الی ربها ناظره

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
الی ربها ناظره

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر کارشناسان محترم اسکدین. اولا عارضم که لطفا مرا به تاپیکی دیگر ارجاع ندهید زیرا علی رغم وارسی دیگر تاپیک های مربوطه بدین رسیدم که موضوع من متفاوت است. من سوالی بزرگ داشتم که خیلی وقته ذهنمو مشغول کرده. آیا طبق آیه 23 مبارکه قیامت ما خدا را میبینیم؟

همانطور که میدانیم و میدانند تک قطب و تک معشوق وجود انسان کسی جز الله نیست و بازگشت همه بسوی اوست و طریقت عشق الهی برآن است که ما بوصال الله می رسیم.

من بهمان اندازه که که تجسم الله را قبول ندارم از تاویل قرآن بیزارم. الله میفرماید "وبسوی پروردگارشان می نگرند" آیا کسی اگر بگوید که ما الله را نمی بینیم حرفی ضد قرآن نزده است؟ تفاوت من با دیگر بینش ها اینست که من قائلم ما الله را میبینیم اما نه با این چشم دنیایی بلکه با دیگر ابزار دیدنی که در قیامت برای نگریستن داریم. بنظر من الله جسم نیست و مانند هیچکس و هیچ چیز نیست اما. اما همانی که هست ما باچشمی غیر چشم دنیایی ملاقاتش میکنیم. آیا حرف من مغایر با اسلام ناب محمدی(ص) که ناشی از قرآن کریم و خاندان پاک حضرتش(ص) می باشد هست یا خیر؟

کارشناس بحث : یاسین

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و احترام

خداوند در قرآن می فرماید« وُجُوهٌ يَوْمَئذٍ نَّاضِرَةٌ إِلىَ‏ رَبهَِّا نَاظِرَةٌ» ( (آرى) در آن روز صورتهايى شاداب و مسرور است، و به پروردگارش مى ‏نگرد([1].

" ناضرة" از ماده" نضرة" به معنى شادابى خاصى است كه بر اثر وفور نعمت و رفاه به انسان دست مى ‏دهد كه توأم با سرور و زيبايى و نورانيت است، يعنى رنگ رخساره آنها از وضع حالشان خبر مى ‏دهد كه چگونه غرق نعمتهاى الهى شده ‏اند، در حقيقت اين شبيه چيزى است كه در آيه 24 سوره مطففين آمده: تَعْرِفُ فِي وُجُوهِهِمْ نَضْرَةَ النَّعِيمِ" در صورتهاى آنها (بهشتيان) شادابى نعمت را مشاهده مى ‏كنى".

اين از نظر پاداشهاى مادى، و اما در مورد پاداشهاى روحانى آنها مى ‏فرمايد:" آنها فقط به ذات پاك پروردگارشان مى ‏نگرند! (إِلى‏ رَبِّها ناظِرَةٌ).
نگاهى با چشم دل و از طريق شهود باطن، نگاهى كه آنها مجذوب آن ذات بى‏مثال، و آن كمال و جمال مطلق مى‏كند، و لذتى روحانى و توصيف ناپذير به آنها دست مى‏دهد كه يك لحظه آن از تمام دنيا و آنچه در دنيا است برتر و بالاتر است.[2]

همانطور که اشاره کردید، در روز قیامت انسان خداوند را می بینید اما نه با چشم سر، چون اگر خداوند بخواهد با چشم سر دیده شود لازمه اش تجسم خداوند است و لازمه تجسم محدودیت و سایر نواقصی که در ذات خداوند راه ندارد.

:Gol:

[1] - سوره قیامت، آیه22-23.

[2] - تفسير نمونه، ج‏25، ص: 302

یاسین;289525 نوشت:
همانطور که اشاره کردید، در روز قیامت انسان خداوند را می بینید اما نه با چشم سر، چون اگر خداوند بخواهد با چشم سر دیده شود لازمه اش تجسم خداوند است
بسیار درست و تشکر. اما با چه چیزی می بیند؟ من میگویم من الله را میبینم اما چگونه را نمیدانم. ولی الله را میبینم

بسم الله الرحمن الرحيم
با سلام و احترام

ديدن خداوند در قيامت با چشم سر نيست، بلكه منظور از ديدن رويت جسماني نيست،‌بلكه يك نوع شهودو معرفت است كه معنوي و روحاني مي باشد.

حفص الفرد و ضرار از معتزله گفته ‏اند كه خدا را با اين چشمها نمى ‏توان ديد ولى خداوند در قيامت حسّ ششمى به انسان خواهد داد كه با آن خدا را درك كند.[1]

[1] - تفسير كوثر، ج‏4، ص: 209

امیرالمومنین میفرمایند دیدن با چشم سر شرایطی دارد از آن جمله اینکه چشم سر محدودیت دید دارد در حالیکه وجود خدا محدودیت ندارد 2 ما بعضد مواقع بعضی چیزها دا میبینیم ولی نه با چشم سر شما چگونه محبتی که در دل دارید را میبینید و دلایل ظرایف بسیار دیگری هست

تاپیک جمع بندی

بسم الله الرحمن الرحیم

«وُجُوهٌ يَوْمَئِذٍ ناضِرَةٌ إِلى‏ رَبِّها ناظِرَةٌ»[1] ((آرى) در آن روز صورتهايى شاداب و مسرور است، و به پروردگارش مى ‏نگرد).

مراد از" نظر كردن به خداى تعالى" نظر كردن حسى كه با چشم سرانجام مى‏ شود نيست، چون برهان قاطع قائم است بر محال بودن ديده شدن خداى تعالى، بلكه مراد نظر قلبى و ديدن قلب به وسيله حقيقت ايمان است، همانطور كه براهين عقلى هم همين را مى‏گويد، و اخبار رسيده از اهل بيت عصمت (علیهم السلام) هم بر همين دلالت دارد.[2]

نگاهى با چشم دل و از طريق شهود باطن، نگاهى كه آنها مجذوب آن ذات بى‏ مثال، و آن كمال و جمال مطلق مى‏ كند، و لذتى روحانى و توصيف ناپذير به آنها دست مى‏ دهد كه يك لحظه آن از تمام دنيا و آنچه در دنيا است برتر و بالاتر است! توجه داشته باشيد كه مقدم شدن" الى ربها" بر" ناظرة" افاده حصر مى‏كند، يعنى تنها به او مى ‏نگرند، و نه به غير او.[3]

بنابراین آنچه مسلم است در روز قیامت با بر طرف شدن حجاب ها و موانع رویت خداوند ممکن می شود، اما این رویت با چشم سر نیست بلکه نوعی بصیرت باطنی و قلبی است که انسانها توفیق معرفت نسبت به خداوند پیدا می کنند.

[/HR][1] - سوره قیامت،آیه22-23.

[2] - ترجمه تفسير الميزان، ج‏20، ص: 178

[3] - تفسير نمونه، ج‏25، ص: 302

موضوع قفل شده است