ایا نگاه کردن زنان به هیئت سینه زنی اقایان گناه است؟

تب‌های اولیه

32 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ایا نگاه کردن زنان به هیئت سینه زنی اقایان گناه است؟

عرض سلام و خسته نباشید به دوستان اسک دینی
حکم نگاه کردن خانم ها به سینه زدن اقایان در هیئت هایی که در خیابونا میرن گناهه؟ این مسئله مشکل بزرگیه برای من:ok:
لطفا راهنمایی کنید
مرجع تقلید:ایت الله مکارم شیرازی :Gol:

کارشناس پاسخگو : سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

خار مغیلان;293506 نوشت:
عرض سلام و خسته نباشید به دوستان اسک دینی حکم نگاه کردن خانم ها به سینه زدن اقایان در هیئت هایی که در خیابونا میرن گناهه؟ این مسئله مشکل بزرگیه برای من لطفا راهنمایی کنید مرجع تقلید:ایت الله مکارم شیرازی کارشناس پاسخگو : سجاد

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال اگر بدن مرد برهنه نباشد و به صورت معمول بدن را پوشانده باشد نگاه کردن زن بدون قصد لذت و خوف افتادن به گناه مانعی ندارد . (1)

همیشه موفق و سربلند باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم[/]

سلام
ممنون از راهنماییتون اما من زنهایی رو دیدم که وقتی هیئتی داره از کوچه یا خیابون میگذره میرن و همراه اونا راه میفتن و سینه میزنن وهیئتو نگاه میکنن
ولی مردای سینه زن که برهنه نمیشن:Gol:

:Sham:بله اشکالی نداره :Sham:
-------------------
:hamdel:یا حسین شهید:hamdel:

به نظر من مجالس روضه ای که مخصوص خانم ها برگزار می شه بهترین گزینه برای عزاداری خانم ها هستش .

[="Navy"]سلام
اشکال که 100% به نظر من داره کار بیهوده ایه که جدیدنا مد شه انگار !
میبینی میشنوی که میگن امشب بریم دنبال دسته:Gig: یعنی چی آخه...
شاید ربطی به تاپیک نداشته باشه معذرت
ولی این مجالس روضه خانوما: همین خانومه که میاد روضه میخونه همه نه ها سوتفاهم نشه تاکید میکنم همه نه
من چندباری چند جایی رفتم احساس میکنم پروبال الکی زیاد میدن
یه طوریه باید رفته باشید بفهمید چی میگم
بعد مراسم هم که خانوما دور همی هر هر و کر کر و غیبت ...را می ندازنو دیگه من نمیگم:Gig: قرار بود نگما...
واقعا طوریم هست که نمیتونه چیزی بگه چون تعدادشون زیاده سنشونم بالا تر از ماست و میگن احترام نگه نمیداری...[/]

عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
دوستان و پاسخگویان لطفا راهنمایی کنید من هنوز جوابم رو نگرفتم:Gol:
در پناه حق

بله منم موافقم :ok:

z a h r a;294717 نوشت:

ولی این مجالس روضه خانوما: همین خانومه که میاد روضه میخونه همه نه ها سوتفاهم نشه تاکید میکنم همه نه
بعد مراسم هم که خانوما دور همی هر هر و کر کر و غیبت ...را می ندازنو دیگه من نمیگم:gig: قرار بود نگما...
واقعا طوریم هست که نمیتونه چیزی بگه چون تعدادشون زیاده سنشونم بالا تر از ماست و میگن احترام نگه نمیداری...

پیدا کردن مجلسی که به درد بخور باشه خودش خیلی مهمه. شما مجلسی رو برید که به درد بخور باشه و بشه ازش کسب معرفت کرد و اگر شاهد فعل حرامی هم بودید بنا به وظیفه ی امر به معروف و نهی از منکر تذکر بدید. (تذکر به دیگران بی احترامی به آن ها نیست)

خار مغیلان;294719 نوشت:
عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
دوستان و پاسخگویان لطفا راهنمایی کنید من هنوز جوابم رو نگرفتم:gol:
در پناه حق

علیکم السلام. جناب سجاد که پاسخ شرعی مساله رو براتون توضیح دادند .
ولی بنده هم یه توضیحی که نظر خودم هستش و به هیچ وجه پاسخ شرعی نیست رو اضافه می کنم. شما بیاید و از اون طرف هم به قضیه نگاه کنید.

حضور خانم ها در کنار دسته های عزاداری باعث نمی شه که خلوص عزاداری ها کمرنگ تر بشه ؟
باعث نمیشه که اون جوونی که برای عزاداری اومده بود به خاطر اون دخترخانومی که اون طرف ایستاده زنجیرش رو محکم تر بکوبه ؟
باعث نمی شه که بعضی مجالس عزاداری رو به مجلس آشنایی بعضی پسرها و دخترها برای دوستی تبدیل کنه که شماره بدن و ... .
باعث نمی شه که نگاه آقایون به خانوم های بدحجابی بیفته که ایستادن و نگاه می کنن ؟

ممکنه بگید کسی که برای عزاداری واقعی اومده جلوی چشم خودش رو هم می گیره ولی از شما می پرسم کسی که اومده تا از این مجالس کمک بگیره تا دیگه از این کارها نکنه چی ؟ توی همون مجالس دوباره به گناه دعوت میشه ... .

ممکنه بگید خانم هایی که کنار هیات های عزاداری ایستادند بدحجاب نیستند و فقط برای عزاداری اومدند، بله این جور افراد کم هم نیستند ولی هستند افرادی که از این جور فرصت ها سوء استفاده می کنند با چنان آرایشی کنار هیات ها حضور پیدا می کنند که به قول مادرم در مجالس عروسی این چنین آرایش نمی کنند .

و در آخر ممکنه بگید این ها آفت ها و آسیب های عزاداری است و دلیل نمی شود که به خاطر عده ای ، عده ی دیگری از حضور در این مجالس محروم شوند ولی به شما عرض می کنم همان طور که بین بد و بدتر باید بد را انتخاب کرد بین خوب و خوب تر هم باید خوب تر را انتخاب کرد . تا مجالس سالم و بدون هر گونه آسیب مانده چرا حضور در این گونه مجالس ؟

مجالس روضه ی مخصوص خانم ها هم نخواستید بروید مجالسی که در مساجد و حسینیه ها برگزار می شود گزینه ی دیگری است.

سلام
ممنون از راهنماییتون خوب کسایی که بدون ارایش میرن چی اونایی که عاشق این ایامن بعدم مردهایی که به سینه زنی میرن نباید چشمشون دنبال زن غریبه ای باشه که اون ور وایساده و باید خلوص نیت داشته باشه اگه بخواد در سینه زنی همچین کاری رو انجام بده بهتره اصلا نیاد سینه زنی

follower;294743 نوشت:
حضور خانم ها در کنار دسته های عزاداری باعث نمی شه که خلوص عزاداری ها کمرنگ تر بشه ؟
باعث نمیشه که اون جوونی که برای عزاداری اومده بود به خاطر اون دخترخانومی که اون طرف ایستاده زنجیرش رو محکم تر بکوبه ؟
باعث نمی شه که بعضی مجالس عزاداری رو به مجلس آشنایی بعضی پسرها و دخترها برای دوستی تبدیل کنه که شماره بدن و ... .
باعث نمی شه که نگاه آقایون به خانوم های بدحجابی بیفته که ایستادن و نگاه می کنن ؟

[="green"]صلی الله علیک یا [="red"]مولانا[/] یا صاحب الزمان ادرکنی
[/]
در پاکستان مراسم عزاداری ای برای سید الشهدا برگذار میشد و آتشی به پا میکردند و از درون آتش به عشق امام حسین علیه السلام میگذشتند و حتی مویی از موهای پاهایشان هم نمیسوخت...
یکی از جوانان هنگام گذر از آتش فریاد زد و به شدت سوخت...
علت را پرسیدند...گفت: بدون هیچ مشکلی داخل آتش شدم ، نامزدم را در آن طرف دیدم ، یک لحظه فکرم این شد که خوبست که او هم این حرکت مرا میبیند ، همینجا بود که دفعتا سوختم...

[="Tahoma"][="Black"]

خار مغیلان;294582 نوشت:
سلام ممنون از راهنماییتون اما من زنهایی رو دیدم که وقتی هیئتی داره از کوچه یا خیابون میگذره میرن و همراه اونا راه میفتن و سینه میزنن وهیئتو نگاه میکنن ولی مردای سینه زن که برهنه نمیشن

با عرض سلام مجدد

دسته روی خانم ها یا راه افتادن خانم ها به دنبال دسته روی آقایان ،به خودی خود مانع شرعی ندارد اما اگر موجب مفسده شود یعنی مثلا منجر به نگاه حرام یا گناهان دیگر گردد قطعا جایز نیست . (1)

سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم[/]

سلام
مطالب دوستانو خوندم. حكم كلي دادن در اين گونه موارد به نظرم سخته و هر كسي بايد واقعا ببينه كه بسته به ميزان ظرفيتش چقدر بايد در اين گونه مراسم ها شركت كنه. ولي يه چيزي كه امسال متاسفانه اون هم تو روز عاشورا شنيدم " آرايش عاشورايي "‌خانمها بود.
صرفنظر از اينكه اين نكته در حد حرف هم باشه براي من غير قابل توجيهه.
ميان ماه من تا ماه گردون / تفاوت از زمين تا آسمانهاست

اي كاش بدونن كه براي كي دارن مي يان عزاداري و اشك و سوز
حضرت زينب (س) كجا و ما كجا؟؟!!!
دعا كنيم براي هم ....
يا حسين :Gol:

[="Tahoma"][="SeaGreen"]سلام به کاربران و کارشناسان محترم.
منم بچگی هام دسته روی زیاد کردم یعنی همیشه دستم تو دستای بابام بود و مردونه دسته روی می کردم پا به پای مردا! اما الان حتی خیلی دوس ندارم وقتی سر راهم دسته ای رد میشه وایسم و نگاه کنم. یه طوری میشم. احساس تشتت تو قلبم بهم دست میده. نمی خوام داغ حرف بزنم و تعصبی برخورد کنم اما این فقط یه احساس شخصیه که مجابم می کنه حتی نیام بیرون که فقط دسته ببینم. حس می کنم این کار می تونه خودبه خود، آغازی بر اختلاط بین مذهبیا بشه که سمّه براشون. و باید از همون ابتدای امر، کنترلش کرد.
[/]

مشکل دارد 100%گناه

سلام
اربعین حسینی رو تسلیت میگم.
امشب تو مجلس عزاداری که بودم تصویر سخنران و هم چنین سینه زنی آقایونی که عزاداری می کردن رو واسه خانوما گذاشته بودن و من تو دو سه ساعتی که اونجا بودم به عینه میدیدم که تقریبا از اول تا آخر مجلس اکثر خانوما نگاهشون به پرده ی نمایش بود و زل زده بودن به جوونا و نمیدونم اصلا چه ضرورتی داره این کار... درصورتی که احتمال به گناه افتادن جوونترا هست.
جناب سجاد بزرگوار میشه بفرمایید حضور تو این مجلس چه حکمی داره ؟مرجعم آیت الله فاضل "ره" هستند.

بنظر من اگر خانمها به تماشای سینه زنی مردها نرند آقایان هم به این مراسم نمیرند.وقت با ارزش تر از این هاست که پای این جور مراسم تلف بشه.کدام مرجع و عالمی رو میبینید که وقتش را پای ای جور مراسم ها بهدر بده؟

[="Tahoma"][="Black"]

شوق وصال;305185 نوشت:
سلام اربعین حسینی رو تسلیت میگم. امشب تو مجلس عزاداری که بودم تصویر سخنران و هم چنین سینه زنی آقایونی که عزاداری می کردن رو واسه خانوما گذاشته بودن و من تو دو سه ساعتی که اونجا بودم به عینه میدیدم که تقریبا از اول تا آخر مجلس اکثر خانوما نگاهشون به پرده ی نمایش بود و زل زده بودن به جوونا و نمیدونم اصلا چه ضرورتی داره این کار... درصورتی که احتمال به گناه افتادن جوونترا هست. جناب سجاد بزرگوار میشه بفرمایید حضور تو این مجلس چه حکمی داره ؟مرجعم آیت الله فاضل "ره" هستند.

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سئوال شما

همان طور که در پست های قبلی عرض شد اگر این کار و حضور کسی در آنجا موجب نگاه حرام شود یا مفسده دیگری داشته باشد شرعا جایز نیست. (1)

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله فاضل لنکرانی ره در قم[/]

خیلی جاها بانوان با پوشش نامناسب شرکت میکنند.رفتن نداره به نظر من.موهای رنگ کرده و افتضاح در شب عاشورا.جز رنجاندن دل امام زمان چیزی نداره تا میشه باید این مجالس رو با حجاب داشت منفجر کرد که اصلا به چشم نیان یا اینکه اونقدر شرکت نکرد تا این رویه از سکه بیوفته.البته خداوند از دل همه مومناان داناتر و اگاهتر است.

سلام
نميدونم جاش اينجا هست يا نه .....
طبق استفتا از حضرت آقا :

""برهنه شدن در هنگام سينه‌زني براي سيدالشهداء(ع ""

حضرت آيت الله العظمي خامنه اي:
[=arial]سلام عليکم و رحمة الله و برکاته
بسمه تعالى
در صورتى که نامحرم نباشد و مستلزم مفسده نباشد، برهنه شدن و سينه زدن جايز است ولى مناسب است با لباس عزادارى انجام بگيرد.
موفق و مؤيد باشيد.

يك سوال پيش مي آيد :
در جواب آمده كه نا محرم نباشد ؛
همين طور كه مستحضريد در برخي هيئت ها فيلم برداري ميشود ، اين فيلم ها به فروش ميرسند و در اينترنت قرار داده ميشوند و نامحرم مي تواند آن را ببنيند ، پس بطور غير مستقيم نامحرم مي تواند آن را ببينيد .

حال اين موضوع چه طور ؟ اشكالي دارد كه مرد ها در اين مراسمات كه فيلم برداري مشود ، شركت كنند؟؟؟؟؟؟؟

ماجراي در ...;512167 نوشت:
سلام
طبق استفتا از حضرت آقا :

بسمه تعالى
در صورتى که نامحرم نباشد و مستلزم مفسده نباشد، برهنه شدن و سينه زدن جايز است ولى مناسب است با لباس عزادارى انجام بگيرد.
موفق و مؤيد باشيد.

يك سوال پيش مي آيد :
همين طور كه مستحضريد در برخي هيئت ها فيلم برداري ميشود ، اين فيلم ها به فروش ميرسند و در اينترنت قرار داده ميشوند و نامحرم مي تواند آن را ببنيند ، پس بطور غير مستقيم نامحرم مي تواند آن را ببينيد .

حال اين موضوع چه طور ؟ اشكالي دارد كه مرد ها در اين مراسمات كه فيلم برداري مشود ، شركت كنند؟؟؟؟؟؟؟

سلام علیکم،
در راستای این سؤال دوستمان آیا برهنه شدن در مسجد (نه حسینیه یا مهدیه یا ...) بی‌حرمتی به مسجد نیست؟ تا جایی که دیده بودم پوشش عورت آقایان در مسجد از زانو هست تا ناف و با شلوارهای امروزی این حدود کامل پوشش داده نمیشود؟

سلام
طبق استفتا از حضرت آقا :

بسمه تعالى
موفق و مؤيد باشيد.

يك سوال پيش مي آيد :

.................................................

[="Tahoma"][="Black"]

سلام
طبق استفتا از حضرت آقا :

سلام عليکم و رحمة الله و برکاته
بسمه تعالى
موفق و مؤيد باشيد.

يك سوال پيش مي آيد :

با عرض سلام و احترام

اگر مفسده ای نداشته باشد ، مانعی ندارد.

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

[="Tahoma"][="Black"]

owari;512265 نوشت:
سلام علیکم،
در راستای این سؤال دوستمان آیا برهنه شدن در مسجد (نه حسینیه یا مهدیه یا ...) بی‌حرمتی به مسجد نیست؟ تا جایی که دیده بودم پوشش عورت آقایان در مسجد از زانو هست تا ناف و با شلوارهای امروزی این حدود کامل پوشش داده نمیشود؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

در فرض سؤال برهنه شدن در مساجد و حسینیه ها به خودی خود بی حرمتی به این اماکن تلقی نمی شود .

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

follower;294678 نوشت:
به نظر من مجالس روضه ای که مخصوص خانم ها برگزار می شه بهترین گزینه برای عزاداری خانم ها هستش .

[=arial]سلام و عرض ادب خدمت دوست عزیز
من شخصا عقیده دارم هر چیزی جای خودش رو داره
بله مسلّما مجلس زنانه ، بهترین جا برای عزاداری زنهاست ولی منافاتی هم نداره که در مجالس و دسته های عزاداری هم شرکت کنن
رونق دادن به مجالس اهل بیت علیهم السلام ، به هر شکلی که ممکنه باید انجام بشه(البته با رعایت موازین شرعی و اخلاقی)
اینکه در مجالس عزاداری و زنجیر زنی و ... بعضی اشخاص(چه زن و چه مرد) ، موازین شرعی و اخلاقی رو زیر پا میذارن ، دلیل نمیشه که حکم کلی بدیم و بگیم مثلا اصلا زنها درست نیست در مجالسی که آقایون هستن شرکت کنن
بلکه باید تذکر بدیم و این آفتها رو از بین ببریم نه این که صورت مسئله رو پاک کنیم

Z A H R A;294717 نوشت:
سلام
اشکال که 100% به نظر من داره کار بیهوده ایه که جدیدنا مد شه انگار !
میبینی میشنوی که میگن امشب بریم دنبال دسته:Gig: یعنی چی آخه...
شاید ربطی به تاپیک نداشته باشه معذرت
بعد مراسم هم که خانوما دور همی هر هر و کر کر و غیبت ...را می ندازنو دیگه من نمیگم:Gig: قرار بود نگما...
واقعا طوریم هست که نمیتونه چیزی بگه چون تعدادشون زیاده سنشونم بالا تر از ماست و میگن احترام نگه نمیداری...

[=arial]سلام و عرض ادب خدمت خواهر محترم
چرا فکر میکنید بیهوده است خواهرم
اینکه در مجالس اهل بیت شرکت کنیم و هیچ کاری هم نکنیم و صِرفا سیاه لشکر باشیم هم به خودیِ خود موضوعیت داره
این چیزیه که هم در احادیث به ما آموخته شده و هم سیره ی بزرگترین علمای ما و هم سیره ی شیعیان و مردم ما بوده
عقل به به تنهایی به این مسئله حکم میکنه
دلیلش هم این هست که با حضور در این مجالس ، به نوعی داریم اونها رو بزرگ و با اهمیت جلوه میدیم ... چیزی که اصطلاحا بهش میگیم
[=arial]تعظیم شعائر[=arial]
مگه در احادیث نداریم که اگر گریتون نمیگیره ، تظاهر کنید به گریه کردن !؟
دلیلش واضحه... چون با این کار میخوایم خودمون رو همراه با دیگران نشون بدیم و سهمی داشته باشیم و به همه ثابت کنیم که این مجلس و صاحب مجلس چقدر برامون مهم و ارزشمنده
بلا تشبیه مثل مراسم دفن خودمون . مگه وقتی یک شخص عادی از دنیا میره ، همه ی دوستان و اقوام و نزدیکان به دنبال تابوت راه نمیفتن !؟ آیا کسی میگه این کار بیهوده است !؟ خب فقط 4 نفر ، 4 طرف تابوت رو بگیرن و بذارنش توی قبر دیگه !! چه کاریه این همه آدم بیفتن دنبالش ! ولی هیچ کس اینو نمیگه . چون همه میدونن که با همراهی اون میّت دارن به خانوادش نشون میدن که ما هم در این غم شریک هستیم و برای ما هم مهم بوده که چنین عزیزی از دنیا رفته .
حضور هر چه بیشتر شیعیان در مراسم عزاداری(ولو اینکه هیچ کاری هم نکنن و فقط حضور داشته باشن) ، اثرات بسیار مهم شخصی و اجتماعی داره . خیلی ها با حضور در این مجالس تصمیمات مهمی میگیرن و زندگیشون ازین رو به اون رو میشه . همچنین حضور هر چه بیشتر مردم در این مجالس ، خاری است در چشم دشمنان ما و اونهایی که لحظه به لحظه دارن عزاداری های ما رو رصد میکنن تا ببینن از لحاظ کمیت و کیفیت آیا پیشرفت داشته یا پسرفت .
ضمن اینکه اصلا صِرف حضور داشتن در این مجالس ، ثواب و اثرات عجیب معنوی داره چون این مجالس محل رفت و آمد فرشتگان و اولیاء خدا است
بازم تاکید میکنم که آفتهایی که در بین
[=arial]عزاداران[=arial] هست رو نباید سرایت بدیم به [=arial]عزاداری[=arial]
اینکه به قول شما خانمها بعد از عزاداری میشینن دور هم و هرهر و کرکر و غیبت میکنن ، دلیل نمیشه که این مجالس رو زیر سوال ببریم بلکه باید بهشون تذکر داده بشه تا
[=arial]عزاداران[=arial] خودشون رو اصلاح کنن .
اینم در نظر داشته باشید خواهرم که در مسئله ی امر به معروف و نهی از منکر ، به هیچ عنوان جای ملاحظه کردن و احترام و ... نیست
احترام به خداوند و دستورات دینی ، بر هر چیز دیگه ای مقدّمه
پس نباید اینطور فکر کنید که نهی از منکر کردن زنانی که از شما بزرگتر هستن ، درست نیست
بله باید دید آیا شرایط نهی از منکر وجود داره یا نه ... اگه وجود نداره که هیچ ... ولی اگه شرایطش هست ، دیگه این مسئله مهم نیست که اون شخص از شما بزرگتره یا کوچکتر

[=arial]ببخشید که طولانی شد
التماس دعا

follower;294743 نوشت:
علیکم السلام. جناب سجاد که پاسخ شرعی مساله رو براتون توضیح دادند .
ولی بنده هم یه توضیحی که نظر خودم هستش و به هیچ وجه پاسخ شرعی نیست رو اضافه می کنم. شما بیاید و از اون طرف هم به قضیه نگاه کنید.

ممکنه بگید کسی که برای عزاداری واقعی اومده جلوی چشم خودش رو هم می گیره ولی از شما می پرسم کسی که اومده تا از این مجالس کمک بگیره تا دیگه از این کارها نکنه چی ؟ توی همون مجالس دوباره به گناه دعوت میشه ... .

ممکنه بگید خانم هایی که کنار هیات های عزاداری ایستادند بدحجاب نیستند و فقط برای عزاداری اومدند، بله این جور افراد کم هم نیستند ولی هستند افرادی که از این جور فرصت ها سوء استفاده می کنند با چنان آرایشی کنار هیات ها حضور پیدا می کنند که به قول مادرم در مجالس عروسی این چنین آرایش نمی کنند .

و در آخر ممکنه بگید این ها آفت ها و آسیب های عزاداری است و دلیل نمی شود که به خاطر عده ای ، عده ی دیگری از حضور در این مجالس محروم شوند ولی به شما عرض می کنم همان طور که بین بد و بدتر باید بد را انتخاب کرد بین خوب و خوب تر هم باید خوب تر را انتخاب کرد . تا مجالس سالم و بدون هر گونه آسیب مانده چرا حضور در این گونه مجالس ؟

مجالس روضه ی مخصوص خانم ها هم نخواستید بروید مجالسی که در مساجد و حسینیه ها برگزار می شود گزینه ی دیگری است.

[=arial]ببینید یه نکته ای رو که در جوابهای قبلی عرض کردم باید بیشتر روش تاکید کنم
مشکل اینجاست که به خاطر آفتی که در بین
[=arial]بعضی از مردم و عزادارها[=arial] هست ، ما داریم اصل این نوع [=arial]عزاداری ها [=arial]رو زیر سوال میبریم
من از وقتی که یادمه ، دسته های عزاداری و زنجیر زنی در خیابانها حضور داشتن و همیشه هم زنان و دختران برای تماشا یا حضور در کنار این دسته ها میومدن
ولی اگه دقت کنید این چند سال اخیره که این آفت و مشکل ایجاد شده و این بحث مطرح شده که بعضی دختر ها و پسرها ازین موقعیت سوء استفاده میکنن
اتفاقا دشمن هم همینو میخواد
که با ایجاد آفت ، ما رو مجبور به عقب نشینی کنه
من اصلا موافق نیستم که حالا که چنین آفتی ایجاد شده پس زنان باید ازین مجالس دوری کنن .
ما باید با آفت مقابله کنیم نه اینکه صورت مسئله رو پاک کنیم
به جای اینکه زنان رو نهی کنیم ازینکه در این مجالس شرکت کنن ، باید یادشون بدیم که درست حضور پیدا کنن . اونهایی که بی اطلاع هستن و ناخواسته دچار این آفات میشن رو دوستانه تذکر بدیم و اون عدّه ی کمی که در اصل از دشمنان دارن خط میگیرن و عمدا این مجالس رو خراب میکنن رو باید محکم و با قدرت باهاشون برخورد کنیم .
دقیقا مثل بحث حجاب میمونه . شما ببینید مگه دشمن وقتی تلاش کرد تا چادر رو در جامعه ی ما بد و کمرنگ کنه ، دیگه دست از نقشه ها و دشمنی هاش برداشت !؟ اصلا
بعد رفت سراغ مانتو و روسری و همینطور الی آخر
و دست بردار هم نخواهد بود تا جایی که جامعه ی ما رو به برهنگی بکشونه .
اگه ما در عزاداری هم یک قدم عقب نشینی کنیم شما فکر میکنید دشمنان ما بیکار میشینن ؟! اصلا
بعد سراغ مرحله ی بعدی میرن
پس عزاداری هامون رو از آفات پاک کنیم نه اینکه جلوی مردم رو از حضور در این مجالس بگیریم
دسته های عزاداری با حضور هم مردان و هم زنان ، یکی از مهمترین شعائر و شعارهای ماست و جزو فرهنگ ناب ماست پس چرا به خاطر دسیسه های دشمن اونو خراب کنیم !؟
خلاصه اینکه باید مردان و زنان و پسران و دخترانمون رو آموزش بدیم نه اینکه عزاداری های عالیمون رو تغییر بدیم .
امیدوارم منظورم رو تونسته باشم برسونم

حلاج;305211 نوشت:
بنظر من اگر خانمها به تماشای سینه زنی مردها نرند آقایان هم به این مراسم نمیرند.وقت با ارزش تر از این هاست که پای این جور مراسم تلف بشه.کدام مرجع و عالمی رو میبینید که وقتش را پای ای جور مراسم ها بهدر بده؟

[=arial]
خب این حرف که اصلا منطقی نیست که اگه خانمها نرن ، آقایان هم نمیرن
شما دارید همه رو به یک چوب میزنید
در حالیکه اتفاقا چیزی که من دارم در جامعه میبینم اینه که تعداد اشخاصی که برای اینجور امور نادرست وارد مجالس عزاداری میشن ، خیلی خیلی خیلی کمتر ازون تعدادی است که واقعا برای اهل بیت و با قصد قربت میرن
پس چنین حکم کلّی درست نیست بدید

اینکه عمر انسان با ارزش تر از حضور در این مراسمهاست هم متوجه نشدم
منظورتون دقیقا چیه!؟
منظورتون حضور در این مجالس برای جلب توجه هست یا نه کلّا عمر انسان با ارزشتر از حضور در مجالس عزاداریه؟
فکر نکنم منظورتون مورد دوّم باشه . به ویژه که مثال علما رو زدید

کنیز حضرت نرجس (س);412200 نوشت:
خیلی جاها بانوان با پوشش نامناسب شرکت میکنند.رفتن نداره به نظر من.موهای رنگ کرده و افتضاح در شب عاشورا.جز رنجاندن دل امام زمان چیزی نداره تا میشه باید این مجالس رو با حجاب داشت منفجر کرد که اصلا به چشم نیان یا اینکه اونقدر شرکت نکرد تا این رویه از سکه بیوفته.البته خداوند از دل همه مومناان داناتر و اگاهتر است.

[=arial]مسلّما شرکت نکردن که راه درستی نیست
چون دقیقا همون چیزی که دشمنان ما دارن براش تلاش میکنن اتفاق میفته
یعنی کمرنگ شدن مجالس عزاداری
پس باید اصلاح بشه نه اینکه ترد بشه

انصار الحجّة;515549 نوشت:
[=arial]سلام و عرض ادب خدمت دوست عزیز
من شخصا عقیده دارم هر چیزی جای خودش رو داره
بله مسلّما مجلس زنانه ، بهترین جا برای عزاداری زنهاست ولی منافاتی هم نداره که در مجالس و دسته های عزاداری هم شرکت کنن
رونق دادن به مجالس اهل بیت علیهم السلام ، به هر شکلی که ممکنه باید انجام بشه(البته با رعایت موازین شرعی و اخلاقی)
اینکه در مجالس عزاداری و زنجیر زنی و ... بعضی اشخاص(چه زن و چه مرد) ، موازین شرعی و اخلاقی رو زیر پا میذارن ، دلیل نمیشه که حکم کلی بدیم و بگیم مثلا اصلا زنها درست نیست در مجالسی که آقایون هستن شرکت کنن
بلکه باید تذکر بدیم و این آفتها رو از بین ببریم نه این که صورت مسئله رو پاک کنیم

سلام و عرض ادب خدمت شما ...

قبل از هر چیز دعوت می کنم تیکه ی نقل گرفته شده از بنده رو مطالعه بفرمایید :

چه نتیجه ای از این جمله می گیرید ؟ بدیهی است که هیچ جای جمله ننوشته که خانم ها فقط باید در چنین مجالسی شرکت کنند و هیچ جای جمله بیان نشده که خانم ها نباید یا نمی توانند در مجالس زنجیرزنی در خیابان و غیره شرکت کنند. فقط بهترین روش بیان شده که کاملا واضح و روشن است.
برای مثال ما برای پوشش خانم ها چادر داریم... مانتو داریم ... و غیره ... اما بهترین و برترین این ها چادر است پس :

اگر در جایی دیدید که گفته شد بهترین روش انجام کاری فلان کار است این به این معنی نیست که انجام آن کار روش های دیگری ندارد ! و یا از انجام آن ها منع شده است.
در این مورد خاص نیز بهترین روش همانی است که گفته شد. چرا ؟ چون علاوه بر فوایدی که دارد آسیب های سایرین را ندارد پس بهترین است.

موفق باشید.

انصار الحجّة;515551 نوشت:
[=arial]ببینید یه نکته ای رو که در جوابهای قبلی عرض کردم باید بیشتر روش تاکید کنم
مشکل اینجاست که به خاطر آفتی که در بین
[=arial]بعضی از مردم و عزادارها[=arial] هست ، ما داریم اصل این نوع [=arial]عزاداری ها [=arial]رو زیر سوال میبریم
من از وقتی که یادمه ، دسته های عزاداری و زنجیر زنی در خیابانها حضور داشتن و همیشه هم زنان و دختران برای تماشا یا حضور در کنار این دسته ها میومدن
ولی اگه دقت کنید این چند سال اخیره که این آفت و مشکل ایجاد شده و این بحث مطرح شده که بعضی دختر ها و پسرها ازین موقعیت سوء استفاده میکنن
اتفاقا دشمن هم همینو میخواد
که با ایجاد آفت ، ما رو مجبور به عقب نشینی کنه
من اصلا موافق نیستم که حالا که چنین آفتی ایجاد شده پس زنان باید ازین مجالس دوری کنن .
ما باید با آفت مقابله کنیم نه اینکه صورت مسئله رو پاک کنیم
به جای اینکه زنان رو نهی کنیم ازینکه در این مجالس شرکت کنن ، باید یادشون بدیم که درست حضور پیدا کنن . اونهایی که بی اطلاع هستن و ناخواسته دچار این آفات میشن رو دوستانه تذکر بدیم و اون عدّه ی کمی که در اصل از دشمنان دارن خط میگیرن و عمدا این مجالس رو خراب میکنن رو باید محکم و با قدرت باهاشون برخورد کنیم .
دقیقا مثل بحث حجاب میمونه . شما ببینید مگه دشمن وقتی تلاش کرد تا چادر رو در جامعه ی ما بد و کمرنگ کنه ، دیگه دست از نقشه ها و دشمنی هاش برداشت !؟ اصلا
بعد رفت سراغ مانتو و روسری و همینطور الی آخر
و دست بردار هم نخواهد بود تا جایی که جامعه ی ما رو به برهنگی بکشونه .
اگه ما در عزاداری هم یک قدم عقب نشینی کنیم شما فکر میکنید دشمنان ما بیکار میشینن ؟! اصلا
بعد سراغ مرحله ی بعدی میرن
پس عزاداری هامون رو از آفات پاک کنیم نه اینکه جلوی مردم رو از حضور در این مجالس بگیریم
دسته های عزاداری با حضور هم مردان و هم زنان ، یکی از مهمترین شعائر و شعارهای ماست و جزو فرهنگ ناب ماست پس چرا به خاطر دسیسه های دشمن اونو خراب کنیم !؟
خلاصه اینکه باید مردان و زنان و پسران و دخترانمون رو آموزش بدیم نه اینکه عزاداری های عالیمون رو تغییر بدیم .
امیدوارم منظورم رو تونسته باشم برسونم

توی پست قبل پاسخ داده شد فقط اینجا باز تاکید می کنم که هدف اینجا انتخاب بین خوب و خوب تر است. قطعا هر عقل سلیمی بین خوب و خوب تر ، گزینه ی دوم را انتخاب می کند. حضور خانم ها بدون آفت و آسیب، تاکید می کنم بدون آفت و آسیب در مجالس زنجیر زنی و غیره آقایان خوب است ولی خوب تر حضور در همان مجالس روضه ی زنانه و یا مجالسی است که در حسینیه ها و مساجد برپا می شود. موفق باشید.

به نام خدا

سلام عليكم

ضمن تشكر از دوستاني كه در بحث شركت كردند ، لازم دونستم نكته اي رو خدمت عزيزان عرض كنم.
انجمن احكام در صدد پاسخگويي به سوالات فقه و احكام كاربران محترم است .
وقتي در تاپيك حكم شرعي ، مسائل و موضوعات ديگري خارج از اين حيطه به بحث گذاشته شود، ممكن است كاربري كه براي دريافت پاسخ به اين تاپيك مراجعه كرده است
نه تنها پاسخ خود را در لابه لاي مباحث گم كند بلكه موجبات سردرگمي ايشان هم پيش بيايد و چه بسا حكم شرعي خود را به اشتباه متوجه شود .
لذا از دوستان گرامي خواهشمندم حتي الامكان از طرح مباحث خارج از بحث احكام در اين انجمن خودداري نمايند .

پيشاپيش از همكاري سروران گرامي تشكر ميكنم .

موضوع قفل شده است