پیامبر اکرم (ص) سایه نداشتند

تب‌های اولیه

32 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پیامبر اکرم (ص) سایه نداشتند

آیا سایه نداشتن پیامبر اکرم (ص) با آیه آخر سوره مبارکه کهف(قل انما انا بشر مثلکم...) منافات ندارد؟

باسمه تعالی
با سلام وسپاس از دوست عزیز
وجه شبه در «مثلکم» بنابر روایتی از امام صادق علیه السلام مخلوق بودن است. یعنی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم خطاب به مردم فرمودند: من هم مانند شما مخلوق هستم( حدثنا ...فی قوله إِنَّما أَنَا بَشَرٌ مِثْلُكُمْ قال: يعني في الخلق أنه مثلهم مخلوق‏).نه اینکه در همه جهات مانند مردم باشد.

با سلام وتشكر
اصل حديث :

علي بن محمد وغيره، عن سهل بن زياد (مختلف فيه)، عن محمد بن الوليد شباب الصيرفي (ضعيف تروي عنه الغلات) عن مالك بن إسماعيل النهدي (مجهول)، عن عبد السلام بن حارث (مجهول)، عن سالم بن أبي حفصة العجلي(مرجيئ من روساء البتريه ، عن أبي جعفر عليه السلام قال: كان في رسول الله صلى ثلاثة، لم تكن في أحد غيره لم يكن له فيئ وكان لا يمر في طريق فيمر فيه بعد يومين أو ثلاثة إلا عرف أنه قد مر فيه لطيب عرفه وكان لا يمر بحجر ولا بشجر إلا سجد له. اصول كافي

که در رسول خدا(ص)چند صفت بود که در سایرین نبود. یکی آنکه سایه نداشت. دوّم آنکه به هر راهی می‌رفت تا دو یا سه روز بوی عطر او از آن راه به مشام می‌رسید، سوّم آنکه به هر سنگ و درختی که می‌گذشت برای او سجده می‌کرد و دیگر آنکه در ظلمت شب مانند پاره‌ای از ماه دیده می‌شد!

و در منابع عامه :

جعل ابن سبع من خصائصه أنه كان نورا
وكان إذا مشى في الشمس أو القمر لا يظهر له ظل

وروى زهير بن عبادة ، عن عبد الله بن محمد بن المغيرة ، عن هشام بن عروة ، عن أبيه ، عن عائشة ، قالت : كان رسول الله صلى الله عليه وسلم يرى في الظلماء كما يرى في الضوء . أخبرنا أبو سعد الماليني ، أنبأنا أبو أحمد بن عدي الحافظ ، حدثنا ابن سلم ، حدثنا عباس بن الوليد الخلال ، حدثنا زهير بن عبادة ، فذكره . وهذا إسناد فيه ضعف ، وروي ذلك من وجه آخر ليس بالقوي .دلائل النبوه بيهقي

و
أخبرناه أبو عبد الله الحافظ ، قال : حدثنا أبو عبد الله محمد بن العباس ، حدثنا أبو إسحاق بن سعيد ، حدثنا أبو عبد الله محمد بن الخليل النيسابوري ، حدثنا صالح بن عبد الله النيسابوري ، حدثنا عبد الرحمن بن عمار الشهيد ، حدثنا مغيرة بن مسلم ، عن عطاء ، عن ابن عباس ، قال : كان رسول الله صلى الله عليه وسلم يرى بالليل في الظلمة كما يرى بالنهار من الضوء .دلائل النبوه بيهقي

سئل البراء بن عازب رضي الله تعالى عنه أكان وجه رسول الله (ص)مثل السيف؟ قال: لا بل مثل القمر، رواه البخاري

وسئل جابر بن سمرة رضي الله تعالى عنه: أكان وجه رسول الله (ص)مثل السيف؟ قال: لا بل مثل الشمس والقمر مستديرا، رواه مسلم.

قال البهوتي الحنبلي في "كشاف القناع": لم يكن له صلى الله عليه وسلم فيء أي ظل في الشمس والقمر، لأنه نوراني، والظل نوع ظلمة.. ويشهد له أنه سأل الله تعالى أن يجعل في جميع أعضائه وجهاته نورا، وختم بقوله: واجعلني نورا. وفي الصحيحين وغيرهما أن النبي صلى الله عليه وسلم كان يدعو بهذا الدعاء: اللهم اجعل في قلبي نورا، وفي بصري نورا، وفي سمعي نورا، وعن يميني نورا، وعن يساري نورا، وفوقي نورا، وتحتي نورا، وأمامي نورا، وخلفي نورا واجعل لي نورا.
حديث عن ذكوان رحمه الله: أن رسول الله لم يكن يرى له ظل في شمس ولا قمر. عزاه السيوطي في الخصائص الكبرى للحكيم الترمذي عن ذكوان.مرسل في سنده ضعف
وداشتن سايه :
2- ثبوت الدليل بأن له ظلا ومن ذلك حديث عبد الله بن جبير الخزاعي أن رسول الله - صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَأله وسَلَّم َ - كان يمشي في أناس من أصحابه فستر بثوب فلما رأى ظله رفع رأسه فإذا هو بملأة قد ستر بها، فقال له:" مه". وأخذ الثوب فوضعه، فقال:" انما أنا بشر مثلكم". قال الهيثمي في مجمع الزوائد: رواه الطبراني ورجاله رجال الصحيح.

البته جاي بحث وتحقيق باز است.

خیر البریه;22928 نوشت:

[=b lotus][=arial black] [=arial black][=b lotus]به هر سنگ و درختی که می‌گذشت برای او سجده می‌کرد

سلام ، خب تا اونجا که می دونیم سنگ و درخت بر خدا سجده می کنن نه انسان :Gig:
مگر اینکه مثل سجده بر آدم خداوند تبارک و تعالی دستور داده باشه ، و منبع برای این دستور رو هم نمی دانم وجود داره یا نه.... مثلا منبع دستور سجده بر آدم در قرآن هست.....

خیر البریه;22928 نوشت:

یکی آنکه سایه نداشت.

از نظر علمی که امکانپذیر نیست ، چون هر جسم مکدر دارای سایه هست....

بسم الله الرحمن الرحیم
در بررسی آیات قرآن بهترین روش به تبع علماءسلف مانند علامه طباطبایی ابن است که در توضیح آیات به آیات تمسک کنیم .در موضوع مورد نظر نیز می توان چنین کرد .
وقتی در قرآن آمده ؛انما انا بشر مثلکم ؛در سوره فرقان آیه 7 چنین آمده ؛.....یآکل الطعام و یمشی فی الاسواق
در توضیح مثلیت پیامبر صلی الله علیه واله در آیه فوق می گوید: مانند مردم دیگر طعام میخورد و در بازار راه می رفت[ و مایحتاج زندگی را تهیه می نمود .]
لذا نمی توان گفت سایه داشتن و نداشتن، خصیصه ویژه برای انسانها شمرده می شود و چنانچه نباشد مثلیت بی مفهوم باشدبنابراین نمی توان تنافی سایه نداشتن با آیه مورد نطر را نتیجه گرفت

سلام
میشه در مورد سایه نداشتن پیامبر (ص) بیشتر توضیح بدید.
به نظر من حقیقت نداره.هیچ توجیه علمی نداره

با سلام

دربرخی مسائل ثقیل عجله کار درستی نیست وهمانگونه که بعضی دوستان فرمودند در این موضوع نمیتوان بسادگی حکم کرد البته از نظر احادیث این حدیث دارای تعارضاتی است اما موافقش بر مخالفش ارجح است وبفرموده خود حضرات معصومین اخبار موافق قرآن مقبول هستند و مخالفش مطرود .چون عقل را بدین موضوع راهی نیست .

حتی آن حدیث در مورد سایه آنحضرت آورده شد سایه عبا ولباس آنحضرت بود نه جسم شریفش.

شواهد این امر از قرآن کریم :

يَاأَيُّهَا النَّبِيُّ إِنَّا أَرْسَلْنَاكَ شَاهِدًا وَمُبَشِّرًا وَنَذِيرًا * وَدَاعِيًا إِلَى اللهِ بِإِذْنِهِ وَسِرَاجًا مُنِيرًا)، (سورة الأحزاب، الآيتان 45،46)،

یعنی ای پیامبر تو چراغ روشنی .

قد جاءكم من الله نور وكتاب مبين}[المائدة:15]

(كِتَابٌ أَنزَلْنَاهُ إِلَيْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنْ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ)، (سورة إبراهـيم، الآية رقم: 1).

و قوله تعالى: (أَوَمَنْ كَانَ مَيْتًا فَأَحْيَيْنَاهُ وَجَعَلْنَا لَهُ نُورًا يَمْشِي بِهِ فِي النَّاسِ كَمَنْ مَثَلُهُ فِي الظُّلُمَاتِ لَيْسَ بِخَارِجٍ مِنْهَا)،(سورة الأنعام، من الآية 122).

و قوله تعالى: (يَوْمَ يَقُولُ الْمُنَافِقُونَ وَالْمُنَافِقَاتُ لِلَّذِينَ آمَنُوا انْظُرُونَا نَقْتَبِسْ مِنْ نُورِكُمْ قِيلَ ارْجِعُوا وَرَاءَكُمْ فَالْتَمِسُوا نُورًا)، (سورة الحديد، من الآية 13).

وقوله تعالى: (يَوْمَ يُنْفَخُ فِي الصُّورِ وَنَحْشُرُ الْمُجْرِمِينَ يَوْمَئِذٍ زُرقًا)، (سورة طـه، الآية 102)،

وقوله تعالى: (يَوْمَ لاَ يُخْزِي اللهُ النَّبِيَّ وَالَّذِينَ آمَنُوا مَعَهُ نُورُهُمْ يَسْعَى بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَبِأَيْمَانِهِمْ يَقُولُونَ رَبَّنَا أَتْمِمْ لَنَا نُورَنَا وَاغْفِرْ لَنَا إِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ)، ( سورة التحريم، الآية 8).

که این نور هادی مومنین است..همچنانکه بعضی از اولیائ الهی معاصر مانند شیخ عارف جعفر مجتهدی و شیخ حسنعلی اصفهانی (نخودکی) وعلامه ربانی قاضی طباطبایی و.... دارای آن بوده اند .اما همگان قادر به دیدن آن نیستند .

واخباری که در این زمینه در باره نور مومنین وارد شده است :

عن عبد الله بن عمرو بن العاص، قَالَ: كُنَّا عِنْدَ رَسُولِ اللهِ ص يَوْمًا حِينَ طَلَعَتِ الشَّمْسُ فَقَالَ: "سَيَأْتِي أُنَاسٌ مِنْ أُمَّتِي يَوْمَ الْقِيَامَةِ نُورُهُمْ كَضَوْءِ الشَّمْسِ، قُلْنَا: مَنْ أُولَئِكَ يَا رَسُولَ اللهِ؟، فَقَالَ فُقَرَاءُ الْمُهَاجِرِينَ وَالَّذِينَ تُتَّقَى بِهِمُ الْمَكَارِهُ يَمُوتُ أَحَدُهُمْ وَحَاجَتُهُ فِي صَدْرِهِ يُحْشَرُونَ مِنْ أَقْطَارِ الْأَرْضِ" (مسند الإمام أحمد، برقم: 6363).

· أعرفهم بنورهم، عَنْ أَبِي ذَرٍّ وَأَبِي الدَّرْدَاءِ أَنَّ رَسُولَ اللهِ ص قَالَ: "إِنِّي لأَعْرِفُ أُمَّتِي يَوْمَ الْقِيَامَةِ مِنْ بَيْنِ الأُُمَمِ، قَالُوا: يَا رَسُولَ اللهِ وَكَيْفَ تَعْرِفُ أُمَّتَكَ؟، قَالَ: أَعْرِفُهُمْ يُؤْتَوْنَ كُتُبَهُمْ بِأَيْمَانِهِمْ، وَأَعْرِفُهُمْ بِسِيمَاهُمْ فِي وُجُوهِهِمْ مِنْ أَثَرِ السُّجُودِ، وَأَعْرِفُهُمْ بِنُورِهِمْ يَسْعَى بَيْنَ أَيْدِيهِمْ" (مسند الإمام أحمد، برقم: 20745

علامه مجلسی هم در بحارش تعدادی از این اخبار را آورده :

بحار الأنوار / جزء 16 / صفحة[ 176 ]
نوره: كان إذا مشى في ليلة ظلماء بداله نور كأنه قمر، قالت عائشة: فقدت إبرة
ليلة فما كان في منزلي سراج، فدخل النبي صلى الله عليه واله فوجدت الابرة بنور
وجهه. حمزة بن عمر الاسلمي قال: نفرنا مع النبي صلى الله عليه واله في ليلة ظلماء
فأضاءت أصابعه عرفه . جابر بن عبد الله: إنه كان لا يمر في طريق فيمر فيه إنسان
بعد يومين إلا عرف أنه عبر فيه. مسلم: كان النبي صلى الله عليه واله يقيل عند ام
سلمة فكانت تجمع عرقه وتجعله في الطيب. عبد الجبار بن وائل، عن أبيه قال: أتى رسول
الله صلى الله عليه واله بدلو من ماء فشرب ثم توضأ فتمضمض، ثم مج مجة في الدلو
فصار مسكا أو أطيب من المسك. ظله: لم يقع ظله على الارض، لان الظل من الظلمة، وكان
إذا وقف في الشمس والقمر والمصباح نوره يغلب أنوارها. قامته: كلما مشى مع أحد كان
أطول منه برأس، وإن كان طويلا. رأسه: كان يظله سحابة من الشمس، وتسير لمسيره، وتركد
لركوده، ولا يطير الطير فوقه. عينيه : كان يبصر من ورائه كما يبصر من أمامه،
ويرى من خلفه كما يرى من قدامه. أنفه: لم يشم به منذ خلقه الله تعالى رائحة كريهة.
فمه: كان يمج في الكوز والبئر فيجدون له رائحة أطيب من المسك.

البته درتایید این موضوع میتوان از شواهد وقرائن غیر مستقیمی مانند آنچه که از جناب عائشه و...نقل شده مبنی بر ندیدن بول وغائط حضرتش وسایر ائمه و مختون بودن حضرات ائمه وحائض نشدن حضرت زهرا (س)و.... بهره جست.

وقل رب زدنی علما

خیر البریه;23154 نوشت:

با سلام

(كِتَابٌ أَنزَلْنَاهُ إِلَيْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنْ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ)، (سورة إبراهـيم، الآية رقم: 1).

و قوله تعالى: (أَوَمَنْ كَانَ مَيْتًا فَأَحْيَيْنَاهُ وَجَعَلْنَا لَهُ نُورًا يَمْشِي بِهِ فِي النَّاسِ كَمَنْ مَثَلُهُ فِي الظُّلُمَاتِ لَيْسَ بِخَارِجٍ مِنْهَا)،(سورة الأنعام، من الآية 122).

سلام در آیاتی که در آن از نور استفاده کرده ، فکر نمی کنم منظور از نور ، نوری باشه که ما بتوانیم به چشم مشاهده کنیم مثل نور لامپ و ...... ، همچنان که دنیا و گمراهی رو که به ظلمات تشبیه کرده اند واقعا ظلمات قابل مشاهده نیست (مثل اتاق تاریک) و ما اگر گمراه هم باشیم دنیا رو تاریک و ظلمانی نمی بینیم ، و برعکس اگر انسان عارف و باخدایی باشیم دنیا رو روشن تر از اینی که هست نمی بینم ،

در برخی از آیات که اشاره کردین که پیامبر (ص) نور هستند در اینجا شاید به معنی هدایت گر و راهنما باشه ، نه واقعا خود نور ، که سایه نداشته باشه ....

نیایش سبز;22935 نوشت:
از نظر علمی که امکانپذیر نیست ، چون هر جسم مکدر دارای سایه هست....

البته دوستان برداشت بدی نداشته باشن، منظورم از جسم مکدر، جسم آلوده به گناه نیست ، منظورم جنسِ جسم هست....

با سلام وتشکر

نور هم مادیست هم معنوی ، یعنی چه ؟

یعنی نوراصلا قابل رویت نیست یا برای بعضی قابلیت پیدا میکند ؟

شاید بتوان گفت که ورا وتحت محدوده طیف مرئی همان معنویات باشندكه بسيار وسيعتر از طيف مرئي هستند وحاکم وغالب بر ماده ، واولیاء الهی بسبب تخلق به روحانیات ، روحانی وربانی شده و بعضا در جسم وجسدشان هم تاثیر دارد مانند پوسیده نشدن اجساد حربن یزید وابن بابویه وسایر موضوعات معنوی و....تاچه رسد به حضرات معصومین علیهم السلام ودر بعضی اخبار هم از نورانیت چهره پیامبر و ائمه سخن رفته است .

نقل قول:
سلام در آیاتی که در آن از نور استفاده کرده ، فکر نمی کنم منظور از نور ، نوری باشه که ما بتوانیم به چشم مشاهده کنیم مثل نور لامپ و

اگر ماجرای کربلائی کاظم ساروقی اراکی را خوانده باشید ایشان با همین دوچشمش آیات قرآن را نورانی میدید و آنها را از غیر مطالب عربی باز میشناخت با وجود بی سوادی !

وسایر کسانیکه ارواح واجنه و... را دیده اند.

ودر ادعیه واخبار فریقین آمده :

أستغفر الله الذي لا إله إلا هو الحي القيوم لجميع ظلمي وجرمي وذنوبي
وإسرافي على نفسي وأتوب إليه. اللهم اجعل في قلبي نورا، وفي سمعي نورا، وفي بصري
نورا، ومن بين يدى نورا، ومن خلفي نورا، ومن فوقي نورا، ومن تحتي نورا، وأعظم لي
النور، واجعل لي نورا أمشى به في الناس، ولا تحرمني نورك يوم ألقاك.

اللهم صل على محمد وآله، واجعل
لي نورا " في قلبى، ونورا " بين يدى، ونورا " من خلفي، ونورا " عن يمينى، ونورا "
عن شمالى، ونورا " من فوقى، ونورا " من تحتي [ونورا " في سمعي] ونورا " في بصرى،
ونورا " في شعرى، ونورا " في بشرى، ونورا " في لحمى، ونورا " في دمى، ونورا " في
عظامي، اللهم أعظم لى النور.
غوالى الليالى: روى عبد الله بن عباس قال: سمعت
رسول الله صلى الله عليه وآله يقول ليلة حين فرغ من صلاته هذا الدعاء: اللهم إنى
أسئلك رحمة من عندك إلى آخر الدعاء،

و
- ما في الصحيحين أن النبيص كان يدعو بهذا الدعاء: اللهم اجعل في قلبينورا، وفي بصري نورا، وفي سمعي نورا، وعن يميني نورا، وعن يساري نورا، وفوقي نورا،وتحتي نورا، وأمامي نورا، وخلفي نورا واجعل لي نورا

-

خب یعنی شما می فرمایید پیامبر (ص) از جنس نور بودند نه از جنس خاک؟؟؟؟

نیایش سبز;23164 نوشت:

اگر اینگونه باشد ، ما انسانهای خاکی نمی توانیم ایشان رو الگو قرار بدهیم ، چون از یک سنخ نیستیم.

نقل قول:

باسلام وتشکر

درادعیه ماثوره آمده :

اشهد يا رسول الله أنك كنت نورا في الاصلاب الشامخة والارحام المطهرة لم

تنجسك الجاهلية بأنجاسها ولم تلبسك من مدلهمات ثيابها واشهد يا رسول الله اني مؤمن

ودر زیات امام حسین (ع) و... میخوانیم :

يا مولاي يا أبا عبد الله ! أشهد أنك كنت نورا "
في الأصلاب الشامخة، والأرحام المطهرة، لم تنجسك الجاهلية بأنجاسها ولم تلبسك

مدلهمات ثيابها، وأشهد أنك من دعائم الدين، وأركان المؤمنين

تفسیرشما چیه ؟

لطفاً این ها رو با ترجمه بگذارید ما هم که عربی مان خوب نیست بتوانیم بخوانیم !!

سلام
لطفا اساتید بزرگوار توی این بحث شرکت کنند.
لطفا ترجمه احادیث و روایات رو هم بنویسید.:Gol:

سلام.
فکر کنم باید دو تا سوال جواب داده بشه.
1.آیا سایه نداشتن پیامبر توجیه علمی داره؟

2.آیا با اینکه پیامبر سایه نداشتند،میتونن الگو باشن؟

جواب سوالها واضح وتکراریه ولی مختصرا اینکه:

جواب سوال 1:اولا پدیده های فرامادی با علم تجربی قابل اثبات نیستند، چون از حیطه اون علوم خارجند؛ پس باید علم دیگری وظیفه اثبات اونها رو به عهده بگیره.

ثانیا احادیثی که قبلا در این ضمینه ذکر شد نشان از صحت چنین پدیده ای میده ولی در مورد کیفیت اون ویا اینکه قابل رؤیت برای عموم بوده یا خیر فعلا نمیشه به طور قطعی اظهار نظر کرد.

ثالثا در تایید امکان اینگونه پدیده های به ظاهر غیرعادی، همین بس که شبیه به اون در مورد علمای معاصر مثل جناب عارف کامل حضرت قاضی طباطبایی گزارش شده.

جواب سوال 2:برای الگو بودن یک فرد برای افراد جامعه،فردی از همون جامعه که تمام استعدادهای اون به فعلیت رسیده باشه کافیه؛

مثلا درخت سیبی که میوه های رسیده و سالم داره الگوی نهال سیب یا حتی دونه سیبه،با اینکه اونها فعلا درخت میوه دار نیستند ولی استعدادشو دارن.

در مورد انسانها هم انسان کامل الگوست هر چند خصوصیاتی داشته باشه که در اکثر افراد جامعه دیده نشده باشه ولی قوه اون استعداد در همه انسانها وجود داره

و البته اینکه ما سعی میکنیم مثل پیامبر ودیگر انسانهای کامل باشیم به این خاطره که هرچه بیشتر از این قوه ها رو در خودمون به فعلیت برسونیم.

پس سایه نداشتن پیامبر منافاتی با الگو بودن ایشون نداره.

مسئلۀ سایه داشتن یا نداشتن پیامبر (ص) و امامان (ع) از جمله مسائلی است که در زمرۀ مباحث عقلی نیست تا بتوان به وسیلۀ عقل در این باره حکم صادر کرد و گفت پیامبر سایه داشت یا نداشت. در این موضوع تنها تکیه گاه و تنها چیزی که می توان به آن اعتماد کرد، نقل است. از این رو لاجرم باید به منابع اسلامی یعنی قرآن و روایات رجوع نمود. در قرآن کریم هیچ مطلبی در این باره حتی به صورت اشاره هم نیامده است. اما روایاتی که در موضوع فوق آمده بعضی از آنها در منابع اهل سنت نقل شده است:
از ذکوان نقل است که: برای رسول الله (ص) سایه ای مشاهده نشده است، نه در روز آفتابی و نه در شب مهتابی.
همین معنا را حکیم ترمذی نقل کرده و گفته: رسول خدا (ص) سایه نداشت تا این که پای کسی روی سایۀ مبارکش نیفتد و باعث توهین به ساحت قدسی آن حضرت نشود.
ابن سبع در کتاب خصائص گفته است: سایۀ رسول خدا بر زمین نمایان نمی شد، وجود مبارک رسول خدا نور بود و هنگامی که در زیر نور خورشید یا ماه راه می رفت، سایه اش ظاهر نمی شد. برخی از علما می گویند شاهد این قول دعای خود پیامبر (ص) است که می فرماید: "واجعلنی نورا".[1] ،[2]
اما آنچه در منابع شیعه به آن اشاره شده، این است که این مسئله از صفات امام است. طالقانی از احمد همدانی از علی بن الحسن بن فضال از ابی الحسن علی بن موسی الرضا (ع)[3] نقل کرده است: "امام دارای ویژگی هایی است؛ نظیر این که امام داناترین، با تقواترین، حلیم ترین، شجاع ترین مردم است و... و برایش سایه نیست".[4]
با توجه به مطالب بیان شده روشن شد که روایات وارده در این زمینه از طریق شیعه و سنی، اولاً: از جهت سند ضعیف اند و قابل اعتماد نیستند. ثانیاً: تنها یک روایت از اهل سنت و یک روایت از امام رضا (ع) در منابع شیعه در این باره وجود دارد. بنابراین، آیا معقول به نظر می رسد که مسئلۀ به این مهمی و صفت این چنینی در رسول خدا (ص) و ائمه (ع) وجود داشته باشد و مردم از کوچک و بزرگ شاهد آن باشند، ولی روات آن را نقل نکرده باشند! راویانی که تمام خصایص و صفات پیامبر و ائمه را زیر نظر داشته و آنها را در نهایت دقت و به طور کامل برای ما نقل کرده اند! آیا عاقلانه است تمام اصحاب رسول خدا (ص) از این مسئله غفلت کرده باشند؟ یا تعمدی در مخفی نمودن آن داشته باشند؟!

ممکن است کسی بگوید چنان که خود ذکر کرده اید، این موضوع در منابع اهل سنت آمده است.
در پاسخ باید گفت: این مقدار از روایت در صفت و ویژگی به این مهمی و عجیب قطعآً کافی نیست و ممکن نیست فقط در یک روایت نقل شود، حتی اگر سند روایت هم صحیح باشد. از این که بگذریم و بپذیریم این مسئله در باره پیامبر (ص) در روایت آمده و یک روایت هم در این زمینه کافی است، اما چرا اصحاب و یاران امام علی، یا امام حسن و … تا زمان امام کاظم (ع) آن را نقل نکرده اند؟ و این مسئله تا زمان امام رضا (ع) مسکوت گذاشته شد؛ یعنی بعد از دو قرن از زمان رسول الله (ص) در زمان امام هشتم نقل شد و دوباره از زمان امامت امام جواد (ع) تا پایان غیبت صغرا (بیش از یک قرن) مسکوت ماند. پس آیا منطقی به نظر می رسد قضیه ای به این مهمی در طول این زمان ها نقل نشود، مگر به مقدار بسیار اندک و محدود؟ منظور و مقصود از مخفی نمودن این صفت رسول الله (ص) چه بوده است؟
علاوه این که این روایات در منابع اصلی و معتبر اهل سنت؛ مثل صحاح سته و … ذکر نشده اند. همچنین در منابع اصلی شیعه هم نیامده اند، مگر کتاب من لا یحضره الفقیه!
در این جا مسئلۀ مهمی است که شایان توجه است و آن این که موضوع مورد سؤال را چه از زاویه تاریخی و چه از زاویه عقیدتی و کلامی نگاه کنیم، در هر دو حالت با وجود یک روایت نه می شود آن را اثبات و نه می شود آن را نفی کرد. اما این که آیا نداشتن سایه از معجزات آن حضرت بوده؟ این هم احتیاج به دلیل دارد و همان گونه که بیان شد، دلیلی در رابطه با اصل موضوع وجود ندارد، تا چه رسد به معجزه بودن آن، به ویژه در بحث معجزات پیامبر (ص) ذکری از این مسئله نشده است، با توجه به عجیب بودن این موضوع و همین عدم ذکر نشان از ثابت نبودن این مسئله نزد علما دارد.
به هر حال روایتی که این موضوع را نقل کرده نه متواتر است و نه حتی مستفیض، بلکه خبر واحد است و خبر واحد در این قضیه قابل اعتماد نیست.
بنابراین، وقتی اصل مسئله یعنی سایه نداشتن پیامبر (ص) ثابت نشد، جایی برای پرسش های بعدی نمی ماند.

[1]صحیح بخاری، ج 11، ص 116، ح 6316؛ صحیح مسلم، ج 1، ص 525- 526، ح 187، 763.
[2]سبیل الهدی و الرشاد، ج 2، ص 90.
[3]این روایت به سند دیگری هم نقل شده است. طالقانی می گوید: احمد بن زیاد بن جعفر همدانی برایم نقل کرده و گفته است، علی بن ابراهیم بن هاشم از پدرش و او از علی بن معبد از حسین بن خالد، نقل کرده و گفته امام رضا (ع) چنین فرموده است: ... (کمال الدین و تمام النعمة، ج 2، ص 371).
[4]بحارالانوار، ج 25، ص 116، ح 1؛ ج 52، ص 321؛ من لایحضره الفقیه، ج 4، ص farsi.islamquest419

گمنام;23258 نوشت:
در قرآن کریم هیچ مطلبی در این باره حتی به صورت اشاره هم نیامده است. اما روایاتی که در موضوع فوق آمده بعضی از آنها در منابع اهل سنت نقل شده است:
از ذکوان نقل است که: برای رسول الله (ص) سایه ای مشاهده نشده است، نه در روز آفتابی و نه در شب مهتابی.
همین معنا را حکیم ترمذی نقل کرده و گفته: رسول خدا (ص) سایه نداشت تا این که پای کسی روی سایۀ مبارکش نیفتد و باعث توهین به ساحت قدسی آن حضرت نشود.
ابن سبع در کتاب خصائص گفته است: سایۀ رسول خدا بر زمین نمایان نمی شد، وجود مبارک رسول خدا نور بود و هنگامی که در زیر نور خورشید یا ماه راه می رفت، سایه اش ظاهر نمی شد. برخی از علما می گویند شاهد این قول دعای خود پیامبر (ص) است که می فرماید: "واجعلنی نورا".[1] ،[2]
اما آنچه در منابع شیعه به آن اشاره شده، این است که این مسئله از صفات امام است. طالقانی از احمد همدانی از علی بن الحسن بن فضال از ابی الحسن علی بن موسی الرضا (ع)[3] نقل کرده است: "امام دارای ویژگی هایی است؛ نظیر این که امام داناترین، با تقواترین، حلیم ترین، شجاع ترین مردم است و... و برایش سایه نیست".[4]
با توجه به مطالب بیان شده روشن شد که روایات وارده در این زمینه از طریق شیعه و سنی، اولاً: از جهت سند ضعیف اند و قابل اعتماد نیستند. ثانیاً: تنها یک روایت از اهل سنت و یک روایت از امام رضا (ع) در منابع شیعه در این باره وجود دارد. بنابراین، آیا معقول به نظر می رسد که مسئلۀ به این مهمی و صفت این چنینی در رسول خدا (ص) و ائمه (ع) وجود داشته باشد و مردم از کوچک و بزرگ شاهد آن باشند، ولی روات آن را نقل نکرده باشند! راویانی که تمام خصایص و صفات پیامبر و ائمه را زیر نظر داشته و آنها را در نهایت دقت و به طور کامل برای ما نقل کرده اند! آیا عاقلانه است تمام اصحاب رسول خدا (ص) از این مسئله غفلت کرده باشند؟ یا تعمدی در مخفی نمودن آن داشته باشند؟!

باسلام
اصولا لازم نیست که پیامبر به فرض سایه نداشته باشد
به نظر اینجانب نتیجه گیری نهایی گمنام منطقی است
علاوه براین گفته ی حکیم ترمذی که گفته سایه نداشته بخاط اینکه کسی پایش را روی سایه ی مبارک نگذارد ا ز نظر علم فیزیک اشتباه است
این جناب حکیم خودش هم یکبار امتحان نکرده که چه دارد می گوید !

ساده تر بگویم خودتان برای یک بار هم شده امتحان کنید
فرض کنید می خواهید در روزی آفتابی روی سایه یک دیوار پا بگذارید هر کاری بکنید نمی شود چونکه
سایه ی دیوار وقتی که بخواهید روی سایه اش پا بگذارید روی پای شما می افتد وزیر پای شما نمانده که بخواهید آن را له کنید

امتحان کنید تا این یک حدیث ضعیف ویتیم هم جعلی بودنش آشکار شود وکلا ازین حیث خیالمان راحت شود که قطعا سایه داشته

در ضمن برای اطلاع شمااینجانب دو آیه از قرآن بیاورم که سایه داشتن بهترو سودمند تر از سایه نداشتن است

وَلِلَّهِ يسْجُدُ مَنْ فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ طَوْعًا وَكَرْهًا وَظِلَالُهُمْ بِالْغُدُوِّ وَالْآصَالِ(الرعد/15)
و هر که در آسمانها و زمين است‏ خواه و ناخواه با سايه‏ هايشان بامدادان و شامگاهان براي خدا سجده مي‏کنند

أَوَلَمْ يرَوْا إِلَى مَا خَلَقَ اللَّهُ مِنْ شَيءٍ يتَفَيأُ ظِلَالُهُ عَنِ الْيمِينِ وَالشَّمَائِلِ سُجَّدًا لِلَّهِ وَهُمْ دَاخِرُونَ(النحل/48)
آيا به چيزهايي که خدا آفريده است ننگريسته‏اند که [چگونه] سايه‏ هايشان از راست و [از جوانب] چپ مي‏گردد و براي خدا در حال فروتني سر بر خاک مي‏سايند

اولا با این آیه ها ثابت می شود که پیامبر هم سایه دارد وسلام

از طرف دیگر من یک سوال بپرسم طبق آیه ها ی فوق اگر پیامبر سایه داشته باشد که هنگام سجده رفتن وغیره سایه هم همراه پیامبر سجده برود بهتر است یااینکه پیامبر تنها وبدون سایه سجده کند ؟
نشانه ی کمال فرمانبرداری از خداوند در کدام حالت بیشتر است؟

پس از این طریق هم به نوعی ثابت کردیم که پیامبر سایه داشته باشد بهتر است( که مسلما داشته است )

غلامعلی نوری

گمنام;23258 نوشت:

سلام ، شاید در اینجا منظور از سایه نداشتن ، همان مراد از همتا نداشتن باشد ، نه اینکه واقعا سایه نداشته باشند.

رزسفید;23237 نوشت:

جواب سوال 2:برای الگو بودن یک فرد برای افراد جامعه،فردی از همون جامعه که تمام استعدادهای اون به فعلیت رسیده باشه کافیه؛

مثلا درخت سیبی که میوه های رسیده و سالم داره الگوی نهال سیب یا حتی دونه سیبه،با اینکه اونها فعلا درخت میوه دار نیستند ولی استعدادشو دارن.

در مورد انسانها هم انسان کامل الگوست هر چند خصوصیاتی داشته باشه که در اکثر افراد جامعه دیده نشده باشه ولی قوه اون استعداد در همه انسانها وجود داره

و البته اینکه ما سعی میکنیم مثل پیامبر ودیگر انسانهای کامل باشیم به این خاطره که هرچه بیشتر از این قوه ها رو در خودمون به فعلیت برسونیم.

پس سایه نداشتن پیامبر منافاتی با الگو بودن ایشون نداره.

سلام و تشکر ، بله شاید سایه نداشتن پیامبر منافاتی با الگو بودن ایشون نداشته باشه ، ولی از جنس نور بودن پیامبر (ص) منافات زیادی با الگو بودن دارد ، زیرا فردی که از نور هست یک قابلیت ها و استعدادهایی داره و فردی که از خاک هست قابلیت ها و استعدادهای دیگری دارد. شاید مسیرهایی که یک فردی از جنس نور می پیماید متفاوت و متنقاض از مسیرهایی باشد که یک فرد از جنس خاک می پیماید و شاید فردی از جنس نور این مسیر ها رو راحت تر طی کند و به مقصد برسد......

رزسفید;23237 نوشت:
[=arial]سلام.
[=arial]فکر کنم باید دو تا سوال جواب داده بشه.
[=arial]1.آیا سایه نداشتن پیامبر توجیه علمی داره؟

[=arial]2.آیا با اینکه پیامبر سایه نداشتند،میتونن الگو باشن؟

[=arial]جواب سوالها واضح وتکراریه ولی مختصرا اینکه:

[=arial]جواب سوال 1:اولا پدیده های فرامادی با علم تجربی قابل اثبات نیستند، چون از حیطه اون علوم خارجند؛ پس باید علم دیگری وظیفه اثبات اونها رو به عهده بگیره.

[=arial]ثانیا احادیثی که قبلا در این ضمینه ذکر شد نشان از صحت چنین پدیده ای میده ولی در مورد کیفیت اون ویا اینکه قابل رؤیت برای عموم بوده یا خیر فعلا نمیشه به طور قطعی اظهار نظر کرد.

[=arial]ثالثا در تایید امکان اینگونه پدیده های به ظاهر غیرعادی، همین بس که شبیه به اون در مورد علمای معاصر مثل جناب عارف کامل حضرت قاضی طباطبایی گزارش شده.
[=arial]
[=arial]

سلام
منظورتون از پدیده فرا مادی چیه؟
اگر منظور وجود و جسم مادی پیامبر باشد که من فکر می کنم جسم ایشان هم مانند جسم سایر انسان هاست
اگر منظورتان بحث سایه نداشتن است که با توجه یه به جسم ایشان این موضوع را هم به ذاحتی می توان با علم فیزیک مورد بحث قرار داد. از نظر علمی هر جسم یا ماده غیر شفاف به دلیل عبور نکردن نور از آن و مستقیم بودن مسیر حرکت نور دارای سایه است. جسم پیامبر هم براحتی دیده می شده پس غیر شفاف بوده و طبیعتا باید سایه داشته باشد.
اما شاید بتوان گفت که انسان یا حداقل بعضی انسان ها قابلیت ها و خصایص فرا مادی داشته باشند. اما من فکر می کنم چنین خصیصه ای (سایه نداشتن) می تواند تهمت هایی نظیر جادوگری را نیز متوجه آن حضرت در آن زمان کند.
به هر صورت این یک موضوع عادی نیست پس اگر حقیقت داشت حداقل باید روایت های بیشتری در این مورد وجود داشت.

غلامعلی نوری;23237 نوشت:

علاوه براین گفته ی حکیم ترمذی که گفته سایه نداشته بخاط اینکه کسی پایش را روی سایه ی مبارک نگذارد از نظر علم فیزیک اشتباه است خودش هم یکبار امتحان نکرده که چه دارد می گوید !

کاملا درسته:Kaf:

من دو سوال مطرح می کنم:Sokhan:
1-چرا باید پیامبر سایه نداشته باشد؟(منظورم دلیل آن نیست. حکمت آن چیست؟)
2-اگر این موضوع صحت دارد از کی این اتفاق افتاده؟ از زمان مبعوث شدن به پیامبری، قبل از آن و یا بعد از آن

با سلام

از علاقه مندان دعوت میشود که در یک بحث علمی شرکت کنیم :

ابتدا بررسی اسناد روایاتی که در این باب وارد شده اند :

1-علي بن محمد وغيره، عن سهل بن زياد (مختلف فيه)، عن محمد بن الوليد شباب الصيرفي (ضعيف تروي عنه الغلات) عن مالك بن إسماعيل النهدي (مجهول)، عن عبد السلام بن حارث (مجهول)، عن سالم بن أبي حفصة العجلي(مرجيئ من روساء البتريه) ، عن أبي جعفر عليه السلام قال: كان في رسول الله صلى ثلاثة، لم تكن في أحد غيره لم يكن له فيئ وكان لا يمر في طريق فيمر فيه بعد يومين أو ثلاثة إلا عرف أنه قد مر فيه لطيب عرفه وكان لا يمر بحجر ولا بشجر إلا سجد له. اصول كافي

2- أحمد بن محمد بن سعيد الكوفي عن التيملي (علی بن حسن بن علی بن فضال) عن أبيه عن أبي الحسن علي بن موسى الرضا ع قال للإمام علامات يكون أعلم الناس و أحكم الناس و أتقى الناس و أحلم الناس و أشجع الناس و أعبد الناس و أسخى الناس و يولد مختونا و يكون مطهرا و يرى من خلفه كما يرى من بين يديه و لا يكون له ظل و إذا وقع على الأرض من بطن أمه وقع على راحتيه رافعا صوته بالشهادتين و لا يحتلم و تنام عينه و لا ينام قلبه و يكون محدثا و يستوي عليه درع رسول اللَّه ص‏
و لا يرى له بول و لا غائط لأن اللَّه تعالى وكل الأرض بابتلاع ما يخرج منه و تكون رائحته أطيب من المسك و يكون أولى بالناس منهم بأنفسهم و أشفق عليهم من آبائهم و أمهاتهم و يكون أشد الناس تواضعا لله عز و جل ذكره و يكون آخذ الناس بما يأمر به و أكف الناس عما ينهى عنه- و يكون دعاؤه مستجابا حتى أنه لو دعا على صخرة لانشقت بنصفين- و يكون عنده سلاح رسول اللَّه ص و سيفه ذو الفقار و يكون عنده صحيفة فيها أسماء شيعته إلى يوم القيامة و صحيفة فيها أسماء أعدائه إلى يوم القيامة- و يكون عنده الجامعة و هي صحيفة طولها سبعون ذراعا فيها جميع ما يحتاج إليه ولد آدم و يكون عنده الجفر الأكبر و الأصغر إهاب ماعز و إهاب كبش فيهما جميع العلوم حتى أرش الخدش و حتى الجلدة و نصف الجلدة و ثلث الجلدة و يكون عنده مصحف فاطمة ع‏الوافي، ج‏3، ص: 491

3-حدثنا محمد بن إبراهيم بن إسحاق الطالقاني - رضي الله عنه - قال: أخبرنا أحمد بن محمد بن سعيد مولى بني هاشم، عن علي بن الحسن بن علي بن فضال، عن أبيه قال: سألت الرضا علي بن موسى عليه السلام
حدثنا محمد بن إبراهيم بن إسحاق الطالقاني، قال: أخبرنا أحمد بن محمد بن سعيد الهمداني قال: حدثنا علي بن الحسن بن فضال، عن أبيه، قال: قال الرضا
الطالقاني عن أحمد الهمداني عن علي بن الحسن بن فضال عن أبيه عن أبي الحسن
علي بن موسى الرضا عليه السلام قال: للامام علامات: يكون أعلم الناس وأحكم الناس
وأتقى الناس وأحلم الناس وأشجع الناس وأسخى الناس وأعبد الناس، ويلد مختونا
ويكون مطهرا، ويرى من خلفه كما يرى من بين يديه، ولا يكون له ظل. وإذا وقع إلى
الارض من بطن امه وقع على راحتيه رافعا صوته بالشهادتين ولا يحتلم، وتنام عينه ولا
ينام قلبه، ويكون محدثا، ويستوي عليه درع رسول الله صلى الله عليه وآله ولا يرى له
بول ولا غائط لان الله عزوجل قد وكل الارض بابتلاع ما يخرج منه وتكون رائحته أطيب
من رائحة المسك.
الخصال والمعاني والعيون لصدوق .

4-حدثنا أحمد بن زياد بن جعفر الهمداني، قال: حدثنا على بن إبراهيم بن هاشم، عن أبيه، عن على بن معبد، عن الحسين بن خالد، عن على بن موسى الرضا،

الهمداني، عن علي، عن أبيه، عن
علي بن معبد، عن الحسين ابن خالد قال: قال علي بن موسى الرضا عليه السلام: لا دين
لمن لا ورع له، ولا إيمان لمن لا تقية له إن أكرمكم عند الله عزوجل أعملكم بالتقية
قبل خروج قائمنا فمن تركها قبل خروج قائمنا فليس منا. فقيل له: يا ابن رسول الله
ومن القائم منكم أهل البيت ؟ قال: الرابع من ولدي ابن سيدة الاماء يطهر الله به
الارض من كل جور، ويقدسها من كل ظلم

وهو الذي يشك الناس في ولادته، وهو صاحب الغيبة قبل خروجه، فإذا خرج أشرقت الارض
بنور ربها، ووضع ميزان العدل بين الناس، فلا يظلم أحد أحدا. وهو الذي تطوى له
الارض، ولا يكون له ظل، وهو الذي ينادي مناد من السماء باسمه، يسمعه جميع أهل الارض
بالدعاء إليه، يقول: ألا إن حجة الله قد ظهر عند بيت الله فاتبعوه، فان الحق معه
وفيه، وهو قول الله عزوجل " إن نشأ ننزل عليهم من السماء آية فظلت أعناقهم لها
خاضعين "
^^^^

دوستان برای دیدن کلیه مطالب و بررسی رجال واحادیث صحیح اهل سنت به لینک مراجعه کنند .

http://sites.google.com/site/hojjah/saye.doc?attredirects=0&d=1

[=Comic Sans MS]البته وهابیون خیلی سعی دارند که این احادیث را تضعیف کنند اما اخبار صحیح وشواهد قوی مقبول هر عاقل است.

اللهم صل علی محمد وآل محمد

خیر البریه;23294 نوشت:
ابتدا بررسی اسناد روایاتی که در این باب وارد شده اند

سلام دوست عزیز
بهتره ترجمه روایات رو هم بنویسید

دوستان دقیقا منظور سایه نداشتن است و کنایه و چیز دیگری مد نظر نیست

نیایش سبز;23290 نوشت:
سلام ، شاید در اینجا منظور از سایه نداشتن ، همان مراد از همتا نداشتن باشد ، نه اینکه واقعا سایه نداشته باشند.

در ادامه ی ادله ی قبل البته که امام هم سایه دارد

به قول نیایش سبز مراد همتا نداشتن در کردار ورفتار است است چون

اولا
در هر زمان فقط یک امام وجود دارد وامام دیگری در برابر ایشان تازنده هستند وجود ندارد

دوم
به خاطر اینکه سایه تمام حرکات ورفتار انسان را تقلید وهمتایی می کند بنابر این منظور از سایه

نداشتن در تایید حرف نیایش سبز این است که هیچ فردی در اعمال ورفتار مثل آنها نبوده است

اگر بگویند فلانی سایه ی فلان کس است یعنی تمام حرکات ورفتار او را بجای می آورد وکاملا مقلد اوست

در ضمن برای پیامبر هم به همین صورت می توات تاویل کرد

یعنی منظور از سایه نداشتن همان همتا نداشتن در مقام ورفتار است یعنی کسی توانایی وطاقت

این را نداشته که تمام کردار ورفتار او را مانند سایه بجای آورد نه اینکه واقعا سایه ی فیزیکی نداشته باشد

AM نیایش سبز

نقل
نوشته اصلی توسط : گمنام

من یک پیشنهاد دارم

با این اوصافی که شما می فرمایین راه شناخت امام زمان هموار شده است!

هر کس ادعای مهدویت کرد در پیش نوری او را در نظر می گیریم ببینیم سایه دارد یا

نه؟

سلام بردوستان عزیز

چند نكته در باره این حدیث عرض میكنم :

• اصل این حدیث مردود است و سند محكمی ندارد و بیشتر در منابع اهل سنت آمده است . و این حدیث با آیات قرآن كه پیامبر و امام را بشر میداند و اینكه پیامبر و امام هم مانند همه انسانها جسم داشتند ، غذا می خوردند و زندگی می كردند . بنابر این به طور طبیعی پیامبر و امام سایه ظاهری داشتند .
  • بر فرض كه این حدیث وجود داشته باشد منظور سایه ظاهری نیست بلكه این كنایه ازفقدان صفات و رذائل اخلاقی در وجود مبارك پیامبر عزیز و مهربان و سایر امامان بزرگوار می باشد . مثلا ممكنه كنایه از این باشد كه منظور از نداشتن سایه برای پیامبر نبودن هیچ نقطه تاریكی و گناهی در وجود مبارك آن حضرت می باشد .

[=Arial Black]با سلام
[=Arial Black]
[=Arial Black]واما در باره متن احادیث (سایه وسجده) وتفسیر آیات شریفه زیر به آدرس ترجمه المیزان رجوع کنید :
[=Arial Black]
[=Arial Black]
[=Arial Black][=Traditional Arabic][=DecoType Naskh Special]أَوَلَمْ يَرَوْا إِلَى مَا خَلَقَ اللَّهُ مِنْ شَيْءٍ يَتَفَيَّأُ ظِلَالُهُ عَنِ الْيَمِينِ وَالشَّمَائِلِ سُجَّدًا لِلَّهِ وَهُمْ دَاخِرُونَ (نحل48)
[=MS Serif][=Arial Black] [=DecoType Naskh Special]وَلِلَّهِ يَسْجُدُ مَنْ فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ طَوْعًا وَكَرْهًا وَظِلَالُهُمْ بِالْغُدُوِّ وَالْآَصَالِ ( رعد15)
[=MS Serif][=Arial Black]
[=MS Serif][=Arial Black]مراد از ((رؤ يت ))[=Arial Black] در اين آيه رؤ يت بصرى و نظرى حسى و ديدن موجودات جسمانى است ، چون عنايت به اين است كه نظرها را متوجه اجسام سايه دار كند نه خود سايه .
و ((تفيؤ )) از ((فى ء)) به معناى سايه در هنگام برگشت است ، و لذا گويند كلمه ((ظل )) به معناى سايه اول روز، و كلمه ((فى ء))
[=Arial Black] به معناى سايه بعد از ظهر تا آخر روز است ، و ظاهرا همانطور كه گذشت ظل اعم از فى ء است ، و آيه هم آن را تاييد مى كند، پس تفيؤ به معناى بازگشت سايه است در بعد از ظهر.
و كلمه ((شمائل )) جمع ((شمال ))
[=Arial Black] (چپ ) و مقابل يمين (راست ) است ، و جمع آوردن آن با اينكه طرف چپ يكى است به اعتبار اين بوده كه تمامى سمتهاى مفروض كه پشت سر و طرف چپ قرار بگيرند همه را چپ حساب كرده ، و در مقابل همه آنها را، راست قرار داده چنانكه اگر شى ء واحد را صاحب سايه هاى چند دانسته به همين اعتبار است كه سايه هاى طرف راست و چپ را سايه اى جداگانه اعتبار كرده و به اين اعتبار كه يك چيز را چند چيز حساب كرده كه داراى چند طرف چپ باشند،

[=Arial Black]نه اينكه لفظ ((شى ء)) را مفرد آورده و معنا را جمع اعتبار كرده باشد؛ و كلمه ((دخور)) به معناى خضوع و ذلت است .
و اينكه مراد از رؤ يت ، رؤ يت بصرى حسى است خود قرينه است بر اينكه مراد از ((ما خلق الله من شى ء)) با در نظر گرفتن اينكه كلمه ((من شى ء)) بيان ما ((خلق الله )) است همان موجودات ديدنى و محسوس است . چيزى كه هست اين است كه بسيارى از آنها كه ديدنى هستند سايه ندارند، ولى جمله ((يتفيؤ ا ظلاله )) مطلب را منحصر در سايه دارها كرده ، مانند: كوهها و درختان و ساختمانها و اجسام بر آمده از زمين پس كسى اشكال نكند كه ما خلق الله مخصوصا بعد از بيان آن با ((شى ء)) ديگر ملازم با سايه نيست مانند: ستارگان نورانى ، اجسام شفاف مثل شيشه ، و نيز اعراض اجسام ، مثل رنگ و غير آن .
بعضى اين اشكال را پذيرفته و در دفع آن ، جمله ((يتفيوا ظلاله ...)) را وصف كلمه ((شى ء)) قرار داده اند، تا در نتيجه خصوص سايه دارها مورد سخن باشد، و اين توجيه خالى از وجه نيست .
آيه شريفه مى خواهد مشركين را كه منكر توحيد و نبوتند راهنمايى كند به اينكه در حال اجسام سايه دار كه سايه از چپ و راستش دور مى زند نظر كنند، چون اين حال سجود و خضوع در برابر عظمت و كبرياى خدا را مجسم مى كند، و همچنين سجود تمامى موجودات زمينى و آسمانى از جنبندگان و ملائكه .
پس همه اينها در برابر خدا خاضع و ذاتا در برابر امر او منقاد و فرمان بردارند و خضوع و ذلت خود را به اين نحو از عبادات تكوينى اظهار مى دارند.
و اين روشن ترين ادله است بر اينكه در عالم ، اله و معبودى يكتاست ، و او خداى سبحان است ، و يكى از حقوق وى بر خلائق اين است كه بر او سجده كنند، و در برابر امر او خاضع باشند، و همين سجده و خضوع عبارت از توحيد و نبوتى است كه مشركين آن را انكار مى كردند، آرى مگر توحيد غير از اذعان به اينكه خداى سبحان الهى است كه واجب است در برابرش خاضع شد و با ذلت متوجهش گشت چيز ديگرى است ؟ و مگر دين كه دعوت انبياء متضمن آن است غير از خضوع و انقياد در برابر امر او معناى ديگرى دارد؟ پس چرا مشركين آن را انكار مى كنند با اينكه مى بينند و مى دانند كه آنچه در روى زمين در اجسام سايه دار هست همه در برابر او سجده مى
كنند، و آنچه در آسمانها و زمين از ملائكه و موجودات هست همه ساجد و منقاد امر اويند، حتى رب النوع هاى خود آنان كه ايشان آنها را الهه خود فرض كرده اند - و آن آلهه يا از ملائكه ، يا از جن و يا از كملين بشر هستند - و همه در برابر او خاضعند.

پس معناى آيه (و خدا داناتر است ) اين است كه آيا اين مشركين كه منكر توحيد ربوبيت و منكر دعوت انبياء هستند به مخلوقات خدا و اين اجسام كه از زمين سر بر آورده اند از قبيل كوهها و ساختمانها و درختان و يا هر جسمى كه بر زمين نصب شده كه سايه اش در پيرامونش آمد و شد مى كند نظر نمى كنند كه با گرداندن سايه ها از چپ و راست در برابر خدا سجده مى كنند، و از در تذلل و اظهار خضوع و تعبد سايه خود را به زمين مى اندازند.
و در جمله ((ظلالهم بالغدو و الاصال ))
سايه اجسام غليظ و ستبر در سجده به خداى تعالى به خود اجسام ملحق شده ، با اينكه سايه ، امرى است عدمى و عبارتست از نرسيدن نور بخاطر حائل شدن جسم در برابر نور، و سرش اين است كه هر چند سايه امرى است عدمى ، و ليكن آثارى خارجى نظير آثار امور وجودى دارد، مثلا كم و زياد مى شود، و همچنين اختلافات ديگرى به خود مى گيرد كه حواس ما آن را حس ‍ مى كند، پس مى توان گفت در عين عدمى بودن بهره اى از وجود دارد كه با همان مقدار از وجود و همان مقدار از آثار، در برابر خداى تعالى خاضع و ساجد است .
وجه اختصاص سجود موجودات به صبح و شام
و اگر سجده موجودات را به صبح و شام اختصاص داده و حال آنكه مختص به آن دو وقت نيست بلكه در تمامى آنات هست ، سرش آن نيست كه بعضى گفته اند كه : با اين تعبير خواسته است دوام را برساند، و اين تعبير را در جايى مى كنند كه بخواهند ابديت را برسانند. زيرا اگر مى خواست تاييد و ابديت را برساند مناسب تر آن بود كه بفرمايد: ((باطراف النهار)) تا در نتيجه همه ساعات قبل از ظهر و بعد از ظهر را شامل شود، همچنانكه در آيه ((و من آناء الليل فسبح و اطراف النهار لعلّك ترضى بكار برده ...
[=Arial Black]

[=Arial Black][=MS Serif]http://www.ghadeer.org/site/thekr/TAFSIR/INDEX.HTM[=MS Serif]
[=MS Serif][=Arial Black]http://www.ghadeer.org/site/thekr/TAFSIR/INDEX.HTM
[=Arial Black]

خیر البریه;23162 نوشت:

با سلام وتشکر

نور هم مادیست هم معنوی ، یعنی چه ؟

سلام، داشتم کاربران آن لاین را نگاه می کردم که دیدم یکی از مهمانان این تاپیک را مطالعه می کنند ، کلیک کردم دیدم یکی از سوالاتی که از من شده بی پاسخ مونده ، اما در مورد نور مادی و معنوی
نور مادی نوریست که منبع مادی داره مثل خورشید لامپ ماه و ....
نور معنوی هم نوریست که منبع آن معنویات می باشد مثل نور هدایت ، الله نورالسموات و الارض و ... همچنان که ضلالت و گمراهی تاریکی هست. که نور ائمه صلوات الله علیهما مصداق نور معنوی می باشد:

نقل قول:
درادعیه ماثوره آمده :

اشهد يا رسول الله أنك كنت نورا في الاصلاب الشامخة والارحام المطهرة لم

تنجسك الجاهلية بأنجاسها ولم تلبسك من مدلهمات ثيابها واشهد يا رسول الله اني مؤمن

ودر زیات امام حسین (ع) و... میخوانیم :

يا مولاي يا أبا عبد الله ! أشهد أنك كنت نورا "

في الأصلاب
الشامخة، والأرحام المطهرة، لم تنجسك الجاهلية بأنجاسها ولم تلبسك

مدلهمات ثيابها، وأشهد أنك من دعائم الدين، وأركان المؤمنين

تفسیرشما چیه ؟

با تشکر

مثل نوره کمشکاه