صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: در چه زمانی خون کسی که از اسلام برگردد مباح می شود؟

نوشته
    57
    حضور
    4 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    201

در چه زمانی خون کسی که از اسلام برگردد مباح می شود؟

سلام

تحت چه شرایطی خون کسی که از اسلام خارج شود مباح است ؟

>>> لطفا" فقط کارشناسان پاسخ دهند <<<

کارشناس بحث : سجاد

ویرایش توسط همکار مدیر سایت سابق : ۱۳۹۱/۰۹/۱۴ در ساعت ۱۶:۱۱
    خدا را هزاران بار آزمودم و آزموده شدنش را دیدم نشانه هایی آشکار از او و صفاتش دیدم و زمانی در برابرش تسلیم شدم و به اراده اش گردن نهادم . و اینک متعجبم از مردمی که به هم - عمرشان - اعمالشان و بینششان اعتماد دارند و در برابرشان تسلیمند ولی در برابر خدا نه و هنوز هیچ چیز از او را بر خلاف خواسته هاشان نمی پذیرند و مصرانه به دنبال راه فرار از اوامرش میگردند چنان که گویی هرگز او را نه دیده اند و نه شناخته اند و نه هرگز در حقشان رحمت کرده است . گویی دشمنی غیر قابل اعتماد است .

2. صلوات ها 5

3.  

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 4 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط نخودسیاه نمایش پست ها
    سلام تحت چه شرایطی خون کسی که از اسلام خارج شود مباح است ؟ >>> لطفا" فقط کارشناسان پاسخ دهند <<< کارشناس بحث : سجاد
    با عرض سلام و احترام

خون کسی که از اسلام خارج می شود مباح نیست و هر کسی نمی تواند اقدام به از بین بردن او کند و چنین کاری جایز نیست . (1)

همیشه موفق باشید

پی نوشت:
    1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

5. صلوات ها 8

نوشته
    195
    حضور
    3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    507

اون زمانی هست که هیچ انسان مذهبی تندرویی در جهان وجود نداشته باشد که بخواد اعتقاداتش رو به زور به مردم تحمیل بکند و خودش رو نماینده خدا بر روی زمین بداند تازه اون زمان هم هر کس آزاد هست هر دینی را که به نظر خودش درست هستش انتخاب بکند

7. صلوات

نوشته
    57
    حضور
    4 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    201

سلام
    فکر کنم منظورم رو درست بیان نکردم.
    میدونم خون اشخاصی که از دین بر می گردند مباح نیست.
    منظورم افرادی مثل سلمان رشدی هستند .
    قبلا" جایی چند شرط در این مورد خونده بودم که الان درست یادم نیست و اون منبع هم چندان قابل استناد نبود . برای همین اینجا مطرح کردم .
    لطفا" کارشناسان در مورد حکم چنین افرادی ( احکامی که مرجع با توجه به اون این حکم رو میدهند ) توضیح بدند .امیدوارم این بار درست منظورم رو رسونده باشم .

اما در مورد دوستمون:
    آزادی دینی و اعتقادی صحیح ولی زمانی که کسی مستقیما" به مقدسات دیگران و ارزش هاشون توهین میکنه آیا این هم شامل آزادی دینی میشه ؟ حرف زدن آزاد - ولی اگه کسی بر علیه دوستان و خانواده ی شما هر چیزی خواست ( بدون دلیل ) بگه و بنویسه آیا این آزادیه آیا شما با فکر آزادی بیان فقط نگاه کننده هستید . اگه مراجع قانونی برای اون این حق رو قائل بشند ولی شما نه و بر علیه خودشون هم نه آیا شما هیچ کاری نمی کنید؟

متاسفانه حرف های قشنگی زده میشه ولی در عمل تفاسیر و برداشت های خلاف اون رو می بینیم و مدعیان اون در چنین زمانی ما ها را منکر اون آرمان ها میدونند بدون توجه به عمل خودشون .

منظورم شما نیستید و فقط خواستم که کامل بیان کرده باشم
    خدا را هزاران بار آزمودم و آزموده شدنش را دیدم نشانه هایی آشکار از او و صفاتش دیدم و زمانی در برابرش تسلیم شدم و به اراده اش گردن نهادم . و اینک متعجبم از مردمی که به هم - عمرشان - اعمالشان و بینششان اعتماد دارند و در برابرشان تسلیمند ولی در برابر خدا نه و هنوز هیچ چیز از او را بر خلاف خواسته هاشان نمی پذیرند و مصرانه به دنبال راه فرار از اوامرش میگردند چنان که گویی هرگز او را نه دیده اند و نه شناخته اند و نه هرگز در حقشان رحمت کرده است . گویی دشمنی غیر قابل اعتماد است .

9. صلوات ها 2

نوشته
    6
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    13

دوست عزیز من کارشناس نیستم ولی دلم میسوزه وقتی که میبینم دشمن با استفاده از فقه و احادیث خودمون تفرقه افکنی میکنه و تیشه به ریشمون میزنه و متاسفانه خودمون به این جریان دامن میزنیم.
    در مورد ارتداد و برگشت از دین یادمه جایی مطلبی خوندم که چون زمان خیلی زیادی ازش میگذره منبع رو به خاطر ندارم ولی جریان مربوط میشد به پسران عده ای از یاران پیامبر که در مدینه از اسلام دست کشیدند و زمانی که پدرانشان خواستند عکس العمل نشون بدن پیامبر مانع شد ضمن اینکه من تا به حال نشنیدم معصومی به این دلیل حکم قتل کسی رو صادر کرده باشه. البته در این مورد دوستانی که کارشناس هستند مطمئنا شرح ماوقع رو بهتر میدونند و میتونند توضیح کامل بدن.
    و اما در مورد اهانت
    حق با شماست . اگر کسی به خانواده ادم توهین کنه و افترا بزنه قابل تحمل نیست چه برسه به مقدساتت و همه دین و دنیات بی احترامی کنه اما یه مسئله هست
    در زمان پیامبر هم بی احترامی های زیادی شد که البته چون خودشون زنده بودند و گذشت میکردند که هیچ یارنشون رو هم از ابراز خشم بر حذر میداشتند.
    امام حسن علیه السلام کم بد ندید ولی به علت نا مساعد بودن جو زمانه تن به صلح داد
    میدونم که عده ای همین الان اعتراض میکنند که اون صلح رو نباید به همه جا تامیم داد ولی ارتباطش رو خدمتتون عرض میکنم.
    در حال حاضر توجه تمام دنیا به اسلام و مخصوصا شیعه هست و دشمنان اسلام سعی در براندازی دین دارند و راه منحرف نشون دادن و خشونت در اسلام رو در پیش گرفتند و متظر هستند مسلمانان در مقابل ترفند هاشون عکس العمل تند از خودشون بروز بدن تا شاهدی بر مدعای دروغینشون پیدا کنند پس بهتر نیست این موقعیت رو ازشون بگیریم؟ البته منظور من این نیست که ساکت بنشینیم ولی اسلام دین ایات و استدلاله نه دین خشونت و زور .
    حتما شما بهتر از بنده میدونید که اگر چیزی رو با عقل و منطق بیان کنیم بهتر در اذهان میمونه تا با زور.
    شیوه ای که پیامبر خدا در پیش گرفتند همین بود وگرنه ایشون و یا امام علی علیه السلام هم میتونستند اسلام رو به زور مثل بعضی ها به نقاط مختلف دنیا بکشند که مطمئنا نتیجه عکس میداد همونطوری که اسپانیا بعد از قرنها از ورود اسلام باز به دین مسیحیت برگشتند.
    یا حق

نوشته
    199
    حضور
    2 روز 13 ساعت نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    405

فکر کنم منظورم رو درست بیان نکردم. میدونم خون اشخاصی که از دین بر می گردند مباح نیست. منظورم افرادی مثل سلمان رشدی هستند .
    سلمان رشدی مرتد نیست.چون ایشان هرگز مسلمان نبوده که از اسلام برگردد.از سلمان رشدی ها بدتر هم در تاریخ و در زمان حیات پیامبر بودند .مانند ابوسفیان اما پیامبر نتنها حکم قتل او را صادر نکرد بلکه به او و همه مشرکین و کافرین امان دادند.
    ویرایش توسط حلاج : ۱۳۹۱/۰۹/۱۸ در ساعت ۰۱:۱۲

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 4 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

سلام فکر کنم منظورم رو درست بیان نکردم. میدونم خون اشخاصی که از دین بر می گردند مباح نیست. منظورم افرادی مثل سلمان رشدی هستند . قبلا" جایی چند شرط در این مورد خونده بودم که الان درست یادم نیست و اون منبع هم چندان قابل استناد نبود . برای همین اینجا مطرح کردم . لطفا" کارشناسان در مورد حکم چنین افرادی ( احکامی که مرجع با توجه به اون این حکم رو میدهند ) توضیح بدند .امیدوارم این بار درست منظورم رو رسونده باشم .
    با عرض سلام و احترام مجدد

همان طور که عرض کردم برای از بین بردن افرادی مانند سلمان رشدی هم اقدام فردی جایز نیست و تنها با اجازه حاکم شرع و یا دستور او می شود اقدام کرد .(1)

همیشه موفق باشید

پی نوشت:
    1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

13. صلوات ها 4

نوشته
    57
    حضور
    4 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    201

سلام

جناب سجاد به خدا من قصد کشتن کسی رو ندارم
    (جوری بیان می کنید مثل اینکه میخوام این کار رو بکنم)

مسئله اینه که چنین حکمی داده میشه و مسلما" شرایطی برای اون لازمه(حکم<== شرط)
    خوب این شرایط چیه ؟

---------------------------------------------------------------
    دوستان

من هم قبول دارم که خوش رفتاری و صحبت مسائلی رو حل میکنه که زور نمیتونه
    ولی آیا اگه کسی مرتکب قتل بشه باز هم باید باهاش صحبت کرد و محبت تابفهمه این کار بده دوباره اگه کسی رو کشت محبت و صحبت و دوباره ...

آیا مراجع این حکم رو از پیش خودشون میدند یا از منابع اسلامی ( قرآن - سنت و ... )؟
    آیا خود خداوند شهرها و اقوامی رو به خاطر کفرشون نابود نکرده؟

البته این حکم شامل حال افراد اصلاح ناپذیری میشه که هر چه بتونند علیه اسلام انجام میدند نه کسی که مخالفه یا از دین خارج میشه و این کارو نمیکنه حتی در وسط جنگ هم احکامی برای هدایت کافران وجود داره .

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 4 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

سلام جناب سجاد به خدا من قصد کشتن کسی رو ندارم (جوری بیان می کنید مثل اینکه میخوام این کار رو بکنم) مسئله اینه که چنین حکمی داده میشه و مسلما" شرایطی برای اون لازمه(حکم<== شرط) خوب این شرایط چیه ؟
    با تشکر از اظهار نظر مجددتان

بنده تنها حکم شرعی را عرض کردم و منظورم این نبود که شما می خواهید کسی را بکشید !

برای اینکه حکم ارتداد و اعدام برای کسی بواسطه کفرش ثابت شود چند شرط لازم است که عمده آنها این شرایط می باشد:

1. بالغ باشد.
    2. عاقل باشد.
    3. مجبور نباشد.
    4. با قصد جدی عقیده کفر آمیز را اظهار کرده باشد.
    5. یا خود اقرار کند یا دو شاهد عادل شهادت به عقیده او دهند.

البته بین مرتد فطری(کسی که هنگام انعقاد نطفه ، حداقل یکی از والدینش مسلمان باشند و بعد از اظهار اسلام بعد از بلوغ ، کافر شود) و مرتد ملی (کسی که هنگام انعقاد نطفه هیچکدام از والدینش مسلمان نباشند و بعد از اظهار کفر بعد از بالغ شدن ، مسلمان و سپس کافر شود.) تفاوت هایی در احکام ارتداد هست و این حکم مسائل جزیی دیگری هم دارد که با مراجعه به کتب مفصل فقهی روشن می شود. (1)

همیشه موفق و پیروز باشید

پی نوشت:
    1. امام خمینی ره ، تحریر الوسیله ج 2 ص 366 و 496

16. صلوات ها 5

نوشته
    195
    حضور
    3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    507

من قبلا مسلمان بودم و نماز میخواندم و الان اصلا دین را قبول ندارم و اسلام را هم قبول ندارم آیا حکم این است که من باید اعدام بشوم؟

18. صلوات ها 2

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری