جمع بندی درخواست توضیح پیرامون یک حدیث

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درخواست توضیح پیرامون یک حدیث

با عرض سلام و خسته نباشید
میخواستم ببینم این حدیث که میگویدمن مات علی حب علی مات شهیداشخص واقعا شهید حساب میشود ؟

کارشناس بحث : پیام

برچسب: 

َبااين عبارت آمده:
صَاحِبُ الْكَشَّافِ عَنِ النَّبِيِّ ص أَنَّهُ قَالَ مَنْ مَاتَ عَلَى حُبِّ آلِ مُحَمَّدٍ مَاتَ شَهِيداً أَلَا وَ مَنْ مَاتَ عَلَى حُبِّ آلِ مُحَمَّدٍ مَاتَ مَغْفُوراً لَه
‏بحارانوارج23 ص233
وعبارت من مات علي حب علي فانا كفيله الجنه ازپيامبر(ص) در مشارق الانوارص93آمده پس عبارت مورد سوال به اين عبارت صحيح است.
ومنظور ازشهيد داراي مقام شهادت است.

، و تفتح له أبواب الجنة الثمان، ألا و من أحبّ عليا و مات على حبّه صافحته الملائكة و زارته أرواح الأنبياء، ألا و من‏ مات‏ على‏ حب‏ علي‏ فأنا كفيله الجنّة،
مشارق انوار ص93

علی ای همای رحمت تو چه آیتی خدارا

که به مـا ســوا فـکـندی هـمـه سایـه هـمـا را

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص لَا تَزُولُ قَدَمَا عَبْدٍ يَوْمَ الْقِيَامَةِ حَتَّى يُسْأَلَ عَنْ أَرْبَعٍ عَنْ عُمُرِهِ فِيمَا أَفْنَاهُ وَ شَبَابِهِ فِيمَا أَبْلَاه وَ عَنْ مَالِهِ مِنْ أَيْنَ كَسَبَهُ وَ فِيمَا أَنْفَقَهُ وَ عَنْ حُبِّنَا أَهْلَ الْبَيْت‏
رسول خدا «ص» فرمود در روز قيامت بنده‏اى گام بر ندارد تا از چهار چيز پرسش شود از عمرش كه در چه گذرانده و از جوانى‏اش كه در چه بسر رسانده و از مالش كه از كجا آورده و از دوستى ما خانواده‏

امالي صدوق ص40

- و نيز سيوطى در" الدر المنثور" از ابن جرير از ابى الديلم چنين نقل مى‏كند: هنگامى كه على بن الحسين ع را به اسارت آوردند، و بر در دروازه دمشق نگهداشتند، مردى از اهل شام گفت: الحمد للَّه الذى قتلكم و استاصلكم!:
" خدا را شكر كه شما را كشت، و ريشه كن ساخت! على بن الحسين ع فرمود: آيا قرآن را خوانده‏اى؟ گفت آرى، فرمود:
سوره‏هاى حاميم را خوانده‏اى، عرض كرد نه، فرمود آيا اين آيه را نخوانده‏اى قُلْ لا أَسْئَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْراً إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبى‏؟! گفت: آيا شما همانها هستيد كه در اين آيه اشاره شده؟ فرمود: آرى
-" زمخشرى" در" كشاف" حديثى نقل كرده كه فخر رازى و قرطبى نيز در تفسيرشان از او اقتباس كرده‏اند: حديث مزبور به وضوح مقام آل محمد ص و اهميت حب آنها را بيان مى‏دارد، مى‏گويد: رسول خدا ص فرمود:
من مات على حب آل محمد مات شهيدا.
الا و من مات على حب آل محمد (ص) مغفورا له.
الا و من مات على حب آل محمد مات تائبا.
الا و من مات على حب آل محمد مات مؤمنا مستكمل الايمان.
الا و من مات على حب آل محمد بشره ملك الموت بالجنة ثم منكر و نكير.
الا و من مات على حب آل محمد يزف الى الجنة كما تزف العروس الى بيت زوجها.
الا و من مات على حب آل محمد فتح له فى قبره بابان الى الجنة.
الا و من مات على حب آل محمد جعل اللَّه قبره مزار ملائكة الرحمة.
الا و من مات على حب آل محمد مات على السنة و الجماعة.
الا و من مات على بغض آل محمد جاء يوم القيامه مكتوب بين عينيه آيس من رحمة اللَّه الا و من مات على بغض آل محمد مات كافرا.
الا و من مات على بغض آل محمد لم يشم رائحة الجنة:
" هر كس با محبت آل محمد بميرد شهيد از دنيا رفته".
" آگاه باشيد هر كس با محبت آل محمد ص از دنيا رود بخشوده است".
" آگاه باشيد هر كس با محبت آل محمد ص از دنيا رود با توبه از دنيا رفته".
" آگاه باشيد هر كس با محبت آل محمد ص از دنيا رود مؤمن كامل الايمان از دنيا رفته".
" آگاه باشيد هر كس با محبت آل محمد ص از دنيا رود فرشته مرگ او را بشارت به بهشت مى‏دهد، و سپس منكر و نكير (فرشتگان مامور سؤال در برزخ) به او بشارت دهند".
" آگاه باشيد هر كس با محبت آل محمد ص از دنيا رود او را با احترام به سوى بهشت مى‏برند آن چنان كه عروس به خانه داماد".
" آگاه باشيد هر كس با محبت آل محمد ص از دنيا رود در قبر او دو در به سوى بهشت گشوده مى‏شود".
" آگاه باشيد هر كس با محبت آل محمد ص از دنيا رود قبر او را زيارتگاه فرشتگان رحمت قرار مى‏دهد".
" آگاه باشيد هر كس با محبت آل محمد ص از دنيا رود بر سنت و جماعت اسلام از دنيا رفته".
" آگاه باشيد هر كس با عداوت آل محمد ص از دنيا رود روز قيامت در حالى وارد عرصه محشر مى‏شود كه در پيشانى او نوشته شده: مايوس از رحمت خدا"!" آگاه باشيد هر كس با بغض آل محمد ص از دنيا برود كافر از دنيا رفته"
" آگاه باشيد هر كس با عداوت آل محمد ص از دنيا برود بوى بهشت را استشمام نخواهد كرد"
جالب اينكه فخر رازى بعد از ذكر اين حديث شريف كه صاحب كشاف آن را به صورت ارسال مسلم ذكر كرده است مى‏افزايد:
آل محمد ص كسانى هستند كه بازگشت امرشان به او است، كسانى كه ارتباطشان محكمتر و كاملتر باشد" آل" محسوب مى‏شوند، و شك نيست كه فاطمه و على و حسن و حسين محكمترين پيوند را با رسول خدا داشتند، و اين از مسلمات و مستفاد از احاديث متواتر است، بنا بر اين لازم است كه آنها را" آل پيامبر" ص بدانيم.
تفسيرنمونه ج 20ص‏438

محبت همراه باعمل كردن باخوبيها:
قُلْ إِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُوني‏ يُحْبِبْكُمُ اللَّهُ وَ يَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَ اللَّهُ غَفُورٌ رَحيمٌ (31آل عمران )
بگو: اگر خدا را دوست مى‏داريد از من پيروى كنيد تا او نيز شما را دوست بدارد و گناهانتان را بيامرزد، كه آمرزنده و مهربان است‏

مجتبی 12;287107 نوشت:
با عرض سلام و خسته نباشید میخواستم ببینم این حدیث که میگویدمن مات علی حب علی مات شهیداشخص واقعا شهید حساب میشود ؟

سلام
شهید مبالغه در شهود است و چون این شهود مبالغه آمیز به هنگام مرگ نسبت داده شده است شاید معنایش شهود حقانی ولایت امیر مومنان علی علیه الصلاه و السلام است چیزی که دشمنان و منکران او از آن در هنگام مرگ بی بهره اند البته این شهود حقانی چیزی غیر از آن مشاهده ای است که طبق برخی احادیث نصیب همگان است . خدا بهتر می داند.
والله الموفق

سلام
به نظر من یعنی مقام او به اندازه شهید اسن ولی فکر نکنم درجاتی که به شهید در راه خدا اطلاق پیدا میکند شامل حال او شود و تفاوتی بین آندو وجود دارد:Gol:
اللهم الرزقنا شهاده فی سبیلک

عَنِ ابْنِ عُمَرَ قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص مَنْ أَحَبَّ عَلِيّاً قَبِلَ اللَّهُ تَعَالَى مِنْهُ صَلَاتَهُ وَ صِيَامَهُ وَ قِيَامَهُ وَ اسْتَجَابَ دُعَاءَهُ أَلَا وَ مَنْ أَحَبَّ عَلِيّاً أَعْطَاهُ اللَّهُ بِكُلِّ عِرْقٍ فِي بَدَنِهِ مَدِينَةً فِي الْجَنَّةِ أَلَا وَ مَنْ أَحَبَّ آلَ مُحَمَّدٍ أَمِنَ مِنَ الْحِسَابِ وَ الْمِيزَانِ وَ الصِّرَاطِ أَلَا وَ مَنْ مَاتَ عَلَى حُبِّ آلِ مُحَمَّدٍ فَأَنَا كَفِيلُهُ بِالْجَنَّةِ مَعَ الْأَنْبِيَاءِ ع أَلَا وَ مَنْ أَبْغَضَ آلَ مُحَمَّدٍ جَاءَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ مَكْتُوباً بَيْنَ عَيْنَيْهِ آيِسٌ مِنْ رَحْمَةِ اللَّه‏
از ابن عمر روايت شده كه رسول خدا فرمود: هر كس على را دوست دارد خداى تعالى از آن كس نماز و روزه و شب‏زنده‏دارى و دعا و نيايش او را مى‏پذيرد آگاه باشيد هر كس كه على را دوست دارد خداوند بشماره‏ى هر رگى كه در بدنش باشد شهرى در بهشت باو مى‏بخشد و هر كس آل محمّد را دوست داشته باشد از حساب، ميزان، صراط در امانست و هر كس بدوستى آل محمّد بميرد من ضمانت ميكنم كه با پيامبران وارد بهشت شود و هر كس دشمن آل محمّد باشد روز رستاخيز مى‏آيد و ميان دو چشمش نوشته شده كه نااميد از رحمت خداست.
ارشاد القلوب-ترجمه رضايى، ج‏2، ص: 57

(جمع بندی جواب)
حدیث َبااين عبارت آمده:
صَاحِبُ الْكَشَّافِ عَنِ النَّبِيِّ ص أَنَّهُ قَالَ مَنْ مَاتَ عَلَى حُبِّ آلِ مُحَمَّدٍ مَاتَ شَهِيداً أَلَا وَ مَنْ مَاتَ عَلَى حُبِّ آلِ مُحَمَّدٍ مَاتَ مَغْفُوراً لَه
‏بحارانوارج23 ص233
وعبارت من مات علي حب علي فانا كفيله الجنه ازپيامبر(ص) در مشارق الانوارص93آمده پس عبارت مورد سوال به اين عبارت صحيح است.
ومنظور ازشهيد میتی است که، داراي مقام شهادت است وبرای او اجر شهید است.

موضوع قفل شده است