« خواب و کابوسهای وحشتناک »

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
« خواب و کابوسهای وحشتناک »

بعضی افراد در هنگام خواب مکررا کابوس وخواب های وحشتناک می بینند راه درمان آن چیست؟

اینکه چرا خواب می بینیم و یا اینکه چرا خواب بد میبینیم...جوابش برای محققان روشن نیست...

...چرا ما آدم ها خواب می بینیم، خواب های ما چه مفهومی می تواند داشته باشد؟ این سؤالی است که سال ها ذهن محققان را درگیر خودکرده است. برخی از محققان می گویند که آدم ها به خاطر دلایل روانشناسی خواب می بینند و خواب آنها در حقیقت حاوی اطلاعاتی درباره خود فرد و زندگی اش است، از سوی دیگر برخی از محققان می گویند خواب دیدن هیچ ارتباطی به روانشناسی ندارد. به اعتقاد این گروه خواب مثل داستان پوچ و بی معنی است که یک آدم نادان تعریف می کند؛ داستان هایی که هم صدا و هم هیجان دارد. البته در این میان گروه سومی هم وجود دارند که معتقدند خواب هم می تواند به دلایل روانشناسی مرتبط و هم بی ارتباط باشد، بنابراین گاهی خواب انسان ها با مفهوم و گاهی بی معنا و پوچ است. در لینک های معرفی شده علاوه بر صحبت در اینباره به روشهای برخورد با کابوس دیدن نیز اشاره شده است...

دنیای ناشناخته کابوس
http://www.iransalamat.com/index.php...n=show&id=1595

اختلالات خواب >> کابوس
http://www.iransalamat.com/?file=art...bsectionId=669

با سلام:Gol:
فلج شدن موقت در خواب و تنگیه نفس برای چه اتفاق می افته؟
آیا همان بختک است؟

سلام.
لطف کنید از جنبه مذهبی و روایات و احادیث ائمه هم بررسی کنید.

اتفاقا سرکار عبدالزهرا من قبلا به تعداد زیادی این اتفاق برام می افتاد که الحمدالله الان خیلی کم شده.نمی دونم تو روزنامه خوندم یا اخبار تلوزیون گفت که این مسئله بخاطر رگ های عصبی بدنمون هست.
تا جایی که بنده دنبال این مسئله بودم به این نتیجه رسیدم که بختک وجود نداره.
باید منتظر نظر کارشناسان محترم باشیم.
یا علی

4hm4D;141426 نوشت:
اتفاقا سرکار عبدالزهرا من قبلا به تعداد زیادی این اتفاق برام می افتاد که الحمدالله الان خیلی کم شده.نمی دونم تو روزنامه خوندم یا اخبار تلوزیون گفت که این مسئله بخاطر رگ های عصبی بدنمون هست. تا جایی که بنده دنبال این مسئله بودم به این نتیجه رسیدم که بختک وجود نداره.

با تشکر از نظرتون:Gol:
یعنی اگر بخاطر رگ های عصبیه بدنمون هم باشه درمان وجود نداره؟

احتمال فراوان درمان وجود داره چرا که من مسئله خودم رو مثال زدم که بگم الان درمان شدم ولی نمی دونم چی شد که درمان شد.
بعضی وقتا می شد که تو یه خواب 6-7 ساعته 3-4 بار این اتفاق برام می افتاد که حتی نمی تونستم دهن باز کنم کمک بخوام ولی خدا رو شکر الان مدتی هست که به این مشکل دچار نشدم.
حالا مطلبی قرار میدم امیدوارم فایده ای داشته باشه:

تا حالا برایتان پیش آمده که از خواب بیدار شده باشید ولی نتوانید تکان بخورید؟فلج خواب(sleep paralysis) به حالت ناتوانی در انجام حرکات ارادی حین خواب اطلاق می شـود...
فلج خواب یـک تـجربـه ی دلــهره آور و هراس انگیز می بـاشد. فـلـج خـواب اغـلب اوقات هنگام بیدار شـدن از خـواب و یـا در مـوارد نـادر در لحظه ی به خـواب رفتن رخ میدهد. فلج خواب از چند ثانیه تا چـند دقیـقه بـه طـول می انجامد. 25 تا 30 درصد جـمعیت کشـور حـداقل یکبار در طول زندگی خود اخـتـلال فلج خـواب را تـجـربه کرده اند. فلج خواب میتواند در هر سنی روی دهد.
شما ممکن است فقط یک بار فلج خواب را تجربه کرده باشید یا چند بار گرفتار آن شده باشید، حتی ممکن است چند بار در یک شب، دچار آن شده باشید.واقعا فلج خواب چیست؟در فرهنگ‌ها و جامعه‌های گوناگون، تفسیرهای مختلفی در مورد فلج خواب شده است. ما ایرانی‌ها به فلج خواب، بختک می‌گوییم. ایرلندی‌ها تصور می‌کنند که فلج خواب ناشی از دروغی است که روز قبل گفته‌اند یا ناشی از ویسکی بدی است که روز قبل خورده‌اند! بعضی‌ها از آن تعبیر به جن‌زدگی می‌کردند و علایم این وضعیت را به گردن دیوهای بدسرشت می‌انداختند.شکسپیر در «رمئو و ژولیت»، فلج خواب را به ساحره بدطینت نسبت می‌دهد. بعضی‌ها هم البته هراسان، شبانگاه راهی اورژانس می‌شوند و تصور می‌کنند که سکته کرده‌اند. تقریبا به تعداد فرهنگ‌هایی که در جهان وجود دارد، اسامی مختلفی برای این مشکل، ایجاد شده و در طی قرن‌ها، انواع و اقسام اجنه، اهریمن‌ها و نفرین‌ها، مقصر دانسته شده‌اند.
علت ایجاد فلج خواب:
عوامل ژنتیکی، اضطراب و استرس، اختلال هراس و اختلال در نظم خواب را در پیدایش فلج خواب دخیل میدانند.اما،‌ فلج خواب توجیه ساده‌ای دارد. فلج خواب وقتی اتفاق می‌افتد که یک شخص هشیاری خود را حین خواب بازمی‌یابد ولی در این هنگام قادر به حرکت نیست. فلج خواب می‌تواند هم در هنگام به خواب رفتن رخ بدهد و هم در هنگام بیدار شدن از خواب.مکانیسم ایجاد فلج خواب:
در طی خواب در مرحله ی حرکات سریع چشم(REM)، یعنی مرحله ای که رویا بینی در آن روی میدهد، مغز انتقال سیگنالهای عصبی بسوی عضلات اسکلتی (به استثنای عضله دیافراگم و عضلات چشم) را مسدود و متوقف میسازد، تا شما رویاهای خود را برون ریزی نکنید (یعنی مثلا وقتی خواب میبیند در حال دویدن هستید، از رختخواب بلند نشوید و شروع به دویدن نکنید). هنگامی که شما قصد دارید از خواب بیدار شوید، مغز مجدداً کنترل عضلات را به دست میگیرد.اما گاهی اوقات قبل از اینکه مغز کنترل عضلات اسکلتی را بدست گیرد و عضلات از حالت فلج بودن خارج گردند، شما هشیاری خود را باز می یابید. که نتیجه ی آن احساس هراس آور فلج بودن بدنتان خواهد بود. نقطه ی مقابل این عارضه زمانی است که برخی افراد هنگام رویا دیدن دستها و پاهای خود را تکان میدهند و یا در موارد شدید تر دچار خوابگردی میشوند.از هر ۱۰ نفر، ۴ نفر فلج خواب را تجربه کرده‌اند. معمولا اولین بار در سنین نوجوانی این پدیده تجربه می‌شود. ولی فلج خواب در هر سنی ممکن است، رخ دهد. کم‌خوابی، خوابیدن در زمان‌های نامنظم، استرس، و افسردگی دوقطبی، خواب‌آلودگی مفرط یا narcolepsy ، گرفتگی یا کرامپ عضلات پا در حین خواب و مصرف بعضی از داروها یا اعتیاد مرتبط با فلج خواب هستند. با این همه ممکن است یک شخص بدون داشتن هیچ کدام از این شرایط دچار فلج خواب شود.معمولا فلج خواب، نیازمند اقدام پزشکی خاصی نیست، مگر اینکه فلج خواب به صورت آزارنده تکرار شود و باعث خستگی در طول روز شود.درمان فلج خواب:
فلج خواب یک اختلال خواب بی خطر است. تنها با رعایت اصول بهداشت خواب، خودداری از طاق باز خوابیدن و کاهش استرسها و هراسها میتوان تکرار آن را به حداقل رساند. افرادی که هفته ای یکبار به فلج خواب دچار میشوند لازم است تحت درمان دارویی (مصرف ضد افسردگی ها) قرار گیرند .

سلام
چیزی که در قدیم به عنوان بختک مطرح میشده ،در عموم اوقات زمانی اتفاق میافتاده که فرد در نزدیکی درختان بوده و یا در زیر درخت خابیده بوده و چون در شب درخت دی اکسید کربن تولید میکرده ،دچار تنگی نفس میشده و اکسیژن مورد نیاز برای شخص تامین نشده بوده.
اما در حال حاضر دلایل زیادی برای این امر وجود داره.
من چند مورد که دیدم پزشک تشخیص دادند وبنا فلج شدگی در جاهای مختلف بدن،مربوط به گرفتگی عروق،بالا بودن چربی خون و کم خونی و یا خوردن غذا های سنگین که باعث ایجاد فشار به معده و قلب میشه عنوان کرده بودند.

یه مطلب توی وبلاگی دیدم که بی ربط با موضوع نیست
واسه مطالعه عزیزان ارسال میکنم :

دلایل خواب دیدن
وقتیکه انسان میخوابد و به خواب میرود دارای سه حالت میگردد که عبارتند از ۱- در حالت خواب سبک که معمولا در نیم ساعت اول خواب است ۲- فرو رفتن در خواب سنگین که در نیم دوم خواب است ۳- خواب و روئیا دیدن که در نیم ساعت سوم خواب است و سپس همین فرایند تکرار میشود . بنابر این در طی هشت ساعت خواب حدود پنج مرتبه خواب سبک و سنگین و خواب دیدن انجام میگیرند و به همین علت است که گاهی خوابها بصورت دنباله دار تکرار میشوند .
بطورکلی مغز انسان و سایر جانداران انواع محرکها را از طریق حواس پنجگانه دریافت میکند. و هرمحرکی امواجی را در مغز ایجاد مینماید . هرگاه مقدار این امواج زیاد شوند یا تأثیر آنها زیاد باشند آنها در مغز دارای جریان بیشتری میگردند ومغز دچار چگالی امواج الکترومغناطیس میگردد و انسان حتی در بیداری نیز بمحض بستن چشمش و قطع محرکهای محیطی آنها را مشاهده میکند .
مثلا کسی که در طول روز دائم مشغول شطرنج بازی بوده در هنگام خواب بمحض بستن چشمایش تمام صفحه و مهره های شطرنج در نظرش ظاهر میشوند و یا اینکه صدائی را زیاد گوش کرده باشد حتی در بیداری هنگام سکوت آن صدا را میشنود زیرا امواج صوتی یا تصویری که با چگالی بیش از حدی در مغز فعال هستند مسیر معکوس طی میکنند و به چشم یا گوش انتقال می یابند و از آن دفع میشوند لذا انسان مجدداً آنهارا مشاهده یا میشنود و اما در حالت خواب که محرکهای محیطی تقریباً قطع میشوند و مغز در حالت استراحت نسبی قرار گرفته است این امواج بهتر و راحتتر مسیر عکس را طی کرده و باعث خواب دیدن میگردند و موجودات زنده از جمله انسان خواب میبینند . اینگونه خوابها تعبیر یا معنی خاصی ندارند و معمولاً رویداد ها واتفاقات ومسائل روزمره وخاطرات را منعکس میکنند که گاهی با هم مخلوط میشوند و ممکن است چیز دیگری را نمایش دهند . ضمناً علت صداکردن گوش در بعضی از مواقع روز نیز انعکاس همین امواج فعال و ترکیب شده میباشد که یکی از گوشهای ما شروع به صدا میکند .
و اما بعضی از خوابها از حس ششم سرچشمه میگیرند ودارای تعبیر ومعنی خاصی هستند چون در عالم خواب که مغز انسان بحالت استراحت در آمده است سلولها تحت تأثیر امواج شخصی تاحد زیادی هم جهت و همسو میشوند وسلولهای مرکزی مغز (ضمیر باطن یا نا خود آگاه ) انسان دارای آزادی بیشتری میگردد . این آزادی و همسوئی باعث میشود که امواج فاصله مصافت بسیار بیشتری را طی کنند واطلاعات واخبار مورد علاقه انسان را به او انتقال دهند و مارا از حقیقتی دور یا نزدیک آگاه سازند ویا آینده نگری کرده و مارا از سرانجام کاری مطلع میکنند . از آنجائی که این امواج نیز با انواع دیگری مخلوطند اطلاعات را بگونه ای رمز آلود بما انتقال میدهند و با اطلاعات دیگری مخلوط میکنند که نیاز به تعبیر و رمز گشائی دارند وگاهی نیز همانطور که اطلاعات هستند همان را نیز بما انتقال میدهند که این گونه خوابها به تعبیر ورمز شکافی نیازی ندارند وخود واضح وروشن هستند که آنهارا خوابهای صادق گویند .
بطورکلی خوابهائی که از امواج شخصی ( مانیتیسم) سرچشمه گرفته اند برهمین دواصل آینده نگری یا اطلاع رسانی از حال هستند واین دو اصل خود نیز به چهار حالت صورت میگیرد. 1- خوابهای مژده دهنده 2- خوابهای برحذر کننده یا بیم و هشدار دهنده 3- خوابهای فرمان دهنده به کاری نیک وخوب ومفید 4- خوابهای آگاه کننده از رویداد های مورد علاقه شخصی .
برای درست خواب دیدن باید 1- بدن بحالت راحت قرار داشته باشد 2- نه زیاد سیر ونه گرسنه باشد 3-زیاد خسته نباشد 4- با افکار راحت بخوابد 5- غذای نامطلوب نخورده باشد 6- از مسأله ای که میخواهد خواب آنرا ببیند تا حدی آگاهی وعلاقه داشته باشد 7- موضوع خواب را واضح وروشن برای خود بیان کند وضد و نقیض در آن نباشد 8- درسکوت ودمای مطلوب قرار داشته باشد 9- به نیروهای درونی خود اعتماد واعتقاد واطمینان داشته باشد و با آرامش وعلاقه موضوع خواب را به ذهن بسپارد 10- از تعبیر خواب به نسبت فرهنگ و تربیّت خانوادگی و اجتماعی خود تاحدی آگاهی داشته باشد .
خوابهای دروغین عبارتند از 1- خوابهائی که با خاطرات و عوامل روز مره و اخلاق وعلائق شخصی مخلوط هستند. 2- بعضی از خوابهائی که در شرایط بیماری دیده میشوند3- خوابهائی که بنوعی کمبود ها را نشان میدهند 4- خوابهائی که دارای تصویرهای کم رنگ وتاری هستند.
گاهی خوابها با نشان دادن حیوان یا جانوری یا گیاه وغیره موضوعی را بما خبر میدهند که بایستی معنی آن حیوان یا جانور یا گیاه و غیره را در تربیّت وعقاید خود در دوران کودکی وبزرگی را بدانیم و آنرا تعبیر نمائیم و این خوابها نیز ممکن است که گاهی درست باشند .

عبد الزهرا;141420 نوشت:
فلج شدن موقت در خواب و تنگیه نفس برای چه اتفاق می افته

سلام

مثله اینکه تو خواب آدم فلج می شه و خوابشم می بینه اینطوریه؟

mkk1369;141434 نوشت:
مثله اینکه تو خواب آدم فلج می شه و خوابشم می بینه اینطوریه؟

با سلام:Gol:
تجربه های خودم رو بگم
هر چند الان خیلی کم شده اما از دو سال پیش خیلی خیلی زیاد بود که وقتی خواب بودم ناگهان از خواب میپریدم و به سختی نفس میکشیدم و به جز چشمام که میتونستم باز کنم همه ی اعضای بدنم فلج میشد
نمیدونم شاید فکر کنید توهم زده بودم اما حتی گاهی صدا هایی رو در اتاقم میشنیدم یا حضور کسی رو حس میکردم اما هیچ کاری نمیتونستم بکنم و چیزی نمیدیدم
در ضمن بگم من کاملا بیدار و هوشیار بودم هنگام فلج شدن اعضای بدنم

تجربه ی دیگر دوستان هم همین گونه است؟:Gig:
اما خدا رو شکر الان خیلی خیلی کم شده:ok:

عبد الزهرا;141444 نوشت:
تجربه ی دیگر دوستان هم همین گونه است؟

اگر برا منم توهم نباشه

و اشتباه نگم و فکر و خیال نباشه(نمی خوام دروغ بگم)

اینو تجربه کردم

یهو بلند شدم حس کردم دارم می میرم

یا الان چیزی به ذهنم اومد

مثلا شیاطین یا جنیان کنارتند

چند وقت پیش توی خواب یکهو بدنم گرفت هرچه می خواست بسم الله الرحمن رحیم بگم سخت بود

خیلی وحشتناکه

فکر می کردم جنه

اصلا قصد دروغ ندارم

با بسم الله بخوابید علی الخصوص 4 قل

زیاد هم دنبال دلیلش تباشید

مهم حل ان است نه دلیلش

سلام

چگونه به فلج خواب گرفتار نشویم

خیلی راحت کافی است به پهلوی راست و سنت بخوابید :ok:

چگونه خواب وحشتناک نبینیم
اول آیه الکرسی بخوان که خدا یک فرشته میاره نگهبانت میکنه اگه دوبار خواندی کل اعضای منزل محافظت میشه اگه سه بار خواندی محله تان یا خیابانتان مخافظت میشه از دزدی و کارهای بد شبانه اگر از خانواده ات دور بودی و آیه الکرسی را 4 بار خواندی خانوادت هم محافظت میشوند
3 قل آخر را بخوان هر کدام سه بار با سنت بخواب ( دست راست زیر سر پای راست کمی کج
طوری که کسی تو را ببیند اسم محمد تشکیل شه)

اگه از جمله کسانی هستی که همش خواب بد می بینی 21 بار بسم الله الرحمن در آخر اذکار خواب بخوان

اگر احیانا خواب بدی دیدی بیدار شو سه بار تف به راست 3 بار تف به چپ بگیر بخواب

دو نوع خواب داریم شیطانی و غیر شیطانی

معمولا نزدیک نماز صبح خواب های شیطانی است
اون یکی خواب برخی میگن خواب مثل موت است و روح انسان پیش خدا میره
حتی گاهی وقتها مختلم شدن خواست خداست چون کمر آدم پر میشه باید خالی بشه و همیشه اختلام از شیطان نیست چرا اگه خواب بد بود و اختلام شدی شیطانی است اما گاهی بدون خواب دیدن آدم بیدار میشه می بینه اختلام شدم!!!! این دیگه شیطانی نیست

رویاهای خوشایند = نعمت های الهی هستند باعث شادی و خوحالی می شوند پیامبر اکرم میفرماید« لم یبق من النبوه الا المبشرات» از نبوت به جز رویای صالحه که مایه شادی و مژده است چیزی باقی نمانده است

اگر خواب یا رویای خوش را تعریف کنی هیچ اشکالی نداره

رویای نا خوشایند از شیطان است بدینوسیله انسان را ناراحت می کند دوای آن پناه بردن به خداست نباید آن را به دیگران بازگو کنید در این صورت آن رویا دچار زیان می شود و نباید بر تعبیر آن اصرار داشت زیرا اگر تعبیر شوند ممکن است به همان صورتی که تعبیر شده اند اتفاق افتد

سلام:Gol:

کدخدایی;154958 نوشت:
سلام

چگونه به فلج خواب گرفتار نشویم

خیلی راحت کافی است به پهلوی راست و سنت بخوابید :ok:

چگونه خواب وحشتناک نبینیم
اول آیه الکرسی بخوان که خدا یک فرشته میاره نگهبانت میکنه اگه دوبار خواندی کل اعضای منزل محافظت میشه اگه سه بار خواندی محله تان یا خیابانتان مخافظت میشه از دزدی و کارهای بد شبانه اگر از خانواده ات دور بودی و آیه الکرسی را 4 بار خواندی خانوادت هم محافظت میشوند
3 قل آخر را بخوان هر کدام سه بار با سنت بخواب ( دست راست زیر سر پای راست کمی کج
طوری که کسی تو را ببیند اسم محمد تشکیل شه
)

اگه از جمله کسانی هستی که همش خواب بد می بینی 21 بار بسم الله الرحمن در آخر اذکار خواب بخوان

اگر احیانا خواب بدی دیدی بیدار شو سه بار تف به راست 3 بار تف به چپ بگیر بخواب

دو نوع خواب داریم شیطانی و غیر شیطانی

معمولا نزدیک نماز صبح خواب های شیطانی است
اون یکی خواب برخی میگن خواب مثل موت است و روح انسان پیش خدا میره
حتی گاهی وقتها مختلم شدن خواست خداست چون کمر آدم پر میشه باید خالی بشه و همیشه اختلام از شیطان نیست چرا اگه خواب بد بود و اختلام شدی شیطانی است اما گاهی بدون خواب دیدن آدم بیدار میشه می بینه اختلام شدم!!!! این دیگه شیطانی نیست

رویاهای خوشایند = نعمت های الهی هستند باعث شادی و خوحالی می شوند پیامبر اکرم میفرماید« لم یبق من النبوه الا المبشرات» از نبوت به جز رویای صالحه که مایه شادی و مژده است چیزی باقی نمانده است

اگر خواب یا رویای خوش را تعریف کنی هیچ اشکالی نداره

رویای نا خوشایند از شیطان است بدینوسیله انسان را ناراحت می کند دوای آن پناه بردن به خداست نباید آن را به دیگران بازگو کنید در این صورت آن رویا دچار زیان می شود و نباید بر تعبیر آن اصرار داشت زیرا اگر تعبیر شوند ممکن است به همان صورتی که تعبیر شده اند اتفاق افتد

لطفا منبع گفته هایتان را هم ذکر کنید:Gol:

(مخصوصامواردی را که قرمز کردم)

علی یارتان:Gol:

خواب باید به شکل سنت پیامبر باشد

به یکی بگو بخوابه به پهلو حالا بهش بگو دست راشتشو زیر سرش بذاره و بعدش هم پای کج کنه زاویه تقر یبا 90 درجه بین پاها حالا بهش نگاه کن

شخص خوابیده درست اسم ( محمد ) است!!!
این طریقه خوابیدن سنت پیامبره تو یک کتابی خواندم

در مورد تف کردن به راست و چپ اینم پیامبر فرموده اگه باز دیدی خواب بد را دیگه باید اون پتویی که روش خوابیدی را دیگه جایی پهن کنی یک کمی اونورتر

حتی بعضی می گویند در هنگام خواب روح انسان پیش خدا میره و به همین دلیل که شیطان شبها خیلی بیشتر انسان را به گناه فشار میده تو روحش گناه آلود نزد خدا بره و به همین خاطر پیامبر و حضرت علی که معصوم بودن شب هنگام صد بار استغفار میگفتن تا من و شما هم همین کار را بکنیم دقت کن اونا معصوم بودن 100 بار استغفار میگفتن اما ما چی ؟؟؟

سلام علیکم بنده سالهای زیادی بود که در خواب حالت خاصی پیدا میکردم به اینصورت که از وجود مورد خاصی میترسیدم یا عذاب میکشیدم در ان حالت میفهمیدم که در خواب هستم اما به هیچ وحه نمیتونستم بیدار شوم یا کلمه ای بگویم لذا لازم میدیدم شدیدا فریاد بزنم تا کسانی که دور وبرم هستند بیایند ومرابیدار کنند این حالت ادامه داشت تا پارسال که با طلبه سیدی ازاقوام درقم همسفر شدیم ایشان به محض اطلاع از احوال بنده انشب انگشتر شرف الشمس خودرا به من دادند تا در انگشتم داشته باشم ودعایی جهت حفظ در اب دمیدند ومن از ان اب خوردم وخوابیدم حال از ان زمان ذو سال میگذرد ومن هرگز درخواب اذیت نشده ام ودرمان شده ام درست است که روانشناسان علل مادی زیادی را برای بیماری هراس در خواب بیان میکنند ولی من خودم دریافته ام علل غیر مادی هم باعث ایجاد این بیماری وهم باعث درمان ان میشوند

بختک واقعیت است

راه دچار نشدن با وضو خوابیدن است
و قرائت ایه الکرسی و 4 قل قبل از خواب

موضوع قفل شده است