صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تاثیر مال شبهه ناک در زندگی دنیا و آخرت

نوشته
    74
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    278

تاثیر مال شبهه ناک در زندگی دنیا و آخرت

با سلام به کارشناسان محترم و دوستان عزیز
    بنده طبق فتوایی که علما دادند هیچگونه تفحصی در مال افراد نمیکنم و همه را بر فرض حلال و پاک بودن میدونم اما شنیدم که طیب بودن بالاتر از این است مثلا ممکنه شخصی خمسش رو نده و من هم از این امر بی خبر باشم اگر به منزل این فرد برم و از غذایش بخورم میدونم از نظر شرعی گناهی بر من نیست چون نمیدونستم و تجسس هم جایز نیست اما سوال من این است که آیا این غذا اثری بر روح من میگذارد یا خیر؟ وقتی این لقمه جزئی از گوشت و پوستم شد چه؟
    بالاخره برای استجابت دعا هم شرایطیست!

کارشناس بحث : سینا

ویرایش توسط همکار مدیر سایت سابق : ۱۳۹۱/۰۸/۱۶ در ساعت ۱۴:۰۷
    زندگانی با همین غم ها خوش است
    با همین بیش و همین کم ها خوش است
    زندگی کردیم و شاکی نیستیم
    بر زمین خوردیم و خاکی نیستیم

2. صلوات ها 11

3.  

نوشته
    2,182
    حضور
    17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15131

گاهی با آنچه که روبرو می شویم به حلال بودنش یقین واطمینان کامل داریم وگاه به حرام بودن آن ،که در این شرایط تکلیف روشن است .اما گاها ممکن است با لقمه ای وغذایی برخورد کنیم که اصطلاحا شبهه ناک است در واقع غذای شبهه ناک غذایی است که معلوم نیست از طریق درآمد حلال و طیب به دست آمده باشد واز این نظربرای ما مشکوک و مبهم است ودر اینجا یک نحوه شک وتردید برای ما ایجاد می شود نسبت به حلال بودن آن غذا.
    شبه وقتی است که پای شک وتردید در میان باشد نه عدم علم.ممکن است شما غذایی را بخورید که نسبت به منشآ آن هیچ اطلاعی نداشته باشید در اینجا شبهه ناک نیست اما هنگامی که شما با توجه به شناختی که از طرف مقابل دارید نسبت به حلال بودن آن غذا دچار شک می شوید در اینجا پای شبهه به میان می آید.البته همانگونه که خود شما اشاره فرمودیدتا وقتی که یقین به حرام بودن چیزی نداشته باشیم پرهیز لازم نیست.منتها از نظر اخلاقی بهترین توصیه ای که می شود داشت در این رابطه این است که چنانچه ما بخواهیم قدم در مسیر کمال برداریم ودر این امر موفق باشیم وسریعتر به مقصد برسیم وراه را نزدیکتر وراحت تر طی نماییم مستحب است که از خوردن غذای شبهه ناک نیز اجتناب کنیم به شرطی که در این مسیر دچار افراط نشویم.

ادامه دارد...

5. صلوات ها 15

نوشته
    213
    حضور
    5 روز 13 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    930

سلام
    با توجه به این مطالب، یعنی این امکان وجود دارد که وقتی غذای شبهه ناک مصرف کردیم، نماز صبحمان قضا شود و یا ترغیب به انجام کار حرامی شویم ؟
    با تشکر

7. صلوات ها 9

نوشته
    2,182
    حضور
    17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15131

توصیه ی اخلاقی در این رابطه اين است كه انسان مسلمان به مال يا غذاي شبهه ناك نزديك نشود؛ چرا كه نزديك شدن به پرتگاه معصيت و حرام، احتمال پرت شدن را افزايش مي‌دهد.
    اما چنانچه ناخواسته با شرایطی روبرو شدیم که مجبور به خوردن غذای شبهه ناک شدیم می توانیم خمس غذای مورد مصرف را محاسبه کرده وبپردازیم.ودر واقع این یک نحوه احتیاط است برای پیشگیری از آثار وضعی غذای شبهه ناک.چرا که خواه ناخواه غذای شبهه ناک دارای اثر وضعیست.وگاهی ممکن است به صورتهای گوناگون سبب سلب توفیق از انسان گردد و گاها انسان را از انجام واجبات محروم می کند.
    .

9. صلوات ها 16

نوشته
    213
    حضور
    5 روز 13 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    930

با سلام

1-در مورد مال شبهه ناکی که به صورت هدیه مثلا عیدی دریافت شود، هم همچین اثراتی وجود دارد ؟

2- آیا می توان مال شبهه ناک دریافتی را صدقه داد ؟

با تشکر
    ویرایش توسط بانو : ۱۳۹۱/۰۸/۲۰ در ساعت ۱۳:۵۱

11. صلوات ها 10

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 4 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط بانو نمایش پست ها
    2- آیا می توان مال شبهه ناک دریافتی را صدقه داد ؟ با تشکر
    با عرض سلام و احترام

با اجازه اساتید معظم انجمن اخلاق و عرفان ، حقیر قسمت دوم سئوال را که فقهی است پاسخ می دهم .

در فرض سئوال صدقه دادن مال شبهه ناک یاد شده ، اشکال شرعی ندارد . (1)

سر بلند و مسرور باشید

پی نوشت:
    1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

ویرایش توسط سجاد : ۱۳۹۱/۰۸/۲۱ در ساعت ۰۸:۴۲

13. صلوات ها 12

نوشته
    2,182
    حضور
    17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15131

نقل قول نوشته اصلی توسط بانو نمایش پست ها
    -در مورد مال شبهه ناکی که به صورت هدیه مثلا عیدی دریافت شود، هم همچین اثراتی وجود دارد ؟
    خوردن غذای شبهه ناک ویا استفاده از اموال شبهه ناک چه به صورت هدیه باشد وچه غیر آن اثر وضعی خود را خواهد داشت.وگاها باعث سلب توفیق وایجاد کدورت در نفس انسان می شودو نورانيت قلب را از بین می برد گاها نیزميل انسان به ذكر خدا راكم مى کند وجرأت انسان براى انجام گناه را بيشتر.

با توجه به نظام علی ومعلولی هر عملی طبیعتا تاثیر خود را خواهد داشت خواه ما نسبت به آن تاثیر آگاه باشیم یا نباشیم.منتها اثر وضعی که در امور شبهه ناک وجود دارد در حد اقتضاء می باشد نه در حد علت تامه.بنابراین با توجه به کلام قرآن ( ان الحسنات یذهبن السیئات)انجام حسنات در رفع ویا کاهش این نوع تاثیرات موثر است .

15. صلوات ها 15

نوشته
    189
    حضور
    3 روز 52 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    1
    گالری
    0
    صلوات
    820

با سلام خدمت کارشناسان گرامی

من هم با چنین موضوعی درگیر هستم. بسیاری از اقوام مادری من نسبت به دین بی تفاوت هستند و بعضی از اونا کمی هم با دین مشکل دارن. در نتیجه، کاملا برای من روشنه که به خمس اعتقادی ندارن. البته از نظر کسب و کارشون میدونم که هیچ کدوم اهل دزدی و مال حرام به اون شکل نیستند اما ظاهرا کسی که خمس مالش رو نمیده، اون مال حرام محسوب می شه. درست میگم؟
    حالا تکلیف من برای رفت و آمد با این اقوام چیه؟ البته ما تاجایی که ممکنه باهاشون ارتباطی نداریم اما به خاطر صله رحم گاهی مجبور میشیم به خونه هاشون بریم. خصوصا اینکه من دختر دوساله ای دارم و از زمان بارداری، خیلی تلاش کردم حتی مال شبهه ناک هم مصرف نکنم. اما نمیتونم کلا ارتباطم رو با اقوام مادریم قطع کنم.

لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنون

ویرایش توسط نسیم رضوان : ۱۳۹۱/۱۲/۱۷ در ساعت ۱۷:۴۶
    بنده مؤمن را به هر سو گردانم برایش خیر است.
    پس باید به قضاء من راضی باشد و بر بلای من صبر کند و نعمت هایم را سپاس گذارد تا او را نزد خود از صدیقین ثبت کنم.
    حدیث قدسی

17. صلوات ها 5

نوشته
    189
    حضور
    3 روز 52 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    1
    گالری
    0
    صلوات
    820

نقل قول نوشته اصلی توسط سینا نمایش پست ها
    اما چنانچه ناخواسته با شرایطی روبرو شدیم که مجبور به خوردن غذای شبهه ناک شدیم می توانیم خمس غذای مورد مصرف را محاسبه کرده وبپردازیم.ودر واقع این یک نحوه احتیاط است برای پیشگیری از آثار وضعی غذای شبهه ناک.چرا که خواه ناخواه غذای شبهه ناک دارای اثر وضعیست.وگاهی ممکن است به صورتهای گوناگون سبب سلب توفیق از انسان گردد و گاها انسان را از انجام واجبات محروم می کند.

من فکر می کردم با دادن خمس غذای مورد مصرف، فقط تکلیف شرعی ما برداشته میشه ولی اثر وضعیش همچنان باقی می مونه. جسارتا از این موضوع مطمئن هستید که اثر وضعی مال شبهه ناک با این روش از بین میره؟

خواهش می کنم به سوال من پاسخ بدید چون موضوعیه که خیلی ذهنم درگیرشه. به خاطر آینده دخترم نگرانم..

بنده مؤمن را به هر سو گردانم برایش خیر است.
    پس باید به قضاء من راضی باشد و بر بلای من صبر کند و نعمت هایم را سپاس گذارد تا او را نزد خود از صدیقین ثبت کنم.
    حدیث قدسی

19. صلوات ها 5

نوشته
    2,182
    حضور
    17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15131

نقل قول نوشته اصلی توسط نسیم رضوان نمایش پست ها
    با سلام خدمت کارشناسان گرامی

من هم با چنین موضوعی درگیر هستم. بسیاری از اقوام مادری من نسبت به دین بی تفاوت هستند و بعضی از اونا کمی هم با دین مشکل دارن. در نتیجه، کاملا برای من روشنه که به خمس اعتقادی ندارن. البته از نظر کسب و کارشون میدونم که هیچ کدوم اهل دزدی و مال حرام به اون شکل نیستند اما ظاهرا کسی که خمس مالش رو نمیده، اون مال حرام محسوب می شه. درست میگم؟
    حالا تکلیف من برای رفت و آمد با این اقوام چیه؟ البته ما تاجایی که ممکنه باهاشون ارتباطی نداریم اما به خاطر صله رحم گاهی مجبور میشیم به خونه هاشون بریم. خصوصا اینکه من دختر دوساله ای دارم و از زمان بارداری، خیلی تلاش کردم حتی مال شبهه ناک هم مصرف نکنم. اما نمیتونم کلا ارتباطم رو با اقوام مادریم قطع کنم.

لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنون
    گاهی انسان یقین دارد غذایی که می خورد از مالی است که شخص خمس آن را نداده است که در این صورت تصرف در ان جایز نیست اما بعضی مواقع با غذای شبهه ناک روبرو است یعنی می داند حتی آن شخص اهل خمس نیست اما مطمئن نیست آن غذا از مال خمس نداده باشد چرا که ممکن است این غذا را با درآمد بعد از سال خمسی خودش تهیه کرده باشد و به آن پول، خمس هنوز تعلق نگرفته باشد.ولی به هر حال بهتر است خمس غذایی را که در منزل او خورده است را بپردازد تا اثرات منفی احتمالی غذا دفع شوند.بنابراین در این شرایط به هیچ وجه قطع صله رحم جایز نیست .
    تا موقعی که یقین ندارید آنچه برای شما فراهم شده، عینا از پول حرام و یا پولی است که خمس نداده است، استفاده از آن اشکال ندارد و حلال است.

ویرایش توسط سینا : ۱۳۹۲/۱۱/۰۲ در ساعت ۲۲:۲۵

21. صلوات ها 5

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری