صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا علمی بنام «اقتصاد اسلامی» داریم؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,757
  حضور
  11 روز 19 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  48
  آپلود
  141
  گالری
  208
  صلوات
  8497

  آیا علمی بنام «اقتصاد اسلامی» داریم؟
  آیا «رزق به غیر حساب» که بارها در قرآن از آن یاد شده است، خود حاکی از این نیست که در اسلام چیزی به نام «علم اقتصاد» وجود ندارد؟ زیرا علم همه اش حساب و کتاب است.
  وَ اللَّهُ يَرْزُقُ مَنْ يَشاءُ بِغَيْرِ حِسابٍ (بقره: 212)؛ تَرْزُقُ مَنْ تَشاءُ بِغَيْرِ حِسابٍ (آل عمران: 27)؛ إِنَّ اللَّهَ يَرْزُقُ مَنْ يَشاءُ بِغَيْرِ حِسابٍ (آل عمران: 37)؛ وَ اللَّهُ يَرْزُقُ مَنْ يَشاءُ بِغَيْرِ حِسابٍ (نور: 38).
  خداوند در قرآن دنیا را مثل بهشت فرض نموده است. در بهشت هم رزق به غیر حساب است: فَأُولئِكَ يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ يُرْزَقُونَ فيها بِغَيْرِ حِسابٍ (غافر: 40).


 2. صلوات ها 16


 3. #2

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  علاقه
  تدریس؛ تحقیق
  نوشته
  1,297
  حضور
  25 روز 21 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  109
  آپلود
  2
  گالری
  74
  صلوات
  3814  نقل قول نوشته اصلی توسط روح بخش نمایش پست ها
  آیا در اسلام چیزی به نام «علم اقتصاد» وجود ندارد؟
  سلام

  در حد حرف وجود دارد مانند کتاب اقتصادنا آيت الله العظمي سيد محمد باقر صدر

  اما در عمل وجود ندارد!

 4. صلوات ها 9


 5. #3

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,757
  حضور
  11 روز 19 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  48
  آپلود
  141
  گالری
  208
  صلوات
  8497  قبل از شروع در بحث باید ابتداء علم را تعریف نمود. آیا علم منحصرا در یافته های تجربی قابل حس و مشاهده خلاصه می شود؟ متأسفانه اتفاقی که افتاده است این است که واژه «موضوع علمی» یعنی علومی که تنها بر تجربه استوار است. مثلا وقتی گفته می شود تحلیل علمی معجزات چیست؟ آیا علم معجزات را ثابت نموده است؟ یعنی همین تجربه حسی!
  غلبه فرهنگ غرب مادّی بر فضای فکری فرهیختکان، آنچنان هویدا است که هر یافته خلاف تجربه حسی را جهل و خرافه نامیده و آن را علم نمی نامند.
  علم در دیگاه اسلام نوری است که از حقیقت، بر آینه ذهن می تابد و ذهن آن را انعکاس می دهد و قابل درک می سازد. به همین خاطر درک حقیقت، نیازمند صافی ذهن و زلالی قلب است. البته این نه به معنای این است که علم از نگاه اسلامی قابل اثبات نیست و فقط یک تجربه شخصی است! خیر! علم از نگاه اسلام، عقل را شکوفا میکند و لذا با همان زبان عقل، می تواند رابطه ها را تحلیل نمود و توضیح داد.
  اگر علم را اینگونه ببینیم، اقتصاد اسلامی علم است و الا اگر علم را تنها از دریچه ترحبیات حسی ببینیم دیگر نمی توان اقتصاد اسلامی را علم دانست زیرا رونق و رکود اقتصادی تا حد زیاید مرتبط به امور معنوی و ملکوتی است جایی که علم تجربی راهی به آن ندارد.


 6. صلوات ها 14


 7. #4

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,757
  حضور
  11 روز 19 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  48
  آپلود
  141
  گالری
  208
  صلوات
  8497  چه بخواهیم و چه نخواهیم، چه اقتصاد دانان اعتراف بکنند و چه نکنند، مسائل اقتصادی با مسائل فلسفی آمیخته است. نمی توان جامعه ای را از نظر اقتصادی شکوفا نمود و شکوفا نگه داشت و یا اقتصاد فلج شده اش را به تحلیل نشست و کاری نداشت به این که این جامعه به سؤالات فلسفی اش چه پاسخی داده است!
  آفریننده جهان داری چه صفاتی است؟ برای چه منظوری جهان را آفریده است؟ انسان چه تفاوت ماهوی با دیگر موجودات دارد؟ تصمیمات انسان چقدر در مقدرات او نقش دارد؟ آیا جهانی از پس این جهان هست؟ چه رابطه ای بین ایندو جهان وجود دارد؟ چگونه می توان در این جهان و بعد در آن جهان خوشبخت زندگی کرد؟
  هر چند گفته می شود اقتصاد غرب بر مبنای انحصار وجود بر ماده بنا نهاده شده است و این یعنی اقتصاد خود را از فلسفه بریده است ولی خود این منحصر نمودن جهان بر ماده و انکار غیب یک فلسفه است و غرب همه تلاش خود را می کند تا این چنین باوری را برای مردم جهان بوجود بیاورد. بر همین اساس است که اقتصاد غرب با فرهنگ آن یعنی با باورهایی که القاء می کند آمیخته است. غرب برای تسلط بر اقتصاد هر جامعه ای ابتداء بر فرهنگ آن جامعه سیطره پیدا می کند همین خود دلیل بر این است که اقتصاد غرب هم با فلسفه گره خورده است. انکار فلسفه خود نیازمند به نگاهی فلسفی است!


 8. صلوات ها 10


 9. #5

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,757
  حضور
  11 روز 19 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  48
  آپلود
  141
  گالری
  208
  صلوات
  8497  اقتصاد اسلامی با فلسفه اسلامی گره خورده است. هرچه این فلسفه بتواند بهتر تبدیل به عرفان اسلامی شود، اقتصاد اسلامی پویا تر می شود.
  البته این اختصاص به اقتصاد اسلامی ندارد. همه حوزه های علوم اسلامی، در صورتی می توانند بالنده باشند که فلسفه اسلامی با عرفان اسلامی و رعایت چهار چوب شرعی در آنها شکل متینی بگیرد. این سه ضلع، همان سه ضلعی است که ملاصدرا از آن تعبیر به «حکمت متعالیه» میکند.
  زمانی اقتصاد اسلامی می تواند شکوفا شود که جامعه اسلامی به حکمت برسند: مبانی فکریشان درست باشد (فلسفه)، قلبهایشان را سرشار از ایمان نموده باشند (عرفان) و موازین اسلامی را بخوبی رعایت کنند. (شریعت). نقص در هریک اقتصاد را از پویایی می اندازد.
  آنچه گفتیم همه برداشتی است که از آیات قرآن نمودیم. در پست بعدی به این آیات ان شاء الله اشاره خواهد شد.
  ویرایش توسط روح بخش : ۱۳۹۱/۰۸/۰۷ در ساعت ۲۱:۰۷

 10. صلوات ها 9


 11. #6

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,757
  حضور
  11 روز 19 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  48
  آپلود
  141
  گالری
  208
  صلوات
  8497

  انفاق، اولین رکن اقتصاد اسلامی 12/1
  اقتصاد اسلامی دارای استوانه هایی است که نبود و یا ضعف هر یک می تواند آن را از بالندگی بازداشته و یا پیشرفت آن را کند سازد.
  انفاق

  انفاق یکی از این استوانه ها و ارکان است.
  البقرة : 195 وَ أَنْفِقُوا في‏ سَبيلِ اللَّهِ وَ لا تُلْقُوا بِأَيْديكُمْ إِلَى التَّهْلُكَةِ وَ أَحْسِنُوا إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُحْسِنينَ
  و در راهِ خدا، انفاق كنيد! و (با ترك انفاق،) خود را به دست خود، به هلاكت نيفكنيد! و نيكى كنيد! كه خداوند، نيكوكاران را دوست مى‏دارد.
  انفاق اختصاص به اقتصاد اسلامی ندارد بلکه در دیگر اقتصادها هم جایگاه دارد. منتها فلسفه اسلامی و عرفان اسلامی و شرعیت اسلامی و در مجموع همان حکمت متعالیه ماهیت انفاق را در اقتصادی اسلامی کلا متفاوت نموده است. به اعتقاد قرآن، اگر انفاق در جامعه ای بدرستی صورت نگیرد، آن جامعه از بین رفته و مردمانی دیگر جای آنها را خواهند گرفت:
  محمد (صلی­الله­علیه­وآله­وسلم): 38 ها أَنْتُمْ هؤُلاءِ تُدْعَوْنَ لِتُنْفِقُوا في‏ سَبيلِ اللَّهِ فَمِنْكُمْ مَنْ يَبْخَلُ وَ مَنْ يَبْخَلْ فَإِنَّما يَبْخَلُ عَنْ نَفْسِهِ وَ اللَّهُ الْغَنِيُّ وَ أَنْتُمُ الْفُقَراءُ وَ إِنْ تَتَوَلَّوْا يَسْتَبْدِلْ قَوْماً غَيْرَكُمْ ثُمَّ لا يَكُونُوا أَمْثالَكُمْ
  آرى، شما همان گروهى هستيد كه براى انفاق در راه خدا دعوت مى‏شويد، بعضى از شما بخل مى‏ورزند و هر كس بخل ورزد، نسبت به خود بخل كرده است و خداوند بى‏نياز است و شما همه نيازمنديد و هر گاه سرپيچى كنيد، خداوند گروه ديگرى را جاى شما مى‏آورد پس آنها مانند شما نخواهند بود (و سخاوتمندانه در راه خدا انفاق مى‏كنند).
  البينة : 5 وَ ما أُمِرُوا إِلاَّ لِيَعْبُدُوا اللَّهَ مُخْلِصينَ لَهُ الدِّينَ حُنَفاءَ وَ يُقيمُوا الصَّلاةَ وَ يُؤْتُوا الزَّكاةَ وَ ذلِكَ دينُ الْقَيِّمَةِ
  و به آنها دستورى داده نشده بود جز اينكه خدا را بپرستند در حالى كه دين خود را براى او خالص كنند و از شرك به توحيد بازگردند، نماز را برپا دارند و زكات را بپردازند و اين است آيين مستقيم و پايدار!
  أ) شاخصه های انفاق در اقتصاد غیر اسلامی

  انفاق در اقتصاد غیر اسلامی تنها به دنبال منافع محدود دنیوی است بر این اساس خصوصیات این انفاق عبارت است از:
  1.برای کسب شهرت و وجهه است.

  النساء : 38 وَ الَّذينَ يُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ رِئاءَ النَّاسِ وَ لا يُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ لا بِالْيَوْمِ الْآخِرِ وَ مَنْ يَكُنِ الشَّيْطانُ لَهُ قَريناً فَساءَ قَريناً
  و آنها كسانى هستند كه اموال خود را براى نشان‏دادن به مردم انفاق مى‏كنند، و ايمان به خدا و روز بازپسين ندارند (چرا كه شيطان، رفيق و همنشين آنهاست) و كسى كه شيطان قرين او باشد، بد همنشين و قرينى است.
  2.همراه با نارضایتی باطنی است.

  التوبة : 54 وَ ما مَنَعَهُمْ أَنْ تُقْبَلَ مِنْهُمْ نَفَقاتُهُمْ إِلاَّ أَنَّهُمْ كَفَرُوا بِاللَّهِ وَ بِرَسُولِهِ وَ لا يَأْتُونَ الصَّلاةَ إِلاَّ وَ هُمْ كُسالى‏ وَ لا يُنْفِقُونَ إِلاَّ وَ هُمْ كارِهُونَ
  هيچ چيز مانع قبول انفاقهاى آنها نشد، جز اينكه آنها به خدا و پيامبرش كافر شدند، و نماز بجا نمى‏آورند جز با كسالت، و انفاق نمى‏كنند مگر با كراهت!

  ویرایش توسط روح بخش : ۱۳۹۱/۰۸/۱۰ در ساعت ۰۲:۱۹

 12. صلوات ها 7


 13. #7

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,757
  حضور
  11 روز 19 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  48
  آپلود
  141
  گالری
  208
  صلوات
  8497

  انفاق، اولین رکن اقتصاد اسلامی 12/2
  3. همراه با منت و اذیت است

  البقرة : 264 يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا تُبْطِلُوا صَدَقاتِكُمْ بِالْمَنِّ وَ الْأَذى‏ كَالَّذي يُنْفِقُ مالَهُ رِئاءَ النَّاسِ وَ لا يُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَ الْيَوْمِ الْآخِرِ فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ صَفْوانٍ عَلَيْهِ تُرابٌ فَأَصابَهُ وابِلٌ فَتَرَكَهُ صَلْداً لا يَقْدِرُونَ عَلى‏ شَيْ‏ءٍ مِمَّا كَسَبُوا وَ اللَّهُ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الْكافِرينَ
  اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! بخششهاى خود را با منت و آزار، باطل نسازيد! همانند كسى كه مال خود را براى نشان دادن به مردم، انفاق مى‏كند و به خدا و روز رستاخيز، ايمان نمى‏آورد (كار او) همچون قطعه سنگى است كه بر آن، (قشر نازكى از) خاك باشد (و بذرهايى در آن افشانده شود) و رگبار باران به آن برسد، (و همه خاكها و بذرها را بشويد،) و آن را صاف (و خالى از خاك و بذر) رها كند. آنها از كارى كه انجام داده‏اند، چيزى به دست نمى‏آورند و خداوند، جمعيت كافران را هدايت نمى‏كند.
  4. اهداف مورد نظر آن تأمین نمی شود

  آل‏عمران : 117 مَثَلُ ما يُنْفِقُونَ في‏ هذِهِ الْحَياةِ الدُّنْيا كَمَثَلِ ريحٍ فيها صِرٌّ أَصابَتْ حَرْثَ قَوْمٍ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ فَأَهْلَكَتْهُ وَ ما ظَلَمَهُمُ اللَّهُ وَ لكِنْ أَنْفُسَهُمْ يَظْلِمُونَ
  آنچه آنها در اين زندگى پست دنيوى انفاق مى‏كنند، همانند باد سوزانى است كه به زراعت قومى كه بر خود ستم كرده (و در غير محل و وقت مناسب، كشت نموده‏اند)، بوزد و آن را نابود سازد. خدا به آنها ستم نكرده بلكه آنها، خودشان به خويشتن ستم مى‏كنند.
  الأنفال : 36 إِنَّ الَّذينَ كَفَرُوا يُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ لِيَصُدُّوا عَنْ سَبيلِ اللَّهِ فَسَيُنْفِقُونَها ثُمَّ تَكُونُ عَلَيْهِمْ حَسْرَةً ثُمَّ يُغْلَبُونَ وَ الَّذينَ كَفَرُوا إِلى‏ جَهَنَّمَ يُحْشَرُونَ
  آنها كه كافر شدند، اموالشان را براى بازداشتن (مردم) از راه خدا خرج مى‏كنند آنان اين اموال را (كه براى به دست آوردنش زحمت كشيده‏اند، در اين راه) مصرف مى‏كنند، امّا مايه حسرت و اندوهشان خواهد شد و سپس شكست خواهند خورد و (در جهان ديگر) كافران همگى به سوى دوزخ گردآورى خواهند شد.
  الأنفال : 63 وَ أَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِهِمْ لَوْ أَنْفَقْتَ ما فِي الْأَرْضِ جَميعاً ما أَلَّفْتَ بَيْنَ قُلُوبِهِمْ وَ لكِنَّ اللَّهَ أَلَّفَ بَيْنَهُمْ إِنَّهُ عَزيزٌ حَكيمٌ
  و دلهاى آنها را با هم، الفت داد! اگر تمام آنچه را روى زمين است صرف مى‏كردى كه ميان دلهاى آنان الفت دهى، نمى‏توانستى! ولى خداوند در ميان آنها الفت ايجاد كرد! او توانا و حكيم است!
  التوبة : 53 قُلْ أَنْفِقُوا طَوْعاً أَوْ كَرْهاً لَنْ يُتَقَبَّلَ مِنْكُمْ إِنَّكُمْ كُنْتُمْ قَوْماً فاسِقينَ
  بگو: «انفاق كنيد خواه از روى ميل باشد يا اكراه، هرگز از شما پذيرفته نمى‏شود چرا كه شما قوم فاسقى بوديد!»
  ویرایش توسط روح بخش : ۱۳۹۱/۰۸/۰۹ در ساعت ۱۷:۵۹

 14. صلوات ها 8


 15. #8

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,757
  حضور
  11 روز 19 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  48
  آپلود
  141
  گالری
  208
  صلوات
  8497

  انفاق، اولین رکن اقتصاد اسلامی 12/3
  5. انفاق همراه با احساس خسران است

  التوبة : 98 وَ مِنَ الْأَعْرابِ مَنْ يَتَّخِذُ ما يُنْفِقُ مَغْرَماً وَ يَتَرَبَّصُ بِكُمُ الدَّوائِرَ عَلَيْهِمْ دائِرَةُ السَّوْءِ وَ اللَّهُ سَميعٌ عَليمٌ
  گروهى از (اين) اعراب باديه‏نشين، چيزى را كه (در راه خدا) انفاق مى‏كنند، غرامت محسوب مى‏دارند و انتظار حوادث دردناكى براى شما مى‏كشند حوادث دردناك براى خود آنهاست و خداوند شنوا و داناست!
  6. انفاق سبب تقویت روحیه بخشندگی نمی شود

  الإسراء : 100 قُلْ لَوْ أَنْتُمْ تَمْلِكُونَ خَزائِنَ رَحْمَةِ رَبِّي إِذاً لَأَمْسَكْتُمْ خَشْيَةَ الْإِنْفاقِ وَ كانَ الْإِنْسانُ قَتُوراً
  بگو: «اگر شما مالك خزائن رحمت پروردگار من بوديد. در آن صورت، (بخاطر تنگ نظرى) امساك مى‏كرديد، مبادا انفاق، مايه تنگدستى شما شود» و انسان تنگ نظر است!
  7. علت فقر مساکین درست تحلیل نمی شود

  يس : 47 وَ إِذا قيلَ لَهُمْ أَنْفِقُوا مِمَّا رَزَقَكُمُ اللَّهُ قالَ الَّذينَ كَفَرُوا لِلَّذينَ آمَنُوا أَ نُطْعِمُ مَنْ لَوْ يَشاءُ اللَّهُ أَطْعَمَهُ إِنْ أَنْتُمْ إِلاَّ في‏ ضَلالٍ مُبينٍ
  و هنگامى كه به آنان گفته شود: «از آنچه خدا به شما روزى كرده انفاق كنيد!»، كافران به مؤمنان مى‏گويند: «آيا ما كسى را اطعام كنيم كه اگر خدا مى‏خواست او را اطعام مى‏كرد؟! (پس خدا خواسته است او گرسنه باشد)، شما فقط در گمراهى آشكاريد»!
  8. قدرت خداوند محدود دانسته می شود

  المنافقون : 7 هُمُ الَّذينَ يَقُولُونَ لا تُنْفِقُوا عَلى‏ مَنْ عِنْدَ رَسُولِ اللَّهِ حَتَّى يَنْفَضُّوا وَ لِلَّهِ خَزائِنُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ لكِنَّ الْمُنافِقينَ لا يَفْقَهُونَ
  آنها كسانى هستند كه مى‏گويند: «به افرادى كه نزد رسول خدا هستند انفاق نكنيد تا پراكنده شوند!» (غافل از اينكه) خزاين آسمانها و زمين از آن خداست، ولى منافقان نمى‏فهمند!
  9. از ازدیاد نسل جلوگیری می شود

  الأنعام : 151 لا تَقْتُلُوا أَوْلادَكُمْ مِنْ إِمْلاقٍ نَحْنُ نَرْزُقُكُمْ وَ إِيَّاهُمْ
  فرزندانتان را از (ترس) فقر، نكشيد! ما شما و آنها را روزى مى‏دهيم
  10. دیگران که بخاطر فقیر کمتر انفاق می کنند مورد تمسخر قرار می گیرند

  التوبة : 79 الَّذينَ يَلْمِزُونَ الْمُطَّوِّعينَ مِنَ الْمُؤْمِنينَ فِي الصَّدَقاتِ وَ الَّذينَ لا يَجِدُونَ إِلاَّ جُهْدَهُمْ فَيَسْخَرُونَ مِنْهُمْ سَخِرَ اللَّهُ مِنْهُمْ وَ لَهُمْ عَذابٌ أَليمٌ
  آنهايى كه از مؤمنان اطاعت كار، در صدقاتشان عيبجويى مى‏كنند، و كسانى را كه (براى انفاق در راه خدا) جز به مقدار (ناچيز) توانايى خود دسترسى ندارند، مسخره مى‏نمايند، خدا آنها را مسخره مى‏كند (و كيفر استهزاكنندگان را به آنها مى‏دهد) و براى آنها عذاب دردناكى است!


 16. صلوات ها 8


 17. #9

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,757
  حضور
  11 روز 19 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  48
  آپلود
  141
  گالری
  208
  صلوات
  8497

  انفاق، اولین رکن اقتصاد اسلامی 12/4
  ب) شاخصه های انفاق در اقتصاد اسلامی

  در مقابل انفاق در اقتصاد اسلامی به دنبال منافع محدود دنیوی نیست بر این خصوصیات انفاق در اقتصاد اسلامی عبارت است از:
  1. تنها رضایت خداوند را مد نظر دارد

  البقرة : 272 لَيْسَ عَلَيْكَ هُداهُمْ وَ لكِنَّ اللَّهَ يَهْدي مَنْ يَشاءُ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ خَيْرٍ فَلِأَنْفُسِكُمْ وَ ما تُنْفِقُونَ إِلاَّ ابْتِغاءَ وَجْهِ اللَّهِ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ خَيْرٍ يُوَفَّ إِلَيْكُمْ وَ أَنْتُمْ لا تُظْلَمُونَ
  هدايت آنها (به‏طور اجبار،) بر تو نيست (بنا بر اين، ترك انفاق به غير مسلمانان، براى اجبار به اسلام، صحيح نيست) ولى خداوند، هر كه را بخواهد (و شايسته بداند)، هدايت مى‏كند. و آنچه را از خوبيها و اموال انفاق مى‏كنيد، براى خودتان است (ولى) جز براى رضاى خدا، انفاق نكنيد! و آنچه از خوبيها انفاق مى‏كنيد، (پاداش آن) به طور كامل به شما داده مى‏شود و به شما ستم نخواهد شد.
  التوبة : 99 وَ مِنَ الْأَعْرابِ مَنْ يُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَ الْيَوْمِ الْآخِرِ وَ يَتَّخِذُ ما يُنْفِقُ قُرُباتٍ عِنْدَ اللَّهِ وَ صَلَواتِ الرَّسُولِ أَلا إِنَّها قُرْبَةٌ لَهُمْ سَيُدْخِلُهُمُ اللَّهُ في‏ رَحْمَتِهِ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحيمٌ
  گروهى (ديگر) از عربهاى باديه‏نشين، به خدا و روز رستاخيز ايمان دارند و آنچه را انفاق مى‏كنند، مايه تقرّب به خدا، و دعاى پيامبر مى‏دانند آگاه باشيد اينها مايه تقرّب آنهاست! خداوند بزودى آنان را در رحمت خود وارد خواهد ساخت به يقين، خداوند آمرزنده و مهربان است!
  2. توقع تشکر از دیگران را ندارد

  الإنسان : 9 إِنَّما نُطْعِمُكُمْ لِوَجْهِ اللَّهِ لا نُريدُ مِنْكُمْ جَزاءً وَ لا شُكُوراً
  (و مى‏گويند:) ما شما را بخاطر خدا اطعام مى‏كنيم، و هيچ پاداش و سپاسى از شما نمى‏خواهيم!
  3. از پاکیزه ترین و محبوتترین اموال برای انفاق استفاده می شود

  البقرة : 267 يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا أَنْفِقُوا مِنْ طَيِّباتِ ما كَسَبْتُمْ وَ مِمَّا أَخْرَجْنا لَكُمْ مِنَ الْأَرْضِ وَ لا تَيَمَّمُوا الْخَبيثَ مِنْهُ تُنْفِقُونَ وَ لَسْتُمْ بِآخِذيهِ إِلاَّ أَنْ تُغْمِضُوا فيهِ وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ غَنِيٌّ حَميدٌ
  اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! از قسمتهاى پاكيزه اموالى كه (از طريق تجارت) به دست آورده‏ايد، و از آنچه از زمين براى شما خارج ساخته‏ايم (از منابع و معادن و درختان و گياهان)، انفاق كنيد! و براى انفاق، به سراغ قسمتهاى ناپاك نرويد در حالى كه خود شما، (به هنگام پذيرش اموال،) حاضر نيستيد آنها را بپذيريد مگر از روى اغماض و كراهت! و بدانيد خداوند، بى‏نياز و شايسته ستايش است.
  آل‏عمران : 92 لَنْ تَنالُوا الْبِرَّ حَتَّى تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ
  هرگز به (حقيقت) نيكوكارى نمى‏رسيد مگر اينكه از آنچه دوست مى‏داريد.


 18. صلوات ها 8


 19. #10

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,757
  حضور
  11 روز 19 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  48
  آپلود
  141
  گالری
  208
  صلوات
  8497

  انفاق، اولین رکن اقتصاد اسلامی 12/5
  4. انفاق موجب کنترل بخل می شود

  التغابن : 16 فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ وَ اسْمَعُوا وَ أَطيعُوا وَ أَنْفِقُوا خَيْراً لِأَنْفُسِكُمْ وَ مَنْ يُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُولئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ
  پس تا مى‏توانيد تقواى الهى پيشه كنيد و گوش دهيد و اطاعت نماييد و انفاق كنيد كه براى شما بهتر است و كسانى كه از بخل و حرص خويشتن مصون بمانند رستگارانند!
  5. عدم فرصت انفاق موجب اندوه می شود

  التوبة : 92 وَ لا عَلَى الَّذينَ إِذا ما أَتَوْكَ لِتَحْمِلَهُمْ قُلْتَ لا أَجِدُ ما أَحْمِلُكُمْ عَلَيْهِ تَوَلَّوْا وَ أَعْيُنُهُمْ تَفيضُ مِنَ الدَّمْعِ حَزَناً أَلاَّ يَجِدُوا ما يُنْفِقُونَ
  و (نيز) ايرادى نيست بر آنها كه وقتى نزد تو آمدند كه آنان را بر مركبى (براى جهاد) سوار كنى، گفتى: «مركبى كه شما را بر آن سوار كنم، ندارم!» (از نزد تو) بازگشتند در حالى كه چشمانشان از اندوه اشكبار بود زيرا چيزى نداشتند كه در راه خدا انفاق كنند (و با آن به ميدان بروند)
  6. انفاق آنها گاهی با ایثار همراه است

  الحشر : 9 وَ الَّذينَ تَبَوَّؤُا الدَّارَ وَ الْإيمانَ مِنْ قَبْلِهِمْ يُحِبُّونَ مَنْ هاجَرَ إِلَيْهِمْ وَ لا يَجِدُونَ في‏ صُدُورِهِمْ حاجَةً مِمَّا أُوتُوا وَ يُؤْثِرُونَ عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ وَ لَوْ كانَ بِهِمْ خَصاصَةٌ وَ مَنْ يُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُولئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ
  و براى كسانى است كه در اين سرا [سرزمين مدينه‏] و در سراى ايمان پيش از مهاجران مسكن گزيدند و كسانى را كه به سويشان هجرت كنند دوست مى‏دارند، و در دل خود نيازى به آنچه به مهاجران داده شده احساس نمى‏كنند و آنها را بر خود مقدّم مى‏دارند هر چند خودشان بسيار نيازمند باشند كسانى كه از بخل و حرص نفس خويش باز داشته شده‏اند رستگارانند!


 20. صلوات ها 9


صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود