خمس قرض

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خمس قرض

سلام

اگر کسی پولی را قرض دهد و در سر رسید سال خمسی اش هنوز آن را پس نگرفته باشد و پرداخت خمس مجموع پول برایش ممکن نباشد یا باعث سختی شود آیا می تواند خمس آن قرض را در موقع وصول بدهد ؟

اگر قرض گیرنده در چند قسط قرضش را ادا کند آیا می تواند خمس همه را یکباره در سال خمسی بعد بدهد یا با آخرین قسط یا باید بعد از هر پرداخت خمس آن را بدهد؟

چنانچه قبل یا بعد از سال خمسی دیگر نیازی به آن پول نداشته باشد و آن را ببخشد خمس آن چگونه است؟

مرجع تقلید : آیت الله مکارم شیرازی

...با تشکر فراوان ...:Gol:

کارشناس بحث : سجاد

برچسب: 

[="Tahoma"][="Black"]

نخودسیاه;295912 نوشت:
سلام اگر کسی پولی را قرض دهد و در سر رسید سال خمسی اش هنوز آن را پس نگرفته باشد و پرداخت خمس مجموع پول برایش ممکن نباشد یا باعث سختی شود آیا می تواند خمس آن قرض را در موقع وصول بدهد ؟ اگر قرض گیرنده در چند قسط قرضش را ادا کند آیا می تواند خمس همه را یکباره در سال خمسی بعد بدهد یا با آخرین قسط یا باید بعد از هر پرداخت خمس آن را بدهد؟ چنانچه قبل یا بعد از سال خمسی دیگر نیازی به آن پول نداشته باشد و آن را ببخشد خمس آن چگونه است؟ مرجع تقلید : آیت الله مکارم شیرازی ...با تشکر فراوان ... کارشناس بحث : سجاد

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال اگر نتوانید قرض را وصول کنید هر وقت وصول کردید لازم است خمسش را بپردازید .

هر مقدار از پول و قسط آن را که دریافت کردید دادن خمسش واجب است .

چنانچه قبل از سال خمسی پول را ببخشید و این بخشش مطابق شأن شما باشد خمس ندارد اما اگر بعد از سال خمسی بخواهید ببخشید خمسش را باید حساب نمایید . (1)

همیشه موفق و پیروز باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم[/]

با سلام
میشه لطفا در مورد تعیین سر رسید سال مالی(برای خمس) توضیح بدید

[="Tahoma"][="Black"]

کنیز زینب;297971 نوشت:
با سلام میشه لطفا در مورد تعیین سر رسید سال مالی(برای خمس) توضیح بدید

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سئوال شما

لطفا برای پاسخ پست زیر را مشاهده فرمایید :

http://www.askdin.com/post133766-45.html

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

با سلام و احترام

اگر اول مهر ماه سال خمسی من باشد و یکماه قبل از آن ، پولی را قرض بگیرم

و این پول تا یکماه بعد از سال خمسی نزد من باشد .

ایا باید خمس این پول را بدهم ؟

[="Tahoma"][="Black"]

الهادی المهدی;298535 نوشت:
با سلام و احترام اگر اول مهر ماه سال خمسی من باشد و یکماه قبل از آن ، پولی را قرض بگیرم و این پول تا یکماه بعد از سال خمسی نزد من باشد . ایا باید خمس این پول را بدهم ؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سئوال جناب عالی

در فرض سئوال اگر همه قرض را بعد از سال خمسی برگردانید ، خمس به این پول تعلق نمی گیرد . (1)

موفق و پیروز باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

موضوع قفل شده است