صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: پرسشی از دکتر صادق زیبا کلام

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

پرسشی از دکتر صادق زیبا کلام

سلام
    در مناظره ای که اخیرا بین دکتر خسروپناه و دکتر زیباکلام صورت گرفت آقای زیبا کلام مکررا این جمله تکرار می کرد که :
    دین نیامده دنیای ما را درست کند بلکه فقط آمده آخرت ما را درست کند .
    ما یک سوال از ایشان داریم
    اگر ایشان واقعا به دین ، باوری دارند بگویند کدام متن دینی اسلامی را قبول دارند ؟
    تا ما بر اساس همان متن به او ثابت کنیم که دین با دنیا هم کار دارد .
    والله الموفق

هردو عالم یک فروغ روی اوست

2. صلوات ها 7

3.  

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

سلام
    کسی که دین اسلام را قبول دارد قطعا باید قرآن را نیز قبول داشته باشد چه اینکه این دو لازم و ملزومند پس ادله قرآنی بر اینکه دین با دنیا کار دارد را از همین کتاب مبین بیان می کنیم :
    از همان آغاز هبوط آدم ع به زمین تنها راه برون رفت از خوف و حزن تبعیت از هدایت الهی بوده است . اطلاق این کلام نشان دهنده آن است که در همه امور باید یک اصل دینی راهنمای ما باشد و سپس منکران این حقیقت مورد عتاب شدید قرار گرفته اند .
    [سوره البقرة (2): آيات 38 تا 39]
    قُلْنَا اهْبِطُوا مِنْها جَمِيعاً فَإِمَّا يَأْتِيَنَّكُمْ مِنِّي هُدىً فَمَنْ تَبِعَ هُدايَ فَلا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَ لا هُمْ يَحْزَنُونَ (38) وَ الَّذِينَ كَفَرُوا وَ كَذَّبُوا بِآياتِنا أُولئِكَ أَصْحابُ النَّارِ هُمْ فِيها خالِدُونَ (39)
    ترجمه:
    38- گفتيم همگى از آن (به زمين) فرود آئيد هر گاه هدايتى از طرف من براى شما آمد كسانى كه از آن پيروى كنند نه ترسى بر آنهاست و نه غمگين مى‏شوند.
    39- و كسانى كه كافر شوند و آيات ما را تكذيب كنند اهل دوزخند و هميشه در آن خواهند بود
    ادامه دارد ان شاء الله
    والله الموفق

5. صلوات ها 3

علاقه
    قرآن, اهل بیت,خلاقیت, هنر, فقه, فلسفه
    نوشته
    260
    حضور
    1 روز 12 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    105
    صلوات
    1974

وَ ابْتَغِ فيما آتاكَ اللَّهُ الدَّارَ الْآخِرَةَ وَ لا تَنْسَ نَصيبَكَ مِنَ الدُّنْيا وَ أَحْسِنْ كَما أَحْسَنَ اللَّهُ إِلَيْكَ وَ لا تَبْغِ الْفَسادَ فِي الْأَرْضِ إِنَّ اللَّهَ لا يُحِبُّ الْمُفْسِدينَ

سوره مبارکه قصص آیه 77

و در آنچه خدا به تو داده، سراى آخرت را بطلب و بهره‏ات را از دنيا فراموش مكن و همان‏گونه كه خدا به تو نيكى كرده نيكى كن و هرگز در زمين در جستجوى فساد مباش، كه خدا مفسدان را دوست ندار
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن من عاداهم

7. صلوات ها 4

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

سلام
    خدای تعالی در قرآن انسان را خادم الهی برای آبادانی زمین می داند آیا غیر از این است که این آبادانی در ابعاد دنیوی و ظاهری است و باید با هدایتهای الهی باشد ؟
    [سوره هود (11): آيه 61]
    وَ إِلى‏ ثَمُودَ أَخاهُمْ صالِحاً قالَ يا قَوْمِ اعْبُدُوا اللَّهَ ما لَكُمْ مِنْ إِلهٍ غَيْرُهُ هُوَ أَنْشَأَكُمْ مِنَ الْأَرْضِ وَ اسْتَعْمَرَكُمْ فِيها فَاسْتَغْفِرُوهُ ثُمَّ تُوبُوا إِلَيْهِ إِنَّ رَبِّي قَرِيبٌ مُجِيبٌ (61)
    ترجمه:
    61- و به سوى (قوم) ثمود برادرشان صالح را فرستاديم، گفت: اى قوم من! اللَّه را پرستش كنيد كه معبودى جز او براى شما نيست، او است كه شما را از زمين آفريد و آبادى آن را از شما خواست، از او آمرزش بطلبيد سپس به سوى از باز گرديد كه پروردگارم (به بندگان خود) نزديك و اجابت كننده (تقاضاهاى آنها) است

والله الموفق

9. صلوات ها 3

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد صادق نمایش پست ها
    وَ لا تَبْغِ الْفَسادَ فِي الْأَرْضِ
    سلام
    با تشکر از محمد صادق
    غیر از جمله : لا تنس نصیبک من الدنیا همین تکه آیه که از فساد در زمین منع می کند یک دنیا حرف دارد . تا دین صلاح و فساد امر دنیا را بیان نکند میشود که بفرماید در زمین فساد مکن؟ خوب اگر صلاح و فساد را بیان کرد می توان گفت به دنیا کاری ندارد ؟
    والله الموفق

11. صلوات ها 2

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

سلام
    اگر اسلام با دنیا کاری ندارد چرا نظام ولایی را برای اداره جامعه اسلامی طرح ریزی می کند ؟
    [سوره المائدة (5): آيه 55]
    إِنَّما وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِينَ آمَنُوا الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلاةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّكاةَ وَ هُمْ راكِعُونَ (55)
    ترجمه:
    55- سرپرست و رهبر شما تنها خدا است، و پيامبر او، و آنها كه ايمان آورده‏اند و نماز را بر پا مى‏دارند و در حال ركوع زكات مى‏پردازند

والله الموفق
    ویرایش توسط حامد : ۱۳۹۱/۰۸/۲۲ در ساعت ۱۴:۳۶

13. صلوات

نوشته
    180
    حضور
    7 روز 16 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    992

سلام علیکم
    البته بهتر بود متن کامل مناظره را میگذاشتید که در شبکه ی 4 پخش شد
    اما ممنون ...
    در اواخر بحث، ایشون سخنی فرمودند که اگه اشتباه نکنم این بود :
    دین برای آخرت است، دنیا را انسان با عقل خود میتواند آباد کند

به نظرم اگه قراره روی این مناظره بحث شه، بهتره درباره ی این موضوع صحبت بشه
    التماس دعا
    یاعلی

آیت الله حق شناس : اگر كسى گناه مي‌كند و اعمال حسنه هم انجام مي‌دهد، آن عمل صالح بدرد نمى‌خورد.
    بايد شطرالاجتناب را مدنظر خود قرار دهيد. اول بايد موانع (گناهان) را برداريد.
    آیت الله حق شناس : مذاكره‌ی علمی افضل است بر شب زنده‌دارى در شب قدر.

15. صلوات ها 3

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

سلام
    فکر می کنم در همین مورد داریم بحث می کنیم و الان داریم ادله نقلی قرآنی را ذکر می کنیم که دین با دنیا کار داره و می خواد اونو بر مبنای تفکر توحیدی آباد کنه
    والله الموفق

17. صلوات

علاقه
    ریاضی
    نوشته
    1,536
    حضور
    221 روز 19 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7884

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد نمایش پست ها
    سلام
    فکر می کنم در همین مورد داریم بحث می کنیم و الان داریم ادله نقلی قرآنی را ذکر می کنیم که دین با دنیا کار داره و می خواد اونو بر مبنای تفکر توحیدی آباد کنه
    والله الموفق
    به نام خدا.

سلام و عرض ادب خدمت جناب هم اسم عزیز ، حامد ( هر وقت میبینمتون تو سایت انقده ذوق میکنم )

من یه سوالی دارم. من هم معتقدم به اینکه باید جوری برای آبادانی زندگی دنیایی تلاش کرد که گویی تا ابد در دنیا هستیم و طوری برای آبادانی آخرت عمل کرد گویی که لحظه ای بعد میمیریم. ولی خوب زندگی پیامبر (ص) و ائمه(ع) و علما رو که نگاه میکنیم یکجور دیگه است. اصلا یک ساده زیستی و ترک دنیایی که اصلا نمیشه با این تفکر همخونش کرد.

آیا روش زندگی این عزیزان تاییدی بر این نیست که دین برای آخرته؟ این تناقضی که در ذهن بنده ایجاد شده رو میشه حل کرد؟

با تشکر ، ستایشگر
    ویرایش توسط ستايشگر : ۱۳۹۱/۰۸/۲۲ در ساعت ۱۶:۰۴
    اللهم انا نشکو الیک فقد نبینا، صلواتک علیه و اله، و غیبه ولینا، و کثره عدونا، و قله عددنا و شده الفتن بنا، و تظاهر الزمان علینا، فصل علی محمد و اله و اعنا علی ذلک بفتح منک تعجله و بضر تکشفه و نصر تعزه و سلطان حق تظهره، و رحمه منک تجللناها و عافیه منک تلبسناها، برحمتک یا ارحم الراحمین.

من بیچاره ترین موجود در عالم بودم و خدایا، محبت حسین (ع) رو در دل من گذاشتی و من خوشبخت ترین فرد زمین شدم.

19. صلوات

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

نقل قول نوشته اصلی توسط ستايشگر نمایش پست ها
    آیا روش زندگی این عزیزان تاییدی بر این نیست که دین برای آخرته؟ این تناقضی که در ذهن بنده ایجاد شده رو میشه حل کرد؟
    سلام
    بنده هم ارادت دارم خدمت شما
    همه انبیاء و اولیاء و پیروانشان در آسایش و رفاه و کمال انسانها سعی و تلاش کردند و می کنند الا اینکه اغلب در حاشیه بوده اند و نمی توانستند آنطور که باید وارد میدان شوند . فرصتهایی مثل حکومت حدودا 5 ساله علی ع خود شاهدی بر این مطلب است . حضرت در آن دوره کوتاه وقتش را صرف ریشه کن کردن فساد جامعه اسلامی کرد ولی نتیجه مطلوب حاصل نشد . اما حضرت حجت آن کار را تمام خواهد کرد . البته دنیاطلبی در زندگی شخصی چیزی است آباد کردن جامعه و شوون آن هم چیزی دیگر .
    والله الموفق

21. صلوات

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری