صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: امام حسین علیه السلام بهترین الگو برای همه ( آرشیو )

علاقه
    قرآن، اهل بيت
    نوشته
    2,058
    حضور
    15 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17932

امام حسین علیه السلام بهترین الگو برای همه ( آرشیو )

در دستگاه امام حسین حتی ریا هم ممدوح است. اگر جلو روی مردم برای امام حسین مالت رو بدی یا سینه بزنی خوب است. اصحاب به میدان می رفتند و رجز می خواندند و خودشان رو معرفی می کردند. تظاهر در دستگاه امام حسین جزا دارد. البته بهتر است کار خود را به خدا و امام حسین نشان بدی. بگوییی خدایا ببین من دارم این کار را می کنم,حسین جان ببین من دارم این کار را می کنم.
    نقل از کتاب مصباح الاهدی ص307

از خلق جهان کناره کردیم *

سر رشته عقل پاره کردیم *

کس چاره ما نکرد و ما خود *

بی منت خلق چاره کردیم *

ننمود رهی بجز ره عشق *

هر چند که استخاره کردیم*

2. صلوات ها 12

3.  

علاقه
    مطالعات علوم عقلی و نقلی
    نوشته
    4,418
    حضور
    14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25229

با سلام

نقل قول نوشته اصلی توسط سادات نمایش پست ها
    در دستگاه امام حسین حتی ریا هم ممدوح است.

منظور از اين رياء را خودش بعدا توضيح مي دهد

بهتر است کار خود را به خدا و امام حسین نشان بدی

اين معناي درست عبارت اول است و نه هر ريائي كه در شرع مقدس نفس رياء محكوم شده است و اين طور نيست كه به خاطر مردم به امام حسين(ع) عزاداري كني و انتظار ثواب هم داشته باشي

اين نوع ريا اصلا قابل توجيه نيست و معنا ندارد

منظور از ريا خود نشان دادن به اهل بيت و خداست كه اين را علما اخلاق در هر عملي مجاز مي دانند و خود نشان دادن به خدا را خوب مي دانند و اين خود نشان دادن عين اخلاص است

5. صلوات ها 11

علاقه
    قرآن، اهل بيت
    نوشته
    2,058
    حضور
    15 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17932

امام حسين با همه فرق داره.

دستگاهش هم با همه فرق داره.

همه را تو صف شفاعتش قرار ميده حتي ته صف اما از صف بيرون نميندازه.

سر رشته عقل پاره کردیم *

بی منت خلق چاره کردیم *

ننمود رهی بجز ره عشق *

هر چند که استخاره کردیم*

7. صلوات ها 10

علاقه
    مطالعات علوم عقلی و نقلی
    نوشته
    4,418
    حضور
    14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25229

امام حسين با همه فرق داره. دستگاهش هم با همه فرق داره. همه را تو صف شفاعتش قرار ميده حتي ته صف اما از صف بيرون نميندازه.

با سلام

اين كه امام حسين(ع) با همه فرق دارد بحثي نيست ولي در مواجهه با اين دستگاه هم بايد رعايت شرع و قوانين دين را كرد

هستند برخي افراد كه مرتكب هر عمل خلاف دين و شرع مقدس مي شوند و انتظار دارند كه امام ايشان به خاطر برخي كارهايي كه در مورد امام حسين (ع) مي كنند شفيع ايشان باشند و منجي اين افراد

در اين كه عنايت امام بر همه بشريت است و هر كسي از هر كجا خسته مي شود رو به درگاه اين امام بزرگوار مي اورد شكي نيست

ولي بايد اين را مد نظر داشت كه امام حسين (ع) در چارچوب دين مقدس اسلام است و امام حسين(ع) امام دين اسلام است .

9. صلوات ها 11

نوشته
    1,538
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    44
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    15416

نقل قول نوشته اصلی توسط طاها نمایش پست ها
    با سلام
    منظور از اين رياء را خودش بعدا توضيح مي دهد
    اين معناي درست عبارت اول است و نه هر ريائي كه در شرع مقدس نفس رياء محكوم شده است و اين طور نيست كه به خاطر مردم به امام حسين(ع) عزاداري كني و انتظار ثواب هم داشته باشي
    اين نوع ريا اصلا قابل توجيه نيست و معنا ندارد
    منظور از ريا خود نشان دادن به اهل بيت و خداست كه اين را علما اخلاق در هر عملي مجاز مي دانند و خود نشان دادن به خدا را خوب مي دانند و اين خود نشان دادن عين اخلاص است
    سلام بر اساتید و کاربران بزرگوار
    اگر به بنده اجازه بدهید نکاتی عرض کنم که اگر اشتباه فهمیده بودم،تصحیح بفرمائید.گرچه جای این بحث اینجا نیست و باید در کلام مطرح گردد.
    حقیر ندیدم در منابع دینی علمی معتبر تشویق به ریا(به معنای بخاطر غیر خدا کار کردن)در رابطه با امام حسین علیه السلام و عزاداری ایشان بشود.
    آنچه سفارش شده تبلیغ و شور ایجاد کردن و دعوت کردن دیگران است و نمایان نمودن حزن و اندوه(مثلا؛بلند گریه کردن)است،اما بخاطر خدا.
    و این منافاتی با اخلاص در اعمال ندارد،چرا که با اخلاص دل سوخته را نشان میدهیم و دفاع از مظلوم را آشکارا مطرح مینمائیم.
    مثلا یک مداح باید بخاطر خداوند متعال به مدح خوانی و روضه خوانی بپردازد اما طوری که مناسب مجلس باشد و مخاطبین درک کنند.برای جوانان در چهار چوب شرع یک نوع بخواند و برای مسن ترها،نوعی دیگر و....
    البته میدانید که احادیثی داریم که سفارش میکند در عزای صدیقه اطهر هم بلند گریه کنید.

ویرایش توسط سایه خورشید : ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ در ساعت ۲۰:۴۲

11. صلوات ها 5

نوشته
    229
    حضور
    26 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    748

"این كه حسین فریاد مى‏زند - پس از این كه همه عزیزانش را در خون مى‏بیند و جز دشمن كینه توز و غارتگر در برابرش نمى‏بیند - فریاد مى‏زند كه: «آیا كسى هست كه مرا یارى كند و انتقام كشد؟» «هل من ناصر ینصرنى؟»؛ مگر نمى‏داند كه كسى نیست كه او را یارى كند و انتقام گیرد؟
    این «سؤال»، سؤال از تاریخ فرداى بشرى است و این پرسش، از آینده است و از همه ماست و این سؤال، انتظار حسین را از عاشقانش بیان مى‏كند و دعوت شهادت او را به همه كسانى كه براى شهیدان حرمت و عظمت قائلند، اعلام مى‏نماید."(1)
    امام حسین‏علیه السلام مظهر و سمبل حق است كه در همه عصرها، چون نمادى زنده و خروشان، ظهور پیدا مى‏كند و همه كسانى را كه از پاسدارى حقیقت زمان خود طفره مى‏روند، به یارى مى‏طلبد و در واقع یارى طلبیدن امامِ عشق در كربلا، انعكاس موج اندیشه اسلامى براى كمك به حق در همه زمان‏هاست.
    «هل من ناصر ینصرنى»، یعنى آیا كمك كننده‏اى هست كه حق را یارى كند؟

1. حسین وارث آدم، ص 203.

13. صلوات ها 4

علاقه
    قرآن، اهل بيت
    نوشته
    2,058
    حضور
    15 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17932

یارب
    ارباب را سر بریدند چرا؟هر گناهی عقوبتی دارداما این امام است معصومیتی از حق و مبری از هر عیبی که انسان به ان دچار است و او مبری از ان است. جرمش چه بود؟ اخر هر مجرمی را هم به قضاوت می نشاند و بعد حکمی بر او می زنند . اما انگار حق پرستی در ان رو ز خاموش بود و چراغی در دل انسانی روشن نبود. یعنی این وسوسه ان لعنت شده خدا این همه هستی انسان را سیاه می کند او را در چاهی می برد. اگر در ان روز خدا را هم می دیدند باز هم بر عملشان بودند و اگر جهنم هم بر انها نمایان می شد باز هم این جهنم بر انها خوشگوارا بودو مصداق سخنی از قران (که عملهای نازیبایشان و یا همان عملهای ناحقیشان را در نظر انها زیبا جلوه دادیم ) بر ان سپاه سیاه خود فروخته به شیطان.
    چشمانشان فقط این خاکهای بی مقدار را هستی خود می دانستند و ان را مایه فخر خود.هوشیاری بر انها نبود انها خود باخته کامل به شیطان بودند برای رسیدن به زقوم.
    به ظاهر زبان در وقتی دچار گویش زیبای می شود اما در وقت عمل انگار هر چه گفته به یک سخره بوده و هیچ عمل در ان نیست.
    اگر حجت زمان را می شناختن اینطور با ارباب خود به مقابله نمی کردند. اما دانسته به عملی غیر حق دست زدن جرمش و عذابش بیشتر است تا ندانسته.
    مولا امام حسین علیه السلام به فهماند که زمین و زمینیان طاقت خدا رو ندارند.
    طاقت عدل خدا
    طاقت عشق خدا
    طاقت طاعت خدا
    طاقت امر خدا
    طاقت بنده واقعی بودن خدا
    طاقت چشم پوشی از زر و زیور دنیا
    طاقت حکومت خاکی
    طاقت یا ارحم الرحمین
    طاقت از خود گذشتن و به خدا رسیدن
    طاقت وسوسه شیطان
    طاقت یک لحظه رها شدن از خدا
    این مردمان اون روز هیچ طاقتی از هیچ حقی رو نداشتند تا به امروز و این ارباب را چه بی طاقتی های مردمان زمانش خواهد بود.
    معلوم نیست به اخر زمان چه خواهد شد بر این بی طاقتان روزگار خاکی. خداوندا ما را از بی ظرفیتان این دنیا قرار مده .
    یا علی

ویرایش توسط سادات : ۱۳۸۹/۰۴/۱۴ در ساعت ۱۹:۵۰

سر رشته عقل پاره کردیم *

بی منت خلق چاره کردیم *

ننمود رهی بجز ره عشق *

هر چند که استخاره کردیم*

15. صلوات ها 2

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    302
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2081

در دستگاه امام حسین حتی ریا هم ممدوح است.
    چون بايد سخن بزرگان را توجيه كرد عرض مي كنم كه شايد علت گفتار فوق اين باشد :

1- تمام اعمال ما به نوعي آلوده به ريا و شرك است و اخلاص كامل در افعال ما يافت نمي شود حتي در عزاداري براي سيد الشهداء عليه السلام هم اينگونه ايم .
    اما بخاطر اهميت زنده نگه داشتن ياد و نام امام حسين عليه السلام اينگونه ريا هاي ما كه ذاتا مذموم است عرضا بخاطر قاعده اهم و مهم ، از مذمت مي افتد و به نوعي ممدوح مي شود چرا كه اگر امر دائر باشد بين اَهم و مهم مسلما اهم مقدم است .
    در اينجا مهم ترك ريا و اَهم (مهم تر) زنده نگه داشتن ياد و نام ابا عبدالله الحسين عليه السلام است .

2- ريا كار ، خود را در مقابل خداوند مطرح مي كند يعني با انگيزه رياكارانه اي كه دارد عمل خود را و خود را به نمايش مي گذارد نه عبادت خداوند و خداوند را لذا عمل او مذموم است
    اما رياي در دستگاه امام حسين عليه السلام حكايتش متفاوت است چرا كه با وجود انگيزه مذموم ريا كار ، نتيجه جريان ياد و نام اباعبد الله (مظهر صفات جماليه و كماليه الهي ) ، در جامعه است لذا بخاطر اهميت اين جريان ، آن انگيزه ريايي مورد عفو قرار مي گيرد و كل عمل به بركت امام حسين عليه السلام پذيرفته شده و ممدوح مي گردد
    .
    ویرایش توسط عاشق : ۱۳۸۹/۰۴/۱۴ در ساعت ۲۲:۱۸
    عاشقم اما ...
    عاشقم اما دلم ويرانه نيست .... در فروغ شمع چون پروانه نيست
    باشم اينجا تا كه پر گيرد دلم ......... عاشقي را هم ز سر گيرد دلم

17. صلوات ها 3

نوشته
    1,538
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    44
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    15416

اعتراض
    خدمت دوستان شرکت کننده در این تایپیک عرض میکنم: هدف ارائه الگوی اخلاقی عملی از زندگی سیدالشهداء و پیدا نمودن اضلاع محجور مانده زندگی ایشات است، نه مقتل خوانی یا درد دل با آقا به پست 10 و 11 و 12 بنده دقت کنید و یاری فرمائید.
    و اینکه شبهات مربوط به سیره امام حسین و هیات و ... در بخش کلام مطرح خواهند شد لطفا بپرهیزید.
    ضمنا به جناب عاشق عرض میکنم جوابهائی که شما فرمودید به نظر درست نمیآید و در پست شماره 14 جواب آمده است.

با تشکر و عذر خواهی

ویرایش توسط عرفان : ۱۳۸۹/۰۴/۱۴ در ساعت ۲۲:۵۸

19. صلوات ها 6

علاقه
    قرآن، اهل بيت
    نوشته
    2,058
    حضور
    15 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17932

نقل قول نوشته اصلی توسط عاشق نمایش پست ها

در اينجا مهم ترك ريا و اَهم (مهم تر) زنده نگه داشتن ياد و نام ابا عبدالله الحسين عليه السلام است .

اما رياي در دستگاه امام حسين عليه السلام حكايتش متفاوت است چرا كه با وجود انگيزه مذموم ريا كار ، نتيجه جريان ياد و نام اباعبد الله (مظهر صفات جماليه و كماليه الهي ) ، در جامعه است لذا بخاطر اهميت اين جريان ، آن انگيزه ريايي مورد عفو قرار مي گيرد و كل عمل به بركت امام حسين عليه السلام پذيرفته شده و ممدوح مي گردد
    .
    احسنت

سر رشته عقل پاره کردیم *

بی منت خلق چاره کردیم *

ننمود رهی بجز ره عشق *

هر چند که استخاره کردیم*

21. صلوات

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری