صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: جن زدگی

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  1,895
  حضور
  3 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  39
  صلوات
  13019

  جن زدگی
  آیا مساله جن زدگی واقعیت دارد اگر جواب مثبت است راه درمان آن چیست؟
  از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
  زده ام فالی و فریاد رسی می آید . . .

 2. صلوات ها 15


 3. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,643
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11123  جن زدگی یک بیماری روحی و روانی است که معمولا بر اثر آزارهای نا خواسته که در حق آنها توسط انسان بوجود میاید مثلا چله نشستن های اشتباه و ناقص و گفتن ذکر های مخصوص و...( به همین دلیل از گفتن بعضی موارد بصورت کامل اباع دارم!!! ) جن زدگی را در قدیم ناشی از ورود یک روح شیطانی در کالبد یک انسان میدانستند و اشخاصی نیز بوده اند که اصطلاحا به آنها جن گیر میگفتند که این اشخاص با فنون خاص و علمی که از اجداد خود آموخته بودند به مبادرت یه خارج کردن آن روح شیطانی از بدن شخص جن زده می کردند...

  پناه بردن به جن:

  در اعراب قدیم رسم بوده که هرگاه در مسافرت در شب به بیابانی میرسیدند از بیم اشرار طایفه جن به عزیز آن بیابان که مهتر طایفه جن بود پناه می بردند به این صورت که فریاد میزدند "ای عزیز این وادی به تو پناه میبریم از شر سفیهان قومت"!!!  وادی الجن :  این محل مکانی است در بین مکه و طائف که گروه زیادی از اقوام جنیان در آنجا با پیامبر اسلام بیعت کرده و مسلمان شدند ...  تسخیرات :

  جن ها می توانند به انسان در کارها کمک کنند برای مثال شما میخواهید از جایی خبر بگیرید که از لحاظ زمان و مکان برایتان مقدور نیست مثلا میخواهید از مکان طلسمی آگاه شوید و یا آنرا از بین ببرید شما اگر بخواهید از یک جن برای اینکارکمک بگیرید باید اصطلاحا او را تسخیر کنید و این کار با ذکرهای خاصی انجام میگیرد که بسیار خطرناک است و آثار سوء آن ممکن است تا پایان عمر و حتی در نسل شما باقی بماند.

  در پایان باید گفت که جن مانند انسان بر دو جنس زن و مرد میباشد و صاحب فرزند می شود ودارای عمر معینی است و مرگ همانند انسان در کمین اوست و به نظرمیرسد با این تفاسیر تنها دلیل ترس انسان از این موجود نامرئی بودن آنست و ایلهم به دلیل ساختار لطیف و شفاف این موجود است و اگر ضرری از این آنها به کسی میرسد دلیل بر خباثت همه آنها نیست(کما اینکه بعضی انسانها آزارشان بیشتر است) جالب است بدانید که این موجودات نیز مثل آدمیان عاشق می شوند (با این تفاوت که وفادارترند!!!) و بارها دیده شده است که حتی عاشق انسانی شده اند اما باید دانست که ارتباط مداوم با این موجودات آثار سوئی بر فیزیک انسان میگذارد برای مثال زردی چهره و آثار سوء روانی!!! بطور کلی هدف از این بحث ساده این بود که توهمات غلطی که راجع به این مخلوقات خدا در اذهان خیلی ها وجود دارد کمرنگ شود و جنبه های خرافی در این مورد از بین برود  نکته: دو تا از دوستان برای من ایمیل ارسال کرده بودند و خواسته بودند حرف هایی که میزنم علمی و با استناد از منابع معتبر باشه و گفته بودند که وجود جن رو ثابت کنم .خوب مطلب زیر در جواب این دوستان هست.

  جن يك واقعيت است يا افسانه  در ميان انسانها بر سر خلقت نظام عالم دو ديدگاه كلی وجود دارد، عده ای كه همه چيز را ناشی از خلقت ذات الهی می دانند و گروهی ديگر كه سرمنشا خلقت نظام عالم را در طبيعت جستجو می كنند. اگرچه ميان آنان اختلاف نظرها بسيار عميق و اساسی است، ولی هيچ يك از اين دو گروه نتوانسته اند وجود موجودات ماوراؤالطبيعه را انكار كنند. آنهايی كه خداباورند و به روح و معاد معتقدند (غير از مسلمانان) از آنها به عنوان ارواح خبيثه و يا ارواح شرير و يا شيطان ياد می كنند، برخی هم آنها را موجودات فضايی قلمداد می كنند، ماديون هم كه اعتقادی به ذات الهی و قدرت پروردگار ندارند، اين موجودات را همان انسانهای اوليه ای می دانند كه در سير تكامل بين انسان و ميمون حيران مانده و به شكل و شمايل غريب درآمده اند و يا حتی برخی از آنان معتقدند كه اينان انسانهای وحشی و بدوی در اعماق جنگل هستند و گاهی خود را نمايان ساخته و موجب اذيت و آزار انسانهای متمدن می شوند. و اما مسلمانان : بنا به نص صريح قرآن، موجودات عالم به سه گروه گروه تقسيم می شوند: ۱ـ جمادات ۲ـ نباتات ۳ـ حيوانات؛ كه يا دارای عقلند مانند انسان، فرشتگان و جنيان و يا فاقد عقل و شعورند مانند حيوانات و باز بنا به آيات نورانی قرآن كريم، بايد بدانيم كه بدون هيچ شك و ترديدی موجودی با نام «جن» در جهان آفرينش وجود دارد كه از نظر تكليف و شايستگی مورد خطاب پروردگار قرارگرفته و مشابه انسان می باشد، چرا كه، ۱ـ سی و چهار بار نام جن در قرآن كريم آورده شده است. ۲ـ هفتاد و دومين سوره قرآن با نام اين موجود مزين گرديده است. ۳ـ احاديث و روايات فراوانی از پيامبر اكرم (ص)، حضرت علی (ع)، امامان و بزرگان علوم دينی در اين خصوص، موجود بوده و در دسترس قرار دارد. ۴ـ به وسيله بسياری از انسانها رويت شده اند. به آياتی از قرآن كريم كه وجود جن را مبرهن می داند اشاره می كنيم:

  سپاهيان سليمان از جن و آدمی و پرنده گرد آمده و به صف می رفتند. (سروه نمل، آيه ۱۷)

  برای خدا شريكانی از جن قرار دادند و حال آن كه جن را خدا آفريده است. (سوره انعام، آيه ۱۷)

  بگو اگر جن و انس گرد آيند تا همانند اين قرآن را بياورند، نمی توانند، هر چند كه يكديگر را ياری دهند. (سوره اسرا، آيه ۸۸)

  سخن پروردگارت بر تو مقرر شد كه جهنم را ازجن و انس انباشته می كنيم. (سوره هود، آيه ۱۱۹)

  ای گروه جنيان و آدميان، اگر می توانيد كه از قطر آسمان و زمين بگذريد، بيرون رويد ولی بيرون نتوانيدرفت مگر با قدرتی. (سوره الرحمن، آيه ۳۳)

  مرحوم شيخ مفيد در كتاب «ارشاد» آورده است: «در آثاری از ابن عباس نقل شده: زمانی كه پيامبر اسلام (ص) به قصد جنگ با قبيله بنی مصطلق از مدينه خارج شد، هنگام شب به دره وحشتناك و صعب العبوری رسيد. اواخر شب جبرئيل بر آن حضرت نازل شد و خبر داد كه طايفه ای از جن در وسط دره جمع شده و قصد مكر و شر و آزار و اذيت شما و اصحابتان را دارند». (ارشاد ص ۳۹۹)

  از حضرت امام صادق (ع) روايت شده : روزی حضرت رسول (ص) نشسته بود، مردی به خدمتشان رسيد كه بلندی قامتش مثل درخت خرما بود. سلام كرد، حضرت جواب داد و سپس فرمود: «خودش و كلامش شبيه جن است». سپس به او فرمود: كيستی؟ عرض كرد: من هام، پسر هيم، فرزند لاتيس، پسر ابليس هستم (بحارالانوار ص ۸۳)

  بانو حكيمه دختر امام كاظم (ع) گويد: «برادرم امام رضا (ع) را ديدم كه جلو در اتاقی با كسی صحبت می كرد در حالی كه تنها بود، عرض كردم: با چه كسی سخن می گوييد؟ فرمودند: فردی از جن آمده تا مسائلی بپرسد و از چيزهايی شكايت كند» (اصول كافی ص ۳۹۵) علامه طباطبايی (ره) می فرمودند: «روزی آقای بحرينی كه يكی از افراد معروف ومشهور در احضار جن و از متبحرين در علم ابجد و حساب مربعات بود در مجلس ما حضور يافت،چادری آوردند، دو طرفش را به دست من داد و دوطرف ديگر را به دستهای خود گرفت. اين چادر به فاصله دو وجب از زمين فاصله داشت. در اين حال جنيان را حاضر كرد، صدای غلغله و همهمه شديدی از زير چادر برخاست. چادر به شدت تكان می خورد چنان كه نزديك بود از دست ما خارج شود. من محكم نگه داشته بودم، آدمكهايی به قامت دو وجب در زيرچادر بودند و بسيار ازدحام كرده و تكان می خوردند و رفت و آمد داشتند، من با كمال فراست متوجه بودم اين صحنه، چشم بندی و صحنه سازی نبوده و صد درصد وقوع امر خارجی بوده است» (رجايی، تهرانی جن و شيطان ص ۴۷)

  اينها شمه ای بود از آيات قرآن كريم و احاديث و روايات كه هر گونه شك و شبهه ای را در وجود واقعيت جن به يقين تبديل می سازد

 4. صلوات ها 13


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,643
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11123  بيماري يا جن زدگي !
  صرع


  ساليان سال قبل وقتي فردي در جامعه گرفتار حمله تشنج مي شد، تصور عمومي اين بود كه احتمالاً حادثه ناشي از جن زدگي است. در عهد باستان حملات تشنج به علت احتمال نفوذ ارواح خبيثه به جمجمه بيمار يا بيماري خدايان قلمداد مي شد. تاثير خرافي اين بيماري گاهي در فيلم هاي سينمايي به علت جن زدگي كماكان شكل فكري در جامعه ايجاد مي كند.به هر حال در شرايط كنوني هم افراد مبتلابه بيماري صرع از نظر ديگران و عموم جامعه بيماراني متفاوت و غيرعادي تلقي مي شوند و گاهي برخي افراد سعي دارند از اين افراد پرهيز كنند.
  تفكرات خرافي درباره اين بيماري نه فقط در ايران بلكه در همه جوامع بشري اعم از كشورهاي در حال توسعه يا پيشرفته فراگير بوده و بررسي هاي علمي در جوامع نشانگر برداشت هاي غيرواقع و غيرعلمي از اين بيماري است.
  صرع يكي از قديمي ترين و شايع ترين اختلالات شناخته شده مغزي است، كه منجر به حمله و تشنج هاي تكراري كوتاه يا بلند مدت در فرد مي شود.
  براساس آمار سازمان بهداشت جهاني هم اكنون حدود ۷۰۰ هزار ايراني از بيماري صرع رنج مي برند و برآورد مي شود بالغ بر سه ميليون نفر به اشكال مختلف درگير اين بيماري باشند. برخلاف تصورهاي غلط جامعه، صرع بيماري خطرناك نيست، بلكه قابل پيشگيري و درمان بوده، اما به علت كمبود آگاهي هاي عمومي در اين زمينه، كج انديشي هاي خرافي از جمله جن زدگي، طلسم شدگي و غيره، بيماران را علاوه بر رنج بيماري به گوشه گيري، سلب اعتماد به نفس و دوري از فعاليت هاي اجتماعي كشانده است. اين باورهاي نادرست موجب شده است كه تعداد قابل توجهي از خانواده ها در كشور، بيماري خود را پنهان و از مراجعه به مراكز پزشكي خودداري كنند يا برخي از مسئولان مدارس از ثبت نام دانش آموزان سر باز زنند و آنها همواره براي اشتغال، ازدواج و داشتن فرزند با مشكلات جدي مواجه باشند.به نظر مي رسد اطلاع رساني صحيح و علمي درباره اين بيماري، و تغيير نگرش و باورهاي عمومي جامعه نسبت به آن گام اول در حل اين مشكل اجتماعي باشد كه بتواند سلامتي، نشاط و اعتماد به نفس را به صدها هزار بيمار مصروع كشور، هديه كند.
  با توجه به نياز مبرم جامعه و به منظور اطلاع رساني صحيح درباره اين بيماري و با توصيه سازمان بهداشت جهاني حوزه مديترانه شرقي در زمينه انتخاب يك روز به عنوان روز ملي در كشورهاي شرق مديترانه، درخواست تعيين روز ملي به اين منظور ضروري به نظر مي رسيد، به اين منظور انجمن صرع ايران بر آن شد روزي را به عنوان روز ملي به دولت پيشنهاد كند كه پس از پيگيري هاي مكرر از سوي دستگاه هاي ذيربط هنوز به نتيجه مطلوب نرسيده است. اميدواريم با مساعدت هاي دولت نهم اين مهم در آينده اي نزديك و هرچه سريع تر تحقق يابد.

 6. صلوات ها 11


 7. #4

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,518
  حضور
  168 روز 2 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  625
  آپلود
  104
  گالری
  1633
  صلوات
  94608  جن زدگی

  هشدار آیت‌الله‌العظمی مکارم در خصوص جن‌گیری و رمّالی
  بنده به مردم و مسئولین تاكيد مي كنم بايد اين‌گونه افكار از صحنه جامعه ما برچيده شود وجودي به نام جن هست ولي در زندگي ما دخالتي ندارد، برخي اين افكار را عوامانه با غرض های سیاسی ترویج می دهند باید مراقب بود.
  به گزارش مركز خبر حوزه، حضرت آيت الله مكارم شيرازي در ابتدای درس خارج فقه خود که امروز با حضور اساتيد و طلاب سطوح عالي حوزه در مسجد اعظم برگزار شد، با اشاره به جریاناتی که در برخی رسانه ها درباره جن گیری و رمالی مطرح می شود اظهارداشتند:
  مسئله جنگيري و رمالي امروز متاسفانه در رسانه ها زياد شده است البته جن، ملائكه و انسان سه گروه از موجودات که داراي عقل و شعور هستند و از نظر قرآن مسلم است.
  ایشان افزودند: جنيان موجوداتي هستند كه از آدمي پنهان هستند و وجود خارجي دارند و عاقل هستند و مومن و كافر دارند، آيات مختلفی هم به وجود آنها اشاره كرده است، اما اين‌كه دخالتي در زندگي خصوصي و شخصي انسان ها داشته باشند اشتباه است، نه انسان ها می توانند دخالت کنند و نه جنیان می توانند در زندگی انسان ها دخالت داشته باشند و همه اینهایی که می گویند دروغ است.
  معظم له با بیان این‌که دو گروه گرفتار این مسئله هستند، تصریح کردند: گروهي كه گرفتار خيالات هستند و در زندگي شكست خورده‌اند و فرافكني مي كنند و كارهايي را به گردن جنيان و بخت و طالع سياه مي اندازد، اينها گرفتار اوهام می‌باشند و برخي افراد را ديدم كه مدعي ارتباط با جنیان بودند ولي بعد ها مشخص شد اوهام است و جز وهم هيچي نبوده است.
  این مرجع تقلید گفتند: نديديم در این زمینه كسي ادعا كند و سندي بر حرفش داشته باشد، جز اوهامي كه بطلان آن را ما ثابت كرديم ولی باز متاسفانه گروهي اغفال مي شوند.
  حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به گروه دومی که درگیر این مسائل هستند افزودند: گروهي هم شياد و كلاه بردار براي سوء استفاده از اوهام مردم برای خود درآمدهايي دارند و حتی اغراض سياسي را دنبال می کنند، اين گروه شياد هيچي ندارند چيزی كه دارند مهارت هايي در كلاه‌برداري است.
  وی بیان داشت: اینها به‌نام اين‌كه جن را در شيشه كرديم و در آورديم و تا چند روز ديگر اين طور مي شود اول و آخر ماه رجب اين طور و آن طور مي شود، همه اينها دروغ، شيادي و كلاه برداي است و عوام نبايد گرفتار آن شوند تا چه رسد به خواص.
  حضرت آیت الله مکارم شیرازی عنوان کردند: می گویند بازپرس ها در بازجویی گرفتار تلقین های این شیادان می شوند خوب نباید ترسید باید از کسانی که روحیه قوی دارند و در برابر این تلقین ها ایستادگی می کنند را برای بازجویی بکار گیرید.
  معظم له در بخش پایانی سخنان خود اظهارداشتند: سحر و جادو مسئله ديگري است كه نيازمند توضيح دارد، بنابراین رمالی و جن گیری راهی برای سوء استفاده از نقاط ضعف اشخاص است و تنها افراد ضعيف تحت تاثير این حرف ها قرار می گیرند. خداوند شر اين شيادان و كلاه برداران را از همه جوامع اسلامي قطع كند.

  منبع

 8. صلوات ها 7


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  6,012
  حضور
  72 روز 20 ساعت 11 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  16205

  راهنما حقیقت جن، عاری از خرافات و توهمات
  نقل قول نوشته اصلی توسط محمد نمایش پست ها
  آیا مساله جن زدگی واقعیت دارد اگر جواب مثبت است راه درمان آن چیست؟

  با سلام و تشکر

  از گذشته تا به امروز دل‏ها و تصورات بسيارى از مردم از توهمات و داستان‏هاى مربوط به جن پر بوده، به طورى كه گروهى به كلى منكر آن هستند و خرافه‏اى بيش نمى‏دانند و از جانب ديگر، برخى افكارشان از تصورات و خاطرات و داستان‏هاى اغراق‏آميز جن پرشده است و مى‏توان گفت كه هر دو گروه راه افراط را پيش گرفته‏اند.

  دين مبين اسلام حقيقت آن را ثابت مى‏داند و تصورات واهى را در مورد جن تصحيح مى‏كند و اوهام و خرافات را از افكار و دل‏ها مى‏زدايد و دل‏ها را از سلطه‏ى توهمات آزاد مى‏گرداند. از اين روى سوره‏اى را در قرآن به بيان ويژگى‏هاى آن اختصاص داده است.(رجوع کنید به سوره جن)

  يادآورى اين نكته ضرورى است كه: در نظام هستى، وجود تمام اشيا خواه فرشته، جن و انسان و ساير موجودات محسوس و غير محسوس از ناحيه‏ى خداست و تنها مؤثريت آنها هم به اذن الهى بوده و محدوده‏اى معين دارد.

  موفق باشید ...


  ویرایش توسط صدیق : ۱۳۹۰/۰۳/۲۴ در ساعت ۲۱:۱۴
  جن زدگی

 10. صلوات ها 7


 11. #6

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  6,012
  حضور
  72 روز 20 ساعت 11 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  16205

  راهنما مطالبی حول مسأله جن زدگی
  نقل قول نوشته اصلی توسط محمد نمایش پست ها
  آیا مساله جن زدگی واقعیت دارد؟

  با سلام مجدد

  رسیدن به پاسخ کامل، اضافه بر مطالب دوستان و پست پیشین، مستلزم پیگیری بحث و توجه به نکات تکمیلی است:

  اولاً؛ به تصریح آیات قرآن کریم، شیطان از جن است : ".....و کان من الجن ..." (کهف - 50 )

  ثانیاً؛ در آیه 275 سوره بقره به موضوع جن زدگی و دیوانه شدن بر اثر مس و لمس شیطان اشاره شده است چنانکه می فرماید: "الَّذِینَ یَأْکُلُونَ الرِّبا لا یَقُومُونَ إِلاَّ کَما یَقُومُ الَّذِی یَتَخَبَّطُهُ الشَّیْطانُ مِنَ الْمَسِّ ..." (بقره - 275)؛ کسانى که ربا مى‏خورند، (در قیامت) بر نمى‏خیزند مگر مانند کسى که بر اثر تماس شیطان، دیوانه شده (و نمى‏تواند تعادل خود را حفظ کند، گاهى زمین مى‏خورد، گاهى به پا مى‏خیزد)...

  در اینجا ممکن است سؤالى پیش آید اینکه آیا سرچشمه جنون و صرع از شیطان است که در آیه بالا به آن اشاره شده است با این که مى‏دانیم صرع و جنون از بیماریهاى روانى هستند و غالبا عوامل شناخته شده‏اى دارند؟

  در پاسخ به این پرسش جمعى معتقد هستند که تعبیر مس شیطان، کنایه از بیمارى روانى و جنون است و این تعبیر در میان عرب معمول بوده نه اینکه واقعا شیطان، تاثیرى در روح انسان بگذارد ولى هیچ بعید نیست که بعضى از کارهاى شیطانى و اعمال بى‏رویه و نادرست سبب یک نوع جنون شیطانى گردد، یعنى به دنبال آن اعمال، شیطان در شخص اثر بگذارد و تعادل روانى او را بر هم زند از این گذشته اعمال شیطانى و نادرست هنگامى که روى هم متراکم گردد اثر طبیعى آن از دست رفتن حس‏ تشخیص صحیح و قدرت بر تفکر منطقى مى‏باشد. (بنقل از تفسیر نمونه، ج‏2، ص: 368)

  ثالثاً؛ اینکه در میان عوام چیزی تحت عنوان جن زدگی در شب های چهار شنبه گفته می شود، هیچ پایه و اساسی ندارد و از امور شایع ولی نادرست است که می بایست عامل آن را در مسائل دیگر جست.

  منبع: برگرفته از پرسمان، با کمی تغییر.

  ادامه دارد ...
  جن زدگی

 12. صلوات ها 7


 13. #7

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  علاقه
  خدا
  نوشته
  866
  حضور
  24 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  13
  صلوات
  5309  نقل قول نوشته اصلی توسط صدیق نمایش پست ها

  با سلام مجدد:gol:

  ثالثاً؛ اینکه در میان عوام چیزی تحت عنوان جن زدگی در شب های چهار شنبه گفته می شود، هیچ پایه و اساسی ندارد و از امور شایع ولی نادرست است که می بایست عامل آن را در مسائل دیگر جست.

  منبع: برگرفته از پرسمان، با کمی تغییر.

  ادامه دارد ...:gol:
  به نام خدا
  سلام

  جناب صدیق گرامی ضمن تشکر بابت مطالب شما خواهشمندم ادامه مبحث را پیگیری نمایید تا بیشتر از محضر جنابعالی استفاده نماییم .

  با تشکر
  شادی و آرام نبود هر کرا وصل تو نیست / هر کرا وصل تو باشد هر چه باید جمله هست
  اگر لذت ترک لذت بدانی , دگر لذت نفس را لذت نخوانی
  انرژی هسته ای برای همه؛ سلاح هسته ای برای هیچکس

 14. صلوات ها 2


 15. #8

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن و عترت علیهم السلام
  نوشته
  845
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3666  نقل قول نوشته اصلی توسط محمد نمایش پست ها
  آیا مساله جن زدگی واقعیت دارد اگر جواب مثبت است راه درمان آن چیست؟
  با سلام

  مطابق دیدگاه برخی مفسرین این مساله واقعیت دارد.

  علامه طباطبایی ذیل آیه الَّذِينَ يَأْكُلُونَ الرِّبَواْ لَا يَقُومُونَ إِلَّا كَمَا يَقُومُ الَّذِى يَتَخَبَّطُهُ الشَّيْطَانُ مِنَ الْمَسّ‏ِ ذَالِكَ بِأَنَّهُمْ قَالُواْ إِنَّمَا الْبَيْعُ مِثْلُ الرِّبَواْ وَ أَحَلَّ اللَّهُ الْبَيْعَ وَ حَرَّمَ الرِّبَواْ فَمَن جَاءَهُ مَوْعِظَةٌ مِّن رَّبِّهِ فَانتَهَى‏ فَلَهُ مَا سَلَفَ وَ أَمْرُهُ إِلىَ اللَّهِ وَ مَنْ عَادَ فَأُوْلَئكَ أَصْحَبُ النَّارِ هُمْ فِيهَا خَلِدُون(بقره/275)‏ می نویسد:

  تشبيهى كه در آيه شده، و رباخوار را به كسى تشبيه كرده كه در اثر مس شيطان ديوانه شده، خالى از اين اشعار نيست كه چنين چيزى (يعنى ديوانه شدن در اثر مس شيطان) امرى است ممكن، چون هر چند آيه شريفه دلالت ندارد كه همه ديوانگان در اثر مس شيطان ديوانه شده‏اند، ولى اينقدر دلالت دارد كه بعضى از جنونها در اثر مس شيطان رخ مى‏دهد.

  مطلب ديگرى كه از اين آيه استفاده مى‏شود اين است كه هر چند دلالت ندارد بر اينكه مس نامبرده به وسيله خود ابليس انجام مى‏شود چون كلمه (شيطان) به معناى ابليس نيست، بلكه به معناى شرور است، چه از جن باشد و چه از انس، و ليكن اين مقدار دلالت دارد كه بعضى از ديوانگى‏ها در اثر مس جن كه ابليس هم فردى از جن است، رخ مى‏دهد.

  پس تا مى‏توانيد از خدا پروا بداريد و بشنويد و فرمان ببريد، و مالى براى خودتان [در راه خدا] انفاق كنيد، و كسانى كه از خسّت نفس خويش مصون مانند، آنان رستگارانند. (تغابن/16)

 16. صلوات ها 4


 17. #9

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن و عترت علیهم السلام
  نوشته
  845
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3666  علامه سپس کلام برخی مفسرین در رد تصرفات جنیان را نقل کرده و این کلام را مردود می شمارد:

  [سخن بعضى از مفسرين مبنى بر عدم امكان ديوانه شدن با مس شيطان‏]


  با اين بيان بطلان گفتار بعضى از مفسرين كه ذيلا از نظر خواننده مى‏گذرد روشن مى‏شود، كه گفته است: تشبيهى كه در آيه شريفه آمده از باب:" چون كه با كودك سر و كارت فتاد" مى‏باشد، زيرا مردم عقيده‏اى فاسد دارند و آن اين است كه ديوانگان در اثر آزار جن، ديوانه مى‏شوند و چنين گفتارى از قرآن كريم هيچ عيبى ندارد، براى اينكه صرفا خواسته است رباخوار را تشبيه به جن‏زده كند.و اما اينكه جن‏زدگى اعتقاد درستى است يا نادرست، آيه از آن ساكت است، پس حقيقت معناى آيه اين است كه رفتار اين رباخواران، همانند رفتار ديوانگانى است كه شما مردم معتقديد در اثر آزار جن ديوانه شده‏اند، و اما آيا اين اعتقاد درست است يا نادرست؟ بايد گفت: اعتقادى است نادرست، و غير ممكن، براى اينكه خداى تعالى عادل‏تر از آن است كه شيطان را بر عقل بنده مؤمنش مسلط فرمايد.

  [بيان نادرستى آن سخن و رد دلائل آن‏]

  وجه نادرستى اين سخن اين است كه همانطور كه خداى تعالى عادل‏تر از آن است، بزرگتر از اين هم هست كه گفتار خود را مستند به يك عقيده كودكانه باطل كند، و لو از باب آن مثل معروف باشد، مگر اينكه بعد از استناد و تشبيه بطلان آن عقيده را هم بيان كند، و دارنده چنان عقيده‏اى را تخطئه نمايد، چون خودش در كلام مجيدش فرموده:" لا يَأْتِيهِ الْباطِلُ مِنْ بَيْنِ يَدَيْهِ وَ لا مِنْ خَلْفِهِ- باطل نه در عصر نزول به آن راه دارد، و نه در اعصار بعد".
  و نيز فرموده:" إِنَّهُ لَقَوْلٌ فَصْلٌ، وَ ما هُوَ بِالْهَزْلِ- به يقين قرآن معيار جدا سازى حق از باطل است، نه شوخى".

  و اما اينكه گفت: تصرف شيطان در عقل بشر و تباه ساختن عقل او به وسيله شيطان از عدل خدا به دور است، در پاسخ مى‏گوئيم اين اشكال عينا به خود او متوجه مى‏شود، كه تباهى عقل را مستند به عوامل طبيعى مى‏داند، چون اين نيز بالآخره به خدا منتهى مى‏شود، و خدا اين رابطه تضاد را ميان عقل و آن عوامل قرار داده، و اما اينكه چرا قرار داده؟ هر پاسخى كه شما از اين اشكال بدهيد، پاسخ از اشكال خودتان نيز خواهد بود.

  علاوه بر اينكه اشكال در اين نيست كه چرا خداى تعالى عقل آدمى را باطل مى‏كند، چون وقتى عقل نبود تكليف هم مرتفع مى‏شود، و موضوع تكليف منتفى مى‏گردد، اشكال در اين است كه با بقاى عقل به حال خود، ادراك عقلى از مجراى حق بيرون رفته و از راه صحيح منحرف گردد، مثلا يك انسان عاقل به خاطر دخل و تصرف شيطان خوب را زشت و زشت را زيبا ببيند، و يا حق را باطل و باطل را حق بپندارد، اين است آن چيزى كه نمى‏شود به خدا نسبت داد.

  و اما از بين رفتن عقل (يعنى نيروى تشخيص) و منتفى شدن تكليف به دنبال تباهى آن، اين هيچ اشكالى ندارد، (نظير نابينا شدن و بى‏دندان شدن و بيمار گشتن) كه همه اينها مستند به طبيعت و يا به شيطان (و در آخر هم مستند به خدا است).

  از اين هم كه بگذريم نسبت دادن جنون ديوانگان به شيطان، بطور استقلال و بدون واسطه نيست، بلكه شيطان اگر كسى را ديوانه مى‏كند به وسيله اسباب طبيعى است مثلا اختلالى در اعصاب او پديد مى‏آورد، و يا آفتى به مغز او وارد مى‏كند...(
  ترجمه الميزان، ج‏2، ص: 633)

  پس تا مى‏توانيد از خدا پروا بداريد و بشنويد و فرمان ببريد، و مالى براى خودتان [در راه خدا] انفاق كنيد، و كسانى كه از خسّت نفس خويش مصون مانند، آنان رستگارانند. (تغابن/16)

 18. صلوات ها 4


 19. #10

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  199
  حضور
  1 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  838  نقل قول نوشته اصلی توسط محمد نمایش پست ها
  آیا مساله جن زدگی واقعیت دارد اگر جواب مثبت است راه درمان آن چیست؟
  آره راست هست منتها برای کسانی که از قران و اهل بیت و دین و دیانت دور هستن معمولا افرادی دچار این معقوله میشن که ارتباطی با مواردی که گفتم ندارن اتفاقا یه کتاب در این مورد خوندم که داخلش مطلب من رو تایید می کرد عصر اسم کتاب رو میذارم
  * اللهم عجل لولیک الفرج

 20. صلوات ها 2


صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود