بقعه حسین بن علی بن موسی الرضا در قزوين

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بقعه حسین بن علی بن موسی الرضا در قزوين

بسم الله الرحمن الرحيم
سلام عليكم

مدت زياديه كه در مورد يكي از اماكن مذهبي شهر خودم قزوين به نام "شاهزاده حسين" كه گفته ميشه محل دفن پيكر مبارك يكي از فرزندان امام رضا (ع) به نام "حسین بن علی بن موسی الرضا(ع)" هست دچار شك و شبهه شدم.

هر كاري ميكنم نميتونم سندي براي اين قضيه پيدا كنم كه اثبات كنه همچين شخصي وجود داشته و در اين مكانه!
تنها چيزي كه تو فضاي مجازي دستگير من شد اين دوتا متن بود:

در شماره و اسامی فرزندان امام اختلاف است.
سبط بن جوزی در تذکره الخواص(1)، آنان را پنج تن نوشته به نامهای محمد، حسن، جعفر، ابراهیم و عایشه. در کتاب قرب الاسناد از قول برنطی فرزندان امام را دو تن نوشته به نامهای محمد و موسی(2)، یا محمد و جعفر(3). محدث قمی غیر ار امام جواد(ع) از دختری به نام فاطمه نام برده است(4).اما شيخ مفید بر این است که امام (ع) را فرزندی جز امام جواد(ع) نبوده است. علامه مجلسی و ابن شهر آشوب و طبرسی نیز بر همین اعتقاد می باشند.(5)
محمد بن عیسی گوید: خدمت ابی جعفر امام جواد(ع) رسیدم و درباره ی موضوعاتی با من مناظره کرد. سپس فرمود: یا اباعلی! شک و تردید از میان برفت. پدرم جز من فرزندی ندارد(6) (یعنی اگر پدر من هم مانند امامان سابق پسرانی متعدد داشت ممکن بود نسبت به تعیین امام از میان آنها شکی پدید اید).
امام رضا(ع) به حنان بن سویز فرمود: برای من جز یک فرزند نخواهد بود، لیکن خداوند از او ذریه ی فراوانی به وجود خواهد آورد.(7)
آن چه محقق است این است که امام رضا(ع) جز امام جواد(ع) فرزندی نداشته و آن چه غیر از این گفته شده به ثبوت نرسیده است.(8)

(1) تذکره الخواص،ص 340.
(2) تاریخ الائمه ، ص21.
(3) مجمل التواریخ و القصص ، ص457.
(4) منتهی الآمال ، ج 2 ، ص352.

(5) ارشاد،ج2،ص614 .مرآت العقول،ج6،ص73.مناقب آل ابی طالب،ج2،ص367.اعلام الوری،ص329.دلائل الامامه،ص184.

(6) اصول کافی،ج2،ص104

(7) اثباه الهداه،ج6،ص154.بحارالانوار،ج49،ص221.

(8) ارشاد،ج2،ص575.

(9) امام علی بن موسی رضا(ع)، مرضیه محمد زاده،ص84.

کمال الدين محمدبن طلحه در مطالب السؤول گويد : آن حضرت شش فرزند داشت . پنج پسر و يک دختر . نام فرزندان وي چنين است : محمد قانع ، حسن ، جعفر ، ابراهيم ، حسن و عايشه .
عبد العزيزبن اخضر جنابذي در معالم العتره و ابن خشاب در مواليد اهل البيت و ابونعيم در حليه الاوليا نظير همين سخن را گفته اند . سبط بن جوزي در تذکره الخوص گويد : فرزندان آن حضرت عبارت بودند از محمد ( امام نهم ) ابوجعفر ثاني ، جعفر ، ابو محمد حسن ، ابراهيم و يک دختر . شيخ مفيد در ارشاد مي نويسد :
امام رضا ( ع ) دنيا را بدرود گفت و سراغ نداريم که از وي فرزندي به جا مانده باشد جز همان پسرش که بعد از وي به امامت رسيد . يعني حضرت ابوجعفر محمد بن علي ( ع ) .
ابن شهر آشوب در مناقب مي گويد : امام محمد بن علي ( ع ) تنها فرزند اوست .
طبري در اعلام الوري مي نويسد : تنها فرزند رضا ( ع ) پسرش محمد بن علي جواد بود لا غير . در کتاب العدد القوية آمده است که امام رضا ( ع ) دو پسر داشت که نام آنها محمد و موسي بود و جز اين دو فرزندي نداشت . همچنين در قرب الاسناد نقل به حضرت رضا ( ع ) عرض کرد : من از چند سال پيش درباره شده است که بزنطي جانشين شما پرسش مي کردم و شما هر بار پاسخ مي داديد پس از من پسرم جانشين من خواهد شد . اما اينک خداوند به شما دو پسر عطا کرده است پس کداميک از پسرانتان جانشين شمايند ؟
مجلسي نيز در بحار الانوار در باب خوشخويي حديثي از عيون اخبار الرضا ( ع ) نقل کرده که در سند آن نام فاطمه دختر رضا آمده است.

كه كلا وجود فرزندي به نام حسين رو رد ميكنه!
البته يه جمله اي رو هم تو سايت حوزه پيدا كردم كه فرموده بودند:
تنها فرزند پسر حضرت امام رضا(ع) وقتی که به شهادت رسیدند، حضرت جواد(ع) بود که تنها حدود هشت سال از عمر شریفشان می گذشت و اگر امام، صاحب فرزندان دیگری هم شدهاند، در همان سن طفولیت از دنیا رفته اند.

و اين مورد آخر يه مقدار دلخوشي به آدم ميده!
علي اي حال ميخواستم از كارشناسان گرامي سايت بپرسم چطوري ميتونم پيگير اين قضيه بشم و حقيقت رو بفهمم؟
چون هر وقت به اين موضوع فكر ميكنم ميبينم كه خيلي زشته اين همه انسان شريف و پاك و مخلص از صدها سال پيش تا حالا به زيارت مكاني ميرفتند كه حتي تاريخچش رو كسي نتونسته اثبات كنه!

و من الله التوفيق ...

کارشناس بحث : عماد

سلام علیکم
بله همچنان که فرمودید ، امام رضا علیه السلام فرزندی به نام حسین نداشته اند ، و این امامزاده شریف نیز نمی تواند فرزند بلافصل امام رضا علیه السلام باشد
ولی از آنجا که امام رضا علیه السلام از وموقعیت اجتماعی منحصر به فردی در بین ائمه برخوردار شد ، و سن امامت ایشان زیاد بود و معمولا ائمه دیگر از نظر سنی پایین بودند ، ائمه بعد از امام رضا و فرزندانشان به ابن الرضا معروف شدند
امام رضا ـ عليه السّلام ـ مدتي ولايت عهدي را در زمان مأمون قبول كرد و شهرت امام با لقبشان كه (الرضا) مي‎باشد، سبب شد فرزندانش بعد از آن به ابن الرضا معروف باشند، چنان كه تصريحاً در بحار چنين آمده است:، «و كان هُوَ و ابوه و جدُّهُ يُعرَف كلُّ منهم في زمانه بابن الرضا»(1) يعني امام عسكري و پدرش امام هادي و جدش امام جواد همه‎شان در زمان خود معروف به ابن الرضا ـ عليه السّلام ـ بودند.
بني عباس با اين اسم اين ائمه را ياد مي‎نمود چنان كه در منابع آمده است(2)، امام جواد ـ عليه السّلام ـ و امام هادي و امام عسكري ـ عليهم السّلام ـ در دوران بني عباس به اين عنوان ناميده شده‎اند. حتي موسي المبرقع فرزند امام جواد كه قبرش در قم است، نيز بدين عنوان ناميده شده است.(3)
ممکن است این بزرگوار نیز به همین جهت به ابن الرضا معروف بوده اند و در اسناد نامش چنین آمده ولی بعدها تصور شده که ایشان فرزند بلافصل امام رضا علیه السلام هستند، با این حساب ایشان از نسل امام رضا هستند ولی فرزند بلافصل بودندش نیاز به مدرک و سند قویتری دارد
1.مجلسي، محمدباقر، بحارالانوار، تهران، اسلاميه، 1368 ، ج 50، 236 و مفيد، نيز در كتاب خود مكرراً اين عنوان «ابن الرضا» را آورده است، آنچه مسلم است اين است كه آن حضرات معروف به ابن الرضا ـ عليه السّلام ـ بودند.
2.همان، ج 50، ص 74 مفيد، محمد، الارشاد، قم، آل البيت، 1414، ج2، ص 28.
3. . همان.

با سلام ، سند و دلایل متقن برای اثبات وجود فرزندی به نام حسین که در قزوین مدفون است برای امام رضا (ع) موجود است.
به اسناد آیت الله مرعشی رجوع شود.
همچنین در سایت امامزاده اسناد ذکر شده است.
ebn-reza.com

موضوع قفل شده است