تندخوانی در میان علما و طلّاب

تب‌های اولیه

22 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

بسم الله الرحمن الرحیم

تندخوانی در میان علما و فرهیختگان و طلاب،آیا رایج بوده و هست؟

موضوعی که از کارشناسان مختلف دعوت میشود تا ما را در پاسخ به این سوال یاری دهند

سوال اول:تندخوانی در میان علما و فرهیختگان و طلاب،آیا رایج بوده و هست؟

سوال دوم:آیا در علوم دینی،که نیاز به دقّت زیادی دارند،تندخوانی موثر خواهد بود؟

سوال سوم:برای یک طلبه و یک دانشجو،درجه اهمیت آن بین 0 تا 100،چه مقدار است؟

دوستان خوب،اگر به نتیجه مثبت رسیدیم،و دیدیم که مزایای تندخوانی برایمان بسیار است،

ان شالله نرم افزاری معرفی خواهد شد تا بتوانیم با تلاش مستمر،که نیاز به انگیزه ای بلند دارد(که در اینجا به دنبالش هستیم) به این ملکه،یعنی ملکه ی تند خوانی و تمرکز،دست پیدا کنیم

ضمناً دوستانی که تجربه تندخوانی دارند،ما را بهره مند بفرمایند

یا حق

کارشناس بحث : حامی

سلام خدمت شما استارتر محترم و پوزش از این که این تاپیک مدتی بسته ماند.
به طور کلی در این باره باید نکاتی خدمت شما عرض کنم.
سوال اول:تندخوانی در میان علما و فرهیختگان و طلاب،آیا رایج بوده و هست؟

در حوزه علیمه تندخوانی در ضمن مهارت های یادگیری به عنوان یک واحد درسی گنجانده نشده است. و اغلب روش های یادگیری حوزه سنتی هستند که الان هم روان شناسی تربیتی و یادگیری مؤید بسیاری از آنها است.
اما افرادی که دغدغه پیشرفت داشته اند همیشه برای ارتقا مهارت های یادگیری خود با
-مطالعه کتب یادگیری،
-شرکت (حضوری یا غیرحضوری) در کلاس های یادگیری و از جمله تند خوانی
-و مشورت با افراد موفق حوزوی و دانشگاهی

مطالعه خود را روشمند می کنند.
یادم است وقتی تازه وارد حوزه شده بودم و دغدغه مطالعه موفق را داشتم روزی در خیابان استاد علامه حسن زاده آملی( مدظله الشریف) را دیدم تا دم منزلشان دنبال شان رفتم از ایشان شیوه مطالعه موفق را پرسید ایشان گفتند هر کس سبک خاصی برای مطالعه دارد و شیوه من به درد شما نمی خورد ولی نباید عجول باشید برای رسیدن به موفقیت آهسته و پیوسته بروید و طمع موفقیت یک شبه را نداشته باشید یک درخت سیب بعد از سال ها درختی تندومند و پربار می شود.
- دو کتاب به نام در محضر استاد یا در محضر اساتید از یکی از اساتید حوزوی است که ایشان برای موفقیت از استاد برجسته کمک گرفته و از محضر آنها استفاده کرده است. در ضمن سئوالات متعدد هم از شیوه های مطالعه موفق هم سؤال شده است.

- برخی از اساتید حوزوی به شکل خودجوش درباره مهارت های یادگیری مطالعه کرده اند و تلاش کردند این شیوه ها را مدرسه به مدرسه بروند و به طلاب آموزش دهند از جمله این تلاش ها می توان به کلاس های حاج آقای حق جو و کتاب های ایشان اشاره کرد.
- اما به شکل خاص تر دانش پژوهان رشته علوم تربیتی و روان شناسی مؤسسه امام خمینی با مهارت تند خوانی و یادگیری آشنایی بیشتری دارند.

سوال دوم:آیا در علوم دینی،که نیاز به دقّت زیادی دارند،تندخوانی موثر خواهد بود؟

در واقع ما در مهارت یادگیری مربط به تندخوانی بر دو چیز تمرکز داریم:
1- ارتقا مهارتهای تند خوانی با فنون آن،
2- رفع مشکلات خواندن و کندخوانی.
خیلی مواقع ما مشکل کند خوانی داریم.

شخصیت افراد نیز در این شیوه ها اثر گذار است به عنوان نمونه افرادی وسواسی ( اختلال وسواس و شخصیت وسواسی) و افراد درون گرا تمایل به تأمل و تفکر روی مطالب دارند. که این امر در مورد افراد درون گرا هنجار است و در دو مورد اول بیمارگونه.

در کل باید بگوییم:
تندخوانیُ کل کتاب و کل موضوع و کل شخصیت بحسبه:ok:

یعنی این که تندخوانی در مورد کتب اصولی و فلسفی که نیاز به مداقه و دقت و تحلیل عقلی دارد به حسب خود است و تندخوانی کتب تاریخی و اخبار روزنامه ها به حسب خود. تندخوانی درباره تلادت با تدبر و خواندن اشعار لذت بخش یک جور معنا می شود.
تند خوانی افراد درون گرا و برون گرا هم به حسب خود.

تند خوانی قرآن
درباره قرآن خواندن دو جور سفارش داریم که تلاوت است که مورد تإکید فراوان است (دیدن، خواندن و شدن)
یک نوع دیگر این که قرآن را سریع بخوانیم در روایت داریم اگر اشتباه هم کلمه ای خوانده شود فرشتگانی مأمورند اصلاح کنند (البته این نوع را از آیت الله ناصری اصفهانی شنیدم)
و این نوع دوم برای درونی و تثبت کردن نوع اول و انس با قران مهم است.

برخی از بزرگان سفارش می کردند که برای مرور قرآن چشم خوانی کنید نه لب خوانی یا تلفظ تا بتوانید در مدت کمی قرآن را مرور کنید

البته: اشکال نشود که این خواندن بی اثر است این خواندن در واقع دنبال تلاوت با تدبر است و نقش تثبت کننده و درونی کردن یادگرفته ها را دارد.

طی اللسان:
آیت الله مظاهری می فرمایند: «افرادی هستند شاید در میان شما هم باشند افراد شهودی کشفی‏ها شهودی‏ها آنها خیلی چیز بلد هستند علم ندارند اصلاً، امّا شهود دارد خیلی چشم فارسی خواندن ندارد امّا می‏بیند پیرمرد است راه نمی‏تواند برود امّا طی الارض می‏کند زبانش لکنت دارد امّا طی السان می‏کند،

مرحوم نخودکی که از آیات بزرگ اصفهان است این حاج شیخ حسنعلی راستی خیلی بالا است این در زمان پهلوی برای اینکه از دست لختی‏ها فرار کند رفت در نخودک چهار فرسخی نزدیک مشهد امّا هر روز عصر می‏آمد حرم طی الارض مسلم پیش شاگردهای ایشان که ایشان می‏آمدند و برمی‏گشتند یک ختم قرآن می‏خواندند طی اللسان داشتند نصف قرآن را در رفت و نصف دیگر را در برگشت بسیاری از این چیزها نداشتند امّا شهود دارند »(1)
خدا رحمت بکند مرحوم آقای محسنی را که تازه در قم فوت شدند ایشان مرد بالایی بود. مرد بزرگی بود. ایشان می‏گفتند که آشیخ حسنعلی اصفهانی در مشهد در نخودک علاوه بر طی الارض، طی اللسان داشت. یعنی از نخودک که چهار فرسخ بود با طی الارض می‏آمد حرم مقدس زیارت می‏خواند و با طی الارض بر می‏گشت. در زمستان و تابستان می‏آمد. امّا وقتی می‏آمد نصف قرآن را از نخودک تا حرم مطهر می‏خواند و نصف دیگر قرآن را از حرم مطهر تا نخودک می‏خواند. و این مساله که وقتی علی اکبر می‏خواست برود امام حسین (ع) یک قرآن خواند و به او دمید، این درست است. زیرا آنهایی که نمی‏دانند چه خبرهاست و انسان کیست در شک هستند. طی اللسان پیدا می‏کنند با یک یا الله، امّا کدام یا الله؟ آن یا الله که پا شود از آن فطرتی که می‏بیند یا الله را، می‏یابد یا الله را، آن یابیدنش وقتی بیاید به زبان، دیگر داعی نیست. وقتی داعی نیست فقط می‏شود خدا، وقتی فقط شد خدا، چشمه آب پیدا شدن آسان است، آسان. و ختم قرآن هم به یک آن خواندن، آسان است آسان.(2)

سوال سوم:برای یک طلبه و یک دانشجو،درجه اهمیت آن بین 0 تا 100،چه مقدار است؟

در کل با توجه به نکات قبل باید عرض کنم که تند خوانی یک مهارت است اما نباید در مورد اثر آن مبالغه کرد ولی در کل بله می توان این مهارت را در کنار مهارت تمرکز حواس در مجموعه مهارت های یادگیری آموزش دید و آن را تقویت کرد.

-------------------
(1).جلسه نود و چهارم: امتحان الهی،درس اخلاق حضرت آیة اللَّه العظمی مظاهری «مدّظله العالی»

تاریخ: 28/ 11/ 1377
(2)جلسه نوزدهم: مراتب خلوص (بالاترین مرتبه)،درس اخلاق حضرت آیت اللَّه العظمی مظاهری«مدظله العالی»،تاریخ: 10/ 5/ 1375

[="Tahoma"][="Indigo"]سلام بر استاد حامی و سلام بر همه دوستان دیگر
ان شالله اگر دوستان مطلب خوبی در این ضمینه دارند و خصوصاً تجربه موفق،ما را یاری کنند.
:Gol:

[/]

تندخوانی چیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

به نام علی اعلی

سلام و عرض ادب

عاشورایی;297522 نوشت:
تندخوانی چیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

مجموعه راهکارهای عملی و فنونی که به هنگام مطالعه، سرعت انسان را بگونه ای چشمگیر افزایش داده و بسته به تلاش افراد در انجام تمرینات، گاه سرعت مطالعه را به ده برابر رسانده تا در زمانی اندک، توفیق یادگیری صفحات بی شماری فراهم شود، تندخوانی نام دارد.

برای توضیح بیشتر می تونید کتاب زیر رو مطالعه کنید:

اصول و روشهای تندخوانی

http://askdin.com/sites/default/files/gallery/images//10411/1_Tondkhani-1.jpg" title="http://[URL]http://askdin.com/sites/default/files/gallery/images//10411/1_Tondkhani-1.jpg">

نوشته : کاترین ردوی
ترجمه: سیدمرتضی میرهاشمی
نشر: منصوری 108 صفحه

پیروز و موفق باشید

یا علی

حامی;297250 نوشت:
- دو کتاب به نام در محضر استاد یا در محضر اساتید از یکی از اساتید حوزوی است که ایشان برای موفقیت از استاد برجسته کمک گرفته و از محضر آنها استفاده کرده است.

سلام

ايا اين كتاب از نظر علماي حوزه مورد تاييد است

با توجه به حواشي هايي كه در مورد نويسنده اش وجود دارد اين سوال را مي پرسم

ممنون

با سلام خدمت همه دوستان
من تند خوانی رو به اون شکل حرفه ای بلد نیستم اما تجربم تو خوندن دروس مهندسی ( با توجه به این که فوق لیسانس مهندسی هستم) این هست که همواره همه ی درس ها و متون درسی رو یک بار سریع روزنامه وار تا آخر می خوندم تا شمای کلی متن دستم بیاد بعد از اون تدریجی و با تفکر متن رو بررسی می کردم.
این روش در مورد خودم خیلی موثر واقع شد.

[="Tahoma"][="Indigo"]دوستانم،یک توضیح مختصری درباره تندخوانی و نکاتی که در سایت ها و کتاب ها به اون اشاره میشه میکنم،ان شالله به دنبال این هستیم که آیا این فن و روش،ارزش سرمایه گذاری و فرصت گذاشتن برای آموختن را دارد یا خیر.

تندخوانی روشی است که شما با افزایش دامنه دید،و افزایش سرعت چشم،تعداد کلمات بیشتری را(از 2 تا 10 برابر حالت عادی) مطالعه میکنید.
میفرمایند،سرعت فکر کردن،بارها بیشتر از سرعت تکلّم و حرف زدن است.اگر دقت کرده باشید،مطالعه ی ما با سرعت حرف زدنمان برابری میکند،چرا که ما عادت داریم متن را در دل و یا به زبان بخوانیم.
اما اگر راهی باشید که ما کلمات را زباناً بر لب یا در دل نخوانیم،بلکه با نگاه به شکل آن،به معنای آن منتقل شویم،میتوانیم با سرعت بالاتری مطالعه کنیم.
این ایده از جنگ جهانی دوم گرفته شده که برای افزایش عکس العمل خلبان ها به کار گرفته میشده و بعد ها آن را در مطالعه پیاده سازی کردند.پس تندخوانی بر مبنای چند اصل است:

1.زباناً کلمات را نخوانیم،بلکه به شکل و تصویر بشناسیم.برای نمونه خواندن یک کلمه ی 24 حرفی برای ما زمان بیشتری میگیرد تا یک کلمه ی 2 حرفی.

این دو جمله را بخوانید:
آب را برد و خاک را ریخت و دوید(9 کلمه)
متاسفانه ارزشمندی مکانیزم شکلگیری ایدئولوژی،بسیار گره گشا است(9 کلمه)

میبینید که طولانی شدن کلمات،بر طولانی شدن متن جمله تاثیر مستقیم دارد.اما در روش تندخوانی،شما از تصاویر،به معانی منتقل میشوید و نه از حروف.

2.افزایش دامنه دید.به طوری که با دیدن یک کلمه،چندین کلمه اطراف آن را هم خواهید دید و از اشکال آنها به معانی آنها منتقل میشوید.

3.سرعت پرش چشم از کلمه ای به کلمه دیگر که این نیز یکی از اصول است.
4.حافظه و تمرکز
حال فرض کنید شم از سرعت استاندارد مطالعه(بین 200 تا 250 کلمه در دقیقه) به 2500 کلمه در دقیقه برسید،که البته عددی است دست یافتنی! ذهن شما با سرعت بسیار بالایی پردازش میکند و هیچ مشکلی در ادراک نخواهید داشت.فقط تنها مساله ای که هست این است که آیا تمام مهارت های چهار گانه بالا را کامل و به موازات افزایش دادید یا نه.اگر سرعتتان بالا باشد،اما دامنه دید کم باشد،قطعاً لغات زیادی را در متن،از دست خواهید داد! و همینطور باقی مهارت ها

این بود توضیحی مختصر.
دوره های تندخوانی بین 6 تا 12 جلسه ی کوتاه است و حتی تمرین زیادی هم نمیخواهد.اما برای اینکه به سرعت های بالا مثل 1800 یا 2400 کلمه در دقیقه برسید،باید مداومت داشته باشید.برای مثال،6 ماه روزانه 15 دقیقه تمرین کنید.
بله،عالی است!
اما آیا این ادعا ها با واقعیت یکی است؟!
آیا ما پشتکارش را داریم؟!
آیا میتوان کتب علمی را نیز به این صورت مطالعه کرد؟!
و سوالات دیگر که اگر دوستانی تجربه ای هرچند جزئی دارند،بفرمایند تا استفاده کنیم
یا حق
[/]

من شاید تندخوانی بلد باشم :Gig:
البته باید یه تایمر بذارم ببینم به 1800 تا کلمه در دقیقه میرسه یا نه
اما خوب میخونم ...

سلام و ادب
مطالبی که در ادامه خدمتتان عرض می گردد ،برداشت بنده از کلاس روشهای مطالعه و تندخوانی است. امیدوارم برای دوستان ارجمندی که زمان خود را به مطالعه این سطور سپری می کنند موثر واقع شود.
برای اینکه بتوانیم سرعت و دقت مطالعه را بالا ببریم،ابتدا باید عزم جزم داشته باشیم برای انچه قصد یادگیری آن را داریم.(انگیزه به قول دوستانی که شیمی می خونن کمپلکس فعال کننده خواندن و تند خواندن است) بعد هم باید حتما با برنامه ریزی دقیق،ذهنی انسجام یافته و متمرکز داشته باشیم(که ذهن مرتب تاثیر بسیارزیادی در یادگیری و به یاد آوردن مطالب دارد) سپس مراحل زیر را باید به ترتیب انجام دهیم:
1. اشتباههایی که در خواندن داریم شناسایی و با تمرین تصحیح کنیم.
2.با انجام تمارین تقویت حافظه؛قدرت ذهنمان را در یادگیری و به خاطر سپردن بالا ببریم.
3.روش های تندخوانی را یادبگیریم و سعی کنیم بر اساس آنها به مطالعه بپردازیم.
4.مداومت ،مداومت،مداومت و پشت کار
اگر دوستانی هستند که می خواهند در این مسیر گام به گام حرکت کنیم و مراحل را پیش بریم ،اعلام نمایند که بسم الله... را بگوییم.
اللهم عجل
لولیک الفرج

[="Tahoma"][="Indigo"]سلام علیکم دوست گرامی،جناب besharat عزیز
بنده هم مقداری این موارد را مطالعه و دنبال کردم و تا حدودی نیز نتیجه گرفته ام.خصوصاً اگر مدتی مداومت باشد،نتیجه بخش خواهد بود.
اما تجربه ی زیادی ندارم که بتواند پاسخگوی سوالاتی که عرض کردم باشد:
1.آیا این روش،برای مطالعه مطالب علمی و تاریخی و... مفید است و یا فقط به درد رمان خوانی و... میخورد؟
2.از بین 1 تا 100،برای یک محقق در علوم و یا یک طلبه،چقدر اهمیت دارد؟

خوشحال میشم اگر در این موارد راهنمایی بفرمایید.

در ضمن،از پیشنهاد خوبتان ممنون.حتماً
اگر به نتیجه ای قوی برسیم که دوستان بر اساس یقین،اطمینان به اثر بخش بودن این فن داشته باشند،تاپیکی در این ضمینه ایجاد میکنیم و یکی از افراد گروه،پیگیری تمرینات دوستان را میکند و ان شالله در مدت 1 ماه میتوانیم به نتایج درخشانی دست یابیم
یا حق

[/]

سلام علیکم و رحمه الله

مطالبی را که استاد حامی ذکر کردند به نظر حقیر بسیار دقیق است.
بدین دلیل که برای تند خوانی دو گزینه شرطی حداقلی داریم
1- شخصیت فرد و گرایش روحی فرد
2- موضوع و مطلبی را که میخواهد بخواند

یک شخص درونگرا با ذهن تحلیل گر نمیتواند یک مطلب موجود در یک جمله یا موجود در چند جمله را با سرعت به اتمام برساند

و دوم اینکه
موضوعات و مطالب و داشته های برخی کتب انصافا بقدری کم است که تند خوانی برایش واجب مینماید
بقول مرحوم علامه جعفری ( نقل مفهومی از کلام ایشان ) اکثر نویسندگان امروزی واژه پردازی میکنند بجای اینکه مفاهیم را مختصر و مفید و جامع ارائه کنند و نتیجه گیری نمایند ...

اما کتابها و مطالب ارزشمند را نمیتوان اینطور خواند چون لازم است ابتداعا
منظور جلی و ظاهری عبارات نویسنده را میبینیم
ولی بسیارند مطالبی در علوم دینی که در متن و ظاهر جمله چیزی درباره اشان ذکر نشده ولی نویسنده با روش نگارشی خاص و کنایه آمیز به جنبه خفی آن اشاراتی دارد که بررای فهم آن نیاز به تامل وتمرکز در مطلب است.
یاحق

باسلام و عرض ادب
دوست گرامی ، جناب رضاهو ،بنده چنین جسارتی نمی کنم که در مقام راهنمایی برآیم!فقط تجربه اندکی دارم که به امید مفید واقع شدن بیان می کنم و خواهشمندم اگر مطلبی را نادرست یا نابه جا مطرح کردم شما بزرگواران به بنده گوشزد فرمائید تاتصحیح کنم.
پاسخ این سوالاتی که فرمودید را استاد حامی ذکر کردند . فقط بنده حقیر هم چندنکته به ذهنم می رسد:
گویاشما به تندخوانی به عنوان عنصری مستقل نگاه می کنید که یا صفر است(نباید باشد )و یا یک ! در صورتی که همانطور که جنابعالی در بیانتان فرمودید "یک فن" یا استاد حامی فرمودند"تند خوانی یک مهارت است",و هر کسی به گونه ای و تااندازه ای این مهارت را دارد چرا که در غیر این صورت نمی توانست مطالعه کند و چیزی را به خاطر سپارد.برای توضیح بیشتر -طبق فرمایش حضرت آیت الله حسن زاده آملی که ذکر شد-ممکن است بنده به طور فطری و باتجربه روشهایی را برای مطالعه انتخاب کنم که باعث بالابردن سرعت مطالعه و قدرت فهم و یادگیری ام می شود و بعد ها مثلا کتابی را می بینم که همین روشی که من برای مطالعه استفاده می کنم در آن نوشته شده؛یعنی فرد دیگری هم از این روش استفاده کرده و شرح آن رابرای دیگران هم که به طور خودجوش متوجه چنین روشی نشدند،نوشته تا بتوانند از آن استفاده کنند و ضعف های خود را بهبود بخشند.اما آیا این روش برای همه پاسخگوست؟مسلماخیر!همچنین برای یک فرد در شرایط متفاوت نیز شاید پاسخگو نباشد،این یک مسأله.
مسأله دیگر اینکه در روش های مطالعه همانطور که فرمودید مطلع هستید ،راهکارهایی ارائه می دهند که بتوانیم در کمترین زمان بیشترین بازده(یعنی استفاده اپتیمم یابهینه از زمان) را داشته باشیم مثلا در مقدمه می گوید عادت های غلط را ترک کنید یعنی :بلند نخوانید،هنگام مطالعه راه نروید یا مکان و زمان مناسب را برای مطالعه انتخاب کنید،خواب خوب و مناسبی داشته باشید تا هوشیاری بیشتری پیدا کنید...این ها اصولی است که برای هر فردی در هر دوره تحصیلی مفید خواهد بود .
فرمودید دانشجو و طلبه:جمعی که بنده همراهشون روش های مطالعه رایاد گرفتم ،دانشجویان علوم قرآن و حدیث والهیات بودند و تمارین را مثلا روی جزوه شبهه شناسی آنها -که ظاهرا درس مشکلی است-پیاده می کردیم و ظاهرا موثر بود. با رعایت "اصول مطالعه"که در ابتدای بحث تندخوانی مطرح می شود،بنده جزوات زبان اصلی حاوی فرمولها و اثبات های ریاضی را مطالعه کردم و واقعا متوجه بهبود کیفیت مطالعه شدم(حتی گاهی در حد یک ربع زمان کمتر و بازده بیشتر).
ارجولکم التوفیق؛
اللهم عجل لولیک الفرج

ايرانيان57;297535 نوشت:
نقل نوشته اصلی توسط : حامی - دو کتاب به نام در محضر استاد یا در محضر اساتید از یکی از اساتید حوزوی است که ایشان برای موفقیت از استاد برجسته کمک گرفته و از محضر آنها استفاده کرده است. سلام ايا اين كتاب از نظر علماي حوزه مورد تاييد است با توجه به حواشي هايي كه در مورد نويسنده اش وجود دارد اين سوال را مي پرسم ممنون

سلام
محتوای کتاب های ایرادی ندارند
انظر الی ما قال و لاتظژنظر الی من قال (به مطلب گفته شده دقت کنید نه گوینده)
بشر عباد الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه

[="darkgreen"]عرض سلام و ادب

من احساس میکنم با این روش تند خوانی تمرکز خیلی پایین میاد و با این روش نمیشه مباحث دقیق رو کاملا فهمید.مثلا من یه خبر رو با این روش که میخونم اصل مطلب دستم میاد ولی نمیتونم دقیق و با جزئیات این خبر رو انتقال بدم.
نمیدونم این روش خوندن من همون تند خوانی هست یا نه !!!ولی اگه اینجوری باشه به نظر من روش مناسبی برای فهم مباحث علمی نیست.

اگه ممکنه درباره روش تند خوانی بیشتر توضیح بدین.
[/]

[="Tahoma"][="Indigo"]سلام خدمت دوستان و دوست گرامی "آرامش"
بنده خود مدّتی است تمرینات تندخوانی را پیگیری میکنم،اما هنوز اگر بخواهم مانند قبل با تمرکز ادامه دهم،نمیتوانم از تمرینات استفاده کنم.اما در مورد تندخوانی:

افزایش دامنه دید،باعث میشود تعداد کلمات بیشتری در هر پَرش بین کلمات در هر خط،در حوزه ی بینایی ما قرار گیرند و کلمات بیشتری را به اصطلاح جذب کنیم.
مطالعه بر اساس تصویر حروف،و نه کلمات تشکیل دهنده ی حروف باعث میشود سرعت بیشتری در مطالعه پیدا کنیم.

برای مثال یک هندوانه و یک فندق را در کنار هم بگذارید.زمان دیدن شما برای کدام یک از این دو،برای درک آن(که بفهمید آن شیء چیست) بیشتر است؟ مسلماً هیچ کدام. اما اگر دو کلمه را در کنار هم قرار دهیم که یکی کوتاه تر باشد،و یکی بلند تر،آن که طولانی تر است،نیاز به زمان بیشتری برای درک دارد(بر خلاف شیوه های تندخوانی)

دیده ام که در کنار تمرینات تندخوانی به تمرینات تمرکز نیز پرداخته میشود.به نظر میرسد اگر ان شالله از منبع خوبی به صورت تخصصی تر دنبال بفرمایید،بتوانید با تمرکز بالاتری از حالت مطالعه ی معمولی،مطالب را مطالعه بفرمایید.
نقل شده بعضی افراد با سرعت های 2500 تا 5000 کلمه با تمرکز خوب و درک عالی مطالعه میکنند.اما با سرعت های بالاتر،گویا بیشتر به کلیّت موضوع پی میبرند(مثلا با سرعت 11000 کلمه در دقیقه).
سرعت متوسط مطالعه ی ما در ایران،200 تا 250 کلمه در دقیقه میباشد.
[/]

[="Tahoma"][="Indigo"]یکی از فلسوفان بزرگ و معروف غربی،در کودکی،پدرش او را در اتاقی قرار میداده و کتابی را به او میداده تا کتاب را مطالعه کند و در زمان کوتاهی برای بحث درباره ی کتاب حاضر شود.
گزارش شده همین عمل باعث شده که وی به سرعتی بالا رسیده.
وی،با سرعتی که کتاب را ورق میزده،مطالعه میکرده است.
[/]

[="DarkGreen"]ممنون جناب رضا هو بابت توضیحاتتون.
من معمولا کتابهای متفرقه رو با همین روش تند خوانی مطالعه میکنم ،مطالب رو میفهمم ولی چون با سرعت میخونم تمرکز عمیقی رو مباحث ندارم و فکر میکنم به خاطر همین زود فراموش میکنم و تسلطم هم پایینه!!
اما کتاب های درسی رو که آروم میخونم تمرکز بیشتری روشون دارم چون فرصت تامل رو مطالبو دارم
شما تصور کنید فلسفه رو تند خوانی کرد!!!:Gig:اصلا شدنی نیست!!![/]

آرامش;303834 نوشت:
شما تصور کنید فلسفه رو تند خوانی کرد!!!اصلا شدنی نیست!!!

سلام عليكم و رحمه الله

آموختنش كه فكر نميكنم ضرري داشته باشد . شايد در فلسفه و ديگر علوم مشابه كاربري كمتري داشته باشد ولي بغير از اينكه يك فعاليت مغزي است در مكانهاي مناسبش هم كاربردش را نشان خواهد داد.

[="Navy"]بعضي کتاب‌هاي آموزش تندخواني هست که مفيده.

چند تا از عوامل مهم رو که به بعضي ها هم دوستان اشاره کردند:

1- پرهيز از لب خواني

2- حرکت دادن انگشت يا نوک مداد از زير جملاتي که مي‌خوانيم.

3- خط کشيدن زير نکات و کلمات کليدي.

4- خلاصه برداري.

در ضمن، سرعت تندخواني نسبت به سطح علمي مطالب، فرق مي‌کنه. مثل يک اتومبيل که در جادّه‌هاي صاف، تند حرکت مي‌کنه ولي در جادّه‌هاي ناهموار و پر پيچ و خم بايد با احتياط و سرعت کم حرکت کنه.

أرجو لکم التوفيق الإلهيّ.[/]

من کلاس د متاریدینگ میرم که یه چیزی تو مایه های تندخوانی هست.کاملتر و تمریناشم حیلی بیشتره.من خودم هنوز تغییر خاصی رو خودم حس نکردم.
توی کلاس ما اول با کتابهای ساده مثل رمان یا روانشماسی شروع میکنین.همزکان با اون تمرینات دیگه ای همم برای افزایش تمرکز و دقت و حافظه وجود داره که خوب البته من خیلی وقت نمیکنم انجام بدم.ولی به مرور زمان کتابهامون درسی میشه و حتی ممکنه در جلسات اخر کسی که خوب تمرین کرده باشه بتونه کتابهای فلسفی یا فنی رو هم با این روش بخونه بخونه:)
در کل منطق این کلاسا " دیدن= خواندن=فهمیدن "هست.

جمع بندي بحث
پرسش:
تندخوانی در میان علما و فرهیختگان و طلاب، آیا رایج بوده و هست؟ موضوعی که از کارشناسان مختلف دعوت میشود تا ما را در پاسخ به این سوال یاری دهند سوال اول:تندخوانی در میان علما و فرهیختگان و طلاب،آیا رایج بوده و هست؟ سوال دوم:آیا در علوم دینی،که نیاز به دقّت زیادی دارند،تندخوانی موثر خواهد بود؟سوال سوم:برای یک طلبه و یک دانشجو،درجه اهمیت آن بین 0 تا 100،چه مقدار است؟دوستان خوب،اگر به نتیجه مثبت رسیدیم،و دیدیم که مزایای تندخوانی برایمان بسیار است، ان شالله نرم افزاری معرفی خواهد شد تا بتوانیم با تلاش مستمر،که نیاز به انگیزه ای بلند دارد(که در اینجا به دنبالش هستیم) به این ملکه،یعنی ملکه ی تند خوانی و تمرکز،دست پیدا کنیم

پاسخ:
سلام خدمت شما پرسشگر محترم
به طور کلی در این باره باید نکاتی خدمت شما عرض کنم.
[HL]سؤال اول:[/HL]تندخوانی در میان علما و فرهیختگان و طلاب،آیا رایج بوده و هست؟

در حوزه علیمه تندخوانی در ضمن مهارت های یادگیری به عنوان یک واحد درسی گنجانده نشده است. و اغلب روش های یادگیری حوزه سنتی هستند که الان هم روان شناسی تربیتی و یادگیری مؤید بسیاری از آنها است.
اما افرادی که دغدغه پیشرفت داشته اند همیشه برای ارتقا مهارت های یادگیری خود با
-مطالعه کتب یادگیری،
-شرکت (حضوری یا غیرحضوری) در کلاس های یادگیری و از جمله تند خوانی
-و مشورت با افراد موفق حوزوی و دانشگاهی
مطالعه خود را روشمند می کنند.
یادم است وقتی تازه وارد حوزه شده بودم و دغدغه مطالعه موفق را داشتم روزی در خیابان استاد علامه حسن زاده آملی( مدظله الشریف) را دیدم تا دم منزلشان دنبال شان رفتم از ایشان شیوه مطالعه موفق را پرسید ایشان گفتند هر کس سبک خاصی برای مطالعه دارد و شیوه من به درد شما نمی خورد ولی نباید عجول باشید برای رسیدن به موفقیت آهسته و پیوسته بروید و طمع موفقیت یک شبه را نداشته باشید یک درخت سیب بعد از سال ها درختی تندومند و پربار می شود.
- دو کتاب به نام در محضر استاد یا در محضر اساتید از یکی از اساتید حوزوی است که ایشان برای موفقیت از استاد برجسته کمک گرفته و از محضر آنها استفاده کرده است. در ضمن سئوالات متعدد هم از شیوه های مطالعه موفق هم سؤال شده است.
- برخی از اساتید حوزوی به شکل خودجوش درباره مهارت های یادگیری مطالعه کرده اند و تلاش کردند این شیوه ها را مدرسه به مدرسه بروند و به طلاب آموزش دهند از جمله این تلاش ها می توان به کلاس های حاج آقای حق جو و کتاب های ایشان اشاره کرد.
- اما به شکل خاص تر دانش پژوهان رشته علوم تربیتی و روان شناسی مؤسسه امام خمینی با مهارت تند خوانی و یادگیری آشنایی بیشتری دارند.

[HL]سؤال دوم:[/HL]آیا در علوم دینی،که نیاز به دقّت زیادی دارند،تندخوانی موثر خواهد بود؟

در واقع ما در مهارت یادگیری مربط به تندخوانی بر دو چیز تمرکز داریم:
1- ارتقا مهارتهای تند خوانی با فنون آن،
2- رفع مشکلات خواندن و کندخوانی.
خیلی مواقع ما مشکل کند خوانی داریم.
شخصیت افراد نیز در این شیوه ها اثر گذار است به عنوان نمونه افرادی وسواسی ( اختلال وسواس و شخصیت وسواسی) و افراد درون گرا تمایل به تأمل و تفکر روی مطالب دارند. که این امر در مورد افراد درون گرا هنجار است و در دو مورد اول بیمارگونه.

در کل باید بگوییم:
تندخوانیُ کل کتاب و کل موضوع و کل شخصیت بحسبه
یعنی این که تندخوانی در مورد کتب اصولی و فلسفی که نیاز به مداقه و دقت و تحلیل عقلی دارد به حسب خود است و تندخوانی کتب تاریخی و اخبار روزنامه ها به حسب خود. تندخوانی درباره تلادت با تدبر و خواندن اشعار لذت بخش یک جور معنا می شود.
تند خوانی افراد درون گرا و برون گرا هم به حسب خود.

تند خوانی قرآن

درباره قرآن خواندن دو جور سفارش داریم که تلاوت است که مورد تإکید فراوان است (دیدن، خواندن و شدن)
یک نوع دیگر این که قرآن را سریع بخوانیم در روایت داریم اگر اشتباه هم کلمه ای خوانده شود فرشتگانی مأمورند اصلاح کنند (البته این نوع را از آیت الله ناصری اصفهانی شنیدم)
و این نوع دوم برای درونی و تثبت کردن نوع اول و انس با قران مهم است.
برخی از بزرگان سفارش می کردند که برای مرور قرآن چشم خوانی کنید نه لب خوانی یا تلفظ تا بتوانید در مدت کمی قرآن را مرور کنید
البته: اشکال نشود که این خواندن بی اثر است این خواندن در واقع دنبال تلاوت با تدبر است و نقش تثبت کننده و درونی کردن یادگرفته ها را دارد.

طی اللسان:

آیت الله مظاهری می فرمایند: «افرادی هستند شاید در میان شما هم باشند افراد شهودی کشفی‏ها شهودی‏ها آنها خیلی چیز بلد هستند علم ندارند اصلاً، امّا شهود دارد خیلی چشم فارسی خواندن ندارد امّا می‏بیند پیرمرد است راه نمی‏تواند برود امّا طی الارض می‏کند زبانش لکنت دارد امّا طی السان می‏کند،
مرحوم نخودکی که از آیات بزرگ اصفهان است این حاج شیخ حسنعلی راستی خیلی بالا است این در زمان پهلوی برای اینکه از دست لختی‏ها فرار کند رفت در نخودک چهار فرسخی نزدیک مشهد امّا هر روز عصر می‏آمد حرم طی الارض مسلم پیش شاگردهای ایشان که ایشان می‏آمدند و برمی‏گشتند یک ختم قرآن می‏خواندند طی اللسان داشتند نصف قرآن را در رفت و نصف دیگر را در برگشت بسیاری از این چیزها نداشتند امّا شهود دارند »(1)
خدا رحمت بکند مرحوم آقای محسنی را که تازه در قم فوت شدند ایشان مرد بالایی بود. مرد بزرگی بود. ایشان می‏گفتند که آشیخ حسنعلی اصفهانی در مشهد در نخودک علاوه بر طی الارض، طی اللسان داشت. یعنی از نخودک که چهار فرسخ بود با طی الارض می‏آمد حرم مقدس زیارت می‏خواند و با طی الارض بر می‏گشت. در زمستان و تابستان می‏آمد. امّا وقتی می‏آمد نصف قرآن را از نخودک تا حرم مطهر می‏خواند و نصف دیگر قرآن را از حرم مطهر تا نخودک می‏خواند. و این مساله که وقتی علی اکبر می‏خواست برود امام حسین (ع) یک قرآن خواند و به او دمید، این درست است. زیرا آنهایی که نمی‏دانند چه خبرهاست و انسان کیست در شک هستند. طی اللسان پیدا می‏کنند با یک یا الله، امّا کدام یا الله؟ آن یا الله که پا شود از آن فطرتی که می‏بیند یا الله را، می‏یابد یا الله را، آن یابیدنش وقتی بیاید به زبان، دیگر داعی نیست. وقتی داعی نیست فقط می‏شود خدا، وقتی فقط شد خدا، چشمه آب پیدا شدن آسان است، آسان. و ختم قرآن هم به یک آن خواندن، آسان است آسان.(2)

[HL]سؤال سوم:[/HL]برای یک طلبه و یک دانشجو،درجه اهمیت آن بین 0 تا 100،چه مقدار است؟

در کل با توجه به نکات قبل باید عرض کنم که تند خوانی یک مهارت است اما نباید در مورد اثر آن مبالغه کرد ولی در کل بله می توان این مهارت را در کنار مهارت تمرکز حواس در مجموعه مهارت های یادگیری آموزش دید و آن را تقویت کرد.
-------------------
(1).جلسه نود و چهارم: امتحان الهی،درس اخلاق حضرت آیة اللَّه العظمی مظاهری «مدّظله العالی»
تاریخ: 28/ 11/ 1377
(2)جلسه نوزدهم: مراتب خلوص (بالاترین مرتبه)،درس اخلاق حضرت آیت اللَّه العظمی مظاهری«مدظله العالی»،تاریخ: 10/ 5/ 1375

موضوع قفل شده است