جمع بندی آیه شریفه 259 مبارکه بقره

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیه شریفه 259 مبارکه بقره

سلام خدمت کارشناسان قرآنی سایت. من در حول آیه شریفه دو سوال دارم:
1 این شخص چه کسی بوده است؟
2 چرا نوشیدنی و خوردنی شخص پس از زنده شدن تغییری نکرده و فاسد نشده اما الاغ آن ازهم متلاشی گشته است؟

باتشکر

کارشناس بحث : عمار

سؤال:
شخص مورد نظر در آیه 259 سوره بقره کیست و چرا نوشیدنی و خوردنی این شخص پس از زنده شدن، تغییری نکرده و فاسد نشده؛ اما الاغ او ازهم متلاشی گشت؟

پاسخ:
در مورد پرسش شما عرض کنم که درباره اين كه او كدام يک از پيامبران الهی بوده است، احتمالات گوناگونى داده شده است بعضى او را «ارميا» و بعضى «خضر» دانسته‏‌اند؛ ولى مشهور و معروف اين است كه «عزير» بوده است و در حديثى از امام صادق (علیه السلام) نيز اين موضوع تأييد شده است. (1)
این که چرا نوشیدنی و خوردنی فاسد نشده اشاره به اين دارد خدايى كه مى‌‏تواند غذا و نوشيدنى تو را كه بنابر قاعده، بايد زود فاسد گردد، به حال او نگاه دارد، زنده كردن مردگان براى او مشكل نيست. زيرا ادامه حيات چنين غذاى فاسد شدنى كه عمر آن به طور معمول، بسيار كوتاه است، در اين مدت طولانى ساده‌‏تر از زنده كردن مردگان نيست.
اما اینکه مركب او با گذشت زمان به كلى، متلاشى شده بود و تنها استخوان‌هاى پوسيده‏‌اى از آن باقى مانده بود؛ زيرا در غير اين صورت هيچ گونه نشانه‌‏اى براى گذشت يكصد سال وجود نداشت و اين خود عجيب است كه حيوانى كه امكان عمر به طور نسبی، طولانى دارد، اين چنين از هم متلاشى شود؛ اما ميوه و آب ميوه يا شير كه به سرعت بايد فاسد شود، كمترين تغييرى در طعم و بوى آن حاصل نگردد و اين نهايت قدرت‏‌نمايى خدا در امر حيات و مرگ است. (3)

منابع:
1. مکارم شیرازی، ناصر و همکاران، تفسير نمونه، ج ‏2، ص 295.
2. طبرسی، فضل، مجمع البيان، ج 1 و 2، ص 370.
3. مکارم شیرازی، ناصر و همکاران، تفسير نمونه، ج ‏2، ص 300.

موضوع قفل شده است