خانواده ی غیر مذهبی....

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خانواده ی غیر مذهبی....

بسم الله
سلام

من یه مشکل دارم. شاید قبلا یکی مثل من پرسیده باشه اما پیدا نکردم!

خانواده ی من به ظاهر مسلمانند! نماز نمی خوانند، روزه نمی گیرند و ....(البته با نماز خواندن و روزه گرفتن من مخالف نیستن )

من نمی خواهم اینطور باشم. می خواهم تمام واجبات و محرمات را مراعات کنم اما با بودن در چنین جوی سخت است! مثلا انواع آهنگ ها و نماهنگ های یر مذهبی و مبتذل را گوش می کنند و ان هم با صدای بلند! خب من چه کار کنم در این شرایط؟! یا میدانم پدرم احتمالا خمس نمی دهد و زکات را رعایت نمی کند! می ترسم مال غیر حلال بخورم!
لطفا راهنمایی کنید تا این شرایط رو کنترل کنم.

ممنونم

یا علی

کارشناس بحث : حامی

[=&quot]سلام خدمت شما پرسشگر گرامی و تشکر از اعتمادتان
[=&quot]در پاسخ شما توجه­تان را به نکات زیر جلب می کنیم:

[=Calibri]1-
[=&quot]شکر نعمت:[=&quot]قبل از هرچیز باید شاکر خداوند باشید که شما را به مسیر اصلی سعادت که بالاترین گوهر است رهنمون کرده است. نعمت هدایت از بالاترین و ناب ترین نعمت های خداوند است. «الحمدلله الذی هدانا لهذا و ماکنا لنهتدی لولا ان هدانا الله » (بهشتیان گویند): ستایش خدای را که ما را براین مقام رهنمایی کرد که اگر هدایت و لطف الهی نبود، ما بخود در این مقام راه نمی یافتیم.[=&quot][1] در قرآن وعده داده شده است که با شکر عملی و زبانی نعمت و ظرفیت وجودی ما زیاد می شود و کفران نعمت سبب از دست دادن نعمت و قهر خداوند است.
[=Calibri]2-
[=&quot]تناسب اجر و کار:[=&quot]هر چه قدر کار سنگین­تر باشد ما مزد بیشتری در قبال آن می­دهیم. خداوند عادل و حکیم که ذره از کار خوب و بد مان دیدش مخفی نیست. حق افراد نیکو کار را ضایع نمی­کند. بی­تردید شما که برای دینداری سختی زیادتری می­کشید اجرتان بیشتر از دیگران است.
[=Calibri]3-
[=&quot]تکلیف متناسب:[=&quot]خداوند حکیم هرگز ما را به امری تکلیف نمی­کند که خارج از توان ما باشد و سبب مشقت و زحمت خارج از توان ما باشد. یعنی شما اگر تمایل نداشته باشید موسیقی بشنوید و با فاصله گرفتن از فضای موسیقی بازهم در منزل صدای آن را به گوش تان برسد گناهی مرتکب نشده اید. یعنی فرق است بین «گوش دادن» و «به گوش رسیدن». دایره تکالیف ما هم امور اختیاری است یعنی اگر موسیقی در منزل شما به گوش تان برسد بر خلاف میل تان شما گناهی مرتکب نشده اید.
[=Calibri]4-
[=&quot]رزق حلال:[=&quot]اگر یقین ندارید که غذای تان از مال خمس نداده است اشکالی ندارد از آن استفاده کنید. به این دو مسئله فقهی دقت کنید:
[=&quot]اگر پدرى مسئله خمس را رعايت نكند، آيا دادن خمس بر افراد تحت تكفل او واجب است؟

[=&quot]همه مراجع (به جزآیات عظام تبريزى، سيستانى و وحيد): اگر يقين نداشته باشند كه به اموال او خمس تعلق گرفته، استفاده از آنها جايز و بر آنان تكليفى نيست.[=&quot][2]

[=&quot]آيات عظام تبريزى و سيستانى: بر آنان تكليفى نيست و مى‏توانند از غذاى او استفاده كنند.[=&quot][3]

[=&quot]آيةاللَّه وحيد: اگر يقين نداشته باشند به غذاى آنها خمس تعلق گرفته و شك دارند، بنابر احتياط واجب خوردن آن جايز نيست.[=&quot][4]

[=&quot]تذکر: ( اگر مرجع تقلید ما که اعلم است حکم در مسئله احتیاط واجب اعلام کند. ما می توانیم به مرجع تقلیدی که بعد از او اعلم تر از دیگران است رجوع کنیم)

[=&quot]طبیعتا شما در ارتباط با اقوام نیز ممکن است همین سؤال برای تان مطرح شود که آیا استفاده از غذا و خوراکی آنها که خمس نمی دهند اشکال دارد.

[=&quot]رفت و آمد با خانواده‏اى كه خمس پرداخت نمى‏كنند، چه حكمى دارد؟

[=&quot]همه مراجع (به جز تبريزى و سيستانى ): معاشرت با آنان اشكال ندارد و اگر يقين نداشته باشد به غذاى آنها خمس تعلق گرفته، خوردن آن نيز جايز است و چنانچه احتمال تأثير بدهد، آنان را ارشاد كند.[=&quot][5]

[=&quot]آيات عظام تبريزى و سيستانى: معاشرت با آنان اشكال ندارد و مى‏تواند از غذاى آنها استفاده كند ؛ هر چند بداند كه خمس آن پرداخت نشده است. چنانچه احتمال تأثير بدهد، آنان را ارشاد كند.[=&quot][6]

[=Calibri]5-
[=&quot]توجه و عنایت خاص:[=&quot]ائمه فرمودند ما از شما غافل نیستیم و به یادتان هستیم و به حال خود رهایتان نکرده­ایم. در مورد شما که در این شرایط سخت تلاش می­کنید دیندار باشید حتما مورد توجه خاص آقا امام زمان و بقیه ائمه هستید. با ایشان [=&quot]–[=&quot] ع [=&quot]–[=&quot] سخن بگوید از آنها برای حرکت با نشاط در مسیر هدایت و اثر مثبت برخانواده استمداد بطلبید.
[=Calibri]6-
[=&quot]شارژ معنوی:[=&quot] برای این که فضای غیر دینی و گاه گناه آلود خانواده بر حال معنوی شما اثر نگذارد براساس برنامه مکتوب و جدول زمان بندی معنوی حرکت کنید. این نظم شما می تواند برخانواده اثر مثبت هم بگذارد. ذکر گفتن، تلاوت کم و با تدبر و مستمر قرآن، ارتباط با اساتید و دوستان معنوی به شکل حقیقی و مجازی(‌سایت های دینی)[=&quot]، صدقه دادن، توسل به ائمه و ...در این مسیر کمک کارتان است.
[=Calibri]7-
[=&quot]الگو و نماد دینی شدن:[=&quot]از زمانی که شما زندگی دینی را شروع می­کنید در حد خودتان نماد دینداری به حساب می آیید. افراد رفتار شما را مورد مداقه و دقت قرار می­دهند. گاهی افراد رفتار شما را به دین نسبت می­دهند یعنی می گویند چون ایشان این طور عمل می­کند پس دین این گونه است بنابراین خیلی مراقب رفتار و گفتارتان باشید. برای ارشاد دیگران از رفتار غیر مستقیم و خالصانه (نه تصنعی) کمک بگیرید. از «افراط و تفریط» و «گهی کند و گهی خسته رفتن» پرهیز کنید تا هم خود خسته و ملول نشوید و هم اثر منفی بر دیگران نگذارید. تلاش کنید نشاط دینی خود با داشتن تفریج سالم، ورزش، شوخ طبعی متعادل، عطر، آراستگی در لباس و ظاهر و شنیدن تلاوت قاریان برجسته قرآن و... را افزایش دهید پیشنهاد می کنیم نرم افزار شادکامی در آموزه های دینی اثر عباس پسندیده که کاری از موسسه خدماتی مشاوره ای آستان قدس رضوی است را ببینید.[=&quot][7]
[=Calibri]8-
[=&quot]روان شناسی ارشاد دینی:[=&quot]در ارشاد اهل خانواده از لطائف روان شناختی در امر به معروف و نهی از منکر کمک بگیرید. توجه داشته باشید به انتقاد، «جراحی روانی» نیز می گویند یعنی باید خیلی با دقت و ظرافت به ارشاد و نهی کردن آنها از کار منفی بپردازید
[=Symbol]·
[=&quot]احترام همنشینان تان را در هر شرایط داشته باشید. همدلی، نقش بازی نکردن، پذیرش مثبت نامشروط دیگران اساس ارتباط موفق است. البته اینها به معنی تأیید رفتار منفی نیست. یعنی شما باید بین رفتار منفی و کل شخصیت فرد فرق بگذارید. رفتار منفی را رد کنید نه کل شخصیت مقابل را. یعنی بگویید مثلا با تمام احترامی که برای شما قائل هستم ولی با این رفتارتان موافق نیستم.
[=Symbol]·
[=&quot]انتظار نداشته باشید طرف مقابل سریع تغییر کند به او فرصت تغییر دادن بدهید چون رفتارها و عادات منفی به تدریج ایجاد شده اند و تثبیت شده­اند.
[=Symbol]·
[=&quot]اگر توان تغییر مجلس گناه ندارید در آن جلسه ننشیند و جلسه را ترک کنید.
[=Symbol]·
[=&quot]به شکل غیرمستقیم و با رفتارتان تذکر دهید.
[=Symbol]·
[=&quot]در یک جلسه تذکرهای متعدد ندهید.
[=Symbol]·
[=&quot]جلوی دیگران نصیحت نکنید.
[=Calibri]9-
[=&quot]همانند سازی و الگوگیری:[=&quot]زندگی افراد موفق را که در شرایط غیر مذهبی ایمان خود را حفظ کرده­اند را مطالعه کنید. مانند تحصیلات شهید بابایی در آمریکا و زندگی با هم اتاقی بی قیدش، زندگی برخی طلاب ایرانی و غیرایرانی که از دل خانواده های بی قید بیرون و حتی غیر مسلمان بیرون آمدند.
[=Calibri]10-
[=&quot]دعا:[=&quot] برای رسیدن به اهداف خود و ارشاد خانواده دعا کنید.
هدیه پایانی
[=&quot][=&quot]إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا[=&quot]؛
[=&quot]خدای رحمان کسانی را که ايمان آورده اند و کارهای شايسته کرده اند ،، محبوب همه گرداند[=&quot]. (مریم، 96)

Surely (as for) those who believe and do good deeds for them will Allah bring about love

[=&quot]

[=&quot]

[=&quot]اسک دین/ انجمن مشاوره/ حامی

[=&quot][1]
[=&quot] . [=&quot]اعراف /43[=&quot].

[=&quot][2]

[=&quot].توضيح ‏المسائل مراجع، م 1795؛آیت الله نورى، توضيح‏المسائل، م 1791؛آیت الله بهجت، توضيح ‏المسائل، م 1408؛آیت الله خامنه ‏اى، اجوبة، س 933 932 و 928.

.

[=&quot][3][=&quot]توضيح‏ المسائل مراجع، م 1795.

[=&quot][4]

[=&quot] .[=&quot]آیت الله وحيد، توضيح ‏المسائل، م 1803.[=&quot]برگرفته از احکام خمس، سيد مجتبي حسيني، ص 123.

[=&quot][5]

[=&quot]توضيح ‏المسائل مراجع، م 1795 ؛ نورى، توضيح‏المسائل، م 1791 ؛ بهجت، توضيح ‏المسائل، م 1408 ؛ خامنه‏ اى، اجوبة الاستفتاءات، س 932، 933 ؛ وحيد، توضيح ‏المسائل، م 1803.

[=&quot][6]

[=&quot] . [=&quot]توضيح ‏المسائل مراجع، م 1795.[=&quot]برگرفته از احکام خمس، سيد مجتبي حسيني،[=&quot] ص 122.

[=&quot][7]

[=&quot]تلفن: 85339171- 0511

راه های تقویت حس شکرگزاری

[=&quot]فواید شکر گزاری[=&quot]
[=&quot]شکر ما از خدا غیر از پاسخ به لطف مُنعِم، نوعی نمک شناسی است.[=&quot]
[=&quot]فواید روان شناختی زیادی برای ما دارد.[=&quot]
[=&quot]آزمون کوچولو:[=&quot]
[=&quot]به اطرافیان مان نگاه کنیم افراد شاکر آرامش بیشتری دارند یا افراد غرغرو؟[=&quot]
[=&quot]الان نمی خواهم جواب دهیم کمی دقت کنیم بعد اگر روش خوبی است با تمرین در خودمان تقویت کنیم و تبدیل به عادت مثبت کنیم.

1- توجه به فواید تربیتی- معنوی - اجتماعی و روان شناختی آن و مرور آن( جلب منفعت)،
2- توجه به زیان های مختلف ناسپاسی و مرور آن(دفع ضرر)،
3- همنشینی با افراد شاکر، و خواندن شرح حال آنها،
4- پرهیز از افراد ناسپاس و غرغرو که غافل اند،
5- داشتن برنامه مکتوب و جدول بندی کردن آن برای شکر از اطرافیان، همکاران، خدا و..( برنامه را ابتدا برای ومدت کم بنویسیم مثلا یک هفته و بعد تمدید کنیم.
6- جریمه کردن خود در صورتی که به برنامه عمل نکردیم.
7- کمک از نامه، تلفن، ایمیل و..برای شکر گزاری از بندگان خدا هرچند کمک آنها جزیی باشد.
8- دعا کردن برای رسیدن به خواسته در قنوت و غیر قنوت
9-نوشتن جملات شکر آمیز و نصب آن بر آیینه، میز مطالعه و...
10- ملاقات بیماران،
11- صدقه دادن توسط خودتان به افراد نیازمند و فقیر،
12- شکر برای انواع نعمت ها مادی و معنوی( هدایت، شیعه بودن، و..)
6- تقویت کردن خود درصورتی که در برنامه موفق بشویم

مراحل خودتربیتی یا مرابطه اسلامی یکی از دقیق ترین راه برای خودسازی و تقویت قدرت اراده و اجرایی کردن برنامه های زندگی است.
که شامل مراحل زیر است:

1- مشارطه: از اول صبح با خود عهد (کتبی یا شفاهی) می کند که کاری را انجام دهد یا ترک کند.
2- مراقبه: در طول روز بر حسن اجرای شرط خود مراقبت دارد.
3- محاسبه: شب حساب و کتاب می کند که چقدر موفق بوده و چقدر در برنامه کاهلی داشته است
4- معاتبه: اگر موفق بوده خود را تشویق کلامی و اگرناموفق بوده خود را تنبیه کلامی می کند
5- معاقبه: مرحله ای شدیدتر از معاتبه و سرزنش است در رفتار خود را تشویق یا تنبیه( انفاق، روزه، و..) می کند.
تذکر:
این برنامه با دقیق ترین برنامه هایی که روان شناسان برای کنترل خود و تقویت اراده داده اند همخوانی دارد.

سلام
من خودم با خانواده ام همین مشکل رو دارم .
بنده مراعات دستورات دین رو بطور کامل می کنم اما خانواده در حد واجبات ناقص خودشون.
مطالب خوبی بود که کارشناس محترم نوشتن.تشکر می کنم از اقای حامی.
من بعضی از این موارد رو بدون اینکه بدونم رعایت می کنم .اما اینکه ستاره ها در تاریکی درخشندگی دارند رو اینجا بهتر متوجه شدم.

در ضمن ، اگر برای دوستان سخته که این برنامه رو برای مدیریت زمان تنظیم کنند،می تونن برای محاسبه ی اعمالشون،قبل از اینکه رسیدگی بشه ، یه برنامه ی ساده تنظیم کنن که هم سخت نباشه و هم اینکه برای ابتدای کا عالی
کافیه یه دفرچه ی کوچیک و کوچیک بردارن و اولین ستون تاریخ رو بذارن و بالای صفحه، هم ص و غ بنویسن.
بعد هر شب قبل خواب،تو دفترچه تعداد کارهای صحیح و غلطشون رو بنویسن.مثلا ص 3 تا و غ 5 تا.
بعد یه مدت میبینین که انقدر اشتباه دارین که صحیح ها در برابرش کمه.تازه ممکنه مواردی هم جا انداخته باشین.متوجه میشین که در عرض یه مدت کمی چقدر اشتباه می کنین !
اگه راه بیفتین ، میتونین پیشرفت کنین و اسم موارد رو هم به جای تعدادشون بنویسین.
من خودم این کارو می کنم.نتیجه اش بد نیست.امتحانش مجانیه دوست عزیز.
علی یارتون

بسم الله الرحمن الرحيم
واقعا زندگي در چنين شرايطي مشقت باره ! البته روزي هزار بار جاي شكر داره كه خانواده ي شما حداقل به ظاهر مذهب پايبندند! من شرايطي خيلي پايين تر داشتم ولي خدا رو شكر الان خانواده ي خوبي دارم ! افرادي كه نهادي پاك دارند حتما قابل تغييراند! البته اگر مشاوران خوبي مثل اين سايت داشتم جدا نور علي نور ميشد !

ا شتباه هايي كه در اين شرايط اكثرا ديده ميشه :

خشك و مقدس نمايي كاملا تعطيل!
انزوا و گوشه گيري تعطيل!
(بايد در اجتماعات مهماني ها گفت و گو هاي خانوادگي و ... حضور داشته باشي هر چند كه خيلي خوش نميگذره )
در مجلس رقص شراب اختلاط موسيقي چه كنم؟
اختلاط: جمع رو يه جوري جمع كن (مثلا ما سعي ميكنيم دخترا رو ببريم توي اتاق يك بحث داغ يا يك بازي حسابي راه بدازيم!)(اخر اخرش ترك مجلس پيشنهاد ميشه اگر هيچ راهي وجود نداشت!)
شراب و رقص كه براي شما حتما ان شائ الله پيش نمياد!
موسيقي كه همه جا رايج است! حتي برنامه هاي مذهبي صدا و سيما هم ديگه كمي الوده شده ! خب حرامش كه جاي خود داره خيلي ديگه مجبور بوديد بايد كاري كني نشنوي ! من خودم خيلي امتحان كردم اگر تلاش كنيم توانايي به دست گرفتن محفل رو به دست بياريم همه مشتاقانه اهنگ رو قطع ميكنن تا به حرف زدن كه طنز حتما بايد همراهش باشه بپردازند.

برنامه جامع و اجراي ساليانه
اول بايد خودمون را اماده كنيم براي هر عمل و هر نظري دلايل منطقي داشته باشيم (با زبان ساده و همه فهم !)
خانواده ي ما كساني هستند كه به ما فرمان داده شده در جهت اصلاح انان بگوشيم در كنارش خودمان هم پيشرفت ميكنيم!
ايجاد عشق به شخصيت ها: رو حانيون عالي و اساتيد دانشگاهي بسياري در رسانه وجود دارند . ويژگي هاي بارز شخصيتي انها رو بشناسيم و از فرصت هاي ناب براي معرفي انان استفاده كنيم ! و اگر سخنراني گوش ميديم يا مجلسي ميريم بقيه رو هم با خود ببريم! برنامه هاي سيما برخي واقعا عاليند !

باز هم مهم ترين مطلب خود شخص است مردم براي تغيير به موفقيت هاي شما در زندگي اخلاق شما و علم شما و ميزان عمل به اين علم توجه ميكنند! و در نهايت شما به ميزان ايمانتان و ظريفت شخص روي وي اثر ميگذاريد!

[="DarkRed"]دوباره با ارزش ترين تجربه كه از اساتيد اموختم رو ميگم!
هرگز تندي نكنيد با مهرباني بسيار و اخلاق نيكو و دريغ نكردن كمترين كمك به ديگران اطرافيانتان را تغيير دهيد و در كنار با اجراي برنامه هاي ويژه براي خود مراتب رسيدن به مقامات را هم طي كنيد! احترام به پدر و مادر رو هم در صدر قرار بديد!(حيف!)[/]

ببخشيد طولاني گشت!!!!!:ok:

با سلام و احترام
و با تشکر از استاد بزرگوار جناب حامی
نکاتی که فرمودید خیلی خوب و کاربردی هستند اما گاهی فکرایی به سر آدم میزنه که در اون لحظه ممکنه فکر کنه بهترین تصمیمه و بدون مشورت با کسی اونو عملی کنه
مثل اون افرادی که برای سالم زندگی کردن از خانه و کاشانه بیرون میزنن .
گاهی فرد جایی رو داره مثل منزل پدربزرگ یا ...
ولی گاهی اوقات جایی رو نداره بره و حاضره خودشو آواره کنه ولی در کنار خانواده فاسد زندگی نکنه
آیا چنین طرز تفکری درسته ؟
با وجود خطراتی که توی جامعه هست
البته این گونه خطرات برای پسران کمتره و برای دختران بیشتر
واقعا این تصمیم درسته یا غلط؟
و اگر غلطه آیا میشه گفت در تمام موارد اینچنینی غلطه یا ممکنه استثناء هم داشته باشه؟

متشکرم

جناب شرمسار مولا، یه بنده خدایی رو میشناسم که مشکل شما رو داشت.البته ایشون دخترن. یعنی از وقتی که چادری شده بود و نماز میخوند احساس کرد که با خانواده اش فاصله داره ولی الحمدلله خواهراش به کمک دوستاشون و البته با رفتن به حوزه دانشجویی شدن یکی مثل خودش و البته خانواده اش هم تغییر کردن.
بنظرم تو راهتون استقامت داشته باشین و در مورد چیزی که میدونین درسته کم نزارین. یه نمونه اش همین آهنگ. وقتی خانوادتون بفهمند که شما رو اذیت میکنه کوتاه میان. فقط باید بهشون نشون بدین که از این مسئله ناراحت میشین و هیچ جوره حاضر نیستین ازش کوتاه بیاین. البته منظورم تندی با خانواده نیست. مثلا وقتی آهنگ پخش میشه گوشاتونو بگیرین یا هندزفری بزارین. اینا رو برحسب تجربه از اون بنده خدا میگم.
...ومن الله توفیق

موضوع قفل شده است