نجاست بدن

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نجاست بدن

سلام.اگر میوه خورده وفردای ان روز دهان نجس شده وغذابخورم.که بعدها مسواک زده وبعد استحمام کردم.ایااگر بعد ازاستحمام مقداری غذاومیوه بین دندانها باشدایادهان وبدن باک است؟(ایت الله العظمی بهجت)

کارشناس بحث : سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

فربد;291824 نوشت:
سلام.اگر میوه خورده وفردای ان روز دهان نجس شده وغذابخورم.که بعدها مسواک زده وبعد استحمام کردم.ایااگر بعد ازاستحمام مقداری غذاومیوه بین دندانها باشدایادهان وبدن باک است؟(ایت الله العظمی بهجت) کارشناس بحث : سجاد

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

نجاست دهان با از بین رفتن در آب دهان ، پاک شده و نیازی به آب کشیدن دهان نیست .
البته اگر دندان مصنوعی در دهان نجس شود باید آب کشیده شود .

در فرض سئوال هم اگر ندانید که نجاست دهان به غذاها رسیده ، غذاها پاک است اما اگر یقین دارید ظاهر غذاها را آب بکشید.(1)

بدن در فرض سئوال پاک محسوب می شود.

همیشه سالم و سربلند باشید

پی نوشت:
1. آیت الله بهجت ره ، توضیح المسائل م 219 و 220[/]

سلام.1-اگر قسمتی از پا نجس شده باشد وبعد از اب کشی اگر وسط پا خشک بماند ایا قسمت بالی پا پاک است؟2-اگر دست نجس باشد وبامایع شسته شود بعداز اب کشی وقتی دست رابه هم میمالیم مقداری کف در دست باقی میماند ایا دست نجس است؟3-وقتی داشتم شیرینی میخوردم دهانم خون امد ومقداری از شیرینی برروی فرش افتاد وبعدش من ان را برداشتم اما انقدر چربی نداشت که نجاست انتقال یابد. ایا فرش پاک است؟4-ایا ماشین لباسشویی خانه لباس نجس را پاک میکند ؟ماشین لباسشویی های بیرون چه طور؟(ایت الله العظمی بهجت)

سلام.اگرداخل دهان نجس شود وبرای ابکشی گفته شده اگر دندان مصنوعی داشته باشیم باید اب کشیده شود در صورتی که دندان با ماده ای بر شود که باقی بماند چه حکمی دارد؟ایا بین دندان که قابل شستن نیست چه طور؟(ایت الله العظمی بهجت)

فربد;293484 نوشت:
سلام.1-اگر قسمتی از پا نجس شده باشد وبعد از اب کشی اگر وسط پا خشک بماند ایا قسمت بالی پا پاک است؟2-اگر دست نجس باشد وبامایع شسته شود بعداز اب کشی وقتی دست رابه هم میمالیم مقداری کف در دست باقی میماند ایا دست نجس است؟3-وقتی داشتم شیرینی میخوردم دهانم خون امد ومقداری از شیرینی برروی فرش افتاد وبعدش من ان را برداشتم اما انقدر چربی نداشت که نجاست انتقال یابد. ایا فرش پاک است؟4-ایا ماشین لباسشویی خانه لباس نجس را پاک میکند ؟ماشین لباسشویی های بیرون چه طور؟(ایت الله العظمی بهجت)

با عرض سلام و احترام و تشکر از سئوالات شما

1. توضیح کافی نیست کدام قسمت پا نجس شده است ؟ آیا وسط و بالای پا منظور نسبت به محل نجس پاست ؟

2. مقدار کف باقی مانده موجب نجاست مجدد دست نمی شود.

3. در فرض سئوال فرش پاک است .

4. در مورد ماشین لباسشویی کلا باید احتیاط شود مگر یقین شود که شرایط شرعی طهارت رعایت شود مثلا بعد از زوال نجاست با آب کر حداقل یک بار کامل شسته شود. (1)

موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله بهجت در قم

[="Tahoma"][="Black"]

فربد;295646 نوشت:
سلام.اگرداخل دهان نجس شود وبرای ابکشی گفته شده اگر دندان مصنوعی داشته باشیم باید اب کشیده شود در صورتی که دندان با ماده ای بر شود که باقی بماند چه حکمی دارد؟ایا بین دندان که قابل شستن نیست چه طور؟(ایت الله العظمی بهجت)

با تشکر از سئوال مجددتان

در فرض سئوال با آب کشیدن دهان و دندان پر شده و رعایت شرایط شرعی آن ، دهان و ما بین دندان ها پاک می شود .

سرفراز و موفق باشید[/]

موضوع قفل شده است