دو سوال در مورد ازدواج با محارم و شیوه محرمیت

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دو سوال در مورد ازدواج با محارم و شیوه محرمیت

یکی ی چی به من بگه من گیج شدم..!

مگه آدم میتونه همچین کاری کنه؟

"اگر انسان پيش از آنكه دختر عمه يا دختر خاله خود را بگيرد با مادر آنان زنا كند، ديگر نمىتواند با آنان ازدواج نمايد. (توضیح المسائل) (رساله امام خمینی ، مساله 2394)
اگر با دختر عمه يا دختر خاله خود ازدواج نمايد و پيش از آن كه با آنان نزديكى كند با مادرشان زنا نمايد عقد آنان اشكال ندارد. (توضیح المسائل) (رساله امام خمینی ، مساله 2395)مطابق رساله امام خمینی شرایط محرم شدن زن برادر چیست؟
اگر كسى بخواهد زن برادرش به او محرم شود بايد دختر شيرخوارى را مثلا دو روزه براى خود صيغه كند و در آن دو روز زن برادرش آن دختر را شير دهد. (توضیح المسائل) (رساله امام خمینی ، مساله 2493) "

مگه حرام نمیشه؟

برچسب: 

با نام الله

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

mani18;292638 نوشت:
یکی ی چی به من بگه من گیج شدم..!
مگه آدم میتونه همچین کاری کنه؟
"اگر انسان پيش از آنكه دختر عمه يا دختر خاله خود را بگيرد با مادر آنان زنا كند، ديگر نمىتواند با آنان ازدواج نمايد. (توضیح المسائل) (رساله امام خمینی ، مساله 2394)
اگر با دختر عمه يا دختر خاله خود ازدواج نمايد و پيش از آن كه با آنان نزديكى كند با مادرشان زنا نمايد عقد آنان اشكال ندارد. (توضیح المسائل) (رساله امام خمینی ، مساله 2395)مطابق رساله امام خمینی شرایط محرم شدن زن برادر چیست؟
اگر كسى بخواهد زن برادرش به او محرم شود بايد دختر شيرخوارى را مثلا دو روزه براى خود صيغه كند و در آن دو روز زن برادرش آن دختر را شير دهد. (توضیح المسائل) (رساله امام خمینی ، مساله 2493) "
مگه حرام نمیشه؟

با تشکر از سؤال شما

این مسائل در فرض وجود ، پاسخ داده شده است .

سؤال دوم شما روشن نیست ! لطفا توضیح بفرمایید

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

سجاد;481866 نوشت:

این مسئله رو مسخره میکنن میشه دلایل روایی و عقلی شو بگید ؟ اخه یعنی چی ؟

[="Tahoma"][="Black"]

kzero1;484188 نوشت:
این مسئله رو مسخره میکنن میشه دلایل روایی و عقلی شو بگید ؟ اخه یعنی چی ؟

با تشکر از سؤال شما

چه چیز این مسئله برای شما مبهم است ؟!
وقتی زن برادر ، دختری را شیر دهد آن دختر می شود دختر رضاعی او و اگر کسی با آن دختر ازدواج کند زن برادر هم می شود مادر زن رضاعی و محرم می گردد !

سجاد;487508 نوشت:
با تشکر از سؤال شما

وقتی زن برادر ، دختری را شیر دهد آن دختر می شود دختر رضاعی او و اگر کسی با آن دختر ازدواج کند زن برادر هم می شود مادر زن رضاعی و محرم می گردد !

همیشه سلامت و موفق باشید

تو مسئله میگن مثلا دو روز صیغه کنن . اونم چی بچه نوزاد رو !!!

بعد اون بچه دو روز دیگه زن اون مرد بالغ نیست که . آیا باز برادر شوهر محرم میمونه ؟؟

بحث خوبیه منم سوالی دارم حول همین موضوع از جناب استاد

خیلی از مسائل مشابه هست در توضیح المسائل که به قول شما به فرض وقوع(وجود) هست ، مثلا احکام نزدیکی با حیوان و احکامی مشابه سوال مطرح شده
سوال بنده اینه که

وقتی کلیت موضوع با روح تعالیم دینی مغایرت(لااقل مغایرت اخلاقی و عرفی!) داره فرضش و پاسخ به فرضیه ش چه لزومی داره!؟ خب اگر اینطور باشه خیلی از فرض ممکن الوقوع هستند وباید راجع بهش حکم داده بشه
آیا شرع وظیفه داره هم فرضیات رو فرض کنه و براش جواب داشته باشه؟!حتی مثلا زنا با محارم و نزدیکی با حیوان و ... ؟!؟!؟!

تشکر پیشاپیش

یاعلی

آیا شرع وظیفه داره هم فرضیات رو فرض کنه و براش جواب داشته باشه؟!حتی مثلا زنا با محارم و نزدیکی با حیوان و ... ؟!؟!؟!

سلام

زمانی من هم در تصورم نمی گنجید که "زنا با محارم" که به کل معنی لغوی و عربی آن را هم نمی دانستم می تواند {حقیقتی تلخ}
باشد.

تا آن که دست روزگار مرا به شنیدن اتفاقاتی دردناک از زبان یکی از پیشکسوتان "روانپزشکی ایران " کشاند و نشاند... اندوهگین و دل شکسته.

و پس از آن شنیدن تجربیات افرادی که طعمه این حادثه ها بوده اند .

با کمال تاسف واقعیتی تلخ است.

در پناه خداوندگار نیکخواه باشید.

یاحق

[="Tahoma"][="Black"]

kzero1;487691 نوشت:
تو مسئله میگن مثلا دو روز صیغه کنن . اونم چی بچه نوزاد رو !!!

بعد اون بچه دو روز دیگه زن اون مرد بالغ نیست که . آیا باز برادر شوهر محرم میمونه ؟؟

با تشکر از سؤال مجدد شما

این کار به هدف محرمیت انجام می شود نه بهره برداری جنسی که عقد کردن نوزاد تفاوتی با بزرگسال داشته باشد !

بعد از اتمام عقد محرمیت باقی است درست مثل محرمیت مادرِ یک دختر بیست ساله که یک ساعت عقد آقایی شده است .

همیشه سلامت و سربلند باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

متحیر";487707 نوشت:
بحث خوبیه منم سوالی دارم حول همین موضوع از جناب استاد

خیلی از مسائل مشابه هست در توضیح المسائل که به قول شما به فرض وقوع(وجود) هست ، مثلا احکام نزدیکی با حیوان و احکامی مشابه سوال مطرح شده
سوال بنده اینه که

وقتی کلیت موضوع با روح تعالیم دینی مغایرت(لااقل مغایرت اخلاقی و عرفی!) داره فرضش و پاسخ به فرضیه ش چه لزومی داره!؟ خب اگر اینطور باشه خیلی از فرض ممکن الوقوع هستند وباید راجع بهش حکم داده بشه

تشکر پیشاپیش

یاعلی

با تشکر از سؤال شما

ما هم دوست داشتیم این مباحث فقط فرضی بود و ضرورتی برای مطرح شدن آنها نبود اما واقعیت چیز دیگری است !

در پناه حضرت حق باشید[/]

منم ضرورت طرحش رو میخواستم بدونم ! براساس فرض و ادله شرعی یا به علت وجود مصادیق...؟!

اگر به علت وجود مصادیق باشد آیا این اعمال از دسته جرائم نمی باشد و مستوجب عقوبت .. ؟! امیدوارم منظورم رو درست رسونده باشم...

یاعلی

سجاد;487508 نوشت:

با تشکر از سؤال شما

همیشه سلامت و موفق باشید

سلام
در این حالت برادر هم می شود پدرزن رضاعی. ازدواج با فرزند رضاعی برادر اشکال ندارد؟

[="Tahoma"][="Black"]

متحیر";488047 نوشت:
منم ضرورت طرحش رو میخواستم بدونم ! براساس فرض و ادله شرعی یا به علت وجود مصادیق...؟!

اگر به علت وجود مصادیق باشد آیا این اعمال از دسته جرائم نمی باشد و مستوجب عقوبت .. ؟! امیدوارم منظورم رو درست رسونده باشم...

یاعلی

با تشکر از پاسخ شما

همان طور که عرض کردم این مباحث تنها فرض نیست .

مسلما برخی از این رفتار ها جرم محسوب شده و برای آن در شرع مقدس ، عقوبتی در نظر گرفته شده است اما محل صحبت از کیفیت و کمیت عقوبت جرائم در مبحث ازدواج نیست بلکه در جای خود در فقه ارائه گشته است .

در پناه حضرت حق باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

kobram;488102 نوشت:
سلام
در این حالت برادر هم می شود پدرزن رضاعی. ازدواج با فرزند رضاعی برادر اشکال ندارد؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

قطعا ازدواج با دختر رضاعی برادر جایز نیست !

مورد بحث ما متفاوت است اگر دقت بفرمایید فقهاء بیان کرده اند که ابتدا با دختر شیرخواری عقد کند و سپس این دختر را زن برادر شیر دهد . ( که بعد از شیر دادن با شرایط ، آن عقد هم باطل می شود) .
اگر بر عکس این می بود بخاطر مسئله پیش گفته ، امکان نداشت چون ازدواج با دختر رضاعی برادر صحیح نیست .

موضوع قفل شده است