صفحه 1 از 20 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا خداوند موجودی برتر از انسان در آینده می آفریند ؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  نوشته
  429
  حضور
  16 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  699

  آیا خداوند موجودی برتر از انسان در آینده می آفریند ؟
  سلام خدا بر حضرت بقیه الله اعظم
  سلام علیکم به همگی

  سوال :

  1-آیا خداوند در آینده موجودی برتر از انسان خلق خواهد کرد که بعد, به ائمه اطهار و پیامبران علیهم السلام و همه انسان ها بگوید به او سجده کنید؟
  2-آیا ممکن است موجودی برتر از نبی مکرم اسلام صلوات الله علیه و علی علیه السلام خداوند خلق کند ؟
  3- آیا خداوند نهایت خلاقیت خود را در آفرینش انسان به کار بسته و آیا بهتر و برتر از انسان نمی تواند(سبحان الله)خلق کند ؟ و یا اگرم بتواند این کار را نمی کند و چرا نمی کند ؟

  خواست تا خود را به خود بنماید او زان سان که اوست
  مظهر جامع چو آدم در جهان آمد پدید

  با سپاس


  کارشناس بحث : شعیب

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت سابق : ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ در ساعت ۱۹:۵۰
  کِی جهـــــــان را عاقلان مملو بـــــــود از متقین؟ _______ در غدیر و کربلا , قرآن و یا در اسکدین
  این درست است طفره رفتن, قفل مطلب, حذف آن؟_______ چون نباشد پاسخی مردانه زین مردانِ دین
  (البته در اسکدین متقین و پاسخگوی منصف و واقعی نیز وجود دارد)
  ( يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ آمِنُواْ بِاللّهِ وَرَسُولِهِ وَالْكِتَابِ(136 نساء))
  (ای کسانی که ایمان آوردید , ( واقعا ) ایمان بیارید به خدا و رسولش و کتاب)

 2. صلوات ها 2


 3. #2

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  1,918
  حضور
  27 روز 9 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4481  نقل قول نوشته اصلی توسط baghiatollah نمایش پست ها
  1-آیا خداوند در آینده موجودی برتر از انسان خلق خواهد کرد که بعد, به ائمه اطهار و پیامبران علیهم السلام و همه انسان ها بگوید به او سجده کنید؟
  با سلام
  ادله در این باب ساکت هستند و ما دلیلی بز این مطلب نداریم .
  از طرفی برخی از قراین روایی و عرفانی دلالت دارد بر این که انسان کامل در هستی بعد از خدا بالاترین جایگاه و مقام را دارند که در جامعه کبیره گوشه ی از آن بیان شده است

 4. صلوات ها 5


 5. #3

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  1,918
  حضور
  27 روز 9 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4481  همانگونه که در روایات آمده است اول چیزی که خدا خلق کرده است مقام نوری حضرت محمد است و از نور او ائمه و حضرت زهرا خلق کرد .
  آنچه که در فلسفه و عرفان آمده به عنوان عقل اول یا صادر نخستین که روایات آن را همان مقام نوری حضرت محمد می دانند جامع جمیع صفات الهی است بجز این که خدا بالذات این ها را دارد و این صادر نخستین بالعرض دارند و از خود چیزی ندارند .
  پس هر چه که امکان داشته از کمالات که یک ممکن و یک مخلوق داشته باشد را او داراست و او همان واسطه خلق و فیض تمامی موجودات است پس او برترین آفریده و مخلوق خداست و برتر از او امکان وجود ندارد نه این که خدا نتواند به وجود آورد چرا که بیان شد هر آنچه از کمالات که ممکن بود مخلوقی در یافت کند او دریافت کرده است
  عقل اول همان نور محمدى صلى الله علیه وآله است:
  عالم کبیر، مجموعه روحانى و جسمانى است. عالم کبیر صورت حقیقت انسانیه است و خلیفه غیب است. و چون انسان کامل مظهر کمالات حقیقت انسانیه است، مظهر کمالات مجموعه عالم کبیر است و مدبر عالم است و همیشه حقیقتش در غیب است و متصف به صفات الهیه و این هویت حق همیشه در غیب است. همچنین خلیفه، واسطه فیض است چه بر ارواح و چه غیر آنها که آنچه بر آنها فایض مى‏شود به واسطه حقیقت انسانیه است. زیرا واسطه در فیضان، عقل اول است و عقل اول، اولین مظهر حقیقت انسانیه است چنانکه رسول اللَّه صلى الله علیه وآله فرمود: "اول ما خلق الله نورى".[ سیره حلبیة، ج1، ص 159.
  ] از این روى خلیفه غیب است و عالم ظاهر و شاهد. خلیفه به منزله‏ى جان عالم است که غیب است (همان طور که جان براى بدن، غیب است).[ ممد الهمم در شرح فصوص الحکم، حسن زاده آملى، حسن، ص 52، سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد.]
  خداى متعال چون نور محمدى صلى الله علیه وآله را آفرید. در این نور محمدى صلى الله علیه وآله ارواح جمیع انبیا و اولیا را به جمع احدى جمع کرد، پیش از تفصیلشان در وجود عینى؛ و این در مرتبه عقل اول است. سپس ارواح تعیّن پیدا کردند در مرتبه لوح محفوظى که نفس کلى است و به مظاهر نوریه‏اشان متمیز شدند تا در عالم عنصرى یکى پس از دیگرى به انوار مختصه خود طلوع کردند.[ شرح فصوص الحکم، جامى.]


  ابن عربی معتقد است انسان کامل موجودی است که به وسیله او سرّ حق، به حق، ظاهر می­گردد. مراد از سرّ حق نیز کمالات ذاتیه خداوند است که تنها انسان قادر است آنها را نشان دهد. چون کمالات ذاتیه خداوند در غیب مطلق بود خداوند خواست تا در عالم شهادت آنها را مشاهده کند. لذا انسان کامل را آفرید تا در آیینه وجود او خود را مشاهده کند. او در فص آدمی می­گوید: «لکونه متصفاً بالوجود ویظهر به سرّه الیه»( فصوص الحکم ابن عربی، فص آدمی(
  ابن عربی می­گوید چون انسان کامل، مظهر جمیع اسما حق تعالی است پس خدا را باید به وسیله او شناخت یعنی با شناخت انسان کامل است که معرفت به حق پیدا می­شود و خداوند نیز آیات خود را که نشانه­های وجودیش می­باشد در این موجود قرار داده است. باز در فص آدمی می­گوید «ثم لتعلم انه لما کان الامر علی ما قلناه من ظهوره بصورته احالنا تعالی فی العلم به علی النظر فی الحادث و ذکر انه تعالی ارانا آیاته فیه.
  او در فص شیثیت آورده است: «فيتقبل الاتصاف بالأضداد کما قبل الاصل الاتصاف بذلک الجلیل و الجميل و کالظاهر و الباطن و الاول و الآخر» یعنی انسان کامل متصف به صفات گوناگون است، حتی صفات متضاد نيز در او جمع­اند، از قبیل جمال و جلال، ظاهر و باطن و اول و آخر.
  به خاطر انسان کامل، موجودات عالم مسخر او هستند. انسان کامل به خاطر برخورداری از اسماي الهی مي‌تواند در عالم تصرف کرده و آن را اداره نماید. در فص موسوی می­گوید: «کذلک لیس شیء فی العالم الا وهو مسخر لهذا الانسان لما یعطیه حقیقة صورته»
  از نظر ابن عربی انسان کامل روح عالم است و به خاطر کمالاتی که دارد همه چیز مسخر اوست. در فص موسوي آمده است: «وجعله روحا للعالم فسخر له العلو و السفل للکمال الصورة»
  چون انسان سبب وجود افراد و غایت خلقت است واسطه میان حق و خلق است، به واسطه وی فیض وجود از حق تعالی به موجودات می­رسد. انسان کامل به صورت در دنیاست و به باطن در آخرت. در ظاهر بر وی احکامی که به موطن دنیا تعلق دارد جاری است و در باطن قلب وی تعلق به عالم آخرت دارد. انسان کامل بر حسب سیر در ملکوت و جبروت دارای مراتب و مقامات است. وی متناسب با مقام و مرتبه وجودی خود دارای حشر و نشر است. چنین انسانی مشاهده می­کند که از خویش مرده و رخت هستی به حق سپرده است. وی چیزهایی را مشاهده می­کند که محجوبان هیچ گاه قادر به درک و مشاهده آنها نخواهند بود. به طور مثال انسان کامل می­تواند کسی را که در قبر معذب است یا منعم، مشاهده کند. او می­تواند اموات را در حال حیات برزخی مشاهده نماید.( فصوص الحکم، فص الیاس (فما من عارف بالله من حیث التجلی ...)
  ابن عربی در رساله الغوثیه درباره مقام و مراتب انسان­های کامل می­گوید: «و گفت جل جلاله که ای غوث! مرا بندگانی هست غیر انبیاي مرسلین که مطّلع نیست بر احوال ایشان هیچ کس از اهل دنیا و هیچ کس از اهل آخرت و هیچ کس از اهل جنت و هیچ کس از اهل دوزخ و نه ایشان را مالک است و نه رضوان و نه به آنچه خلق کرده­ام از اهل جنت و اهل نار و نه ایشان را ثواب است و نه عقاب و نه حور و نه قصور و نه غلمان. خوشا حال کسی که ایمان آورد به ایشان، اگر ایشان را شناسد. ای غوث! تو از ایشانی و از علاماتشان در دنیا آن است که جسم‌هاي ایشان سوخته است از قلت طعام و شراب و نفس­های ایشان سوخته است از شهوات و دل‌های ایشان سوخته است از خطرات و جنایات فاسده و روح­های ایشان سوخته است از خطيئات و ایشان اصحاب بقايند که سوخته­اند به نور لقا.»( رسائل ابن عربي، ص39، به نقل از عبدالله نصري، پيشين، ص199.)
  انسان کامل، حافظ عالم است و تا زمانی که انسان کامل در این عالم است، عالم و خزائن موجود در آن محفوظ مي‌ماند و چون این انسان از این عالم گام به عرصه آخرت نهد هر چه از خزائن دنیا در آن باشد مانند کمالات و معنویات با خود به آن عالم می­برد. به بیان دیگر با انتقال این انسان از این عالم به عالم دیگر خزائن این عالم به آن عالم منتقل می­شود و این هم به آن جهت است که اسرار الهی در وجود این انسان متمکن گردیده است و هرگاه وجود وی از این عالم رخت بربندد خزائن الهی نیز با او به آن عالم خواهد رفت.( فصوص الحکم، فص آدمی.)

 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,663
  حضور
  32 روز 3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23552  نقل قول نوشته اصلی توسط baghiatollah نمایش پست ها
  سلام خدا بر حضرت بقیه الله اعظم سلام علیکم به همگی سوال : 1-آیا خداوند در آینده موجودی برتر از انسان خلق خواهد کرد که بعد, به ائمه اطهار و پیامبران علیهم السلام و همه انسان ها بگوید به او سجده کنید؟ 2-آیا ممکن است موجودی برتر از نبی مکرم اسلام صلوات الله علیه و علی علیه السلام خداوند خلق کند ؟ 3- آیا خداوند نهایت خلاقیت خود را در آفرینش انسان به کار بسته و آیا بهتر و برتر از انسان نمی تواند(سبحان الله)خلق کند ؟ و یا اگرم بتواند این کار را نمی کند و چرا نمی کند ؟ خواست تا خود را به خود بنماید او زان سان که اوست مظهر جامع چو آدم در جهان آمد پدید با سپاس
  سلام
  اگر مقام ائمه ع بالاترین درجه ممکن برای یک مخلوق باشد خلق موجود برتر تصوری ندارد و ظاهرا هم همینطور است
  والله الموفق

  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۱
  نوشته
  144
  حضور
  9 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  157  نقل قول نوشته اصلی توسط حامد نمایش پست ها
  سلام
  اگر مقام ائمه ع بالاترین درجه ممکن برای یک مخلوق باشد خلق موجود برتر تصوری ندارد و ظاهرا هم همینطور است
  والله الموفق
  عذر می خوام، اینکه شما می فرمائید، یعنی عدم امکان خلق موجودی که از انسان برتر باشد.
  یعنی که این امر محال است. اینجا در مورد قدرت خداوند بحث می شود. انسان را خداوند آفریده. موجود برتر از انسان هم اگر قرار باشد خلق شود، خدا آن را خلق خواهد کرد.
  حال اگر خلق آن موجود را محال بدانیم، آیا «قادر مطلق» بودن خداوند را نقض نکرده ایم؟؟؟

 10. صلوات


 11. #6

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,663
  حضور
  32 روز 3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23552  نقل قول نوشته اصلی توسط تحریم شده! نمایش پست ها
  عذر می خوام، اینکه شما می فرمائید، یعنی عدم امکان خلق موجودی که از انسان برتر باشد. یعنی که این امر محال است. اینجا در مورد قدرت خداوند بحث می شود. انسان را خداوند آفریده. موجود برتر از انسان هم اگر قرار باشد خلق شود، خدا آن را خلق خواهد کرد. حال اگر خلق آن موجود را محال بدانیم، آیا «قادر مطلق» بودن خداوند را نقض نکرده ایم؟؟؟
  سلام
  درست است که خدا بر هر کاری تواناست اما این کار نمی شود این همان تعبیر حضرت امیر در پاسخ به انجام یک کار محال در مورد خدای تعالی است
  عرض کردیم که اگر ائمه ع بالاترین مقام ممکن در مخلوقات را حائز باشند دیگر مفهوم ندارد برتر از آنها خلق شود چون برتر فرض ندارد بعبارتی محال عقلی است
  والله الموفق

  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 12. صلوات ها 2


 13. #7

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۱
  علاقه
  ....
  نوشته
  143
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  167
  آپلود
  3
  گالری
  0
  صلوات
  221  بسم الله الرحمن الرحیم

  سلام علیکم رحمة الله و برکاته


  آیا خداوند نهایت خلاقیت خود را در آفرینش انسان به کار بسته
  یعنی چه این چه حرفیست که میزنید مگر خلاقیت الله(عزوجل) حد و نهایتی دارد؟ان الله بکل شیء قدیر
  نه علم الله و نه قدرتش و نه هیچ چیز در الله (عزوجل) دارای هیچ نهایتی نیست و بی نهایت است

  یک کار محال در مورد خدای تعالی است
  یک امر محال برای الله(عزوجل) وجود ندارد الله(عزوجل) هر چه خواهد بکند ما هم نعوذبالله سبوح علمی نداریم جز آنچه خدا به ما آموخته و علممان بر علم الله(عزوجل) محیط نیست(هیچ وقت نمیشه) پس محال در مورد الله(عزوجل) باطل است.

  اللهم صلی علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم ان شاءالله

  ویرایش توسط عبدالله- : ۱۳۹۱/۰۹/۱۳ در ساعت ۱۷:۴۱
  هرکس به آنچه الله نازل کرده حکم نکند
  کافر است

  از فرعون ها و آیات شیطان پیروی نکنید
  http://www.askdin.com/thread25878.html

 14. #8

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۱
  نوشته
  144
  حضور
  9 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  157  نقل قول نوشته اصلی توسط حامد نمایش پست ها
  سلام
  درست است که خدا بر هر کاری تواناست اما این کار نمی شود این همان تعبیر حضرت امیر در پاسخ به انجام یک کار محال در مورد خدای تعالی است
  عرض کردیم که اگر ائمه ع بالاترین مقام ممکن در مخلوقات را حائز باشند دیگر مفهوم ندارد برتر از آنها خلق شود چون برتر فرض ندارد بعبارتی محال عقلی است
  والله الموفق
  بالاترین مقام در مجموعه ی موجودات خلق شده، نه موجوداتی که خلق نشده اند.

  یعنی با این تفسیر جنابعالی، خداوند توانایی خلق موجودی برتر از انسان را ندارد.

  یعنی انسانی شبیه ائمه (ع) ، اما با قابلیت هایی بیشتر، مثلا طیر العرض یا ویژگی های دیگر برتر از انسان

 15. #9

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۱
  علاقه
  ....
  نوشته
  143
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  167
  آپلود
  3
  گالری
  0
  صلوات
  221  بسم الله الرحمن الرحیم

  سلام علیکم رحمة الله و برکاته


  نقل قول نوشته اصلی توسط تحریم شده! نمایش پست ها
  بالاترین مقام در مجموعه ی موجودات خلق شده، نه موجوداتی که خلق نشده اند.

  یعنی با این تفسیر جنابعالی، خداوند توانایی خلق موجودی برتر از انسان را ندارد.

  یعنی انسانی شبیه ائمه (ع) ، اما با قابلیت هایی بیشتر، مثلا طیر العرض یا ویژگی های دیگر برتر از انسان
  که گفته ائمه قابلیت طی الارض ندارند ائمه (علیهم السلام) از خود چیزی ندارند ولی چون خواست آنها با خواست الله (عزوجل)در مورد هرچه بخواهند میشود و لاحول و لاقوة الا بالله العلی العظیم  اللهم صلی علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم ان شاءالله

  ویرایش توسط عبدالله- : ۱۳۹۱/۰۹/۱۳ در ساعت ۱۷:۵۰
  هرکس به آنچه الله نازل کرده حکم نکند
  کافر است

  از فرعون ها و آیات شیطان پیروی نکنید
  http://www.askdin.com/thread25878.html

 16. #10

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۱
  نوشته
  144
  حضور
  9 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  157  نقل قول نوشته اصلی توسط * یا حسین * نمایش پست ها
  بسم الله الرحمن الرحیم


  :gol:سلام علیکم رحمة الله و برکاته:gol:  که گفته ائمه قابلیت طی الارض ندارند ائمه (علیهم السلام) از خود چیزی ندارند ولی چون خواست آنها با خواست الله (عزوجل)در مورد هرچه بخواهند میشود و لاحول و لاقوة الا بالله العلی العظیم
  اللهم صلی علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم ان شاءالله
  پس یک مثال دیگر می زنم:

  مثلا انسانی که اگر دستش قطع شد، دوباره جای آن دست دیگری در بیاورد
  یا بینایی مثل عقاب داشته باشد
  یا همزمان هم تنفس کند هم غذا بخورد
  این قابلیت ها را ائمه (ع) نداشته اند.
  لطفا برای بالابردن ائمه (ع)، خداوند را کوچک و ناتوان نکنید.
  یا مهدی ادرکنی

صفحه 1 از 20 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود