ ـ 2100 لیتر جویِ ماهانه + 900 لیتر شراب. همه ی جیره ی این دست بلندپایگان و نیز کارمندان رده بالا، مصرف شخصی آنها نبوده است و بخشی از آن ذخیره و انبار میشده و بخشی هم در بازار به فروش میرسیده است.
  الواح "تخت جمشید" مربوط به زمان حکومت "خشیارشا" و حکومت "اردشیر اوّل"، اغلب از پرداخت نقره به کارگران (به جایِ پرداختِ حقوق بصورت جنسی) گواهی میدهد. پرداخت نقدی قطعاً مورد استقبال کارگران قرار گرفت، چون میتوانستند کالای مورد علاقه ی خود را خریداری نمایند. هر خانواده ای برای خود باغچه و زمینی داشته و محتمل است که بذر مورد نیاز برای کاشت را نیز از حکومت دریافت میکرده اند. برای نمونه، در یکی از لوح ها، قید شده که گروهی کارگر، 90 لیتر بذر جو گرفته اند. اشارات زیادی در دست است که کارگران، خود نیز صاحب احشام بوده اند. در صورت کافی نبودن مرتع برای تغذیه ی بز و گوسفند و ماکیان، از طرف دستگاه اداری به کارکنان جیره ی علوفه داده میشد. به این ترتیب، پرورش حیوانات در چارچوبی معین، بخشی از مخارج کارگران را تأمین میکرد.
  همچنین در برخی نقاط، به کارگران ناهار میدادند. مثلاً در "خزانه"، آشپزهایِ زن برای نهار کارگران، غذایِ عمومی میپختند. بنابراین غذای ِ روزانه را هم باید به میزان حقوق افزود. پیوسته کوشش میشد تا به عناوین مختلف، دریافت-کنندگانِ حداقل دستمزد، با اضافه-پرداختهایی تأمین شوند و حداقل حقوق از آنچه در بین النهرین پیش از آن پرداخت می‌شد، بالاتر بود. در زمان داریوش، کمکهای پراکنده ی دولتی را نیز باید بر حقوق کارگران افزود. علاوه بر حق عیال و اولاد، زندگی این خانواده ها با کاشت و برداشت، پرورش ماکیان و درچارچوبی معین، با نگهداری بز و گوسفند تأمین میشد. هزینه ی لباس هم میتوانست بر عهده ی دربار باشد. به استناد اسناد، در کارگاه های شاهی ِ "خزانه"، به جز لباس های مجلل، لباسهای کاملاً معمولی نیز دوخته میشد که به احتمال زیاد مورد مصرف کارگران و کارکنان بود.
  در کنار مردمی که در خدمت دولت بودند، بی شمار پیشه وران و بازرگانان آزاد و همچنین کشاورزان و مالکین بزرگ نیز قرار داشتند که به سهم خود از خدمتکاران خاص استفاده میکردند.»


  منبع:
  "از زبان داریوش"، نوشته ی "هاید ماری کخ"، ترجمه ی "پرویز رجبی"، نشر کارنگ، چاپ سیزدهم، آبان 1387، ص 60-70.
  وَالَّذِينَ إِذَا فَعَلُواْ فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُواْ أَنْفُسَهُمْ ذَكَرُواْ اللّهَ فَاسْتَغْفَرُواْ لِذُنُوبِهِمْ وَمَن يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ اللّهُ
  دعام کنید
  للَّهِ مِنْ عِبادِهِ خِيَرَتانِ، فَخِيَرَتُهُ مِنَ الْعَرَبِ قُرَيْشٌ وَمِنَ الْعَجَمِ فارْسٌ.
  از بندگان خدا دو گروه برگزيده و نيكو هستند. بندگان نيكو و برگزيده عرب، قريش مى‏باشد و بندگان نيكو و برگزيده عجم فارس‏ها هستند.
  المناقب، ابن شهر آشوب: 4/ 167؛ بحار الأنوار: 46/ 4؛ ربيع الابرار: 1/ 402402

 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  علاقه
  تدریس؛ تحقیق
  نوشته
  1,315
  حضور
  25 روز 21 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  109
  آپلود
  2
  گالری
  74
  صلوات
  3814  استاد دانشگاه تهران گفت: «بررسي نظام حسابرسي و پاداش در دوره هخامنشي نشان مي‌دهد كه جبران خدمات كارمندان و كاركنان عصر هخامنشي مبتني بر نظام مديريت عملكرد بوده است».
  به گزارش شبكه خبر به نقل از آفتاب ، دكتر حميدرضا نمازي دبير همايش «اخلاق حرفه‌اي در تمدن ايران و اسلام» در سخناني به بررسي «عادلانه بودن دستمزد در دوران هخامنشيان» پرداخت.

  اين محقق و مدرس فلسفه كه از سه منبع متفاوت شامل كتيبه‌هاي آن دوران، مفسران يوناني و رومي و گل‌نوشته‌هاي دوران هخامنشي براي شناخت تاريخي هخامنشي استفاده كرده در ابتداي سخنان خود گفت: «نتايجي كه از اين تحقيقات به دست آمده نشان مي‌دهد بيشتر اين گل‌نوشته‌ها مربوط به مزد كارگر، كارهاي اداري و به طور كلي اسناد اداري بوده است».


  عضو هيأت علمي دانشگاه تهران افزود: «مسئله دستمزد در تمام تلقياتي كه از اخلاق حرفه‌اي مي‌شود اهميت بنيادي دارد؛ به تعبيري خواه مراد از اخلاق حرفه‌اي مفهوم فردگرايانه آن باشد يا سيستمي‌نگر و چه در رهيافت مديريت منابع انساني، چه در رهيافت مديريت راهبردي يكي از اساسي‌ترين حقوق كارگران و كارمندان، برخورداري از دستمزد عادلانه و بسنده است».


  دكتر نمازي گفت: «با بررسي‌هاي به عمل آمده مشخص شده كه حدود 200 لوح مربوط به جيره سختي كار بوده است؛ بر اين اساس مادران تا 5 ماه بعد از زايمان، زنان باردار و كارگران كارهاي سنگين، از جيره سختي كار بهره‌مند مي‌شدند».


  وي افزود: «ويژگي‌هاي نظام دستمزد آن زمان شامل برابري مزد كارگر خدمتكار و آزاد، برابري دستمزد زن و مرد، كارآموزي براي كودكان به همراه والدين، پرداخت جنسي حقوق و حسابرسي مكرر در پرداخت حقوق است و يكي از ويژگي‌هاي اين دوران مربوط به دستمزد حيوانات است».


  دكتر نمازي تصريح كرد: «اين نوع نگاه به دستمزد در دوران هخامنشي نگرشي نوين در اين زمينه محسوب مي‌شود».


  اين محقق و مدرس فلسفه افزود: «بررسي نظام حسابرسي و پاداش نيز نشان مي‌دهد كه جبران خدمات كارمندان و كاركنان عصر هخامنشي مبتني بر نظام مديريت عملكرد بوده است».


  از ديگر ويژگيهاي نظام دستمزد آن دوران كه در اين سخنراني به آن اشاره شد نظام جبران خدمت به جاي دستمزد بود كه بر اساس آن دستمزد بيشتر به صورت غير نقدي و جنسي بوده است.


  دكتر نمازي در بخش پاياني سخنان خود خود تصريح كرد: «توازن ميان جبران خدمات ثابت و متغير، نظير جبران دستمزد كارگران ساده، پاداش و كمكهاي شاهانه، استفاده از پرداخت هاي غيرنقدي، در مقايسه با پرداخت مبتني بر مزد و تركيب مناسب جبران خدمات مادي و غيرمادي همچون مهدكودك و پرستار براي نوزاد مادر شاغل، اهميت دادن به نمادهاي منزلت و مقام همچون مادر و پيشكسوتان و امكان استفاده از موقعيت كاري نيمه‌وقت، نشان از دستمزد عادلانه و منصفانه كارمندان و كارگزاران تخت‌جمشيد دارد».


  http://vazeh.com/n-1011926.html
  ویرایش توسط Anoushiravan : ۱۳۹۱/۰۹/۱۴ در ساعت ۲۲:۲۹
  وَالَّذِينَ إِذَا فَعَلُواْ فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُواْ أَنْفُسَهُمْ ذَكَرُواْ اللّهَ فَاسْتَغْفَرُواْ لِذُنُوبِهِمْ وَمَن يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ اللّهُ
  دعام کنید
  للَّهِ مِنْ عِبادِهِ خِيَرَتانِ، فَخِيَرَتُهُ مِنَ الْعَرَبِ قُرَيْشٌ وَمِنَ الْعَجَمِ فارْسٌ.
  از بندگان خدا دو گروه برگزيده و نيكو هستند. بندگان نيكو و برگزيده عرب، قريش مى‏باشد و بندگان نيكو و برگزيده عجم فارس‏ها هستند.
  المناقب، ابن شهر آشوب: 4/ 167؛ بحار الأنوار: 46/ 4؛ ربيع الابرار: 1/ 402402

 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  علاقه
  تدریس؛ تحقیق
  نوشته
  1,315
  حضور
  25 روز 21 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  109
  آپلود
  2
  گالری
  74
  صلوات
  3814  ترجمه یکی از الواح

  الواح A
  (PF1-57)

  شخص
  شماره لوح
  سال
  کالا
  مکان
  شغل
  1
  مکوش
  PF 1
  17
  غله (جو)
  انشان
  دریافت کننده
  2
  اومنَّ
  PF1
  PF54
  17
  17
  غله (جو)
  آرد
  انشان
  هتومسن؟
  مقسم
  مقسم
  3
  زیمکَّ
  PF2
  17
  جو
  4
  اشتبشدَ
  PF2
  17
  جو
  تخت جمشید
  تحویل دهنده
  5
  سونکنَ
  PF6
  22
  غله (جو)
  انبارداری؟
  تهیه کننده و فرستنده
  6
  موشکَ
  PF4
  PF47
  24
  غله (جو..)
  شراب
  تهیه کننده
  تهیه کننده
  7
  منودَ
  PF5
  غله (جو)
  تخت جمشید
  دریافت کننده
  8
  بکبدَ
  PF3
  PF30
  PF53
  24
  21
  21
  نان جو ؟
  آرد
  انجیر
  تخت جمشید
  تخت جمشید
  (انبارهای شاهی)
  تهیه کننده
  دریافت کننده
  دریافت کننده
  9
  منمکَّ
  PF6
  PF54
  PF54
  22
  20
  17
  غله (جو)
  غله (جو)
  آرد
  تخت جمشید (انبار کالا)
  تخت جمشید
  تخت جمشید
  دریافت کننده
  دریافت کننده
  دریافت کننده
  10
  رئوززَّ
  PF7
  23
  غله (جو)
  تهیه کننده
  11
  هدَّ
  PF7
  23
  غله (جو)
  تحویل دهنده
  12
  منیَ بدوش
  PF8
  25
  غله (جو)
  تهیه کننده
  13
  بکَ دوشدَ
  PF8
  PF12
  PF13
  PF55
  25
  23
  27
  23
  غله (جو)
  غله (جو)
  غله (جو)
  غله (جو)
  لیدومَ
  لیدومَ
  دریافت کننده
  تهیه کننده
  دریافت کننده
  دریافت کننده
  14
  پرّو
  PF9
  غله (جو)؟
  شورکوتور
  تهیه کننده
  15
  هتورکَ
  PF9
  PF34
  23
  غله (جو)؟
  آرد
  بسیتمَ
  بسیتمَ
  دریافت کننده
  دریافت کننده
  16
  بکومردَ
  PF10
  غله (جو)؟
  تهیه کننده
  17
  کرکیش
  PF10
  PF13
  PF22
  PF23
  27
  22
  23
  غله (جو)؟
  غله (جو)
  غله (جو)
  غله (جو)
  هونر
  لیدومَ
  زیلَ- اومپن
  زیلَ- اومپن
  تحویل دهنده
  دریافت کننده
  دریافت کننده
  دریافت کننده
  18
  بروشی یتیش
  PF11
  28
  غله (جو)
  پرمدن
  تهیه کننده
  19
  اَزکرَ
  PF11
  28
  غله (جو)
  هونر
  دریافت کننده
  20
  ایردَبدَ
  PF12
  23
  غله (جو)
  هوتپیری
  دریافت کننده
  21
  نپّوپو
  PF14
  PF56
  25
  22
  غله (جو)
  کنجد
  اوپیر
  تهیه کننده
  دریافت کننده
  22
  منکَ
  PF14
  25
  غله (جو)
  لیدومَ
  دریافت کننده
  23
  کرمَ
  PF15
  21
  غله (جو)
  تهیه کننده
  24
  کدوکّو
  PF15
  21
  غله (جو)
  دریافت کننده
  25
  نپزیلَّ
  PF16
  23
  غله (جو)
  تهیه کننده
  26
  منیکَّ
  PF16
  23
  غله (جو)
  پومو
  دریافت کننده
  27
  ایبّه کمَ
  PF17
  22
  غله (جو)
  تهیه کننده
  28
  زبّرَ
  PF17
  22
  غله (جو)
  دریافت کننده
  29
  پرمکَ
  PF20
  PF21
  غله (جو)
  غله (جو)
  تهیه کننده
  تهیه کننده
  30
  هری مونَ
  PF 20
  PF21
  غله (جو)
  غله (جو)
  زپّی
  زپّی
  دریافت کننده
  دریافت کننده
  31
  اوتیرَ
  PF22
  PF23
  22
  23
  غله (جو)
  غله (جو)
  تهیه کننده
  تهیه کننده
  32
  بکوبشَ
  PF24
  غله (جو)
  تهیه کننده
  33
  تیریَ
  PF24
  غله (جو)
  زیلَ – اومپن
  دریافت کننده
  34
  میکرشبَ
  PF25
  25
  غله (جو)
  تهیه کننده
  35
  امرّنَ
  PF25
  25
  غله (جو)
  دریافت کننده
  36
  بسکَّ
  PF26
  28
  غله (جو)
  تهیه کننده
  37
  بدومکَّ
  PF26
  28
  غله (جو)
  دریافت کننده
  38
  منزَّ
  PF26
  28
  غله (جو)
  دریافت کننده
  39
  منتوکَّ
  PF26
  28
  غله (جو)
  دریافت کننده
  40
  پرّوش
  PF27
  23
  غله (جو)
  انزار
  دریافت کننده
  41
  پیرینَ
  PF30
  21
  آرد
  تهیه کننده
  42
  اَپیشنَ
  PF31
  22
  آرد
  انبارهای شاهی تخت جمشید
  دریافت کننده
  43
  بکِزَّ
  PF32
  24
  آرد
  تهیه کننده
  44
  منّوندَ
  PF33
  آرد
  تخت جمشید
  دریافت کننده
  45
  پرزیزی
  PF34
  23
  آرد
  تحویل دهنده
  46
  هشینَ
  PF35
  23
  ترمو گندم
  هیدالی
  تهیه کننده
  47
  بَبِنَ
  PF35
  PF38
  23
  27
  ترمو گندم
  ترمو گندم
  کَسِت
  دریافت کننده
  48
  اومیش دومَ
  PF36
  PF37
  20
  21 ؟
  ترمو گندم
  ترمو گندم
  تهیه کننده
  49
  اومّنونو
  PF36
  PF38
  20
  27
  ترمو گندم
  ترمو گندم
  تحویل دهنده
  50
  ایشَّنتَ
  PF37
  21 ؟
  ترمو گندم
  تحویل دهنده
  51
  هوپَنّنَ
  PF37
  21 ؟
  ترمو گندم
  کوردوشوم
  دریافت کننده
  52
  پیرّی یَشبَ
  PF39
  PF40
  19
  22
  ترمو گندم
  ترمو گندم
  شورسونکیری
  شورسونکیری
  دریافت کننده
  53
  اَپّومنیَ
  PF40
  22
  ترمو گندم
  زَکزَکو
  تهیه کننده
  54
  زیشوکَ
  PF41
  23
  شراب
  مَتوربَن
  تحویل دهنده
  55
  اپّیرمَرشَ
  PF42
  شراب
  رشینوزَّ
  تهیه کننده
  56
  اَپزیزی
  PF43
  شراب
  تهیه کننده
  57
  مَنیزََّ
  PF43
  شراب
  دریافت کننده
  58
  میترنکَ
  PF43
  شراب
  منقسم
  59
  مرّی یدَ
  PF44
  19
  شراب
  تهیه کننده
  60
  زیرَزَبََّ
  PF44
  19
  شراب
  تحویل دهنده
  61
  نَپرپ
  PF45
  مرییم شراب
  تهیه کننده
  62
  بَکیش
  PF45
  مرییم شراب
  ایرتوپیَ
  دریافت کننده
  63
  اوکبَکورنَ
  PF46
  شراب
  دریافت کننده
  64
  Da’uka
  PF47
  شراب
  دریافت کننده
  65
  اوشیَ
  PF48
  PF49
  PF50
  شراب
  شراب
  شراب
  تهیه کننده
  66
  تیشَّن تمََّ
  PF48
  شراب
  دریافت کننده
  67
  بتّی کماشَ
  PF49
  شراب
  دریافت کننده
  68
  ایریش شورََّ؟
  PF49
  شراب
  دریافت کننده
  69
  ایرداشَ
  PF49
  شراب
  دریافت کننده
  70
  بروکَّ
  PF50
  شراب
  تحویل دهنده
  71
  میشّه بدَّ
  PF51
  22
  شراب
  اوزی کورَّش
  دریافت کننده
  72
  میش پَنَ
  PF51
  22
  شراب
  انبارهای شاهی
  تحویل دهنده
  73
  شوتِنَ
  PF53
  21
  انجیر
  تهیه کننده
  74
  نَبّبَ
  PF53
  21
  انجیر
  انبارهای شاهی تخت جمشید
  دریافت کننده
  75
  مَنکِش ؟
  PF54
  20
  غله (جو)
  مَتزیکَش (=متزّیش؟)
  تهیه کننده
  76
  کوریزَّ
  PF54
  20
  غله (جو)
  مَتزیکَش
  دریافت کننده
  77
  اوپیرَّدََّ
  PF54
  17
  آرد
  تخت جمشید
  دریافت کننده
  78
  ایرشنَ
  PF54
  20
  غله (جو)
  مقسم
  79
  منوش
  PF54
  20
  غله (جو)
  تخت جمشید
  نگاهدارنده
  80
  سک تیتی
  PF56
  22
  کنجد
  اولّی پیتینَ
  تهیه کننده
  81
  کینی مور
  PF55
  23
  غله (جو)
  لیدومَ
  تحویل گیرنده
  82
  اَپّی شوکَ
  PF58
  22
  گوسفند ؟
  شوش
  دریافت کننده


  وَالَّذِينَ إِذَا فَعَلُواْ فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُواْ أَنْفُسَهُمْ ذَكَرُواْ اللّهَ فَاسْتَغْفَرُواْ لِذُنُوبِهِمْ وَمَن يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ اللّهُ
  دعام کنید
  للَّهِ مِنْ عِبادِهِ خِيَرَتانِ، فَخِيَرَتُهُ مِنَ الْعَرَبِ قُرَيْشٌ وَمِنَ الْعَجَمِ فارْسٌ.
  از بندگان خدا دو گروه برگزيده و نيكو هستند. بندگان نيكو و برگزيده عرب، قريش مى‏باشد و بندگان نيكو و برگزيده عجم فارس‏ها هستند.
  المناقب، ابن شهر آشوب: 4/ 167؛ بحار الأنوار: 46/ 4؛ ربيع الابرار: 1/ 402402

 10. صلوات


 11. #6

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  19
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  53  نقل قول نوشته اصلی توسط anoushiravan نمایش پست ها
  سلام

  برای نوزاد پسر، ماهانه یک کوزه 10 لیتری شراب یا آب جو، 20 لیتر جو، گندم و گاه آرد؛ و برای نوزاد دختر، نصف این مقدار پرداخت می‌شد.
  سلام دوستان
  میخواستم بپرسم چرا برای دختر نصف میدادن ؟

 12. صلوات


 13. #7

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  85 روز 21 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40425  با سلام

  نقل قول نوشته اصلی توسط Anoushiravan نمایش پست ها
  سلام

  با توجه به پیشینه جناب غیاث آبادی در تحریف متون که پیش از این در همین فروم نشان داده شد، بهتر بود به ایشان استناد نمی شد اما پاسخ شما

  -----------
  با سلام
  جناب انوشیروان نا عادل!!
  منبع را برای شما گذشته ایم !جناب
  غیاث آبادی فقط ذکر کرده اند !!گویا شما فراموش میکنید !!


  نقل قول نوشته اصلی توسط Anoushiravan نمایش پست ها

  "هاید ماری کخ" در فصل سوّم از کتابِ «از زبان داریوش» بحثی جالب در خصوص وضعیتِ دستمزدها در عهدِ هخامنشی بر پایه الواح "تختِ جمشید" دارد:«مزدِ کارگران عمدتاً بصورت جنسی پرداخت میشد و پایه ی اصلی محاسبه ی آن "جو"، و حداقل مزد یک مرد، 30 دقه (لیتر) جو در ماه بود ـ ـ ـ ـ روزانه یک دقه.» ولی این، همه استنتاج ِ "کخ" نیست؛ و نیمه بیان کردن ِ سخن اش، مانندِ گفتن ِ "لا اله" است بدونِ ذکر ِ "الا الله".
  "کخ" در ادامه پژوهش اش چنین می‌آوَرد: «به جز این 30 لیتر جو در ماه (که حقوق پایه ی حداقل بود)، همه کارگران به عناوین و مناسبت‌های گوناگون، "اضافه درآمد" داشتند ـ ـ ـ ـ به طور منظم، هر دو ماه یک‌بار، یک لیتر جو و نیم لیتر شراب یا آب جو برای هر نفر؛ و یک بز یا گوسفند برای هر 30 نفر در ماه داده میشد. به این مقدار، باید دستمزد ویژه ای را که دیوان اداری به نام "کمک شاهانه" (عبارت از یک لیتر آردِ جوی اعلا و یا یک لیتر جوانه ی خشکِ جو در هر سه ماه + شراب ترش) به کارگران می‌داد، افزود. در میان "کمک‌های شاهانه" گاهی به میوه هم برمی‌خوریم. برای نمونه شماری از کارگران، ماهانه یک لیتر انجیر و برخی یک-سوم لیتر گردو گرفته‌اند. علاوه بر این اضافه پرداخت های همیشگی، پرداختی وجود داشت که به آن "پیش کشی" می‌گفتند. مثلاً زائوها 5 ماهِ تمام حقوق ویژه‌ای می‌گرفتند ـ ـ ـ برای نوزاد پسر، ماهانه یک کوزه 10 لیتری شراب یا آب جو، 20 لیتر جو، گندم و گاه آرد؛ و برای نوزاد دختر، نصف این مقدار پرداخت می‌شد. کارگران همچنین برای انجام کارهای سخت، با احتسابِ ضریبِ سختیِ کار، اضافه دستمزد دریافت می‌کرده اند. این پرداخت‌ها و اضافه‌پرداخت‌های مربوطه، فقط شامل کارگران و خدمتکاران ساده ـ بدون مهارت ـ می‌شد و اگر کسی می‌توانست مهارت خود را در کار بالا برد، میزان حقوق بیشتری دریافت می‌کرد؛ مثلاً در یک لوحه، کارگری 40 لیتر جویِ ماهانه (به جای 30 لیترِ نُرم) دریافت کرده است.
  اسناد، نشان می‌دهد که مرد و زن برای انجام کارهایِ واحد و یکسان، مزدی برابر می‌گرفته اند. از بالاترین حقوق‌ها را بانوان مدیر و سرپرست دریافت می‌کرده‌اند ـ ـ ـ 50 لیتر جو در ماه + 30 لیتر شراب + یک-سوّم یک بز یا گوسفند.
  به این ترتیب، امکان طبقه-بندیِ حقوق، بسیار متنوع بود و مجموعاً میتوان چنین برداشت کرد که نظام دیوانی هخامنشی میکوشید تا هرکس به اندازه ی کاری که انجام میدهد، مزد بگیرد. حقوقهای سازمانی ِ بالاتر مشتمل بر ماهانه 60 لیتر جو و 30 لیتر شراب میشد. کارمندی که "پیشکار کشاورزی" نامیده شده، ماهانه 60 تا 80 لیتر جو + یک و نیم بز/گوسفند حقوق داشت و حقوق کارمندان سرپرست خزانه و کارمندان ناظر هر کدام ماهانه 90 لیتر جو + 60 لیتر شراب + سه رأس بز/گوسفند بود. در الواح، جایی هم به جیره ی ساتراپ (حاکم- استاندار) هندوستان اشاره شده ـ ـ ـ 2100 لیتر جویِ ماهانه + 900 لیتر شراب. همه ی جیره ی این دست بلندپایگان و نیز کارمندان رده بالا، مصرف شخصی آنها نبوده است و بخشی از آن ذخیره و انبار میشده و بخشی هم در بازار به فروش میرسیده است.
  الواح "تخت جمشید" مربوط به زمان حکومت "خشیارشا" و حکومت "اردشیر اوّل"، اغلب از پرداخت نقره به کارگران (به جایِ پرداختِ حقوق بصورت جنسی) گواهی میدهد. پرداخت نقدی قطعاً مورد استقبال کارگران قرار گرفت، چون میتوانستند کالای مورد علاقه ی خود را خریداری نمایند. هر خانواده ای برای خود باغچه و زمینی داشته و محتمل است که بذر مورد نیاز برای کاشت را نیز از حکومت دریافت میکرده اند. برای نمونه، در یکی از لوح ها، قید شده که گروهی کارگر، 90 لیتر بذر جو گرفته اند. اشارات زیادی در دست است که کارگران، خود نیز صاحب احشام بوده اند. در صورت کافی نبودن مرتع برای تغذیه ی بز و گوسفند و ماکیان، از طرف دستگاه اداری به کارکنان جیره ی علوفه داده میشد. به این ترتیب، پرورش حیوانات در چارچوبی معین، بخشی از مخارج کارگران را تأمین میکرد.
  همچنین در برخی نقاط، به کارگران ناهار میدادند. مثلاً در "خزانه"، آشپزهایِ زن برای نهار کارگران، غذایِ عمومی میپختند. بنابراین غذای ِ روزانه را هم باید به میزان حقوق افزود. پیوسته کوشش میشد تا به عناوین مختلف، دریافت-کنندگانِ حداقل دستمزد، با اضافه-پرداختهایی تأمین شوند و حداقل حقوق از آنچه در بین النهرین پیش از آن پرداخت می‌شد، بالاتر بود. در زمان داریوش، کمکهای پراکنده ی دولتی را نیز باید بر حقوق کارگران افزود. علاوه بر حق عیال و اولاد، زندگی این خانواده ها با کاشت و برداشت، پرورش ماکیان و درچارچوبی معین، با نگهداری بز و گوسفند تأمین میشد. هزینه ی لباس هم میتوانست بر عهده ی دربار باشد. به استناد اسناد، در کارگاه های شاهی ِ "خزانه"، به جز لباس های مجلل، لباسهای کاملاً معمولی نیز دوخته میشد که به احتمال زیاد مورد مصرف کارگران و کارکنان بود.
  در کنار مردمی که در خدمت دولت بودند، بی شمار پیشه وران و بازرگانان آزاد و همچنین کشاورزان و مالکین بزرگ نیز قرار داشتند که به سهم خود از خدمتکاران خاص استفاده میکردند.»


  منبع:
  "از زبان داریوش"، نوشته ی "هاید ماری کخ"، ترجمه ی "پرویز رجبی"، نشر کارنگ، چاپ سیزدهم، آبان 1387، ص 60-70.

  عجب !!عجب !!!!خود کرده را تدبیر نیست !!
  و اما منبع شما و کتابی که آورده اید!!بسیار جالب است که جنایات را در همین کتابی که ذکر کرده اید و حتی خطی از ان کتاب را نخوانده اید
  میتوان به راحتی پیدا کرد !!

  و منافاتی با گفته های ذکر شده پست اول ندارد !
  دوستان گرامی میتوانند از صفحه ۲۴ این کتاب را تا صفحه 47 بخوانند تا متوجه شوند که چه ظلمی بر مردم میرفته !!!!!!!!!!؟؟؟؟؟


  اینم خود کتاب که حرفی نباشد !!  کتاب ... از زبان داریوش ! ...

  دو قرص نان جو در روز، دستمزد کارگر هخامنشی زبان: فارسی

  دو قرص نان جو در روز، دستمزد کارگر هخامنشی نوع فایل: PDF دو قرص نان جو در روز، دستمزد کارگر هخامنشی تعداد صفحات: 249

  دو قرص نان جو در روز، دستمزد کارگر هخامنشی حجم کتاب: 7.22 مگابایت
  دو قرص نان جو در روز، دستمزد کارگر هخامنشی  .
  ویرایش توسط رضا : ۱۳۹۱/۰۹/۱۴ در ساعت ۲۳:۱۳
  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 14. #8

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  85 روز 21 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40425  نقل قول نوشته اصلی توسط omid73 نمایش پست ها
  سلام دوستان
  میخواستم بپرسم چرا برای دختر نصف میدادن ؟

  با سلام
  چون شاهان هخامنشی سرشار از انصاف و عدالت و ...و.... بوده اند !!
  البته از دید کوروش پرستان!!
  این بهترین عدالت است !ما هم سعی بر این داریم که این عدالتها را به آنهایی که پادشاهان ظالم را میپرستند نشان دهیم
  در آینده در مورد این عدالتها بیشتر سخن میگویم
  یا علی ع

  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 15. #9

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  علاقه
  تدریس؛ تحقیق
  نوشته
  1,315
  حضور
  25 روز 21 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  109
  آپلود
  2
  گالری
  74
  صلوات
  3814  نقل قول نوشته اصلی توسط رضا نمایش پست ها
  با سلام

  با سلام
  جناب انوشیروان نا عادل!!
  منبع را برای شما گذشته ایم !جناب
  غیاث آبادی فقط ذکر کرده اند !!گویا شما فراموش میکنید !!

  .
  دوست گرانپایه!

  جناب غیاث آبادی معمولا منابعی را ذکر می فرمایند ولی با تحریف سخن نویسنده اصلی!

  اما اصل سخن من این بود


  این پرداخت‌ها و اضافه‌پرداخت‌های مربوطه، فقط شامل کارگران و خدمتکاران ساده ـ بدون مهارت ـ می‌شد و اگر کسی می‌توانست مهارت خود را در کار بالا برد، میزان حقوق بیشتری دریافت می‌کرد؛

  اما

  نقل قول نوشته اصلی توسط رضا نمایش پست ها

  دوستان گرامی میتوانند از صفحه ۲۴ این کتاب را تا صفحه 47 بخوانند تا متوجه شوند که چه ظلمی بر مردم میرفته !!!!!!!!!!؟؟؟؟؟دو قرص نان جو در روز، دستمزد کارگر هخامنشی

  .

  بخش هایی از همان کتاب که اشاره کردید

  دو قرص نان جو در روز، دستمزد کارگر هخامنشی
  دو قرص نان جو در روز، دستمزد کارگر هخامنشیدو قرص نان جو در روز، دستمزد کارگر هخامنشی

  من که برداشت ظلم از این نوشتار نمی کنم!عملا او حقوق کارگرانش را هم می گرفت. پس دلیل زیاد بودن مقدار دریافتی اش این بوده!

  دو قرص نان جو در روز، دستمزد کارگر هخامنشیدو قرص نان جو در روز، دستمزد کارگر هخامنشی

  جالب است حداقل 2500 سال پیش مسئولان حکومتی فکر چندماه آینده بودند و مثل بعضی ممالک نیست که مسئولان یک دفعه ببینند برای مصرف مردم مرغ ندارند. مدتی بعد پودر لباسشویی پیدا نشود. مدتی بعد فلان ماده نایاب شود!
  ویرایش توسط Anoushiravan : ۱۳۹۱/۰۹/۱۵ در ساعت ۰۰:۰۷
  وَالَّذِينَ إِذَا فَعَلُواْ فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُواْ أَنْفُسَهُمْ ذَكَرُواْ اللّهَ فَاسْتَغْفَرُواْ لِذُنُوبِهِمْ وَمَن يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ اللّهُ
  دعام کنید
  للَّهِ مِنْ عِبادِهِ خِيَرَتانِ، فَخِيَرَتُهُ مِنَ الْعَرَبِ قُرَيْشٌ وَمِنَ الْعَجَمِ فارْسٌ.
  از بندگان خدا دو گروه برگزيده و نيكو هستند. بندگان نيكو و برگزيده عرب، قريش مى‏باشد و بندگان نيكو و برگزيده عجم فارس‏ها هستند.
  المناقب، ابن شهر آشوب: 4/ 167؛ بحار الأنوار: 46/ 4؛ ربيع الابرار: 1/ 402402

 16. صلوات ها 2


 17. #10

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  85 روز 21 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40425  نقل قول نوشته اصلی توسط Anoushiravan نمایش پست ها
  دوست گرانپایه!

  جناب غیاث آبادی معمولا منابعی را ذکر می فرمایند ولی با تحریف سخن نویسنده اصلی!

  اما اصل سخن من این بود


  این پرداخت‌ها و اضافه‌پرداخت‌های مربوطه، فقط شامل کارگران و خدمتکاران ساده ـ بدون مهارت ـ می‌شد و اگر کسی می‌توانست مهارت خود را در کار بالا برد، میزان حقوق بیشتری دریافت می‌کرد؛

  اما
  بخش هایی از همان کتاب که اشاره کردید

  دو قرص نان جو در روز، دستمزد کارگر هخامنشی
  دو قرص نان جو در روز، دستمزد کارگر هخامنشیدو قرص نان جو در روز، دستمزد کارگر هخامنشی

  من که برداشت ظلم از این نوشتار نمی کنم!عملا او حقوق کارگرانش را هم می گرفت. پس دلیل زیاد بودن مقدار دریافتی اش این بوده!

  دو قرص نان جو در روز، دستمزد کارگر هخامنشیدو قرص نان جو در روز، دستمزد کارگر هخامنشی

  جالب است حداقل 2500 سال پیش مسئولان حکومتی فکر چندماه آینده بودند و مثل بعضی ممالک نیست که مسئولان یک دفعه ببینند برای مصرف مردم مرغ ندارند. مدتی بعد پودر لباسشویی پیدا نشود. مدتی بعد فلان ماده نایاب شود!


  با سلام
  بابا کتاب را گذاشتم که دوستان بخوانند !باز رفتی بدون خواندن کپی کردی !!ما مانده ایم با امثال شما چکار کنیم !!
  اینکه شما برداشت ظلم نمیکنی مربوط به تخیلاتی است که حاصل پرستش هخامنشیان و شاهان ظالم است
  درست مثل کسی که چشمان چپ داشت و میگفت ماه ۲ تا است و نمیخواست قبول کند که عیب از چشمان اوست
  !
  الان هم لطف کرده و از شاخه به شاخه پریدن و انحراف تاپیک و حاشیه پردازی و ووو..............ووو.......برای کم رنگ کردن و فرار از ظلم شاهان هخامنشی بپرهیزید

  0
  ویرایش توسط رضا : ۱۳۹۱/۰۹/۱۵ در ساعت ۰۰:۱۶
  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود