رابطه با این افراد چگونه باید باشد ؟

تب‌های اولیه

25 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رابطه با این افراد چگونه باید باشد ؟

درود،

حکم ارتباط و دوستی با این افراد چیست؟
اساتید لطفا راهنمایی بفرمایند،

دوست 1: مسلمان است، گاهی گناه میکند، مثلا به استمنا معتاد است
دوست 2: اسما مسلمان است و خانواده مسلمان دارد، ولی به تکالیف دینی خود عمل نمی کند، بیخیال و سهل انگار است
دوست 3: وجود خدا را قبول دارد اما دین اسلام را قبول ندارد، دین ندارد
دوست 4: نمیدانم مسلمان است یا خیر، از عقاید او اطلاعی ندارم
دوست 5: مسلمان است اما دین را سطحی یاد دارد، و علاقه ای هم ندارد عمیق تر بداند
دوست 6: عقیدتا منکر وجود خدا است، اما به اخلاقیات پایپند است، مثلا هیچوقت غیبت نمیکند، برای حساب کردن کرایه پیشقدمی میکند، گاهی برای پرداخت هزینه خریدهای من هم پیشقدمی میکند، اگر به او نیاز داشته باشم کمک میکند، درآمدش از راه حلال است
دوست 7: دچار شک است، به وجود خدا شک دارد
دوست 8: یک سالی است که فریب خورده و کافر شده است، اما احتمال میدهم اگر با او بحث کنم بتوانم قانعش کنم که اشتباه میکند
دوست 9: منکر خدا است، منکر دین است، از اسلام متنفر است. اما با مسلمانان مشکلی ندارد، رابطه ام با او درحد گفتگو و خوش و بش کوتاه است.

تشکر.

کارشناس بحث : سینا

با سلام

نكته ي قابل توجهي كه مي توان در اينجا بيان كرد والبته اطلاع ازآن در برقراي دوستي با ديگران وايجاد رابطه با آنها مي تواند موثر باشد،آگاهي از فاكتورها ومعيارهاي اصلي در دوستي است.اين كه براي انتخاب دوست چه معيارهايي را مد نظر بگيريم وچگونه عمل كنيم خود مي تواند راهنماي ما باشد در انواع دوستي ها.
با توجه به اين كه محيط رفاقت ودوستي بسيار نقش پر رنگي در زندگي ما دارد وانسان از دوست تاثير زيادي مي گيرد اهميت اين موضوع روشن مي شود.دوستي ها مي تواند در همه ي ابعاد زندگي ما اثرگذار باشد وحتي زمينه ي سعادت يا شقاوت ما را فراهم آورد.در دوستي ها، چنانچه ما بتوانيم تاثير مثبت بر ديگران داشته باشيم وچنين اراده اي را در خود سراغ داريم كه مي توانيم آنها را به راه درست برگردانيم كه هيچ اما چنانچه احتمال مي دهيم كه زمينه ي هدايت او فراهم كه نمي شود هيچ بلكه خودمان نيز ممكن است تاثير نامطلوب بپذيريم بر ما لازم است اين نوع دوستي ها را قطع نماييم.

ادامه دارد...

همانطور كه در پست قبلي اشاره كردم ميزان تاثيرپذيري شما در هر كدام از موارد ياد شده مي تواند ملاك ومعيار مناسبي براي تصميم بر ادامه ي دوستي ويا ترك آن باشد اگر ميزان تاثير پذيري منفي شما از اين نوع روابط، مثبت باشد ترك رابطه لازم ،اما چنانچه تاثيرنامطلوبي مشاهده نشود ادامه رابطه بلا مانع است منتها توجه به اين نكته نيز ضروريست كه گاهي انسان از عواملي تاثير مي پذيرد بدون اين كه خودش نسبت به تاثيرات آگاه باشد در واقع شيطان آرام وبي سر وصدا والبته با حوصله ي زياد آرام آرام نقش خود را بازي مي كند و ما هر روز بدليل اين نوع ارتباطات از معنويت فاصله مي گيريم بدون اين كه خودمان بفهميم وبه خاطر همين است كه اطرافيان زودتر از ما متوجه اين تغيير مي شوند وگاها رفتار بد ما را به نوع ارتباطات ما نسبت مي دهند چرا كه آنان از بيرون به ما ورفتار ما مي نگرند.بنابراين براي مطلع شدن از اين كه واقعا تاثير مي گيريم يا نه لازم است دقت عمل بيشتري به خرج دهيم تا فريب شيطان را نخوريم.

ادامه دارد...

اثرپذيرى نفس

همانطور كه مي دانيد ،نفس انسان اثرپذير است. از اين رو اعمال و حركات و افعال دوستان اثر مستقيم در روحيّات و خلق و خوى اشخاص دارد به گونه اى كه سهم زيادى از شخصيت انسان به واسطة معاشران و دوستان او شكل مى گيرد.
دوستى و همنشينى با بى دينان و يا افراد فاسد و اهل گناه و معصيت آنچنان تأثير بدى دارد كه نه تنها حالات و اعمال انسان بلكه قلب انسان را مستقيماً دگرگون مى كند به طورى كه پاك شدن از آن خصلتهاى ناپسند به راحتى ممكن نيست و به زمان طولانى نياز دارد. امام على (عليه السلام) مي فرمايند:

لا تَصْحَبِ الشَّريرَ فَإِنَّ طَبْعَكَ يَسْرَقُ شَرّاً وَ أنْتَ لا تَعْلَم.

از مصاحبت و دوستى با مردم شرور و فاسد بپرهيز زيرا طبيعت توبه صورت ناخودآگاه بدى و ناپاكى را از طبع منحرف او مى دزدد در حالى كه خود نيز از آن بى خبرى.

- شرح نهج البلاغه، ابن ابى الحديد، ج 20، ص 272.
از طرف ديگر اسلام بر معاشرت و دوستى با انسانهاى مؤمن و شايسته اى كه موجب صلاح و رستگارى خواهد شد تأكيد بسيار نموده است.

حضرت امام زين العابدين (عليه السلام) مى فرمايد:

مُجالَسَةُ الصَّالِحينَ داعِيَةٌ اِلى الصَّلاح.

همنشينى با نيكان و صالحان ـ به خودى خود ـ آدمى را به نيكى و صلاح

فرامى خواند.

بحارالانوار، ج 1، ص 141.

سینا;293644 نوشت:
همانطور كه مي دانيد ،نفس انسان اثرپذير است. از اين رو اعمال و حركات و افعال دوستان اثر مستقيم در روحيّات و خلق و خوى اشخاص دارد به گونه اى كه سهم زيادى از شخصيت انسان به واسطة معاشران و دوستان او شكل مى گيرد. دوستى و همنشينى با بى دينان و يا افراد فاسد و اهل گناه و معصيت آنچنان تأثير بدى دارد كه نه تنها حالات و اعمال انسان بلكه قلب انسان را مستقيماً دگرگون مى كند به طورى كه پاك شدن از آن خصلتهاى ناپسند به راحتى ممكن نيست و به زمان طولانى نياز دارد.

عده ای از جوانان خدمت حضرت علامه حسن زاده آملی رسیدند

و از حضرتش خواستند که آن ها را نصیحتی بفرمایند.

حضرت آقا فرمودند:سعی کنید با نامحرم رابطه نداشته باشید چه زن باشد چه مرد!

گفتند آقا مگر مرد هم نامحرم می شود؟

علامه فرمودند : هر کس با خدا ارتباط ندارد نامحرم است .

خرافه ستیز;291867 نوشت:
درود،

[=Times New Roman]این یک مورد "حد" شلاق دارد .//////////////////////////
نقل قول:
[=Times New Roman]مردی به نام طلحه از امام صادق ( ع ) نقل می کند که مردی را پیش امیرالمومنین علی (ع) آوردند وآن مرد استمنا کرده و عادت به بازی کردن با آلت خود داشت , حضرت دست آن مرد را چنان زد تا سرخ و خون آلود شد و بعد از بیت المال برای او زن گرفت .
[=Times New Roman] بقیه موارد با فرهنگ سازی امر به معروف و نهی ازمنکرحل میشه .:ok:

mohammad+ali;293842 نوشت:
این یک مورد "حد" شلاق دارد .//////////////////////////

استمنا حد ندارد؛ ولى تعزير دارد. اگر شخصى كه استمنا كرده نزد قاضى اقرار كند يا دو نفر عادل نزد قاضى شهادت بدهند، قاضى او را تعزير مى‏ كند، يعنى مقدارى كه مصلحت مى‏داند به او تازيانه مى‏زند. البته در اين گونه موارد لازم نيست شخص به گناه خود اقرار كند و يا ديگران آبروى گناه‏كار را نزد قاضى از بين ببرد.

اللمعة الدمشقيه، ج 9، ص 330 و آيت الله وحيد، تكملة منهاج الصالحين، ج 3، م 292

یکی از دوستام متاسفانه یه بار زنا کرده! من باید اون رو به حال خودش رها کنم؟!
خیلی از افرادی که باهاشونم بدحجابند!با اون هام ترک معاشرت کنم؟!
من به گناهشونم راضی نیستم
بارها هم بهشون گفتم ولی فقط دلیل میارن
یکی شون منو برد تو خیابون گفت اطرافت رو ببین!چندتا با حجاب هستن
بهش گفتم خدا چی میگه؟ و...

نقل قول:
خیلی از افرادی که باهاشونم بدحجابند!با اون هام ترک معاشرت کنم؟!
من به گناهشونم راضی نیستم
بارها هم بهشون گفتم ولی فقط دلیل میارن
یکی شون منو برد تو خیابون گفت اطرافت رو ببین!چندتا با حجاب هستن
بهش گفتم خدا چی میگه؟ و...

سلام
به نظر من اصلن هم این طوری نیست بد حجاب هاو آدم های بد بسیار کم هستن برخلاف تصور .
شاید ظاهرا چادری نباشن مثل بعضی دوستای من اما تا به حال با یه نا محرم دوست هم نشدند.
به نظر من دوستات و عوض کن نظرت عوض میشه و حتی اگه بتونی مکانتو هم تغییر بده چون یا باید امر به معروف بکنی یا از اونا دور بشی چه بخوای چه نخوای اونا تاثیر میذارن همه چیز دست ما نیست دوست عزیز.

سلام
بنده حقیر هم با نظر kocholo موافقم. دوستان انسان به صورت ناخودآگاه روی انسان تاثر می گذارند. حال اگر دوستان انسان افراد مومن و مومنه باشند انسان را به سوی خدا سوق می دهند و اگر از خدا دور باشند یا انسان را از راه حق بیرون می برند و یا زمینه فکری و ذهنی اینکار را در انسان فراهم می کنند.
نگذارید فکر و احساس پوچی دیگران در شما رخنه کند پس یا باید امر به معروف و نهی از منکر کنید و یا اگر اثر ندارد از آنها دوری کنید.
موفق و پیروز باشید...

نمی دونم چی بگم!
یعنی حتی از فامیل هم دوری کنم؟!
چطوری؟
تصورش سخته
چه رسه به عمل کردن بهش!
پس پیامبرهایی هم که قومشون رو به خدا هدایت می کردن چکار می کردند؟
قبل از دستور تبلیغ همه رو رها می کردند؟
راستش می دونید دوستم که این گناه زشت رو کرده بود دقیقا وقتی بود که 5-6 ماه بود هم رو ندیده بودیم
خانواده اش به عنوان یه دختر دوست داشتتنی قبولش ندارند
می دونم که اینا دلیل نمی شه برای گناه کردن
اما بهم گفت وقتی تو در کنارمی و باهام حرف میزنی انگار یکی رو دارم باهاش دردودل کنم و دیگه دنبال گناه نمی رم!

[="blue"]سلام
قطع رحم حرمت دارد و به هیچ عنوان جیز نیست ولی در صورتیکه انسان احساس خطر می کند می تواند روابط را به گونه ای تنظیم کند که کمترین آسیب را ببیند. (هیچ چیز واجب تر و مهمتر از دین و تقرب به خداوند متعال نیست)
شما باید ببینید واقعا قدرت تغییر رفتار و منش این فرد رو دارید یا خیر؟ آیا خودسازی کامل کرده اید یا خیر؟ خیلی افرادی را می شناسم که آمدند دیگران را تغییر دهند ولی خودشان دچار تغییر شدند بدون آنکه خودشان متوجه شوند. به عنوان مثال برادرم دوستی داشت که منحرف بود و برادرم سعی در اصلاح او داشت ولی پس از چندی متوجه شد که خودش دچار تغییرات شدید شده و طرف مقابل تغییری نکرده است. اینها معمولا دامهای شیطان است.مومن و مومنه باید قدر خود را بداند...[/]

خرافه ستیز;291867 نوشت:
درود،

کارشناس بحث : سینا

[=microsoft sans serif]همانطور که در پست های قبلی هم اشاره شد در دوستی ها باید توجه ما به میزان تاثیر پذیری مثبت یا منفی از دوستان باشد چنانچه در ارتباط با دوستانی که به این گناهان آلوده اند یقین داریم که اثر منفی نمی پذیریم واتقاقا توانایی اثرگذاری مثبت داریم می توانیم به چنین دوستی هایی ادامه دهیم واز طریق امربه معروف ونهی از منکر وارشاد ونصیحت کردن،موجبات هدایت آنها را فراهم آوریم.
و با خيرخواهى آنها را به جبران خطاهاى گذشته دعوت کنیم. البته فراموش نشود که نصیحت وارشاد نیز خود شرایط خاصی دارد که باید در این امر دقت لازم را مبذول بفرمایید تا نتیجه ی مطلوبی بدست آورید.اما با توجه به شناختی که از روحیات خود داریم اگر احتمال تاثیرپذیری از دوستان گناهکار را در خود سراغ داریم لازم است از این نوع دوستی ها اجتناب نماییم. البته در صورتي كه قطع رابطه شما با آنها باعث متنبه شدن آنها مي شود بهتر است از این روش نیز استفاده کنید.

خرافه ستیز;291867 نوشت:
درود،

دوست 2: اسما مسلمان است و خانواده مسلمان دارد، ولی به تکالیف دینی خود عمل نمی کند، بیخیال و سهل انگار است

[=microsoft sans serif]
در این مورد نیز لازم است اول به توانایی خود مراجعه کنید آیا در این نوع ارتباطات اثر منفی می پذیرید یا نه؟حواستان باشد که دوستی ها تاثیرات آنی کمتر دارند وبیشتر در دراز مدت باعث تخریب رفتار انسان می شوند البته چنانچه بر ملاک های الهی نباشند. پس دقت لازم را در انتخاب دوست بخرج دهید تا پشیمان نشوید.

خرافه ستیز;291867 نوشت:
درود،

دوست 3: وجود خدا را قبول دارد اما دین اسلام را قبول ندارد، دین ندارد

[=microsoft sans serif] در این مورد نیزباید توجه کنید که دینداری شما بر روی او اثر خواهد داشت یا بالعکس؟؟
در صورتي كه امر به معروف در آنان اثر ندارد رابطه شمابا ايشان بايد در حدي باشد كه شما را تحت تاثير قرار ندهد و آلوده به گناه نسازد.
البته توجه کنید منظور ما در این ارتباطات فقط دوستی ومعاشرت معمولیست نه دوستی با معنای مودت چرا که اگر دوستی ها به معنای مودت باشد ونه صرفا ارتباطات معمولی انتخاب بسیار دقیق تر وحساس تر خواهد بود.ولازم است فاکتورهای مهم تری همچون دینداری را مد نظر بگیرید.

خرافه ستیز;291867 نوشت:
درود،

دوست 4: نمیدانم مسلمان است یا خیر، از عقاید او اطلاعی ندارم

از نظر اخلاقی در این مورد نیزبه شرط عدم تاثیر پذیری نامطلوب مانعی ندارد.

خرافه ستیز;291867 نوشت:
درود،

دوست 5: مسلمان است اما دین را سطحی یاد دارد، و علاقه ای هم ندارد عمیق تر بداند

سعی در راهنمایی ایشان داشته باشید واز ابزار مهم ارتباطی برای کمک کردن به ایشان بهره ببرید به شرطی که بدانید عقیده ی خودتان کم رنگ نمی شود.سعى كنيد با عمل و رفتار شايسته، مخاطب را به انجام يا ترك كارى تهييج و تحريك نمائيد.

خرافه ستیز;291867 نوشت:
درود،

دوست 6: عقیدتا منکر وجود خدا است، اما به اخلاقیات پایپند است، مثلا هیچوقت غیبت نمیکند، برای حساب کردن کرایه پیشقدمی میکند، گاهی برای پرداخت هزینه خریدهای من هم پیشقدمی میکند، اگر به او نیاز داشته باشم کمک میکند، درآمدش از راه حلال است

[=microsoft sans serif]با توجه به این که اسلام صرفا دین فردی نیست و به جنبه های اجتماعی نیز توجه لازم را دارد.بنابراین در دوستی ها نیزاسلام به ما تذکر داده است که حواسمان به ارتباطاتمان باشد. چرا که ممکن است با افرادی دوست شویم وپیوند دوستی برقرار کنیم که با اسلام و مسلمين سر ستيزه‏جويى‏دارند، وممکن است از مسلمانان سوءاستفاده نمایند وشما با برقرای ارتباط،به انها حسن ظن پیدا کنید اما انها از این حسن ظن سو استفاده نمایند وبه شما ضربه بزنند. در واقع خداوند می خواهدهشدارى بدهد كه از كينه ‏توزى وكينه‏ ورزى آنها غافل نمانيم.
[=microsoft sans serif] برقرارى رابطه با كفّار در صورتى جایز است كه آنها به ارزشهاى ما احترام بگذارند و در صدد توطئه نباشند

[=microsoft sans serif]
«يا ايها الذين امنوا لا تتخذوا عدوى و عدوكم اولياء

اى اهل ايمان،دشمنان مراو دشمنان خودتان را دوستان نگيريد
[=microsoft sans serif]
سوره ممتحنه آیه 1.

تولى و تبرى‏ يعنى پيوند دوستى با دوستان خدا برقرار كردن و بيزارى نمودن بادشمنان خدا ،دو اصل مهم در اموزه های اسلام است.گاهی شاهد مودت ودوستی برخی از مومنان نسبت به کفار هستیم که این وضعیت، راه آسیب زدن را باز می‌گذارد بنابراین در این موارد باید دقت بیشتری نماییم که اولا اثر نامطلوب نپذیریم ودر مسلک وآیین دوست خود وارد نشویم وبه این طریق از مسیر الهی خود دور نشویم وثانیا مطمئن باشیم که انها قصد ضربه زدن به عقاید ما را ندارند.. البته نبايد از اين نكته غفلت كرد كه دوستي غير از ارتباط داشتن است . دوستیها چنانچه به شکل مودت نمود پیدا کند ارتباط قلبی ایجاد می شود وطبیعتا حق وحقوق در این ارتباط معنا پیدا می کند.بنابراین با توجه به مفاسد ومشکلاتی که ممکن است در این نوع دوستی ها وجود داشته باشد بهتر است در این شرایط حساسیت ویژه ای را بخرج دهیم.

خرافه ستیز;291867 نوشت:
درود،

دوست 7: دچار شک است، به وجود خدا شک دارد

چنانچه توانایی علمی وعملی دارید مبنی بر این که بتوانید وجود خداوند را برایش ثابت نمایید ،به شرط عدم تاثیر پذیری نامطلوب ،می توانید به ارتباطتان ادامه دهیدوکمکش کنید تا به یقین برسد .

خرافه ستیز;291867 نوشت:
درود،

دوست 8: یک سالی است که فریب خورده و کافر شده است، اما احتمال میدهم اگر با او بحث کنم بتوانم قانعش کنم که اشتباه میکند

اگر می توانید اثر گذار باشید دوستی مانعی ندارد.
باید دانست بهترین راه هدایت چنین افرادی عمل است نه شعار دادن و نصیحت های تند و تحکم آمیز چرا که معمولا این افراد از نصیحت شدن بیزارند و از دین و تکالیف آن فراری اما در مقام عمل وقتی که ما خود را پایبند به اخلاقیات و معنویات بکنیم و مواظب باشیم در هر شرایطی به آن ها پایبند باشیم این خود بیشترین تاثیر را دارد

خرافه ستیز;291867 نوشت:
درود،

دوست 9: منکر خدا است، منکر دین است، از اسلام متنفر است. اما با مسلمانان مشکلی ندارد، رابطه ام با او درحد گفتگو و خوش و بش کوتاه است.

پاسخ این سوال در پست 18 مطرح شد.فقط نکته ای که اضافه می کنیم این است که اصولاً لازمة دوستى متقابل اين است كه يك طرف، طرف ديگر را در كارها و وظايفش كمك كند. اگر اين كمك در غيررضاى خدا باشد، در حقيقت به بدبختى و شقاوت و عذاب دائمى آن طرف كمك كرده است.
انسان مؤمن چون اعتقاد به دين دارد و لوازم آن را پذيرفته است، زندگى خود را با قوانين شرع تنظیم می کند و برعكس آنان كه خود را از نورانيت دستورات دين محروم كرده اند، هرگونه تعدى و تجاوز را انجام مىدهند. همنشينى و رفاقت بااین افراد، نخست انسان را نسبت به دستورات الهى سست می کند و به تدريج روح انسان را مکدر نموده تا جایی که انسان را متفاعد می کند دست از دین خود وپایبندی به ان بردارد.

فضه الزهرا;301582 نوشت:
.
[=microsoft sans serif]

البته يقين پيدا كردن در اين گونه مواردسخت است و كمتر كسي مي تواند چنين نسبتي به ديگري بدهد و مطمين باشد چنين اعمال خلافي را مرتكب شده بنابراين در اين جهت با احتياط بيشتري برخورد كنيد ولي در صورت اطمينان بايد تلاش كنيد با جلب اعتماد او به خويش و استفاده از ابزارهاي مختلف روي او تاثير گذار باشيد و او را ازارتكاب چنين اعمالي باز داريد و در عين حال با اقتدار و جديت ، ميزان تاثيرگذاري خويش را افزايش دهيد .

[=microsoft sans serif]در روایات می بینیم که به طور مکرر به ماتوصیه شده است که از دوستی با بعضی اشخاص به خاطر داشتن بعضی ویژگی ها اجتناب نماییم. از جمله دوستی داشتن با دروغگو ،بخیل ، ترسو،چاپلوس، ستمگر، سخن چين، بخيل، قاطعِ رحم، بداخلاق و متملق.... پس در انداختن طرح دوستى و رفاقت با اين گونه افراد كه به فساد و تبهكارى مشهورند و دست به هر گونه تجاوز و خلافكارى می زنند اشتباه است چرا كه همنشينى با آنان انسان را فاسد می کند. دوستى و همنشينى با دنياپرستان و هواپرستان، انسان را هم رنگ آنها مى كند و رغبت فرد به دنياگرايى را نیز بيشترمی کند..
یکی از نکاتی که لازم است در دوستی ها توجه شود این است که دین اسلام تکلیف ما را در همه ی روابط روشن کرده است بنابراین برای دوستی ها ودشمنی ها نیز معیار وملاک قرار داده است تا ما با استمداد از آن معیارها بتوانیم دوستی های الهی را جایگزین دوستی های مادی کنیم.در واقع دوستی کردن با دشمنان خدا یکی از ملاک ها ومعیارهای دوستی های ممنوع است چرا که خداوند ما را از دوستی با دشمنان خود برحذر داشته است .

[=microsoft sans serif][=microsoft sans serif]پست جمعبندی:[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]سوال:[=microsoft sans serif]

آیا با دوستانی که اهل گناهند دوستی کنیم (بعضی از دوستان مسلمان هستند اما در عین حال سهل انگار نسبت به وظایف دینی) تکلیف ما در این نوع دوستی ها چسیت؟[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]پاسخ:[=microsoft sans serif]

اين كه براي انتخاب دوست چه معيارهايي را مد نظر بگيريم وچگونه عمل كنيم خود مي تواند راهنماي ما باشد در انواع دوستي ها.با توجه به اين كه محيط رفاقت ودوستي بسيار نقش پر رنگي در زندگي ما دارد وانسان از دوست تاثير زيادي مي گيرد اهميت اين موضوع روشن مي شود.دوستي ها مي تواند در همه ي ابعاد زندگي ما اثرگذار باشد وحتي زمينه ي سعادت يا شقاوت ما را فراهم آورد.در دوستي ها، چنانچه ما بتوانيم تاثير مثبت بر ديگران داشته باشيم وچنين اراده اي را در خود سراغ داريم كه مي توانيم آنها را به راه درست برگردانيم لازم است،از طریق امربه معروف ونهی از منکر وارشاد ونصیحت کردن،موجبات هدایت آنها را فراهم آوریم.و با خيرخواهى آنها را به جبران خطاهاى گذشته دعوت کنیم. البته فراموش نشود که نصیحت وارشاد نیز خود شرایط خاصی دارد که باید در این امر دقت لازم را مبذول بفرمایید تا نتیجه ی مطلوبی بدست آورید. البته در صورتي كه قطع رابطه شما با آنها باعث متنبه شدن آنها مي شود بهتر است از این روش نیز استفاده کنید
اما چنانچه احتمال مي دهيم كه زمينه ي هدايت او فراهم كه نمي شود هيچ بلكه خودمان نيز ممكن است تاثير نامطلوب بپذيريم بر ما لازم است اين نوع دوستي ها را قطع نماييم.ميزان تاثيرپذيري شما در دوستی ها مي تواند ملاك ومعيار مناسبي براي تصميم بر ادامه ي دوستي ويا ترك آن باشد اگر ميزان تاثير پذيري منفي شما از اين نوع روابط، مثبت باشد ترك رابطه لازم ،اما چنانچه تاثيرنامطلوبي مشاهده نشود ادامه رابطه بلا مانع است سعى كنيد با عمل و رفتار شايسته، مخاطب را به انجام يا ترك كارى تهييج و تحريك نمائيد. منتها توجه به اين نكته نيز ضروريست كه گاهي انسان از عواملي تاثير مي پذيرد بدون اين كه خودش نسبت به تاثيرات آگاه باشد در واقع شيطان آرام وبي سر وصدا والبته با حوصله ي زياد آرام آرام نقش خود را بازي مي كند و ما هر روز بدليل اين نوع ارتباطات از معنويت فاصله مي گيريم بدون اين كه خودمان بفهميم وبه خاطر همين است كه اطرافيان زودتر از ما متوجه اين تغيير مي شوند وگاها رفتار بد ما را به نوع ارتباطات ما نسبت مي دهند چرا كه آنان از بيرون به ما ورفتار ما مي نگرند.بنابراين براي مطلع شدن از اين كه واقعا تاثير مي گيريم يا نه لازم است دقت عمل بيشتري به خرج دهيم تا فريب شيطان را نخوريم.
[=microsoft sans serif]
سوال:
[=microsoft sans serif]
[=microsoft sans serif]
چگونگی اثرپذیری نفس در دوستی ها را توضیح دهید؟
[=microsoft sans serif]

همانطور كه مي دانيد ،نفس انسان اثرپذير است. از اين رو اعمال و حركات و افعال دوستان اثر مستقيم در روحيّات و خلق و خوى اشخاص دارد به گونه اى كه سهم زيادى از شخصيت انسان به واسطة معاشران و دوستان او شكل مى گيرد.دوستى و همنشينى با بى دينان و يا افراد فاسد و اهل گناه و معصيت آنچنان تأثير بدى دارد كه نه تنها حالات و اعمال انسان بلكه قلب انسان را مستقيماً دگرگون مى كند به طورى كه پاك شدن از آن خصلتهاى ناپسند به راحتى ممكن نيست و به زمان طولانى نياز دارد.

امام على (عليه السلام) مي فرمايند:لا تَصْحَبِ الشَّريرَ فَإِنَّ طَبْعَكَ يَسْرَقُ شَرّاً وَ أنْتَ لا تَعْلَم. [=microsoft sans serif]( [=microsoft sans serif]1[=microsoft sans serif])[=microsoft sans serif]

از مصاحبت و دوستى با مردم شرور و فاسد بپرهيز زيرا طبيعت توبه صورت ناخودآگاه بدى و ناپاكى را از طبع منحرف او مى دزدد در حالى كه خود نيز از آن بى خبرى .

از طرف ديگر اسلام بر معاشرت و دوستى با انسانهاى مؤمن و شايسته اى كه موجب صلاح و رستگارى خواهد شد تأكيد بسيار نموده است.

حضرت امام زين العابدين (عليه السلام) مى فرمايد:مُجالَسَةُ الصَّالِحينَ داعِيَةٌ اِلى الصَّلاح. [=microsoft sans serif] ([=microsoft sans serif]2 ) [=microsoft sans serif][=microsoft sans serif]

همنشينى با نيكان و صالحان ـ به خودى خود ـ آدمى را به نيكى و صلاح فرامى خواند

1 شرح نهج البلاغه، ابن ابى الحديد، ج 20، ص 272.

2 بحارالانوار، ج 1، ص 141.2

[=microsoft sans serif][=microsoft sans serif]سوال:[=microsoft sans serif]
[=microsoft sans serif]
آیادوستی کردن با کسی که خدا را قبول دارد اما دین را نمی پذیرد جایز است؟
[=microsoft sans serif]

در این مورد نیزباید توجه کنید که دینداری شما بر روی او اثر خواهد داشت یا بالعکس؟؟در صورتي كه امر به معروف در آنان اثر ندارد رابطه شمابا ايشان بايد در حدي باشد كه شما را تحت تاثير قرار ندهد و آلوده به گناه نسازد.البته توجه کنید منظور ما در این ارتباطات فقط دوستی ومعاشرت معمولیست نه دوستی با معنای مودت چرا که اگر دوستی ها به معنای مودت باشد ونه صرفا ارتباطات معمولی انتخاب بسیار دقیق تر وحساس تر خواهد بود.ولازم است فاکتورهای مهم تری همچون دینداری را مد نظر بگیرید.
[=microsoft sans serif]
سوال:
[=microsoft sans serif]

آیادوستی کردن با کسی که خداوند را قبول ندارد ومنکر خداست، جایز است؟[=microsoft sans serif]
[=microsoft sans serif]
پاسخ:
[=microsoft sans serif]
با توجه به این که اسلام صرفا دین فردی نیست و به جنبه های اجتماعی نیز توجه لازم را دارد.بنابراین در دوستی ها نیزاسلام به ما تذکر داده است که حواسمان به ارتباطاتمان باشد. چرا که ممکن است با افرادی دوست شویم وپیوند دوستی برقرار کنیم که با اسلام و مسلمين سر ستيزه‏جويى‏دارند، وممکن است از مسلمانان سوءاستفاده نمایند وشما با برقرای ارتباط،به آنها حسن ظن پیدا کنید اما آنها از این حسن ظن سو استفاده نمایند وبه شما ضربه بزنند. در قران نیز تذکر لازم در دوستی با دشمنان خدا با ما داده شده است .در واقع خداوند می خواهدهشدارى بدهد كه از كينه ‏توزى وكينه‏ ورزى آنها غافل نمانيم.برقرارى رابطه با كفّار در صورتى جایز است كه آنها به ارزشهاى ما احترام بگذارند و در صدد توطئه نباشند

«يا ايها الذين امنوا لا تتخذوا عدوى و عدوكم اولياء

اى اهل ايمان،دشمنان مراو دشمنان خودتان را دوستان نگيريد (1)

تولى و تبرى‏ يعنى پيوند دوستى با دوستان خدا برقرار كردن و بيزارى نمودن بادشمنان خدا ،دو اصل مهم در اموزه های اسلام است.گاهی شاهد مودت ودوستی برخی از مومنان نسبت به کفار هستیم که این وضعیت، راه آسیب زدن را باز می‌گذارد بنابراین در این موارد باید دقت بیشتری نماییم که اولا اثر نامطلوب نپذیریم ودر مسلک وآیین دوست خود وارد نشویم وبه این طریق از مسیر الهی خود دور نشویم وثانیا مطمئن باشیم که انها قصد ضربه زدن به عقاید ما را ندارند.. البته نبايد از اين نكته غفلت كرد كه دوستي غير از ارتباط داشتن است . دوستیها چنانچه به شکل مودت نمود پیدا کند ارتباط قلبی ایجاد می شود وطبیعتا حق وحقوق در این ارتباط معنا پیدا می کند.بنابراین با توجه به مفاسد ومشکلاتی که ممکن است در این نوع دوستی ها وجود داشته باشد بهتر است در این شرایط حساسیت ویژه ای را بخرج دهیم.اصولاً لازمة دوستى متقابل اين است كه يك طرف، طرف ديگر را در كارها و وظايفش كمك كند. اگر اين كمك در غيررضاى خدا باشد، در حقيقت به بدبختى و شقاوت و عذاب دائمى آن طرف كمك كرده است.انسان مؤمن چون اعتقاد به دين دارد و لوازم آن را پذيرفته است، زندگى خود را با قوانين شرع تنظیم می کند و برعكس آنان كه خود را از نورانيت دستورات دين محروم كرده اند، هرگونه تعدى و تجاوز را انجام مى دهند. همنشينى و رفاقت بااین افراد، نخست انسان را نسبت به دستورات الهى سست می کند و به تدريج روح انسان را مکدر نموده تا جایی که انسان را متقاعد می کند دست از دین خود وپایبندی به ان بردارد.

1. سوره ممتحنه آیه 1.

موضوع قفل شده است