جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: یهودیان ارتدوکس

 1. #1

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  علاقه
  خدا
  نوشته
  863
  حضور
  24 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  13
  صلوات
  5309

  یهودیان ارتدوکس
  به نام خدا
  سلام

  ۱- لطفا در مورد یهودیان ارتدوکس و عقیده آنها نسبت به ایجاد نشدن یک کشور مستقل برای یهودیان توضیح بفرمایید .
  ۲- خواهشمندم بفرمایید در کدام قسمت تورات در رابطه با ایجاد نشدن یک کشور مستقل برای یهودیان اشاره شده است ؟

  با تشکر


  کارشناس بحث : کریم

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت سابق : ۱۳۹۱/۰۹/۰۱ در ساعت ۱۷:۲۱
  شادی و آرام نبود هر کرا وصل تو نیست / هر کرا وصل تو باشد هر چه باید جمله هست
  اگر لذت ترک لذت بدانی , دگر لذت نفس را لذت نخوانی
  انرژی هسته ای برای همه؛ سلاح هسته ای برای هیچکس

 2. #2

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  2,685
  حضور
  41 روز 1 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  7404  نقل قول نوشته اصلی توسط vahid_barvarz نمایش پست ها
  ۱- لطفا در مورد یهودیان ارتدوکس و عقیده آنها نسبت به ایجاد نشدن یک کشور مستقل برای یهودیان توضیح بفرمایید .
  باسلام
  ارتدوکس در یهودیت لقب عده ای از کلیمیان است که از لحاظ عقیده واعمال دینی سخت پایبند وپیرو سنتهای قدیمی یهودی هستند وهرگو نه تحول واصلاح گری را در این دین غلط می دانندوشریعت را تغییر ناپذیر می دانندچون معتقدند متون مقدس یهود در بر دارنده آموزه های اخلاقی کافی وآداب وقوانین لازم برای اداره فرد وجامعه تا آخر میباشد.
  شما می توانید برای مطالعه بیشتر به کتاب راهنمای ادیان زنده از جان هینلز مراجعه کنید.
  اما در رابطه با سوال دوم،بعد از خرابی اورشلیم به دست بخت النصر این اندیشه دی بین یهود قوت گرفت که سلامت قومشان در این است که هرگز در اورشلیم گرد نیایند وتشکیل حکومت ندهند.در غیر این صورت گرفتار عقوبت های الهی خواهند شد.
  به مرور این مساله در بین یهود حالت تقدس پیدا کرد وبعضی از آنها بعد از آزاد شدن به دست کورش وبازگشت به وطن ترجیح دادند به اورشلیم باز نگردند ودر شهرهای مختلف پراکنده شدند ودر انتظار منجی باقی مانند وعده ای از آنان به شهر یثرب آمدند ومنتظر بعثت رسول خدا(ص)باقی مانند.
  این آعتقاد علی الظاهر در تورات وجود ندارد بلکه اعتقادی است که ار اثر شکستهای پی در پی در بین خود یهود رواج پیداکرد.

  ویرایش توسط کریم : ۱۳۹۱/۰۹/۰۷ در ساعت ۲۲:۲۳

 3. صلوات ها 3


 4. #3

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  علاقه
  خدا
  نوشته
  863
  حضور
  24 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  13
  صلوات
  5309  نقل قول نوشته اصلی توسط کریم نمایش پست ها


  این آعتقاد علی الظاهر در تورات وجود ندارد بلکه اعتقادی است که ار اثر شکستهای پی در پی در بین خود یهود رواج پیداکرد.
  به نام خدا
  سلام

  1- تعدادی یهودی . شکست در برابر حمله کنندگان به ایشان را به علت ضعف فیزیکی یا نظامی دانسته و اعتقاد به تشکیل ندادن یک کشور در آنها بخاطر شکستهای پی در پی به وجود آمده است .
  2- تعدادی یهودی شکست در برابر حمله کنندگان به ایشان را یک تنبیه الاهی می داند که علتش کارهای ناشایستی است که قبلا انجام داده اند و اعتقاد به تشکیل ندادن یک کشور در آنها بخاطر قبول کردن قدرت الاهی به وجود آمده است .

  در نتیجه :

  1- نسل های آینده ی یهودیان گروه اول سعی می کنند ضعف های فیزیکی خود را اصلاح کنند و رژیم صهیونیستی اسرائیل را به وجود می آورند .
  2- نسل های آینده ی یهودیان گروه دوم همان یهودیان ارتدوکس کنونی هستند که جنبش هایی همچون نتوریا کارتای را به وجود می آورد .

  بنظر شما کدام یک راه صحیح را می پیمایند ؟ لطفا راهنمایی کنید .

  منابعی که من مطالعه کردم :

  http://www.nkusa.org/Foreign_Languag...iPamphlit3.pdf
  http://www.nkusa.org/Foreign_Languag...20transNew.pdf
  سوره اسرا آیات 1 تا 7 و تفسیر آن ( المیزان و نمونه )
  http://www.jewsnotzionists.org/index.htm
  http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=137393

  یا حق
  ویرایش توسط vahid_barvarz : ۱۳۹۱/۰۹/۱۱ در ساعت ۱۹:۴۰
  شادی و آرام نبود هر کرا وصل تو نیست / هر کرا وصل تو باشد هر چه باید جمله هست
  اگر لذت ترک لذت بدانی , دگر لذت نفس را لذت نخوانی
  انرژی هسته ای برای همه؛ سلاح هسته ای برای هیچکس

 5. صلوات


 6. #4

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۱
  علاقه
  شنا/ كتاب هاي تاريخي/سنتور.
  نوشته
  41
  حضور
  8 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  152  سلام عليكم
  يهوديان اعتقاد دارند كه معبد سليمان كه در شهر اورشليم(فلسطين امروزي قرار دارد)جايي است كه انسان با شياطين و جنيان ارتباط بر قرار ميكند كه در قرن بيستم كه بيشترسرمايه داران آمريكايي از خاندان يهودي بودند اقدام به خريدن زمين هاي فلسطين از فلسطينيان شدند و در قرن بيستم يهوديان به فلسطين مهاجرت كردند و در آنجا ساكن شدند و كشوري جديد به نام اسرائيل را به وجود آوردند و يهوديان شروع به حفاري هايي براي كشف آثار معبد اورشليم در نزديكي مسجد الاقصي نمودند و آن ها دارند براي ظهور مسيح دروغين،شاه شاهانشان(دجال)آماده ميشوند كه بيشتر آنان فراماسون هستند كه در طي جنگ هاي صليبي،شواليه هاي مسيحي گنجي كه در معبد سليمان پنهان شده بود را پيدا كردند و نام خود را شواليه هاي معبد(ماسون)ناميدند كه گرفته شده از سنت هاي مصر باستان است و آن را به اروپا منتقل كردند.فراماسون ها معتقدند كه بايستي مسجد الاقصي اولين خانه ي مقدس خداوند را نابود كنند تا بتوانند قدرت جهان را در دست بگيرند.ولي تا آنجايي كه ميدانم در كتاب تورات تحريف شده و تورات يهوديان صهيونيست را تشويق به ساخت كشوري مستقل در اورشليم كرده است.

  ویرایش توسط BENHOOR : ۱۳۹۲/۰۱/۲۳ در ساعت ۱۳:۵۰
  دكتر شريعتي:حسين بيشتر از آب تشنه ي لبيك بود.افسوس كه به جاي افكارش زخم هاي تنش را نشانمان دادند و بزرگترين دردش را بي آبي ناميدند

 7. صلوات


 8. #5

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۲
  علاقه
  ادیان
  نوشته
  44
  حضور
  12 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  41  با سلام خدمت دوستان گرامی
  امیدوارم حال همه شما خوب باشد
  درباره یهودیان ارتدوکس باید عرض کنم که یهودیت ارتدوکس به گروهی اطلاق می شود که از لحاظ عقیدتی و اعمال دینی شدیدا پیرو سنتهای دینی هستند.به همین دلیل یهودیان ارتدوکس دیدگاههای یهودییان مدرن و رفورمیست را رد می‌کنند به این صورت که یهودیت رفورمیست یا اصلاحگرا که معتقد است کتاب مقدس و دیگر متون مقدس یهودیت نه تنها دربرگیرنده اصول اخلاقی جاودان است بلکه همچنین حاوی تفسیرهایی است که متناسب با زمان و فرهنگ از تورات شده و ممکن است بطی زمانهای مختلف نیازی به آنها نداشته باشند و آنها را کنار بگذارند اما یهودیان ارتدوکس قانون و شریعت را تغییرناپذیر می دانند و عقیده دارند کتاب مقدس تنها معیار ایمان و پایبندی به احکام دین است. آنها در تمسک به شریعت بسیار سخت گیر هستند مثلا در روز شنبه حتی به تلفن خود هم جواب نمی دهند . گروه ضد صهیونیستی "ناتوره کارتا" که رهبرانش با رئیس جمهور ایران دیدار می کنند از یهودیان ارتودکس هستند .
  حدود ۲۵ درصد از یهودیان ساکن رژیم صهیونیستی و حدود ۲۷ درصد از یهودیان آمریکا و ۷۰٪ از یهودیان انگلیس را یهودیان ارتودکس تشکیل می دهند .
  اما نظر آنها درباره تشکیل حکومت اسرائیل متفاوت است برخی از آنها موافق تشکیل حکومت یهودی هستند اما اکثر آنها سکونت در سرزمین مقدس را حرام می دانند به همین دلیل خیلی از آنها که در فلسطین زندگی می کنند در شهر قدس زندگی نمی کنند زیرا عقیده دارند زندگی در قدس قبل از احیای معبد حرام است و چون عقیده دارند معبد به دست ماشیح آباد می شود بنابراین بازگشت به سرزمین مقدس قبل از آمدن ماشیح را جایز نیم دانند . این گروه همیشه مخالف سیاستهای دولت صهیونیست بوده و عقیده دارد این دولت یک حکومت سکولار است و نه یهودی . در هر صورت آنها معتقدند بعد از بازگشت ماشیح کسی همه یهودیان باید به سرزمین مقدس بروند .
  منابع :
  دایره المعارف جودائیکا ، مدخل ارتودکس ، البته این دایره المعارف انگلیسی است.
  آشنایی با ادیان بزرگ
  مقدمه ای بر یهودیت ، نوشته دان کوهن شرباک


 9. #6

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  2,685
  حضور
  41 روز 1 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  7404  جمع بندی: یهودیان ارتدوکس.
  سوال:یهودیان ارتدوکس چه کسانی هستند. وعقیده آنها در مورد تشکیل حکومت یهودی چیست؟ ودرکجای تورات اشاره شده است که یهودیان نباید کشور مستقل تشکیل دهند؟
  جواب:اُرْتُدُکْسْ یا ارتدوکس از ریشه یونانی اُرْتُدُکْسُس (orthodoxos) گرفته شده که به معنی «صاحبِ عقیدهِ درست» است. این واژه در تعریفباورهای دینی به اصول اعتقادی درست و پیروان آن اطلاق می‌شود و در مقابل اعتقادات هتردکسس (دارای عقیده بدعت‌آمیز) و پیروان آن قرار می‌گیرد.

  یهودیت ارتدکس یا راست کیشان یهودی:
  دردین یهود، یهودیت ارتدکس لقب دسته‌ای از کلیمیان است که ازلحاظ عقیدتی و اعمال دینی شدیداً پیرو سنتهای قدیمی هستند. بر همین اساس، یهودیتارتدکس دیدگاههای مدرن یهودیت اصلاح‌گرا را رد می‌کند.یهودیت اصلاح‌گرا معتقد است که کتاب مقدس و دیگر متون مقدس یهودیت نه تنهادربرگیرنده اصول اخلاقی جاودان است بلکه همچنین حاوی تفسیرهایی است که متناسب بازمان و فرهنگ از قانون شده و ممکن است به مرور زمان به طور مشروع کنار گذاشتهشوند. از اینرو از دید یهودیان ارتدکس قانون شریعت تغییرناپذیر است و این قانون تنها معیار اعتقاد و پایبندیدینی است.

  درصدیهودیان ارتدکس در کشورهای مختلف:
  طبق آمار، یهودیان ارتدکس و یهودیان وابسته به کنیسه ارتدکس، در حدود ۲۵ درصد ازیهودیان اسرائیل (۱،۵۰۰،۰۰۰)، ۲۷ درصد یهودیان آمریکا (۵۲۹،۰۰۰) ۷۰٪از یهودیان بریتانیا را به خود اختصاص داده‌اند.

  عقایدوالتزامات خاص این فرقه:
  آنها باید موارد زیر را قول دهند:

  • مرتکب قتل، شرک (پرستش بتها) نشوند.
  • در برخی از شیوه‌های جنسی که در کتاب مقدس ممنوع شده است، شرکت نکنند.
  • یهودیان باید در روز شبات کار نکنند.
  • فقط چیزهای خاصی مصرف کند. (مثلاً شراب ننوشند.)
  • طهارت، خیانت نکردن، محدود کردن روابط جنسی.
  • ختنه برای مردان

  اما اکثر آنها سکونت در سرزمین مقدس را حرام می دانند به همین دلیلخیلی از آنها که در فلسطین زندگی می کنند در شهر قدس زندگی نمی کنند زیرا عقیدهدارند زندگی در قدس قبل از احیای معبد حرام است و چون عقیده دارند معبد به دستماشیح آباد می شود بنابراین بازگشت به سرزمین مقدس قبل از آمدن ماشیح را جایز نیمدانند . این گروه همیشه مخالف سیاستهای دولت صهیونیست بوده و عقیده دارد این دولتیک حکومت سکولار است و نه یهودی . در هر صورت آنها معتقدند بعد از بازگشت ماشیحکسی همه یهودیان باید به سرزمین مقدس بروند .
  امادر مورد اعتقاد به ممنوعیت تشکیل حکومت نزد برخی از یهودیان باید گفت:
  بعداز خرابی اورشلیم به دست بخت النصر این اندیشه در بین یهود قوت گرفت که سلامت قومشان در این است که هرگز در اورشلیم گرد نیایند، وتشکیل حکومت ندهند. در غیر اینصورت گرفتار عقوبت های الهی خواهند شد.بهمرور این مساله در بین یهود حالت تقدس پیدا کرد وبعضی از آنها بعد از آزاد شدن به دست کورش وبازگشت به وطن ترجیح دادند به اورشلیم باز نگردند ودر شهرهای مختلف پراکنده شدند ودر انتظار منجی باقی مانند وعده ای از آنان به شهر یثرب آمدندومنتظر بعثت رسول خدا(ص)باقی مانند.
  این آعتقاد علی الظاهر در تورات وجود ندارد بلکه اعتقادی است که ار اثر شکستهای پیدر پی در بین خود یهود رواج پیداکرد.
  برای مطالعه می توانید غلاوه بر منابع اینترنتی به کتابهای زیر مراجعه کنید:
  1-راهنمای ادیان زنده از جان هینلز.2-دایره المعارف جودائیکا ، مدخل ارتودکس .3-آشنایی با ادیان بزرگ4-مقدمهای بر یهودیت ، نوشته دان کوهن شرباک

  ویرایش توسط کریم : ۱۳۹۴/۱۰/۲۰ در ساعت ۱۵:۲۶

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود